Victorie rapidă !

octombrie 23, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS VIITORUL Cluj-Napoca = 3 – 0 (12, 11, 20)

Şimleuanii activează în campionatul Diviziei de Juniori, seria F, alături de echipele: CSS Zalău, CSS 2 UKRO Baia Mare, CSS VIITORUL Cluj-Napoca şi CSS LAPI Dej. După înfrângerea suferită în prima etapă de campionat, în deplasare, când echipa din Dej a câştigat cu scorul de 3-0 (22, 11, 18), şimleuanii “au stat” în etapa a doua. Acest fapt le-a permis să-şi omogenizeze echipa şi să progreseze din punct de vedere tehnico-tactic, lucru demonstart de ei în meciul de duminica trecută, când se părea că sunt la un… antrenament (de 52 de minute !), pentru că oaspeţii au intrat “în horă” doar în ultimul set. La gazde s-a remarcat întreaga echipă, cu precădere, coordonatorul Lazăr, Ivan ( serviciu, atac şi blocaj), Pop şi Ardelean ( atac şi blocaj).

Primele două acte au fost la discreţia localnicilor, aproape sub toate aspectele, fapt evidenţiat de evoluţia scorului. După 5-1, 12-7, 17-10 şi 23-11, sălăjenii şi-au adjudecat primul set cu scorul de 25-12, prin blocajul reuşit de Ardelean şi Pop, iar în cel secund s-au impus autoritar (scor 25-11), cu diferenţe ale scorului de 13-14 puncte (22-9, 24-10), după ce clujanul Brustur a servit în aut. Mai relaxaţi, ai noştri i-au favorizat pe dejeni să ţină mai aproape în setul al treilea, până la primul T.O. tehnic: 8-7 pentru gazde. Impulsionaţi de antrenorul Abraham, localnicii s-au distanţat, apoi, la cinci – şase puncte (17-11, 21-16, 24-19), liniştitoare şi suficiente pentru a câştiga setul cu scorul de 25-20.

La şimleuani, antrenorul Mircea Abraham a utilizat formaţia: Cristian Lazăr (Antonio Beili), Sergiu Ivan, Gheorghe Negrean, George Sîrbu (Adrian Preda), Darius Pop şi Dacian Ardelean – căpitan de echipă. Rezervă: Florin Moşincat.
Au condus bine arbitrii: Cristian-Radu Gale – principal (Oradea), Nicolae Sârb – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mihai Bujor şi Cristian Boroeanu – asistenţi (ambii din Zalău).
Duminică, 6 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Zalău.