Ziua Naţională a României a fost sărbătorită într-un mod inedit în oraşul de sub Măgura. Astfel, în 1 decembrie, în sala de culturism şi fitness a Clubului Sportiv “Gold Gym” Şimleu Silvaniei a avut loc Cupa “1 Decembrie” la culturism. Competiţia a fost destinată atât juniorilor, cât şi seniorilor, la “împins-culcat”.
Sportivii au avut ocazia să îşi etaleze corpurile bine lucrate. La juniori, Stelian Moldovan a fost cel care a reuşit să se impună, urmat de Cristian Jurcă şi de Florin Deac. În ceea ce priveşte concursul de seniori, acesta a fost adjudecat de Sorin Ţîrlea.
Să spunem că la final, câştigătorii au fost premiaţi de către Ioan Laslo, preşedintele Clubului Sportiv “Gold Gym” Şimleu cu diplome, cupe, dar şi suplimente nutritive. Ioan Laslo le-a urat de asemenea felicitări şi multă baftă în continuare la antrenamente.
Meciul, primul din returul campionatului, a fost unul fără virtuţi tehnice deosebite, dar aprig disputat în seturile doi şi trei, când oaspeţii au dat o replică serioasă gazdelor. Până la urmă, şimleunii au câştigat merituos, după 88 de minute de la fluierul de începere al partidei, în prezenţa celor aproape 150 de spectatori din Sala de Sport „Măgura”. Ai noştri şi-au luat revanşa în faţa clujenilor (1-3, în tur), iar aceasta este prima victorie a lor în actualul campionat. Dornici de reabilitare după eşecurile anterioare, localnicii au jucat mai bine, mai ales în primul set, şi au reuşit să gestioneze eficient finalurile ultimelor două seturi. Coordonatorul (şi căpitan de echipă) Ovidiu Man şi-a pus în nenumărate rânduri în valoare coechipierii, iar Paul Pop, Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca au fost cei mai eficienţi. Cum spuneam, oaspeţii au „ripostat” evident în seturile doi şi trei, putând câştiga cel puţin setul de onoare, având în setul al treilea „minge de set”, la scorul de 24-23. Cei mai buni finalizatori ai acţiunilor au fost: Marian Mucileniţa, Dragoş Budea şi Paul Mureşan, bine serviţi de ridicătorii Cătălin Fechete şi Bernard Berari.
În primul set, după 2-4, şimleuanii au egalat scorul (4-4), au condus autoritar (16-11, 22-16, 23-17) şi s-au impus cu 25-18, prin atacul lui Paul Pop, direct pe Marian Mucileniţa. În setul secund, după câteva egalităţi, gazdele s-au distanţat repede printr-o serie de patru puncte (de la 8-6 la 12-6), pe serviciul lui Ovidiu Man şi reuşitele celor din linia întâi: Vlad Rusu, Cristian Julei şi Raul Cherecheş. Localnicii se îndreptau lejer spre un final clar (23-18), însă clujenii au avut o revenire în forţă, egalând scorul (23-23), când servea Marian Mucileniţa, iar la fileu acţionau: Alex Cozma, Cătălin Fechete şi Paul Mureşan. Totuşi, echipa şimleuană a rezistat „presiunii” oaspeţilor, adjudecându-şi setul la limită (25-23), prin blocajul reuşit de Dan Silvăşan-Paşca la atacul lui Paul Mureşan. Mai mult de o treime din setul trei, echipele s-au aflat alternativ la conducerea jocului. După egalitatea de 11-11, clujenii s-au desprins la trei puncte (14-11), pe serviciul lui Paul Mureşan. La scorul de 20-16 pentru oaspeţi, gazdele au realizat patru puncte consecutive (20-20), cu Ovidiu Man la seviciu şi cu: Vlad Rusu, Cristian Julei şi Raul Cherecheş la plasă, aşa cum au făcut-o şi în setul doi. A urmat un final „de foc”, cu cinci egalităţi de scor şi cu posibilitatea „închiderii” setului: oaspeţii la 24-23, iar localnicii la 25-24. Au reuşit să câştige şimleuanii, în prelungiri (27-25), când Ovidiu Man a blocat atacul lui Paul Mureşan.
Şimleu Silvaniei: Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man – căpitan de echipă, Vlad Rusu, Cristian Julei, Raul Cherecheş (Mircea Săplăcan), Paul Pop şi Sebastian Gordan – libero. Prezent: Sebastian Cordon. Antrenor: Ovidiu Teuşan.
Cluj-Napoca: Cătălin Fechete (Bernard Berari), Paul Mureşan, Andrei Eniu, Dragoş Budea – căpitan de echipă, Marian Mucileniţa şi Alex Cozma. Prezenţi: Darius Dragonci, Gheorghe Farcaş, Sergiu Ruga, Cosmin Maja şi Mihai Bataragă. Antrenor: Călin Cotuţiu.
Au arbitrat bine: Sorina Dunca – principal (Oradea), Adrian Pantea – secund, Mircea Bărdaşu – scorer, Mihai Bujor şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 22 ianuarie 2017, ambele echipe vor juca în deplasare: şimleuanii cu CSS LAPI Dej, iar clujenii cu CSS2 CNE Baia Mare.
În urmă cu 98 de ani, la 1 Decembrie 1918, la Alba Iulia, s-a realizat Marea Unire, fapt care a dus la reîntregirea ţării şi la crearea Statului Unitar Modern Român, îndeplinindu-se atât visul lui Mihai Viteazul, cel de unire a tuturor românilor (săvârşit atunci, pentru o perioadă scurtă, în urmă cu 416 ani), cât şi consolidarea statului român fondat de promotorii de la 1848, de paşoptişti. De atunci, din prima zi a lunii lui Undrea 1918, 1 Decembrie s-a constituit în ziua cea mare a României! De 26 de ani, ca urmare a Legii nr.10/31 iulie 1990 şi a Constituţiei din 1991, la 1 Decembrie se sărbătoreşte şi Ziua Naţională a României.
În acest context, după prăznuirea Sfântului Apostol Andrei cel Întâi chemat – propovăduitorul Evangheliei în rândul strămoşilor noştri şi ocrotitorul României, într-un acceptabil sfârşit de toamnă neobişnuită (!), sute de şimleuani şi nu numai – purtând cocarde şi steguleţe tricolore româneşti – au sărbătorit cu măreţie Ziua de 1 Decembrie, cinstindu-şi cu recunoştinţă eroii şi înaintaşii.
Astfel, în prima parte, precum în ultimii ani, în jurul Sfintei Troiţe din faţa Bisericii Ortodoxe nr.1 şi a Parcului Central al oraşului, s-au desfăşurat activităţi de sărbătorire a acestor două evenimente importante din istoria şi viaţa tuturor românilor, prezentate de plt. Maria-Claudia Ungureanu, cea care a avut şi o alocuţiune tematică. Manifestaţia a fost deschisă de ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului şi col. Gheorghe Feraru – şeful de stat major al Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, care au salutat Drapelul de Luptă şi au trecut în revistă Garda de Onoare condusă de lt.col. Marius Pop, formată din detaşamente de militari ai Regimentului amintit, de un pluton de jandarmi condus de cpt. Alin Nedişan şi de un pluton de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, condus de slt. Dorin Pop. După intonarea Imnului de Stat al României, un sobor de nouă preoți, reprezentând Bisericile Ortodoxe și Greco-Catolice, a oficiat serviciul religios.
Despre semnificaţia Zilei de 1 Decembrie au avorbit, pe cât de succint, pe atât de pilduitor, domnii: ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş
„…Ziua de 1 Decembrie este ziua în care noi toţi ne închinăm, cu multă recunoştinţă, în faţa tuturor acelora care au făcut posibile aceste zile ale libertăţii noastre, în faţa eroilor din 1989, care ne-au dat libertatea actuală. Ziua de 1 Decembrie este ziua în care ne aplecăm cu mult respect în faţa veteranilor de război, care – din punctul meu de vedere – sunt adevăraţii depozitari ai patriotismului românesc. Este ziua în care ne închinăm în faţa acelora care fac ceva bun pentru această ţară…”
şi ing. Lucian Bode – deputat în Parlamentul României
„…Ziua de 1 Decembie este ziua sfântă a Marii Uniri de la Alba Iulia, zi de mare emoţie şi mândrie pentru oricare dintre noi, atunci când ne aducem aminte de sacrificiile pe care strămoşii noştri le-au făcut pentru ca noi, azi, să putem afirma că România este un stat unitar şi indivizibil…”.
În acordul Imnului Eroilor, au depus coroane de flori şi jerbe: Primăria oraşului; Ministerul Apărării Naţionale, reprezentat de unităţile militare din Garnizoana Şimleu Silvaniei; Veteranii de război, Asociaţia Naţională a cadrelor militare în rezervă şi retragere, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria” – filiale Şimleu Silvaniei; Ministerul Afacerilor Interne, reprezentat de Poliţie, Pompieri şi Jandarmi (Şimleu Silvaniei); Bisericile Ortodoxe şi Greco-Catolice ale urbei şimleuane; Spitalul Orăşenesc „Prof. dr. Ioan Puşcaş”; Casa de Ajutor Reciproc şi Sindicatul Pensionarilor Şimleu Silvaniei; filialele locale ale: Partidului Social Democrat, Partidului Naţional Liberal şi Uniunii Democratice a Maghiarilor din România; CN „Simion Bărnuţiu”, Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” şi Liceul Tehnologic „Ioan Ossian”; Şcolile Gimnaziale ale oraşului; Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă din localitate; Ocolul Silvic „Măgura” şi SC „SIMEX” SA (ambele din Şimleu Silvaniei).
A urmat un edificator program cultural-artistic susţinut de elevi de la Şcoala Gimnazială „Horea” şi CN „Simion Bărnuţiu”, sub bagheta dirijorală a prof. Traian Albu şi acompaniamentul muzical al cantautorului Petre Gliguţa (Cercul Militar), cu recitarea poeziilor: 1 Decembrie 1918; O zi sfântă mare; Unirea Sfântă; Floarea cu trei petale: roşu, galben şi albastru şi intonarea melodiilor: Cântecul Unirii; Uniţi am fost; Hai să-ntindem hora mare şi S-adună moţii. De asemenea, un grup de solişti din cadrul Cercului de Folclor Muzical al Clubului Copiilor din oraş, condus de prof. Cornelia Neaga, a interpretat cântecele: Hai să-ntindem hora mare ( „Hai să-ntindem hora mare, mai aici şi mai colea,/ Mai aproape de hotare, ca să trecem graniţa,/ Mai aproape de hotare, până-n Basarabia”…), Bine-i şade mesei mele şi Măi române, românaş!, cu un inedit acompaniament muzical: Patriciu Chiş (vioară) şi Paul Silaghi (acordeon). Ambele formaţii artistice au sensibilizat întreaga asistenţă prin interpretarea şi mesajul repertoriului prezentat, fiind răsplătite de spectatori cu aplauze meritate.
Festivitatea s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare pe strada principală a oraşului, 1 Decembrie 1918, într-o unanimă admiraţie a numerosului public spectator.
A doua parte a activităţilor s-a desfăşurat la Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică din Şimleu Silvaniei. Acolo a avut loc vernisajul expoziţiei de pictură „Pilda oraşului meu”, în cadrul activităţilor de valorificare a patrimonului cultural şi istoric al oraşului, în contextul celebrării Zilei Naţionale a României, sub genericul „Artă şi culoare din ţinutul Silvaniei”. Sub admirabila îndrumare artistică a prof. Dumitru Costălaş, cele 75 de tablouri au fost realizate de copii ( 8-18 ani) din Cercul de pictură „Silvan-Art” Şimleu Silvaniei (peste 200 de membri), reprezentând – în diferite ipostaze – urbea de la poalele Măgurii Şimleului. În această conjunctură, în sala mare a centrului, neîncăpătoare pentru zecile de persoane dornice de participare, au ţinut alocuţiuni tematice: drd. Daniel Stejerean – directorul centrului, ing. Septimiu Ţurcaş, prof. Angela Maria Lipo – directoarea Şcolii Gimnaziale „Silvania” Şimleu Silvaniei, ing. Lucian Bode, prof. Dumitru Costălaş şi Alina Pop – membră a cercului de pictură şimleuan şi studentă la Facultatea de Arte Plastice din Cluj-Napoca. Cu acest prilej, şimleuanul George Mureşan a citit două dintre poeziile sale: „Şimleu” (prima strofă, din cele patru: „Mi-e drag oraşul ăsta mic, cochet,/ Ce parcă ar ţine Măgura în spate,/ Prin care Crasna curge aşa încet,/ Iar oamenii-s calzi, de-atâta bunătate”…) şi „Sărbătoare sfântă”, apreciate de întreaga asistenţă. În plus, elevele chitariste: Aida Pop, Carla Ruţaş şi Andrea Budai (toate trei de la CN „Simion Bărnuţiu”, pregătite de Petre Gliguţa) i-au încântat pe martorii oculari prin interpretarea cântecelor: Andri Popa, Pădure nebună, N-ai nevoie de foarte multe, Colindăm iarna şi Ploaia care va veni. Sonorizarea (precum în prima parte a activităţilor) a fost asigurată de Romeo Oltean (Primăria oraşului), fiind apreciat şi felicitat de Daniel Stejerean, cel care a înmânat diplome tinerilor artişti plastici, celor trei interprete de muzică uşoară şi poetului George Mureşan, în semn de recunoaştere şi apreciere a talentului şi muncii acestora în frumosul domeniu cultural-artistic.
Aşadar, în acest „format” (dimensiune) s-au desfăşurat activităţile de sărbătorire a Zilei de 1 Decembrie în oraşul Şimleu Silvaniei. Ziua cea mare a României, a tuturor românilor, oriunde s-ar afla ei, este celebrată cum se cuvine, de fiecare dată. Totuşi, de câţiva ani încoace, nu înţeleg un paradox legat de Ziua Naţională a României, pe care am ezitat să-l fac public. Este ceva bizar între atitudinea participativă, corectă, la activităţi comune (mai mult sau mai puţin activă), una exteriorizată şi lipsa unuia dintre faptele doveditoare ale „bunului român”, nearborarea Steagului Tricolor Românesc, simbolul identităţii noastre naţionale, la casele/apartamentele fiecăruia sau la instituţii, societăţi comerciale, bănci etc.!! Mi se pare un dezacord total între ceea ce se spune şi ceea ce se face cu privire la iubirea de ţară, la respectul faţă de limba română, faţă de tradiţiile şi cultura poporului român. Mă întreb, mereu: a dispărut mândria de a fi român? Ne este ruşine să fim patrioţi, în adevăratul sens al cuvântului? Nu, nu cred că este aşa, este, doar, o părere (?!) amplificată de o mare dorinţă de înlocuire a patriotismului declarativ cu un real patriotism al faptelor, la toate nivelurile şi domeniile de activitate ale societăţii româneşti! Prin urmare, aşa să fie, o părere… În ciuda celor spuse, este în putinţa noastră, a tuturor, să privim cu bucurie, cu iubire şi cu speranţă spre un viitor mai bun al României, prin tot ceea ce vom întreprinde şi realiza. Pentru o naţiune română unitară, eternă şi vrednică de poporul său. Doamne, ajută-i pe români!
Motto: „Dacă timpul ar fi avut frunze, ce toamnă!”
Nichita Stănescu (1933 – 1983), poet român
Şimleuanul Ioan-Vasile Bulgărean a plecat demult de-acasă, din Zalnocul cel drag, urmând calea hărăzită de Domnul, întru realizarea sa, în toate planurile. Cum n-a uitat de unde a plecat atunci, dar şi de lângă familie, chemat la datorie, l-au năpădit gândurile şi dragostea pentru cei dragi. Ca să nu uite, dar şi ca să demonstreze acest fapt, şi-a aşternut gândurile, negru pe alb, exemplificându-le în „DOR DE VOI”. Colindând prin „SALOANELE IUBIRII” şi-a văzut „VISUL DIN VIS”, în mai multe ipostaze, dar cea mai concludentă a fost „SUB SEMNUL FECIOAREI”. Totuşi, în toate peregrinările sale, având parte de „DRAGOSTE ŞI SPINI”, n-a putut striga şi, iată, ni se destăinuie în „ŞOAPTE DE TOAMNĂ”!
Aşadar, la sfârşitul lunii lui Brumar 2016 şi al acestei toamne capricioase, poetul Ioan Vasile BULGĂREAN şi-a lansat al şaselea volum de poezie, intitulat sugestiv „ŞOAPTE DE TOAMNĂ”, cu sprijinul Editurii „SILVANIA” din Zalău. Culegerea textului aparţine autorului, coperta lui Ovidiu Teieru, iar tiparul şi tehnoredactarea sunt realizate de „Tehno-Print” Zalău. Volumul, în cele 100 de pagini, cuprinde 62 de poezii, între o prefaţă cu un punct de vedere al autorului şi un epilog cu două trimiteri în versuri, pe cât de anonime, pe atât de evocatoare: „Unui fost” şi „Unuia de-acum”!
Prezentarea cărţii a fost una inedită, făcută cu pricepere de şimleuanca Diana Teieru (fosta mea elevă) – studentă la două facultăţi: Facultatea de Litere şi Facultatea de Jurnalism (!), ambele în cadrul Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. Evenimentul s-a petrecut într-un cadru organizatoric propice, cu membri ai familiei Bulgărean, reprezentanţi ai unor instituţii şi societăţi comerciale locale, rude şi prieteni ai poetului. După un succint „curriculum vitae”, tânăra moderatoare a trecut la fapte, dovedind că stăpâneşte bine arta criticului literar, prin modul de analiză şi de interpretare a unor poezii (Toamna mea, Amintirea ta, Dacă aş fi avut aripi, Trăind ca să te mângâi etc.), precum şi prin evaluarea întregului volum de poezii. Spre edificare, redau unele puncte de vedere ale prezentatoarei Diana Teieru:
„[…] Cert este că toate aceste „şoapte”, însumate în acest volum, ne vorbesc atât de mult despre cum toamna s-a aşezat tăcută în sufletul său, iar dorul de cei dragi, florile disperate şi frunzele multicolore, readuc de fiecare dată toamna în mintea, inima şi viaţa poetului. […] Poeziile cuprinse în volum permit o introspecţie în „eul” poetului, cititorul fiind pus în postura de a se recunoaşte pe sine, dincolo de cuvinte, de a trăi sentimentul pe care-l transmite însuşi poetul sau chiar, uneori, o stranie senzaţie de „déjà vu” (n.m. „deja văzut”). […] Autorul ne face o subtilă invitaţie pentru a-i vizita labirintul sufletului său, unde stau stocate, aranjate şi unele chiar prăfuite, anotimpurile, oamenii dragi, muzele, lacrimile, amintirile, speranţele, clipele de fericire, durerea, nopţile de veghe şi visele. Este o găselniţă poetică ce incită cititorul şi-l face să devină curios, temerar pentru a deschide uşile acestor şoapte. […] Domnul Ioan-Vasile Bulgărean întinde mereu o mână de ajutor, dezinteresat, celor din jurul său. Deşi se vrea a fi un om dur, Ioan-Vasile Bulgărean e un suflet de poet, un suflet sensibil, capabil de emoţii nemaiîntâlnite la alţi oameni. […] Vechile creaţii completează în mod armonios acest volum de poezii, care au făcut – din nou – dovada harului, talentului şi sensibilităţii domniei sale, formându-se ca un poet plăcut cititorului. […]”.
Au ţinut alocuţiuni adecvate, cu profunzimea necesară unui astfel de eveniment cultural şi cu felicitările de rigoare, domnii: Ioan Pădurean, Silviu Moca, Viorel Creţan, Gabriel Coman şi subsemnatul. Provocându-l pentru a argumenta această nouă carte, Ioan-Vasile Bulgărean a spus:
„ŞOAPTE DE TOAMNĂ se vrea a fi un volum de poezie rezultat din emoţia provocată de stările personale pe care le trăiesc de fiecare dată în acest anotimp. Un anotimp plin de culoare, de linişte şi de bogăţie materială şi sufletească, în acelaşi timp. Mai puţin vioaie, cu zile scurte şi nopţi lungi, toamna ne aduce o adiere melancolică în suflete. Liniştite şi frumos aşezate în ferestre, fructele toamnei devin lămpile ce vor scălda nopţile lungi în luminile multicolore ale frunzelor, ca o licărire uşoară, dulce – amăruie. Cântată şi elogiată în versuri, toamna aduce, prin intermediul poeziei, o minunată dorinţă de a o reîntâlni, iar şi iar. Este ca un balsam al nostalgiei trecute, uitate în timp de primăvară. Toamna aduce cu sine un sentiment care parcă închide totul într-un cerc, este o completare ce vrea puţină nostalgie, linişte, iar apoi, după un timp, o dorinţă arzătoare ne duce către gândul că vor trece şi iarna, şi primăvara, şi vara şi, iar, într-o toamnă târzie, ne vom trezi mai înţelepţi cu un an şi mai fericiţi că suntem. Şi tot aşa, din poezie în poezie, devenim mai buni şi mai frumoşi”.
Poetul a citit poeziile: Iubirea mea-frunza, Desfrunzirea şi Răspunsul meu, iar în final, a oferit fiecărui participant câte un exemplar al acestui volum de poezii, cu dedicaţii personalizate.
Prin urmare, Ioan-Vasile Bulgărean a făcut, iarăşi, dovada unui poet maturizat, purtându-ne în aceeaşi „zonă” literară, dar pe altă cale, reliefând atât originalitatea şi vioiciunea personalităţii sale, cât şi aptitudinile literare şi artistice pe care le are. Aşa cum ne-a confirmat, îi aşteptăm următoarea carte…
Jurnaliştii din judeţ, membrii au Asociaţiei Jurnaliştilor din Sălaj, se reunesc pentru al zecelea an consecutiv într-un cadru festiv pentru a face o trecere în revistă a activităţii desfăşurate în 2016. Manifestarea va avea loc în sala “Dialoguri europene” a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj, de la ora 18, şi va cuprinde lansări de carte, o expoziţie de fotografie a jurnalistului Sebastian Olaru şi un moment muzical susţinut de tenorul Sergiu Chirilă.
Cărţile ce vor fi lansate cu acest prilej sunt Anuarul Presei Sălăjene 2016, apărut cu sprijinul Consiliului Judeţean Sălaj, “Descoperim Sălajul”, volumul VII, publicat la Editura Caiete Silvane, în colecţia “Magazin Sălăjean”, şi volumul de publicistică “Un bou în anul maimuţei”, semnat de Daniel Săuca, apărut la Editura Mega, Cluj-Napoca.
Evenimentul este organizat de către Asociaţia Jurnaliştilor din Sălaj, în parteneriat cu Consiliul Județean Sălaj și Primăria Municipiului Zalău şi îi are ca sponsori pe Michelin, TenarisSilcotub, Compania de Apă Someș şi Multicom.
Iubitorii de teatru din Şimleu Silvaniei sunt invitaţi duminică, 27 noiembrie, la ora 18, la teatru. Pe scena Casei Orăşeneşti de Cultură, va avea loc reprezentaţia piesei „Experimentul”, în regia lui Victor Olăhuţ. Din distribuţie fac parte Iulia Gliţă, actor de teatru şi film, profesor de artă, actor cu o vastă experienţă în art-terapie şi psihodramă, Marin Grigore, actor liber profesionist, colaborator constant al teatrelor bucureştene, invitat la Festivalul de film de la Cannes în calitate de actor în filmul „Sieranevada”, şi Florentina Năstase, nominalizată în acest an la Gala premiilor Uniter pentru cel mai bun rol secundar. Intrarea este liberă.
Te punem la curent cu tot ce contează în orașul Șimleu Silvaniei!
Acest site utilizează cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți în regulă, dar puteți renunța, dacă doriți. Setările cookieACCEPT
Politica de confidențialitate și cookie-uri
Prezentarea generală a confidențialității
Acest site utilizează module cookie pentru a vă îmbunătăți experiența în timp ce navigați pe site. Din aceste cookie-uri, cookie-urile clasificate ca necesare sunt stocate în browser-ul dvs., deoarece sunt esențiale pentru funcționarea funcțiilor de bază ale site-ului. De asemenea, folosim module cookie de la terțe părți care ne ajută să analizăm și să înțelegem cum utilizați acest site web. Aceste cookie-uri vor fi stocate în browserul dvs. numai cu acordul dvs. De asemenea, aveți opțiunea de a renunța la aceste cookie-uri. Dar renunțarea la unele dintre aceste cookie-uri poate avea un efect asupra experienței dvs. de navigare.
Cookie-urile necesare sunt absolut esențiale pentru ca site-ul să funcționeze corect. Această categorie include numai cookie-urile care asigură funcționalitățile de bază și caracteristicile de securitate ale site-ului web. Aceste cookie-uri nu stochează informații personale.