Sportul Şimleu câştigă în 9 oameni la Crasna

mai 30, 2016 | Administrator

1464179290imageChiar dacă a avut doi jucători eliminaţi încă din prima repriză, “lanterna roşie” a avut puterea să marcheze şi în inferioritate şi a obţinut a treia victorie.

În acest sezon, la Şimleu a fost sacrificată echipa de seniori pentru cea de juniori, unde gruparea de sub Măgură a câştigat titlul la pas. După ce acest obiectiv a fost atins, mai mulţi juniori au trecut la echipa de seniori, pentru a pune umărul la obţinerea unor rezultate pozitive. Acestea au şi venit, iar după victoria cu Benfica Ileanda, “lanterna roşie” a obţinut şi primul succes pe teren străin, în deplasarea de la Crasna.

Oaspeţii au început hotărâţi şi au deschis scorul încă din minutul 2 prin Mălin Sabău. Apoi, după o jumătate de oră din meci, Alin Sabău a mărit diferenţa, însă cu 5 minute înainte de pauză, Florin Kordiş a marcat de la punctul cu var. În ultimele secvenţe din prima repriză s-a petrecut şi cel mai tensionat moment, iar trei jucători au fost eliminaţi: Florin Kordiş de la gazde şi Cătălin Bence şi Alin Chereji de la Şimleu. CS Crasna a încercat să profite de omul în plus, iar în debutul părţii secunde, Rareş Hossu a reuşit egalarea. Şimleul a revenit rapid la conducere după golul marcat de Alin Sabău, iar momentele bune au continuat pentru elevii lui Bogdan Pop.

Astfel, Mălin Sabău a trimis un şut formidabil de la 30 de metri, direct sub bara transversală, iar scorul a devenit 2 – 4, deşi Şimleul evolua în 9 oameni din prima repriză. Finalul a devenit din nou interesant, după ce Rareş Hossu a reuşit “dubla”, iar tabela a devenit 3 – 4. Şimleul însă a ştiut să conserve acest rezultat şi la final s-a putut bucura de a treia victorie obţinută în acest sezon.

“Am sacrificat echipa de seniori, pentru cea de juniori, dar dacă evoluam tot campionatul cu aceşti jucători, cred că terminam în primele 5. Încercăm să integrăm cât mai mulţi juniori la echipa de seniori, iar din campionatul viitor să formăm o echipă care să atace o clasare mai bună. Peste 2 – 3 ani ne vom putea bate din nou la campionat cu aceşti juniori talentaţi”,

a spus antrenorul de la Sportul Şimleu, Bogdan Pop.