All posts by Administrator

Festivalul Naţional de Umor „De la LEU la ŞIMLEU… cursul valutar al umorului!”

                     -Ediţia a II-a –

Motto: „Umorul constituie o forţă. Nimic nu uneşte mai mult oamenii ca râsul”.

             Lev Nikolaevici Tolstoi (1828 – 1910), romancier şi dramaturg rus

festival-national-de-umor-2016dscf2301Joia trecută, 27 octombrie 2016, în oraşul Şimleu Silvaniei, s-a desfăşurat a II-a ediţie a Festivalului Naţional de Umor „De la LEU la ŞIMLEU… cursul valutar al umorului!”, în organizarea Primăriei. Această manifestaţie culturală a prins viaţă în urmă cu un an, când ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul urbei a dat curs iniţiativei ing. Cristian Bilţ – administrator SC „Simex Plus” SRL Şimleu Silvaniei. Din nou, pe scena Casei de Cultură, umorul a fost… la el acasă, prin diferite vorbe de haz, anecdote şi persiflări cu adrese… subînţelese, producând o vădită stare de bună dispoziţie în rândul spectatorilor (din păcate, mai puţini decât la prima ediţie ?!). Da, talentul protagonişilor, etalat într-un apreciat stil personal, cu intonaţii plăcute şi fără vreo sfială, a fost – iarăşi – pe măsura aşteptărilor, realizându-se acel „comic de conjunctură”, provenit din cele petrecute în lumea înconjurătoare.

În holul Casei de Cultură, a fost amenajată o expoziţie de caricatură şi grafică satirică „Expo Ridendo”, iar maestrul Cristian Vecerdea – Criv (Cercul Militar Lugoj) a făcut nenumărate portrete „la minut” celor interesaţi. De asemenea, a fost expusă valuta şimleuană „UN ŞimLEU” şi cărţi de literatură umoristică (cu vânzare) ale prodigiosului scriitor Cornel Udrea (Cluj-Napoca).

Întregul spectacol umoristic a fost coordonat, cu profesionalism, de artistul umorist Sorin Tănase (Baia Mare) şi de Cornel Udrea, dovedindu-se agreabili prezentatori, moderatori şi… „gazde ospitaliere”!  În plus, în memoria artistului Gyuri Pascu (prezent la prima ediţie a festivalului), amândoi au propus un moment de reculegere şi, apoi, au prezentat „portretele profesionale” ale interpreţilor, la momentele potrivite, într-un încântător registru tematic.

Ca şi la prima ediţie, poetul epigramist Gavril Moisa (Cluj-Napoca) a delectat publicul cu un grupaj de epigrame, fiind răsplătit cu aplauze şi zâmbete edificatoare. De aceleaşi atenţii s-au bucurat şi Ioan Mercea şi Constantin Tiron. Primul, fost primar al localităţii Macea (judeţul Arad), a impresionat auditoriul prin imitarea vocii copiilor în diverse situaţii comice şi a cântat la frunză, iar al doilea, actor în oraşul Câmpulung Moldovenesc, a stârnit admiraţia spectatorilor prin exprimarea scenică în colajul comic „C-aşa-i viaţa, măi bădie”. O inedită prestaţie au avut artiştii umorişti: Oana Camelia Bara, Claudiu Racz (renumitul Rabă!) şi Lucian Revnic (Grupul Satiric „Bum” al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca), cei care au interpretat roluri şugubeţe în sceneta „OZN”.

Evidenţiez faptul că, la această ediţie a festivalului, glumele, epigramele şi întâmplările hazlii au fost însoţite – în mod fericit – şi de cântecele interpretate de Diana şi Ioan Horvath Bugheşiu (Grupul Folk „Clasic” din Baia Mare). După intonarea Imnului Festivalului (versurile scriitorului-umorist Cornel Udrea), cei doi artişti au sensibilizat publicul prin piesele vocal-instrumentale: Sunt cântecul, Imposibila întoarcere, Fruct oprit, În fiecare zi şi Stai lângă sufletul meu. De asemenea, talentatul tenor Marian Buzilă (Satu Mare) a impresionat asistenţa şi de această dată, cu melodiile: Tu eşti primăvara mea, O Sole Mio, Cielito Lindo şi E lucevan le stelle (ultima fiind o arie din actul trei al operei „Tosca” a compozitorului italian Giacomo Puccini). La fel, Anisia, adică actriţa Anisia Gafton (Iaşi), cu un „STAND UP” comic (în dialog cu spectatorii), completat cu melodii de muzică uşoară pline de umor, i-a „purtat” pe cei prezenţi prin diferite situaţii hazlii.

De remarcat că, în aplauzele spectatorilor, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş şi inginerul Cristian Bilţ – cei „doi partizani ai festivalului” (vorbele lui Cornel Udrea) – au primit, fiecare, din partea moderatorilor: Diploma „ŞIMLEUL DE AUR”, Medalia de…platină (!) şi leul şimleuan, adică „UN ŞimLEU” – cursul valutar al umorului, editat anul trecut, având aceeaşi cotaţie bancară.

Festivalul a fost încheiat de artistul plastic Costel Pătrăşcan (Brăila), care a prezentat senzaţionala expoziţie de caricatură „RÂSUL ÎN GRUP” şi o videoproiecţie admirabilă de caricatură comentată, entuziasmându-i, pur şi simplu, pe spectatori.

În final, rugat să-şi spună părerea despre acest festival, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, printre altele, mi-a declarat:

„[…] M-am bucurat foarte mult pentru că am reuşit să organizăm cea de-a doua ediţie a festivalului, întrucât este important când începi să faci ceva, dar este şi mai important să poţi continua. […]  Mulţumesc tuturor celor care s-au implicat, presei locale şi, mai ales, artiştilor care ne-au onorat cu prezenţa în oraşul nostru. […] Eu zic că a fost un spectacol reuşit. Anul trecut festivalul s-a desfăşurat în două zile, dar anul acesta am restrâns activităţile pentru o singură zi. Mă aşteptam să fie mai mulţi spectatori în sală, fiind vreo 50 de locuri neocupate, dar cred că au fost peste 300 de persoane prezente. Asta, poate şi pentru faptul că şi ziua a fost nepotrivită, fiind joia. […] Totuşi, cred că cei prezenţi au putut să iasă puţin din cotidian şi să se înveselească timp de aproape două ore şi jumătate. […] Vă mulţumesc şi dumneavoastră pentru că sunteţi singura persoană care marcaţi în scris, foto sau video toate evenimentele care au loc în Şimleu Silvaniei. Practic, sunteţi, în fiecare moment, omul care are grijă ca istoria Şimleului să fie bine evocată şi să rămână la dispoţiţia generaţiilor viitoare şi pentru asta, încă o dată, vă mulţumesc!”.

 

                                                                                                                             Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                    Publicist, Şimleu Silvaniei

„De la Leu la Șimleu… cursul valutar al umorului” ediţia a II-a

14657432_1169665926450387_3341092121478546618_nCasa Orășenească de Cultură din Șimleu Silvaniei va găzdui joi, 27 octombrie, cea de-a doua ediţie a Festivalului Naţional de umor intitulat „De la Leu la Șimleu… cursul valutar al umorului”. Ediţia din acest an a festivalului va debuta la ora 17.00 și va cuprinde un program variat, cu momente umoristice, muzică folk, epigrame, scenete, caricatură şi grafică satirică. Şimleuanii şi nu doar ei, sunt invitaţi aşadar să evadeze, măcar pentru o zi, din stresul cotidian şi să participle la acest festival care, la prima ediţie s-a bucurat de succes şi apreciere din partea publicului din oraşul de sub Măgura. Evenimentul este organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei.

 

 

 

 

Sursa: www.magazinsalajean.ro

La Şimleu Silvaniei: Un alt mod de cinstire a Armatei României

Motto: „Armata noastră e tare prin sufletul ei”.
Mihail Sadoveanu (1880-1961), academician şi scriitor român

s1-1               Spre sfârşitul lunii lui Brumărel, înaintea Praznicului Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, în oraşul de la poalele Măgurii, Şimleu Silvaniei, s-au organizat activităţi multiple în instituţiile de învăţământ şi în Regimentul 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, prin care Armata României a fost sărbătorită cu măreţie, printr-un alt mod de cinstire! Spre exemplu, la Şcoala Gimnazială „Silvania” s-a desfăşurat o inedită întâlnire tematică interactivă a elevilor din clasele a VIII-a (98 de fete şi băieţi) cu reprezentanţi ai Centrului Militar Judeţean Sălaj (lt.col. Silviu Abudănii şi plt.adj. Leonard Vişen) şi ai UM 01468 din Şimleu Silvaniei (lt.col. Vasile Niţă şi cpt. Liana Filip) care, printre altele, au evidenţiat modul de acces în cariera militară, structura pregătirii în unitate şi misiunile pe care militarii români din Şimleu Silvaniei le-au executat în teatrele de operaţii din afara ţării. În plus, a fost prezentat un film de scurt metraj despre liceele militare din România, precum şi armamentul uşor de infanterie, iar elevii au putut să se familiarizeze cu acesta. De menţionat că, doi foşti elevi şimleuani, student fruntaş Ovidiu Sabău (Academia Militară a Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu) şi elev caporal Alexandru Afrim ( clasa a XI-a la CN Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia), au vorbit despre programele şi activităţile pe care le desfăşoară în cele două instituţii de învăţământ. La buna desfăşurare a întâlnirii a contrubuit conducerea şcolii, iar prof. Simona Chimişliu (consilier şcolar) a mediat întreaga activitate.
De asemenea, în Garnizoana şimleuană s-au desfăşurat diferite concursuri sportive între echipele reprezentative ale unităţilor acesteia, ale Inspectoratului de Situaţii de Urgenţă Sălaj şi ale Poliţiei oraşului Şimleu Silvaniei, sub coordonarea mr. Sorinel Băla. La Cercul Militar al oraşului a fost organizat simpozionul tematic „Armata României, la ceas aniversar” la care au participat cadre militare active, în rezervă şi în retragere, personal civil şi invitaţi. Au prezentat referate domnii: lt.col. Anghel Ioana – comandantul Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu” (Contribuţia Artileriei la luptele pentru eliberarea părţii de nord a Transilvaniei) şi lt. col. Marius Pop – şeful de stat major al Batalionului 316 Asigurare Date „Guruslău” (Semnificaţia Zilei de 25 Octombrie), iar col. Ştefan Toader – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” a relatat unele aspecte ale activităţilor desfăşurate în acest an de regiment. Fiecare dintre cele trei expozeuri a scos în evidenţă unele fapte de seamă ale oştirii noastre, constituindu-se într-un real argument pentru cinstirea Armatei României. Pentru amintirea drumului de luptă al Armatei a 4-a de Nord, participantă în cel De-al Doilea Război Mondial, un pluton de militari din cadrul comandamentului Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” a executat un marş, marcând acest drum şi depunând coroane de flori la Monumentele Eroilor din localităţile: Supuru de Sus, Supuru de Jos şi Acâş ( toate din judeţul Satu Mare) – sub conducerea col. Ştefan Toader şi a lt. Bogdan Cosma. O companie a regimentului a marcat acelaşi drum de luptă, ajungând până la Carei, în prezenţa preşedintelui României, Klaus Iohannis, iar un pluton al Batalionului 317 Sprijin Logistic „Voievodul Gelu”, sub comanda lt.col. Nicolae Oros, a participat la activităţi pentru omagierea eroilor români căzuţi în lupte pe teritoriul Ungariei în Al Doilea Război Mondial, la Cimitirul Eroilor Români din Budapesta!
În acelaşi context major, marţi, 25 Octombrie 2016, în vecinătatea Parcului Central al oraşului Şimleu Silvaniei, în faţa Sfintei Troiţe a Bisericii Ortodoxe nr.1, pe o vreme prielnică, s-a desfăşurat o amplă ceremonie de cinstire a Armatei României, cea care, la data de 25 Octombrie 1944, a eliberatTransilvania de Nord de sub ocupaţia şi administraţia străine (horthyste), în urma Bătăliei de la Carei. S-a adus un evlavios omagiu Eroilor neamului românesc, de la soldat la general, cei care şi-au dat viaţa pentru: unitatea naţională, libertatea şi independenţa României, acelora care – prin jertfa supremă – au făcut istorie pe pământul românesc şi pe cel european. Totodată, militarilor activi, indiferent de grad şi de funcţie, cei care sunt la datorie sub Drapelul României, celor în rezervă şi în retragere, precum şi veteranilor de război li s-a mulţumit pentru nobila şi neobosita activitate, una de înalt patriotism şi de vădită dăruire pusă în slujba ţării, pentru aceleaşi idealuri majore: asigurarea şi garantarea suveranităţii, independenţei şi unităţii statului nostru, a integrităţii teritoriale a României şi a democraţiei ei constituţionale (cum spuneam şi scriam cândva). Întregul ceremonial a fost monitorizat de lt.col. Dănuţ Buzea, făcând şi un compediu despre armată, iar sonorizarea a aparţinut domnului Romeo Oltean (Primăria şimleuană).
Solemnitatea a început cu primirea onorului de col. Ştefan Toader şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, cei care au salutat Drapelul de Luptă şi au trecut în revistă Garda de Onoare formată din militari ai Garnizoanei şimleuane, comandată de mr. Marius Vetişan. După intonarea Imnului de Stat al României (Fanfara „Promenada” din Zalău, dirijor- Lucian Pop), a urmat Te Deumul unui sobor de preoţi ai Bisericilor Ortodoxe (preot protopop Dan Haiduc şi preot militar Ioan Adrian Crâşmar) şi Greco-Catolice (preot Florin Mărincean şi preot Mircea Vasile Ardelean) şi parastasul de pomenire pentru eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea ţării şi întregirea neamului românesc.
În această conjunctură, despre semnificaţia şi importanţa Zilei de 25 Octombrie, într-un spirit civic şi patriotic, au vorbit: col. Ştefan Toader, ing. Lucian Bode – deputat în Parlamentul României, prof. ing. Balogh Alexandru – veteran de război şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş. Din partea comandamentului Garnizoanei Şimleu Silvaniei, col. Ştefan Toader a conferit câte o Diplomă de Excelenţă, în semn de apreciere pentru colaborarea cu instituţia militară şimleuană, domnilor: ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, prof. ing. Balogh Alexandru, cpt. Ioan Mălan – şeful Secţiei de Pompieri Şimleu Silvaniei, subcomisar Gabriel Coman – şeful Poliţiei Şimleu Silvaniei, Gabriel Nicolae Mirghiş – SC Proiect Construct „Transilvania” Oradea, Remus Perşe – SC „Drum Construct” Şimleu Silvaniei, Vasile Siciu – SC „Silva” Şimleu Silvaniei şi prof. Traian Albu – Şcoala „Horea”.
Apoi, în acordurile muzicale ale Imnului Eroilor, înclinându-şi frunţile cu smerenie, în semn de recunoştinţă şi cinstire a eroilor neamului românesc, au depus coroane de flori reprezentanţi ai: Primăriei, Garnizoanei, Cadrelor militare în rezervă şi în retragere şi Veteranilor de război, Poliţiei şi Secţiei de Pompieri Şimleu Silvaniei, Partidului Naţional Liberal, Partidului Social Democrat, Uniunii Democratice a Maghiarilor din România (filialele locale ale acestora), CN „Simion Bărnuţiu”, Şcolilor Gimnaziale din oraş, CT „Iuliu Maniu”, LT „Ioan Ossian”, Bisericilor Ortodoxe şi Greco-Catolice şimleuane, Spitalului Orăşenesc „Prof.dr. Ioan Puşcaş” şi SC „Simex” SA Şimleu Silvaniei.
A urmat un frumos program cultural-artistic susţinut de elevi reprezentanţi ai Şcolii Gimnaziale „Horea” şi ai CN „Simion Bărnuţiu”, sub conducerea dirijorală a prof. Traian Albu (Şcoala Gimnazială „Horea”) şi în acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguţa (Cercul Militar şimleuan). Aceştia, prin măiastra interpretare a poeziilor: 25 Octombrie; Salutaţi, Oastea Română!; Oastea Ţării; Odă, ostaşilor români; Portretul noului soldat; Întâiul vers şi a cântecelor: Înainte, marş!; Bravi ostaşi; În frumoasa Românie; Măi, bădiţă militar!; Fraţilor de arme; Ai grijă, Doamne Sfinte! şi La mulţi ani!, au sensibilizat întreaga asistenţă.
A urmat defilarea Gărzii de Onoare, în acompaniamentul Fanfarei „Promenada”, într-o atmosferă înălţătoare, demnă pentru cinstirea Armatei României, pe strada principală a oraşului, 1 Decembrie 1918. Ceremonia s-a încheiat cu un atractiv „concert de promenadă” al Fanfarei „Promenada” în Parcul Central al urbei (bine-ar fi să se repete şi cu alte ocazii – vocea spectatorilor!) şi cu un program de muzică populară susţinut de formaţia şimleuană „Dan Lazăr”, în clubul Cercului Militar Şimleu Silvaniei.
Aşadar, în acest mod a fost cinstită Armata României în oraşul Şimleu Silvaniei, pentru că Ziua de 25 Octombrie s-a constituit într-un simbol naţional, rămânând în memoria românilor, fiind ziua în care România îşi sărbătoreşte Armata, pe toţi aceia care au fost şi sunt în slujba ei. Armata noastră are pregătirea şi puterea pentru a-şi îndeplini misiunile şi pentru a onora şi a duce mai departe tradiţia şi menirea de instituţie fundamentală a statului român.
La Mulţi Ani, ARMATA ROMÂNIEI!

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Prof. Marin ŞTEFAN

Respect pentru bătrâni

 

   Motto: „Ceea ce e trist nu e că eşti bătrân, ci că nu mai eşti tânăr”.

   Alexandre Dumas – fiul ( 1824-1895), romancier şi dramaturg francez

simleu2

De aproape 61 de ani de la înfiinţarea sa (27 noiembrie 1955), Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Şimleu Silvaniei s-a preocupat de îmbunătăţirea calităţii vieţii persoanelor de vârsta a treia şi de respectarea drepturilor acestora, în conformitate cu regulamentele de funcţionare (perfecţionate de-a lungul timpului) şi cu hotărârile adunărilor generale anuale. Acum, CARP are peste 2.500 de membri din oraşul Şimleu Silvaniei şi din localităţile: Chieşd, Halmăşd, Ip, Marca, Măerişte, Nuşfalău, Pericei, Sărmăşag şi Zăuan.

În acest context, în cadrul activităţilor organizate cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice, la CARP Şimleu (preşedinte – Ioan Moş) s-a desfăşurat o acţiune de ajutorare a 60 de persoane singure, cu pensii mici şi cu probleme de sănătate prin distribuirea unor pachete cu produse alimentare. S-a primit un sprijin material substanţial şi de la Crucea Roşie – filiala Sălaj (preşedinte – Alexandra Lorena Filip). Astfel, Ioan Moş, Viorica Bandici – contabilă şi Marcela Livia Lazăr – secretară au întocmit o listă oficială cu pensionarii respectivi şi au constituit o echipă de voluntari formată din următoarele persoane: Lukreţia  Ghiran, Maria Pîrvu, Eugenia Blaga, Szabo Nicolae şi Ioan Vodă care i-au înştiinţat pe beneficiari. În plus, această echipă, în cooperare cu elevele voluntare de la Crucea Roşie (Lavinia Strava, Bianca Zmole şi Lavinia Tarce, de la CN „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei – coordonate de dr. Katona Zita), a pregătit pachetele, distribuindu-le în mod organizat la Clubul Pensionarilor din incinta CARP Şimleu Silvaniei. Persoanele care nu se pot deplasa vor primi pachetele cu alimente la domiciliul fiecăreia.

În această conjunctură, domnul Ioan Moş a spus că în zilele următoare se vor distribui şi mere pentru 100 de persoane, membre ale CARP Şimleu Silvaniei. De asemenea, a precizat că în acest an s-au organizat opt excursii cu pensionarii, amintind şi de organizarea şi desfăşurarea Spectacolului Cultural-Artistic pentru pensionari, în parteneriat cu Primăria şimleuană, la Casa de Cultură, prin programul susţinut de elevi de la: Clubul Copiilor din Şimleu Silvaniei, Şcoala Gimnazială „Petri Mor” din Nuşfalău şi Şcoala Gimnazială din Plopiş. Pe lângă acestea, domnia sa a menţionat că se vor organiza la CARP Şimleu Şimleu Silvaniei activităţi cu prilejul sărbătoririi Zilei de 1 Decembrie, precum şi a Crăciunului şi a Anului Nou 2017.

De menţionat că, toate activităţile CARP Şimleu Silvaniei se organizează şi se desfăşoară sub deviza: „Respect reciproc, încredere deplină, răbdare, răbdare…”

 

                                                                                                              Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                     Publicist, Şimleu Silvaniei

Termen de depunere a dosarelor pentru locuinţele ANL din Şimleu

anl-simleuMai multe locuinţe situate în blocul ANL de lângă Unitatea Militară din Şimleu Silvaniei sunt disponibile, fapt pentru care Primăria oraşului anunţă că dosarele în vederea obţinerii unui spaţiu locativ în acest imobil pot fi depuse până în 1 noiembrie, la Serviciul Urbanism din cadrul Primăriei Șimleu. Persoana care doreşte o astfel de locuinţă trebuie să aibă maximum 35 de ani și un loc de muncă în Şimleu Silvaniei, ori pe o rază de 30 de kilometri în jurul oraşului. Chiria pentru o lună, valabilă pentru anul 2017 este are o valoare estimativă cuprinsă între 200 şi 300 de lei pentru o garsonieră, și între 320 lei și 470 lei pentru un apartament cu două camere. Persoanele singure primesc, în principiu, o garsonieră, iar cuplurile sau familiile pot primi un apartament cu două camere. Documentele pe care dosarul în vederea obşinerii unei locuinţe de acest tip sunt cuprinse în Anexa nr.3 a HCL nr. 94/2016. Beneficiarii vor fi stabiliți în ordine descrescătoare, pe baza punctajului obținut în urma criteriilor stabilite de lege şi care pot fi consultate în anexa 2 a legii sus-menţionate.

 

Sursa:www.magazinsalajean.ro

Șoferii șimleuani au un nou sens unic în centrul orașului

simleu

După mai multe consultări și studii de trafic, Primăria orașului Șimleu Silvaniei, care are în administrare drumurile din oraș, a decis amenajarea unui sens unic în centrul orașului, pe una dintre cele mai circulate artere. Astfel, strada Libertății a devenit stradă cu sens unic, accesul fiind interzis dinspre Sinagogă înspre Primărie. Pe aceeași stradă a fost amenajată și o parcare cu plată, pe ambele părți ale carosabilului, pentru mașinile care vor ajunge în centru. Acest demers a venit la doar câteva săptămâni după ce a fost amenajat un alt sens unic aflat pe o stradă intens circulată, mai exact pe strada Carpați, din fața Școlii cu clasele I-IV, unde accesul este permis doar înspre Parcul Mare.

Șoferii care parchează pe domeniul public și privat al orașului, fără să dețină un tichet de parcare sau un abonament, riscă o amendă de 30 de lei, dacă este achitată în termen de 48 de ore, și de 50 de lei, dacă se depășește acest interval de timp. Abonamentele pentru parcare se pot procura de la casieria Primăriei Șimleu Silvaniei.

 

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Victorie meritată a oaspeţilor

 

                          ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSS LAPI Dej = 0 -3 (-14, -19, -21)

volei

           Duminică, 9 octombrie 2016, s-a desfăşurat a doua etapă a Campionatului Naţional de Volei pentru Juniori (născuţi în anii 1998-1999), la care participă 21 de echipe repartizate în patru serii. ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei face parte din seria D, alături de: CSS CNE Baia Mare, LPS Bihorul Oradea, CS Viitorul Cluj, CSS Lapi Dej şi CSS Zalău. Campionatul se desfăşoară în trei faze distincte. În faza I se desfăşoară jocuri tur-retur cu etape săptămânale (la două săptămâni, în alternanţă cu cadeţii), în perioada 25 septembrie 2016 – 5 martie 2017. Pentru faza a II-a, semifinală, se califică primele patru echipe clasate din seria D, şi împreună cu cele calificate din celelalte serii, vor fi repartizate în patru serii, după criteriul valoric şi cel geografic. Această fază se va desfăşura în două etape. În prima etapă vor fi turnee cu patru serii de 4/6 echipe, în perioada 17-19 martie 2017. În cea de-a doua etapă echipele clasate pe locurile 2 şi 3 în etapa I, vor fi împărţite în două grupe şi vor disputa un turneu în perioada 31 martie – 2 aprilie 2017. Faza a III-a cuprinde turneul final, cu echipele clasate pe primul loc în seriile semifinale din etapa I, precum şi echipele clasate pe locul 1 în grupele din etapa a II-a, care se va desfăşura în perioada 3-7 mai 2017.

            În primul meci de juniorat şimleuanii au jucat în deplasare. CS Viitorul Cluj a câştigat cu scorul de 3-1 (-23, 17, 19, 23), dar elevii antrenorului Ovidiu Teuşan au avut bune perioade de joc în primul set câştigat şi în cel de-al patrulea, pierdut la limită. În partida de duminica trecută ei au întâlnit o echipă robustă şi cu mulţi jucători în loturile naţionale de juniori şi de speranţe. În acest context, dejenii au câştigat meritat acest meci, după 78 de minute de la fluierul de începere. Coordonatorii Sergiu Bojor şi Denis Moldovan şi-au pus în valoare coechipierii, cu precădere pe Radu Pop şi pe Vlad Curuia-Pop, cei mai eficienţi în fazele de atac. Cu excepţia primului set, elevii antrenorului Ovidiu Teuşan au avut o evoluţie bună, ascendentă, dar cu multe greşeli la serviciu şi cu atacuri finalizate în aut sau în plasă. De remarcat prezenţa în Sala de Sport „Măgura” a peste 200 de spectatori, statornici iubitori ai acestui frumos joc sportiv, unul de tradiţie în oraşul de la poalele Măgurii Şimleului.

            În primul set, dejenii şi-au etalat valoarea prin mai multe serii de reuşite, prima fiind de cinci puncte (de la 0-1 la 5-1), când servea Sergiu Tămăşilă, iar în prima linie erau: Gabriel Pop, Radu Pop şi Vlad Curuia-Pop. Aşa au reuşit să se impună autoritar (25-14), prin atacul lui Vlad Curuia-Pop, bine servit de Sergiu Bojor. Primul sfert al actului secund a fost echilibrat, cu şase egalităţi de scor ( până la 7-7), după ce gazdele au condus cu scorul de 2-0. Oaspeţii au preluat conducerea (9-7), s-au distanţat progresiv (20-13) şi au câştigat cu scorul de 25-19, când acelaşi Vlad Curuia-Pop a finalizat atacul din pasa lui Denis Moldovan. În setul trei, şimleuanii au condus în permanenţă pînă la scorul de 7-6, când dejenii au realizat altă serie de cinci puncte (de la 6-7 la 11-7), când servea Denis Moldovan, ajungând la scorul de 17-14. Atunci localnicii au reuşit trei puncte consecutive, egalând scorul (17-17), pe serviciul lui Ovidiu Man şi acţiunile celor de la fileu: Vlad Rusu, Cristian Julei şi Raul Cherecheş. Din păcate, şimleuanii n-au putut stăvili atacurile oaspeţilor care şi-au adjudecat ultimul act cu scorul de 25-21, când Andrei Varga a fructificat pasa venită de la Sergiu Bojor, spre bucuria dejenilor şi dezamăgirea şimleuanilor.

            După meci, antrenorul Radu Miclea a declarat:

„I-am felicitat pe jucătorii mei pentru victorie, care a venit datorită mobilităţii lor în teren şi a unui atac în forţă, destul de evident, şi a plusului celor cu talie mai ridicată faţă de cea a şimleuanilor. Folosind toţi jucătorii, au fost şi unele nesincronizări la construcţia jocului, precum şi destule greşeli la serviciu şi la blocaje. Poate că scorul, pe seturi, era mai bun dacă-l aveam în teren pe Bartha Béla (elev în clasa a X-a, cu talia de 2,03 metri), aflat la probe în Muntenegru. Şimleuanii, împreună cu jucătorii împrumutaţi de noi (Cristian Julei şi Mircea Săplăcan), au realizat câteva acţiuni bune, aflându-se într-un stadiu de consolidare al echipei. Le doresc să aibă succes în meciurile următoare”.

           Şimleu Silvaniei: Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man – căpitan de echipă (Mircea Săplăcan), Vlad Rusu, Takács  Erik (Raul Cherecheş, Ionuţ Rus), Cristian Julei, Raul Remeş şi Sebastian  Gordan – libero. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

             Dej: Sergiu Bojor (Denis Moldovan), Sergiu Tămăşilă (Mircea Bujor), Gabriel Pop, Radu Pop, Vlad Curuia Pop – căpitan de echipă (Michael Sălătioan), Andrei Varga (Jonathan Todor) şi Marius Mînzat, Raul Teglaş – ambii libero. Antrenor: Radu Miclea

            Au arbitrat bine: Nicolae Tiţa – principal (Baia Mare), Nicolae Sârb – secund, Oana Mastan – scorer, Cristian Boroeanu şi Mihai Bujor – asistenţi (toţi patru din Zalău).

            Duminică 23 octombrie 2016, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS2 CNE Baia Mare, iar dejenii, acasă, cu LPS Bihorul Oradea.

                                                                                                                                   Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                          Publicist, Şimleu Silvaniei

 

KARATE-OPENUL BIHORULUI 2016

poza-vaida-2016 Sâmbată, 8 octombrie la Centrul Comercial Oradea Shopping City s-a desfășurat a XV-a ediţie a “Campionatului Internaţional Open de Karate OPEN-UL BIHORULUI & TURNEUL CAMPIONILOR” 2016 premiat cu: TROFEUL “SHOGUNUL” 2016 cu sprijinul Direcției Județeane pentru Sport și Tineret Bihor și Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice. (MENCS) la disciplina de karate, versiunea open. Aceasta competitive se regaseste in Calendarul Activitatilor Educative Nonformale ale M.E.N.C.S. 2016.

                Competiția a avut o participare numeroasă , peste 500 de sportivi de la 61 de cluburi din 9 țări : Ucraina, Slovacia, Ungaria, Croaţia, Serbia, Macedonia, Muntenegru, Bulgaria şi România, care s-au intercut in probe de kata si kumite individual si echipe.

                De la asa un amplu eveniment martial nu putea lipsi echipa Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei, care a aliniat la startul acestei competitii 9 sportivi de la Cercul de Karate. Acestia au participat la 25 de probe de concurs si au obtinut nu mai putin de 19 medalii, ceea  ce  i-a si plasat in clasament pe un loc foarte confortabil.  Au evoluat bine: Pop Maia, Pop Tania, Radu Paula, Cosma David, Satmari George, Pop Rares,Ilinca Marius si Maier Raul.

-În clasamentul general pe cluburi, ale Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice (MENCS), ordinea a fost urmatoarea:

1.  Palatul Copiilor-Shogunul Oradea
2. Clubul Copiilor și Elevilor Șimleul Silvaniei
3. Palatul Copiilor și Elevilor Ilfov (Buftea)

-În clasamentul general pe cluburi, pe Federațiile de Karate și Arte Marțiale respectiv străinătate:

1.  SHOTOKAN KARATE-TAY-SEN CHERNIVTSI UKRAINE-UCRAINA
2. CLUBUL SPORTIV SHO-DAN KARATE TIMIȘOARA
3. CLUBUL SPORTIV TIGER CLUB KARATE ARAD.

                Un inceput bun de an scolar pentru echipa simleuana, drept pentru care conducerea Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei le adreseaza sincere felicitari si mult succes in continuare !

 

Prof. POP GHEORGHE

0740 520239

Casa Memorială „Iuliu Maniu” are nevoie de acoperiș, altfel lucrările de până acum vor fi puse în pericol

Starea avansată de degradare a acoperișului permite apei să se infiltreze, iar acest lucru pune în pericol lucările deja finalizate. Vremea rece și ploioasă, specifică perioadei care urmează, va afecta acoperișul, și așa șubred. Atragem atenția asupra acestui aspect și cerem în continuare sprijinul tuturor celor care doresc să ajute.

Din luna februarie a anului trecut, de când a fost lansată campania, mulți oameni simpli au sărit în ajutor, și dacă ar fi să facem un bilanț, ei sunt cei care, prin numărul lor mare, au reușit să facă din acest monument istoric singurul exemplu de bune practici în salvarea clădirilor de patrimoniu din Sălaj. Promisiuni au curs gârlă, atât din partea autorităților, cât și din partea unor oameni politici care și-au creat o intenție artificială de a dona, numai că, dincolo de camerele de filmat, nu era nimic altceva decât dorința de a-și așeza numele lângă numele lui Iuliu Maniu, care cântărește greu în ochii unui anumit tip de electorat. Sigur că au venit donații din partea unor fundații, asociații, societăți comerciale, parohii, instituții, din partea câtorva persoane publice, politice, toate au fost bine venite și au contribuit la salvarea Casei Memoriale „Iuliu Maniu”, însă sârguința și perseverența celor simpli, care au făcut eforturi extraordinare pentru a dona, reprezintă un element care merită toată atenția și respectul nostru. În același timp, trebuie să spunem că există promisiuni neonorate și aici amintim intenția primarului comunei Pericei, Bancidai Csaba, care a promis suma de 20.000 lei, însă donația nu s-a materializat.

Premierul Dacian Cioloș, în vizita sa la Zalău, a promis că va aloca fonduri guvernamentale pentru Casa de la Bădăcin, lucru care, cel puțin până în acum, nu s-a întâmplat. De asemenea, s-a solicitat ajutor financiar și implicare din partea Consiliul Județean Sălaj și a președintelui Klaus Iohannis, însă în ambele cazuri răspunsul a fost nefavorabil, motivația fiind legată strict de chichițele birocratice, pentru că, altfel, dacă ar fi existat, într-adevăr, voință, lucrurile ar fi stat, probabil, altfel. Cât despre politicieni, mai interesează pe cineva istoria României?

Casa lui Iuliu Maniu strigă după ajutor prin intermediul campaniei publice

De-a lungul timpului s-a putut observa un interes constant din partea publicului de a se implica într-o formă sau alta în salvarea acestui Monument Istoric. Acești oameni, prin donațiile pe care le-au făcut, au reușit să reabiliteze fundația și pereții imobilului. Pentru eficientizarea campaniei ar trebui ca povestea acestei Case să devină și mai cunoscută, poate așa se va reuși mobilizarea unui nou segment de public, care să dorească să contribuie la lucrările care se impun a fi făcute în continuare. Pentru a atinge acest scop, oare ar trebui să așezăm Pokemoni în Casa lui Maniu, ca lumea să îi cunoască povestea și, eventual, să se implice activ în salvarea ei?

În acest moment, există o datorie către firma constructoare, în valoare de 18.000 lei. Vremea rece și ploioasă se apropie, iar Casa lui Iuliu Maniu are nevoie de un acoperiș nou, pentru a nu asista la degradarea lucrărilor de până acum. Cei care doresc să se alăture acestui demers o pot face donând în conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400

Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205

Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730

Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu-Silvaniei, jud. Sălaj.

Întreaga activitate legată de evoluția campaniei poate fi urmărită pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/SalvatiCasaMemorialaIuliuManiu/?fref=ts

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Schimb de comandă la Batalionul 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”

Motto: „Disciplina este sufletul unei armate”.
George Washington (1732-1799), primul preşedinte al SUA

garnizoanasimleu1                 Vineri, 30 septembrie 2016, într-o atmosferă sărbătorească a unui frumos sfârşit al lunii lui Răpciune şi în prezenţa multor oficiali de la nivel judeţean şi local, la Garnizoana din Şimleu Silvaniei, acasă la Batalionul 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”, s-a desfăşurat ceremonia de predare-primire a Drapelului şi Comenzii acestei unităţi militare de referinţă din istoria Armatei României. Motivul? Îndeplinirea tuturor condiţiilor legale (conform Regulamentului Onorurilor şi Ceremoniilor Militare) cu privire la trecerea în rezervă a colonelului Gigi DUMBRAVĂ – comandantul batalionului. Întreaga activitate a fost coordonată de lt.col. Ionel Mangiurea – şef Operaţie şi Instrucţie la batalion.

Festivitatea a început cu întâmpinarea, onorul şi raportul primit de col. Ştefan TOADER – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” din partea lt.col. Bogdan Lostun – şeful logisticii Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”. După salutul Drapelului de Luptă şi trecerea în revistă a formaţiei (militari şi civili) de către col. Ştefan Toader, col. Gigi Dumbravă şi lt.col. Bogdan Lostun s-a intonat Imnul Naţional al României de talentata elevă Alice Olivia Ghile (clasa a V-a, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău) şi s-a oficiat un ceremonial religios de preotul militar al Garnizoanei şimleuane, Ioan Crâşmar. Apoi, lt.col. Marcel Băruţ – şef al personalului de la Comandamentul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” a dat citire extrasului Ordinului de Zi al Unităţii privind predarea/primirea comenzii unităţii. Într-un ritual militar impunător, cu trăiri înălţătoare şi emoţii evidente, prin intermedierea col. Ştefan Toader, fostul comandant al Batalionului, col. Gigi Dumbravă, a transferat oficial „simbolul de luptă şi comandă” domnului lt.col. Bogdan Lostun – noul comandant al Batalionului, care l-a înmânat militarului portdrapel.

garnizoanasimleu2                 A urmat ceremonia militară de trecere în rezervă a domnului col. Gigi Dumbravă, după o carieră militară deosebită de 27 de ani (nouă ani de activitate în unitate, din care patru ani la comanda batalionului), prin citirea Ordinului de trecere în rezervă de lt.col. Marcel Băruţ. În continuare, col. Ştefan Toader a dat citire „Scrisorii de Mulţumire” a ministrului Apărării Naţionale, Mihnea Ioan Motoc:

„Stimate domnule colonel, trecerea dumneavoastră în rezervă îmi oferă prilejul de a exprima profunda mea gratitudine şi preţuire pentru activitatea pe care aţi desfăşurat-o cu cinste şi dăruire, adresându-vă în acelaşi timp felicitări pentru rezultatele pe care le-aţi obţinut. Pe parcursul activităţii desfăşurate în Armată aţi manifestat responsabilitate, ataşament şi profesionalism şi aţi contribuit, prin munca şi puterea dumneavoastră, la importantele transformări pe care le parcurge Armata României. Am convingerea că vă vom simţi tot timpul alături, cu sufletul, cu gândul şi cu fapta, şi că veţi contribui, în continuare, la creşterea prestigiului instituţiei militare. Sincere mulţumiri, multă sănătate, viaţă lungă plină de împliniri şi bucurii, alături de cei dragi!”.

         Apoi, col. Ştefan Toader a făcut o succintă prezentare a factorilor motivaţionali ai acestui demers şi a curriculum-ului vitae al celui care a fost comandantul Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”. De asemenea, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei a vorbit despre col. Gigi Dumbravă şi despre activitatea desfăşurată de acesta în cadrul Unităţii Militare şi la nivelul oraşului de la poalele Măgurii Silvane, spunând, printre altele: […]. „Acţiunile, activităţile pe care le-a desfăşurat aici au făcut ca societatea civilă să fie mai aproape de Armată, în general, iar şimleuanii să fie mai aproape de Armata din Şimleu Silvaniei, în special”.[…]. În plus, Septimiu Cătălin Ţurcaş i-a conferit „Diploma de Excelenţă” din partea Primăriei şi a Consiliului Local Şimleu Silvaniei.

garnizoanasimleu3În semn de recunoştinţă şi de apreciere, col.(rz.) Gigi Dumbravă a primit felicitări, diplome, plachete, embleme şi alte însemne ostăşeşti. Astfel, col. Ştefan Toader i-a înmânat Steagul de Identificare al Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, pioletul şi Diploma de Excelenţă, iar lt. col. Bogdan Lostun i-a oferit Însemnele Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu” şi Diploma de Excelenţă. În acelaşi context, col.(rz.) Gigi Dumbravă a primit laude, diferite diplome, atestate şi obiecte din partea domnilor: col. Vasile Valeriu Mărcuţ – Comandantul Centrului Militar Judeţean Sălaj, col. Ştefan Marcel Miculac – UM Şimleu Silvaniei, lt.col. Nicolae Oros – UM Zalău, col. Dănuţ Coraş – UM Floreşti (Judeţul Cluj) şi col. Mircea Fechete – UM Baia Mare.

            În cuvântul său, unul de „rămas bun”, emoţionat de importanţa evenimentului, col. (rz.) Gigi Dumbravă şi-a prezentat autobiografia şi activitatea desfăşurată pe „tărâm” militar la Focşani şi la Şimleu Silvaniei, referindu-se atât la părinţi, fraţi şi la minunata sa familie, cât şi la colegii de breaslă şi la prietenii lui, fără a uita mulţumirile de rigoare şi urările de bine adresate tuturor.

Ceremonia s-a încheiat cu trecerea în revistă a unităţii de către col.(rz.) Gigi Dumbravă, cu defilarea Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu” şi cu nelipsitele fotografii de grup, însoţite de salutul fiecăruia: „Să trăiţi, dom’ colonel Gigi DUMBRAVĂ!”.

 

                                                                                                                             Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                    Publicist, Şimleu Silvaniei