Pentru a XII-a oara s-a desfasurat concursul de karate dotat cu Cupa “Mos Nicolae”, eveniment organizat de catre C.S.Omega in colaborare cu D.J.S.T. Salaj si Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei si cu sprijinul Primariei din Simleu Silvaniei.
Actiunea a avut loc duminica, 03.12.2017, in sala de sport “Magura” a orasului Simleu Silvaniei si la care au participat peste 40 de karateka salajeni de la Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei si sectiile C.S.Omega din Jibou si Simleu.
Sportivii s-au intrecut in probe de kumite individual, sectiunea W.K.F. , conform regulamentului federatiei de specialitate, iar la final la insistentele celor mai mici karateka mosul a aparut si a impartit cadouri dulci tuturor competitorilor. Celelalte premii au fost un pic umbrite de pachetele dulci, diplomele, tricourile si alte premii au trecut pe planul secund .
Au arbitrat fara repros Radu Paula si Coste Calin, care au avut o prestatie deosebita pe tot parcursul concursului, un concurs la care doctorul a fost doar un simplu spectator.
A fost o actiune reusita, care marcheaza finalul anului 2017, pe plan competitional, pentru ca in decembrie vor mai urma doua actiuni, respectiv Stagiul Ardealului de la Brasov si seminarul de zona al C.S.Omega pentru pretendentii la promovarea la grade mai inalte.
Personal, ma declar foarte multumit pentru realizarile din acest an, pentru medaliile obtinute, de toate culorile, de prin toate meleagurile pe unde am umblat cu sportivii nostri .
Motto: „Unirea biruiește pe cel mai tare dușman”. (Proverb românesc)
Iată, s-au împlinit 99 de ani de la Marea Unire de la Alba Iulia. La 1 Decembrie 1918, Alba Iulia a devenit Capitala Reîntregirii Neamului Românesc! Atunci, Marea Adunare Naţională, prin Declaraţia adoptată, a proclamat unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România, după acelaşi măreţ fapt de reîntregire naţională a statului unitar român săvârşit de Basarabia (9 aprilie 1918) şi de Bucovina (28 noiembrie 1918). Aşa s-a împlinit, după 318 ani, „visul” unei naţiuni al Marelui Voievod Mihai Viteazul, cel care a fost peste un an de zile „Domn al Munteniei, Ardealului şi a toată ţara Moldovei” (Hrisovul din 6 iulie 1600). De asemenea, s-au împlinit 27 de ani de când la1 Decembrie se sărbătoreşte şi Ziua Naţională aRomâniei (Legea nr.10/31 iulie 1990). Astfel, 1 Decembrie este ziua tuturor românilor, oriunde s-ar afla aceştia, sărbătorind cum se cuvine cele două evenimente importante din istoria lor de peste două mii de ani.
În acest context, în oraşul Şimleu Silvaniei, în zilele dinaintea marii sărbători, până în ziua Praznicului Sfântului Apostol Andrei, Întâiul chemat – Ocrotitorul României, s-au desfăşurat diverse activităţi tematice în bisericile ortodoxe şi greco-catolice, în unităţile de învăţământ şi în Garnizoană. Evidenţiez Şcoala Gimnazială „Silvania” (directoare, prof. Angela-Maria Lipo) pentru programul cultural-artistic coordonat de prof. Marius Pop, cu sprijinul învăţătoarei Sanda Rusu. În faţa elevilor şi a dascălilor, purtând baloane şi steguleţe tricolore româneşti, profesorul de istorie Silviu Junjan a vorbit despre înfăptuirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Apoi, sceneta „O petrecere în familie”, cântecele patriotice şi colindele româneşti au încântat întreaga asistenţă. În aceeaşi circumstanţă, a fost organizat şi un concurs de şah pentru elevi (fete şi băieţi) din şcolile gimnaziale ale oraşului. De asemenea, remarc Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă (directoare, prof. Amalia Raluca Sabău) pentru activităţile desfăşurate şi realizarea frumosului panou cu articole tradiţionale româneşti din holul principal al Primăriei şimleuane.
Vineri, 1 Decembrie 2017, în jurul Sfintei Troiţe din faţa Bisericii Ortodoxe nr.1, pe o vreme acceptabilă (s-a oprit ploaia!) s-a desfăşurat ceremonia de sărbătorire a Marii Uniri şi a Zilei Naţionale a României. Printre participanţi s-au aflat: oficialităţi orăşeneşti şi judeţene, militari activi, în rezervă şi în retragere, urmaşi ai veteranilor de război, cetăţeni ai oraşului şi din împrejurimile acestuia, invitaţi şi reprezentanţi mass-média. Mulţi dintre aceştia (printre care destui copii) purtau cocarde şi steguleţe tricolore româneşti, primite din partea Primăriei şi a Consiliului Local Şimleu Silvaniei.
Pe un „marş de întâmpinare” (sonorizare, Romeo Oltean – Primăria şimleuană), ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei şi col. Ştefan Toader – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA” au primit onorul din partea Gărzii de Onoare, salutând Drapelul de Luptă şi trecând în revistă Garda de Onoare. După intonarea Imnului Naţional al României, drd. Daniel Stejerean – directorul Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) Şimleu Silvaniei, coordonatorul întregii festivităţi, a spus:
„[…] Ziua pe care noi o sărbătorim astăzi, cu o prezenţă atât de minunată, reprezintă momentul unic în care cu toţii devenim o voce, o voce a libertăţii, a speranţei, dar şi a progresului. Suntem la mai puţin de 200 de metri de casa în care, în anul 1873, s-a născut cel care avea să devină unul dintre principalii promotori ai actului suprem de unire a celor trei principate într-un singur stat unitar şi indivizibil, aşa cum stă scris, până astăzi, în Constituţia României. Cu toţii ştim că este vorba de Iuliu Maniu, figură marcantă a istoriei moderne şi contemporane, om politic şi de stat, considerat făuritor de ţară. O ţară pe care noi toţi, cu mic cu mare, o sărbătorim cu mare fast în fiecare an, şi pentru care avem datoria, ca tinere generaţii, să ne aducem contribuţia la progresul ei şi la promovarea valorilor culturale, sociale, educaţionale, care ne reprezintă. […] Să fim mândri că avem o ţară binecuvântată şi să luptăm, împreună, pentru unitatea şi statornicia ei. La mulţi ani, România! La mulţi ani, români frumoşi!”.
A urmat un Te Deum săvârşit de către un sobor de preoţi ai Bisericilor Ortodoxe (Dan Haiduc, Vasile Boşca, Ioan Taloş, Ioan Crâşmar şi Nicolae Pop) şi Greco-Catolice (Gheorghe Ţurcaş şi Nicolae Bodea), făcându-se şi parastasul de pomenire pentru eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea ţării şi întregirea neamului românesc.
Despre importanţa Zilei de 1 Decembrie, prin prisma celor două ipostaze ale sale, într-un evident spirit civic şi patriotic, Septimiu Cătălin Ţurcaş a spus:
„[…] Ziua de 1 Decembrie, în fiecare an, face ca acei care simt ceva pentru această naţiune, acei care simt româneşte, să vibreze în inimile lor. În fiecare an, în 1 Decembrie ne adunăm aici, la 100 de metri de casa în care marele nostru patriot Iuliu Maniu s-a născut, şi ne închinăm cu multă recunoştinţă în faţa tuturor acelora care au făcut posibilă libertatea noastră de astăzi. […] Cea mai importantă zi din istoria poporului român este Ziua de 1 Decembrie 1918. Este ziua în care România a căpătat forma care, din păcate, nu este astăzi, dar forma care, sper că, la un moment dat, va fi din nou. Pentru aceasta foarte mulţi s-au jertfit. […] În anul viitor trebuie să ne mobilizăm pentru a marca, aşa cum se cuvine, jertfa străbunilor noştri. Mesajul meu pentru toţi aceia care se bucură de această mare sărbătoare este de a se mobiliza, de a fi mai buni. Să arătăm, cu adevărat, că suntem buni români. Iar mesajul meu pentru aceia care nu se bucură de această sărbătoare este ca, în anul viitor, să-şi vadă de treaba lor şi să ne lase pe noi să ne bucurăm, aşa cum se cuvine, de această mare sărbătoare. […] Consiliul Local, în Comisia de învăţământ-cultură, a considerat că este cazul ca în acest an, de 1 Decembrie, să aducă mulţumiri unor oameni din oraşul Şimleu Silvaniei, care se implică, după părerea domniilor lor, în activităţile de zi cu zi. […] Urez tuturor celor prezenţi şi neprezenţi un sincer la mulţi ani, dumneavoastră şi familiilor dumneavoastră! La mulţi ani, România! La mulţi ani, români!”.
În continuare, la invitaţia lui Septimiu Cătălin Ţurcaş, prof. Rodica Tala – preşedinta Comisiei pentru activităţi social-culturale, învăţământ, sănătate, familie, muncă şi protecţie socială, protecţie pentru copii, tineret şi sport din cadrul Consiliului Local Şimleu Silvaniei, a zis: „Ziua Naţională a României, zi aniversară şi de sărbătoare, este şi un prilej de a aduce mulţumiri unor oameni deosebiţi, care, prin dăruire, abnegaţie şi activităţi pe care le desfăşoară, şi-au adus contribuţia la ridicarea prestigiului acestui oraş. Cu ocazia Zilei Naţionale a României, în semn de preţuire, se acordă „Diploma de Excelenţă” (n.m. personalizată). În aplauze binemeritate, Rodica Tala a înmânat diplome domnilor: prof. Traian Albu, preot paroh Vasile Boşca, dr. Garlati Balla Mária, poet George Mureşan, prof. Marin Ştefan şi preot vicar foraneu al Silvaniei Gheorghe Ţurcaş.
În discursul său, col. Ştefan Toader a spus:
„[…] Judeţul Sălaj a avut o contribuţie, din punct de vedere militar, în Primul Război Mondial prin două unităţi. Pe de o parte, Regimentul 26 Artilerie, care a funcţionat în Şimleu Silvaniei şi a luptat în Primul Război Mondial, cu un tribut de sânge de 200 de militari şi de 500 de răniţi. De asemenea, Regimentul 4 Dorobanţi, care a funcţionat în Zalău, având un tribut mult mai mare, de 1059 de militari. […] Sălajul şi-a adus o contribuţie deosebită la unire prin personalităţile sale. […] Noi, militarii, parcurgem această zi cu un sentiment al bucuriei, realizării celui mai mare ideal al românilor, unirea, dar şi cu un sentiment al comemorării, având în vedere victimele din Primul Război Mondial. […] Sunt convins că vom intra în Anul Centenar cu fapte măreţe, astfel încât să ne ridicăm la nivelul înaintaşilor noştri. Vă mulţumesc pentru atenţie. La mulţi ani, România! La mulţi ani, români!”.
În timpul intonării „Imnului Eroilor”, au depus coroane de flori: Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei; Unităţile Militare din Garnizoana Şimleu Silvaniei; Asociaţia Naţională a cadrelor militare în rezervă şi în retragere – filiala Şimleu Silvaniei; filialele locale ale formaţiunilor politice: Partidul Social Democrat, Partidul Naţional Liberal, Partidul Naţional Ţărănesc Creştin Democrat şi Uniunea Democrată Maghiară din România; Biserica Ortodoxă şi Biserica Greco-Catolică; Spitalul Orăşenesc „Prof. Dr. Ioan Puşcaş”; CN „Simion Bărnuţiu”; CT „Iuliu Maniu”; LT „Ioan Ossian”; Şcolile Gimnaziale; SC „Simex” SA Şimleu Silvaniei; Direcţia pentru Cultură Sălaj; Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Şimleu Silvaniei.
După acest moment înălţător, eleva Alecsandra Bianca Ribar – Şcoala Gimnazială „Silvania” (clasa pregătitoare „B”, învăţătoare Sanda Rusu) a impresionat asistenţa, cântând „Doamne, ocroteşte-i pe români!”. Apoi, un grup de elevi (fete şi băieţi), reprezentând Şcoala Gimnazială „Horea” a susţinut un program cultural-artistic, sub bagheta dirijorală a prof. Traian Albu şi în acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguţa. Pentru interpretarea poeziilor (O zi sfântă, mare!; 1 Decembrie 1918; Unirea Sfântă) şi a cântecelor (Cântecul Unirii; Uniţi am fost; Hai să-ntindem hora mare!; Din Ardealul meu prea sfânt; Ce-aţi văzut, păstori?), micii „artişti” au fost răsplătiţi cu aplauze.
Ceremonia s-a încheiat cu atractiva defilare a Gărzii de Onoare, formată din militari ai Garnizoanei şi reprezentanţi ai: Poliţiei, Jandarmeriei şi Secției de Pompieri Șimleu Silvaniei, sub comanda mr. Florin Burghelea.
Activităţile au continuat la CNIPT Şimleu Silvaniei, unde a avut loc vernisajul unei expoziţii de pictură şi vizitarea unei expuneri de carte. Despre acest eveniment inedit, cât şi despre evenimentele cultural-artistice care vor marca „Anul Centenar 2018”, au vorbit, cât se poate de „aplicat”: Daniel Stejerean, Septimiu Cătălin Ţurcaş, Doina Cociş – director executiv al Direcţiei pentru Cultură Sălaj şi Dumitru Costălaş – prof. al Cercului de Pictură „Silvan-Art” de la Casa Orăşenească de Cultură Şimleu Silvaniei. Expoziţia de pictură pe pânză în ulei „Culori în cinstea Unirii”, a fost realizată de către „elita” elevilor cercului de pictură amintit, sub coordonarea prof. Dumitru Costălaş.Tablourile au o cromatică diversă, ca şi tematica, conţinând peisaje citadine, natură statică, flori etc. Paleta de culoare este cea mai reuşită dintre toate expoziţiile care au existat până acum în Şimleu Silvaniei, realizate de copii. Expunerea de carte a cuprins cărţi, pliante şi documente despre „1 Decembrie 1918 – Unirea cea Mare”, fiind alcătuită de către bibliotecarii de la Biblioteca Orăşenească „Alexandru Şterca-Şuluţiu” Şimleu Silvaniei. În plus, poetul şimleuan George Mureşan a citit cinci poezii proprii (Cântec Unirii; Dă-ne, Doamne, înapoi; Soldat necunoscut; Iubire necondiţionată;Ţară sfântă). Cu mulţumirile de rigoare pentru reuşita acestei activităţi, au fost felicitaţi toţi protagoniştii: elevii-pictori şi părinţii acestora, prof. Dumitru Costălaş, bibliotecarii şi poetul George Mureşan.
Activităţile de sărbătorire a Zilei de 1 Decembrie s-au încheiat în Parcul Cetăţii, unde cei prezenţi au avut „convorbiri” amicale despre făuritorii Marii Uniri şi nu numai, savurând tradiţionala „fasole cu cârnaţi şi salată de varză albă”( preparate la popota Garnizoanei!), precum şi vinul aproape „ghiurghiuliu” al unui sponsor local.
Spre seară, iluminatul festiv de sărbători a fost aprins în cochetul Parc Central şi pe străzile din centrul oraşului Şimleu Silvaniei.
La mulţi ani, ROMÂNIA! La mulţi ani, ROMÂNI, oriunde vă aflaţi!
PRIMĂRIA ȘI CONSILIUL LOCAL ȘIMLEU SILVANIEI VĂ INVITĂ
SĂ PARTICIPAȚI LA MANIFESTĂRILE DEDICATE ZILEI DE 1 DECEMBRIE ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI
ACTIVITĂȚILE DE CINSTIRE A MEMORIEI CELOR CARE AU CONTRIBUIT LA ÎNFĂPTUIREA MARII UNIRI DE LA 1918 VOR AVEA LOC LA TROIȚA DIN FAȚA BISERICII ORTODOXE NR.1
VINERI, 1 DECEMBRIE 2017, ÎNCEPÂND CU ORA 10:00 ȘI SE VOR DESFĂȘURA DUPĂ URMĂTORUL PROGRAM:
* CEREMONIAL MILITAR ȘI RELIGIOS;
* DEPUNERI DE JERBE ȘI BUCHETE DE FLORI;
* SPECTACOL ARTISTIC;
* PARADĂ MILITARĂ CU DEFILAREA GĂRZII DE ONOARE.
ORA 11:00
* VALORIFICAREA PATRIMONILUI CULTURAL ȘI ISTORIC AL ORAȘULUI ȘIMLEU SILVANIEI;
* EXPOZIȚIE CU PICTURILE REALIZATE DE ELEVII CERCULUI DE PICTURĂ „SILVAN ART”;
* EXPOZIȚIE DE CARTE.
Locație Centrul Național de Informare și Promovare Turistică
VĂ AȘTEPTĂM SĂ SPUNEM ÎMPREUNĂ: LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!
Mihail Kogălniceanu (1817 – 1891), om politic, istoric, scriitor, ziarist şi orator român
De câtva timp, în România, s-a dat „startul” pentru Anul Centenarului Marii Uniri. Este vorba despre debutul activităţilor/proiectelor prin care se va sărbători acest eveniment important din istoria neamului românesc, cinstind memoria înaintaşilor noştri în acţiunea lor măreaţă, cea de făurire a Statului Naţional Unitar Român. Da, acest centenar este un recurs la unire, la o alianţă a tuturor românilor pentru consolidarea şi perpetuarea statului nostru. Trebuie să ne readunăm, să fim uniţi mereu şi să preţuim făuritorii Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918, începând cu eroii de la Mărăşti, Mărăşeşti şi Oituz, mulţi, foarte mulţi dintre ei fiind veritabili martiri ai neamului românesc. Da, trebuie să fim buni români, adevăraţi patrioţi, să arătăm dovada bunei educaţii întru iubirea de ţară. Să fim deopotrivă empatici, să trăim cu demnitate şi cu un sentiment admirabil de patriotism, pentru a depăşi tragedia românească, cea a pierderii unora dintre teritoriile României. Să fim vrednici de numele de român, drepţi şi curajoşi, luând o atitudine corectă faţă de „clevetirile” unora (ca să nu zic altfel!), care n-au nimic comun cu originea tuturor ţinuturilor româneşti, cele ale României Mari! Da, să acţionăm „in córpore” pentru contracararea falsificării adevărului, apărându-ne valorile fundamentale!
În acest context, joi, 23 noiembrie 2017, în oraşul Şimleu Silvaniei s-a organizat un eveniment important, denumit „Tribut Eroilor, în Sălaj, la Centenar”. Acesta a fost organizat de către Asociaţa Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria” – filiala Sălaj, în parteneriat cu: Primăria oraşului Şimleu Silvaniei; Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca; Instituţia Prefectului Judeţului Sălaj; Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale, prin Direcţia Judeţeană pentru Cultură Sălaj şi Direcţia pentru Cultură Vrancea; Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” Zalău; Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău; Parohia Ortodoxă „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Şimleu Silvaniei; Direcţia Judeţeană a Arhivelor Naţionale Sălaj; Unitatea Militară 01336 Şimleu Silvaniei şi Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Şimleu Silvaniei. Acest eveniment inedit s-a desfăşurat în Biserica Ortodoxă nr.1 (Biserica Mare, lângă Parcul Central) din Şimleu Silvaniei, cu binecuvântarea Preasfinţiei Sale PETRONIU, Episcopul Sălajului, în prezenţa multor enoriaşi, preoţi, oficialităţi locale, judeţene şi naţionale, invitaţi şi reprezentanţi ai mass-média. Festivitatea s-a desfăşurat în două părţi, într-o atmosferă sărbătorească înălţătoare de peste două ore şi jumătate.
După intonarea Imnului Naţional al României, doamna Doina Cociş – director executiv al Direcţiei Judeţene pentru Cultură Sălaj, coordonatoarea activităţii, a mulţumit Bisericii pentru acceptul de desfăşurre a acestui eveniment într-un loc sacru, Casa lui Dumnezeu, precum şi primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş, pentru primirea în oraş şi pentru întreaga organizare. În alocuţiunea sa, Doina Cociş a spus:
„[…] Iubirea de ţară nu înseamnă ură împotriva altor popoare, ci datorie către neamul nostru. Nu înseamnă pretenţia că suntem cel mai vrednic popor din lume, ci îndemnul să devenim un popor vrednic. […] Patriotismul reprezintă, după credinţă, puterea unui popor. În seara aceasta, pentru sufletul fiecăruia dintre noi, cei prezenţi aici, lansăm Anul Centenarului Marii Uniri. La 100 de ani de la Marea Unire, avem obligaţia morală de a ne ridica la înălţimea celor ce-au înfăptuit-o.[…]”.
Apoi, doamna Cociş, în aplauzele asistenţei, a prezentat personalităţile participante la acest eveniment.
În discursul său, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş spunea:
„[…] Anul 1918 a însemnat, pentru toţi aceia care au simţit româneşte, cea mai mare bucurie, cea mai mare sărbătoare, indiferent că au fost ortodocşi, greco-catolici sau de alte religii. În anul 2018 vom împlini 100 de ani de la acest mare deziderat al poporului român şi dacă unii se străduisc să ne spună că 1918 a însemnat de fapt voinţa unor mari puteri, noi ştim foarte bine că nu este aşa. Ne uităm în istoria noastră şi constatăm că, de-a lungul istoriei, pentru ca acest lucru să se întâmple s-au jertfit foarte mulţi oameni. Este momentul în care fiecare dintre noi, cei care simţim ceva pentru acest neam, să ne adunăm şi să ne bucurăm împreună. Sigur că există oameni pentru care 1918 nu a fost un an fericit şi pe aceştia îi rugăm să-şi vadă de treabă şi să ne lase pe noi să sărbătorim aşa cum se cuvine această mare sărbătoare. […] În centrul oraşului Şimleu Silvaniei există un Iuliu Maniu care stă înconjurat de România Mare. Asta este dovada pentru unire, şi cu siguranţă, şi pentru mulţi dintre dumneavoastră, încă o nemulţumire, pentru că, încă, nu suntem în România Mare şi fraţii noştri din Basarabia sunt în afara graniţelor actualei Românii. Dar, nu-i aşa?, haideţi să sperăm că va veni momentul în care România Mare va fi aceeaşi care a fost şi în anul 1918, şi tocmai pentru aceasta am considerat că Iuliu Maniu trebuie să stea în mijlocul hărţii României Mari. Pentru cei care n-aţi observat, încă, acest lucru, în centru, în faţa Băncii Transilvania, este harta României Mari.[…]”.
Domnul profesor Ionuţ Cojocaru – consilier al Secretariatului General al Guvernului României a ţinut o amplă lecţie de istorie, una cu un profund caracter de educaţie patriotică. A evidenţiat, cu exemple convingătoare, trecerea de la o Românie la România întregită, unde toţi românii, care s-au identificat prin limbă şi religie, au reuşit să pună umărul la făurirea idealului naţional.
Apoi, istoricul Mihail Ion Gorgoi – consilier la Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale, a transmis un salut din partea domnului Lucian Romaşcanu – ministrul Culturii şi Identităţii Naţionale, care urează succes sălăjenilor pentru ceea ce fac, fiind primii care au început demersul pentru sărbătorirea Anului Centenar al Marii Uniri. Discursul domnului Gorgoi a fost unul pertinent, spunând:
„[…] Poate că noi ar trebui să fim cei supăraţi, care în anumite momente ale istoriei nu eram consideraţi români în Transilvania şi n-aveam drepturi. Nu recunosc supărarea unora, pentru că nu au dreptate. Acest teritoriu a fost locuit de strămoşii noştri şi nu de strămoşii altora. N-o să recunosc niciodată pe cei care au venit călare, în zona aceasta, cu carnea sub şaua calului şi după aceea au spus că au fost dintodeauna aici. Noi suntem cei care am trăit aici, am fost, suntem şi vom fi. Aceasta este România. […]”.
În aceeaşi notă s-a desfăşurat şi „povestea” de istorie (una adevărată!) a profesorului doctor Costin Scurtu – directorul Filialei Constanţa a Muzeului Militar Naţional „Regele Ferdinand I”. În rezumat, acesta a spus: „Am ajuns cu bucurie să marcăm deschiderea Anului Centenar în judeţul Sălaj, pentru că avem o datorie morală, prin care dorim să arătăm contribuţia tuturor românilor, indiferent de etnie sau religie, la realizarea României Mari. Unirea provinciilor româneşti cu România a început acum 139 de ani, prin revenirea Dobrogei la România, şi avea să se încheie în anul 1918, prin unirea Basarabiei, Bucovinei şi Transilvaniei cu ţara mamă. Aşa cum Regele Carol I avea să proclame recunoaşterea Dobrogei, în care toţi cetăţenii se bucurau de aceleaşi drepturi, aceleaşi prevederi aveau să primească şi fraţii noştri români, dar şi celelalte minorităţi existente pe teritoriul României, prin consfinţirea lor de către Regele Ferdinand I – Întregitorul de ţară”.
La fel, despre Anul Centenarului Marii Uniri a vorbit colonelul Ştefan Toader – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”, zicând:
„[…] Din totdeauna, biserica ne-a apărat integritatea sufletească şi morala neamului românesc, şcoala şi instituţiile de cultură au apărat limba română, iar armata a apărat integritatea teritorială a poporuluiromân […]”.
A trecut în revistă, pe etape, faptele de arme şi eroismul ostaşilor români în timpul Primului Război Mondial, care au contribuit la înfăptuirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 şi a vorbit despre acţiunile viitoare de sărbătorire a Anului Centenarului Marii Uniri.
De asemenea, au avut alocuţiuni tematice Gheorghe Ţurcaş – preot vicar foraneu al Silvaniei şi Vasile Boşca – preot paroh al Bisericii Ortodoxe nr.1 Şimleu Silvaniei. Amândoi au reliefat importanţa mesajului de unitate a românilor, care a existat şi s-a transmis credincioşilor până azi, prin modelul slujitorilor bisericii. În plus, Gheorghe Ţurcaş a recitat câteva versuri din cântecul „Treceţi, batalioane române, Carpaţii !”, iar Vasile Boşca a prezentat, succint, istoria bisericii şi o fotografie de pe vremuri, cu cei care s-au adunat pentru a-şi alege delegaţii la Alba Iulia, chiar de pe locul în care s-a construit acest frumos locáş/lăcáş de cult.
În partea a doua a evenimentului, s-a desfăşurat, un admirabil concert cameral, un adevărat recital de muzică românească, susţinut de artiştii bucureşteni Diana Jipa – la vioară şi Ştefan Doniga – la pian. A fost un concert în premieră, la noi, fiind pregătit pentru sărbătorirea Zilei Naţionale a României, în Polonia, la Varşovia. Distinşii artişti, cu deosebită expresivitate şi înalt rafinament, au interpretat, magistral, piese muzicale ale compozitorilor: George Enescu, Paul Constantinescu, Ciprian Porumbescu (renumita „Baladă”), Ion Dumitrescu, Béla Bártok (suita celor şase dansuri populare româneşti: Jocul cu bâta, Brâul, Pe loc, Buciumeana, Poarga românească şi Mărunţel) şi Dinu Lipatti. Pentru concertul lor, Diana Jipa şi Ştefan Doniga au fost aplaudaţi cu căldură şi îndelung, după fiecare interpretare.
În final, la propunerea doamnei Doina Cociş, Grupul vocal „Dealul Ţarinii” din Bădăcin a cântat colinda „O Regină, Maică Sfântă”, fiind răsplătit cu aplauze binemeritate.
Motto: „Rădăcinile educației sunt amare, dar fructele ei sunt dulci”.
ARISTOTEL (384 – 322 î.Hr.), savant şi filozof grec
În lumea întreagă, procesul educaţional este un act de: socializare, culturalizare, formare şi dezvoltare a pesonalităţii elevilor. Totuşi, societatea contemporană este în continuă transformare. În cadrul unei schimbări benefice, managementul asigurării calităţii organizaţionale reprezintă un cadru major de manifestare a factorului uman. Ca o componentă de bază a determinării succesului şi performanţei activităţii oricărei organizaţii, managementul calităţii reprezintă elementul esenţial şi absolut necesar pentru progresul fiecărei instituţii de învăţământ. Ca atare, la noi, în cadrul strategiei Ministerului Educaţiei Naţionale, managementul calităţii în învăţământul preuniversitar este o năzuinţă care asigură calitatea educaţiei prin: capacitatea instituţională, eficacitatea educaţională şi managementul propriu-zis al calităţii.
În acest context, miercuri, 22 noiembrie 2017, Şcoala Gimnazială „Horea” din Şimleu Silvaniei a fost gazda desfăşurării Cercului pedagogic al directorilor şcolilor gimnaziale din Centrul Metodic Şimleu. Această prestigioasă instituţie de învăţământ s-a înfiinţat în anul 1952, ca Şcoală Primară. În anul 1962 a căpătat numele de Şcoala Generală nr.2, iar în anul 1991 a primit numele de Şcoala Generală „Horea”. În perioada 2005-2011 s-au arondat acesteia: Şcoala Primară şi Grădiniţa din Bic, Şcoala Gimnazială Cehei, Grădiniţa cu program prelungit nr.1, Grădiniţa cu program normal Cehei şi cea din Pusă 2.
Au participat directorii: prof. Angela Lipo – Şcoala „Silvania”, Prof. Cosmin Porcar – Şcoala „Horea”, prof. Elena Roxana Sabău – Şcoala „Nr.1 Pustă”, prof. Vida Anna Margareta – Şcoala „Báthory István” (toţi patru din Şimleu Silvaniei), prof. Bacsadi Diószegi Paraschiva – Şcoala Nr.1 Boghiş, prof. Birta-Szabó J. János Tamás – Şcoala Nr.1 Camăr, prof. Szabó Adel Emese – Şcoala Nr.1 Carastelec, prof. Livia Gligor – Şcoala „Avram Iancu” Halmăşd, prof. Liviu Mircea Ola – Şcoala Nr.1 Ip, prof. Aurelian Ghile – Şcoala Nr.1. Marca, prof. Filip Gyöngyi – Şcoala Nr.1 Pericei, prof. Victor Criste – Şcoala Nr.1 Plopiş, prof. Mircea Gui – Şcoala Nr.1 Valcău de Jos şi prof. Dénes Irina – Şcoala Nr. 1 Vârşolţ.
La început, după salutul de „bun-venit!”, în mod ospitalier, prof. Angela Lipo – responsabil al Cercului Pedagogic a anunţat tema activităţii: „Implementarea sistemului de control intern/managerial în unitatea de învăţământ preuniversitar”. A făcut cunoscut programul de desfăşurare şi a prezentat oficialităţile Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj (IŞJS), venite la acest cerc pedagogic: prof. Mioara Gudea – inspector şcolar general adjunct, prof. Ildiana Jurcă – inspector pentru proiecte şi programe educaţionale, prof. Marcel Lucaciu – inspector pentru limba şi literatura română şi prof.dr. Teodor Sărăcuţ-Comănescu – inspector pentru învăţământul primar. Doamna Mioara Gudea, în discursul său, s-a referit la modul de cooperare/colaborare a IŞJS cu directorii de şcoli, apreciind tema aleasă pentru dezbatere, prin prisma cerinţelor etapei în care se află educaţia/învăţământul. Apoi, toţi participanţii au fost invitaţi să viziteze şcoala, în toată complexitatea ei: săli de clasă, laboratoare, bibliotecă etc. Elevii, aflaţi „la datorie” au fost, pe cât de emoţionaţi, pe atât de bucuroşi de această întrevedere „ad-hoc”, răspunzând pertinent la întrebările care le-au fost adresate. Oapeţii au apreciat şi diversitatea tematică a tablourilor, panourilor, afişelor etc. care „decorează” coridoarele şcolii. Printre acestea se află şi expoziţia permanentă de pictură pe pânză cu lucrări ale elevilor reprezentând şcolile: Horea, Silvania, Báthory István, CN „Simion Bărnuţiu” şi CT„Iuliu Maniu”, cei care activează la Cercul de Pictură „Silvan-Art” Şimleu Silvaniei, coordonat de prof. Dumitru Costălaş. În această împrejurare, prof. Costălaş a ţinut o alocuţiune tematică despre expoziţie.
A urmat activitatea de bază. După un expozeu tematic, profesoara Angela Lipo l-a rugat pe profesorul Cosmin Porcar să prezinte raportul întocmit. Astfel, în suport video, cu comentariile aferente, Cosmin Porcar a „etalat” un material amplu, documentat şi bine structurat, vizând „Regulamentul de organizare şi funcţionare a Comisiei de monitorizare, coordonare şi îndrumare metodologică a dezvoltării sistemului de control intern/managerial”. În acest sens, au fost reliefate, detaliat: dispoziţiile generale, structura organizatorică a comisiei, organizarea şedinţelor şi mecanismele de luare a deciziilor, atribuţiile comisiei, atribuţiile preşedintelui comisiei, atribuţiile secretarului comisiei, atribuţiile membrilor/conducătorilor de compartimente, atribuţiile responsabilului de riscuri şi dispoziţiile finale. De asemenea, s-a scos în evidenţă: definirea controlului intern/managerial şi caracteristicile lui; legislaţia specifică şi componentele controlului; instrumentele de control, procedurile, standardele şi etapele procesului de implementare; documentele elaborate. În rezumat, implementarea sistemului de control intern/managerial în învăţământul preuniversitar este o necesitate obiectivă şi de urgenţă în scopul asigurării compatibilităţii cu tendinţele învăţământului din ţările dezvoltate, creând bazele cooperării cu acestea, în domeniul educaţiei şi cercetării ştiinţifice. În plus, prof. Cosmin Porcar a prezentat fapte concrete despre modul în care şi-a desfăşurat şi îşi desfăşoară activitatea managerială, evidenţiind faptul că tot ceea ce s-a realizat este rodul unei bune conlucrări cu dascălii şcolii, cu elevii acesteia, precum şi cu părinţii lor.
Înaintea discuţiilor asupra celor prezentate, s-a desfăşurat un inedit moment cultural-artistic. Un grup de elevi din clasa a VI-a, coordonaţi de prof. Laura Chiş – consilier educativ (diriginta clasei), a prezentat spectacolul-pamflet „Educaţiune fără funcţiune”. Micii „actori”, în frunte cu „dăscăliţa” Dalia Şandor, s-au bucurat de aprecierile celor prezenţi, iar prof. Marcel Lucaciu le-a făcut propunerea de a participa la Festivalul de Teatru pentru elevi..
Partea a doua a activităţii cercului pedagogic a fost deosebit de „animată”, întrucât fiecare dintre cei prezenţi şi-a exprimat punctul de vedere, cu exemple concrete din propria școală. Toţi au apreciat „starea” foarte bună a şcolii, felicitându-l pe directorul Cosmin Porcar pentru acest lucru. Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj au vorbit „la obiect”, însă au abordat şi probleme care ţin de sfera activităţii fiecăruia. N-au fost uitate, printre altele: sistemul de evaluare, respectarea termenelor la adresele oficiale de orice natură, orele de dirigenţie, situaţia elevilor cu cerinţe educaţionale speciale, olimpiadele şcolare, manualele cu programe noi de la clasa a V-a, desfăşurarea lecţiilor la fiecare clasă. În unanimitate, s-a apreciat valoarea materialului realizat de către prof. Cosmin Porcar şi activitatea sa managerială, fiind răsplătit cu felicitări binemeritate. Aceeaşi atitudine a avut şi profesoara Angela Lipo în discursul domniei sale, îndemnându-şi colegii să trateze cu mult simţ de răspundere problema managementului şcolar, precum şi pe celelalte, cele care ţin de buna reuşită a procesului instructiv-educativ.
Concluzionând, redau, în rezumat, afirmaţiile doamnei profesoare Mioara Gudea: „Am venit cu plăcere la acest cerc pedagogic. Funcţia de director este o mare responsabilitate, având în vedere presiunile externe legislative şi financiare. Numărul în permanentă scădere al elevilor şi încadrarea în buget sunt unele dintre cele mai mari probleme cu care ne confruntăm în prezent. Vă mulţumesc pentru buna colaborare pe care o aveţi cu noi, pentru felul în care răspundeţi cerinţelor noastre, care nu sunt puţine, dar trebuie să ne înţelegeţi pentru că şi nouă ni se cer foarte multe date, statistici şi alte materiale în cel mai scurt timp posibil. Sunt convinsă că dumneavoastră aveţi capacitatea de a gestiona cu înţelepciune situaţiile din şcoală şi sunteţi în măsură să vă stabiliţi priorităţile în aşa fel încât să asiguraţi cadrul optim de desfăşurare a activităţii. Valorizaţi-vă colegii, aveţi încredere în ei şi construiţi-vă echipe de lucru în care să delegaţi sarcinile, dar nu uitaţi niciodată că responsabilitatea este întotdeauna a dumneavoastră. Consider că astăzi, aici, s-a desfăşurat o activitate de succes. Mulţumesc şcolii gazdă pentru primirea călduroasă pe care ne-a făcut-o şi vă doresc, tuturor, multă sănătate şi împliniri depline, atât pe plan profesional, cât şi pe plan personal”.
Duminică, 19 noiembrie 2017, s-a desfăşurat etapa a IV-a a Campionatului Naţional de Volei pentru Juniori (născuţi în anul 1999 şi mai tineri). În seria „D” activează echipele: CSS2 CNE Baia Mare, CSS LAPI Dej, LPS Bihorul Oradea, ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei, CSS Topliţa şi CSS Zalău. Voleibaliştii şimleuani au repurtat a doua victorie în actuala ediţie a campionatului, după cea obţinută în prima etapă, în deplasare, cu echipa CSS Topliţa (3-2). Partida desfăşurată în Sala de Sport „Măgura”, în prezenţa celor aproape 100 de spectatori, a fost câştigată meritat de către şimleuani, după 108 minute de la fluierul de începere a meciului. Astfel, ei şi-au luat revanşa, pentru că, acum un an (în ediţia trecută a campionatului, în aceeaşi sală de sport), orădenii câştigaseră meciul cu scorul de 3-0 (19, 20, 25)!
Partida nu s-a ridicat la un bun nivel tehnic. La serviciu, în ciuda unor „aşi”, au exitat multe nereuşite la ambele echipe. La fel, cele două formaţii au avut greşeli evidente la preluarea mingii. Din punct de vedere spectacular, destulă „animaţie” a avut loc în ultimele două seturi. În vervă de joc și cu determinare, gazdele au început bine meciul, coordonatorul Ovidiu Man punându-şi în valoare coechipierii, cu precădere pe: Raul Remeş, Dan Silvăşan-Paşca şi Vlad Rusu. Ca atare, localnicii au condus autoritar în primele două seturi. Din păcate, în actul trei, ei n-au ştiut să profite de avantajul obţinut şi, intrând în „jocul” oaspeţilor, au ratat finalul acestuia într-un mod neaşteptat. Noroc că elevii antrenorului Ovidiu Teuşan şi-au regăsit „cadenţa” în partea a doua a setului patru. Orădenii au început slab, au fost dominaţi, în general în jocul de la fileu. Totuși, jucătorii antrenorului Kovács Zoltán au dat o replică bună localnicilor în setul trei, când ridicătorul Cătălin Borz i-a servit bine pe Cristian Maier şi pe Darius Boldiş, reuşind să câştige setul de onoare, în dezamăgirea fanilor şimleuani, care doreau o victorie clară: 3-0 la seturi!
În primul act, după 3-0 şi 7-3, şimleuanii au avut o serie de cinci puncte (12-3), când servea Mircea Săplăcan, iar în linia întâi se aflau: Vlad Rusu, Dan Silvăşan-Paşca şi Ovidiu Man. Avantajul gazdelor a ajuns la 13 puncte (19-6, 20-7, 21-8, 24-11), reuşind să se impună cu scorul de 25-12, în urma atacului efectuat de către Sebastian Cordon. Setul al doilea a avut, aproape, acelaşi istoric. Datorită unui joc eficient al localnicilor, de la 3-0 şi 13-9, tabela de scor arăta: 20-9, în urma celor şapte puncte făcute la rând. Atunci, la serviciu era Cristian Julei, iar la plasă acţionau: Mircea Săplăcan, Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca. Din nou, şimleuanii s-au impus cu scorul de 25-12, când Raul Remeş a plasat mingea direct pe orădeanul George Breban. În setul al treilea jocul s-a echilibrat, cu 12 egalităţi pe tabela de marcaj, dar şi cu răsturnări spectaculoase de scor. Ca exemplu, când oaspeţii conduceau cu 11-9, localnicii au reuşit o serie de cinci puncte (14-11), iar când şimleuanii au avut 16-15, orădenii au făcut patru puncte la rând (19-16), dar, imediat, scorul a devenit 20-19 pentru şimleuani, datorită unei serii de patru puncte. În final, oaspeţii au avut tăria să realizeze patru puncte consecutive (de la 21-22, la 25-22), când servea George Breban, iar în linia întâi se găseau: Darius Boldiş, Cristian Maier şi David Pusta. Orădenii şi-au adjudecat acest set în urma blocajului efectuat de către Darius Boldiş la atacul şimleuanului Cristian Julei. În setul patru egalitatea s-a menţinut până la scorul de 7-7, când s-a „rupt” echilibrul jocului prin seria de şase puncte a gazdelor (13-7), pe serviciul foarte bun al căpitanului de echipă Ovidiu Man. După scorul de 21-12, şimleuanii au câştigat setul şi meciul prin serviciul „as” al lui Raul Remeş.
Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Ionuţ Ruţaş), Raul Remeş, Cristian Julei, Mircea Săplăcan, Vlad Rusu (Sebastian Cordon), Dan Silvăşan-Paşca şi Claudiu Sătmar – libero. Prezent: Teotim Păcurar. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Oradea: Darie Toader, David Pusta, Cătălin Borz (Andrei Nistor), Cristian Maier – căpitan de echipă (Vlad Stoie), George Breban, Darius Boldiş (Balogh Luca) şi Alex Bode – libero. Prezenţi: Tudor Buhaş şi Daniel Ferche. Antrenor: Kovács Zoltán.
Au arbitrat bine: Răzvan Ghiurco – principal (Cluj-Napoca), Mihai Bujor – secund, Gheorghiţă Mitraşca – scorer, Cristian Boroeanu şi Mircea Temian – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 3 decembrie 2017, șimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSS Zalău, iar orădenii, acasă, cu CSS Toplița.
Duminica, 12.11.2017, s-a desfasurat editia din acest an a turneului de karate dotat cu trofeul “Cupa Toamnei” la Karate Shotokan, eveniment organizat de catre C.S. Condor din Baia Mare impreuna cu D.J.T.S. Maramures. Gazda concursului a fost, ca de obicei, sala de sport a liceului “Emil Racovita” din Baia Mare.
Au participat aproximativ 100 de sportivi din judetele Maramures, Satu Mare, Bihor si Salaj, care s-au intrecut in probe de kumite individual la sectiunile WKF si Shobu Ippon, iar la final cei mai buni au fost rasplatiti cu medalii, diplome si trofee de catre organizatori.
Delegatia salajeana a fost alcatuita din 15 sportivi si 2 arbitri, de la Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei si sectiile C.S.Omega din Jibou, Crasna si Simleu Silvaniei, care au avut o prestatie ireprosabila, atat sportivii, cat si arbitri, iar la momentul bilantului sportivii salajeni au adunat nu mai putin de 19 medalii: 6 de aur, 5 de argint si 8 de bronz. Un bilant multumitor avand in vedere ca au fost avertizati sa fie foarte precauti mai ales cei care miercuri, 22.11.2017, vor face deplasarea la Campionatul European de Karate de la Pardubice, din Cehia.
S-au remarcat in mod deosebit urmatorii: Pop Maia, Pop Tania, Barth Alexandra, Birsan Daniel, Bal Matei, Gal Nicolae, Ilinca Marius, Cosma David, Borz Eduard, Moldovan Alexandru, Mandel Krisztian, Mak Szilard, Bakai Patrik, Chereches Marius si Cionca Gabriel .
Felicitari tuturor, iar celor care vor reprezenta Romania peste cateva zile in Cehia le uram mult, mult succes !!!
Duminică, 5 noiembrie 2017, la Biserica Greco-Catolică cu Hramul „Sfânta Treime” din Șimleu Silvaniei, în cadrul Sfintei Liturghii, a avut loc parastasul pentru profesorul Marius CUTEANU, de la a cărui naştere s-au împlinit 100 de ani (sâmbătă, 4 noiembrie 2017).
Ceremonialul religios a fost săvârşit de către: preotul vicar foraneu Gheorghe ŢURCAŞ, părintele protopop Nicolae BODEA şi preotul Florin MĂRINCEAN.
Întru cinstirea memoriei profesorului Marius Cuteanu, spun:
Motto: „Muzica este graiul sufletului, este limbajul cel mai sublim al spiritului uman”.
George CĂLINESCU (1899 – 1965), istoric literar şi scriitor român
Sâmbătă, 4 noiembrie 2017, se vor împlini 100 de ani de la naşterea lui Marius CUTEANU – profesor, pianist, compozitor şi dirijor. Acesta s-a născut, la 4 noiembrie 1917, în localitatea sălăjeană Lemniu (atestată documentar în anul 1405, Lemyn), componentă a comunei Letca, din părinţii: Cornelia Cuteanu – absolventă a Şcolii Comerciale din Cluj şi Virgil Cuteanu – preot la Biserica Greco-Catolică din Lemniu şi, apoi, la Cluj.
Înzestrat cu o deosebită sensibilitate, Marius Cuteanu a avut prilejul să cunoască farmecul sunetelor muzicale din copilărie, chiar în mijlocul familiei sale, întrucât părinţii lui erau melomani şi cântau la mai multe instrumente muzicale. A absolvit cursurile Şcolii Primare de pe strada Horea şi pe cele ale Liceului „George Bariţiu”, ambele din Cluj. Ca elev, Marius Cuteanu a format primul cor alcătuit din colegii săi din Liceul „George Bariţiu”, prezentând un concert de colinde în decembrie 1931. Acest lucru s-a constituit într-un eveniment cultural mult apreciat, fiind consemnat în ziarul „Patria”. Totuşi, momentul dovedirii talentului său în muzica corală a avut loc în anul 1936, când a ajuns dirijor al corului bisericii din cartierul clujean Iris, înfiinţat de tatăl său. Marius Cuteanu s-a înscris la Facultatea de Drept (anul 1936) şi la Academia de Muzică şi Artă din Cluj (anul 1938), dar a întrerupt cursurile acestora din cauza războiului (în 1940). După sfârşitul celui de-Al Doilea Război Mondial a reluat aceste cursuri, absolvind cele două instituţii de învăţământ superior. La Academie a beneficiat de o îndrumare fructuoasă din partea profesorului şi compozitorului Augustin Bena.
Din anul 1942, printr-o conjunctură fericită, sfătuit de renumitul prof. univ.dr. Emil Haţieganu (membru de onoare al Academiei Române, rector al Universităţii „Regele Ferdinand” din Cluj şi fondator al ziarului „Tribuna Ardealului”), a lucrat ca gestionar la Cooperativa „Plugarul” din Şimleu Silvaniei, unde a înfiinţat Corul Mixt „Reuniunea Mariane”, în cadrul Bisericii Greco-Catolice. Corul a cântat prima Liturghie la biserica şimleuană în 25 martie 1943, de Buna Vestire (Blagoveştenia). În plus, tot la Şimleu Silvaniei, a înfiinţat (în anul 1945) Şcoala Populară de Muzică, Orchestra Simfonică (de cameră) şi Corul Ceferiştilor. Corul bisericii şimleuane a susţinut concerte în multe localităţi sălăjene, printre care: Bocşa, Crasna, Giurtelec, Marca, Sărmăşag. Pentru valoarea sa, Corul Bisericii Greco-Catolice şimleuane participa la Sfânta Liturghie Arhierească închinată Praznicului Adormirea Maicii Domnului (15 august), care se desfăşura în frumoasa Catedrală Greco-Catolică din Zalău. La fel, în aprilie 1946, corul şimleun a susţinut un concert la Opera Română din Cluj. Atunci, cele 120 de persoane (corişti, solişti şi membrii orchestrei), în frunte cu dirijorul Marius Cuteanu, au fost aplaudate la scenă deschisă pentru compoziţie şi interpretare. Între anii 1944-1948 a fost profesor la Liceul „Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei (primul liceu românesc pe meleaguri sălăjene, înfiinţat în anul 1919). Amintesc faptul că, din august până în octombrie 1944, Marius Cuteanu a fost afectat de arestul sever impus de autorităţile horthyste, scăpând în 18 octombrie, când au apărut primele detaşamente ale trupelor eliberatoare. Sub efectul Reformei Învăţământului din anul 1948, liceul şimleuan se desfiinţează (?!), iar Marius Cuteanu va profesa la Liceul Teoretic din Zalău (1949-1951) şi la Liceul Pedagogic din Cluj (1951-1962). Apoi, între anii 1962-1966, a fost lector la Institutul Pedagogic de 3 ani din Cluj, iar din anul 1966 (până la pensionare) a revenit ca profesor de muzică la Liceul Pedagogic din Cluj-Napoca.
Marius Cuteanu a înfiinţat şi a condus formaţii corale şi de orchestră, printre care se află: corurile din Şimleu Silvaniei şi din Zalău, Orchestra Populară a Liceului Pedagogic „Gheorghe Lazăr” , Corul Bărbătesc „Iacob Mureşianu”, Corul Mixt „Armonia” şi Corul „Napoca” (toate patru din Cluj-Napoca).
Marius Cuteanu, omul cu o înaltă ţinută intelectuală, a fost un excelent mentor, formând multe generaţii de învăţători, profesori de muzică şi cântăreţi. În cei 96 de ani, cât a trăit, a avut o viaţă de apostolat în domeniul muzicii româneşti, cu precădere cea corală. A fost un bun continuator al lui Gheorghe Dima – profesor, compozitor şi dirijor, primul director al Conservatorului din Cluj (1919-1925) şi membru de onoare al Academiei Române (din 1919). De la acesta a preluat şi a dus mai departe conceptul prin care participarea la activitatea corală a elevilor şi a adulţilor trebuie să fie, atât un prilej de cultivare a armoniei vocii umane, cât şi o împrejurare favorabilă de educaţie civică şi patriotică.
Marius Cuteanu s-a impus în viaţa muzicală a Transilvaniei prin polivalenţa sa artistică. A lăsat în urma sa o bogată creaţie muzicală: o cantată (Cea de pe urmă noapte a lui Mihai Viteazul), culegeri de cântece pentru copii, pentru şcolari şi pentru adulţi (pe diferite voci), liturghii, colinde, romanţe, muzică corală etc. Amintesc de: Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie; În temeiul codrului; Peste vârfuri; Şi dacă; O mamă; Dorinţa; Atât de dulce; De ce nu-mi vii (toate pe versuri de Mihai Eminescu); La noi; Laie Chioru (ambele, versuri de Octavian Goga); Numai una (versuri de George Coşbuc); Lampa (versuri de Veronica Micle); Crizanteme (versuri de Victor Eftimiu); Romantica, Cântecul brăduţului şi Ploaia (versuri proprii); Colo-n sus; De-ar fi mândra; Săltaţi câmpuri (toate trei, versuri populare). Printre culegerile şi antologiile sale didactice se află şi: 62 Coruri mixte şi voci egale, pentru uzul viitorilor dascăli (Bucureşti, 1960); 64 Coruri mixte, pentru uzul viitorilor profesori de muzică (Cluj, 1965); 100 Coruri şcolare, pentru două voci egale. Cu corurile pe care le-a pregătit şi le-a dirijat, a susţinut multe concerte în ţară şi în străinătate, chiar şi la Jocurile Olimpice de la München (1972).
Pentru întreaga sa activitate, Marius Cuteanu a fost onorat cu: diplome, medalii, distincţii și diferite premii. I s-a conferit Ordinul „Meritul Cultural” clasa a III-a (1971) şi a fost declarat „Cetăţean de Onoare al municipiului Cluj-Napoca (1997) şi al oraşului Şimleu Silvaniei (2007). Atunci, în vara anului 2007, când se sărbătoreau „Zilele Oraşului Şimleu Silvaniei”, Diploma de „Cetăţean de Onoare al oraşului Şimleu Silvaniei”, i-a fost înmânată de către ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul Şimleului (conducătorul unei delegaţii şimleuane), chiar la el acasă, în capitala Ardealului, Cluj-Napoca, cu prilejul împlinirii vârstei de 90 de ani ! Aspecte ale vieţii şi activităţii sale se regăsesc în volumul „Marius Cuteanu – bagheta dragostei de cânt românesc”, scris de clujenii Vioara Temian şi Valer Perşa (2005), precum şi în broşura „Te Laudamus. Istoria unui cor la 65 de ani”, semnată de şimleuanul Ioan Chiorean (2008). De asemenea, Marius Cuteanu este nominalizat în dicţionarele biobibliografice editate de Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” Sălaj: Oameni de Seamă ai Sălajului (ediţia 2006, volumul II, paginile 344 – 345), SĂLAJ – OAMENI şi OPERE (ediţia 2011, paginile 89 – 90) şi SĂLAJ – OAMENI şi OPERE (ediţia 2017, paginile 108 – 109).
Din păcate, maestrul Marius Cuteanu a părăsit această frumoasă viaţă pământeană în 16 august 2013, fiind înmormântat în Cimitirul Central din Cluj-Napoca, în 19 august 2013. La înmormântare au participat şi sălăjeni, printre care şimleuanii: ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul Şimleului, ing. Ioan Radu Lazăr – administrator public al Şimleului, prof. Dumitru Corbeanu – director al Centrului de Cultură Şimleu Silvaniei, Gheorghe Ţurcaş – preot vicar foraneu al Silvaniei (a avut şi un scurt cuvânt de învăţătură în memoria răposatului), preot protopop Nicolae Bodea – Biserica Greco-Catolică din Şimleu Silvaniei, ing. Ioan Chiorean – dirijorul Corului „Te Laudamus” al Bisericii Greco-Catolice şimleuane şi ing. Zoltan Şipoş – corist. După rugăciune, cel mai frumos bun-rămas a fost o reprezentaţie corală cu două piese din repertoriul lui Marius Cuteanu: Tatăl nostru şi Ave Maria, interpretate de Corul „Magnifica” din Cluj-Napoca, la care s-au alăturat, cântând, şi reprezentanţii şimleuani.
Aşadar, la centenarul naşterii lui Marius Cuteanu, se cuvine ca cei îndrăgostiţi de muzică şi nu numai, să-i cinstească memoria! Da, să nu-l uităm niciodată pe Marius Cuteanu, cel care a spus: „Am dus întotdeauna, în oraşele Transilvaniei, mesajul dragostei de cânt românesc, respectul pentru limba, cultura şi arta poporului român”. Pentru tot ceea ce a făcut, Marius Cuteanu a fost şi rămâne VREDNIC DE TOATĂ LAUDA!
Prof. Marin ŞTEFAN, Publicist, Șimleu Silvaniei
Te punem la curent cu tot ce contează în orașul Șimleu Silvaniei!
Acest site utilizează cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți în regulă, dar puteți renunța, dacă doriți. Setările cookieACCEPT
Politica de confidențialitate și cookie-uri
Prezentarea generală a confidențialității
Acest site utilizează module cookie pentru a vă îmbunătăți experiența în timp ce navigați pe site. Din aceste cookie-uri, cookie-urile clasificate ca necesare sunt stocate în browser-ul dvs., deoarece sunt esențiale pentru funcționarea funcțiilor de bază ale site-ului. De asemenea, folosim module cookie de la terțe părți care ne ajută să analizăm și să înțelegem cum utilizați acest site web. Aceste cookie-uri vor fi stocate în browserul dvs. numai cu acordul dvs. De asemenea, aveți opțiunea de a renunța la aceste cookie-uri. Dar renunțarea la unele dintre aceste cookie-uri poate avea un efect asupra experienței dvs. de navigare.
Cookie-urile necesare sunt absolut esențiale pentru ca site-ul să funcționeze corect. Această categorie include numai cookie-urile care asigură funcționalitățile de bază și caracteristicile de securitate ale site-ului web. Aceste cookie-uri nu stochează informații personale.