Şimleuanii, în “staţionare” nedorită !

noiembrie 23, 2013 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS Ştiinţa Explorări Baia Mare = 1 – 3 ( 17, – 19, – 21, -21 )

Publicul şimleuan, numeros şi entuziast, a asistat la o surpriză în ceea ce priveşte deznodământul acestui meci. Mulţi fani ai Phoenix-ului erau convinşi, înaintea partidei, de o izbândă a localnicilor, atât prin prisma aspiraţiilor, cât şi prin cea a “jocului rezultatelor”, luând în calcul consecinţele din întâlnirile celor două combatante cu echipa Arcada Galaţi, care a pierdut la Şimleu Silvaniei, dar a câştigat la Baia Mare (?!).

2C-aşa-i în sport… Ai noştri s-au ales doar cu setul de onoare, fără punct, staţionând, nedorit, pe locul VII în clasament, cu şase puncte. Victoria a aparţinut băimărenilor, după aproape două ore (117 minute), revenindu-şi nesperat după ce au fost surclasaţi în primul set de şimleuani. Cu preluări ale mingii mai bune, ridicătorul Răileanu şi-a pus în valoare coechipierii, mai ales pe Ţuţea şi pe Suson, iar Socaciu şi Negrean au avut multe blocaje reuşite. Astfel, maramureşenii şi-au mărit zestrea de puncte (15), urcând în clasament pe locul V. Totuşi, acest succes le-a fost facilitat şi de prestaţia schimbătoare a gazdelor, cu servicii greşite şi preluări nereuşite, cu toată strădania atacanţilor Vâlcelean (din ambele linii ale terenului) şi cea a lui Paşcan, bine serviţi de coordonatorul Toth, precum şi cu blocajele lui Rus, fără a mai pune la socoteală indicaţiile şi cele 11 schimbări de jucători efectuate de antrenorul Mircea Abraham. Cu toate acestea, sălăjenii erau “gata-gata” să schimbe soarta meciului în setul patru, când – venind din urmă – puteau să se apropie la un punct (20-21), însă decizia arbitrilor a fost alta şi scorul a devenit 22-19 pentru Baia Mare… Salutară tăria de caracter a şimleuanilor, care, în pofida acestui eşec nedorit, au salutat publicul spectator şi excelenta lor galerie !

1

Meciul a început ezitant pentru noi (0-2, 1-3, 2-4, 4-5), dar am reuşit trei puncte la rând (7-5) şi, apoi, cu un joc excelent în ambele faze şi în ambele linii, am realizat o serie de şapte puncte (!), de la 9-8, la 16-8), când la serviciu se afla Sajnberger, iar în linia întâi acţionau: Iosifov, Vâlcelean şi Paşcan. Diferenţa de puncte s-a menţinut până spre final setului (24-16), când şimleuanii s-au impus cu scorul de 25-17, într-o atmosferă însufleţitoare creată de public şi de minunata galerie (Bravo !). Actul al doilea a debutat în avantajul sălăjenilor (2-1, 4-2, 5-3), dar primul T.O. i-a găsit la conducere pe maramureşeni: 8-6. A urmat un joc echilibrat până la 13-13, când localnicii au cedat iniţiativa şi oaspeţii au avut o serie de trei puncte (16-13) şi alta de patru, în final (de la 21-19, la 25-19), pe serviciul lui Negrean, parţial încheiat prin atacul lui Suson. În primul sfert al setului trei scorul a fost favorabil şimleuanilor: 2-0, 4-2, 6-3, dar băimărenii – motivaţi de câştigarea actului anterior şi de mica, dar activa lor galerie – au luat conducerea prin patru puncte la rând: 7-6. După ce gazdele au egalat scorul (8-8), maramureşenii au reuşit două serii de câte trei puncte fiecare (11-8 şi, apoi, de la 13-12, la 16-12), printr-un joc mai elaborat şi pragmatic, cu Ţuţea destul de eficace. În ciuda efortului gazdelor, diferenţa de patru – şase puncte s-a menţinut până spre final (18-14, 21-16, 24-18), iar cel care a pus capăt acestui set (25-21) a fost tot jucătorul băimărean Suson.

În această conjunctură favorabilă, în debutul setului patru, oaspeţii s-au mobilizat total, reuşind o serie de patru puncte (de la 1-1, la 5-1), cu Păştean la serviciu şi cu: Negrean, Suson şi Cuciureanu, la fileu. Cu toată silinţa şimleuanilor, avantajul s-a menţinut până la sfârşit, când băimărenii şi-au adjudecat, din nou, setul cu scorul de 25-21, prin atacul irosit de şimleuanul Vâlcelean, altminteri distins în această partidă. De remarcat că, punctul 22 al oaspeţilor (la 21-19 pentru ei) a fost vehement contestat de gazde, dar arbitrii l-au acordat băimărenilor, zădărnicind apropierea şimleuanilor, la o “lungime” (20-21) !!

Şimleu Silvaniei: Sajnberger Jovan (Sergiu Ivan), Iosifov Gyoko (Ionuţ Silaghi – căpitan), Răzvan Vâlcelean, Şerban Paşcan (Ovidiu Teuşan ), Ionuţ Rus, Toth Gabor (Ion Teleleu) şi Mihai Mărieş – libero. A fost prezent: Paul Olar. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Baia Mare: Robert Ţuţea – căpitan, Gheorghe Socaciu (Patriciu Păştean), Andrei Veber (Vlad Moisa), Silviu Suson (Nagy Roland), Vlad Cuciureanu (Ciprian Neamţ), Dragoş Răileanu (Vlad Negrean) şi Ciprian Tofan – libero. Antrenori: Marius Botea – principal şi Sorin Pop – secund.

Au arbitrat: Tudor Pop – principal şi Nicolae Cristea – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Cristian Boroeanu şi Ionuţ Buciu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Vasile Măşcăşan (Târgu Mureş).

Sâmbătă, 30 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSVM Zalău, iar băimărenii vor sta.