Şcoala Gimnazială „Silvania” din Şimleu Silvaniei se numără printre unităţile „fanion” ale învăţământului românesc. Procesul instructiv-educativ se desfăşoară în parametrii acestui sistem important, în ciuda unei necontenite reforme a educaţiei! Deviza şcolii este „ viitorul nostru începe azi”, iar cei 59 de dascăli poartă-n inimă credinţa construirii viitorului prin fiecare parte a valorilor educative pe care le aşează în sufletul elevilor. De aceea, pe lângă activitatea de la clasă, există şi o bogată activitate extracurriculară.
În acest context, prof. Doina Marcela Porcar (de limba şi literatura română) şi elevii clasei a VIII-a A, cărora le este diriginte, şi-au propus să organizeze într-un alt mod tradiţionalul concurs „Miss şi Mister Toamna 2016”. Au ticluit o poveste în care concurenţii să se afle într-un timp şi spaţiu nu prea îndepărtate, unde să-şi dea frâu liber imaginaţiei şi talentului lor. Aşa au născocit Regatul „Silvania” în care protagoniştii să fie părtaşi activi la „Balul Veneţian”, punându-şi în valoare inteligenţa şi îndemânarea. Conducerea şcolii ( director – prof. Angela Maria Lipo, director adjunct – prof. Mariana Ghile şi consilier educativ – prof. Simona Chimişliu) a îmbrăţişat această idee, asigurându-le tot sprijinul, aşa cum au făcut şi celelalte cadre didactice . Acest spectacol inedit s-a desfăşurat pe scena Casei de Cultură a oraşului, în faţa unei săli arhipline, sub monitorizarea ingenioasă a elevilor: Oana Cristina Man şi Raul Dan Drăgan. Festivitatea a început cu chemarea toboşarului (elevul Daniel Ghile) la Marele Bal.
Acolo, în costume elegante, cu croieli interesante şi culori încântătoare, au intrat în regat opt perechi pentru a se „dezlănţui” în atmosfera de vis a balului, întru câştigarea râvnitelor titluri. În deshidere, elevii clasei a III-a C, conduşi de învăţătoarea Kandert Stela, ne-au introdus în atmosfera mirifică a balului, iar elevii clasei pregătitoare „A”, coordonaţi de prof. Camelia Pop, au încântat publicul cu costumele lor veneţiene, într-o paradă a modei. Concursul, pe cât de diversificat şi pe atât de atractiv, a constat în şase probe: dans, prezentare, parada modei, aptitudini, cultură generală şi surpriză.
.Juriul a fost format din profesoarele Anca Pop şi Iulia Tâmpănariu şi elevii: Raluca Drăgan, Tania Lazăr, Mircea Ignatiuc şi Alex Drăgan. Timp de aproape două ore, micii artişti, frumoşi şi eleganţi, dar şi năstruşnici şi exuberanţi, au intrat în graţiile publicului, fiind răsplătiţi cu aplauze şi urale pentru prestaţiile lor cultural-artistice şi de divertisment.
La reuşita acestei gale splendide şi-au adus contribuţia elevele şcolii, Iarina Ihoş şi Ionela Coţe, alături de un grup de colege, care au însufleţit atmosfera prin spectacolul creat. În aceeaşi conjunctură, a evoluat şi Trupa „A Class Dance Studio” din Cluj-Napoca, prin valsurile şi tangourile lor. O surpriză plăcută pentru toată lumea (concurenţi şi spectatori) a fost un videoclip realizat la preselecţii de colegii concurenţilor, iar altul (făcut de părinţi), cu salutul şi urările de bine din partea unor personalităţi din lumea artistică şi a sportului, precum şi din politică: actorul Alexandru Pop (alias Văru’ Săndel), cântăreţul Alin Oprea (Trupa „Talisman”), fotbalistul Miodrag Belodedici, tenismanul Ilie Năstase şi parlamentarul Lucian Bode.
De asemenea, în timp ce juriul chibzuia asupra decernării premiilor, elevele chitariste: Daria Pop, Aida Pop şi Carla Ruţaş (CN „Simion Bărnuţiu” – foste eleve ale şcolii), pregătite de cantautorul Petre Gliguţa, i-au sensibilizat pe cei prezenţi cu admirabilele cântece: L’ italiano, Stolen Dance şi Fata din Vis.
Juriul concursului a hotărât ca „Miss Toamna – 2016” să fie eleva Irina CHIŞ, iar „Mister Toamna – 2016” să fie elevul Luca SANTAVAN (ambii în clasa a V-a C). Ei au fost cei care au impresionat cel mai mult membrii juriului prin conţinutul, stilul, expresivitatea şi acurateţea interpretativă, etalate în toate probele de concurs. Votanţii din sală, pe „facebook”, au decis premiul de popularitate! Totuşi, şi ceilalţi concurenţi au avut o evoluţie scenică bună, fiind apreciaţi cum se cuvine. Ca atare, au fost premiaţi toţi, acordându-se următoarele premii: „miss şi mister popularitate” – Alexia Ghiran şi Mihai Pica; „miss şi mister originalitate” – Maria Herea Puşcaş şi Rareş Baciu; „miss şi mister naturaleţe” – Bianca Marincaş şi Raul Varga; „miss şi mister eleganţă” – Andreea Puşcău şi Cătălin Pop; „ miss şi mister carismă – Kovács Ştefania şi Trinka Luca; „miss şi mister sensibilitate” – Maria Pop şi Balogh Krisztián; „miss şi mister dance” – Alexia Sârca şi Sebastian Satmari.
Festivitatea s-a încheiat cu un bal adevărat, botezat „Cafeneaua Regală”, unde dansul şi petrecerea au făcut „casă bună” pentru sărbătorirea acestui nou eveniment iubit şi aşteptat, an de an, de elevii Şcolii „Silvania” din Şimleu Silvaniei.
Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei









































































Cu ocazia Zilei Artileriei Române, la Casa Armatei din Simleu Silvaniei, au avut loc o suita de activitati de omagiere a jertfelor inaintasilor, de evocare a traditiilor de lupta. Cu aceasta ocazie,colonelul Stefan Toader, comandantul Regimentului 69 Artilerie Mixta ” Silvania ” a evocat insemnatatea evenimentului , a prezentat etapelor parcurse de Artileria Română în cadrul procesului de transformare. Data de 10 noiembrie constituie o dată memorabilă în istoria Artileri




























În urmă cu 173 de ani s-a înfiinţat prima baterie de artilerie din Ţara Românească prin Porunca Domnească nr.198 din 10 noiembrie 1873, dată de domnitorul Gheorghe Bibescu. Ca atare, la 10 noiembrie se sărbătoreşte Ziua Artileriei Române. După cum se ştie, în Garnizoana oraşului de la poalele Măgurii, Şimleu Silvaniei, artileria este, cum se spune, la ea acasă, prin existenţa Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”. După mai multe transferări şi redislocări de formaţiuni militare, acesta a fost înfiinţat în 20 iulie 1962, suportând mai multe transformări organizatorice în cei 54 de ani de „existenţă şimleuană”. În componenţa regimentului se află, acum, batalioanele: 315 Artilerie „Simion Bărnuţiu”, 316 Asigurate Date „Guruslău” – ambele din Şimleu Silvaniei, 317 Sprijin Logistic „Voievod Gelu” Zalău, 7 Aruncătoare Proiectile Reactive „General Vasile Danacu” Floreşti şi 612 Artilerie Antitanc „Maramureş”. În acest context, timp de două zile (9-10 noiembrie 2016), între Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al tuturor cereştilor puteri şi Ziua Veteranilor, s-au organizat activităţi specifice, atât de evocare a tradiţiilor de luptă ale artileriei şi de omagiere a jertfelor înaintaşilor, cât şi de prezentare a etapelor de consolidare şi perfecţionare a Artileriei Române de-a lungul anilor şi de amintire a activităţilor şi misiunilor îndeplinite în acest an, făcându-se şi premierile de rigoare.

























Meci disputat, dar cu destule deficienţe tehnice la serviciu şi la preluarea mingii, mai pregnante la gazde. Au câştigat merituos orădenii, după 93 de minute de la fluierul de începere a partidei, în faţa celor peste 100 de spectatori din Sala de Sport „Măgura”. Oaspeţii au avut un plus de superioritate în toate compartimentele, iar Cristian Maier, Valentin Pantea şi Andrei Crişan au finalizat multe atacuri din pasele ridicătorilor Geany Miclăuş şi Cătălin Borz. Şimleuanii au avut o prestaţie ascendentă, dar n-au putut face faţă unei echipe mai omogene. Elevii antrenorului Ovidiu Teuşan n-au reuşit să gestioneze bine finalurile de set, mai ales în al treilea, chiar dacă coordonatorul Ovidiu Man i-a pus în valoare pe Paul Pop şi Cristian Julei. Altul era deznodământul meciului dacă localnicii câştigau setul trei. Meritau. Şi n-au fost departe…




























Judeţul nostru a fost reprezentat de către două cluburi, astfel CS Dani-San a strâns un număr de 29 de medalii, iar Cercul de Karate al Clubul Copiilor şi Clubul Sportiv Omega din Şimleu Silvaniei a adunat 11 medalii.
Cehu Silvaniei a fost, la sfârşitul acestei săptămâni, polul naţional al teatrului pentru elevi. Concursul Naţional de Teatru „PADIF” pentru clasele V-XII şi-a desemnat câştigătorii, juriul fiind pus la grea încercare datorită prestaţiei artistice de excepţie a fiecărei echipe. Sălajul a urcat pe podium, reuşind să obţină locurile I, II şi III la câteva categorii din concurs. Astfel, premiul I la categoria Licee a fost adjudecat de Liceul Tehnologic „Cserey-Goga”, Crasna, categoria clasa a XII-a. La categoria Şcoli generale, Sălajul a obținut premiul II prin echipele de la Școala Gimnazială „Báthory István” Șimleu Silvaniei, categoria clasa a VI-a şi Școala Gimnazială „Gyulaffy László” , Cehu Silvaniei, clasa a V-a. Premiul III a fost obţinut de Clubul Copiilor Cehu Silvaniei, Cehu Silvaniei, clasa a VII-a şi Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, clasa a VIII-a. La categoria licee, Sălajul a obținut Premiul II prin echipa de la Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băseşti”, Cehu Silvaniei, la categoria clasele IX-X şi Premiul I obţinut de Liceul Tehnologic „Cserey-Goga”, Crasna, categoria clasa a XII-a. Evenimentul cultural a strâns laolaltă 25 de echipe din judeţele Bihor, Braşov, Constanţa, Covasna, Harghita, Mureş, Maramureş, Satu Mare, Timiş şi Sălaj, care şi-au etalat talentele artistice în faţa publicului. Manifestarea este una cu tradiţie, fiind organizată fără întrerupere în ultimii 18 an. Scopul principal al concursului, după cum spun organizatorii, este descoperirea de noi talente în domeniul artei interpretative şi favorizarea de opţiuni profesionale (actorie, regie, scenografie, teatrologie) în rândul elevilor. Spectacolele au fost evaluate de un juriu format din actori, regizori, dramaturgi, critici literari, profesori de specialitate, inspectori şcolari, reprezentanți ai Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice şi ai Teatrului de Nord din Satu Mare. La concurs au participat peste 400 de elevi organizaţi în 25 de echipe.
La finele saptamanii trecute, Sala Polivalenta din Tg. Secuiesc a gazduit editia din acest an a Cupei Romaniei la Karate Shotokan, eveniment organizat de Comisia de Karate Shotokan W.S.F. a Federatiei Romane de Karate, cu sprijinul Clubului Sportiv Tanko din Tg. Secuiesc, a Clubului Sportiv Mikado din Covasna si al Primariei Tg. Secuiesc.