All posts by Administrator

Dimineţi friguroase şi temperaturi nefiresc de scăzute în Sălaj

Deşi în anii trecuţi luna mai debuta cu temperaturi generoase, de peste 20 de grade, cu soare şi atmosfera specifică unui prag de vară, iată că în acest an veştile de la meteorologi nu mai sunt atât de… calde.

Săptămâna a debutat în judeţ cu temperaturi nefiresc de mici pentru acestă perioadă, care abia au depăşit 8 grade la Zalău. Gradul de umiditate atmosferic a fost de asemenea ridicat, depăşind 75 la sută. Valul rece va mai persista până joi când temperaturile minime vor urca pe timpul zilei către 12 -14 grade.

În prima zi a săptămânii am avut parte de frig şi ploaie, iar probabilitatea ca precipitaţiile să fie din prezente în aceste zile rămâne destul de mare, mai ales după lăsarea serii.

Temperatura resimţită la Zalău, în noaptea de duminică spre luni, a fost de 5 grade (8 înregistrate), un record de temperatură negativă înregistrat în ultimii ani în judeţul Sălaj.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Ziua de 9 Mai a fost marcată la Șimleu Silvaniei

9-mai-Simleu-Silvaniei-1-305x203Locuitorii orașului Șimleu Silvaniei au marcat luni, 9 mai, tripla semnificație a acestei zile, cu manifestări culturale, religioase și militare. Evenimentul organizat cu prilejul Zilei Independenței, a Zilei Victoriei Coaliției Națiunilor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial și a Zilei Europei s-a desfășurat la Troița din fața Bisericii Ortodoxe Nr. 1 din localitate, unde au avut loc alocuțiunile și ceremonialul militar.

După aceste momente a urmat depunerea de coroane și jerbe de flori, iar mai apoi a avut loc un program cultural-artistic susținut de un grup de elevi pregătiți de prof. Traian Albu.

La manifestările comemorative au luat parte oficialități locale, reprezentanți ai armatei și ai instituțiilor publice din oraș. Evenimentul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

De vorbă cu Daniel Pop, după lansarea primului său album muzical – „Horile m-o dus prin lume”

Interpretul de muzică populară Daniel Pop și-a lansat primul album de muzică populară, initulat „Horile m-o dus prin lume”, duminică, 8 mai, în prezența unui număr impresionant de oameni veniți să-i fie alături la Șimleu Silvaniei. Cu prilejul acestui eveniment important în viața tânărului șimleuan, am considerat oportun să adresez câteva întrebări care să ilustreze modul în care a fost perceput acest spectacol, dar și trăirile interpretului Daniel Pop.

Ioana Gale:

Vorbim, așadar, de lansarea primului tău album de cântece populare. Ce reprezintă pentru tine acest album?

Daniel Pop:

„Horile m-o dus prin lume” este un album cu un titlu pe cât de sugestiv, pe atât de realist, este un material în spatele căruia sunt ani de muncă susținută, și, pentru că este primul meu album, mi-am dorit ca lansarea lui să fie acasă, să-i am aproape pe cei dragi, pe oamenii pe care i-am purtat mereu în suflet și în gând, șimleuanii mei. Destinul a făcut să călătoresc prin lume încă din copilărie. Am purtat o luptă continuă între dorul de casă, de familie, de meleagurile în care am crescut și dorința de a face ceea ce-mi place cu adevărat. N-a învins nimeni, nici omul Daniel și nici artistul din mine, ci am reușit să le împletesc, așa cum am putut și cum am considerat că ar fi bine. De aceea, acest album e o încununare a trăirilor mele. Am depus mult suflet și am muncit mult. Acest prim album reprezintă pentru mine o etapă foarte importantă din cariera mea. Visul acesta a devenit realitate, lucru pentru care se cuvine să mulțumesc Primăriei orașului Șimleu Silvaniei, care mi-a acordat încrederea și sprijinul ei, iar fără susținerea domnului primar ing. Septimiu Țurcaș și a Consiliului Local acest eveniment ar fi fost foarte greu de realizat.

I.G.:

Dacă ar fi să reduci la un singur cuvânt ceea ce înseamnă pentru tine acest album, care ar fi acela?

D.P.:

Dacă ar fi să reduc la un singur cuvânt ce înseamnă acest album pentru mine, acel cuvânt ar fi „tinerețe”.

De vorbă cu Daniel Pop, după lansarea primului său album muzical – „Horile m-o dus prin lume” I.G.:

Cum a primit publicul noul album?

D.P.:

Se spune că unde sunt mulți, puterea crește. Am avut parte de un public numeros, am avut norocul să fiu înconjurat de mulți oameni dragi, să am parte de susținerea necondiționată a familiei mele căreia îi mulțumesc încă o dată, să fiu sprijinit de rudenii, prieteni, oameni cunoscuți și mai puțini cunoscuți care și-au rupt din timpul, devenit azi mult prea prețios, pentru a-mi fi alături. Tuturor le mulțumesc și le transmit că vor avea mereu un loc în sufletul meu, indiferent unde drumurile vieții mă vor duce. Sigur că fiecare om merită și își dorește să fie iubit, apreciat, respectat. Eu am gustat din toate acestea, le-am simțit cu adevărat duminică seara. Nu mi-am putut imagina, chiar dacă în suflet asta mi-am dorit, că vor veni la acest spectacol atât de mulți oameni. Au avut răbdare să-mi stea alături atâtea ore. Să nu mai vorbesc de faptul ca mulți au părăsit sala nemaiavând loc. Lor trebuie să le cer scuze și să îi asigur că mă voi revanșa. Uneori, lucrurile se desfășoară independent de tine. Păcat că nu s-a inventat un alt cuvânt pentru verbul „a mulțumi”, însă vi-l trimit din inimă și sper să îl simțiți oriunde ați fi.

I.G.:

Cum îți definești, într-un singur cuvânt, publicul prezent la lansare?

D.P.:

Aș putea descrie cel mai bine publicul, ca fiind onorabil! Sunt mândru că sunt din Șimleu Silvaniei, sunt mândru de șimleuanii mei!

I.G.:

Ai avut alături nume cunoscute ale muzicii populare românești, dar și mulți invitați din rândul colegilor tăi de generație. Ce a însemnat pentru tine prezența lor la acest spectacol?

D.P.:

Am avut alături de mine, duminică seara, oameni și artiști minunați. Prezența lor la Șimleu înseamnă foarte mult pentru mine, deoarece prin participarea lor, acest spectacol a avut o strălucire aparte! Așadar, îi mulțumesc doamnei Iuliana Tudor și doamnei Elise Stan, care mi-au făcut onoarea să fie alături de mine la acest eveniment de o importanță majoră pentru mine. Le mulțumesc invitaților de onoare – Ionuț Fulea, Mariana Deac, Dinu Iancu Sălăjanu, Alexandru Pugna, Antonela Ferche și Liviu Buțiu, Cornelia Neaga – care ne-au dovedit, încă o dată, nouă, celor tineri, că ne acordă sprijinul și susținerea ori de câte ori vom avea nevoie. Le mulțumesc și colegilor de generație – Vlăduța Lupău, Oana Tomoiagă și Șerban Horj, Alexandru Brădățan, Bogdan Toma, Ina Todoran, Stana Stepanescu, Virginia Irimuș, Paul Ananie, Alexandra Chira, Bogdan Cioranu, Codruța Rodean, Gabriel Dumitru, Nicu Mâță – care nu au ezitat să vină să mă susțină. Suntem o echipă de excepție menită să cânte și să încânte oriunde horile ne-or duce. Mulțumesc Ansambului „Ceata Junilor”, pe care îi asigur de tot respectul și recunoștința mea, iar pentru ca ei să fie prezenți în acest spectacol, îi mulțumesc doamnei manager Silvia Macrea. Încă o dată mulțumesc orchestrei condusă de Maestrul Ovidiu Barteș și echipei TVR Cluj pentru preluarea evenimentului!

I.G.:

Ce urmează după lansarea acestui prim album?

D.P.:

După lansarea acestui prim album, urmează alte surprize pentru cei care mă îndrăgesc, pentru cei ce iubesc tradiția. Am în plan să filmez videoclipuri la câteva melodii, astfel, mesajul cântecelor va putea fi transmis mult mai ușor. Totodată, pregătesc alături de colegii din tânăra generație un material inedit care va fi realizat alături de orchestra „Lăutarii” din Chișinău, condusă de Maestrul Nicolae Botgros.

I.G.:

Ce le poți transmite celor care, din diverse motive, nu au reușit să participe la acest eveniment, dar și-ar fi dorit să-ți fie alături?

D.P.:

Cuvintele mele se sincronizează cu horile mele, darul meu este să cânt, iar dacă prin acestea simțiți mulțumirea, iubirea și respectul pe care vi-l port, atunci sunt omul cel mai fericit! Leacul minții și al sufletului pe care vi-l ofer este muzica mea!

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Elevii Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Şimleu Silvaniei, cu rezultate notabile în sport şi cultură

Elevii Centrului Şcolar pentru Educaţie Incluzivă (CŞEI) Şimleu Silvaniei au înregistrat în ultima perioadă o serie de rezultate notabile atât la concursurile sportive la care au participat, cât şi la cele culturale.

În cadrul Campionatului Naţional de Fotbal Unificat în 7, rezervat copiilor cu vârste cuprinse între 14 şi 16 ani, elevii CŞEI s-au calificat la faza regională de la Cluj-Napoca, după ce au obţinut locul întâi la faza judeţeană de la Jibou. La finalul întrecerii regionale, elevii şimleuani, pregătiţi de profesorii Viorel Sim, Ivan Iambor şi Adriana Mariana Faur, s-au clasat pe poziţia secundă, însă, în ediţia trecută de campionat, evoluţia lor a fost şi mai bună. Şimleuanii au ajuns anul trecut până în faza finală de la Bucureşti, desfăşurată la Baza Sportivă a Federaţiei Române de Fotbal de la Buftea, clasându-se pe locul cinci din opt echipe participante.

CŞEI Şimleu Silvaniei are rezultate notabile şi la o serie de evenimente culturale. Trupa de dans “Burn Energy”, pregătită de profesorii Voichiţa Faragău şi Ivan Iambor, a ocupat locul doi la secţiunea dansuri din cadrul Festivalului Cultural “Miraje” Cluj-Napoca. În cadrul secţiunii teatru clasic, Trupa “Activ” a prezentat “Povestea unui elev leneş”, scrisă de coordonatorul Voichiţa Faragău, iar la final, CŞEI Şimleu Silvaniei s-a situat pe locul doi, primind şi un premiu special din partea juriului.

Profesorii de la CŞEI Şimleu Silvanie au ţinut să menţioneze că, pentru elevii centrului, astfel de concursuri sunt foarte importante, deoarece “în afară de socializare, atât de necesară, elevii noştri îşi pot demonstra, în primul rând lor, dar şi celorlalţi că sunt valoroşi”.

Sursa:  www.magazinsalajean.ro

Ana Blandiana a donat pentru Casa Memorială „Iuliu Maniu”

casa-maniu-reabilitare-12-305x407Fundația „Academia Civică”, condusă de scriitoarea Ana Blandiana, a donat miercuri, 27 aprilie, suma de 10.000 lei pentru Casa Memorială „Iuliu Maniu” din Bădăcin. Împreună cu scriitorul Romulus Rusan și-au propus ca prin intermediul acestei fundații să contribuie la educarea tinerilor pentru a dezvolta o mai bună cunoaștere a trecutului țării și, mai ales, pentru restituirea istoriei contemporane a României, falsificată în anii dictaturii comuniste. Principalul proiect al Fundației este reprezentat de Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței de la Sighet, locul în care Iuliu Maniu și-a dat ultima suflare. În acest sens, gestul lor reprezintă o importantă contribuție la reabilitarea Casei lui Iuliu Maniu, dar și un aport în reabilitare, din punct de vedere moral, a celui care a fost un simbol al luptei anticomuniste.

„Mă bucur să văd că personalități culturale ca Ana Blandiana și Romulus Rusan cred în proiectul nostru, iar donația lor nu poate decât să ne întărească speranța că lucrurile se vor îndrepta și Iuliu Maniu va fi cinstit așa cum se cuvine, la el acasă”,

a transmis parohul Cristian Borz.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Spitalul din Zalău şi cel din Şimleu caută medici rezidenţi

78128_1Ministerul Sănătăţii a anunţat că va organiza, luna viitoare, la Universitatea de Medicină şi Farmacie Târgu Mureş, concursul de intrare în rezidenţiat în domeniul medicină.

Absolvenţii universităţilor de medicină, medicină dentară şi farmacie vor putea concura pe cele 146 de posturi puse la bătaie la concursul de rezidenţiat ce va avea loc în 22 mai, la UMF Târgu Mureş. Centrului universitar de pregătire Cluj-Napoca, de care aparţine şi Sălajul, îi sunt repartizate 12 posturi de rezident, doar un sfert dintre ele disponibile în unităţile spitaliceşti din judeţ.

Potrivit informaţiilor publicate de către Ministerul Sănătăţii, în Sălaj vor fi scoase la concurs un post de rezident în Epidemiologie, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Sălaj, în cadrul Compartimentului Prevenire şi control infecţii nozocomiale. Tot în cadrul celei mai mari unităţi spitaliceşti din judeţ va fi scos la concurs şi un post de rezident în Medicină Sportivă, pentru Cabinetul de Medicină Sportivă. Un al treilea rezident ar urma să lucreze la Spitalul Orăşenesc „Prof. dr. I. Puşcaş” Şimleu Silvaniei, în Secţia Pediatrie.

UMF Târgu Mureş este singurul centru universitar desemnat de către Ministerul Sănătăţii să organizeze concurs de rezidenţiat la nivel naţional în sesiunea mai 2016, pentru locurile neocupate în sesiunea din 15 noiembrie 2015. Ministrul Sănătății, Patriciu Achimaș-Cadariu, a declarat că prin organizarea acestui examen de rezidențiat se va veni în sprijinul absolvenților care au învățat tematica veche, astfel încât aceștia să nu fie obligați să susține examenul după tematica nouă.

Acesta a precizat că trebuie găsite variante pentru problema deficitului de personal în anumite specialități — precum terapia intensivă, psihiatria, pediatria, epidemiologia — întrucât, pe lângă salarizare, crearea unui cadru în care absolvenții de medicină să se poată dezvolta profesional este extrem de important.

Concursul de rezidențiat din luna mai se organizează în urma solicitărilor și discuțiilor dintre Federaţia Asociaţiilor Studenţilor în Medicină din România cu reprezentații Ministerului Sănătății despre situația candidaților care, deși au obținut un punctaj minim de promovare, aceștia au rămas fără post/loc. MS a crescut anual numărul de locuri/posturi scoase la concursul de rezidenţiat, în 2015 fiind scoase la concurs 4.000 de locuri/posturi.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Situația Casei Memoriale „Iuliu Maniu” a ajuns și la președintele Klaus Iohannis

Inregistrare-memoriu-305x203Un memoriu privind situația reabilitării Casei Memoriale „Iuliu Maniu” a fost depus luni, 25 aprilie, la Administrația Prezidențială a României, cu scopul de a-l informa și de a-i cere implicare președintelui Klaus Iohannis în vederea continuării lucrărilor care au fost sistate la mijlocul acestei luni, din cauza datoriilor.

Apelul a fost înaintat de Parohia Greco-Catolică Bădăcin, care este administratorul imobilului, și depus la Cotroceni prin intermediul directorului executiv al Fundației „Corneliu Coposu”, Ion Andrei Gherasim.

„Până acum am apelat la toate instituțiile, în ordine ierarhică, pentru a duce la bun sfârșit proiectul la care ne-am angajat, reabilitarea Casei lui Iuliu Maniu. Am dorit să-l informăm și pe președintele României că, odată cu sărbătorirea centenarului Marii Uniri, simbolul Unirii – Iuliu Maniu – ar merita un spațiu muzeal la el acasă, în Bădăcin”,

a transmis parohul Cristian Borz.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Şimleu Silvaniei – gazda Olimpiadei Gimnaziilor la volei

Vineri, 22 aprilie 2016, oraşul Şimleu Silvaniei a fost, din nou, gazda ospitalieră a desfăşurării unei etape interjudeţene a sportului şcolar. De data aceasta a fost vorba de etapa regională a Olimpiadei Gimnaziilor la volei – băieţi, elevi din clasele V – VIII, născuţi în anul 2001 şi mai tineri. Competiţia a fost organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj (ISJS), prin prof. Maria Pop – inspector şcolar general, în parteneriat cu: Academia Olimpică Română – filiala Sălaj, prin prof. Nicu Lăpuşan – director; Primăria oraşului Şimleu Silvaniei, prin ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei şi Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei, prin prof. Angela Maria Lipo – directoare. Meciurile s-au desfăşurat în Sala de Sport „Măgura”, în faţa a peste 200 de spectatori (marea majoritate elevi!), între echipele campioane judeţene în anul competiţional 2015-2016: Şcoala Gimnazială nr.1 Remetea (Bihor), Liceul Teoretic „Alexandru Papiu Ilarian” Dej (Cluj), Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” (Maramureş) şi Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniai (Sălaj). Au lipsit reprezentantele judeţelor Bistrița-Năsăud și Satu Mare (?!).

În cadrul festivităţii de deschidere a competiţiei au ţinut alocuţiuni tematice: prof. Alina Cozac – inspector de specialitate la ISJS, Septimiu Cătălin Ţurcaş şi prof. Ioan Ilieş – consilier sportiv la Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Prin tragere la sorţi, echipele au jucat între ele, în sistem „două seturi câştigate din trei”. După ce s-au disputat patru meciuri, antrenorii au hotărât ca ultimele două partide să nu se mai joace, întrucât rezultatele acestora nu mai puteau influenţa stabilirea echipei câştigătoare. Iată rezultatele: Dej – Baia Mare = 2 – 0 (11, 5), Şimleu Silvaniei – Remetea = 2 – 0 (10, 2), Baia Mare – Remetea = 2 – 0 (15, 19) şi Dej – Şimleu Silvaniei = 2 – 0 (17, 10).

Au arbitrat bine: Eduard Hadade – principal, Dan Hadade – secund (ambii din Zalău) şi Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei).

Aşadar, echipa din Dej (Gabriel Pop – căpitan de echipă, Darius Cîmpan, Sorin Tarţa, Ademaro Cristea, Ovidiu Purdea, Cristian Chira, Alexandru Conţiş şi Daniel Iepan) s-a clasat pe primul loc şi va participa la finala naţională, care se va desfăşura la Bacău, în perioada 22 – 24 mai 2016. Elevii profesorului Mircea Itt au câştigat merituos această competiţie voleibalistică, în care Gabriel Pop s-a dovedit a fi cel mai bun trăgător, iar Darius Cîmpan cel mai bun coordonator. Pe locul doi s-a situat echipa din Şimleu Silvaniei (Trinka Eduard – căpitan de echipă, Alexandru Cordon, Andrei Oltean, Ionuţ Ruţaş, Marcel Bence, Paul Cosma, Marcu Toma, Paul Mokan, Olimpiu Ardelean şi Ionuţ Mureşan).

Echipa profesorului Marius Oniga a fost susţinută cu ardoare de fanii ei, dar, spre dezamăgirea lor, n-a putut să se impună în faţa celei din Dej, mult mai omogenă şi mai pragmatică. Locul trei a fost câştigat de echipa din Baia Mare (Radu Vele – căpitan de echipă, Denis Mărcuş, Alexandru Fet, Florin Ciocan, Sebastian Mureşan, Paul Hriţac, Narcis Cuc, Darius Donca şi Adrian Mureşan), antrenată de prof. Cătălin Bodea. Echipa din Remetea (Zsura Janos – căpitan de echipă, Nicodim Toc, Ioan Boiţ, Sebastian Crăciun, David Frenţ, Szigeti Botond, Daniel Teglaş, Robert Boiţ, Emanuel Lezeu şi Zsura Denes) a fost cea mai tânără formaţie în această competiţie, fără elevi din clasa a VIII-a (!). De aceea, micii voleibalişti ai profesorului Cătălin Făşie au fost aplaudaţi pentru multe acţiuni reuşite.

De evidenţiat faptul că, Ioan Ilieş şi Nicu Lăpuşan au înmânat tuturor elevilor şi profesorilor din cele patru echipe câte un echipament sportiv (tricou şi şort) cu însemnele olimpice, din Partea Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi a Academiei Olimpice Române.

Felicitări şi succes, Dej!

Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei

Dincoace de Măgura Șimleului

În 24 februarie 2016 se inaugura Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) Şimleu Silvaniei, ca urmare a Proiectului Administraţiei Locale aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice din România. Atunci, urbea de la poalele Măgurii Şimleului a devenit centru turistic în vasta şi frumoasa depresiune geografică care-i poartă numele – Depresiunea Şimleului. Au trecut doar două luni de zile, însă activităţile acestei instituţii, conduse de drd. Daniel Stejerean şi demarate prin proiecte inedite, sunt lăudabile. Printre acestea se află şi Proiectul educaţional „Implicare şi Cunoaştere”, elaborat împreună cu Primăria locală, în parteneriat cu şcolile gimnaziale: Silvania, Horea şi Báthory István, precum şi cu: Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu”, Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” şi Liceul Tehnic „Ioan Ossian”.

În prima decadă a lunii lui Prier s-a stabilit calendarul activităţilor, iar în următoarea s-a acţionat pentru organizarea acestora. Startul a fost dat în 19 aprilie 2016, prin activităţile programate în prima etapă, desfăşurate sub genericul „Şimleul de Poveste”. A fost o amplă acţiune desfăşurată dincoace de Măgura Şimleului, la mijlocul versantului sudic, unde se află urmele Cetăţii „Dacidava”. Acolo, peste 250 de elevi şi cadrele didactice însoţitoare au asistat la o interesantă lecţie de istorie şi arheologie condusă de dr. Horea Pop – arheolog la Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Sălaj. Domnia sa a reliefat atmosfera cetăţii dacice şi a celei medievale, referindu-se, totodată, la etapele cercetărilor arheologice, exemplificând structura acesteia prin cea mai recentă descoperire, donjonul cetăţii propriu-zise (turnul principal), precum şi cu alte lucruri interesante. În plus, fiindcă s-a abătut pe Măgură o burniţă trecătoare, Horea Pop i-a învăţat pe cei prezenţi cum să construiască un adăpost, improvizând unul spre bucuria celor fără şepcuţe.

Deocamdată, aceasta a fost tema „Şimleului de Poveste”, cu trecerea în revistă, succint, a istoriei/povestei privind Cetatea „Dacidava” – important obiectiv turistic al acestui ţinut neaoş, aflat pe falnica Măgură a Şimleului. Privind către ea, de dincoace, dinspre oraş, se văd Copacii Legii, înfrunziţi într-o primăvară blândă şi frumoasă, care tresar la ecoul fiecăror cuvinte de minte, inimă şi istorie ce vin de dincolo de aceasta, dinspre Bocşa lui Simion Bărnuţiu şi Bădăcinul lui Iuliu Maniu şi ale căror reverberaţii se împletesc într-un tradiţional leagăn spiritual românesc. Da, Măgura silvană este de dor. Şi de istorie… De pe ea se ridică semeţ Dacidava ca să se salute cu Porolissumul, deschizându-şi larg porţile pentru a auzi – din vechile lor vetre – cuvintele venite pe aripile timpului: Hai, să fim mai buni!

În continuare, cu sprijinul Primăriei, participanţii au curăţat perimetrul cetăţii de vegetaţia crescută excesiv în ultimii ani, au adunat crengile uscate căzute şi obiectele din plastic şi metal. Astfel, s-a ecologizat partea superioară a Cetăţii Dacidava, evidenţiindu-se zidul exterior al acesteia. Elevii nu s-au îngrijorat de stropii mărunţi de ploaie care au căzut o perioadă scurtă, au lucrat cu voie bună printre aceştia, găsind timp şi pentru a se juca.

Proiectul a continuat joi, 21 aprilie a.c., cu tema „Şimleul de Istorie”, prin activităţi de ecologizare a Complexului „Cetatea Báthory” din centrul oraşului. Au participat şi elevi însoţiţi de cadre didactice de la Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă din Şimleu Silvaniei cu gândul şi fapta integrării copiilor în societate, ajutându-i să socializeze cu cei din jurul lor, să se simtă utili şi apreciaţi de comunitate. În această conjunctură, prof. Erdei Ioan (Şcoala Gimnazială „Báthory István”) a prezentat aspecte din istoria cetăţii şi ale familiei princiare Báthory, pe baza documentelor coroborate cu cele mai recente descoperiri arheologice din cetate. De asemenea, Daniel Stejerean a lansat un concurs de desene pentru confecţionarea celor două porţi de intrare în cetate. Cele mai bune vor fi premiate şi vor fi luate în considerare la reamenajarea cetăţii.

În luna mai se va desfăşura o sesiune de evaluare şi prezentare a rezultatelor acestui proiect al CNIPT Şimleu Silvaniei cu participarea tuturor celor implicaţi, a unor invitaţi din partea autorităţilor locale şi judeţene, precum şi a mass-media.

Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei

Familia Rațiu a donat 20.000 lei pentru Casa Memorială „Iuliu Maniu”

casa-maniu-reabilitare-12-305x407Nicolae Christopher Rațiu, fiul marelui înaintaș țărănist, Ion Rațiu, a donat prin intermediul Fundației Familiei Rațiu, din Londra, suma de 20.000 lei pentru a cinsti memoria lui Iuliu Maniu, reprezentant marcant al partidului PNȚ și de trei ori prim-ministru al României. Din acest partid, devenit PNȚCD prin contribuția lui Corneliu Coposu, Ion Rațiu, în calitate de vicepreședinte al partidului, a candidat la funcția de președinte al României, în anul 1990.

„Mă bucur de acest gest de solidaritate, mai ales că vine din partea unui membru al familiei Rațiu. Această donație, la fel ca toate celelalte, ne ajută să achităm datoria mare pe care o avem la firma angajată în lucrări”,

a transmis parohul Cristian Borz.

Familia Rațiu a donat 20.000 lei pentru Casa Memorială „Iuliu Maniu

Reamintim că la data de 15 aprilie, au fost sistate lucrările la Casă, din cauza datoriilor acumulate, care trec de suma de 47.000 lei. Această donație și toate care au intrat până acum vor fi folosite pentru a achita la datoria. Până acum a fost consolidată fundația și aproximativ 90% din totalul pereților. În continuare, ar fi nevoie de susținere financiară – pe de-o parte, pentru a acoperi datoriile, pe de altă parte, pentru a începe lucrările la acoperiș. Iarăși, trebuie amintit că situația în care se află acoperișul pune în pericol lucrările care s-au realizat până în acest moment. Intervențiile nu se pot stopa înainte de finalizare, deoarece ar însemna să se distrugă ceea ce s-a realizat până acum.

„Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine”,

zicea Ion Rațiu.

Constatăm cu bucurie că familia Rațiu luptă în continuare cu un sistem care nu ne-ar vrea liberi să acționăm și să reconstruim ceea ce comunismul a distrus. Unul dintre simbolurile libertății de gândire este Iuliu Maniu și casa în care el a locuit, devenită Monument Istoric. Cei care susțin idealurile pentru care înaintașii noștri au suferit ani grei de pușcărie, pot contribui la salvarea unei importante bucăți din istorie, donând în conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400
Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205
Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730
Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu Silvaniei, jud. Sălaj

Întreaga activitate legată de evoluția campaniei poate fi urmărită pe pagina de Facebook:https://www.facebook.com/SalvatiCasaMemorialaIuliuManiu/?fref=ts

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro