All posts by Administrator

Miss şi Mister Toamna 2016 – „Bal Veneţian”

pozaŞcoala Gimnazială „Silvania” din Şimleu Silvaniei se numără printre unităţile „fanion” ale învăţământului românesc. Procesul instructiv-educativ se desfăşoară în parametrii acestui sistem important, în ciuda unei necontenite reforme a educaţiei! Deviza şcolii este „ viitorul nostru începe azi”, iar cei 59 de dascăli  poartă-n inimă credinţa construirii viitorului prin fiecare parte a valorilor educative pe care le aşează în sufletul elevilor. De aceea, pe lângă activitatea de la clasă, există şi o bogată activitate extracurriculară.

                În acest context, prof. Doina Marcela Porcar (de limba şi literatura română) şi elevii clasei a VIII-a A, cărora le este diriginte, şi-au propus să organizeze într-un alt mod tradiţionalul concurs „Miss şi Mister Toamna 2016”.  Au ticluit o poveste în care concurenţii să se afle într-un timp şi spaţiu nu prea îndepărtate, unde să-şi dea frâu liber imaginaţiei şi talentului lor. Aşa au născocit Regatul „Silvania” în care protagoniştii să fie părtaşi activi la „Balul Veneţian”, punându-şi în valoare inteligenţa şi îndemânarea. Conducerea şcolii ( director – prof. Angela Maria Lipo, director adjunct – prof. Mariana Ghile şi consilier educativ – prof. Simona Chimişliu) a îmbrăţişat această idee, asigurându-le tot sprijinul, aşa cum au făcut şi celelalte cadre didactice . Acest spectacol inedit s-a desfăşurat pe scena Casei de Cultură a oraşului, în faţa unei săli arhipline, sub monitorizarea ingenioasă a elevilor: Oana Cristina Man şi Raul Dan Drăgan. Festivitatea a început cu chemarea toboşarului (elevul Daniel Ghile) la Marele Bal.

Acolo, în costume elegante, cu croieli interesante şi culori încântătoare, au intrat în regat opt perechi pentru a se „dezlănţui” în atmosfera de vis a  balului, întru câştigarea râvnitelor titluri. În deshidere, elevii clasei a III-a C, conduşi de învăţătoarea Kandert Stela, ne-au introdus în atmosfera mirifică a balului, iar elevii clasei pregătitoare „A”, coordonaţi de prof. Camelia Pop, au încântat publicul cu costumele lor veneţiene, într-o paradă a modei. Concursul, pe cât de diversificat şi pe atât de atractiv, a constat în şase probe: dans, prezentare, parada modei, aptitudini, cultură generală şi surpriză.

.Juriul a fost format din profesoarele Anca Pop şi Iulia Tâmpănariu şi elevii: Raluca Drăgan, Tania Lazăr, Mircea Ignatiuc şi Alex Drăgan. Timp de aproape două ore, micii artişti, frumoşi şi  eleganţi, dar şi năstruşnici şi exuberanţi, au intrat în graţiile publicului, fiind răsplătiţi cu aplauze şi urale pentru prestaţiile lor cultural-artistice şi de divertisment.

                La reuşita acestei gale splendide şi-au adus contribuţia elevele şcolii, Iarina Ihoş şi Ionela Coţe, alături de un grup de colege, care au însufleţit atmosfera prin spectacolul creat. În aceeaşi conjunctură, a evoluat şi Trupa „A Class Dance Studio” din Cluj-Napoca, prin valsurile şi tangourile lor. O surpriză plăcută pentru toată lumea (concurenţi şi spectatori) a fost un videoclip realizat la preselecţii de colegii concurenţilor, iar altul (făcut de părinţi), cu salutul şi urările de bine din partea unor personalităţi din lumea artistică şi a sportului, precum şi din politică: actorul Alexandru Pop (alias Văru’ Săndel), cântăreţul Alin Oprea (Trupa „Talisman”), fotbalistul Miodrag Belodedici, tenismanul Ilie Năstase şi parlamentarul Lucian Bode.

De asemenea, în timp ce juriul chibzuia asupra decernării premiilor, elevele chitariste: Daria Pop, Aida Pop şi Carla Ruţaş (CN „Simion Bărnuţiu” – foste eleve ale şcolii), pregătite de cantautorul Petre Gliguţa, i-au sensibilizat pe cei prezenţi cu admirabilele cântece: L’ italiano, Stolen Dance şi Fata din Vis.

Juriul concursului a hotărât ca „Miss Toamna – 2016” să fie eleva Irina CHIŞ, iar „Mister Toamna – 2016” să fie elevul Luca SANTAVAN (ambii în clasa a V-a C). Ei au fost cei care au impresionat cel mai mult membrii juriului  prin conţinutul, stilul, expresivitatea şi acurateţea interpretativă, etalate în toate probele de concurs. Votanţii din sală, pe „facebook”, au decis premiul de popularitate! Totuşi, şi ceilalţi concurenţi au avut o evoluţie scenică bună, fiind apreciaţi cum se cuvine. Ca atare, au fost premiaţi toţi, acordându-se următoarele premii: „miss şi mister popularitate” – Alexia Ghiran şi Mihai Pica; „miss şi mister originalitate” – Maria Herea Puşcaş şi Rareş Baciu; „miss şi mister naturaleţe” – Bianca Marincaş şi Raul Varga; „miss şi mister eleganţă” – Andreea Puşcău şi Cătălin Pop; „ miss şi mister carismă – Kovács Ştefania şi Trinka Luca; „miss şi mister sensibilitate” – Maria Pop şi Balogh Krisztián; „miss şi mister dance” – Alexia Sârca şi Sebastian Satmari.

 Festivitatea s-a încheiat cu un bal adevărat, botezat „Cafeneaua Regală”, unde dansul şi petrecerea au făcut „casă bună” pentru sărbătorirea acestui nou eveniment iubit şi aşteptat, an de an, de elevii Şcolii „Silvania” din Şimleu Silvaniei.

 

                                                                                                                             Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                    Publicist, Şimleu Silvaniei

Ziua Artileriei Romane, Simleu Silvaniei.

14991362_1201365549902638_6782616536746262064_oCu ocazia Zilei Artileriei Române, la Casa Armatei din Simleu Silvaniei, au avut loc o suita de activitati de omagiere a jertfelor inaintasilor, de evocare a traditiilor de lupta. Cu aceasta ocazie,colonelul Stefan Toader, comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixta ” Silvania ” a evocat insemnatatea evenimentului , a prezentat etapelor parcurse de Artileria Română în cadrul procesului de transformare. Data de 10 noiembrie constituie o dată memorabilă în istoria Artileriei Române ce marchează începutul procesului devenirii artileriei moderne în ţara noastră. Prin Porunca Domnească nr. 198, s-a legiferat înfiintarea primei baterii de artilerie a Tării Româneşti şi încadrarea acesteia cu ofiţerii, subofiţerii şi militarii necesari. Primul comandant al primei baterii de artilerie a fost căpitanul Pavel Lenz în anul 1843.
Manifestarea a continuat cu un program artistic sustinut de Clubul Copiilor Simleu Silvaniei.
La mulţi ani tuturor celor care, cu respect, poartă semnul tunurilor înfrăţite!

 

 

Sursa: https://www.facebook.com/teieru.ovidiu

ONOR Artileriei Române !

pozaÎn urmă cu 173 de ani s-a înfiinţat prima baterie de artilerie din Ţara Românească prin Porunca Domnească nr.198 din 10 noiembrie 1873, dată de domnitorul Gheorghe Bibescu. Ca atare, la 10 noiembrie se sărbătoreşte Ziua Artileriei Române. După cum se ştie, în Garnizoana oraşului de la poalele Măgurii, Şimleu Silvaniei, artileria este, cum se spune, la ea acasă, prin existenţa Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”. După mai multe transferări şi redislocări de formaţiuni militare, acesta a fost înfiinţat în 20 iulie 1962, suportând mai multe transformări organizatorice în cei 54 de ani de „existenţă şimleuană”. În componenţa regimentului se află, acum, batalioanele: 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”, 316 Asigurate Date „Guruslău” – ambele din Şimleu Silvaniei, 317 Sprijin Logistic „Voievod Gelu” Zalău, 7 Aruncătoare Proiectile Reactive „General  Vasile Danacu” Floreşti şi 612 Artilerie Antitanc „Maramureş”. În acest context, timp de două zile (9-10 noiembrie 2016), între Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al tuturor cereştilor puteri şi Ziua Veteranilor, s-au organizat activităţi specifice, atât de evocare a tradiţiilor de luptă ale artileriei şi de omagiere a jertfelor înaintaşilor, cât şi de prezentare a etapelor de consolidare şi perfecţionare a Artileriei Române de-a lungul anilor şi de amintire a activităţilor şi misiunilor îndeplinite în acest an, făcându-se şi premierile de rigoare.

Astfel, la Cercul Militar Şimleu Silvaniei (responsabil – doamna Marieta Ciomoş), în faţa   reprezentanţilor din: Comandamentul regimentului, unităţile subordonate, asociaţia cadrelor militare active şi în rezervă, administraţia locală, structurile Sistemului Naţional de Apărare din Şimleu Silvaniei şi presa locală s-a desfăşurat o activitate tematică, prezentată de cpt. Liana Filip, cea care s-a referit, succint, şi la importanţa zilei de 10 noiembrie, Ziua Artileriei Române. După intonarea Imnului Naţional al României, col. Ştefan Toader – comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” a evocat, detaliat, date concrete cronologice despre artileria română, despre artilerişti şi comandanţii acestora şi faptele lor de vitejie, dar şi despre aportul Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” la dezvoltarea sistemului artileriei, spunând, printre altele: „Sunt deosebit de onorat ca astăzi să pot supune atenţiei dumneavoastră, în semn de mare preţuire camaraderească, unele dintre cele mai reprezentative personlităţi ale artileriei cu o însemnată contribuţie la dezvoltarea sa, a oştirii şi în unele cazuri a societăţii româneşti. Prin această prezentare doresc să relev, fără putere de tăgadă, că artileria de astăzi este expresia acumulărilor celor 173 de ani de existenţă, a eforturilor generoase ale tuturor generaţiilor de artilerişti. Personal, onorat de privilegiul de a expune aceste gânduri, doresc să exprim întreaga admiraţie faţă de această armă şi gratitudine faţă de minunaţii săi mânuitori de traiectorii precise al căror sprijin prin foc şi idei imprimă putere Diviziei 4 Infanterie „GEMINA” şi Forţelor Terestre Române”. Col. Ştefan Toader a subliniat faptul că regimentul şimleuan a dat artileriei cinci generali, iar generalul Mihail Popescu a ajuns şeful Statului Major General al Armatei României. În plus, în semn de preţuire, cu prilejul Zilei Forţelor Terestre din acest an, una din străzile oraşului Şimleu Silvaniei poartă numele generalului Stelian Popescu – fost comandant al regimentului şi comandant al Armatei a III-a, care s-a transformat în Armata 4 „Transilvania”. În plus, col. Ştefan Toader a acordat subsemnatului Diploma de Excelenţă „în semn de respect pentru colaborarea cu instituţia militară la nivelul Garnizoanei Şimleu Silvaniei”.

Pentru cinstirea artileriştilor, Ansamblul Folcloric „Barcăul” al Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei, coordonat de prof. Cornelia Neaga, a susţinut un spectacol de gală, prezentând admirabile cântece de „grup-vocal” şi melodii populare „solo-voce”. Tinerii interpreţi: Alexandra Fritea, Roxana Dîrjan, Darius Colţa, Crina Pop, Rareş Tămaş , Mihaela Rad, surorile Ilaria şi IuliaTincău, Marc Orţan, Georgiana Supuran, David Medeşan, Diana Teieru, Daliana Lazoc şi Denisa Rolnic au încântat întreaga asistenţă. De asemenea,  soliştii instrumentişti: Alex Silaghi, David Bădăcean şi Cristian Cubelac, interpretând cântece populare la vioară, şi-au dovedit iscusinţa la acest minunat instrument muzical. Întregul program artistic a fost acompaniat de Taraful „Dor Silvan” al Clubului Copiilor Şimleu Silvaniei, dirijat de prof. Adrian Lipo. Aceştia, la unison, au cântat „Mulţi ani trăiască!”.

Joi, 10 noiembrie 2016, la sediul Comandamentului Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania” s-au desfăşurat ample activităţi pentru sărbătorirea Zilei Artileriei Române. Acestea au debutat cu desfăşurarea unui simpozion tematic, cu un bogat conţinut de date şi exemple din existenţa artileriei. Au susţinut referate domnii: col. Ştefan Toader, lt. col. Anghel Ioana, col. Marcel Miculac, lt. col. Nicolae Oros, lt. col. Gheorghe Barna şi col. Mircea Fechete. Atât expunerea de la Cercul Militar Şimleu Silvaniei, cât şi aceste referate au fost întărite, concomitent, prin imagini video convingătoare. A urmat un film de scurt metraj despre activităţile importante ale regimentului, la fel de concludente.

Apoi, pe platoul regimentului, s-a desfăşurat o amplă ceremonie militară dedicată sărbătoririi Zilei Artileriei Române, la care au participat: general de brigadă Nicolae Tonu – locţiitor al comandantului Diviziei 4 Infanteie „GEMINA”, general de brigadă (rz.) Onişor Cîrcu (fost comandant al regimentului), col. Călin Laur – Divizia 4 Infanterie „GEMINA”, reprezentanţi din administraţia de stat locală şi instituţiile publice orăşeneşti, alături de: comandanţi şi militari ai unităţilor subordonate, cadre militare active şi în rezervă, personalul civil al regimentului. Generalul de brigadă Nicolae Tonu a primit onorul din partea col. Ştefan Toader şi, după salutul Drapelului de Luptă al Regimentului, au trecut în revistă Garda de Onoare şi întreaga formaţie militară. A fost intonat Imnul Naţional al României de Fanfara „Promenada” din Zalău (dirijor – Lucian Pop). Despre importanţa evenimentului sărbătorit a vorbit col. Ştefan Toader, iar în amintirea celor care au activat în cadrul regimentului şi au plecat la Domnul s-a păstrat un moment de reculegere. Generalul de brigadă Nicolae Tonu a dat citire Ordinului Şefului Statului Major General cu privire la aniversarea a 173 de ani de la înfiinţarea armei artilerie. S-au mai primit mesaje de felicitare din partea: Statului Major al Forţelor Terestre, Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, marilor unităţi şi unităţi de artilerie din Forţele Terestre.  Col. Cristian Teglaş a primit Steagul de Identificare al Regimentului din partea col. Ştefan Toader pentru activităţile desfăşurate în cadrul regimentului.

A urmat festivitatea de premiere a celor mai buni militari în concursurile pe linie de armă şi în cele sportive, care au primit diplome, cupe  şi plachete. În această conjunctură, mr. Sorin Băla a prezentat lotul sportiv al regimentului şi principalele rezultate obţinute în anul 2016. De asemenea, pentru rezultatele obţinute în activitatea desfăşurată şi îndeplinirea misiunilor în procesul instruirii, eşaloanele superioare au conferit embleme de onoare şi de merit, următorilor: col. Ştefan Toader,  mr. Avram Goia, plt.adj. Cătălin Rusu, lt.col. Anghel Ioana, plt.adj.pr. Daniel-Aurel Mincă, caporal clasa a III-a Balla Rudolf, plt.mj. Ioan Tulbure şi plt. mj. Ştefan Chereji.

Ceremonia s-a încheiat cu impunătoarea defilare a Gărzii de Onoare şi a formaţiilor de militari ai Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”,  iar cei prezenţi au fost invitaţi să viziteze Muzeul Militar din incinta Garnizoanei Şimleu Silvaniei şi să asculte concertul Fanfarei „Promenada”.

            La mulţi ani, ARTILERIA ROMÂNĂ!

 

                                                                                                                                       Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                               Publicist, Şimleu Silvaniei

Setul trei – mult disputat ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – LPS CSS Bihorul Oradea = 0 – 3 (-19, -20, -25)

pozaMeci disputat, dar cu destule deficienţe tehnice la serviciu şi la preluarea mingii, mai pregnante la gazde. Au câştigat merituos orădenii, după 93 de minute de la fluierul de începere a partidei, în faţa celor peste 100 de spectatori din Sala de Sport „Măgura”. Oaspeţii au avut un plus de superioritate în toate compartimentele, iar Cristian Maier, Valentin Pantea şi Andrei Crişan au finalizat multe atacuri din pasele ridicătorilor Geany Miclăuş şi Cătălin Borz. Şimleuanii au avut o prestaţie ascendentă, dar n-au putut face faţă unei echipe mai omogene. Elevii antrenorului Ovidiu Teuşan n-au reuşit să gestioneze bine finalurile de set, mai ales în al treilea, chiar dacă coordonatorul Ovidiu Man i-a pus în valoare pe Paul Pop şi Cristian Julei. Altul era deznodământul meciului dacă localnicii câştigau setul trei. Meritau. Şi n-au fost departe…

Trei sferturi din primul set jocul a fost echilibrat, cu alternanţe la conducere pe tabela de marcaj a scorului, până la 19-19. Orădenii au avut un final în forţă, cu şase puncte consecutive, când servea Cătălin Borz, iar în linia întâi acţionau: Andrei Crişan, David Pusta şi Valentin Pantea. Astfel, orădenii s-au impus cu scorul de 25-19, prin serviciul „semias” al lui Borz, direct pe Paul Pop. În actul secund, şimleuanii au început bine (2-0), dar oaspeţii au avut două serii  de trei puncte şi una de patru puncte, distanţându-se autoritar (17-10). Imediat, gazdele au reuşit cinci puncte la rând (15-17), apropiindu-se, apoi, la un punct (18-19). Din nou, oaspeţii au avut o serie de patru puncte (23-18), reuşind să-şi adjudece şi acest set (25-20) prin acelaşi procedeu tehnic: aflat la serviciu, Alin Jugan a izbutit un „semias” tocmai pe liberoul Raul Remeş. Setul trei a fost mult disputat, unul de mare luptă sportivă, cu 11 egalităţi de scor până la 16-16. Localnicii au punctat de cinci ori consecutiv (21-16), pe serviciul lui Ovidiu Man şi acţiunile celor de la fileu: Vlad Rusu, Takács Erik şi Cristian Julei. Din păcate pentru sălăjeni, a venit o replică aspră a bihorenilor, cu opt puncte consecutive (24-21 !), pe serviciul lui Geany Miclăuş, cu acelaşi eficient „terţet” de la plasă: Crişan, Pusta şi Pantea. Totuşi, ai noştri au avut puterea să egaleze scorul în două rânduri (24-24 şi 25-25), dar n-au putut bloca atacul orădenilor (prin Alin Jugan), care au câştigat în prelungiri: 27-25, spre bucuria orădenilor şi dezamăgirea şimleuanilor.

Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă (Takács Erik), Vlad Rusu, Cristian Julei, Raul Cherecheş (Mircea Săplăcan), Paul Pop (Sebastian Gordan), Dan Silvăşan –Paşca şi Raul Remeş – libero. Prezent: Sebastian Cordon. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

Oradea: Alin Jugan, Geany Miclăuş (Cătălin Borz), Andrei Crişan – căpitan de echipă, David Pusta, Valentin Pantea (Paul Mazar), Cristian Maier şi Darius Boldiş – libero. Prezenţi: Alex Bode, Bogdan Oprean şi Vlad Stoie. Antrenor: Kovács Zoltán.

Au arbitrat bine: Sergiu Muth – principal (Baia Mare), Cristian Boroeanu – secund, Adrian Pantea – scorer, Mihai Bujor şi Ionuţ Buciu – asistenţi (toţi patru din Zalău).

Duminică, 20 noiembrie 2016, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Zalău, iar orădenii, acasă, cu CSS Viitorul Cluj.

                                                                                                                                  Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                         Publicist, Şimleu Silvaniei

Anexa 6 FIŞĂ CADRU PREZENTARE PROIECT „Restaurarea, consolidarea, punerea in valoare si introducerea in circuitul turistic al ansamblului cetatii feudale Bathory din orasul Şimleu Silvaniei”

Programul Operaţional Regional 2014-2020
Prioritatea de investiţii 5.1 – Conservarea, protejarea, promovarea şi dezvoltarea patrimoniului natural şi cultural

Anexa 6 FIŞĂ CADRU PREZENTARE PROIECT „Restaurarea, consolidarea, punerea in valoare si introducerea in circuitul turistic al ansamblului cetatii feudale Bathory din orasul Şimleu Silvaniei”

Prestaţie deosebită pentru sălăjeni la Cupa României la karate-do WSF.

14780213294Judeţul nostru a fost reprezentat de către două cluburi, astfel CS Dani-San a strâns un număr de 29 de medalii, iar Cercul de Karate al Clubul Copiilor şi Clubul Sportiv Omega din Şimleu Silvaniei a adunat 11 medalii.

La sfârşitul săptămânii trecute, Sala Polivalentă din Târgu Secuiesc a fost casă pentru desfăşurarea ediţiei din acest an a Cupa României la Karate Shokotan, eveniment organizat de Comisia de Karate Shotokan W.S.F. a Federaţiei Române de Karate, cu sprijinul Clubului Sportiv Tanko din Tg. Secuiesc, a Clubului Sportiv Mikado din Covasna şi al Primăriei Tg. Secuiesc.
La competiţie au fost prezenţi peste 200 de sportivi, legitimaţi la cluburi de pe toată suprafaţa României. Concurenţii s-au întrecut în probe de kata si kumite individual si echipe, kumite W.K.F. si SHOBU-IPPON.

 

 

 

Sursa : www.sportulsalajean.ro

Concursul naţional de teatru „PADIF” Cehu Silvaniei şi-a desemnat câştigătorii

padif-2Cehu Silvaniei a fost, la sfârşitul acestei săptămâni, polul naţional al teatrului pentru elevi. Concursul Naţional de Teatru „PADIF” pentru clasele V-XII şi-a desemnat câştigătorii, juriul fiind pus la grea încercare datorită prestaţiei artistice de excepţie a fiecărei echipe. Sălajul a urcat pe podium, reuşind să obţină locurile I, II şi III la câteva categorii din concurs. Astfel, premiul I la categoria Licee a fost adjudecat de Liceul Tehnologic „Cserey-Goga”, Crasna, categoria clasa a XII-a. La categoria Şcoli generale, Sălajul a obținut premiul II prin echipele de la Școala Gimnazială „Báthory István” Șimleu Silvaniei, categoria clasa a VI-a şi Școala Gimnazială „Gyulaffy László” , Cehu Silvaniei, clasa a V-a. Premiul III a fost obţinut de Clubul Copiilor Cehu Silvaniei, Cehu Silvaniei, clasa a VII-a şi Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, clasa a VIII-a. La categoria licee, Sălajul a obținut Premiul II prin echipa de la Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băseşti”, Cehu Silvaniei, la categoria clasele IX-X şi Premiul I obţinut de Liceul Tehnologic „Cserey-Goga”, Crasna, categoria clasa a XII-a. Evenimentul cultural a strâns laolaltă 25 de echipe din judeţele Bihor, Braşov, Constanţa, Covasna, Harghita, Mureş, Maramureş, Satu Mare, Timiş şi Sălaj, care şi-au etalat talentele artistice în faţa publicului. Manifestarea este una cu tradiţie, fiind organizată fără întrerupere în ultimii 18 an. Scopul principal al concursului, după cum spun organizatorii, este descoperirea de noi talente în domeniul artei interpretative şi favorizarea de opţiuni profesionale (actorie, regie, scenografie, teatrologie) în rândul elevilor. Spectacolele au fost evaluate de un juriu format din actori, regizori, dramaturgi, critici literari, profesori de specialitate, inspectori şcolari, reprezentanți ai Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice şi ai Teatrului de Nord din Satu Mare. La concurs au participat peste 400 de elevi organizaţi în 25 de echipe.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

CUPA ROMANIEI – KARATE SHOTOKAN W.S.F. 28-30.10.2016

poza-vaida-2016                La finele saptamanii trecute, Sala Polivalenta din Tg. Secuiesc a gazduit editia din acest an a Cupei Romaniei la Karate Shotokan, eveniment organizat de Comisia de Karate Shotokan W.S.F. a Federatiei Romane de Karate, cu sprijinul Clubului Sportiv Tanko din Tg. Secuiesc, a Clubului Sportiv Mikado din Covasna si al Primariei Tg. Secuiesc.

               Au fost prezenti aproape 200 de sportivi de la cluburi de pe intreg cuprinsul tarii, care s-au intercut in probe de kata si kumite individual si echipe, kumite W.K.F. si SHOBU-IPPON.

              Salajul a participat la acest eveniment cu doua delegatii: una din Zalau, reprezentand Clubul Sportiv Dani-San, formata din 11 sportivi si doi arbitri si coordonata de instructorul Chis Dan, iar cea de-a doua formata din 4 sportivi si un arbitru, reprezentand Cercul de Karate al Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei si Clubul Sportiv Omega din Simleu Silvaniei, coordonata de catre prof.Pop Gheorghe.
Salajenii au evoluat foarte bine, iar la finalul concursului bilantul arata astfel: Zalaul cu cei 11 sportivi a reusit sa obtina nu mai putin de 29 de medalii, 10 de aur, 8 de argint si 11 de bronz. Echipa simleuana cu cei 4 sportivi a obtinut 11 medalii, din care 6 de aur, 3 de argint si 2 de bronz. Un palmares impresionant, Salajul fiind astfel judetul cu cele mai multe medalii obtinute la Cupa Romaniei 2016, un total de 40 de medalii .

            Astfel, echipa simleuana a fost formata din : Maia Pop 3 locuri I; Tania Pop, un loc I si 2 locuri II; Paula Radu locurile I, II si III; Marius Ilinca un loc I si un loc III. Felicitari sincere sportivilor nostri, iar pentru cei care vor reprezenta judetul si tara la europenele de la Batumi, din Georgia, din 11-13,11.2016, mult succes.

Prof. POP GHEORGHE

5 DAN KARATE

Tel. 0740520239.

 NOTA*  Pentru informatii legate de sportivii medaliati din Zalau, va rog sa-l contactati pe instructorul Chis Dan, tel: 0759022747.