Voleibaliştii şimleuani au fost imbatabili!

noiembrie 1, 2008 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS TORPI Râmnicu Sărat = 3 – 0 (9, 13, 16)
CS TORPI Râmnicu Sărat – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 (- 14, – 9, -13)

pict_1876Şimleuanii vor “sta” sâmbăta viitoare şi, astfel, ei au încheiat turul actualului campionat naţional al Diviziei A2, seria Vest, fără să piardă vreun set, acumulând, după cele şase victorii, maximum de puncte: 12. În plus, după o înţelegere cu echipa din Râmnicu Sărat şi cu acordul Federaţiei Române de Volei, ei au disputat şi partida din retur cu formaţia oaspete, care ar fi trebuit să se desfăşoare în 20 decembrie a.c.

Revenind la meciuri, spunem că ai noştri nu şi-au pus nici o problema în obţinerea acestor victorii, de altfel, scontate, pentru că partenerii lor de întrecere ocupă ultimul loc în clasament, fără nici un set adjudecat! Astfel, gazdele au câştigat categoric cele două partide, în mai puţin de 50 de minute, fiecare.

pict_1879În setul întâi al primului meci, sălăjenilor, cu Boroianu la serviciu şi cu Stoica, Negrean şi Suson în linia întâi, le-a ieşit totul, conducând cu 8-0 (!), lucru cam rar întâlnit la acest nivel competiţional. După scorurile de 15-1 şi 24-8, localnicii s-au impus in primul set cu 25-9, în doar 13 minute de joc. Şi celelalte două seturi au fost la discreţia gazdelor : 6-1, 19-8, 24-12, în cel de-al doilea (câştigat la 13) şi 6-2, 19-13, 23-15, în ultimul (adjudecat la 16).

Cea de-a doua partidă, disputată duminică dimineaţă (de la ora 10,00), a avut acelaşi istoric, mai puţin debutul seturilor doi şi trei. Primul act a revenit sălăjenilor la 14, după ce au avut: 12-5, 19-10 şi 23-13. Spre surprinderea generală, pe un fond dezinteresat al gazdelor (?!), începutul setului doi a fost “controlat” temporar de oaspeţi: 1-0, 2-1 şi 3-2.

pict_1887Admonestarea şimleuanilor de către conducerea tehnică a avut efect imediat: 12 puncte la rând (!), cu Negrean la serviciu şi cu Lung, Boroianu şi Harlişca la fileu. De aici, până la 25-9, n-a mai fost decât “un pas”. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în ultimul set, când, după 3-0 pentru localnici, râmnicenii conduceau cu 5-4! şi de data aceasta, sfaturile antrenorului Mircea Abraham şi cele ale directorului tehnic Teofil Chiş şi-au arătat roadele: 8-5, 16-7 şi 23-10, după care sălăjenii s-au impus cu 25-13.

Trebuie spus că, în general, s-au remarcat toţi jucătorii şimleuani, puşi în valoare de cei doi coordonatori (Harlişca şi Mascovits), existând numeroase atacuri în forţă şi blocaje eficiente, în ciuda celor 14 servicii greşite!

La CS Phoenix au jucat: Andrei Harlişca ( Marius Mascovits), Cristian Boroianu, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Dejan Bocereg ), Silviu Suson, Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine : Vasile Bucşa – principal (Baia Mare), Sorin Ungureanu – secund (Timişoara), în primul meci şi cu rolurile schimbate în cel de-al doilea, Marin ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Ionuţ Buciu şi Dan Hadade – asistenţi (ambii din Zalău) Următorul meci al şimleuanilor se va desfăşura în 15 noiembrie a.c., în deplasare, cu echipa LAPI CNE Dej, contând pentru prima etapă a returului de campionat.