Universitatea Timişoara – CS Phoenix Şimleu Silvaniei

decembrie 6, 2008 | Administrator

Meci “maraton”! Universitatea Timişoara – CS Phoenix Şimleu Silvaniei 2 – 3 (22, -22, -25, 19, -11)

echipa_voleiVictorie, pe cât de … muncită, pe atât de meritată, obţinută de şimleuani, într-un meci “maraton”, după aproape două ore (o oră şi 53 de minute). După cum spunea Teofil Chiş – directorul tehnic al echipei, ai noştri au făcut deplasarea în capitala Banatului, Timişoara, afectaţi de “avertismentul” declarat al primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş, acela de încetare a susţinerii financiare din partea Primăriei şi a Consiliului Local Şimleu Silvaniei, la primul meci pierdut de echipa Phoenix! Să fi fost şi această declaraţie unul dintre motivele unei prestaţii nu tocmai la valoarea adevărată a sălăjenilor ?

Aceasta, văzută prin prisma partidei din returul campionatului, când ardelenii i-au învins pe bănăţeni cu scorul de 3-0 (21, 18, 16)? Ce-i drept, şimleuanii au reîntâlnit o echipă foarte motivată în dorinţa de a-şi lua “revanşa” şi a onora “simbolul” de altădată al Universităţii. Şi, la urma urmei, oaspeţii jucau din postura de virtuali câştigători ai Diviziei Naţionale de Volei, Seria A2 vest !! In acest context, jucătorii Phoenix-ului, fără Boroianu (accidentat), au avut o evoluţie fluctuantă, cu destule nereuşite, mai ales, la preluare, fapt ce a permis gazdelor să ia două seturi. Totuşi, orgoliul şimleuanilor antrenaţi de Mircea Abraham şi monitorizaţi de Teofil Chiş şi, cu precădere, valoarea acestora, şi-au spus cuvântul în setul decisiv (al cincilea), care a consfinţit o victorie meritată.

O treime din primul set, scorul a fost egal (4-4, 5-5, 9-9), dar localnicii s-au distanţat, destul de repede, la patru-cinci puncte (14-10, 18-14, 21-16). Al doilea timp de odihnă (la 14-18) şi, mai ales, introducerea lui Mascovits (la 16-21) în formaţia oaspeţilor, au dus la egalarea scorului: 21-21. Din păcate, ai noştri n-au făcut faţă finalului de set, adjudecat de gazde cu 25-22. In schimb, setul al doilea a fost “controlat” de sălăjeni trei sferturi (10-7, 13-10, 15-12, 17-13), după care s-a încins o bătălie sportivă “care pe care”, cu cinci egalităţi: la 17, 18, 19, 20 şi 21. De data aceasta, finalul a aparţinut ardelenilor (24-21), care au câştigat cu scorul de 25-22. şi în setul trei jocul a avut, aproape, acelaşi curs în lupta pentru puncte. Oaspeţii au condus, lejer (11-6, 14-9, 20-14, 22-17), dar, s-au văzut, iarăşi, egalaţi: 23-23 ! A urmat un final incandescent, favorabil şimleuanilor, în prelungiri: 27-25. Incredibil, în actul al patrulea, după 2-2, studenţii au zburdat, pur şi simplu, pe teren. După şase puncte, consecutiv (8-2 !), ei şi-au păstrat un avans confortabil (10-5, 15-9, 23-18), impunându-se la 19. Cum spuneam, în setul decisiv, şimleuanii şi-au demonstrat superioritatea (3-0, 7-3, 10-6, 13-9), adjudecându-şi-l cu scorul de 15-11, spre dezamăgirea evidentă a timişorenilor.

La Phoenix au jucat: Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson (Dejan Bocereg), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean, Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero.