Şimleuanii şi-au luat revanşa !

decembrie 3, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS CHIMSZED UMF Cluj-Napoca = 3 – 0 ( 15, 16, 20 )

O victorie mare şi meritată a gazdelor, obţinută după 65 de minute de joc, într-un meci antrenant, cu multe faze frumoase, aplaudate de un numeros public spectator. Astfel, şimleuanii şi-au luat revanşa în faţa clujenilor cu acelaşi scor: 3-0 la seturi. Ai noştri au opt victorii şi o înfrângere, întrecându-i pe clujeni, care au două partide pierdute. La noi, s-a remarcat întreaga echipă, susţinută frenetic de galeria toboşarilor şi trompetiştilor! Oaspeţii, dirijaţi sub toate planurile de coordonatorul de joc Szekely Robert, n-au putut face faţă elanului localnicilor, mai ales, spre finalurile de set. E-adevărat că şi zeiţa Fortuna le-a surâs gazdelor, pentru că oaspeţii au avut 16 servicii greşite !

Mai mult de o treime din primul set, clujenii au ţinut aproape (scor:9-9), dar gazdele au reuşit o serie de şase puncte (15-9), sub privirile nedumerite ale oaspeţilor. Atunci, Puşcaş a servit excelent, iar Pop, Abraham şi Kis – aflaţi la plasă – au avut intervenţii prompte şi eficiente. După 20-12 şi 22-14, şimleuanii s-au impus la 10 puncte diferenţă: 25-15, pentru că clujanul Duma a atacat în fileu. La începutul actului secund, tabela de scor arăta 4-0 pentru ai noştri, dar s-au văzut egalaţi (5-5). Au existat mai multe alternanţe la conducerea jocului şi a scorului, însă de la 15-15, sălăjenii au zburdat pur şi simplu pe teren, realizând opt puncte consecutive (23-15 !), când servea Pop, iar Abraham, Kis şi Silaghi rezolvau totul în linia întâi. Abraham, prin serviciul lui semi-as, a pus capăt acestui set, scor:25-16. în setul trei, oaspeţii au fost mai “bătăioşi”, conducând, printre altele, cu: 3-1, 12-11, 16-15.

Intuind pericolul pierderii acestui act, şimleuanii s-au mobilizat exemplar, reuşind două desprinderi salutare. În prima, de la 15-16 au ajuns la 19-16, iar în cea de-a doua, de la 19-18 s-au distanţat la 22-18, pentru ca, apoi, să închidă tabela de scor cu: 25-20, prin atacul năucitor al stângii lui Kis.

La CS Phoenix, antrenorii: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au folosit formaţia: Andrei Harlişca, Ioan (Onuţ) Puşcaş (Sergiu Ivan), Adrian Pop, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Kis Gabriel (Adrian Pantea), Mihai Silaghi şi Cristian Boroeanu – libero. A fost prezent: Dacian Ardelean.

Au arbitrat bine: Viorel Lucaciu – principal (Zalău), Vasile Bucşa – secund (Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mihai Bujor şi Marius Lazăr – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 10 decembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSM din Câmpia Turzii.