Victorie meritată, dar… norocoasă!

februarie 22, 2014 | Administrator

SCM “U” Craiova – CS Phoenix Şimleu Silvaniei 3 – 0 (15, 23, 26 )

Meci fără prea multe virtuţi tehnico-spectaculare, dar de mare luptă sportivă, mai ales în seturile doi şi trei. Până la urmă, craiovenii au obţinut victoria, una meritată, dar… norocoasă ! După primul act, în care gazdele şi-au etalat valoarea, jocul a avut o altă turnură, poate şi pe fondul unei relaxări premature. Experienţa lor competiţională şi “time out-urile” inspirate ale antrenorului Dănuţ Pascu au contat mult în diminuarea inconstanţei în joc, fapt ce a dus la câştigarea partidei. Şimleuanii au plecat în Bănie cu gândul la “puncte” şi nu mult le-a lipsit ca să le obţină. Elevii antrenorului Mircea Abraham au ştiut să profite de “căderea” localnicilor, dar n-au putut să gestioneze finalurile ultimelor două seturi, destul de tensionate, în care aveau avantaj: 23-22 (actul doi), 24-21 şi 25-24 ( ultimul act, patru mingi de set !!! ). Ardelenii s-au precipitat nepermis pe aceste finaluri, poate şi din cauza percepţiei “condiţiei” oltenilor, aceea de vicecampioni ai României. Le-a lipsit combativitatea, dar şi surâsul zeiţei Fortuna !…

În primul set, după cinci egalităţi, gazdele au avut trei desprinderi substanţiale, de trei, patru şi cinci puncte consecutive. în prima, de la 5-5, la 8-5, pe serviciul lui Vînătoru. În cea de-a doua, de la 8-6, la 12-6, cu Stevanovic la serviciu. În cea de-a treia, decisivă, de la 17-13, la 22-13, cu Vînătoru la serviciu şi cu: Stevanovic, Aleksic şi Lică, în linia întâi. Aşa au reuşit să se impună autoritar, cu scorul de 25-15, pe serviciul lui Aleksik. În actul doi, şimleuanii s-au trezit la realitate (!), abordând jocul cu mult curaj, pentru că de la 1-3 au realizat şapte puncte la rând (8-3), pe serviciul lui Paşcan, avându-i la plasă pe: Silaghi, Teuşan şi Kostadinov. în continuare, ai noştri şi-au menţinut un bun avantaj, de patru-cinci puncte: 10-6, 12-8, 15-10, 18-14, 21-16. Antrenorul Pascu a intuit pericolul şi l-a reintrodus în teren, la serviciu, pe coordonatorul Vînătoru (în locul lui Manda). Forţând jocul prin atacuri eficiente ale celor de la fileu (Stevanovic, Aleksic şi Lică), gazdele au egalat scorul: 21-21. Sălăjenii au mai avut două zvâcniri (22-21 şi 23-22), însă n-au putut evita avântul doljenilor, care au câştigat la limită: 25-23, cu Alecsik la serviciu. Setul trei a fost unul de mare luptă (30 de minute), cu un final dramatic pentru şimleuani, întrucât ei au fost la conducere permanent într-un mod evident: 3-0, 8-4, 12-6, 17-11, 19-14, 21-18, 24-21 şi n-au putut închide tabela de scor în favoarea lor !! Cum-necum, gazdele au egalat scorul (24-24), pe serviciul lui Voinea şi cu: Milotin, Vînătoru şi Stevanovic în linia întâi. Oaspeţii au avut a patra şansă să câştige acest set (25-24), dar dârzenia oltenilor şi-a spus cuvântul, adjudecându-şi nesperat acest parţial, în prelungiri, cu scorul de 28-26, când servea Voinea.

Craiova: Laurenţiu Vînătoru – căpitan de echipă (Ionuţ Manda), Stevanovic Nemanja, Aleksic Vladan (Nicolae Ghionea), Laurenţiu Lică (Filip Todor), Florin Voinea, Teodor Milotin şi Jovic Vladimir – libero. Prezenţi: Bogdan Bratosin şi Mihai Dumitrache. Antrenori: Dănuţ Pascu – principal şi Claudiu Mitru – secund.

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Ion Teleleu), Şerban Paşcan (Sergiu Ivan), Dacovic Rade (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Răzvan Vâlcelean (Ovidiu Teuşan), Kostadinov Nikolay, Ionuţ Rus şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Paul Olar. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat bine: Cristian Cristea – principal, Bogdan Stoica – secund (ambii din Bucureşti). Observator F.R. Volei: Gheorghe Vişan (Bucureşti).

Sâmbătă, 1 martie a.c., craiovenii vor juca la Baia Mare, iar şimleuanii, acasă, cu CSM Agronomia Bucureşti.