Surpriza n-a avut loc

noiembrie 3, 2012 | Administrator

SCMU Craiova – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 2
( – 18, 17, – 19, 20, 8)

Şimleuanii s-au pregătit în mod special pentru această partidă, deplasându-se în Bănie (la Craiova, adică) cu gândul la victorie. Din păcate pentru ei, surpriza ( declarată ) n-a avut loc, pentru că, din spusele lor, oltenii au cam fost ajutaţi în setul patru, mai ales, de arbitrul principal, Lucian Vlad din Constanţa (?!). Ca atare, gazdele au intrat în setul decisiv cu un moral ridicat şi, profitând de câteva greşeli la preluarea mingii în tabăra ardelenilor, au reuşit să se distanţeze repede şi decisiv, câştigând acest set şi întrecerea după două ore şi 14 minute. Şimleuanii s-au ales cu un punct în plus în clasament, dar şi cu amărăciunea pierderii celorlalte două, în acel moment “crepuscular” din finalul setului patru, când – în plus – Pop a fost penalizat pentru presupuse injurii…
Sălăjenii au început ezitant meciul (0-2, 2-5), dar au reuşit două serii de puncte (patru şi şase) pe serviciile bune ale lui Rus şi Bala, câştigând primul set la 18.

Duşul rece le-a priit craiovenilor, pentru că au reuşit egalarea în actul secund, în urma a trei serii de puncte ( patru, trei şi trei), impunându-se la 17. În primele trei părţi ale setului al III-lea, jocul a fost controlat de olteni (9-5, 15-11, 19-14), însă ardelenii au avut un final fantastic, cu 11 puncte consecutive (!), când servea Toth, iar în linia întâi se aflau: Teuşan, Bokor şi Pop, pironind la 19 punctele gazdelor pe tabela de marcaj a scorului. Al doilea T.O. tehnic din setul patru i-a găsit pe oaspeţi într-un avantaj (16-14) ce da speranţa unei victorii de trei puncte, dar elanul le-a fost stopat de suita celor cinci puncte ale localnicilor (19-16), prin serviciile lui Romanescu şi reuşitele coechipierilor săi. În plus, maniera de arbitraj amintită a descumpănit formaţia noastră, care a pierdut setul la 20. Pe acest fond al frustrării şimleuanilor, sub o mare presiune psihică, dar şi pe revirimentul localnicilor, care au schimbat terenul de joc în avantaj (8-3), craiovenii şi-au adjudecat actul decisiv, cu scorul de 15-8.

Declaraţie, jucătorul şimleuan Marian Bala – căpitan de echipă (component al echipei naţionale de volei a României):

“Craiovenii, publicul spectator, ne-au primit bine, atât pe mine, pe Pop şi pe Rus, ca foşti voleibalişti ai lor, cât şi pe întreaga noastră echipă. A fost un meci frumos, disputat, cu şanse de câştig pentru fiecare, mai ales pentru noi în setul patru când puteam câştiga cu 3-1, dar gazdele au beneficiat de câteva puncte, zic eu, prea uşor acordate, lucru care a făcut, apoi, diferenţa, când am intrat în setul decisiv cu un moral scăzut. Până atunci, cei doi ridicători ai noştri (n.n. Harlişca şi Toth) au fost foarte inspiraţi, mai cu seamă, în seturile unu şi trei. La începutul setului cinci noi am greşit câteva preluări, ei au intrat cu un moral mai ridicat, s-au distanţat şi-au câştigat. Vom avea o săptămână grea: miercuri (n.n. 7 noiembrie a.c.) jucăm cu Dinamo, la Bucureşti, în Cupa României şi, pentru că am văzut meciul lor cu Dejul la televizor, pe care l-au pierdut, vrem să câştigăm şi noi, pentru că, în mare, ştim ce avem de făcut. Apoi, urmează meciul cu Piatra Neamţ, acasă (n.n. sâmbătă, 10 noiembrie a.c.), pe care trebuie să-l câştigăm”.

SCMU Craiova: Teodor Milotin (Nicolae Ghionea), Laurenţiu Vînătoru – cpt.(Ion Teleleu), Bogdan Bratosin (Dragoş Toma), Filip Todor, Mihai Dumitrache (Adrian Briscan), Ştefan Someşan (Ştefan Romanescu) şi Jovic Vladimir – libero. Antrenori: Dănuţ Pascu – principal şi Claudiu Mitru – secund.

CS Phoenix: Ovidiu Teuşan (Florin Filip), Bokor Gabor, Cristian Pop, Marian Bala – cpt., Ionuţ Rus, Andrei Harlişca (Toth Gabor) şi Paul Olar – libero. Prezenţi: Sergiu Ivan şi Kis Gabriel. A lipsit motivat: Ionuţ Silaghi. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat: Lucian Vlad – principal (Constanţa) şi Sorina Niculescu – secund (Bucureşti). Observator F.R. Volei: Adrian Apetrei (Ploieşti).