All posts by Administrator

In memoriam: Ioniţă Scipione Bădescu

 Motto: „Dacă ai o grădină şi o bibliotecă, ai tot ceea ce îţi trebuie”.

        Marcus Tullius CICERO (106 – 43 î.Hr.), filozof şi scriitor roman

 

 Azi, luni, 15 mai 2017, se împlinesc 170 de ani de la naşterea  poetului, publicistului şi pedagogului Ioniţă Scipione Bădescu, patronul spiritual al Bibliotecii Judeţene Sălaj. Mi-am adus aminte, consultând, iarăşi, Calendarul Istoric al Sălajului, realizat de dl. Daniel Mureşan – directorul Ziarului „Magazin Sălăjean”. Ioniţă Scipione Bădescu a fost fiul protopopului Ion Bădescu, văzând lumina zilei în mijlocul lunii lui Florar (15 mai) 1847, în satul Răstolţul Mare (atestat documentar în anul 1334, Rotolch), comuna Buciumi, judeţul Sălaj, unde a absolvit clasele primare. A urmat cursurile şcolii secundare la Beiuş şi Oradea, luându-şi bacalaureatul în anul 1867.

Atras de literatură, în oraşul de pe Râul Crişul Repede din Câmpia de Vest a României, la Oradea, a activat în cadrul „Societăţii de lectură”, debutând la 19 ani cu poezia „Adio către Ardeal”, publicată în Revista „Familia” nr. 13 din 5 mai 1866, editată de renumitul publicist român Iosif Vulcan, revista la care a debutat şi Mihai  Eminescu cu poezia „De-aş avea” (25 februarie/9 martie 1866), când Iosif Vulcan i-a schimbat numele din Eminovici în Eminescu! Peste doi ani (1868), aflat la Pesta (Ungaria), la studii, Ioniţă Scipione Bădescu publică volumul „Poezii originale”. La revistele „Familia” şi „Concordia” publică şi traduceri în limba maghiară, precum şi în limba română, fiind preferaţi poeţii maghiari Petöfi Sándor (1823-1849) şi Vörösmarty Mihály (1800-1855), reprezentanţi ai romantismului. Din anul 1869 îşi continuă studiile de litere şi filozofie la Bucureşti, colaborând la revistele: Românul, Foaia societăţii pentru literatura română şi Trompeta Carpaţilor. Pentru abnegaţia lui culturală, Societatea Literară „Orientul” îl trimite în Maramureş pentru a culege poezii populare, publicând o parte dintre ele în Revista „Convorbiri Literare”.

Ioniţă Scipione Bădescu se va stabili la Iaşi, unde îşi va lua licenţa în litere şi filozofie, lucrând şi la revistele „Curierul de Iaşi” şi „Noul curier român”. După ce activează la Viena (1874-1878), revine la Iaşi, dar pleacă la Bucureşti şi lucrează ca redactor la Ziarul „Timpul”, alături de Mihai Eminescu şi Ion Luca Caragiale, legând frumoase prietenii cu aceştia. Apoi, funcţionează ca profesor şi director la Şcoala Normală din Galaţi, iar între anii 1881-1884 este angajat ca revizor şcolar la Neamţ, Suceava, Botoşani şi Dorohoi. În anul 1886, la Botoşani, editează revistele „Curierul Botoşanilor” şi „Curierul român”, având o activitate prodigioasă şi la Revista „Ţara-de-Sus”, cu articole literare şi folclorice. Multe poezii de-ale sale au un puternic caracter patriotic, printre acestea numărându-se: Martirilor independenţei, Armatei române şi Trâmbiţele răsună. Pentru mesajul ei înălţător, poezia „Trâmbiţele răsună” a fost pusă pe muzică de compozitorul şi dirijorul ieşean Gavriil Musicescu (1847-1903), leat cu Bădescu! În plus, la încoronarea Regelui Carol I (10 mai 1881) Ioniţă Scipione Bădescu a publicat volumul de poezii patriotice „Coroana României”, fiind decorat cu Medalia „Bene-Merenti” (adică, Celui ce a binemeritat), ca  răsplată pentru meritul său de poet şi publicist cultural-literar.

De remarcat că, în anii 1887-1889 Ioniţă Scipione Bădescu se află, mereu, în preajma lui Mihai Eminescu, care era bolnav, sprijinându-l atât material (în limita posibilităţilor sale), cât şi spiritual, dovedindu-şi buna şi sincera prietenie cu cel mai mare poet al românilor. De fapt, în 20 iunie 1889, I.S. Bădescu publică articolul „La moartea lui Mihai Eminescu”, iar la inaugurarea bustului lui Mihai Eminescu de la Botoşani (11 septembrie 1890) a făcut, din nou, dovada prieteniei sale cu Luceafărul poeziei româneşti, ţinând un discurs omagial, în prezenţa multor personalităţi ale acelui timp, printre care se aflau scriitori, poeţi şi publicişti, precum: Barbu Ştefănescu Delavrancea, Grigore Ventura, Anton C. Bacalbaşa şi Panait Muşoiu.

În anul 1901 Bădescu se află în Bucureşti, bolnav, dar revine după un an la Botoşani, murind în 4 octombrie 1904. A fost înmormântat la Cimitirul „Eternitatea” din Botoşani, iar pe monumentul său funerar se află scris:

„Scipione I. Bădescu, poet-publicist şi fost revizor şcolar. Ridicat prin stăruinţa prietenilor săi şi a Asociaţiei Corpului Didactic Primar din Botoşani – 1930”.

Pentru valoroasa sa activitate culturală şi literară, Ioniţă Scipione Bădescu a fost, este şi rămâne un om de seamă al Sălajului, al României. În acest context, numele său se află pe frontispiciul Bibliotecii Judeţene Sălaj, din anul 1971. Mai întâi, din anul 1957, Biblioteca din Zalău a purtat numele său, până când aceasta a devenit o instituţie culturală judeţeană. Despre viaţa şi activitatea poetului şi gazetarului/publicistului Ioniţă Scipione Bădescu se regăsesc date concrete în Dicţionarele biobibliografice „OAMENI DE SEAMĂ AI SĂLAJULUI” (volumul I, paginile 47-49, Zalău – 2004) şi „SĂLAJ – OAMENI şi OPERE” (Editura DACIA XXI, 2011, paginile 32-33).

Aşadar, se cuvine să ne închinăm cu pietate memoriei lui Ioniţă Scipione Bădescu, pentru preţuirea activităţii sale literare, editoriale, publicistice şi pedagogice, desfăşurată cu destul devotament pentru progresul material şi spiritual al tuturor românilor.

 

                                                                                                                 Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                        Publicist, Şimleu Silvaniei

La 9 Mai s-a cântat „Odă bucuriei”!

În oraşul Şimleu Silvaniei, ziua de 9 Mai a fost sărbătorită, din nou, cu destulă măreţie, pe măsura triplei sale importanţe: 140 de ani de la proclamarea Independenţei de Stat a României (9 mai 1877), 72 de ani de la sfârşitul celui de Al Doilea Război Mondial (9 Mai 1945) şi 32 de ani de la consfinţirea Zilei Europei de către Consiliul European de la Milano (iunie 1985). Mai pe scurt: Ziua Independenţei, Ziua Victoriei şi Ziua Europei, adică cele trei motive tradiţionale pentru sărbătorirea zilei de 9 Mai. Da, pentru că aceste evenimnte semnificative din istoria României se înscriu ca momente glorioase ale luptei românilor pentru dreptate socială, libertate, unitate şi independenţă. De aceea, sărbătorirea zilei de 9 Mai a devenit şi pentru şimleuani, precum pentru poporul român, un bun prilej de recunoştinţă şi de cinstire a generaţiilor de bravi luptători şi de eroi pentru dezideratele amintite.

În această circumstanţă, marţi 9 mai 2017, cu o vreme agreabilă, în ciuda fluctuaţiilor acestei primăveri capricioase, mulţi şimleuani şi nu numai s-au adunat, iarăşi, în jurul Sfintei Troiţe din faţa Bisericii Ortodoxe nr. 1 pentru a sărbători Ziua de 9 Mai, zi de mare însemnătate naţională şi internaţională.

Activităţile au fost coordonate de către plt. Maria-Claudia Ungureanu, având şi o scurtă cuvântare tematică, iar sonorizarea a fost asigurată de dl. Romeo Oltean (Primăria şimleuană).

Festivitatea a început cu primirea onorului de către col. Ştefan Toader – comandantul Garnizoanei şimleuane şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, salutând Drapelul de Luptă şi trecând în revistă Garda de Onoare. După intonarea Imnului de Stat al României şi Imnului Uniunii Europene, a urmat Te Deumul unui sobor de preoţi de la Bisericile Ortodoxe şi Greco-Catolice şi săvârşirea parastasului de pomenire pentru eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea ţării şi întregirea neamului românesc.

Despre importanţa Zilei de 9 Mai, privind cele trei semnificaţii ale sale, au vorbit col. Ştefan Toader şi ing. Cătălin Ţurcaş, oferind date concrete despre cele trei ipostaze ale Zilei de 9 Mai, cu trimiteri edificatoare la situația internă și internațională, privită și în contextul existenței și funcționării Uniunii Europene.

Apoi, în baza Ordinului Şefului Statului Major General al Armatei României, s-a conferit titlul onorific de „Veteran”, domnilor: col. Ştefan-Marcel Miculac (participare la misiunea KFOR Kosovo, martie-iulie 2004), lt.col. Liviu-Alin Dumitrescu (participare la misiunea Batalionului 2 Manevră în TO Afganistan, ianuarie-august 2013), lt.col. Maricel Băruţ (participare la echipa operaţională de consiliere şi legătură tip sprijin de luptă – OMLT CS – rotaţia II, TO Afganistan, martie-octombrie 2011), lt.col. Constantin-Sorinel Băla şi plt.mj. Cornel Pop (ambii participare la echipa operaţională de consiliere şi legătură tip sprijin de luptă – OMLT CS – rotaţia III, TO Afganistan, septembrie 2011-aprilie 2012). Oficierea a fost făcută de către col. Ştefan Toader, iar cei cinci ofiţeri şi subofiţeri au fost felicitaţi şi de primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş, în aplauzele întregii asistenţe.

În timpul intonării Imnului Eroilor, au depus coroane de flori şi jerbe reprezentanţi ai: Primăriei şi Consiliului Local Şimleu Silvaniei; Unităţilor Militare din Garnizoană; Cadrelor militare în rezervă şi în retragere, Veteranilor de război şi Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor (filialele Şimleu Silvaniei); Poliţiei, Jandarmeriei şi Secţiei de Pompieri; Partidului Social Democrat; Partidului Naţional Liberal; Uniunii Democrate Maghiare din România (filialele locale ale acestora); Bisericilor Ortodoxe şi Greco-Catolice; Spitalului Orăşenesc „Dr.Ioan Puşcaş”; Colegiului Naţional „Simion Bărnuţiu”, Colegiului Tehnic „Iuliu Maniu” şi Liceului Tehnologic „Ioan Ossian”; Şcolilor Gimnaziale; S.C. „Simex” S.A., precum şi mulţi copii din grădiniţele  şimleuane.

În continuare, un grup de eleve, reprezentând Şcoala Gimnazială „Horea” şi Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu”, sub conducerea prof. Traian Albu (Şcoala „Horea”) şi acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguţa (Cercul Militar) a întărit atmosfera sărbătorească printr-un adecvat program cultural-artistic, cu recitări (poeziile: Ziua Victoriei, Oastea ţării, Marşul anului 1877, Salutaţi oastea română!, De dragul Ardealului şi Rugăciunea noastră) şi cântece (Marşul gloriei, Bravi ostaşi ai României, Fraţilor de arme, Nu ne vindem ţara, Din Ardealul meu prea sfânt şi Ai grijă, Doamne Sfinte!). În aplauzele binemeritate ale participanţilor, au încheiat programul cu „Odă bucuriei”, poezia lui Friedrich Schiller și muzica compozitorului Ludwig van Beethoven, devenită Imnul Uniunii Europene în anul 1985.

Festivitatea a luat sfârşit cu aşteptata şi îndrăgita defilare a Gărzii de Onoare, alcătuită din militari ai Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, sub comanda lt.col. Dănuţ Buzea, pe strada 1 Decembrie 1918, în faţa Parcului Central al oraşului Şimleu Silvaniei, într-o ambianţă  sărbătorească, cu multă voie bună.

 

                                                                                                                                   Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                          Publicist, Şimleu Silvaniei

A apărut o nouă ediţie a revistei „Caiete Silvane”

A apărut ediția on-line a nr. 147/aprilie 2017 al revistei Caiete Silvane, revistă editată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, sub egida Uniunii Scriitorilor din România, a Consiliului Județean Sălaj, a Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Zalău. Ediția tipărită va fi distribuită începând de joi, 13 aprilie.

Printre cei care au publicat în revistă se numără: Traian Ștef, Ștefan Jurcă, Lucian Perța, Radu Demetriade, Daniel Mureșan, Viorel Mureșan, Imelda Chința, Carmen Ardelean, Eugen Evu, Marcel Lucaciu, Maria Vaida, Daniel Mureșan, Viorel Tăutan, Simona Ardelean, Ioan F. Pop, Alexandru Jurcan, Varga István Attila, Iulian Dămăcuș, Melania Flonta, Marin Pop, Vera Ieremiaș, Augustin Gavra, Viorel Câmpean, Mircea Daroși, Călin Pavăl, Menuț Maximinian, Alice Valeria Micu şi Daniel Hoblea.

 

Sursa: www.salajeanul.ro

Sărbători Fericite!

Dragi șimleuani,

Cu ocazia Sărbatorilor Pascale, vă doresc tuturor să aveți parte de clipe frumoase alături de cei dragi. Lumina Sfintei Învieri să pătrundă în sufletul şi în inimile voastre, să vă călăuzeasca pașii, să vă aducă sănătate și bucurii. Sarbatori Fericite! Hristos a Înviat!

Cu deosebită consideraţie,
Ing. Septimiu Cătălin Țurcaș
Primarul Orașului Șimleu Silvaniei

Expoziție de pictură pe sticlă la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei

În data de 12 Aprilie 2017, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei a fost gazda primei expoziții de icoane pictate pe sticlă de un grup de tineri artiști din oraș, aflați sub atenta coordonare a doamnei Cristina Ignatiuc, care prin talent și devotament a reușit să pună o altă piatră de temelie unei activități extrașcolare pline de spirit și suflet, care acum în Săptămâna Mare și-a arătat roadele. Cristina Ignatiuc este artist consacrat cu numeroase expoziții în țară și în străinătate. Marea majoritate a icoanelor pictate pe sticlă abordează tematica Pascală. Lucrările au impresionat prin spontaneitate (în realizare), inocență și emoția puternică transpusă în culoare.
Evenimentul, desfășurat într-o ambianță extrem de plăcută, alături de părinți, copii, cadre didactice, preoți, autorități locale, se vrea a fi un proiect pilot de promovare a tinerelor talente din diverse domenii de activitate. Pasiunea acestor copii a prins contur și culoare din toamna anului trecut în spațiul pus la dispoziție de Asociația Filantropia din Șimleu Silvaniei.
Cristina Ignatiuc a menționat că această tehnică de a picta pe sticlă nu este una ușoară, fiind nevoie de multă răbdare și talent pentru a finaliza o astfel de lucrare. Cu toate că vârsta elevilor este una mică, ei au reușit să transpună pe sticlă emoția și dăruirea lor pentru această artă, dar și pentru Sfintele Sărbători de Paște.

Preţuirea olimpicilor

 Motto: „Multe activităţi educative sunt frumoase, dar olimpiadele şcolare sunt măreţe”.

                                                                                                                                    ( Marin ŞTEFAN)

Şcoala şimleuană, prin instituţiile sale de educaţie, se numără printre cele mai bune şcoli ale învăţământului sălăjean şi naţional. De-a lungul timpului, mulţi elevi au obţinut poziţii de top la olimpiadele şcolare, cele care sunt menite să verifice atât cunoştinţele elevilor, cât şi modul de gândire a acestora. Succesul constă în valoarea actului instructiv-educativ, raportat la calităţile unora dintre profesori, prin care îşi motivează destui discipoli să participe la olimpiadele şcolare, pregătindu-i cu migală. Astfel, atât elevii, cât şi profesorii respectivi, merită toată lauda şi preţuirea, fiind mândria oraşului Şimleu Silvaniei!

În acest context, Primăria şi Consiliul Local au organizat marţi, 11 aprilie 2017, o nouă premiere a elevilor care au promovat la etapele naţionale ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare. Festivitatea s-a desfăşurat în sala mare a Primăriei şimleuane, în prezenţa profesorilor coordonatori, a directorilor de şcoli şi licee, a reprezentanţilor Primăriei şi Consiliului Local, precum şi ai mass-media şimleuană şi sălăjeană. Ca de fiecare dată, după salutul de „bun venit!”, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş a anunţat scopul reuniunii, felicitând protagoniştii pentru activitatea şi performanţele lor, cele prin care oraşul Şimleu Silvaniei şi judeţul Sălaj vor fi reprezentate, din nou, la nivel naţional.

 

În alocuţiunea sa, Septimiu Cătălin Ţurcaş a spus, printre altele:

„[…] Cu siguranţă, sala aceasta are foarte multe minţi luminate, mai multe, poate, ca niciodată. Efortul vostru de a ajunge la olimpiada naţională este unul, nu mare, ci, foarte mare. […] Eu mi-am dorit toată viaţa să ajung la olimpiada naţională şi n-am reuşit niciodată, luam tot premiul doi şi trei. Şi, probabil că, oarecum, vă invidiez, dar în modul cel mai frumos al cuvântului, pentru faptul că sunteţi cei mai buni din judeţ şi aţi reuşit această mare performanţă. […] Este foarte dificil să-ţi menţii locul pe care l-ai obţinut şi acest loc nu se poate menţine decât cu muncă. Aveţi toate şansele din lume pentru a le menţine, aveţi profesori foarte bine pregătiţi, totul depinde de voi, dacă această muncă pe care a-ţi depus-o cu succes în acest an va fi şi continuată peste ani. […] Vreau, în primul rând, să vă mulţumesc, domnilor profesori, pentru faptul că în fiecare an avem în această sală 20, cei mai puţini, 30 spre 40 de elevi care reprezintă judeţul Sălaj la olimpiada naţională. Într-un oraş ca Şimleu Silvaniei nu este un lucru de neglijat. […] Vouă, dragi elevi, vă mulţumesc pentru faptul că aţi fost serioşi, pentru că rezultatul şi succesul nu vin decât unde există seriozitate. […]”. Apoi, la invitat pe Szabo Ernö – administratorul public al oraşului, să spună câteva cuvinte despre evenimentul sărbătorit.

În continuare, primarul Şimleului a înmânat fiecărui elev „Diploma de Excelenţă”, personalizată (nume şi prenume, premiu, obiect de studiu şi profesor) şi un plic cu bani, în aplauzele celor prezenţi. Iată premiaţii preţuiţi cum se cuvine în acest moment sărbătoresc al învăţământului şimleuan:

Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu”: limba română: Diana Ştefania Crişan (clasa a XI-a C) – prof. Anca Ioana Mureşan; limba latină: Gabriela Rus (XI A) şi Andreea- Laura Tămaş (IX A) – prof. Ioana Maria Sîrca; limba franceză: Andra-Dora Chiş (XI A) – prof. Camelia Elena Sârbe; limba germană: Henrieta-Viola Gal (XI B) – prof. Matei Erika Hajnál; limba engleză: Raul-George Pop (IX C) – prof. Gabriela Rodica Domuţa; Biologie: Csiki Szabolcs (XII D) – prof. Kovács Zoltán Zsolt; fizică: Andrei-Mihai Vasil (IX C) – prof. Florin Butuşină; chimie: Andra Brăban (XII C) – prof.dr. Mircea Brăban; matematică: Alexandra-Maria Boboiu (IX C) – prof. Sorina Rodica Haiduc; concursul de matematică aplicată „A. Haimovici”: Sergiu-Adrian Pop (IX F), Flaviu-Constantin Boşca (X F), Ioana-Maria Vicaş (XII F) şi Oana-Narcisa Biriş (XII F) – prof. Maria Conde; Andreea-Diana Cristuţiu (XI F) şi Ioana-Ximena (XI F) – prof. Sorina Rodica Haiduc; Péter Éva- Emese (XII E) – prof. Teodor Crişan; tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor: Adrian-Vasile Varga (XI C) şi Cătălin-Adelin Torge (XII C) – prof. Otilia-Maria Vasil; a.c. „tehnologii” – domeniul economic: Florica-Loredana Buboi ( XI F) – prof. Bianca Adriela Şeban şi prof. Berek Aliz Ildikó; religie ortodoxă: Andrea-Denisa Repaş (XII A) – prof. Alin Mierea; religie greco-catolică: Natalia-Andreea Raţiu (IX C), Ioan-Antonio Bodea (XI C) şi Iulia-Antonia Mărincean (XII A) – prof. Florin Călin Mărincean; olimpiada interdisciplinară „ştiinţele Pământului”: Andra Brăban (XII C) – profesorii: Claudia Crăciun, Mircea Brăban, Florin Butuşină şi Liliana Paşca; şah: Alexandra-Lorena Isac (XI F) – prof. Kovács István; volei: Ovidiu-Ştefan Man (XI A), Raul-Ioan Remeş (XI C), Takács Erik-Krisztián (XI C), Paul-Radu Pop (X E), Dan Paşca-Silvăşan (X C), Vlad-Cătălin Rusu (XI C), Ionuţ Ruţaş (IX F), Tudor-George Mocan (XII C) şi Teotim-Daniel Păcurar (IX F) – prof. Kovács István.

Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”:  fabricarea produselor din lemn: Nagy A. Dávid (XII E) – prof.ing. Dumitru Moisi;  concursul naţional „Alege! Este dreptul tău!”: Crina Adelina T. Ardelean (IX B) – prof. Mariana Nicoleta Nosal.

Liceul Tehnologic „Ioan Ossian”: agricultură – creşterea animalelor: Lyah Petra Corina (XI) – prof. Gheorghina Preda şi Domokos Balázs(XII) – prof. Kabai Ottó.

Şcoala Gimnazială „Silvania”: cultură civică: Tania-Andreea (VIII A) şi Iarina-Valentina Ihoş (VII B) – prof. Simona Duma; fizică: Maria-Diana Moisi (VI A) – prof. Marioara Ghile;  matematică: Ágoston Nikolett (VI A) şi Iarina-Valentina Ihoş (VII B) – prof. Adriana Crişan; religie greco-catolică: Cristina Borz (VII D) şi Lorena-Maria Todoran (VIII D) – prof. Florin Mărincean;

Şcoala Gimnazială „Báthory István”: limba maghiară: Bőti Vivien Éva (VI A) – prof. Veres Tünde.

Aşadar, 45 de elevi (fete şi băieţi) şimleuani vor fi prezenţi la olimpiada naţională din acest an, la diferite materii de studiu. După cum se observă, două eleve, Andra Brăban şi Iarina-Valentina Ihoş, vor participa la etapa naţională, la două discipline de studiu. Evidenţiez faptul că,  Andra Brăban are şase participări la olimpiadele naţionale de „chimie” (!), trei la „ştiinţele Pământului” şi două la „ştiinţe pentru juniori”, Andra –Dora Chiş cinci la „limba franceză”, iar Iulia-Antonia Mărincean patru la „religie greco-catolică” şi două la „cultură civică”. Frumos, chiar impresionant…

Provocaţi de primar, în această împrejurare fastă pentru şcoala şimleuană, au vorbit profesoarele: Vida Anna Margareta (directoare a Şcolii „Báthory István”), Angela-Maria Lipo (directoare a Şcolii „Silvania”), Bianca Adriela Şerban (directoare a CN „Simion Bărnuţiu”), Sorina Rodica Haiduc (CN „Simion Bărnuţiu”), Viorela-Gabriela Nechita (directoare a LT „Ioan Ossian”) şi eleva Iarina-Valentina Ihoş. Discursurile acestora au fost pertinente, pe măsura evenimentului sărbătorit. Cele spuse de ele au fost apreciate de întreaga asistenţă, întrucât „învăţătura trebuie să fie uneori un drum; întotdeauna un orizont” (Nicolae Iorga).

După mulţumirile şi felicitările de rigoare, Septimiu Cătălin Ţurcaş le-a urat olimpicilor succes la „fazele naţionale”, promiţându-le o premiere frumoasă celor care vor obţine rezultate bune. În final, olimpicii şi profesorii lor au fost invitaţi la o „fotografie de grup”, care, peste ani şi ani, să fie dovada bunului mers al şcolii şimleuane în societatea românească.

 

                                                                                                                                            Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                                   Publicist, Şimleu Silvaniei

 

Nunta de Aur – 50 de ani laolaltă!

Motto: „ O familie trebuie să fie unită şi solidară, căci altfel nenorocul bate la uşă”.
Thomas Mann ( 1875 – 1955), romancier şi eseist german

 

Joi, 6 aprilie 2017, înaintea Praznicului Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile – Stâlpările), Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei, împreună cu Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) Şimleu Silvaniei au organizat „Nunta de Aur” – ediţia a XI-a, pentru 24 de cupluri familiale şimleuane, care în acest an împlinesc 50 de ani de căsătorie. Frumoasa solemnitate de retrăire a ceea ce s-a petrecut în urmă cu cinci decenii, un simbol al convieţuirii laolaltă, s-a desfăşurat la CNIPT Şimleu Silvaniei. Mica sală de festivităţi a acestei instituţii s-a transformat (la figurat, desigur) într-o mare aulă pentru fericiţii sărbătoriţi şi nuntaşii care i-au însoţit. De-astă dată, organizatorii le-au pregătit foştilor miri o surpriză plăcută, una pe măsura evenimentului sărbătorit, relevată  de Daniel Stejerean – director al CNIPT Şimleu Silvaniei. Într-o inedită proiecţie video, fiecare „mireasă şi mire” şi-a revăzut fotografia de la nunta făcută în urmă cu o jumătate de secol! Şi acum chipurile acestora radiau de fericire, retrăind acele momente unice din viaţa lor, coroborate cu ceea ce s-a derulat ulterior, alături de părinţi, fraţi şi surori, alături de copii şi nepoţi, precum şi de colegi de muncă şi de întreaga comunitate şimleuană. Da, chipul fiecăruia era oglinda acestor trăiri, se vedea bucuria alegerii făcute atunci pentru o familie unită şi solidară, fiind convinşi că „familia este biserica de acasă”, cum bine zicea Sfântul Ioan Gură de Aur. Imaginile, în succesiunea lor, erau, parcă, nişte ferestre deschise spre sufletul fiecăruia!

Festivitatea a fost deschisă şi coordonată de către Daniel Stejerean printr-un preambul tematic edificator, încheiat aşa:

„La mulţi ani! Să vă dea Dumnezeu multă sănătate, să puteţi trece şi următorii 50 de ani tot împreună. Cel puţin”.

Invitat să ia cuvântul, Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, a spus, printre altele:

„[…] Aşa cum ne-am obişnuit în ultimii ani, înainte de Sfintele Sărbători de Paşti, ne bucurăm să fim împreună cu cei care au reuşit împreună să sărbătorească 50 de ani de la căsătoria lor. De fiecare dată mă pătrunde un sentiment de emoţie şi de bucurie şi, de ce nu?, şi de invidie[…] Probabil că fiecare dintre noi vă invidiem pentru faptul că aţi reuşit ca în cei 50 de ani să rămâneţi împreună şi, faptul că aţi reuşit, cu siguranţă, este rezultatul unei vieţi de cuplu armonioase. […] Am spus, acum doi ani, că m-aş bucura dacă aş reuşi să fiu prezent în calitate de primar când părinţii mei vor face 50 de ani de căsătorie şi, iată, se întâmplă lucrul acesta.[…] Viaţa este frumoasă aşa cum este, cu bune şi cu rele, şi este bine să ne amintim de lucrurile frumoase şi bune din viaţa noastră. Eu aş vrea, în special, să vă mulţumesc fiecăruia dintre dumneavoastră pentru tot ceea ce aţi făcut pentru oraş. […] Mă gândesc la acţiunile dumneavoastră pe care le-aţi avut în diferite domenii de activitate. Mă gândesc la copiii pe care i-aţi dat acestui oraş, acestui judeţ, acestei ţări sau poate că mulţi dintre ei sunt plecaţi din ţară. […] Mă plec, cu mult respect, în faţa a tot ceea ce aţi făcut şi vă mulţumesc din suflet pentru faptul că aţi făcut un Şimleu mai frumos şi mai bun, prin toată activitatea pe care aţi desfăşurat-o.[…]”.

Septimiu Cătălin Ţurcaş i-a invitat pe Lucian Bode – deputat în Parlamentul României şi pe Szabo Ernö – city manager (administratorul public al oraşului Şimleu Silvaniei) să spună câteva cuvinte.

Lucian Bode:

„[…] Categoric Şimleu Silvaniei este mai frumos şi mai bun datorită dumneavoastră. Vin la acest eveniment special pentru Şimleu Silvaniei de la alt eveniment de suflet pe care doresc să vi-l împărtăşesc şi dumneavoastră. Faptul că, la Şimleu Silvaniei se organizează, azi, a VII-a ediţie a Târgului de Paşte, în care copiii din Şimleu Silvaniei au confecţionat obiecte, le vând şi banii strânşi, vorbim de peste 150 de milioane anul trecut, sunt donaţi copiilor aflaţi în nevoi. […] Oraşul Şimleu Silvaniei are un viitor frumos. […] Am găsit de cuviinţă să vă spun ceea ce a spus Nichita Stănescu: „suntem ceea ce iubim”. Dumneavoastă sunteţi ceea ce iubiţi, ceea ce aţi iubit mai bine de 50 de ani. Pentru acest lucru, eu vă felicit şi vă doresc ani mulţi, cu sănătate, împreună!”.

Szabo Ernö:

„[…] Doresc să vă felicit şi eu cu această ocazie şi să vă doresc un sincer la mulţi ani cu ocazia celebrării a celor 50 de ani de căsnicie! […] Vă urez multă, multă sănătate, deoarece cred că este lucrul cel mai principal de care aveţi nevoie de-acuma înainte.[…]”. Apoi, Szabo Ernö a vorbit şi în limba maghiară.

În continuare, Septimiu Cătălin Ţurcaş a citit conţinutul Diplomei de Recunoştinţă conferită fiecărui cuplu familial „pentru marele şi respectabilul merit de a fi trăit, muncit şi trecut peste toate greutăţile vieţii împreună, timp de 50 de ani. Comunitatea şimleuană vă cinsteşte şi onorează efortul, vă respectă şi vă înnobilează cu titlul de CETĂŢENI DE VAZĂ ai urbei”. Diplomele, însoţite de o plachetă comemorativă, un plic cu bani şi o şampanie au fost înmânate de către Septimiu Cătălin Ţurcaş, în mod protocolar, fotografiindu-se cu fiecare pereche sărbătorită: Ana şi Aurel Jecan, Floare şi Gheorghe Ţurcaş, Lucia-Elena şi Vasile Pop, Letiţia şi Codreanu Uscat, Floare şi Florian Şandor, Păuniţa şi Vasile Pop, Ilona şi Florian Durnea, Bonczidai Maria şi Antal, Balint Eva şi Iosif, Irina şi Teodor Brazdău, Adriana şi Ioan Crâşmar, Kovács Elisabeta şi Robert, Vincze Margareta şi Alexandru, Ecaterina şi Teodor Chereji, Tokai Elisabeta şi Iózsef, Maria şi Traian Albu, Szilágyi Erzsebet şi Nicolae, Veres Margareta şi Zsigmond, Tökölyi Clara şi Mihai, Joikits Ecaterina şi Attila, Ronai Zina şi Adalbert, Maria şi Petru Szabău. Viorica şi Ioan Dragoş, precum şi Ana şi Gheorghe Tanc au absentat motivat. Pot spune că, această premiere s-a constituit într-o binemeritată răsplată pentru eforturile lor, depuse şi pentru propăşirea urbei de la poalele Măgurii Ţării Silvaniei.

Provocaţi de primarul Şimleului, în această conjunctură deosebită, au vorbit: preotul vicar foraneu al Silvaniei Gheorghe Ţurcaş, prof. Aurel Jecan şi prof. Traian Albu, fiecare relatând unele episoade din viaţa lor, scurte povestiri cu memorie lungă, întregite şi cu câteva glume, care au delectat asistenţa. În plus, Gheorghe Ţurcaş a citit o rugăciune de mulţumire lui Dumnezeu pentru binefacerile primite, de toţi, în aceşti 50 de ani.

La succesul acestei solemnităţi şi-au adus contribuţia şi elevele chitariste: Aida Andrada Pop, Carla Ruţaş şi Andrea Budai ( toate trei de la CN „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei), sensibilizându-i pe cei prezenţi cu cântecele: N-ai nevoie de foarte multe; La fereastra ta; Şi totuşi există iubire. Împreună cu acestea, în onoarea sărbătoriţilor, întreaga asistenţă a cântat: Mulţi ani trăiască!

Ceremonia s-a încheiat cu o „fotografie de grup” şi o masă la restaurant, într-o bună dispoziţie a acestor seniori redutabili din cei 50 de ani ai lumii şimleuane, în preajma muzelor şi, mai ales, lângă… Bacchus! Astfel, printre altele, s-au făcut destăinuiri despre unele întâmplări din această dimensiune a timpului, una de o jumătate de veac, în care părinţii şi copiii, chiar şi nepoţii, au fost şi sunt „liantul şi ancora” familiei, a unei mari familii, pentru fiecare pereche sărbătorită.

La mulţi ani, TUTUROR!

                                                                                                                                 Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                        Publicist, Şimleu Silvaniei

Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei vă invită la Conferința de diseminare a proiectului de parteneriat strategic Erasmus+ ”Chemistry Experiments a European Approach” 2015-1-RO01-KA219-015157

Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei vă invită cu deosebită plăcere să participați vineri, 07.04.2017, în intervalul orar 12:00-14:00, în Sala ”Dialoguri Europene” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, Zalău, la Conferința de diseminare a proiectului de parteneriat strategic Erasmus+ ”Chemistry Experiments a European Approach” 2015-1-RO01-KA219-015157

Colegiul Național ”Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei este implicat într-un proiect de parteneriat strategic de tip Erasmus+, ”Chemistry Experiments a European Approach” (Experimente de chimie – o abordare europeană), număr proiect 2015-1-RO01-KA219-015157, având cinci parteneri din Olanda, Austria, Grecia și Turcia. Proiectul, demarat în anul 2015, dorește să crească rolul activităților experimentale la disciplina chimie, drept urmare a realizat în cei doi ani de parteneriat:

  • O colecție de 190 înregistrări video ale unor experimente de chimie desfășurate în școală, înregistrări care sunt disponibile pe un canal public YouTube și care pot fi prezentate frontal la clasă sau pot reprezenta o bază de pornire a unor lucrări experimentale realizate la orele de chimie, a majorității unităților de învățământ liceal europene.
  • Un manual experimental de chimie pentru ciclul secundar, ca un suport teoretic pentru fenomenele de natură chimică prezentate în înregistrările video menționate, manual editat în limba engleză și tradus în limbile: română, greacă, turcă. Manualul va fi înmânat participanților la conferință, alături de alte produse de publicitate/diseminare din cadrul proiectului, cu ocazia înregistrării participanților.
  • O aplicație software care rulează în SO Windows și care gestionează o bază de date offline de înregistrări video cu experimente de chimie, aplicație care la origini cuprinde o bază de date cu cele 190 de experimente de chimie elaborate de participanți și care se poate extinde în funcție de experiența profesională și nevoile utilizatorului. Aplicația va fi de asemenea disponibilă participanților pe un stick USB.

Având în vedere dorința echipei de a disemina produsele finale ale proiectului am organizat Conferința de diseminare a proiectului de parteneriat strategic Erasmus+ ”Chemistry Experiments a European Approach” 2015-1-RO01-KA219-015157. Evenimentul, cu participare internațională, este prevăzut a se organiza VINERI, 07 04 2017, în intervalul orar 12:00-14:00, în Sala ”Dialoguri Europene” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, Zalău, gazda evenimentului. Înregistrarea participanților va avea loc între orele 12:00-13:00 iar prezentarea parteneriatului și a produselor finale ale acestuia în intervalul orar 13:00-14:00.
Valorizăm foarte mult opinia dumneavoastră, contăm pe feedback-ul așteptat de la participanți și vă așteptăm cu drag!

 

Click aici pentru a vedea afisul de prezentare al evenimentului

Bilanț pozitiv la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Şimleu Silvaniei

Motto: „Tinerețea e timpul de a învăța înțelepciunea; bătrânețea e timpul de a o aplica”.

Jean-Jacques Rousseau (1712 – 1778), filozof, scriitor şi muzician francez

Săptămâna trecută (joi, 30 martie 2017), Consiliul Director al Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Şimleu Silvaniei a convocat Adunarea Generală a celor 60 de delegaţi din oraşul Şimleu Silvaniei şi din localităţile: Chieşd, Halmăşd, Ip, Marca, Măerişte, Nuşfalău, Pericei, Sărmăşag şi Zăuan. Activitatea s-a desfăşurat în sala de festivităţi a Primăriei şimleuane, în prezenţa delegaţilor, precum şi a invitaţilor şi a reprezentanţilor presei scrise şi audiovizuale locale, sub coordonarea domnului Ioan Moş – preşedintele CARP Şimleu Silvaniei.

După deschiderea oficială a lucrărilor, Ioan Moş a propus un moment de reculegere în memoria celor 60 de membri decedaţi în anul 2016. După stabilirea şi aprobarea membrilor prezidiului, ai secretariatului şi ai comisiei responsabile cu prezentarea Hotărârii Adunării Generale şi cu completarea acesteia cu propunerile rezultate în cursul dezbaterilor, a fost anunţată ordinea de zi, care a fost votată în unanimitate.

Astfel, Darea de seamă privind activitatea Consiliului Director al CARP Şimleu Silvaniei a fost prezentată de Ioan Moş. Au fost reliefate acţiunile desfăşurate pentru îndeplinirea obiectivelor aprobate de Adunarea Generală din 5 aprilie 2016, atât cantitativ, cât şi calitativ, prin care toţi parametrii analizaţi au fost superiori faţă de anul 2015. Printre aceştia se află următoarele: creșterea efectivului casei, de la 2.348 la 2.614 membri (2.027 din Şimleu Silvaniei şi 587 din comune şi sate), a cotizaţiei membrilor (de la 1.273.560 de lei la 1.495.891,53 de lei) și a contribuţiei pentru ajutor de deces, ajutoare băneşti nerambursabile (de la 47.216 lei la 50.534 de lei). Ajutoarele acordate pentru cele 60 de decese au fost de 32.752 de lei. 186 de persoane cu situaţii materiale şi sociale grele au beneficiat de ajutoare băneşti nerambursabile în valoare de 9.300 de lei, iar fiecare dintre cei 83 de membri CARP care au fost la tratament în staţiuni balneo-climaterice au primit 30 de lei. Cu sprijinul Crucii Roşii Sălaj, al Primăriei şimleuane şi al Fermei Pomicole „Valea Pomilor” Sălaj, s-au oferit 100 de pachete cu alimente şi fructe înaintea sărbătorilor de Paşti şi Crăciun din 2016 membrilor cu pensii mici, văduvelor/ văduvilor și celor cu diferite probleme sociale şi de sănătate.

Au fost evidenţiate: colaborarea foarte bună cu Societatea „UNIK OPTIK” în programul „Un ochelar pentru fiecare – vino să vezi” (peste 200 de beneficiari); sărbătorirea „Zilei Internaţionale a Femeii; sărbătorirea Sfintelor Paşti; sărbătorirea Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice”; cele opt excursii cu 834 de membri şi aparţinători (nepoţi, strănepoţi), la care CARP a contribuit cu 2.415 lei. De asemenea, a fost amintită şi colaborarea cu: Federaţia „Omenia” şi toate CARP-urile membre ale federaţiei; Casa de Pensii Sălaj; Inspectoratul Teritorial de Muncă Sălaj, Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei; Crucea Roşie Sălaj; Clubul „LONG DAU”; Clubul Copiilor Şimleu Silvaniei; presa locală etc.

Bilanţul financiar-contabil pe anul 2016, precum şi bugetul de venituri şi cheltuieli pe anii 2016-2017 au fost prezentate de Viorica Bandici – contabilă, iar Raportul de activitate a Comisiei de Cenzori a CARP pe anul 2016 a fost citit de Vincze Ileana Livia – preşedinte al comisiei.

Despre activitatea CARP, raportată la documentele prezentate, au vorbit, referindu-se la  probleme specifice funcţiei şi instituţiei reprezentate, următorii: Szilágyi Terezia – pensionară, Alexandru Trestian – reprezentantul Centrului de Îngrijire şi Asistenţă „Silvania”, subsemnatul – pensionar, Maria Pîrvu – pensionară, Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, Florian Antoniu But – directorul executiv al Casei Judeţene de Pensii Sălaj, Ioan Ivaşcău – preşedintele CARP Zalău şi Lucian Marişca – preşedintele CARP Satu Mare.

Hotărârea Adunării Generale, citită de Ioan Vodă – consilier CARP, a aprobat toate documentele prezentate, adoptându-se patru direcţii strategice şi 10 obiective generale pentru o corectă funcţionare a CARP Şimleu Silvaniei, cu includerea unor propuneri importante, fiind votată în unanimitate. În acest context, Septimiu Cătălin Ţurcaş a informat asistența despre „Cardul Prieteniei”, un document oficial al Primăriei şi Consiliului Local din oraşul Nyirbátor (Ungaria), înfrăţit cu Şimleu Silvaniei, prin care – deocamdată – se oferă şimleuanilor o reducere de 10% pentru intrarea la Ştrandul „Nyirbátori Wellness és Gyógyfűrdó”, precum şi la toate activităţile culturale organizate de primărie. În alocuțiunea sa, Ioan Moș a spus, printre altele, că toată activitatea CARP Șimleu Silvaniei se desfășoară sub deviza „Respect reciproc, încredere deplină şi răbdare, răbdare…”.

În onoarea celor prezenţi, un grup de eleve de la Şcoala Gimnazială „Horea” din Şimleu Silvaniei, sub coordonarea prof. Traian Albu şi acompaniamentul muzical al cantautorului Petre Gliguţa (Cercul Militar Şimleu Silvaniei), a prezentat un frumos program cultural-artistic, sensibilizând participanţii prin poezii (Să ştii, măicuţa mea!; Sunt mândru de ţara mea şi Rugăciune) şi cântece (Imnul pensionarului; Mama; Nu ne vindem ţara; Din Ardealul nostru sfânt; Săraca, măicuţa mea! şi Lăudaţi pe Dumnezeu). După fiecare interpretare, felicitările au fost la „scenă deschisă”.

După câteva fotografii de grup, în faţa Monumentului Memorial „Iuliu Maniu”, s-a organizat o masă comună unde cei prezenţi şi-au depănat amintirile, şi-au făcut „planuri de viitor”, iar prof.ing. Gheorghe Tulbure (pensionar) a citit o poezie personalizată, fiind răsplătit cu aplauze binemeritate. În final, mesenii, de Sfintele Paşti, care vor fi sărbătorite peste două săptămâni, şi-au urat: Sărbători Fericite!

Prof. Marin ŞTEFAN,

Publicist, Şimleu Silvaniei

Programul anual al finanțărilor nerambursabile alocate de la Bugetul Local al Orașului Șimleu Silvaniei pe anul 2017 pentru activități nonprofit de interes general din domeniile: tineret, sport, culte religioase, cultură, învățământ, în condițiile prevăzute de Legea 350/2005

Programul anual al finanțărilor nerambursabile alocate de la Bugetul Local al Orașului Șimleu Silvaniei pe anul 2017 pentru activități nonprofit de interes general din domeniile: tineret, sport, culte religioase, cultură, învățământ, în condițiile prevăzute de Legea 350/2005 și Anunț de participare la sesiunea de selecție a proiectelor care vor beneficia de finanțare de la Bugetul Local al Orașului Șimleu Silvaniei pe anul 2017 pentru activități non profit de inters general în condițiile prevăzute de Legea 350/2005

Vezi anunțul