All posts by Administrator

Gheorghe MOCEANU – primul profesor de educație fizică din România

Motto: „Cele patru lucruri cu ajutorul cărora oamenii obișnuiesc să facă educația sunt știința de carte, gimnastica, muzica și desenul”. ARISTOTEL din Stagira (384-322 î.Hr.), savant și filozof grec

În anul 2018 se împlinesc 180 de ani de la nașterea lui Gheorghe MOCEANU – primul profesor de educație fizică din România. Din păcate, nu se cunoaște momentul (ziua și luna) când acesta a văzut lumina zilei. Viața și activitatea lui merită să fie cunoscute de către toți tinerii de azi și, mai ales, de cei care iubesc și practică sportul, pentru că acest dascăl a fost un deschizător de drumuri într-un domeniu atât de puțin cunoscut la noi, în cea de-a doua jumătate a secolului al XIX-lea. A fost un pedagog desăvârșit, o personalitate multilaterală, care a văzut și a încadrat educația fizică în efervescența culturală a acelor vremuri.

Născut în anul 1838, pe plaiurile someșene, în satul Orman al comunei Iclod (județul Cluj), Moceanu a învățat la școala de lângă bisericuța din sat, apoi la școlile din Dej și Gherla, iar gimnaziul l-a absolvit la „piariștii” din Cluj. Ajungând la Budapesta, s-a înscris într-o asociație sportivă în care s-a inițiat în tainele gimnasticii acrobatice, primind „Diploma de Onoare” pentru meritele sale excepționale. Apoi, la Viena, a făcut studii de teologie, urmând și cursurile Conservatorului de Muzică și Declamații. A învățat limba engleză și a frecventat cursul redus al unui institut de pedagogie.

Înzestrat cu această pregătire, în anul 1861 s-a înapoiat la Cluj, unde a obținut postul de profesor de gimnastică la Gimnaziul Catolic-Unitarian, apoi la Gimnaziul Reformat. În anii adolescenței, Gheorghiță (cum îi spuneau prietenii) s-a angajat într-o trupă de acrobați la trapez (James-Robinson), cu care a colindat lumea, călătorind în mai multe țări din Europa, Asia, Africa și America.

Cu pregătirea sa profesională, cu experiența de luptător încercat, dotat cu o voință fermă, Moceanu a plecat la București (în primăvara anului 1863), dornic să activeze pentru binele națiunii sale. În anul 1864, a apărut prima lege de organizare a școlilor de toate gradele și categoriile, prin care gimnastica era inclusă, pentru prima oară, ca obiect de studiu obligatoriu în toate școlile. În această perioadă, îl găsim pe Moceanu profesând în multe școli și instituții bucureștene, printre care: Colegiul „Sfântul Sava”, Liceul „Matei Basarab”, Liceul „Sfântul Gheorghe”, Școala Normală, Școala Militară de Ofițeri și Societatea „Tirul”. A fost inițiatorul programei analitice de predare a gimnasticii în școli, iar în anul 1869 apare prima sa carte – și prima din țară – intitulată „CARTE DE GIMNASTICĂ”, căreia i-au urmat multe altele, printre care „Memorii asupra gimnasticii și călătoriilor mele în Europa, Asia, Africa, America” (1895). Atunci, gimnastica era înțeleasă într-un sens mai larg față de cel de astăzi, când reprezintă numai o disciplină sportivă. După el, aceasta cuprindea: gimnastica propriu-zisă, alergări, sărituri, aruncări, înot, vâslit, patinaj, scrimă, tir și călărie. Din inițiativa lui și a prof. Constantin Constantiniu s-a fondat, în anul 1867, la București, Societatea Centrală Română de Arme, Gimnastică și Dare la Semn. A fost singura societate de gimnastică ce a acceptat și alte discipline sportive și le-a promovat pe măsură ce ele apăreau. Aici, Moceanu a reușit să aplice în practică teoriile sale și să adapteze sistemul german de gimnastică la condițiile specifice țării noastre, prin includerea dansurilor naționale și a oinei, iar mai târziu înotul, luptele, halterele, boxul și altele.

Apreciindu-i-se meritele sale profesionale și organizatorice, Gheorghe Moceanu a fost onorat cu titlul de „profesor de gimnastică” la Colegiul Național „Sfântul Sava”. El poate fi considerat unul dintre „stegarii” de frunte ai activității cultural-patriotice, contemporanii lui considerându-l „părintele gimnasticii”. Se poate asemui, fără greș, cu marii dascăli care au pus temelie României de la sfârșitul veacului al XIX-lea. Gheorghe Moceanu introduce și organizează gimnastica și jocurile naționale în școală și în viața socială a țării, elaborând programe școlare, desfășurând competiții pentru elevi și formând cadre de specialitate. În această conjunctură, a fost apreciat și susținut de către: istoricul și scriitorul  Vasile Alexandrescu Urechia; generalul Ioan Emanoil Florescu – ministru și prim-ministru; doctorul Carol Davila – părintele medicinei românești; academicianul Spiru Haret – ministru al Cultelor și Instrucțiunii Publice; poetul, prozatorul și folcloristul Bogdan Petriceicu Hașdeu; medicul și academicianul Constantin Istrati; diplomatul Constantin Esarcu – ministru de externe; scriitorul Ion Ghica – director al Teatrului Național; politicianul Lascăr Catargiu – prim-ministru; Generalul Eracle Arion – guvernatorul Cetății București și chiar de către regele Carol I. Profesorul Gheorghe Moceanu a fost prețuit de multe personalități, printre care se află: prozatorul Gala Galaction, publicistul și academicianul Iosif Vulcan, poetul Alexandru Macedonski, istoricul și academicianul Nicolae Iorga și doctorul Onoriu Chețeanu – director la „Sportul Universitar”. De altfel, Alexandru Macedonski, a cărui simpatie era greu de câștigat, îl admira pe Moceanu, pe care îl numea „un ardelean mare”, „stejar mândru”, „exponent al renașterii române la a cărei ivire a contribuit și el din răsputeri”. Tot așa,  Nicolae Iorga aprecia că Moceanu a venit „…pentru a deschide la noi – cu orice preț – drumuri noi” (în volumul I „Oameni care au fost”), iar Onoriu Chețeanu a scris broșura „O sută de ani de la nașterea lui Moceanu”.

Gheorghe Moceanu iubea gimnastica cu pasiune și, în această privință, mărturisește în memoriile sale: „am iubit această branșă, această meserie încă din frageda mea copilărie… M-am ocupat viața mea întreagă, am studiat și m-am interesat de tot ce mi-a fost drag, iubit și sfânt, ca să pot da țării mele un studiu asupra gimnasticii în România”. Nu numai că s-a ținut de cuvânt, dar a creat în jurul său o atmosferă care le-a imprimat discipolilor pasiunea gimnasticii și încrederea până la dăruirea în această activitate (Constantin Gh. Savopol).

Gheorghe Moceanu a murit în 9 septembrie 1909. Pentru vasta sa activitate, a fost onorat cu diplome și răsplătit cu diferite premii, iar la 1 iunie 1901 a fost decorat cu medalia „RĂSPLATA MUNCII”. Personalitatea și opera sa au fost evocate în numeroase articole, lucrări, broșuri și cărți, printre care: „PALESTRICA” scrisă de către prof. Constantin Kirițescu (1964, Editura Uniunii de Cultură Fizică și Sport) și „GHEORGHE MOCEANU: Întâiul profesor de educație fizică din țara noastră” a lui Constantin Gh. Savopol (1972, Editura Stadion). La 1 septembrie 1924, la Liceul „Dinicu Golescu” din Câmpulung Muscel s-a înființat Societatea de Educație Fizică „GH. MOCEANU”, iar în anul 2009, Comitetul Olimpic și Sportiv Român și Academia Olimpică Română – filiala București au organizat simpozionul comemorativ „Profesor Gheorghe Moceanu”. În București o stradă îi poartă numele (a avut și un bust, care s-a degradat cu trecerea timpului), iar în satul natal există Școala Primară „Gheorghe Moceanu”. În plus, atât la Orman, cât și la Iclod, începând cu anul 2009, se desfășoară ample activități cultural-sportive, sub genericul „Zilele Gheorghe Moceanu”.

Acesta a fost gimnastul, acrobatul, dansatorul, profesorul și, mai ales, omul Gheorghe MOCEANU, cel care a format o întreagă pleiadă de profesori și maeștri de gimnastică, acrobați de renume mondial, echipe românești de gimnastică, participând cu succes la demonstrații internaționale. El a fost inițiatorul curentului favorabil mișcării de gimnastică, pentru ca elevii săi să ducă mai departe, cu aceeași pasiune, faima gimnasticii românești.

Așadar, în Anul Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918, să aducem un pios omagiu primului profesor de educație fizică din România, cel care și-a desfășurat această activitate nobilă timp de peste 40 de ani cu multă competență, deosebit devotament și înalt patriotism.

                                                                                                                     Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                             Publicist, Șimleu Silvaniei

Cupa „ 8 MARTIE”

   Motto: „Opera cu cele mai multe piese este șahul: 32”. (Marin ȘTEFAN)

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Femeii, Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, au organizat competiția șahistă Cupa „8 MARTIE”, pentru elevi din școlile gimnaziale. Concursul s-a desfășurat în Centrul de Documentare și Informare al școlii amintite, joi, 8 martie 2018, reunind 83 de elevi, fete și băieți. La deschiderea oficială a competiției, prof. Angela Maria Lipo – directoarea Școlii „Silvania” , după salutul de „bun venit!”, a transmis mesajul domniei sale, vorbind despre însemnătatea Zilei de 8 Martie, în contextul sărbătoririi femeii în lumea întreagă. Apoi, în conformitate cu tragerile la sorți individuale pentru cele trei categorii de întrecere, s-a jucat în „sistem eliminatoriu”, la 18 mese de șah.

S-a văzut, din nou, interesul elevilor pentru acest „sport inteligent” pentru că „șahul este piatra de încercare a inteligenței” (Johann Wolfgang von GOETHE, 1749-1832, poet, prozator, dramaturg, gânditor și om de știință german).

Juriul concursului a fost format din profesorii Gavril Lungu (Școala „Silvania”) și Barna Krisztián (Școala „Báthory István”) și instructorul de șah Iván Vasile (pensionar). Cei mai buni șahiști au fost declarați:

– clasele pregătitoare – clasele I: 1. Cezara Purghe și David Man (ambii de la Școala „Silvania”); 2. Ana Maria Șandor (Școala din Valcău de Jos) și Magyar Erik (Școala „Báthory István”); 3. Sara Ardelean (Școala „Silvania”) și Dario Man (Școala „Silvania”) și Gudor András (Școala „Báthory István”) – ambii la egalitate;

-clasele II – IV: 1. Luana Ardelean și Antonio Bonțe (ambii de la Școala „Silvania”); 2. Geiger Kira (Școala „Silvania”) și Veres David (Școala „Báthory István”); 3. Iulia Vedinaș și Tudor Purghe (ambii de la Școala „Silvania”);

-clasele V – VIII: 1. Egri Krista (Școala „Báthory István”) și Ionuț Pop (Școala „Silvania”); 2. Daria Zaha și Luigi Pop (ambii de la Școala„Silvania”); 3. Delia Maxim și Darius Mudure (ambii de la Școala „Silvania”). Cel mai tânăr participant: Alexandra Ribar – șase ani (Școala „Silvania”).

În cadrul festivităților de premiere, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei a înmânat diplome, cupe și medalii acestora, însoțite de nelipsitele felicitări, în aplauzele celor prezenți. În plus, Septimiu Cătălin Țurcaș, într-o atmosferă încântătoare, a oferit flori mămicilor și bunicilor prezente în sală!

 

                                                                                                                        Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei

Ziua de 8 MARTIE, la Șimleu Silvaniei

Motto: „ Femeia este sufletul bărbatului, lumina care îl călăuzește. Femeia este gloria”.
Miguel de CERVANTES SAAVEDRA (1547-1616), prozator, poet și dramaturg spaniol

De ani și ani, 8 MARTIE (zi inițiată în anul 1910, sărbătorită prima dată un an mai târziu, declarată oficial Ziua Internațională a Femeii în anul 1921 și recunoscută, apoi, în anul 1977, de către Organizația Națiunilor Unite), reprezintă un reper, un eveniment istoric, o mare sărbătoare pe plan mondial, prin care aducem dovada respectului, admirației și recunoștinței noastre pentru femeie, începând cu mama și cu sora, continuând cu soția și cu fiicele, cu bunicile și cu nepoatele, dar și cu prietenele adevărate și cu întreaga sferă feminină a mediului social uman, în toată diversitatea acestuia. Tot de-atâta timp, acest lucru se întâmplă la începutul primăverii, anotimpul mult așteptat și confundat cu renașterea naturii, atunci când – deschizând fereastra spre Cer – primim mângâierea soarelui dătător de viață.

În acest context, șimleuanii – cu mic, cu mare – au sărbătorit Ziua de 8 Martie în  instituțiile și societățile comerciale aflate în urbea de la poalele Măgurii Țării Silvaniei. Mă voi referi, în continuare, la activitatea desfășurată joia trecută (8 martie 2018), în Șimleu Silvaniei.

Astfel, Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Șimleu Silvaniei și Primăria locală, prin strădania de bun augur a domnului Ioan Moș – președintele CARP și prin implicarea substanțială a domnului ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul urbei șimleuane, au organizat o activitate inedită de sărbărtorire a doamnelor pensionare, membre ale acestei instituții. Punctul de întâlnire a fost Parcul Central al orașului, unde, după o scurtă promenadă pe aleile acestuia, sub razele îmbietoare ale soarelui de primăvară, Septimiu Cătălin Țurcaș a îmbrățișat reverențios participantele, oferind, fiecăreia, un superb trandafir roșu, alături de felicitările de rigoare, cele prilejuite de sărbătorirea Zilei de 8 Martie. După „fotografia de grup”, sărbătoritele au fost invitate la Restaurantul „Viața Nouă”! Acolo, Ioan Moș a urat „la mulți ani!” participantelor din partea sa și a CARP Șimleu Silvaniei, referindu-se la cadrul organizatoric al acestei activități.

La rândul său, Septimiu Cătălin Țurcaș a spus:

„(…) De 8 Martie, Ziua Internațională a Femeii, să aveți parte de tot ce este mai bun pe lume. Să fiți sănătoase, în primul rând, să vă puteți bucura de tot ce aveți dumneavoastră acasă, parteneri de viață, copii, nepoți și strănepoți. La mulți ani și toți buni!”.

În continuare, sărbătoritele au fost încântate de minispectacolul artistic prezentat de un grup de eleve de la Școla „Horea” Șimleu Silvaniei, care, sub conducerea prof. Traian Albu și acompaniamentul orchestral al cantautorului Petru Gliguța, au recitat poeziile: Ce bucurie; De ziua ta, mămico; Să știi, măicuța mea…; Răsplata noastră e Iisus și au interpretat melodiile: Imnul pensionarului; Flori pentru mama; Mărțișoare, mărțișoare; Mama; Credința noastră e iisus; Lacrimi pentru mama; La mulți ani! Întreaga asistență a aplaudat protagoniștii, iar pensionara Ecaterina Mitrașca le-a oferit elevelor dulciuri și o… șampanie „Silvania”!

Festivitatea s-a încheiat cu o masă comună, când antrenul creat a fost unul deosebit, pledându-se pentru atașamentul și respectul pentru femeie, cu urări reciproce de sănătate, de pace sufletească și de viață îndelungată.

Așadar, întreaga activitate a fost un bun prilej de a venera femeia – această creație dumnezeiască a universului, simbol al iubirii și frumuseții, al progresului și continuității pe Planeta Albastră, numită Pământ.

La mulți ani cu sănătate, tuturor femeilor!

                                                                                                                   Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei

Grigore Cartianu își va lansa cărțile la Șimleu Silvaniei, unde va vorbi despre “Crimele Revoluției Române”

Centrul pentru Informare Turistică din Șimleu Silvaniei (Str. Stefanus Bathory, nr. 1) va găzdui luni, 12 martie 2018, de la ora 19.00, lansarea de carte cu tema: “Misterele Revoluției din 1989”, susținută de ziaristul Grigore Cartianu.

Acesta este autorul a patru cărți meticulos documentate despre evenimentele din Decembrie 1989: “Sfârșitul Ceaușeștilor”, “Crimele Revoluției”, “Teroriștii printre noi” și “Cartea Revoluției”. De asemenea, a realizat scenariul filmului documentar “Moartea Ceaușeștilor. Trei zile până la Crăciun”, în regia maestrului Radu Gabrea.

Conferința va cuprinde o prezentare făcută de Grigore Cartianu, un dialog cu publicul (întrebări / răspunsuri) și o sesiune de autografe. Autorul va semna autografe pe toate cele 8 cărți din seria de autor Grigore Cartianu (cele de mai sus, plus “Jurnalul unui puci ratat”, “Miracolul din noiembrie”, “600.000” și “Hagi”).

Cărțile pot fi procurate la fața locului. Intrarea este liberă.

Cărțile din seria de autor Grigore Cartianu

* „Sfârșitul Ceaușeștilor” – vol. 1 din trilogia “Misterele Revoluției”. Este povestea tragică și grotescă a unui cuplu dictatorial care se credea nemuritor. O carte de mare impact în România, cu vânzări de 147.000 de exemplare. Publicată în tiraje de mii de exemplare în Italia și Brazilia; în curs de publicare în alte țări europene.

* „Crimele Revoluției” – vol. 2 din trilogia “Misterele Revoluției”. Un volum de investigație care a schimbat profund percepția românilor despre evenimentele din decembrie 1989. O decriptare a diversiunilor FSN-iste, majoritatea televizate, care au dus la asasinarea a 957 de oameni. Și o concluzie crudă: cei care pozau în salvatori erau, de fapt, ucigași cu sânge rece, executanți și beneficiari ai unui plan sovietic insuportabil de cinic.

* „Teroriștii printre noi” – vol. 3 din trilogia “Misterele Revoluției”. Revoluția tragică și comică la Sfântu Gheorghe, Brașov, Focșani, Buzău, Galați, Brăila, Constanța sau Mizil. O colecție de întâmplări atent investigate, care descriu atmosfera suprarealistă în care oameni nevinovați au fost împușcați, înjunghiați sau linșați.

* „Cartea Revoluției” – o ediție enciclopedică, tipărită în condiții de lux, care strânge între copertele sale cele 1.600 de pagini ale celor trei volume din seria “Misterele Revoluției”. Lucrarea, o adevărată bijuterie, conține peste 300 de imagini istorice sau inedite.

* „Jurnalul unui puci ratat” – relatarea la cald a crizei politice din vara anului 2012. Volumul cuprinde editorialele scrise de autor zi de zi, timp de trei luni, și publicate în ziarul “Adevărul”, pe care-l conducea în calitate de redactor-șef. O carte-document.

*„Miracolul din noiembrie” (în colaborare cu Laurențiu Ciocăzanu) – fabuloasa poveste a zilei de 16 noiembrie 2014, în care Diaspora română, solidarizată prin Facebook, a obținut o victorie eroică. Volumul scoate la lumină destine luminoase și povești emoționante, oferind explicații convingătoare pentru o surpriză colosală.

* “600.000” – povestea fenomenului #Rezist, cea mai amplă mișcare de rezistență civică din istoria României. O carte-manifest, scrisă la temperatura înaltă a evenimentelor trăite pe viu. Un pamflet usturător la adresa celor care, prin ordonanțe de urgență și legi ticăloase, încearcă să impună tirania hoției. Un elogiu adus celor peste 600.000 de români care au înfruntat gerul iernii pentru a-și salva justiția și țara.

* „Hagi” – povestea vieții celui mai mare fotbalist din istoria României: Gheorghe Hagi. Un volum temeinic documentat, fără egal în privința bogăției de informații. O lectură alertă, care reface saga balcanică a comunităților de aromâni din Grecia și Bulgaria, în vremuri tragice. În 500 de pagini palpitante, autorul urmărește evoluția lui Hagi, ca om și ca sportiv, de la naștere (1965) până la retragerea de pe gazon (2001). Este o lucrare ajunsă la ediția a IV-a.

* „Moartea Ceaușeștilor. Trei zile până la Crăciun” – film pe DVD. Este reconstituirea, sub forma unei docu-drama, a ultimelor trei zile din viața cuplului ceaușist: 22-25 decembrie 1989. Regizorul Radu Gabrea a produs un video-document istoric, bazat pe scenariul lui Grigore Cartianu și inspirat de volumul “Sfârșitul Ceaușeștilor”. Filmul are 90 de minute și este prezentat în șase limbi: română, engleză, franceză, germană, spaniolă și italiană.

Autorul

Grigore Cartianu (49 de ani), născut la Brădiceni, com. Peștișani, Gorj, este unul dintre ziariștii cu notorietate mare din România. A condus redacțiile unor ziare importante (Adevărul, Evenimentul zilei) și a semnat mii de editoriale, interviuri și anchete gazetărești. Este o apariţie frecventă în emisiuni TV, pe teme de maxim interes. În prezent este Senior Editor al cotidianului România liberă și realizator al emisiunii zilnice Cronica de noapte, de la Nașul TV.

Serialul său despre prăbuşirea dictaturii comuniste şi despre Revoluţia Română (în ziar și la TV) a produs o emoţie naţională. Românii au aflat, şocaţi, că au fost cobaii unui experiment sângeros. Şi că mulţi dintre asasinii din decembrie 1989 se află încă în libertate, ocupând chiar funcţii importante în stat.

Fire iscoditoare, chiar aventurieră, Grigore Cartianu şi-a satisfăcut stagiul militar într-o unitate de paraşutism (Buzău, 1987–1988). Este absolvent al Facultăţii Tehnologia Construcţiilor de Maşini, din cadrul Universităţii Politehnica Bucureşti (1993).

La prăbuşirea regimul comunist al lui Nicolae Ceauşescu, Cartianu era student în anul 2. A participat activ la evenimentele din decembrie 1989, apoi la mişcările civice din 1990, care au fost înăbuşite violent de către noul regim politic de la Bucureşti, prin aducerea minerilor şi devastarea Capitalei.

În 1991, la 22 de ani, a debutat în presă, la publicaţia cu cel mai mare tiraj din acel moment: revista Expres Magazin. Din 1992 a lucrat la cele mai importante cotidiene din România: Evenimentul zilei (1992-1996, şef department), Sportul românesc (1996–1997, reporter special), ProSport (1997–2002, şef departament), Jurnalul Naţional (2002–2004, redactor-şef adjunct, apoi redactor-şef) şi din nou la Evenimentul zilei (2004–2008, prim-redactor-şef adjunct). Din aprilie 2008 până în februarie 2013 a fost redactor-şef / director editorial al cotidianului Adevărul.

În anii dedicaţi presei sportive, a publicat două cărţi: Hora de la miezul nopţii (1995 – povestea World Cup, USA 1994) şi Hagi (2000, reeditată în 2001 și în 2014).

Din 2006, Grigore Cartianu s-a dedicat cu pasiune elucidării evenimentelor sângeroase din decembrie 1989. Este singurul publicist român care a reconstituit în detaliu ultimele zile ale dictatorului român şi care a demonstrat, cu dovezi zdrobitoare, că răsturnarea lui Ceauşescu s-a produs printr-o lovitură de stat. Tot el a dezvăluit cinismul noilor conducători, care – în dorinţa de a confisca puterea după scoaterea din scenă a lui Ceauşescu – au produs aproape 1.000 de morţi şi peste 5.000 de răniţi.

A publicat 8 volume, vândute într-un tiraj total de peste 350.000 de exemplare.

Voleibaliștii șimleuani, la a treia victorie consecutivă! ACS Silvania Șimleu Silvaniei – CSS Zalău = 3 – 0 (21, 15, 15)

Voleibaliștii șimleuani au repurtat a treia victorie consecutivă (după: 3-0 cu CSS2 CNE Baia Mare, acasă, și 3-2 cu LPS „Bihorul” Oradea, în deplasare), spre bucuria lor și a celor peste 100 de spectatori, fani ai acestora. A fost o izbândă la îndemâna lor, etalând calitățile tehnice și, de ce nu?, pe cele tactice, în cele 69 de minute de joc. Elevii antrenorului Ovidiu Teușan au fost superiori celor ai profesorului Dorian Faur, la toate capitolele, în ambele linii ale terenului de joc, atât în atac, cât și în apărare. Coordonatorul de joc, Ovidiu Man, și-a pus în valoare coechipierii, remarcându-se Raul Remeș, Vlad Rusu și Paul Pop. Jucătorii zălăuani au avut un „start” bun, dar, încet-încet, au cedat inițiativa șimleuanilor. Oaspeții au greșit mai mult, mai ales la serviciu, și n-au fost prea eficienți în jocul de la fileu, chiar dacă Darius Mîndruț și Florin Bălean au fructificat destule atacuri din pasele ridicătorului Solyom Norbert.

Cum spuneam, echipa zălăuană a început bine partida, conducând cu scorul de 4-1, când după 1-1, a realizat trei puncte la rând, pe serviciul lui Solyom Norbert și cu Florin Bălean, Andrei Șamșudan și Darius Mîndruț la plasă. Imediat, gazdele au avut o revenire în forță, cu o serie de cinci puncte (6-4), când servea Cristian Julei, iar în linia întâi se aflau: Paul Pop, Vlad Rusu și Dan-Silvășan Pașca. Au mai avut o astfel de reușită, când, de la 9-9, au ajuns la 13-9, pe serviciul lui Dan Silvășan-Pașca. În continuare, șimleuanii au menținut același ritm, distanțându-se la cinci puncte (21-16, 22-17, 23-18, 24-19), adjudecându-și setul cu scorul de 25-21, prin atacul lui Paul Pop. În setul secund, după egalitatea de 4-4, localnicii au avut 8-5 la primul TO tehnic, dar au reușit o nouă serie de cinci puncte (de la 9-8, la 14-8), având 16-13, la al doilea TO tehnic. Zălăuanii s-au apropiat la un punct (15-16), dar n-au rezistat „avântului” șimleuanilor, cu nouă puncte la rând, cu Paul Pop la serviciu și cu: Vlad Rusu, Dan Silvășan-Pașca și Ovidiu Man la fileu. Zălăuanul Solyom Norbert a atins plasa la atacul lui Vlad Rusu, iar șimleuanii au câștigat cu scorul de 25-15. În setul al treilea echipa locală s-a aflat în permanență la conducere: 5-1, 10-2 (după o serie de cinci puncte, pe serviciul lui Cristian Julei), 15-5, 22-11 și 24-14, impunându-se, din nou, cu scorul de 25-15, în urma greșelii de la plasă a lui Cristian Pop.

Fiind la acest meci, domnul ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei, mare iubitor al sportului, mi-a declarat: „ Prezența mea în sală este o mare bucurie, mai ales dacă se întâmplă să fie un meci de volei. Bucuria mea este cu atât mai mare, cu cât particip la un meci de volei la care juniorii din orașul nostru, Șimleu Silvaniei, sunt una dintre echipe. Un meci frumos, un rezultat așteptat. Sigur că sistemul de alcătuire a clasamentului, care te obligă să ai jucători cu talie, face ca Șimleul, care este, din punctul meu de vedere, a doua echipă valorică din seria noastră, să fie doar pe locul patru. Echipa de pe locul trei are trei victorii și șase înfrângeri, iar echipa de pe locul patru, respectiv a noastră, are șase victorii și trei înfrângeri, un lucru care mi se pare absolut incorect. Una peste alta, îi felicit pe băieți, mă bucur că au un antrenor bun și sper ca, la un moment dat, Șimleul să redevină o forță a voleiului masculin, cu jucători din zona noastră”.

Șimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Ionuț Ruțaș), Raul Remeș (Teotim Păcurar), Cristian Julei, Paul Pop (Mircea Săplăcan), Vlad Rusu (Sebastian Cordon), Dan Silvășan-Pașca și Claudiu Sătmar – libero. Antrenor: Ovidiu Teușan.

Zalău: Eduard Hadade – căpitan de echipă (Darius Crișan), Tudor Lazăr (Andrei Bărbânță), Solyom Norbert, Florian Bălean, Andrei Șamșudan, Darius Mîndruț (Cristian Pop) și Sebastian Matiș – libero. Antrenor: Dorian Faur.

Au arbitrat bine: Mihai Husa – principal (Cluj-Napoca), Ionuț Buciu – secund, Gheorghiță Mitrașca – scorer, Mircea Temian și Viorel Lucaciu – asistenți (toți patru din Zalău).

 

                                                                                                                                       Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                               Publicist, Șimleu Silvaniei

JOCURILE OLIMPICE de iarnă 2018 s-au încheiat. ROMÂNIA, aproape de o medalie olimpică!

Motto: „Ceea ce este cultura pentru umanitate este olimpismul pentru sport” 

Pierre de COUBERTIN (1863-1937), pedagog și istoric francez, părintele Jocurilor Olimpice moderne

Jocurile Olimpice (JO) de iarnă 2018 s-au încheiat. Olimpiada continuă! Da, este vorba despre perioada dintre două jocuri olimpice, cea care se numește olimpiadă! Prim modul de organizare și desfășurare a JO de iarnă, 9-25 februarie 2018, ediția a XXIII-a,  PyeongChang (Republica Coreea), coreenii s-au întrecut pe ei înșiși. Tot ceea ce s-a întreprins, s-a făcut în folosul întregii umanități , în spiritul solidarității internaționale, al toleranței, al prieteniei și al păcii în lumea întreagă. Amploarea acestui mare eveniment din istoria JO este dată și de câteva cifre și repere, care merită să fie evidențiate.

Astfel, locul de desfășurare a întrecerilor, PyeongChang, a fost capitala sportivă a lumii, sub sloganul „Pasiune. Conectare”, iar aceste J.O. au fost denumite „Jocurile Păcii”. JO 2018 au fost declarate deschise oficial de către Moon Jae-In, președintele Republicii Coreea. La aceste JO de iarnă s-au calificat  2.925 de sportivi, din 92 de națiuni, care s-au întrecut, sub faldurile unduite ale Drapelului Olimpic și sub lumina îmbietoare a Flăcării Olimpice (aprinsă de către Kim Yu-na, campioană olimpică la patinaj artistic, individual, JO 2010, Vancouver-Canada), la 15 discipline, din șapte sporturi, constituindu-se în 102 evenimente sportive.  Au debutat, la aceste JO, cinci țări: Ecuador, Eritreea, Kosovo, Malaezia și Singapore. Rusia a participat sub Drapel Olimpic, la ambele ceremonii, pentru dopaj instituționalizat (la deschidere) și pentru două cazuri de dopaj depistate la sportivii ruși (la închidere). Au fost construite două Sate Olimpice, unul la PyeongChang (3.894 de locuri) și altul la Gangneung (2.900 de locuri). Întrecerile sportive s-au desfășurat pe 13 baze sportive moderne, cu un total de 134.000 de locuri, în frunte cu „PyeongChang Olympic Stadium” (35.000 de locuri), unde s-au desfășurat ceremoniile oficiale de deschidere și de închidere ale JO de iarnă 2018. Ambele ceremonii au fost grandioase, iar la cea de închidere a fost prezentat un „show” cu drone, care a realizat, în aer, imaginea mascotei JO, tigrul alb Soohorang, și a unei inimi imense. Sportivii din Coreea de Sud și cei din Coreea de Nord au defilat împreună, sub Steagul Peninsulei Coreea, și au avut o echipă comună la hochei pe gheață feminin. De fapt, în acest context, germanul Thomas Bach – președintele Comitetului Internațional Olimpic (CIO), a spus, printre altele:

„Felicitări, PyeongChang! Ați arătat cum sportul poate aduce oamenii laolaltă în lumea noastră fragilă, ați arătat că sportul poate construi legături. CIO va continua dialogul olimpic și după stingerea Flăcării Olimpice. Suntem conduși către acest țel de încrederea noastră în viitor. JO de iarnă de la PyeongChang au fost cele ale noilor orizonturi!”.

În plus, Thomas Bach, pentru profesionalismul cu care au fost organizate și desfășurate întrecerile sportive, a acordat „Ordinul Olimpic de Aur” președintelui Comitetului de Organizare PyeongChang (POCOG), Hee-beom Lee, iar secretarului general al POCOG, Hyungkoo Yeo, și vicepreședinților POCOG, Jaeyoul Kim și Jooho Kim, le-a oferit „Ordinele Olimpice”, spunând:

„Ne-ați prezentat, nouă și întregii lumi, o ediție remarcabilă a JO de iarnă. Am avut o atmosferă olimpică, așa cum nu ne-ați fi putut oferi mai bine. Succesul este întotdeauna un rezultat al muncii în echipă. Mulțumesc, POCOG! Mulțumesc, Coreea! Vă mulțumesc, tuturor! Puteți fi mândri de realizările voastre!”.

Thomas Bach a declarat închiderea JO 2018 și a înmânat Drapelul Olimpic lui Chen Jining – primarul orașului Beijing, gazda JO de iarnă 2022. După stingerea Flăcării Olimpice, spectacolul oferit de organizatori s-a încheiat într-o atmosferă înălțătoare, de prietenie, în acordurile muzicii „tehno”.

La JO de iarnă 2018, sportivii români s-au clasat pe diferite poziții,  între locurile 7 – 87, în cadrul probelor sportive la care au concurat. În primele 20 de locuri, în clasamentul probelor respective, se află și sportivii noștri, astfel: Raluca Nicoleta Strămăturaru  – locul 7 (la sanie, individual feminin); Raluca Nicoleta Strămăturaru, Valentin Crețu, Cosmin Atodiresei și Ștefan Musei – locul 10 (sanie, proba de ștafetă pe echipe); Cornel Dumitru Puchianu, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop și Nicolae Remus Faur – locul 14 (biatlon, ștafeta masculină de 4 x 7,5 km); Maria Adela Constantin și Andreea Grecu – locul 15 ( bob – 2 feminin); Mihai Cristian Tentea și Nicolae Ciprian Daroczi – locul 18 ( bob – 2 masculin); Alin Florin Cioancă și Paul Constantin Pepene – locul 18 (schi fond, sprint liber masculin pe echipe); Maria Marinela Mazilu – locul 18 (skeleton, individual feminin); Cosmin Eugen Atodiresei și Ștefan Musei – locul 19 ( sanie, dublu masculin). De remarcat că, la ceremonia de deschidere, portdrapel al României a fost biatlonistul Marius Petru UNGUREANU, iar la cea de închidere, Raluca Nicoleta STRĂMĂTURARU ( pentru cea mai bună performanță românească din ultimii 24 de ani, la JO de iarnă, cu timpul total de 3:06.288, aproape de medalia olimpică de bronz, la PyeongChang, canadianca Alex Gough, 3:05.644)!!! Astfel, Raluca Nicoleta Strămăturaru și-a îmbunătățit performanțele anterioare, la JO de iarnă:  locul 21 (Vancouver- 2010, Canada) și locul 30 (Soci -2014, Rusia). Biatlonista Tófalvi Éva (la 40 de ani, s-a aflat la a șasea participare la JO de iarnă, după: Nagano – 1998 (Japonia), Salt Lake City – 2002 (SUA, purtătoarea Drapelului României), Torino – 2006 (Italia), Vancouver – 2010 (Canada, purtătoarea Drapelului României) și Soci – 2014 (Rusia, unde a fost purtătoarea Drapelului României la cele două ceremonii: deschidere și închidere). Cel mai în vârstă sportiv român a fost Bartha Levente (41 de ani, bob- 4 persoane, masculin), iar cel mai tânăr, boberul  Mihai Cristian Tentea (19 ani, pilotul bobului de 2 persoane, masculin).

În clasamentul final, pe medalii, se află 30 de națiuni, iar în prima treime sunt: 1. NORVEGIA – 39 de medalii (14 de aur, 14 de argint, 11 de bronz); 2. Germania – 31 (14, 10, 7); 3. Canada – 29 (11, 8, 10); 4. S.U.A. – 23 (9, 8, 6); 5. Olanda – 20 (8, 6, 6); 6. Suedia – 14 (7, 6, 1); 7. Republica Coreea – 17 (5, 8, 4); 8. Elveția – 15 (5, 6, 4); 9. Franța – 15 (5, 4, 6) și 10. Austria – 14 (5, 3, 6).

Cred că mulți români sunt puțin supărați pentru că olimpicii noștri n-au cucerit nicio medalie la PyeongChang, mai ales că Raluca Nicoleta Strămăturaru a fost aproape de medalia de bronz! Totuși, trebuie să privim lucrurile și prin prisma dotărilor materiale, a investițiilor de orice natură pentru bunul mers al sporturilor de iarnă, al căror palmares este departe, foarte departe, de sporturile de vară! În acest context, apreciez cele spuse de către Mihai COVALIU – președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, prezent la PyeongChang:

„ După această ediție a JO de iarnă, vom face o analiză foarte serioasă. Acolo unde s-au obținut rezultate care ne permit să sperăm că în viitor există șanse de progres, acolo unde echipa este unită și unde oamenii au demonstrat că își doresc să facă performanță, vom crea un program special, astfel încât, la JO de iarnă 2022, să ne prezentăm mult mai bine decât am făcut-o acum”.

Să v-audă Domnul, domnule președinte Mihai COVALIU!

                                                                                                                                Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                     Președintele Comisiei de Educație și Cultură Olimpică

                                                                                         a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj

„Ai lu’ Gorobete”, cu drag de Dragobete

Piesa de teatru „Ai lu’ Gorobete”, scrisă de Radu Gabriel și interpretată de trupa „Noi și… atât” din Mediaș, a adus laolaltă peste 200 de șimleuani în data de 23 februarie.

Spectacolul desfășurat cu ocazia Dragobetelor la Casa de Cultură Orășenească a oferit momente pline de umor de situaţie şi limbaj, în care defectele și supărările poporului român au fost ironizate savuros într-un șir de scene care se petrec în jurul lui Ilie Gorobete.

Au fost apreciate de către public replicile oferite de Gorobete la fiecare situație ce se ivește în familia lui, precum și cele ale ginerelui neamţ al acestuia, care reacţionează cu haz la viaţa la ţară în spaţiul românesc.

Evenimentul a fost organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică și Direcția Județeană pentru Cultură Sălaj.

Școala Gimnazială „SILVANIA” Șimleu Silvaniei – campioană județeană

Marți,  27 februarie 2018, a avut loc etapa județeană a competiției „GIMNAZIADĂ , clasele V-VIII, volei fete, în organizarea Inspectoratului Școlar Județean Sălaj. În urma tragerilor la sorți, au fost alcătuite două serii. În seria întâi s-au aflat echipele școlilor gimnaziale : „Porolissum” Zalău, Sâg, Bocșa, Năpradea și „Ioan Sima” Zalău, iar partidele s-au desfășurat în Sala de Sport a Școlii Gimnaziale „Gheorghe Lazăr” Zalău. Din seria a doua au făcut parte echipele școlilor gimnaziale : „Silvania” Șimleu Silvaniei, Treznea, Zalha și Cizer, iar meciurile s-au desfășurat în Sala de Sport a Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Zalău.

În cadrul ambelor serii, s-a jucat în sistem „fiecare cu fiecare, două seturi din trei”. Finala mică (locurile III-IV) s-a jucat la Școala „Mihai Eminescu” Zalău, unde echipa Școlii din Zalha a învins echipa Școlii din Sâg, cu scorul de 2-0, la seturi. Finala mare (locurile I-II) a avut loc la Școala „Gheorghe Lazăr” Zalău, unde echipa Școlii „Silvania” din Șimleu Silvaniei a câștigat cu scorul de 2-0, la seturi, în fața echipei Școlii „Porolissum” din Zalău. De fapt, echipa șimleuană a câștigat toate meciurile din seria a doua cu același scor, 2-0, cu formațiile din: Zalha, Treznea și Cizer.

Prima parte a clasamentului final este: locul 1 – Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei; locul 2 – Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, locul 3 – Școala Gimnazială Zalha; locul 4 – Școala Gimnazială Sâg.

Așadar, echipa Școlii Gimnaziale „SILVANIA” din Șimleu Silvaniei (Kovács Ánett – căpitan de echipă, Lorena Buzea, Delia Lazăr, Medeia Vlăduțescu, Andreea Pop, Alexia Chiorean, Daniela Macovei (toate șapte din clasa a VIII- A), Iarina Ihoș (VIII-B), Giulia Man (VII-A) și Alexia Sîrca (VI-A), antrenată de profesoara Dorina CRĂCIUN, este „CAMPIOANĂ JUDEȚEANĂ – 2018”. Ea va participa la etapa de zonă (interjudețeană), care se va desfășura,  în perioada 21-22 aprilie 2018, la Cluj-Napoca.

                Bravo, fetelor ! Succes, Școala „Silvania” Șimleu Silvaniei !

                                                                                                                                                              

 

                                                                                                                    Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                                           Publicist, Șimleu Silvaniei

DRAGOBETELE – adevărata zi a îndrăgostiților la români

Motto: „Suntem ceea ce iubim”.

                           Nichita STĂNESCU (1933 -1983), poet, scriitor și eseist român

               Acum, când deja e „primăvară-n februarie”, căci gingașul ghiocel s-a trezit demult din  somnul iernii (una destul de blândă, în ciuda prognozelor meteo!), făcându-ne cu ochiul, și după 10 zile de „amoruri occidentale”, ni s-a trezit orgoliul de îndrăgostiți mioritici. Și nu e rău deloc, pentru că, în ajun de martie și în prag de primăvară, ni se umple – tuturor –  inima „ochi” de iubire adevărată și nu de dorul aventurilor.  Da, pentru că „o viață fără dragoste este asemenea unui an fără primăvară” (proverb suedez). Nobilul sentiment de dragoste se regăsește la români în permanență și vine din negura vremurilor. Manifestarea, cu adevărat, a iubirii pentru cineva a dus la statornicia unei afecțiuni complexe. Durabilitatea acesteia este determinată de mai mulți factori în cadrul unei asocieri cu specific uman. Periodic, sunt atinse „puncte culminante” de iuibire, prin care se sensibilizează și se întăresc sentimentele de simpatie și de admirație, de prețuire și de afecțiune pentru cineva. Este vorba de logodnă, de căsătorie, de sărbători religioase, de diferite celebrări din viața celui iubit. Așa s-a ajuns la sărbătorirea „zilei îndrăgostiților”!

În 24 februarie este DRAGOBETELE, sărbătorit din  moși-strămoși de îndrăgostiții de toate vârstele, zi în care trebuie să ne ridicăm, cu toții, deasupra propriei condiții. El este considerat a fi fiul Babei Dochia, numit și „cap de primăvară” – un bărbat chipeș și iubăreț, nevoie mare, devenit patronul dragostei la români. Această tradiție românească scoate în evidență măreția și importanța sentimentelor de iubire pentru cel apropiat, coroborate cu prefacerile și învățămintele pe care ni le dă „mama natură”. Este vorba de influența benefică pe care o are asupra noastră venirea primăverii. Parcă nimic nu-i mai așteptat ca primăvara!… Primele semne sunt date de apariția ghioceilor și a brândușelor. Atunci, grupuri de fete și de băieți merg în pădure pentru a culege aceste flori. Întâlnindu-se pe cărări și în poienițe, fetele și băieții se văd, se cunosc și apare „dragostea la prima vedere”.  La întoarcere, feciorul aleargă după fata aleasă, strigând: „Dragobetele sărută fetele!”. Dacă o prinde, îi „fură”sărutul, în văzul tuturor, și aceea  îi va fi dragă! Și fetele trebuie să pună mâna pe băiat, ca să nu rămână singure…

Acum, când se topesc – în rotunjirea și în crăpatul mugurilor – zăpezile (mai sunt destule pe meleagurile românești și se anunță altele!), ne întoarcem inima și sufletul unul către celălalt și reinventăm nașterea iubirii pentru cel drag și gândul speranței spre frumos și bine, pentru că: „nu sunt eu al tău și tu a mea, ci, amândoi ai amândurora” (vorba părintelui Stăniloaie). Cum spuneam, Dragobetele nu este sărbătorit numai de tineri, este sărbătorit de toți – tineri și vârstnici, căsătoriți sau nu – pentru că iubirea este mai profundă prin dragoste! „Cui nu-i place dragostea, Dumnezeu să nu i-o dea” – zice cântecul.

Până aici, nimic deosebit. Dar, a ajunge să imporți și „sărbătoarea dragostei” este ceva curios, dacă nu un lucru rău! Nu erau suficiente celelalte importuri, de toate felurile, prin care România a ajuns piața de desfacere a produselor orientale și occidentale. Am importat și …„Valentine’s Day”! Ce ironie a soartei… Nu cred că din snobism sau din prostie ne abandonăm tradițiile, ci, pur și simplu, din neglijență. Cred, însă, că prin acceptarea lui „Valentine’s Day”, am făcut un import de cămașă și nu de suflet! Este ridicol, dacă nu „strigător la Cer”, să ai un certificat de căsătorie pentru o zi! De aceea, trebuie să știm să sărbătorim, în acest context, și Dragobetele – Cupidonul românilor, descătușați de orice prejudecăți și bogați în cele mai nobile sentimente de iubire. Dragobetele este una dintre sărbătorile cele mai frumoase, care, dacă n-ar fi existat, ar fi trebuit inventată…

Așadar, oriunde ne-am afla de Dragobete, să adresăm cele mai frumoase cuvinte de dragoste iubitei sau iubitului și – dăruindu-i un ghiocel grațios, pentru a marca și a întări atmosfera prin care umblă bucuria și speranța fiecăruia – să închinăm, împreună, o cupă cu șampanie, cu inima curată și cu sufletul liniștit, pentru IUBIRE! „Vrei să fii iubit? IUBEȘTE!” (Seneca).

 

                                                                                                                                               Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                                      Publicist, Șimleu Silvaniei

ROMÂNIA, la Jocurile Olimpice de iarnă 2018 – Ediția a XXIII-a-

 Motto : „ Citius, Altius, Fortius !” („Mai repede, mai sus, mai puternic !”).

 Deviza Olimpică oficială

Jocurile Olimpice (J.O.) de iarnă s-au „născut” în anul 1924, la Chamonix (Franța), chiar dacă în 1908, la Londra (a VI-a ediție a J.O. de vară), în program a figurat și patinajul sau la J.O. de vară din 1920 (Anvers, Belgia) s-a concurat și la patinaj artistic și la hochei. A XXIII-a ediție a J.O. de iarnă se va desfășura în perioada 9-25 februarie 2018, la PeyongChang, în Republica Coreea (Coreea de Sud). Mascota acestor Jocuri Olimpice este un tigru alb – SOOHORANG. „Sooho”, în limba coreeană, înseamnă protecție. Acesta simbolizeză protecția oferită sportivilor, spectatorilor și celorlalți participanți la Jocurile Olimpice. „Rang” vine de la grupul de litere din mijlocul cuvântului „Ho-rang-i”, care înseamnă tigru în coreeană, dar este și ultimul grup de litere din „Jeong-seon A-ri-rang”, un cântec popular din provincia Gangwon, cea în care vor avea loc întrecerile sportive.

La această ediție s-au calificat 2.925 de sportivi, din 92 de țări, care se vor întrece, sub semnul celor cinci cercuri olimpice, la 15 discipline, din șapte sporturi : biatlon, bob (bob și skeleton), curling, hochei pe gheață, patinaj (artistic, viteză și viteză pe pistă scurtă), sanie și schi (alpin, fond, acrobatic, combinata nordică, sărituri și snowboard). Vor debuta, la Jocurile Olimpice de iarnă, cinci țări : Ecuador, Eritreea, Kosovo, Malaezia și Singapore.

Până acum, România a participat de 21 de ori la J.O. de iarnă, lipsind la edițiile din anii 1924 și 1960. Cea mai bună performanță a sportivilor noștri a fost medalia de bronz, cucerită de către Ion Panțuru și Nicolae Neagoe (bob 2 persoane), la J.O. din 1968, Grenoble (Franța). Atunci, au concurat 1.158 de sportivi (211 femei și 947 bărbați) din 37 de țări participante, iar România s-a situat pe locul 15 în clasamentul pe medalii și pe locul 16 în clasamentul pe puncte.

Delegația țării noastre este formată din 28 de sportivi (dintre care o rezervă) și 27 de tehnicieni și oficiali, iar șeful de misiune este prof. Alexandru Epuran – director în cadrul Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR).

Sportivii noștri (9 la feminin și 19 la masculin) vor concura la: biatlon – Eva Tovalfi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Ramus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop și Marius Petru Ungureanu ; bob – Maria Adela Constantin și Andreea Grecu (bob-2), Mihai CristianTentea și Nicolae Ciprian Daróczi (bob-2), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun și Bartha Levente (bob-4), Beatrice Puiu (rezervă) ; patinaj viteză – Alexandru Ianculescu ; sanie – Raluca Strămăturaru (simplu), Valentin Crețu și Andrei Turea (simplu), Cosmin Atodiresei și Ștefan Mușei (dublu) ; sărituri cu schiurile – Daniela Vasilica Haralambie ; schi alpin – Alexandru George Barbu și Ania Monica Germaine Caill ; schi fond – Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene și Lőrincz Timea ; skeleton – Maria Marinela Mazilu și Dorin Dumitru Velicu.

Echipa Olimpică a României a fost prezentată oficial  de către COSR, în cadrul unei festivități solemne, miercuri, 31 ianuarie 2018, în Sala Polivalentă din Complexul Sportiv „Sydney 2000” din Izvorani, în prezența domnilor : Mihai Covaliu – președinte al COSR, Octavian Morariu – membru al Comitetului Internațional Olimpic pentru România, George Boroi – secretar general al COSR și Kim Eun Joong – ambasadorul Coreei de Sud la București, a  membrilor Comitetului Executiv al COSR, a unor personalități ale mișcării olimpice românești și máss-media. Moderatoare a fost Alina Alexoi (jurnalist senior la TVR), care este trimisul special al TVR, participând pentru a treia oară la J.O. de iarnă. În discursul său, Mihai Covaliu a spus, printre altele :„Mergeți cu încredere la PyeongChang, cu bucuria de a participa la competiția supremă și cu mândria de a reprezenta o Românie care vă iubește și vă susține”.

Drapelul României a fost arborat în Satul Olimpic, luni, 5 februarie 2018, cu prilejul festivității de primire a Echipei Olimpice a României, alături de Belgia și Brazilia. Purtătorul acestuia, la ceremonia de deschidere a J.O., va fi biatlonistul brașovean Marius Petru Ungurean (Clubul Sportiv „Cheile Grădiștei”) – cel care, în 2015, la Campionatele Mondiale, organizate în România, a cucerit medalia de aur la „biatlon role” (proba de urmărire) și medalia de argint la „sprint”. Marius Petru Ungureanu a depus jurământul olimpic în numele sportivilor români.

Ceremonia de deschidere a J.O. de iarnă 2018 va avea loc vineri, 9 februarie 2018 și va fi transmisă de posturile naționale de televiziune TVR1 și TVR HD, începând cu ora 13:00.

Succes sportivilor României !

 

                                                                                                                         Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                 Președinte al Comisiei de Educație și Cultură

                                                                   Olimpică a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj