Victorie la limită, dar meritată!

octombrie 22, 2011 | Administrator

CS PROVOLEI Arad – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 2 – 3

( 22, -21, 23,- 14,- 13)

Şimleuanii au plecat la Arad cu gândul la victorie. Optimismul lor, exprimat mai ales în timpul deplasării a dat “roade”, pentru că – iată – ei au câştigat acest meci important (ce-i drept, nu fără emoţii) în “economia” acumulării de puncte şi a unei poziţionări bune în clasament. Victoria a fost una meritată, obţinută într-o partidă “maraton” ( cinci seturi), după aproape două ore de la fluierul de începere (113 minute). Astfel, cei şapte voleibalişti şimleuani şi antrenorul lor, Mircea Abraham, sunt vrednici de toată lauda noastră, fiindcă au ştiut să facă faţă presiunii exercitate de localnici, mai cu seamă, în finalul setului decisiv, când scorul era egal: 13-13 (!). Atunci, ai noştri au reuşit un blocaj şi au punctat decisiv prin Dacz.

Jumătate din primul set, oaspeţii s-au aflat la conducerea ostilităţilor sportive, când scorul era într-o derulare favorabilă: 3-1, 8-6, 12-10. Din păcate pentru ai noştri, gazdele au avut o revenire spectaculoasă, reuşind cinci puncte consecutive: 15-12, când Matica a servit bine, iar Pop, Abrudan şi Gligor au fost eficienţi la fileu. Ai noştri nu s-au lăsat intimidaţi, au redus treptat din diferenţă, luând din nou conducerea: 20-19. După un joc “pe contre”, cu trei egalităţi, ultima la 22-22, finalul a aparţinut arădenilor, câştigând cu scorul de 25-22.

În actul doi, sălăjenii s-au aflat permanent la conducerea jocului, fapt reliefat şi de scor: 6-2, 8-4, 14-5 (cu şase puncte successive, când servea Silaghi, iar Harlişca , Dacz şi Pop erau eficienţi în linia întâi). După 19-11, oaspeţii au realizat cele şase puncte din câştigarea serviciului (!), impunându-se cu scorul de 25-21. Setul trei a fost cel mai disputat (25 de minute), fiecare combatantă dorindu-şi desprinderea. Au existat alternanţe ale scorului, cu multe egalităţi, printre care: 6-6, 14-14, 18-18, 22-22. După 23-22 pentru elevii antrenorului Abraham, gazdele au punctat decisiv, de trei ori la rand, adjudecându-şi setul la limită : 25-23. Acest fapt i-a ambiţionat pe sălăjeni, mai ales după primul T.O. tehnic (8-7 pentru ei), dorindu-şi să egaleze situaţia la seturi, pentru a rămâne în meci.

Ambiţia le-a fost răsplătită, printr-un joc colectiv elaborat, cu un scor liniştitor: 12-8, 19-12, 20-14. Finalul setului a fost triumfal pentru şimleuani, cu cinci puncte consecutive (25-14), când, din nou, servea Silaghi, iar la plasă se aflau: Harlişca, Dacz şi Pop. În setul decisiv, şimleuanii au pornit cu dreptul (3-1, 5-2), schimbând terenul la scorul de 8-6. Au reuşit să menţină diferenţa de două puncte până spre final (10-8, 11-9, 13-11), dar s-au văzut egalaţi: 13-13 (!). Totuşi, ai noştri nu s-au pierdut cu firea, au gestionat bine “momentul psihologic”, câştigând la limită, dar meritat, cu scorul de 15-13, prin atacul năpraznic al lui Dacz.

La şimleuani, antrenorul Mircea Abraham şi-a aranjat jucătorii în următoarea formulă: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca, Dacz Andras, Adrian Pop, Adrian Pantea (Eugen Ilieş) şi Ioan (Onuţ) Puşcaş – căpitan de echipă.

Au condus corect arbitrii: Dan Hadade – principal (Zalău) şi Georgiana Grădinaru – secund (Oradea).

Vineri, 28 octombrie a.c., de la ora 16,00, şimleuanii vor juca, acasă (Sala de Sport a Grupului Şcolar ” Ioan Ossian”), cu echipa LPS CSS BIHORUL din Oradea.