Şimleuanii n-au reuşit revanşa !

februarie 24, 2013 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CSS Zalău = 2 – 3
( 22, 19, -21, -17, -11)

3Derby-ul sălăjean al tinerilor voleibalişti a revenit, din nou, zălăuanilor. Şimleuanii n-au reuşit să-şi ia revanşa, după ce au condus cu 2-0 la seturi ! Ei au pierdut şi la Zalău, în partida din tur, cu scorul de 1-3 (-14, -12, 23, -17), însă se anunţau favoriţi în această întâlnire. A fost un meci cu puţine virtuţi tehnice, dar aprig disputat. Victoria a revenit pe merit zălăuanilor, după două ore şi 10 minute, întrucât au ştiut să profite de relaxarea gazdelor, ducând meciul în setul decisiv, pe care l-au câştigat într-un finiş irezistibil.

Partida a început într-o notă dominantă a gazdelor, cu avantaj permanent de două-patru puncte (3-1, 6-4, 16-13, 20-16, 22-18), câştigând primul set la 22, când Ivan l-a blocat pe Criste. În actul al doilea, localnicii, după 12-11, şi-au arătat adevărata valoare printr-o serie de nouă puncte (21-11), cu Lazăr la serviciu şi cu Ivan, Negrean şi Sîrbu la fileu. Aşa au reuşit ei să se impună la 19, prin atacul lui Moşincat în Peşteleu. Paradoxal, şimleuanii au lăsat-o “pe tânjală” în setul trei, controlat autoritar, de la început până la sfârşit, de zălăuani: 3-0, 8-4, 13-6, 18-8, 20-12.

1De la 15-22, gazdele s-au apropiat la două puncte (20-22), pe serviciul lui Ardelean, însă nu i-au putut stopa pe oaspeţi, care şi-au adjudecat setul la 21, în urma atacului lui Criste. Însufleţiţi de acest succes şi pe fondul degringoladei din terenul localnicilor, zălăuanii s-au dezlănţuit pur şi simplu în actul al patrulea, cu avantaje liniştitoare la timpii de odihnă tehnici (8-5 şi 16-10), ajungând şi la 11 puncte diferenţă: 23-12 (!), ducând meciul în “tie-break”, după 25-17, când combinaţia dintre Lazăr şi Ivan a eşuat. În setul cinci, oaspeţii au început în forţă (2-0, 6-3, schimbând terenul la 8-5.

De la 8-11, gazdele au egalat scorul (11-11), pe serviciul lui Lazăr, însă zălăuanii au jucat “ca la carte”, cu o serie de patru puncte pe serviciul lui Bălean, închieind setul cu 15-11, prin atacul necruţător al lui Criste. Şimleu Silvaniei: Cristian Lazăr, Sergiu Ivan, Gheorghe Negrean, George Sîrbu (Adrian Preda), Florin Moşincat şi Dacian Ardelean – cpt. Prezenţi: Ovidiu Faragău, Dorin Grecu, Ionuţ Moisi, Raul Pop şi Ioan Puşcaş-jr. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund. Zalău: Paul Peşteleu, Marius Ilieş – cpt., Mihai Criste, Claudiu Iov, Dan Băltan (Alexandru Bumb, Răzvan Sabou), Rareş Bălean şi Andrei Coţe – libero. Prezenţi: Domokos David, Marius Chende şi Cosmin Taloş. Antrenori: Dan Predescu – principal şi Marin Silaghi – secund.

Au arbitrat: Răzvan Lupuţan – principal (Baia Mare), Ionuţ Buciu – secund (Zalău), Marin Ştefan -scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu şi Mircea Temian – asistenţi (ambii din Zalău).
Duminică, 10 martie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS2 UKRO Baia Mare, iar zălăuanii, acasă, cu CSS Viitorul Cluj-Napoca.