-Ediţia a II-a –
Motto: „Umorul constituie o forţă. Nimic nu uneşte mai mult oamenii ca râsul”.
Lev Nikolaevici Tolstoi (1828 – 1910), romancier şi dramaturg rus
Joia trecută, 27 octombrie 2016, în oraşul Şimleu Silvaniei, s-a desfăşurat a II-a ediţie a Festivalului Naţional de Umor „De la LEU la ŞIMLEU… cursul valutar al umorului!”, în organizarea Primăriei. Această manifestaţie culturală a prins viaţă în urmă cu un an, când ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul urbei a dat curs iniţiativei ing. Cristian Bilţ – administrator SC „Simex Plus” SRL Şimleu Silvaniei. Din nou, pe scena Casei de Cultură, umorul a fost… la el acasă, prin diferite vorbe de haz, anecdote şi persiflări cu adrese… subînţelese, producând o vădită stare de bună dispoziţie în rândul spectatorilor (din păcate, mai puţini decât la prima ediţie ?!). Da, talentul protagonişilor, etalat într-un apreciat stil personal, cu intonaţii plăcute şi fără vreo sfială, a fost – iarăşi – pe măsura aşteptărilor, realizându-se acel „comic de conjunctură”, provenit din cele petrecute în lumea înconjurătoare.
În holul Casei de Cultură, a fost amenajată o expoziţie de caricatură şi grafică satirică „Expo Ridendo”, iar maestrul Cristian Vecerdea – Criv (Cercul Militar Lugoj) a făcut nenumărate portrete „la minut” celor interesaţi. De asemenea, a fost expusă valuta şimleuană „UN ŞimLEU” şi cărţi de literatură umoristică (cu vânzare) ale prodigiosului scriitor Cornel Udrea (Cluj-Napoca).
Întregul spectacol umoristic a fost coordonat, cu profesionalism, de artistul umorist Sorin Tănase (Baia Mare) şi de Cornel Udrea, dovedindu-se agreabili prezentatori, moderatori şi… „gazde ospitaliere”! În plus, în memoria artistului Gyuri Pascu (prezent la prima ediţie a festivalului), amândoi au propus un moment de reculegere şi, apoi, au prezentat „portretele profesionale” ale interpreţilor, la momentele potrivite, într-un încântător registru tematic.
Ca şi la prima ediţie, poetul epigramist Gavril Moisa (Cluj-Napoca) a delectat publicul cu un grupaj de epigrame, fiind răsplătit cu aplauze şi zâmbete edificatoare. De aceleaşi atenţii s-au bucurat şi Ioan Mercea şi Constantin Tiron. Primul, fost primar al localităţii Macea (judeţul Arad), a impresionat auditoriul prin imitarea vocii copiilor în diverse situaţii comice şi a cântat la frunză, iar al doilea, actor în oraşul Câmpulung Moldovenesc, a stârnit admiraţia spectatorilor prin exprimarea scenică în colajul comic „C-aşa-i viaţa, măi bădie”. O inedită prestaţie au avut artiştii umorişti: Oana Camelia Bara, Claudiu Racz (renumitul Rabă!) şi Lucian Revnic (Grupul Satiric „Bum” al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca), cei care au interpretat roluri şugubeţe în sceneta „OZN”.
Evidenţiez faptul că, la această ediţie a festivalului, glumele, epigramele şi întâmplările hazlii au fost însoţite – în mod fericit – şi de cântecele interpretate de Diana şi Ioan Horvath Bugheşiu (Grupul Folk „Clasic” din Baia Mare). După intonarea Imnului Festivalului (versurile scriitorului-umorist Cornel Udrea), cei doi artişti au sensibilizat publicul prin piesele vocal-instrumentale: Sunt cântecul, Imposibila întoarcere, Fruct oprit, În fiecare zi şi Stai lângă sufletul meu. De asemenea, talentatul tenor Marian Buzilă (Satu Mare) a impresionat asistenţa şi de această dată, cu melodiile: Tu eşti primăvara mea, O Sole Mio, Cielito Lindo şi E lucevan le stelle (ultima fiind o arie din actul trei al operei „Tosca” a compozitorului italian Giacomo Puccini). La fel, Anisia, adică actriţa Anisia Gafton (Iaşi), cu un „STAND UP” comic (în dialog cu spectatorii), completat cu melodii de muzică uşoară pline de umor, i-a „purtat” pe cei prezenţi prin diferite situaţii hazlii.
De remarcat că, în aplauzele spectatorilor, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş şi inginerul Cristian Bilţ – cei „doi partizani ai festivalului” (vorbele lui Cornel Udrea) – au primit, fiecare, din partea moderatorilor: Diploma „ŞIMLEUL DE AUR”, Medalia de…platină (!) şi leul şimleuan, adică „UN ŞimLEU” – cursul valutar al umorului, editat anul trecut, având aceeaşi cotaţie bancară.
Festivalul a fost încheiat de artistul plastic Costel Pătrăşcan (Brăila), care a prezentat senzaţionala expoziţie de caricatură „RÂSUL ÎN GRUP” şi o videoproiecţie admirabilă de caricatură comentată, entuziasmându-i, pur şi simplu, pe spectatori.
În final, rugat să-şi spună părerea despre acest festival, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, printre altele, mi-a declarat:
„[…] M-am bucurat foarte mult pentru că am reuşit să organizăm cea de-a doua ediţie a festivalului, întrucât este important când începi să faci ceva, dar este şi mai important să poţi continua. […] Mulţumesc tuturor celor care s-au implicat, presei locale şi, mai ales, artiştilor care ne-au onorat cu prezenţa în oraşul nostru. […] Eu zic că a fost un spectacol reuşit. Anul trecut festivalul s-a desfăşurat în două zile, dar anul acesta am restrâns activităţile pentru o singură zi. Mă aşteptam să fie mai mulţi spectatori în sală, fiind vreo 50 de locuri neocupate, dar cred că au fost peste 300 de persoane prezente. Asta, poate şi pentru faptul că şi ziua a fost nepotrivită, fiind joia. […] Totuşi, cred că cei prezenţi au putut să iasă puţin din cotidian şi să se înveselească timp de aproape două ore şi jumătate. […] Vă mulţumesc şi dumneavoastră pentru că sunteţi singura persoană care marcaţi în scris, foto sau video toate evenimentele care au loc în Şimleu Silvaniei. Practic, sunteţi, în fiecare moment, omul care are grijă ca istoria Şimleului să fie bine evocată şi să rămână la dispoţiţia generaţiilor viitoare şi pentru asta, încă o dată, vă mulţumesc!”.
Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei


































Casa Orășenească de Cultură din Șimleu Silvaniei va găzdui joi, 27 octombrie, cea de-a doua ediţie a Festivalului Naţional de umor intitulat „De la Leu la Șimleu… cursul valutar al umorului”. Ediţia din acest an a festivalului va debuta la ora 17.00 și va cuprinde un program variat, cu momente umoristice, muzică folk, epigrame, scenete, caricatură şi grafică satirică. Şimleuanii şi nu doar ei, sunt invitaţi aşadar să evadeze, măcar pentru o zi, din stresul cotidian şi să participle la acest festival care, la prima ediţie s-a bucurat de succes şi apreciere din partea publicului din oraşul de sub Măgura. Evenimentul este organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei.
Spre sfârşitul lunii lui Brumărel, înaintea Praznicului Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, în oraşul de la poalele Măgurii, Şimleu Silvaniei, s-au organizat activităţi multiple în instituţiile de învăţământ şi în Regimentul 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, prin care Armata României a fost sărbătorită cu măreţie, printr-un alt mod de cinstire! Spre exemplu, la Şcoala Gimnazială „Silvania” s-a desfăşurat o inedită întâlnire tematică interactivă a elevilor din clasele a VIII-a (98 de fete şi băieţi) cu reprezentanţi ai Centrului Militar Judeţean Sălaj (lt.col. Silviu Abudănii şi plt.adj. Leonard Vişen) şi ai UM 01468 din Şimleu Silvaniei (lt.col. Vasile Niţă şi cpt. Liana Filip) care, printre altele, au evidenţiat modul de acces în cariera militară, structura pregătirii în unitate şi misiunile pe care militarii români din Şimleu Silvaniei le-au executat în teatrele de operaţii din afara ţării. În plus, a fost prezentat un film de scurt metraj despre liceele militare din România, precum şi armamentul uşor de infanterie, iar elevii au putut să se familiarizeze cu acesta. De menţionat că, doi foşti elevi şimleuani, student fruntaş Ovidiu Sabău (Academia Militară a Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu) şi elev caporal Alexandru Afrim ( clasa a XI-a la CN Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia), au vorbit despre programele şi activităţile pe care le desfăşoară în cele două instituţii de învăţământ. La buna desfăşurare a întâlnirii a contrubuit conducerea şcolii, iar prof. Simona Chimişliu (consilier şcolar) a mediat întreaga activitate.




























Mai multe locuinţe situate în blocul ANL de lângă Unitatea Militară din Şimleu Silvaniei sunt disponibile, fapt pentru care Primăria oraşului anunţă că dosarele în vederea obţinerii unui spaţiu locativ în acest imobil pot fi depuse până în 1 noiembrie, la Serviciul Urbanism din cadrul Primăriei Șimleu. Persoana care doreşte o astfel de locuinţă trebuie să aibă maximum 35 de ani și un loc de muncă în Şimleu Silvaniei, ori pe o rază de 30 de kilometri în jurul oraşului. Chiria pentru o lună, valabilă pentru anul 2017 este are o valoare estimativă cuprinsă între 200 şi 300 de lei pentru o garsonieră, și între 320 lei și 470 lei pentru un apartament cu două camere. Persoanele singure primesc, în principiu, o garsonieră, iar cuplurile sau familiile pot primi un apartament cu două camere. Documentele pe care dosarul în vederea obşinerii unei locuinţe de acest tip sunt cuprinse în Anexa nr.3 a HCL nr. 94/2016. Beneficiarii vor fi stabiliți în ordine descrescătoare, pe baza punctajului obținut în urma criteriilor stabilite de lege şi care pot fi consultate în anexa 2 a legii sus-menţionate.
































Sâmbată, 8 octombrie la Centrul Comercial Oradea Shopping City s-a desfășurat a XV-a ediţie a “Campionatului Internaţional Open de Karate OPEN-UL BIHORULUI & TURNEUL CAMPIONILOR” 2016 premiat cu: TROFEUL “SHOGUNUL” 2016 cu sprijinul Direcției Județeane pentru Sport și Tineret Bihor și Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice. (MENCS) la disciplina de karate, versiunea open. Aceasta competitive se regaseste in Calendarul Activitatilor Educative Nonformale ale M.E.N.C.S. 2016.
Vineri, 30 septembrie 2016, într-o atmosferă sărbătorească a unui frumos sfârşit al lunii lui Răpciune şi în prezenţa multor oficiali de la nivel judeţean şi local, la Garnizoana din Şimleu Silvaniei, acasă la Batalionul 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”, s-a desfăşurat ceremonia de predare-primire a Drapelului şi Comenzii acestei unităţi militare de referinţă din istoria Armatei României. Motivul? Îndeplinirea tuturor condiţiilor legale (conform Regulamentului Onorurilor şi Ceremoniilor Militare) cu privire la trecerea în rezervă a colonelului Gigi DUMBRAVĂ – comandantul batalionului. Întreaga activitate a fost coordonată de lt.col. Ionel Mangiurea – şef Operaţie şi Instrucţie la batalion.
A urmat ceremonia militară de trecere în rezervă a domnului col. Gigi Dumbravă, după o carieră militară deosebită de 27 de ani (nouă ani de activitate în unitate, din care patru ani la comanda batalionului), prin citirea Ordinului de trecere în rezervă de lt.col. Marcel Băruţ. În continuare, col. Ştefan Toader a dat citire „Scrisorii de Mulţumire” a ministrului Apărării Naţionale, Mihnea Ioan Motoc:
În semn de recunoştinţă şi de apreciere, col.(rz.) Gigi Dumbravă a primit felicitări, diplome, plachete, embleme şi alte însemne ostăşeşti. Astfel, col. Ştefan Toader i-a înmânat Steagul de Identificare al Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, pioletul şi Diploma de Excelenţă, iar lt. col. Bogdan Lostun i-a oferit Însemnele Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu” şi Diploma de Excelenţă. În acelaşi context, col.(rz.) Gigi Dumbravă a primit laude, diferite diplome, atestate şi obiecte din partea domnilor: col. Vasile Valeriu Mărcuţ – Comandantul Centrului Militar Judeţean Sălaj, col. Ştefan Marcel Miculac – UM Şimleu Silvaniei, lt.col. Nicolae Oros – UM Zalău, col. Dănuţ Coraş – UM Floreşti (Judeţul Cluj) şi col. Mircea Fechete – UM Baia Mare.