Motto: „Şahul este piatra de încercare a inteligenţei”.
Johann Wolfgang von GOETHE (1749-1832), scriitor, gânditor şi om de ştiinţă german

La 24 Ianuarie 1859 a avut loc Unirea Principatelor Române, Moldova şi Ţara Românească, important act istoric pe calea înfăptuirii statului naţional unitar român. Cu prilejul sărbătoririi a 158 de ani de la „Mica Unire”, Primăria şi Consiliul Local din Şimleu Silvaniei, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială “Silvania” – „ şi-au dat mâna” – organizând competiţia şahistă Cupa „UNIRII” – ediţia 2017, pentru elevi din şcolile gimnaziale ale oraşului de la poalele Măgurii Şimleului. Concursul s-a desfăşurat în devans, vineri, 20 ianuarie 2017, în Centrul de Documentare şi Informare al Şcolii „Silvania”, la 13 mese de şah. Au participat 68 de elevi, fete şi băieţi, jucându-se în „sistem eliminatoriu”, în urma tragerilor la sorţi individuale. Din nou, a fost reliefat interesul unor elevi pentru şah (câţiva au fost însoţiţi de părinţi sau bunici!), cei care au printre alte pasiuni şi sportul minţii, care – vorba aceea – este un joc şi nu o joacă! Mulţi dintre ei au etalat evidente cunoştinţe de „strategie şahistă”, mai ales în finalurile de partide. Juriul concursului (prof. Gavril Lungu – Şcoala „Silvania”, prof. Barna Krisztián – Şcoala „Báthory István” şi instructorul de şah Iván Vasile – pensionar) a stabilit că cei mai buni au fost:
- clasele 0 – I: Diana Ciatarîş şi Tudor Pop (ambii de la Şcoala „Silvania”); 2. Mara Ardelean (Şcoala „Silvania”) şi Gudor Lorand (Şcoala „Báthory István”); 3. Cristina Lazăr (Şcoala „Horea”) şi Veres David (Şcoala „Báthory István”);
- clasele II – IV: Luana Ardelean şi Mihai Molnar (ambii de la Şcoala „Silvania”); 2. Maria Lazăr (Şcoala „Horea”) şi Papp Richard (Şcoala „Báthory István”); 3. Egri Kriszta (Şcoala „Báthory István”) şi Bogdan Zaha (Şcoala „Silvania”);
- clasele V – VIII: Böti Vivien (Şcoala „Báthory István”) şi Luigi Pop (Şcoala „Silvania”); 2. Kőteles Ştefania (Şcoala „Báthory István”) şi Sergiu Inocan (Şcoala „Silvania”); 3. Mihaela Lakatos (Şcoala „Horea”) şi Florin Ciurar (Şcoala nr. 1 „Pustă”).
La festivităţile de premiere, aceştia au fost onoraţi cu: diplome, cupe şi medalii, alături de felicitările de rigoare, iar toţi participanţii au primit dulciuri şi sucuri din partea orgnizatorilor.
Totuşi, nu pot încheia acest articol fără un punct de vedere. Unul pertinent, referitor la sportul şimleuan. Mai precis, la sportul de masă. Parcă-i nefiresc ca, în această conjunctură, cu patru zile libere (21-24 ianuarie 2017) să se desfăşoare, la nivelul oraşului, doar un concurs de şah şi acela numai pentru elevii din şcolile gimnaziale!! Au fost perioade când oraşul Şimleu Silvaniei era renumit, chiar la nivel naţional, pentru concursurile/întrecerile desfăşurate la mai multe ramuri sportive, individual şi pe echipe. Acestea erau organizate, indiferent de anotimp, la toate categoriile de participare (vârstă şi profesie), care atrăgeau numeroşi iubitori ai sportului, sub diferite motive, primele fiind dezvoltarea fizică corectă şi armonioasă, precum şi menţinerea stării optime de sănătate şi creşterea capacităţii de adaptare a acestora la factorii de mediu. Cu timpul, societatea a evoluat, perfecţionându-se sub toate aspectele în „zodia” computerului/internetului, cu toate „aplicaţiile” existente. În acest context, multe, foarte multe persoane nu-şi mai găsesc „timp liber” pentru sport, pentru mişcare, pentru sănătate. De aceea, trebuie făcut ceva, de cineva, pentru atragerea reală a oamenilor, cu precădere a copiilor şi tinerilor la practicarea sportului (părerea mea). Mă gândesc la familiile acestora, la educatoare şi învăţătoare, la profesorii de educaţie fizică şi sport din şcoli şi licee, dar şi la Comisia pentru activităţi social-culturale, învăţământ, sănătate, familie, muncă şi protecţie socială, protecţie pentru copii, tineret şi sport din cadrul Consiliului Local Şimleu Silvaniei (remunerată!), constituită şi validată în data de 23 iunie 2016. Ce părere aveţi doamnelor şi domnilor? Aşteptăm revirimentul…
Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei















O nouă carte semnată de preşedintele Cenaclului „Silvania”, Marcel Lucaciu, a văzut lumina tiparului. Aceasta urmează a fi lansată în cadrul celei de a 10-a ediţii a Zilelor Revistei „Caiete Silvane”, ce se vor desfăşura în perioada 17-18 martie.
Iuliu Maniu s-a născut la Șimleu Silvaniei, în data de 8 ianuarie 1873, a trăit la Bădăcin și a murit în pușcăria de la Sighet, localitate în care zace îngropat și astăzi. Din cei 80 de ani de viață, 56 de ani i-a dăruit poporului român, prin întreaga sa activitate politică. Cu toate că a deținut funcții importante, nu acestea i-au adus respectul, ci modul în care a înțeles că trebuie abordată politica, relația cu opoziția, și nu în ultimul rând, relația cu oamenii simpli.

























































In perioada 16-18.12.2016, baza olimpica din Poiana Brasov a gazduit editia cu nr.XXVI a Stagiului Ardealului la Karate Shotokan, eveniment la care au participat peste 100 de antrenori, instructori si sportivi din loturile de performanta, precum si aspiranti la grade superioare(Dan). Seminarul a fost sustinut ca de fiecare data de catre sensei Adrian Popescu-Sacele, un maestru desavarsit care inca din ilegalitate este sufletul karate-ului romanesc.































































Numărul 143 al revistei de cultură Caiete Silvane este disponibil online, la adresa www.caietesilvane.ro. Editată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, sub egida Uniunii Scriitorilor din România, a Consiliului Județean Sălaj, a Primăriei și a Consiliului Local al municipiului Zalău, revista oferă cititorilor săi un sumar bogat, din care amintim studiul lui Ioan Ardeleanu Senior, “Locul morţii lui Gheorghe Şincai. Legendă. Tradiţii. Adevăr”, câteva poeme scrise de Victor Munteanu, o analiză a romanului lui Ştefan Goanţă, “Patul de zăpadă”, semnată Irina Ciama, sau profilul poetic al lui Dumitru Tămaş, creionat de Georgeta Mihele.
După ce a găsit, într-o revistă, un calendar lunar cu date din istoria României, jurnalistului Daniel Mureşan, directorul cotidianului Magazin Sălăjean, i-a venit ideea realizării unui proiect asemănător, dar anual, în care să reunească evenimente importante petrecute pe meleaguri sălăjene. Se întâmpla acum opt ani.
