Şimleuanii şi-au luat revanşa

ianuarie 26, 2013 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CS Unirea Dej = 3 – 1
( -18, 20, 17, 23)

1Victorie mare şi meritată a şimleuanilor, obţinută după 99 de minute de joc efectiv, într-o ambianţă sportivă, cu o stare de spirit deosebită, înălţătoare, creată de numerosul public spectator şi, mai cu seamă, de cele două galerii. A fost un meci aşteptat cu mare interes în oraşul de sub Măgura Şimleului, având în vedere dorinţa ambelor echipe pentru a acumula cât mai multe puncte. Şimleuanii au acum 20 de puncte, urcând pe locul VI în clasament, înaintea echipei Dinamo Bucureşti şi la egalitate cu campioana României, Remat Zalău, iar dejenii îşi păstrează poziţia a III-a.

A fost o partidă viu disputată, cu un bun nivel tehnico-tactic, în care s-au remarcat şimleuanii, reuşind să-şi ia revanşa în faţa dejenilor. Antrenorul Abraham a pregătit cu minuţiozitate echipa, iar rezultatul reflectă bine realitatea a ceea ce s-a petrecut în terenul de joc. Gazdele au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din actualul campionat, cu precădere, în ultimele trei seturi, iar succesul lor în faţa dejenilor aflaţi pe “podiumul” clasamentului Diviziei A1 confirmă progresele înregistrate la toate capitolele, inclusiv la pregătirea moral-volitivă (Nota bene !). A existat un echilibru între liniile localnicilor, indiferent de locurile din rotaţii, atât în faza de atac, cât şi în cea de apărare, prin inspiraţia antrenorului Abraham, care a făcut “rocada” coordonatorilor de joc şi l-a introdus, apoi, în teren pe Ionuţ Silaghi, destul de eficient.

Coordonatorul Harlişca şi-a pus în valoare coechipierii, mai cu seamă, pe Bala, Pop şi Rus. Dejenii au început suficient de bine meciul, dar n-au rezistat “presiunii” puse de gazde, fiind deficitari mai mult la serviciu (13 greşeli) şi la construcţia jocului, din cauza preluărilor greşite, cu toată strădania coordonatorului Dascălu în a-i servi bine pe Tofan, Ristic şi Cuk.

2Mai mult de jumătatea primului set, jocul a fost echilibrat, reliefat şi de evoluţia alternativă a scorului: 2-1, 2-3, 6-5, 7-9, 8-10, 15-13. De la acest ultim scor, oaspeţii au reuşit o serie de şapte puncte (20-15), când servea Tofan, iar la plasă se aflau Badea, Coasă şi Dascălu. Dejenii au reuşit, apoi, să câştige setul la 18, atunci când atacul lui Bala a fost blocat de Cuk.

În setul secund, după ce ai noştri aveau 5-2, oaspeţii au făcut cinci puncte la rând (7-5), dar imediat localnicii au ripostat energic cu două serii de patru puncte fiecare (9-7), pe serviciile bune ale lui Bala şi 14-12 (de la 10-12), când servea Harlişca. În continuare, gazdele au condus bine ostilităţile (16-14, 22-17, 24-19), adjudecându-şi acest set la 20, prin atacul în forţă al lui Pop. După scorul de 1-2, jocul din actul trei a fost în permanenţă controlat de şimleuani, cu două serii de puncte formidabile: una de cinci (de la 1-2, la 6-2) şi alta de şase (de la 18-16, la 24-16), impunându-se cu scorul de 25-17, prin atacul lui Silaghi, drept în Coasă.

Setul patru a fost unul de mare luptă, cu 16 egalităţi de scor (!), în care fiecare combatantă şi-a dorit să-l câştige: gazdele pentru victorie, oaspeţii pentru a rămâne în meci. Susţinuţi frenetic de sutele de spectatori, au reuşit să câştige şimleuanii, la limită (25-23), în urma combinaţiei dintre Harlişca şi Silaghi, cu mingea pusă elegant în zona trei adversă. Sălăjenii s-au prins imediat în “hora bucuriei”, în aplauzele prelungite ale suporterilor entuziasmaţi şi într-o atitudine sobră, sportivă a dejenilor.

Phoenix: Florin Filip (Ovidiu Teuşan), Ionuţ Rus (Sergiu Ivan), Toth Gabor (Andrei Harlişca), Marian Bala, Bokor Gabor (Ionuţ Silaghi -cpt.), Cristian Pop şi Paul Olar – libero. Prezent: Kis Gabriel. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Unirea: Mihai Coasă (Adrian Fuzeşi), Marius Dascălu – cpt.(Tudor Fărcaş), Ristic Srecko (Silviu Şuşon), Cuk Gojko, Lucian Tofan, Ionuţ Badea şi Alexandru Rus – libero. Prezenţi: Dan Rus şi Horaţiu Gavriş. Antrenori: Victor Lazăr – principal şi Szilagyi Tibor – secund.

Au arbitrat corect: Mirel Zaharescu – principal (Galaţi), Răzvan Lupuţan – secund (Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Gheorghiţă Mitraşca, Mircea Temian, Dan Hadade şi Nicolae Sârb – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R.Volei: prof. Vasile Măşcăşan (Târgu Mureş).

Miercuri, 30 ianuarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa Steaua Bucureşti, iar dejenii, acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.