Victorie meritată

noiembrie 9, 2013 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS ARCADA Galaţi = 3 – 0 (26, 20, 18)

Meci disputat ( 35 de egalităţi de scor ), de bună factură tehnică, câştigat pe merit de şimleuani, după 89 de minute de la fluierul de începere. Având în vedere poziţia în clasament a celor două combatante, miza jocului a constituit-o câştigarea celor trei puncte. De aceea, s-a jucat precipitat, uneori tensionat, cu câte un avertisment în contul fiecărei echipe şi cu descalificarea jucătorului-antrenor gălăţean, Marian Apostu, pentru bruscarea coechipierului Tudor Romanescu (?!). În acest context, au fost 22 de servicii greşite (opt la gazde şi 14 la oaspeţi), multe atacuri ratate şi blocaje nereuşite, precum şi câteva dificultăţi la preluarea mingii în linia doua, chiar dacă coordonatorii Toth şi Râpeanu , de multe ori, şi-au pus în valoare coechipierii, ieşind în evidenţă: Sajnberger, Vâlcelean, Rus şi Teuşan (de la Phoenix) şi Cerşemba, Crăciun, Cristudor şi Romanescu ( de la Arcada). Conform aşteptărilor, localnicii au abordat partida cu mult aplomb, susţinuţi frenetic de entuziasta lor galerie. Cu mai multă experienţă competiţională, ei au reuşit să gestioneze mai bine finalurile de set şi, câştigându-le, graţie celor trei puncte aferente, au urcat pe locul VII în clasament.

1

Totuşi, gălăţenii au ţinut piept partenerilor de întrecere, opunând o dârză rezistenţă, mai ales, în primul act ( 32 de minute !), când, după 19 egalităţi de scor, au avut trei mingi de set !!

Jocul din primul sfert al setului de debut al meciului a fost controlat de gazde: 2-0, 5-1, 6-2, 7-4. Oaspeţii, cu Romanescu la serviciu şi cu Harabagiu, Râpeanu şi Cristudor la fileu, au reuşit trei puncte consecutive: 7-7. S-a intrat, în continuare, până în final, într-un echilibru de forţe, cu alte 18 egalităţi consemnate pe tabela de scor. Cum spuneam, gălăţenii au avut trei mingi de set (24-23, 25-24 şi 26-25), dar şimleuanii, excelent conduşi de antrenorul Mircea Abraham, au avut un finiş formidabil, cu o serie de trei puncte, când Toth se afla la serviciu, iar în linia întâi acţionau: Sajnberger, Rus şi Vâlcelean. Aşa au câştigat setul, în prelungiri (28-26), în urma atacului în aut al gălăţeanului Apostu.

2

Echilibrul de forţe s-a menţinut mai mult de jumătatea actului secund, cu 13 egalităţi de scor, perioadă în care oaspeţii s-au aflat la conducere de nouă ori, iar şimleuanii de cinci ori. De la scorul de 14-14, raportul de egalitate s-a rupt în favoarea sălăjenilor, ajungând, progresiv, la cinci puncte diferenţă :16-14, 19-16, 22-17, 24-19. Astfel, şi-au adjudecat acest act cu scorul de 25-20, prin atacul puternic al lui Teuşan, bine servit de Toth. În setul trei, de la 3-3, scorul a ajuns repede la 7-3 pentru gazde, pe serviciul lui Vâlcelean şi cu Teuşan, Iosifov şi Toth la plasă. Cum-necum, gălăţenii n-au renunţat la lupta sportivă şi, venind din urmă, au egalat situaţia: 10-10 şi 11-11. Dar nici şimleuanii n-au avut alt gând pentru obţinerea maximului de puncte, năpustindu-se asupra echipei vizitatoare cu două şarje de câte trei puncte fiecare ( de la 11-11, la 14-11, pe serviciul lui Rus şi de la 14-12, la 17-12, cu Ivan la serviciu) şi cu una de cinci puncte: de la 18-16, la 23-16, când servea Iosifov, iar în linia întâi se găseau Toth, Sajnberger şi Rus. După 24-17, localnicii au pus capăt meciului, câştingând setul cu scorul de 25-18, prin atacul surpriză al lui Rus din pasa lui Toth, trimisă din spatele arbitrului principal, de lângă tribuna spectatorilor, în aplauzele binemeritate ale celor peste 300 de spectatori.

Phoenix: Ionuţ Silaghi – cpt. (Iosifov Gyoko), Ion Teleleu (Toth Gabor), Sajnberger Jovan, Ionuţ Rus, Răzvan Vâlcelean (Sergiu Ivan), Şerban Paşcan (Ovidiu Teuşan) şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Paul Olar. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Arcada: Liviu Râpeanu – cpt. (Daniel Martin), Liviu Cristudor, Marian Apostu (Alexandru Cerşemba), Sebastian Palfi (Paul Crăciun), Tudor Romanescu (Sorin Dragomir), Neculai Harabagiu şi Marius Pârvu, Doru Ghimeş – ambii libero. Antrenor-jucător: Marian Apostu.

Au arbitrat bine: Adrian Paşcan – principal (Târgu Mureş), Dinu Olăhuţ – secund (Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Marius Lazăr, Mircea Temian, Cristian Boroeanu şi Ovidiu Mureşan – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Petrică Stancu (Braşov).

Marţi, 12 noiembrie 2013., gălăţenii vor juca la Baia Mare (cu ştiinţa Explorări), iar miercuri, 13 noiembrie a.c., şimleuanii la Dej (cu Unirea).