Motto: „Cultura e puterea cea mai tare de pe pământ şi e o cetate nouă a unităţii noastre”.
Simion Bărnuţiu ( 1808 – 1864), om politic şi gânditor român
Sâmbăta trecută, în a unsprezecea zi a lunii lui Mărţişor, la Zalău, s-a desfăşurat „Gala Culturii Sălăjene” – ediţia a VII-a. Aceasta a fost organizată de Ministerul Culturii şi Idenităţii Naţionale şi Direcţia Judeţeană de Cultură Sălaj, în parteneriat cu Editura „ORDO AB CHAO” din Zalău. A fost o festivitate reuşită, un minunat eveniment cultural tradiţional al judeţului Sălaj, care a reunit, din nou, oameni de seamă ai culturii sălăjene şi naţionale, printre care s-au aflat: scriitori, poeţi, artişti, bibliotecari, muzeografi, specialişti ai patrimoniului românesc, restauratori de monumente istorice şi case memoriale. Alături de aceştia au fost reprezentanţi ai: Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale; unor instituţii administrative judeţene, orăşeneşti şi comunale; instituţiilor sălăjene de cultură şi educaţie; Episcopiei Sălajului şi ai cultelor sălăjene; unor organizaţii nonguvernamentale culturale; unor agenţi economici, sponsori şi promotori ai actului cultural; directorii executivi ai Direcţiilor pentru Cultură din judeţele: Mureş, Satu Mare, Hunedoara şi Bistriţa – Năsăud, mass-media şi invitaţi.
Activitatea s-a desfăşurat sub sloganul „promovarea identităţii naţionale”, într-o bună monitorizare a doamnei Doina COCIŞ – director executiv al Direcţiei Judeţene pentru Cultură Sălaj şi a domnului Adrian LUNGU – reprezentant al Societăţii Române de Radiodifuziune, cu detalii edificatoare despre activitatea culturală sălăjeană, desfăşurată în anul 2016. Evenimentul a început cu un moment de muzică tradiţională sălăjeană, Jocul la Şură, prezentat de Mircea Groza, în interpretarea Orchestrei Ansamblului Profesionist „Porolissum” Zalău (dirijor, Ionuţ Dârjan).
În cadrul frumoasei Gale, au fost înmânate 25 de Diplome de Onoare şi 12 Trofee de Excelenţă ( cu atractivul „Laudatio”) unor personalităţi culturale, însoţite de binecuvenitele aplauze din partea asistenţei. Astfel, Diplome de Onoare au primit: Leontina Prodan (Proiectul „Drumul cânepii pe Valea Almaşului”), Patricia Toma (Reconstituirea Nunţii tradiţionale din Sălaj, în localitatea Marin), Asociaţia Culturală „Alexandra ETNO” din Iaz (Evenimentul „Habă pe Valea Barcăului”), Ansamblul Folclorioc Profesionist „Porolissum” (Participarea cu succes la evenimente naţionale şi internaţionale), Prof. Irina Goanţă ( Reeditarea antologiei de folclor literar „DU-TE, DOR, ŞI VINO, DOR”), Fanfara „Promenada” a Casei Municipale de Cultură din Zalău (10 ani de activitate în slujba comunităţii), Mircea Ciocian (Proiectul „Eroii Sălăjeni şi faptele lor”), Prof. Marin Ştefan (Promovarea identităţii naţionale prin articole de presă şi imagini realizate profesionist), Universitatea de Vest „Vasile Goldiş”, filiala Zalău (Proiectul „Studenţii în Spaţiul Cultural al Sălajului”), Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău (Proiectul „NOI DESPRE NOI. Elemente reprezentative ale patrimoniului cultural sălăjean”), Olimpia Mureşan (Proiectele şi activităţile educaţionale derulate în anul 2016), Prof. Gaspar Attila (promovarea identităţii naţionale prin proiecte derulate de-a lungul întregii sale cariere), Arh. Alex Strîmbu ( Proiectul de reabilitare a monumentului istoric „Spitalul Judeţean de Urgenţă Zalău, secţia Boli Infecţioase”), Gheorghe Ilea (Proiectul „DOCUMENT”, care valorifică patrimoniul cultural naţional), Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” (Proiectul „BiblioAVENTURA CUNOAŞTERII”), Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică Sălaj (Parteneriate valoroase şi proiecte de promovare a identităţii culturale locale), Şcolile Gimnaziale: Mihai Eminescu, Simion Bărnuţiu şi Gheorghe Lazăr, Colegiul Naţional „Silvania” şi Liceul de Artă „Ioan Sima” – toate din Zalău (parteneriate valoroase în proiecte de promovare a identităţii culturale locale), Prof. Maria Borz (înfiinţarea şi coordonarea Grupului de elevi „Urmaşii lui Iuliu Maniu”, la Bădăcin), Prof. Silviu Junjan – Şcoala „Silvania” Şimleu Silvaniei (Punerea în valoare a personalităţii omului politic Iuliu Maniu), Prof. Ştefania Nechita (Parteneriate între Liceul Ortodox „Sf. Nicolae” Zalău şi Direcţia pentru Cultură Sălaj) şi Clubul de Voluntariat „IMPACT LEGO CNS (Proiectul Gusturi vechi cu IMPACT azi). La îndemnul doamnei Doina Cociş, unii dintre aceştia au ţinut câte o alocuţiune adecvată, cu mulţumirile de rigoare.
Trofee de Excelenţă, au primit: Mircea Groza (Promovarea identităţii naţionale, autoprezentare), Ileana Graţiana Pop (Promovarea valorilor autentice româneşti specifice satului tradiţional – laudatio, Doina Cociş), Prof. Nicolae Gudea (Cercetarea şi valorificarea ştiinţifică a Complexului Arheologic „POROLISSUM” – laudatio, Dan Băcueţ), Prof. Grigore Grigoruţ (Promovarea identităţii naţionale într-o carieră excepţională în slujba muzicii – laudatio, Daniel Săuca – manager al Centrului de Cultură şi Artă Sălaj), Dr. Daniel Sana (Activitate desfăşurată în cadrul Direcţiei pentru Cultură Sălaj– laudatuio, Doina Cociş), Prof. Şepsi Iosif (Artist cu un rol incontestabil pentru definirea identităţii naţionale – laudatio, Călin Hîrza), Septimiu Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei (Susţinerea proiectelor de promovare a identiţăţii naţionale – laudatio, Doina Cociş), Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” (Proiectul „Zalăul este de IMPACT – prezentare, Florica Pop – managerul bibliotecii), Daniel Săuca (Management cultural de excepţie, autoprezentare), Florin Horvath (Volumul „De la Zalmoxis la Sarmizegetusa” – laudatio, Călin Hîrza), Alina Zară Prunean şi Alin Prunean (Proiectul „SUVENIR DE SĂLAJ” – autoprezentare) şi Conf. Univ. Dr. Pr. Gabriel Gârdan ( Promovarea identităţii culturale şi confesionale – laudatio, academician Ioan – Aurel Pop).
Premierile au fost făcute de dl. Alexandru Pugna – secretar de stat în Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale, oferind diplomele şi trofeele însoţite de albumul Cameliei Burghele, Şapte zile în Ţara Silvaniei ( Editurile „Caiete Silvane” Zalău şi „Etnologică” Bucureşti, 2015), precum şi de câte un superb trandafir roşu, alături de felicitările potrivite fiecăruia.
Menţionez faptul că, înaintea deschiderii oficiale a Galei, între cele două „reprize” de premiere şi la sfârşitul activităţilor, Orchestra Ansamblului Profesionist „Porolissum” Zalău a susţinut un captivant concert. De asemenea, Nicolae Băciuţ – directorul executiv al Direcţiei pentru Cultură Mureş a avut un discurs tematic, evidenţiind bogata activitate culturală sălăjeană desfăşurată de-a lungul anilor.
În cadrul minunatei Gale a culturii sălăjene, discursul academicianului Ioan – Aurel POP (Prof.Univ.Dr. şi rector al Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca) şi cel al lui Alexandru PUGNA , au fost remarcabile, urmărite cu mare interes de cei prezenţi. Ele s-au constituit în adevărate pledoarii pentru cultură, pentru promovarea şi valorificarea ei, urmărind necesarul şi importantul atribut al acesteia în definirea, formarea şi consolidarea identităţii noastre naţionale. Amândoi au avut cuvinte elogioase despre cultura sălăjeană, evocând unele episoade specifice acestui colţ mirific din Ţara Silvaniei. În plus, distinşii oratori au lăudat Sălajul, pe oamenii lui de cultură, felicitând-o pe doamna Doina Cociş pentru modul de organizare şi desfăşurare a acestui eveniment cultural, unul deosebit de important pentru toţi sălăjenii şi nu numai.
Doamna Doina Cociș, mulțumindu-le pentru frumoasele cuvinte, le-a oferit câteva obiecte sălăjene tradiţionale.
Activităţile s-au încheiat cu „Balul Culturii”, apreciat de toţi participanţii.
Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei































































































































































La sfârşitul lunii lui Făurar, în ajunul Mărţişorului (marţi, 28 februarie 2017), în oraşul Şimleu Silvaniei, s-a organizat o inedită întâlnire literară de către Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj (CCAJS), Asociaţia Scriitorilor din Judeţul Sălaj (AS-JS) şi Cenaclul literar „Silvania” din Zalău, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj şi Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” din localitate. În această conjunctură, patru importanţi scriitori sălăjeni au avut discursuri tematice, adevărate convorbiri literare, cu profesori şi elevi ai colegiului amintit, citind din creaţiile lor. Este vorba despre: Daniel Săuca (manager al CCAJS, preşedinte al AS-JS şi redactor-şef al Revistei de cultură „Caiete Silvane”), Ion Pițoiu-Dragomir (profesor de limba şi literatura română – cel mai prolific scriitor sălăjean, cu 37 de cărţi publicate), Marcel Lucaciu (profesor de limba şi literatura română, inspector şcolar de specialitate, fost elev al colegiului) şi Daniel Hoblea (referent la CCAJS, secretar al AS-JS şi secretar de redacţie la Revista „Caiete Silvane”, fost elev al Liceului Agricol Şimleu Silvaniei, şef de promoţie în anul 1983).
Apoi, dl. Daniel Săuca a ţinut un substanţial discurs, spunând:






















































La început de Făurar, după Praznicul Întâmpinarea Domnului, duminică, 5 februarie 2017, una dintre aşteptarile şimleuanilor, şi nu numai, s-a materializat. Este vorba despre inaugurarea Monumentului lui Iuliu Maniu, cel numit „făuritor de ţară”, personalitate marcantă a vieţii politice româneşti, mare patriot şi om de stat, luptător intransingent pentru întregirea neamului românesc şi democraţiei, aici, în Şimleu Silvaniei, oraş în care s-a născut şi unde şi-a petrecut o parte din copilăria sa. Aici, unde a fost înfiinţată Fundaţia Cultural-Istorică „Iuliu Maniu” (Str. 1 Decembrie 1918 nr.19) şi s-a amenajat Muzeul Memorial „Iuliu Maniu” (mutat la Bădăcin, în demisolul Bisericii Greco-Catolice), iar acesta a fost declarat „Cetăţean de Onoare al oraşului Şimleu Silvaniei”. Iuliu Maniu a îndeplinit multe funcţii, printre care: deputat în Parlamentul de la Budapesta (1906-1910, unde a afirmat şi apărat drepturile şi interesele legitime ale românilor transilvăneni), organizator important al Marii Uniri de la Alba Iulia (1 Decembrie 1918), preşedinte şi ministru al resortului de Interne al Consiliului Dirigent (1918-1920), preşedinte al Partidului Naţional Român (1918-1926) şi al Partidului Naţional Ţărănesc (1926-1933 şi 1937-1947), prim-ministru (1928-1930, iunie-octombrie 1930 şi 1932-1933) şi membru de onoare al Academiei Române (din 1919). El a fost un partizan consecvent al democraţiei, condamnând regimurile autoritare, dictatoriale şi totalitar-comuniste din România acelor vremuri.
Au fost depuse coroane de flori şi jerbe de către oficialităţi, iar printre depunători s-au aflat şi grupurile de elevi, sub îndrumarea profesoarelor: Maria Borz (Şcoala nr. 1 Pericei), Liana Man (Şcoala „Iuliu Maniu” Bădăcin) şi Liana Chiş (Şcoala „Silvania” Şimleu Silvaniei). La fel, au depus buchete de flori şi alte persoane, în timp ce Grupul „Dealul Ţarinei” cânta „Imnul lui Iuliu Maniu”, pe versurile lui Neluţu Pop (din Bădăcin). Întreaga festivitate a fost coordonată de drd. Daniel Stejerean – director al CNIPT Şimleu Silvaniei, cel care a vorbit despre însemnătatea evenimentului.















































































Statuia lui Iuliu Maniu evidențiază trăsăturile și expresivitatea pe care acesta le avea la vârsta de 45 de ani, în anul 1918.






















































