All posts by Administrator

CUPA ROMANIEI – KARATE

 

In perioada 27-29.10.2017, Sala Polivalenta din Tg. Secuiesc a gazduit editia din acest a Cupei Romaniei la Karate Shotokan si prima editie de Campionat National in versiunea Sanbon Shobu kumite .

Probele de concurs din cadrul Cupei Romaniei au fost individuale si pe echipe la kata, kumite W.K.F. si kumite Shobu Ippon si Sanbon Shobu pentru campionat .

La acest amplu eveniment a participat si un lot de 6  sportivi de la Clubul Copiilor si C.S. Omega din Simleu Silvaniei si sectia din Jibou, care s-au comportat foarte bine, iar pana la finalul competitiei si-au adjudecat 18 medalii. 4 de aur, 7 de argint si 7 de bronz !

Lotul nostru a fost format din : Pop Maia, un aur, doua argint si un bronz la copii 2 fete -25 kg ; Pop Tania, doua medalii de bronz la cadete +54 kg si Radu Paula, trei medalii de argint la senioare – 68 kg, pentru fete. La baieti Cosma David si-a adjudecat doua medalii de argint si doua de bronz la copii 2 – 30 kg ; Moldovan Alexandru, doua bronzuri la cadeti -50 kg, iar revelatia concursului a fost cadetul Ilinca Marius care la toate cele trei probe de Kumite cadets +70 de kg a obtinut trei medalii de aur .

O evolutie remarcabila, iar ce este mai important este calificarea pentru europenele de la Pardubice din Cehia de la mijlocul lunii noiembrie la care simleuanii vor alinia 5 sportivi si spera la cel putin 5 medalii .

Dar inainte de europene vom fi la Baia Mare in 12 noiembrie pentru a pregati lotul A.N.A.K. pentru evenimentele ce urmeaza pana la finele acestui an si primele din 2018, imediat dupa vacanta de sarbatori.

 

 

Succes tuturor sportivilor nostri !!!

 

 

Prof. Pop Gheorghe

0740520239

Festivalul de Umor „ŞIMLEU DE AUR. DE LA LEU LA ŞIMLEU”

Motto: „Chiar şi zeilor le place o glumă bună”. 

Platon (427 – 347 î.Hr.), filozof grec

Vineri, 27 octombrie 2017, la Şimleu Silvaniei, s-a desfăşurat a III-a ediţie a Festivalului Naţional de Umor „De la LEU la ŞIMLEU… cursul valutar al umorului!”, cel care a prins viaţă în urmă cu peste doi ani ( 22 octombrie 2015). De data aceasta, organizatorii – Primăria oraşului Şimleu Silvaniei, Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj şi Casa de Cultură Şimleu Silvaniei i-au spus frumoasei şi instructivei manifestaţii culturale, Festivalul de Umor ŞIMLEU DE AUR. DE LA LEU LA ŞIMLEU”. Dacă în anul acesta cotaţia bancară a leului a scăzut, umorul, prin „Un ŞimLEU”, a devenit principala „valută”, apreciindu-se substanţial sub efectul evoluţiei protagoniştilor care au urcat pe scena Casei de Cultură a urbei de la poalele Măgurii Şimleului (o evoluţie invers proporţională!). Glumele, ironiile şi toate vorbele spirituale, relatate serios (!), au dat naştere veseliei, bunei dispoziţii, în rândul entuziaştilor spectatori. Acestea au fost alese cu pricepere, pentru că „o glumă proastă nu dovedeşte nimic” (Voltaire). Şi-apoi, vorba proverbului: în fiecare glumă este şi un sâmbure de adevăr…

În acest context, Tudor Muşatescu zicea:

„Umorul trebuie să fie satiric, iar ruda lui de sânge – satira – trebuie să aibă umor”.

La fel, minirecitalurile din program au fost pe măsura aşteptărilor publicului şimleuan şi nu numai.

Din nou, în holul Casei de Cultură a fost amenajată o expoziţie de caricatură şi grafică satirică „Expo Ridendo”, iar maestrul Cristian Vecerdea – Criv (Cercul Militar Lugoj) a făcut multe portrete „la minut” dornicilor, aşa cum s-a întîmplat şi în anii trecuţi. De asemenea, au fost expuse cărţi de literatură umoristică (cu vânzare) scrise de: Cornel Udrea, Sorin Tănase, Gavril Moisa, dar şi „Monografia despre regretata actriţă Melania Ursu “, semnată de Cornel Udrea. În aceeaşi notă, prof. univ.dr. Cristian Cheşuţ – prorector al Universităţii de Artă şi Design Cluj-Napoca a organizat o expoziţie de design absurd, cu exponate ale studenţilor Master 1 Design, aflată, la Şimleu Silvaniei, în premieră naţională (şah cu toate piesele albe, rémi cu aceleaşi numere, medalia de aur pentru ultimul clasat etc.).

Sorin Tănase – artist umorist (Baia Mare) şi Cornel Udrea – prodigios scriitor (Cluj-Napoca) au „deschis” festivalul, fermecând întreaga asistenţă cu expozeele lor despre acest eveniment desfăşurat în Şimleu Silvaniei, unul plin de învăţăminte, purtându-i pe spectatori prin „meandrele” culturii româneşti, atât cu eleganţă, cât şi cu aluzii pertinente, în contextul actual al plaiurilor mioritice. În desele apariţii scenice, împreună sau alternativ, amândoi au făcut admirabile „portrete” tuturor interpreţilor, prezentându-i ca „seniori ai umorului românesc”, adevăraţi artişti în domeniul fiecăruia. De asemenea, amândoi au avut cuvinte frumoase, elogioase despre oraşul Şimleu Silvaniei şi despre locuitorii acestuia. În aplauzele spectatorilor, Sorin Tănase şi Cornel Udrea, cei doi coordonatori ai festivalului, au oferit  câte un „tablou-caricatură” inginerului Cristian Bilţ – iniţiatorul acestui festival şi primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş – susţinătorul fervent al organizării şi desfăşurării festivalului, realizate de maestrul Cristian Vecerdea-Criv. De fapt, atât Cristian Bilţ, cât şi Septimiu Cătălin Ţurcaş sunt consideraţi promotorii acestui festival de umor.

Diana şi Ioan Horvath Bugheşiu (Grupul „Clasic” din Baia Mare) au cântat Imnul oraşului Şimleu Silvaniei (versurile lui Cornel Udrea) şi, apoi, au încântat spectatorii cu melodiile „Imposibila întoarcere” şi „Luminaţi-vă la faţă”, aşa cum s-a întâmplat şi în ediţiile precedente.

În continuare, poetul-epigramist Gavril Moisa (Cluj-Napoca) a stârnit mult haz în rândul publicului cu epigramele sale, aşa cum s-a petrecut şi în cele două ediţii anterioare. Din nou, tenorul Marian Buzilă (Satu Mare) a impresionat asistenţa cu „La Donna è mobile” (celebra arie din opera Rigoletto, a compozitorului italian Giuseppe Verdi), având şi o prestaţie agreabilă cu melodiile de muzică populară din repertoriul personal („Dragu’ mi-i neamu’ meu” şi „Acela-i fecior de frunte”).

Prin evoluţia lor scenică, într-o excursie cu itinerar naţional şi european şi ipostaze diverse, artiştii Vasile Muraru şi Valentina Fătu au delectat, pur şi simplu, spectatorii, fiind aplaudaţi îndelung. Aşa s-a întâmplat şi cu îndrăgitul artist Jean Paler, cel care, prin tematica aleasă, a căutat şi a reuşit să satirizeze multe zile pe care le traversează naţiunea română.

Cu aplauze impetuoase a fost primit Grupul „Vouă”, cel care a împlinit 35 de ani de existenţă. Acesta a fost înfiinţat în primăvara anului 1982, în perimetrul Institutului Politehnic Bucureşti, având mai multe denumiri de-a lungul timpului (trupă, cenaclu, grup, companie teatrală) şi mai multe „formule” de alcătuire. Totuşi, mentorul a rămas acelaşi, Adrian Fetecău, precum şi deviza „Vouă vă dăruim totul!”. La acest festival, alături de Adrian Fetăcău s-au aflat: Dan Caramihai, Ovidiu Mihăilescu, Jean Lemne, Andrei Necula, Florin Nan şi Vlad Tudor Jipa. Evoluţia lor scenică a fost una de excepţie, fiindcă spectacolul „Reţeta de râs” a cuprins: scenete umoristice, parodii muzicale şi cântece, iar spectatorii s-au amuzat copios.

Ediţia din acest an a festivalului s-a încheiat cu un moment înălţător, când admirabilii artişti (pe scenă) şi generosul public spectator (în picioare) au cântat, împreună, piese din repertoriul Grupului „Phöenix”: Mugur de fluier; Fie să renască! şi Andrii Popa.

În final, la solicitarea mea, domnul Sorin Tănase mi-a declarat:

„Ideea este clară şi ne bucură pe toţi faptul că am reuşit să punem bazele acestui festival. Iată, suntem la a III-a ediţie şi consider că ne-am atins scopul. De-acuma, este un eveniment de tradiţie, mulţi oameni au înţeles despre ce este vorba şi, uite, au venit în număr mare la spectacol. Da, a fost o reuşită, lucru pentru care le-am mulţumit domnilor Cristian Bilţ şi Septimiu Cătălin Ţurcaş. Organizăm cu drag acest festival pentru Şimleu Silvaniei, pentru locuitorii lui, şi nu numai. Încercăm să ţinem ştacheta sus pentru umor, atât prin statornicia unor artişti, cât şi prin invitaţia altora, actori de marcă ai culturii române. Urez ani mulţi Festivalului de Umor de la Şimleu Silvaniei!”.

 

                                                                                                                            Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                   Publicist, Şimleu Silvaniei

La Şimleu Silvaniei – 25 OCTOMBRIE, ziua cea mare a Armatei României!

Motto: „Disciplina este sufletul unei armate”.

George Washington (1732-1799), primul preşedinte al Statelor Unite ale Americii

Ziua de 25 Octombrie este considerată „ziua cea mare” a Armatei României, un simbol al românilor, întrucât aceasta este ziua în care România îşi sărbătoreşte armata, pe toţi cei care au fost şi sunt în slujba oştirii noastre. Este ziua când oastea română şi-a îndeplinit fireasca-i menire, aceea de a restabili hotarele ţării, întru realizarea idealurilor noastre naţionale: suveranitate şi independenţă, unitate şi indivizibilitate. Pentru aceasta, de 58 de ani (Decretul nr.381 din 1 octombrie 1959), la 25 Octombrie, cinstim cum se cuvine Armata României pentru eroismul şi jertfele bravilor săi militari, probate de-a lungul timpului.

Ca atare, în oraşul Şimleu Silvaniei, în perioada 17-19 octombrie 2017, Regimentul 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA” a organizat şi a desfăşurat diferite activităţi, în semn de sărbătorire şi de preţuire a Armatei României. Printre acestea s-a aflat şi „Concursul aplicativ militar şi sportiv”, la şase probe: trasul frânghiei, transportul unui rănit, baterea ţăruşilor metalici cu barosul, ştafeta „transportul roţii”, aruncarea grenadelor de mână la precizie şi minifotbal. La acest concurs inedit au participat echipe mixte (masculin şi feminin), alcătuite din maximum 12 competitori, cu drept de participare la oricare probă.

În aceeaşi conjunctură, militari din cadrul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA” au participat la Ştafeta Veteranilor 2017 „Invictus”, pe cele două trasee, galben şi roşu, finalizată în 25 octombrie 2017, la Monumentul Ostaşului Român din Carei, cu predarea Drapelului României domnului Mihai Fifor – ministrul Apărării Naţionale.

De remarcat că, în ziua sărbătoririi armatei noastre, în incinta Parcului Central al oraşului, Garnizoana şimleuană a amenajat standuri cu tehnică și echipamente militare, apreciate de cei prezenţi, printre care mulţi elevi şi tineri.

În acest context, în oraşul Şimleu Silvaniei, miercuri, 25 Octombrie 2017 (în ajunul Praznicului Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir), în jurul Sfintei Troiţe din faţa Bisericii Ortodoxe nr.1, pe o vreme splendidă, cu un soare generos ( în ciuda zilelor anterioare ale lunii lui Brumărel), s-a desfăşurat o frumoasă ceremonie militar-religioasă de cinstire a Armatei României. Printre participanţi s-au aflat: oficialităţi judeţene şi orăşeneşti, militari activi, în rezervă şi în retragere, urmaşi ai veteranilor de război, cetăţeni ai oraşului şi din împrejurimile acestuia, invitaţi. Festivitatea a început cu primirea onorului din partea Gărzii de Onoare de către col. Ştefan TOADER – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”, ing. Septimiu Cătălin ŢURCAŞ – primarul oraşului Şimleu Silvaniei şi ing. Florin FLORIAN – prefectul Judeţului Sălaj, pe un „marş de întâmpinare”, executat de către Fanfara „Promenada” din Zalău, dirijată de plt.adj. (r.) Lucian Pop. Aceştia au salutat Drapelul de Luptă şi au trecut în revistă Garda de Onoare formată din militari ai Garnizoanei şimleuane, comandată de către mr. Adrian Anghel. După intonarea Imnului Naţional al României, a urmat o alocuţiune tematică a m.m. Nicoleta Sîrca – coordonatoarea întregii activităţi. S-a continuat cu un Te Deum săvârşit de un sobor de preoţi ai Bisericilor Ortodoxe şi Greco-Catolice, făcându-se şi parastasul de pomenire pentru eroii români căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea țării și întregirea neamului românesc.

Despre importanţa zilei de 25 Octombrie, într-un evident spirit civic şi patriotic, au vorbit: col. Ştefan Toader, ing. Cătălin Ţurcaş şi ing. Florin Florian. Printre altele, aceştia s-au referit la ansamblul de împrejurări în care se afla România în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial şi la faptele de arme ale militarilor noştri, până în ziua de 25 octombrie 1944, cei care au eliberat Transilvania de Nord de sub ocupaţia şi administraţia de atunci, pe cât de străine, pe atât de vremelnice (horthyste), în urma Bătăliei de la Carei. În această circumstanţă, toţi trei au elogiat eroismul şi sacrificiul suprem al militarilor români, de la soldat la general. Totodată, militarilor activi, celor în rezervă şi în retragere, precum şi veteranilor de război, indiferent de grad şi de funcţie, li s-a mulţumit pentru activitatea nobilă pe care au desfăşurat-o şi o desfăşoară, urându-li-se „La mulţi ani cu sănătate!”.

Apoi, pentru participarea la activităţi  în teatrele de operaţii, col. Ştefan Toader a  decernat „DIPLOMA DE VETERAN DE RĂZBOI”, domnilor: lt.col. Marius Vetişan (Misiunea OMLT CS rotaţia a II-a), mr. Cosmin Petru Şumălan (Misiunea TASK FORCE ZABUL IASAF III), plt.maj. Alexandru Ghile şi caporal Bogdan Ovidiu Berar (ambii, Misiunea OMLT CS rotaţia a III-a). De asemenea, col. Ştefan Toader a conferit  distincţii, în semn de apreciere pentru colaborarea cu Garnizoana Şimleu Silvaniei, domnilor: Florin Florian ( Steagul de Identificare al Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”), Septimiu Cătălin Ţurcaş (Fanionul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”), mr. Ioan Mălan – şef al Secției de Pompieri Şimleu Silvaniei (Placheta Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”), mr. Dan Tăut (Fanionul Batalionului 316 Asigurare Date „ Guruslău”), col.(r.) Gheorghe Bontea şi Romeo Oltean – Primăria şimleuană (ambii, Diploma de Excelenţă). Ca de ficare dată, Romeo Olten a asigurat sonorizarea întregii activităţi.

În timpul intonării „Imnului Eroilor”, au depus coroane de flori: Prefectura Judeţului Sălaj; Garnizoana Şimleu Silvaniei; Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei; Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria”- filiala Şimleu Silvaniei; filialele locale ale formaţiunilor politice: Partidul Social Democrat, Partidul Naţional Liberal, Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor, Uniunea Democrată Maghiară din România, Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat; Biserica Ortodoxă; Biserica Greco-Catolică; Asociaţia Naţională a cadrelor militare în rezervă şi în retragere – filiala Şimleu Silvaniei; Direcţia pentru Cultură Sălaj şi Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Şimleu Silvaniei; Liceele şimleuane; Şcolile Gimnaziale şimleuane; Spitalul Orăşenesc „Prof.Dr. Ioan Puşcaş”; SC „Simex” SA Şimleu Silvaniei.

Ca de obicei, un grup de elevi (fete şi băieţi), reprezentând Şcoala Gimnazială „Horea” şi CN „Simion Bărnuţiu” (ambele şimleuane), a susţinut un atractiv program cultural-artistic, sub conducerea prof. Traian Albu (Şcoala „Horea”) şi în acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguţa. Pentru interpretarea poeziilor (25 Octombrie, Oastea Română, Odă ostaşilor români, Întâiul vers şi Ostaşul) şi a cântecelor (Înainte, marş!; Bravi ostaşi ai României; În frumoasa Românie; Măi, bădiţă, militar!; Ai grijă, Doamne Sfinte!; La mulţi ani cu sănătate!”), talentaţii elevi au fost răsplătiţi cu aplauze binemeritate.

Apoi, într-o atmosferă înălţătoare, a urmat aşteptata defilare a Gărzii de Onoare, precum şi cea a Fanfarei. Deopotrivă, prin evoluţiile lor, amândouă i-au impresionat pe entuziaştii spectatori, care au aplaudat îndelung.

Ceremonia s-a încheiat cu un „concert de promenadă” al Fanfarei zălăuane, în care eleva Alice Ghile (Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău, clasa a V-a) a încântat publicul cu melodiile: „Avem o ţară sfântă” şi „România”.

Aşadar, 25 Octombrie 2017, a fost, din nou, o zi mare pentru oștirea noastră, când mulţi şimleuani, şi nu numai, au cinstit cu multă recunoştinţă şi respect pe toți cei care au fost și sunt în slujba ei. Armata noastră are pregătirea și puterea pentru a-și îndeplini misiunile încredințate, onorând și ducând mai departe tradiția și menirea de instituție fundamentală a statului român.

La mulţi ani, ARMATA ROMÂNIEI!

 

                                                                                                               Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                      Publicist, Şimleu Silvaniei

KARATE EVENIMENT

Duminica, 22.10.2017, s-a desfasurat cea de-a XV-a editie a Cupei Zalaului la karate Shotokan, eveniment organizat de catre C.S. Omega si Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei, cu sprijinul D.J.T.S. Salaj si a Liceului Tehnologic A.P.Ilarian Zalau.

Au participat sportivi de la cluburi din Maramures , Bihor si Salaj, care s-au intrecut in probe de kumite individual W.K.F. si Shobu Ippon, iar la final gazdele i-au rasplatit pe cei mai buni cu trofee, medalii si diplome.

Aflata la cea de-a XV-a editie competitia este una din circuitul Asociatiei Nord Amical Karate care precede un alt eveniment martial important si anume Cupa Romaniei care se va desfasura la Tg. Secuiesc la finele acestei saptamani .

 Valorosul lot salajean a avut o evolutie deosebita reusind pana la finele concursului sa obtina nu mai putin de 27 de medalii: 6 de aur, 11 de argint si 10 de bronz. S-au remarcat in mod deosebit Pop Maia, Barth Alexandra, Rad Ioana , Costea Ana si Pop Tania, la fete, iar la baieti: Cosma David, Mak Szilard, Bal Matei, Moldovan Alexandru, Ilinca Marius si Maier Raul.

Au arbitrat fara repros Demjen Geza, Herteg Ioana, Mihalcea Stelian si Radu Paula indrumati  de catre  Takacs Mihaly si supervizati de subsemnatul si de presedintele A.N.A.K. sensei Duta Viorel.

A fost o actiune foarte reusita la care spre marea mea bucurie doctorul a fost un simplu spectator.

Tuturor le adresez sincere felicitari si succes pe mai departe !

 

 

Prof. Pop Gheorghe

5 DAN KARATE SHOTOKAN

0740520239

OPENUL BIHORULUI – KARATE 2017.

In data de 07.10.2017, Palatul Copiilor din Oradea impreuna C.S. Shogunul din aceeasi localitate au organizat un importanat turneu international  de Karate in localitatea Santandrei din jud. Bihor, eveniment care se regaseste in Calendarul Activitatilor Nationale Extracurriculare al Ministerului Educatiei Nationale.

Din declaratiile organizatorilor, evenimentul a fost unul de mare anvergura, astfel:

“Aproape 800 de sportivi din 21 de țări au luat startul la întrecerile celei de-a XVI-a ediții a Campionatului Internaţional de Karate „Open-ul Bihorului – Turneul Campionilor”, competiție premiată cu Trofeul „Shogunul” și care s-a desfășurat în weekend la sala de sport de la Sântandrei.

În clasamentul general pe cluburi, pe Ministerul Educaţiei Naționale din România, prima poziție a revenit reprezentanților gazdelor, cei de la Palatul Copiilor și Elevilor Oradea, care i-au devansat pe reprezentanții Palatului Copiilor și Elevilor Resița, situați pe locul II și pe cei de la Clubul Copiilor Șimleul Silvaniei, clasați pe treapta a III-a.

În clasamentul pe Federațiile de Karate și Arte Marțiale, respectiv cele din străinătate, primul loc a revenit ucrainienilor de la Tay-Sen Shotokan Karate Cernăuți, în timp ce pe poziția a II-a s-au situat cei de la Karate Klub Presov din Slovacia, iar pe treapta a III-a a podiumului, Pashaev Karate Team Kiev din Ucraina.

În total, au fost prezenți 796 de concurenți de la 84 de echipe, dintre care 32 din străinătate, la campionatul ce este cuprins în calendarul activităților educative naționale.

Întrecerile au fost organizate de Palatul Copiilor Oradea și Clubul Sportiv Shogunul Oradea, în colaborare cu Consiliul Judeţean Bihor, prin Direcţia de Dezvoltare şi Implementare Proiecte, alături de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bihor.

Concurenții străini au venit din 20 țări: Rusia, Belarus, Ucraina, Grecia, Olanda, Spania, Polonia, Germania, Austria, Cehia, Slovacia, Croația, Macedonia, Serbia, Bulgaria, Ungaria, Algeria, Tunisia, Australia și Noua Zeelandă.”

La un asa amplu eveniment nu putea lipsi Cercul de Karate al Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei, care cu sprijinul Clubului Sportiv Omega a deplasat la Oradea un lot de 10 karateka .

Pana in final lotul simleuan a obtinut nu mai putin de 23 de medalii de toate “culorile” , drept pentru care in clasamentul final al M.E.N. clubul simleuan ocupa un onorabil loc III, devansand alte cluburi si palate din tara cu potential mult mai ridicat .

Au evoluat foarte bine sportivii: Radu Paula, Pop Maia, Barth Alaxandra, Pop Tania, Cosma David, Chereches Marius, Ilinca Marius, dar si Cionca Gabriel, Mak Szilard si Gal Nicolae.

Felicitari tuturor sportivilor nostri si succes in pregatire pentru ca in 22.10. 2017, vor lupta la Zalau la cea de-a XV-a editie a “Cupei Zalaului” la Karate, eveniment ce precede “ Cupei Romaniei” din 27-29.10.2017, de la Tg.Secuiesc.

Va doresc mult succes in pregatire si multa dorinta de victorie !!! OSS !!!

 

Prof. POP GHEORGHE, 0740520239

SENIORILOR, cu toată stima!

 Motto: „În sfârşit, mi-am atins idealul: bătrâneţea. Numai de s-ar prelungi”.
Victor EFTIMIU (1889 – 1972), scriitor şi academician român

Pe plan mondial, speranţa de viaţă a oamenilor este în continuă creştere, fapt îmbucurător pentru orice cetăţean. De 26 de ani, la 1 octombrie, se sărbătoreşte Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice, consfinţită de Organizaţia Naţiunilor Unite. S-a avut şi se are în vedere organizarea de activităţi propice pentru o „îmbătrânire activă”, pe o perioadă mai lungă, în care seniorii să împărtăşească tinerilor din experienţa lor profesională şi de viaţă, atât în comunitatea din care fac parte, cât şi, de ce nu?, în propria familie. Da, pentru că, dacă „generaţia mai tânără e săgeata, cea bătrână  este arcul” ( scriitorul american John Steinbeck). Iar pentru reuşită, aceştia, seniorii, trebuie să ducă o viaţă sănătoasă şi îndestulătoare, pentru a nu fi vulnerabili la niciun fel de stres. În consecinţă, aşa cum spunea Aristotel (savant şi filozof grec), „educaţia este cea mai bună asigurare pentru bătrâneţe”, dar „puţini oameni ştiu să fie bătrâni”, vorba lui La Rochefoucauld (scriitor şi moralist francez).

În acest context, Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Şimleu Silvaniei, de aproape 62 de ani (de la înfiinţare) a fost preocupată de creşterea calităţii vieţii persoanelor de vârsta a treia şi de respectarea drepturilor acestora în conformitate cu regulamentele de funcţionare, perfecţionate în mai multe rânduri, pentru ca seniorii să poată trăi cum se cuvine. Ca atare, CARP Şimleu Silvaniei, cu sprijinul Primăriei, al Consiliului Local  şi al Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică Şimleu Silvaniei, a organizat o festivitate de cinstire a seniorilor (femei şi bărbaţi). Aceasta s-a desfăşurat în incinta Cetăţii „Báthory István”, într-o atmosferă splendidă, cu un soare generos, odată cu debutul lunii lui Brumărel (în 1 octombrie 2017), după Praznicul Acoperământului Maicii Domnului, reunind aproape 200 de persoane, printre care s-au aflat reprezentanţi ai CARP Şimleu Silvaniei şi ai zonei adiacente acesteia (localităţile din Bazinul/Depresiunea Şimleu), ai Primăriei şi Consiliului Local, invitaţi şi presa locală: Ovidiu (Mugur) Teieru şi subsemnatul. Sonorizarea şi muzica au fost asigurate de către cantautorul şimleuan Petre Gliguţa.

Festivitatea a început cu intonarea Imnului de Stat al României. Despre însemnătatea Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice au vorbit: col. (r.) Ioan Moş – preşedinte al CARP Şimleu Silvaniei şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, mulţumind şi, totodată, felicitând pe toţi seniorii, atât pentru activităţile desfăşurate pentru dezvoltarea oraşului şi a localităţii fiecăruia, cât şi pentru ceea ce au făcut pentru bunul mers al familiilor acestora. În aceeaşi „notă” tematică, prof. Maria Pîrvu (decana de vârstă a doamnelor prezente) a recitat poeziile „Ai venit la mine, toamnă!” şi „Bătrâneţe, şcoală înaltă”, iar prof. ing. Gheorghe Tulbure (decanul de vârstă al domnilor prezenţi) şi-a citit ultima poezie „Drumul meu prin viaţă. De la alfa la omega”. De asemenea, poetul George Mureşan – reprezentant al celor de vârsta a doua (!) a citit poezia sa „Doamne, dă o amânare!”(din volumul „Crucea din suflet”). Pentru prestaţia lor, toţi cei cinci „protagonişti” au fost răsplătiţi cu aplauze binemeritate de întreaga asistenţă.

Solemnitatea a continuat cu acordarea „Diplomei de Onoare” din partea Federaţiei Naţionale „OMENIA” a Caselor de Ajutor Reciproc ale Pensionarilor din România, unor seniori de seamă, precum şi a „Diplomei de Recunoştinţă” a CARP Şimleu Silvaniei, celor care au contribuit la organizarea şi buna desfăşurare a activităţilor. După un moment de reculegere, în memoria tuturor vârstnicilor care au părăsit această viaţă pământeană trecătoare, Ioan Moş a mulţumit participanţilor, precum şi celor care s-au alăturat CARP Şimleu Silvaniei întru reuşita frumosului eveniment: Unităţile Militare, SC „SOLEX” SRL, SC Spumante „SILVANIA” SRL, A.F. Dan Pop, A.F. Mitraşca Katalin (toate din Şimleu Silvaniei) şi DAIA COM IMPEX SRL Zalău. Da, SENIORILOR, cu toată stima!

Festivitatea s-a încheiat cu o masă comună, binecuvântată de preotul vicar foraneu Gheorghe Ţurcaş, cel care, felicitându-i pe toţi seniorii şi pe organizatori, a vorbit despre vremurile când în acest spaţiu (Terenul din Parcul Cetăţii) se desfăşurau faimoasele meciuri de volei în care juca regretatul doctor Ioan Puşcaş („Noi, cei tineri, jucam volei cu el şi ne îmbărbăta: Hai, nepoate!; sus, nepoate!”). A amintit şi de faptul că aici, în aer liber, a avut loc şi oficierea cununiei fiului său, Septimiu Cătălin, în iulie 1990.  În plus, cu mulţumirile şi felicitările de rigoare, a evidenţiat faptul că Maria Pîrvu şi Gheorghe Tulbure i-au fost profesori şi, ca atare, acum, se simte mai tânăr!!

N-au lipsit buna dispoziţie şi…dansul! În conjunctura motto-ului, mulţi seniori şimleuani, şi nu numai, ţin seama de vorbele lui Umberto Eco (scriitor şi filozof al culturii italiene):

„Respectă oamenii care îşi fac timp pentru a se vedea cu tine şi iubeşte oamenii care nu ţin cont de program când ai nevoie de ei”.

Aş putea nominaliza destule persoane care, la senectute, ca să nu zic bătrâneţe (!), acţionează în spiritul „învăţăturii” lui Umberto Eco. Îl amintesc pe profesorul şimleuan Vasile Stoica (acum trăieşte la Cluj-Napoca), care, în 7 octombrie 2017, va împlini 102 ani. Şi la această vârstă este un om activ, cu o memorie formidabilă, care se încumetă să facă plimbări pe străzile capitalei Ardealului, bucurându-se de farmecul vieţii pământeşti. La mulţi ani, domnule Vasile Stoica!

La mulţi ani tuturor seniorilor!

                                                                                                                                Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                          Publicist, Şimleu Silvaniei

Concurs Internaţional de Şah pentru Tineret

În cadrul activităţilor „BÁTHORY FEST, 2017”, sâmbătă, 23 septembrie 2017, Primăria Şimleu Silvaniei şi Fundaţia „Báthory István” au organizat un Concurs Internaţional de Şah pentru Tineret. Acesta s-a desfăşurat la Şcoala Gimnazială „Báthory István”, reunind 39 de copii (fete şi băieţi) din: Şimleu Silvaniei, Szarvas, Nyírbátor şi Albertirsa (toate trei din Ungaria) şi din Polonia.

La festivitatea de deschidere, au ţinut alocuţiuni despre însemnătatea concursului şi modul de organizare, următorii: Dr. Széman Péter – preşedinte al Fundaţiei „Báthory István”, Înv. Márton Gábriela – consilier educativ al Şcolii „Báthory István”, Szábó Ernö Csaba – administrator public al orașului Șimleu Silvaniei; Prof. Mikó Váler – Şcoala de Şah din Szeged (Ungaria) şi ing. Papp Zsolt – preşedinte al UDMR, filiala Şimleu Silvaniei. De asemenea, am vorbit şi eu despre şah, despre importanţa practicării acestui „sport al minţii” de către copii şi tineri, oferind, succint, câteva informaţii utile pentru însuşirea unei bune culturi şahiste, care, în lupta paşnică, între două gândiri şi două voinţe, impune: disciplină, combativitate şi respectarea regulamentului. În acest context, am amintit de două mari campioane, Elisabeta Polihroniade (România) şi Polgár Zsuzsa (Ungaria), mari maestre internaţionale, care la Campionatele Internaţionale ale Australiei din anul 1987, au obţinut Medalia de Aur, la egalitate de puncte. În plus, am prezentat una dintre cele patru cărţi scrise de Elisabeta Polihroniade, ŞAHUL PENTRU TOŢI”(1984).

Partidele s-au disputat în „sistem elveţian”, în urma tragerilor la sorţi, la 22 de mese de şah, toate cu ceasuri de control al timpului de joc. Juriul de concurs ( Kozma Gábor – SC „Simex” SA Şimleu Silvaniei, Géczi Renáta – șahistă şi Iván László – instructor de şah) a stabilit că cei mai buni au fost:

categoria 6 – 8 ani: locul 1. Lestyán Goda Vanda (Szarvas) şi Sabou Noris (Şimleu Silvaniei); locul 2. Sara Ardelean (Şimleu Silvaniei) şi Rontó Balázs (Szarvas); locul 3.  Mészáros Mira (Szarvas) şi David Man (Şimleu Silvaniei);

9 – 10 ani: locul 1.  Plentri Panna (Szarvas) şi Ionuţ Cătălin Pop (Şimleu Silvaniei); locul 2. Pósa Réka (Szarvas) şi Féher Martin (Nyírbátor); locul 3. Egri Kriszta şi Papp Richárd (ambii din Şimleu Silvaniei);

categoria 12 – 15 ani: locul 1. Hravik Gabriella şi Mihai Molnar (ambii din Şimleu Silvaniei); locul 2. Huszárik Nell (Şimleu Silvaniei) şi Tóth Szabolcs (Szarvas); locul 3. Bőti Vivien (Şimleu Silvaniei) şi Kádár Kristóf (Nyírbátor).

Cel mai tânăr jucător a fost declarat Ricardo Leoneti (Şimleu Silvaniei).
Premiile au constat în: diplome, cupe, medalii şi câte o fotografie color cu Elisabeta Polihroniade, cu un scurt CV al ei şi prima copertă a cărții prezentate. De menţionat că, ceasornicarul Szijgyártó Tibor (A.I. „Omega” Şimleu Silvaniei) a oferit câştigătorilor şimleuani câte un ceas de mână, iar Szábo Ernö Csaba a contribuit la realizarea fotografiilor cu şahista Elisabeta Polihroniade şi a coperţilor de carte.

 

                                                                                                                                 Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                        Publicist, Şimleu Silvaniei

Báthory Fest, o încântare!

Timp de cinci zile (20 – 24 septembrie), în jurul echinocţiului de toamnă, oraşul Şimleu Silvaniei a fost, din nou, în sărbătoare. Prin activităţile desfăşurate, Báthory Fest a fost o încântare, atât pentru protagonişti, cât şi pentru publicul spectator.

Astfel, miercuri, 20 septembrie 2017, după conferinţa de presă ( despre care am relatat vineri, 22 septembrie a.c.), la Casa de Cultură a oraşului Şimleu Silvaniei s-a desfăşurat un program cultural-artistic susţinut de formaţia de dansuri populare „Tessedik”, soliştii grupului „Szarvasi Harmónika együttes” şi teatrul „Cervinus Teatrum” – reprezentând oraşul Szarvas (Ungaria).

Joi, 21 septembrie a.c., la Casa Maghiarilor (str. Argeşului nr.8), cei interesaţi au fost încântaţi de opera sculptoriţei Aranka Gérné Mezősi şi de tablourile pictorului Rénai Pieczka Mátyas, precum şi de un „moment artistic” al Şcolii de Arte din oraşul Albertirsa (Ungaria). Apoi, la Casa de Cultură, s-a desfăşurat un concert de muzică medievală, urmat de filmul „Potop”, coproducţie polono-sovietică (1974).

Activităţile de vineri, 22 septembrie a.c., au început cu vernisajul expoziţiei de fotografie de la Café Concerto, prin care membrii asociaţiilor „JOI LA 5” (Şimleu Silvaniei) şi „ART IMAGE” (Cluj-Napoca) şi-au etalat talentul şi inspiraţia în surprinderea unor „cadre” încântătoare. Apoi, în Sala Mare a Primăriei şimleuane, s-a vizionat expoziţia de pictură cu diverse tablouri ale pictorilor: Farkas Anna, Küzmös Enikö şi Havasi Tamás – toţi trei din Nyírbátor (Ungaria). Programul Majoretelor din Nyírbator, a fermecat asistenţa din Cetatea Báthory, prin varietatea elementelor, costumaţia adecvată şi eleganţa fetelor. Apoi, la Biserica Reformată, publicul spectator a urmărit minunatul concert al Corului „Tinódi” şi al Fanfarei din Nyírbátor. Până spre miez de noapte, cei prezenţi în Cetatea Báthory István au urmărit frumoasa evoluţie a formaţiilor şimleuane de muzică folk şi rock. Acestea au fost: trupa „AKA” (Aida Andrada Pop, Carla Ruțaș și Andrea Budai, toate trei – voce și chitare), trupa „SILVANIA ROCK” (Berek Szilárd – voce, Petre Gliguţa – chitară, Ioan Sorin Ilieş, zis Lulu – chitară bas, Nelu Ciupa – tobe, Gabi Bota – clape) şi trupa „OLD BEAT” (Marius Bob – voce şi chitară, Barbu Enea, zis Fane – clape, Boroş Lorand – chitară, Cristi Pop  – chitară bas şi Nelu Zah, zis Ghetuţă – tobe).

Ziua de sâmbătă, 23 septembrie 2017, a fost cea mai bogată în activităţi. A început cu un concurs internaţional de şah, despre care voi scrie mâine. Apoi, în Sala de Conferinţe a Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică Şimleu Silvaniei, s-a desfăşurat Simpozionul Ştiinţific „400 de ani de istorie în Cetatea Şimleului”. Au fost prezentate lucrările: „Cele trei campanii ale regelui Poloniei, Báthory István, împotriva Rusiei” (Dr. Báthory Gábor – istoric militar, Nyírbátor), citită de prof.dr. Emese Széman (Cluj-Napoca); „Monarhia de Hohenzollern în contextul relaţiilor româno-polone interbelice” (Prof. Daniel Hrenciuc, Colegiul Tehnic Rădăuţi, Judeţul Suceava); „Verii Báthory de Somlyó – patroni de construcţii” (Prof.dr. Kovács András, Cluj-Napoca); „Reforma în Sălaj” (Prof. Şipoş Gábor, Cluj-Napoca); „Situl medieval de pe Dealul Cetate din Şimleu Silvaniei” (dr. Horia Pop, Muzeul de Istorie şi Artă Zalău) şi „ „Péterfalvy Szatmáry Károly, fiul Şimleului” (Dr. Kiss László, membru extern al Academiei Maghiare, Slovacia).

După parada costumelor medievale, desfăşurată pe un traseu prin centrul oraşului, în frunte cu Septimiu Cătălin Ţurcaş , întruchipând un nobil polonez pe calul „Bălan” (!), care a atras mulţi şimleuani şi nu numai, a urmat deschiderea oficială a Báthory Fest, pe scena din Cetate, cu predarea cheii simbolice a oraşului Şimleu Silvaniei lui Bártosz Siedlár – preşedintele Fundaţiei „HUSSAR” din Polonia.

Cei prezenţi în Cetatea „Báthory” au urmărit scene de luptă atractive, constituite în „Asediul Cetăţii”, de către „turci”, în două etape. Apoi, la Sala de confesiune romano-catolică s-a desfăşurat ceremonia de înmânare a titlurilor „Maghiarii Sălăjeni”. Seara, iubitorii de muzică „blues – rock – folk country” au aplaudat concertul formaţiei „Mike Godoroja & Blue Spirit” din Bucureşti (Mike Godoroja – voce; Vali Vătuiu – tobe; Tibi Duţu – chitară bas; Dorian Pîrvu – claviaturi; Călin Grigoriu – chitară, buzuki şi mandolină; Alin Păun – chitară, cigar box şi hurdy gurdy).

Duminică, 24 septembrie a.c., activităţile au început, matinal, în Sala Mare a Primăriei, cu recepţia reînnoirii acordului de înfrăţire dintre Şimleu Silvaniei şi Nyírbátor, în prezenţa oficialităţilor celor două oraşe, a membrilor Consiliului Local Şimleu Silvaniei, a reprezentanţilor: Primăriei, oraşelor Szarvas şi Albertirsa, Fundaţiei „Báthory István” Şimleu Silvaniei , invitaţi. Documentul oficial a fost citit de Roxana Moldovan (în limba română) şi Nagy Tamás (limba maghiară) – ambii, elevi la CN „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, fiind semnat de Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei şi Máté Antal – primarul oraşului Nyírbátor, în aplauzele întregii asistenţe. Iată documentul: „Prin acest ACORD DE ÎNTĂRIRE A RELAŢIEI DE ÎNFRĂŢIRE, acum, la ceas aniversar, când sărbătorim 20 de ani de la înfrăţirea celor două oraşe – ŞIMLEU SILVANIEI din ROMÂNIA şi NYÍRBÁTOR din UNGARIA, în vederea consolidării relaţiilor noastre, în scopul cunoaşterii reciproce a culturii, economiei şi a vieţii cotidiene a celor două localităţi, ne exprimăm acordul pentru continuarea legăturilor de cooperare stabilite prin Înţelegerea de cooperare economică şi culturală încheiată în anul 1997 şi ne arătăm interesul în facilitarea legăturilor între cetăţenii din cele două oraşe înfrăţite, în mod deosebit în promovarea educaţiei, culturii, sportului şi turismului, în special în rândul tinerilor. Considerăm că întărirea relaţiilor între cele două comunităţi ale noastre este indispensabilă naşterii une adevărate fraternităţi europene. Ne luăm angajamentul să susţinem în continuare, prin acţiuni comune organizate de cele două oraşe, schimburile între comunităţile locale din Şimleu Silvaniei şi din Nyírbátor, precum şi realizarea proiectelor bilaterale în toate domeniile: învăţământ, sănătate, cultură, sport, turism, economic, social, protecţia mediului. Odată cu semnarea acestui document, întărim actul de înfrăţire cu speranţa că relaţiile oficiale şi de prietenie se vor intensifica şi mai mult în folosul celor două localităţi şi, mai ales, al locuitorilor acestora. Împreună, noi vom contribui, astfel, la dezvoltarea reciprocă a celor două oraşe ale noastre în contextul european”.

       După discursurile de rigoare, Septimiu Cătălin Ţurcaş a înmânat DIPLOMA DE MULŢUMIRE „cu ocazia aniversării celor 20 de ani de la înfrăţirea celor două urbe, Şimleu Silvaniei – România şi Nyírbátor – Ungaria, timp în care a contribuit la întărirea şi menţinerea relaţiilor de colaborare culturală, economică, sportivă şi educativă dintre cele două oraşe”, următoarelor personalităţi: Széman Péter, Szabó Ştefan, Berek Ştefan, Colectivul cadrelor didactice de la CN „Simion Bărnuţiu”, Acsádi Elk, Hajdu Attila (toţi trei, post-mortem) – toate din Şimleu Silvaniei; Petroczki Ferenc, Balla Jánosné, Máté Antal, Németh Attila, Báthori Gábor, Fazekas Mihály, Némethné Sztán Ilona, Márton József, Balla Erika, Kovácsné Molnár Nóra, Boros Gábor, Szmolinka Mária — toate din Nyírbátor. N-au lipsit mulţumirile şi felicitările binemeritate!

S-a continuat cu o slujbă religioasă la Biserica Romano-Catolică şi cu depunerea de coroane de flori la Bustul lui Stephánus Báthory, într-o atmosferă sărbătorească.

După cinci zile de activităţi, pe cât de frumoase, pe atât de instructive, BÁTHORY FEST s-a încheiat cu atractivul concert susţinut de Fanfara din Albertirsa în Cetatea Báthory.

 

 

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Báthory Fest – Festivalul medieval al oraşului Şimleu Silvaniei

Miercuri, 20 septembrie 2017, la Centrul de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) din Şimleu Silvaniei, a avut loc a doua conferinţă de presă, cea privind desfăşurarea  ediţiei a II-a a Festivalului „Báthory Fest”.  Această manifestare, cu un caracter festiv, unul de spectacol, reconstituie, oarecum, perioada medievală a oraşului Şimleu Silvaniei, bazată pe istoria castelului şi a fortăreţei  în care a domnit Báthory István – principe al Transilvaniei şi rege al Poloniei şi al Lituaniei, în cea de-a doua jumătate a secolului al XVI-lea.

După salutul de „bun venit!”, adresat celor prezenţi, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei a arătat scopul acestei conferinţe de presă şi, în această conjunctură, l-a invitat pe Daniel Stejerean – director al CNIPT Şimleu Silvaniei, să vorbească despre festival.

Printre altele,  Daniel Stejerean declara deschisă cea de-a doua ediţie a „Báthory Fest”, întărind prezenţa reprezentanţilor din oraşele înfrăţite cu Şimleu Silvaniei. De asemenea, a spus că acest festival promovează şi obiectivele cultural- turistice ale oraşului, cele cuprinse în circuitul local, regional şi naţional, având şi o componentă internaţională dată de rezonanţa numelui Báthory în România, Ungaria şi Polonia. A evidenţiat sprijinul substanţial din partea colegilor din Primăria şimleuană, precum şi implicarea activă a grupului de voluntari de la CNIPT, care s-a mărit de la o zi la alta. S-a referit la extinderea parteneriatului cu Ministerul Apărării din Polonia, care a acceptat susţinerea financiară a peste 80 de actori polonezi specializaţi în reconstituire istorică. Conform programului făcut cunoscut mai demult, printre activităţi se vor regăsi: parada costumelor medievale; asediul Cetăţii; concerte de muzică medievală, folk şi rock; lupte libere; prezentare de armuri şi arme medievale, tehnică de luptă şi exerciţii de apărare; simpozion ştiinţific; film artistic; concursuri; tombole; ateliere de distracţie şi pictură pe faţă; expoziţie şi ateliere de pictură; teatru de păpuşi; călărie şi plimbare cu trăsura; meşteşugari; producători tradiţionali şi food court. În plus, Daniel Stejerean a anunţat câteva schimbări ale unor locaţii de desfăşurare a activităţilor din programul festivalului (orele de desfăşurare vor fi aceleaşi), astfel: joi, 21 septembrie a.c., concertul de muzică medievală şi filmul artistic „Cetatea Báthory” se vor desfăşura la Casa de Cultură a oraşului; vineri, 22 septembrie a.c., dacă va ploua, programul majoretelor din Nyírbátor va avea loc la Casa de Cultură, iar concertul fanfarei oraşului Nyírbátor şi Corul „Tinódi” la Biserica Reformată. În acest context, pe tot parcursul festivalului, grupul de voluntari se va implica în coordonarea/dirijarea celor interesaţi să participe la diferite activităţi. De asemena, Daniel Stejerean a mulţumit presei sălăjene pentru promovarea acestui festival. În plus, a spus că s-au iniţiat numeroase acţiuni de informare, aşteptându-se la un număr foarte mare de participanţi, care depinde, totuşi, şi de cum va evolua vremea în această perioadă. A anunţat şi faptul că, s-au făcut şi se vor face „demersuri” pentru înfrăţirea oraşului Şimleu Silvaniei cu un oraş polonez, alături de cele existente din Republica Moldova, Ungaria şi Israel.

Dr. Széman Péter –președinte al Fundației „Báthory István” a relatat despre modul în care s-au „născut” Zille Báthory” în Şimleu Silvaniei, în urmă cu 25 de ani, evidenţiind un număr mai mare de activităţi la această ediţie jubiliară, cu participarea reprzentanţilor oraşelor din Ungaria: Szarvas, Albertirsa şi Nyírbátor. Va fi un program cultural-artistic bine adaptat, cu  atracţia principală de vineri, 23 septembrie 2017, când va evolua Fanfara din Albertirsa. A menţionat faptul că la desfăşurarea simpozionului ştiinţific vor exista traduceri, atât din limba română în limba maghiară, cât şi invers. În plus, a mulţumit Primăriei şimleuane pentru organizarea şi dsfăşurarea acestui festival, timp de cinci zile.

În discursul său, Septimiu Cătălin Ţurcaş a mulţumit tuturor celor care s-au implicat în organizare, cu menţiuni speciale pentru voluntari. Apoi, a vorbit despre modul de realizare a actului de înfrăţire cu oraşul maghiar Nyírbátor, acum 20 de ani, precum şi despre diversitatea activităţilor desfăşurate împreună, mai ales în ultimii 14 ani. A scos în evidenţă bunele relaţii în domeniul sportului, educaţiei şi turismului, dar s-a referit şi la cele ale oamenilor de afaceri şi la cele de prietenie. A arătat că acestea vor continua, spunând:

„Vom parafa această relaţie a celor 20 de ani printr-o convenţie pe care o vom încheia, din nou, între cele două oraşe, duminică. Cu această ocazie, evident, oamenii care au contribuit de-a lungul anilor la păstrarea acestei legături vor fi menţionaţi şi vor fi răsplătiţi prin gesturi simbolice”.

A menţionat şi faptul că la festival, vor fi, oficial, peste 200 de participanţi (peste 80 din Polonia şi 120 din Ungaria).

Au fost nominalizaţi următorii organizatori ai festivalului: Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei, CNIPT Şimleu Silvaniei, Fundaţiile „Hussar” din Polonia şi „Báthory István” din Şimleu Silvaniei, Centrul Cultural „Silvan Art” Șimleu Silvaniei, Asociaţia „Joi la 5” Şimleu Silvaniei, Centrul de Cultură şi Artă Sălaj, A.D.I. Sălaj Plus din Zalău, Asociaţia Profesioniştilor din Centrele de Informare Turistică din România, instituţiile de învăţământ din Şimleu Silvaniei, SC „Simex” SA  Şimleu Silvaniei şi Podgoria „Silvania” Şimleu Silvaniei.

În continuare, cei prezenţi au fost invitaţi la Casa de Cultură, la vizionarea programului oraşului maghiar Szarvas: Formaţia de dansuri populare „Tessedik”,  interpreţii Teatrului „Cervinus Teatrum” şi soliştii de la „Szarvasi Harmonika együttes”.

 

                                                                                                                  Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                         Publicist, Şimleu Silvaniei

 

OLÁH Ştefan, medalie de bronz!

În perioada 30 august – 10 septembrie 2017, în Lituania s-a desfăşurat Campionatul European de Radio Orientare, ediţia a XXI-a,2017. Au participat 315 sportivi (feminin şi masculin) din 25 de ţări, care s-au întrecut la patru probe de concurs. România a fost reprezentată de opt sportivi, printre care s-a aflat şi un reprezentant al Sălajului, şimleuanul OLÁH Ştefan – maestru al sportului (cu numărul de concurs 198), care a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere, primind Medalia de Bronz şi Certificatul oficial (Diploma), pentru performanţa sa în proba de „clasic 2” – 3,5 Mhz, categoria M70. Medalia de argint a fost câştigată de Kochergin Alexandr (Republica Kazahstan), iar cea de aur şi titlul de campion european au revenit lui Svensson Gunnar (Suedia). De remarcat că, la acest campionat european, Oláh Ştefan s-a clasat de trei ori pe locul VII, în probele: foxoring, sprint şi clasic 1 – 144 MHz.

Evidenţiez faptul că, Oláh Ştefan ( la 70 de ani ai săi) a fost, este şi rămâne un „as” al Radio Orientării (fosta „vânătoare de vulpi” sau „goniometrie operativă”), pentru performanţele sale sportive: 13 titluri de campion naţional, de şase ori câştigător al Cupei României, de două ori vicecampion european (1977, probele de 144 Mhz şi 3,5 MHz) şi, cu acest loc III, de două ori medaliat cu bronz la campionatele europene (prima dată în anul 1973)!

Ceilalţi reprezentanţi ai României la acest campionat european sunt din municipiileTârgovişte şi Târgu Jiu. Cei din Târgovişte sunt :

Pavel Babeu (locul XV, sprint, M50; locul XVIII, clasic 1, M50; locul XXII, clasic 2, M50; locul XXIV, foxoring, M50) şi Alexandru Babeu (Locul VII, sprint,M21; locul XVI, foxoring, M21; locul XIX, clasic 1, M21; locul XXII, clasic 2,M21).

De remarcat că, aceştia sunt tată şi fiu! În plus, amintesc că, Pavel Babeu a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial – ediţia 2016, în Bulgaria şi este autor a două cărţi de specialitate: „Ghid de Radio Orientare”(anul 2010, împreună cu Alexandru Babeu)) şi „Radio Orientare de la A la Z” (anul 2013, împreună cu Iustina Babeu, Alexandru Babeu şi Ciprian Prisăcaru).

Sportivii din Târgu Jiu sunt:

Adrian Marcu (locul IX, foxoring, M50; locul XI, clasic 1, M50; locul XIV, sprint, M50; locul XXIX, clasic 2, M50), Daniela Burci (locul IV, sprint, F19; locul IX, foxoring, F19; locul XI, clasic 1, F19; locul XVIII, clasic 2, F19), Valentina Marcu (locul XIII, sprint, F19; locul XVI, foxoring, F19; locul XVIII, clasic 1, F19, locul XX, clasic 2, F19), Denisa Mija (locul VI, sprint, F19; locul XIV, clasic 2, F19; locul XX, foxoring, F19; locul XXIV, clasic 1, F19), Ramona Manea (locul VIII, foxoring, F35; locul VIII, sprint, F35; locul XIII, clasic 2, F35; locul XIV, clasic 1, F35).

Oláh Ştefan mi-a relatat, detaliat, multe aspecte ale organizării acestui campionat european, desfăşurat în apropierea oraşului lituanian Druskininkai. Înainte de concurs au fost patru zile de antrenamente şi s-au efectuat excursii cu vaporul pe Râul Nemunas, vizitând şi diferite obiective cultural-istorice. De asemenea, la propunerea mea înaintea plecării lui în Lituania, cu ajutorul colegilor, s-au făcut fotografii şi s-a realizat un videoclip la festivitatea de premiere (de 3 minute și 19 secunde), pe care il puteti vedea mai jos.

Olah Stefan | medalie de bronz | Campionatele Europene 2017

Δημοσιεύτηκε από Radio Orientare Targoviste – ARDF Targoviste στις Σάββατο, 9 Σεπτεμβρίου 2017

Evidenţiez faptul că, Oláh Ştefan este Cetăţean de Onoare al oraşului Şimleu Silvaniei, iar pentru activitatea şi performanţele sale sportive se regăseşte în Dicţionarul Biobibliografic „SĂLAJ – OAMENI şi OPERE”, editat de Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” Sălaj (anul 2011, paginile 224 – 225). De asemenea, mi-a spus că nu înţelege de ce nu este sprijinit pentru înfiinţarea unui club de specialitate în oraşul Şimleu Silvaniei, angajându-se să antreneze copiii şi tineretul în acest frumos sport tehnico-aplicativ. În pofida acestui lucru, se pregăteşte pentru a participa la Campionatul Mondial din anul 2018, în Republica Coreea (Coreea de Sud). În acest context, solicită sprijin material şi financiar din partea autorităţilor şimleuane, sălăjene şi ale Federaţiei Române de Radio Orientare.

Bravo, Oláh Ştefan! Doamne-ajută!

                                                                                                                Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                       Publicist, Şimleu Silvaniei