Şimleuanii, pe locul şapte!

ianuarie 25, 2014 | Administrator

CS “U” Cluj – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 1 – 3 (-17, 28, -19, -19)

Victorie, pe cât de scontată, pe atât de meritată a şimleuanilor, obţinută în fix două ore de la fluierul de începere a meciului. Este cea de-a cincea izbândă de trei puncte în actualul campionat şi, iată, ai noştri urcă pe mult speratul loc VII în clasamentul Diviziei A1. Elevii antrenorului Mircea Abraham au abordat cu toată seriozitatea această confruntare sportivă, făcând abstracţie de faptul că întâlneau “lanterna roşie” (cu zero puncte !), în primul eşalon al voleiului românesc. Atacul a fost “arma” de bază a oaspeţilor, datorită preluărilor bune ( a excelat Paşcan) prin care coordonatorii Toth şi Teleleu au reuşit să construiască un joc eficace. Şi clujenii au nădăjduit la un deznodământ fericit al partidei, prin prisma setului de onoare câştigat la Şimleu Silvaniei, în turul campionatului. Au reuşit şi acum acest parţial al reputaţiei printr-un efort consistent, însă alte speranţe le-au fost zădărnicite de şimleuani în finalurile seturilor trei şi patru.

Oaspeţii au început în forţă partida, cu un joc elaborat şi spectaculos, cu finalizări eficace ale acţiunilor în faza de atac. Ei au condus clar şi în permanenţă, tabela de marcaj a scorului arătând, printre altele: 3-0, 8-5, 13-9, 16-11, 20-13, 23-14. Aşa s-au impus în primul set cu scorul de 25-17. în actul secund configuraţia jocului a fost alta. În prima jumătate şimleuanii s-au aflat în avantaj: 6-4, 8-5, 10-7, 12-9, 15-13. Apoi, clujenii au avut o serie spectaculoasă de cinci puncte (18-15), când servea Pop, iar în linia întâi se aflau: Toronyai, Badea şi Fuzeşi. Au continuat cu un bun avantaj (20-16, 21-18), însă replica sălăjenilor a fost una “tăioasă”, cu şase puncte consecutive (24-21), pe serviciul lui Teuşan şi cu Dacovic, Vâlcealean şi Paşcan la fileu. Ai noştri n-au reuşit să închieie setul, pentru că localnicii, prin trei puncte la rând, au egalat scorul 24-24, ducând setul în prelungiri. În această perioadă şimleuanii au avut alte trei “mingi de set” (25-24, 27-26, 28-27), iar clujenii două (26-25 şi 29-28), adjudecându-şi greu, foarte greu, setul cu scorul de 30-28, care a durat 35 de minute ! “Duşul rece” a schimbat atitudinea în joc a şimleuanilor, care s-au mobilizat exemplar pentru câştigarea celor trei puncte. Astfel, ei au condus evident şi, aproape, în aceeaşi manieră “ostilităţile” în următoarele două seturi, chiar cu desprinderi de patru-cinci puncte consecutive( de la 4-4, la 9-4 şi de la 21-19, la 25-19, în setul III; de la 19-17, la 23-17, în setul IV), câştingându-le cu acelaşi scor: 25-19.

“U” Cluj: Ionuţ Badea – căpitan de echipă, Daniel Todoran (Adrian Fuzeşi), Adrian Briscan, Mihai Ciupe, Adrian Pop, Toronyai Miklos (Şerban Silaşi) şi Mihai Popovici – libero. Prezenţi: Dan Redeş, Romeo Lotei şi Ionuţ Ceciş. Antrenor: Romeo Lotei.

Phoenix Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Ionuţ Rus, Ion Teleleu), Kostadinov Nikolay (Ovidiu Teuşan), Dacovic Rade, Răzvan Vâlcelean, Şerban Paşcan (Raul Olar), Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Sergiu Ivan. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga- secund.

Au arbitrat bine: Nicolae Stan – principal (Bucureşti) şi Cristian şerei – secund (Baia Mare). Observator F.R. Volei: Ioan Buhăţel (Dej).

Miercuri, 29 ianuarie a.c., şimleuanii vor juca, acasă, cu CVM Tomis Constanţa, iar clujenii, în deplasare, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.