All posts by Administrator

Studiul Chimiei, o abordare europeană la Colegiul Național Simion Bărnuțiu, din Șimleu Silvaniei

Colegiul Național Simion Bărnuțiu, din Șimleu Silvaniei, este o unitate de învățământ liceal din județul Sălaj adânc ancorată în acțiunile pentru educație organizate de Comisia Europeană. Proiectele Socrates/Comenius sau LLP/Comenius derulate în unitate din anul 2002 până în prezent au adus plusvaloare în mai multe domenii, dezvoltând în școală o dimensiune europeană bine cunoscută la nivel regional și național (prin acordarea Certificatului de Școală Europeană în 2007) și care a fost mereu motiv de mândrie pentru cadrele didactice ale unității, respectiv pentru beneficiarii finali ai învățării, care sunt elevii.

Schimbarea care s-a produs în anul 2015 privind implementarea proiectelor pentru educație promovate de Comisia Europeană prin Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Edu­cației și Formării Profesionale, București în cadrul programului comu­nitar Erasmus+ a găsit Colegiul Național Simion Bărnuțiu, din Șimleu Silvaniei, pregătit cu o nouă strategie de internaționalizare și cu intenții de dezvoltare europeană pe trei direcții: 1) dezvoltarea resur­sei umane din unitate; 2) întărirea colaborării interinstituționale și dezvoltarea comisiilor metodice prin prisma parteneriatelor inter­națio­­nale și 3) pro­movarea stagiilor de practică în rândul elevilor colegiului.

Dezvoltarea resursei umane, o preocupare permanentă a echi­pelor din unitate, a căpătat dimensiune europeană și varietate grație celor două proiecte de mobilitate succesive pe care Colegiul Național Simion Bărnuțiu le-a derulat, începând cu anul 2014, în cadrul programului Erasmus+, acțiunea-cheie KA101. Primul proiect de mobilități, derulat în 2014-2015, „Promovarea abordărilor pedagogice centrate pe elevi”, a vizat schimburi de experiență de două săptămâni (jobshadowing) pentru opt profesori în unități de învățământ din Londonderry, Irlanda de Nord, respectiv participarea cadrelor didactice la cursuri de formare în Saint Julien (Malta), Oxford (Marea Britanie) și Perpignan (Franța), toate vizând dezvoltarea competen­țelor pedagogice în rândul cadrelor didactice, asociate cu dezvoltarea competențelor de comunicare într-o limbă străină, respectiv a celor digi­tale. Anul școlar 2015-2016 aduce pentru același colegiu un al doilea proiect de mobilități Erasmus+, acțiunea-cheie KA101, „Promovarea colaborării internaționale”, cu programe de formare în domeniul managementului de proiect și dezvoltării competențelor de comuni­care într-o limbă străină în Limassol (Cipru), Valencia (Spania), Oxford și Cambridge (Marea Britanie). Ca urmare a participării cadrelor didactice la programele de formare menționate, unitatea beneficiară își dorește un colectiv de cadre didactice cu competențe pedagogice îmbunătățite cu o mai evidentă centrare pe elev a demer­sului pedagogic, cadre care au capacitate mai mare de integrare crosscu­r­ri­culară, care reușesc să gestioneze aspecte adiacente activi­tății ca­drului didactic și activități complementare procesului de învățământ, cum ar fi cele de management de proiect sau de integrare a elementelor CLIL în demersul didactic.

Întărirea colaborării interinstituționale, a doua dimensiune euro­peană promovată, se continuă la Colegiul Național Simion Bărnuțiu prin proiectul de parteneriat strategic KA219 pe care-l coordonează, implementat în perioada 2015-2017 în cadrul aceluiași program Erasmus+. Proiectul în cauză, având titlul „Experimente de chimie – o abordare europeană”, reprezintă modalitatea aleasă de colegiu pentru a dezvolta parteneriatele internaționale prin implicarea a două școli din Olanda și câte una din Grecia, Austria, respectiv Turcia, într-un demers centrat pe teme de chimie. Nevoia evidentă de a diversifica abordările pedagogice de la disciplina chimie, dorința de a crește rolul activităților experimentale la oră au fost motorul proiectului în cauză, proiect care a reunit deja de două ori echipe din fiecare școală parteneră (prima dată la Thessaloniki, în noiembrie 2015, și a doua oară în Turcia, în aprilie 2016), pentru a organiza activitățile din cadrul proiectului și a stabili coordonatele colaborării interinstituționale, respectiv structura celor trei produse intelectuale prevăzute a se elabora în cadrul parteneriatului.

Ideea proiectului a pornit de la evidența că internetul este o resursă impresionantă de informație, inclusiv chimică, chiar și în domeniul experimentelor de chimie realizate de și pentru elevi din ciclul secundar. Se observă însă o carență a diferitelor demonstrații experimentale pos­tate pe diferite canale: multora le lipsește o abor­dare pedagogică ce ar putea să le transforme în materiale de învățare pentru elevi sau mate­riale-suport pentru cadrele didactice care doresc să insereze astfel de elemente la oră. Multe dintre ele sunt realizate corect, dar le lipsesc explicațiile, altele sunt realizate doar de dragul spectacolului, iar în multe cazuri se observă abordări sau interpretări greșite, care pot să ducă la confuzii în cazul în care sunt urmărite de elevi.

Astfel, în cadrul proiectului se are în vederea realizarea și înregis­trarea video a unei colecții de experimente care se pretează pentru predarea chimiei la gimnaziu și liceu. Aceste înregistrări trebuie să respecte o serie de elemente care să le transforme într-un material de învățare (inserarea modului de realizare a experimentului, a ecuației reacției chimice, a explicației fenomenelor observate, menționarea riscurilor aferente manipulării reactivilor sau obținerii anumitor compuși chimici, menționarea bibliografiei etc.). Prin realizarea unui parteneriat european între șase școli se dorește nu doar o comparare a curricu­lumului aplicat la chimie, ci mai ales o armonizare a resur­selor create de așa manieră încât să se asigure o aplicabilitate cât mai mare a filmărilor realizate și postate online pe un canal public. Baza de date creată, de aproximativ 200 de înregistrări video, va fi însoțită de un manual experimental de chimie, manual redactat în limba engleză și tradus în limbile română, greacă și turcă și care va fi dispo­nibil atât în formă tipărită, cât și online pe diferite platforme. Pentru utilizatorii care nu pot folosi internetul în mod curent în demersul didactic se are în vedere crearea unui soft de gestionare offline a colecției de experimente de chimie, program care va fi creat într-un mod în care utilizatorul să poată interacționa cu baza de date, pe care o poate diversifica, chiar extinde, asigurând astfel o sustenabilitate evidentă a produsului intelectual după încheierea proiectului.

Odată realizate aceste produse finale, se urmărește o creștere a rolului experimentelor de chimie la clasă pentru utilizatorii acestora fie prin prezentarea demonstrativă la clasă a unor experimente filmate, fie prin utilizarea lor ca sursă de informații pentru reproducerea studiului anumitor fenomene chimice, fie prin diversificarea experimentelor care se pretează la studiul unui anumit capitol de chimie. Prezentarea auxilia­relor didactice create se are în vedere cu ocazia unei conferințe care se inten­­ționează a fi organizată în România, la unitatea coordonatoare, în

7 apri­lie 2017, ocazie cu care vor fi invitați profesori de chimie și/sau reprezentați ai managementului școlilor cărora li se vor pune la dispoziție materialele create. La finalul proiectului se are în vedere consultarea publicului care a beneficiat de produsele finale atât în vederea măsurării impactului acestora în derularea orelor de chimie, cât și pentru a vedea ce corecții se impun eventual înainte de a le face publice pentru un grup-țintă mai extins.

A treia direcție de creștere a dimensiunii europene a activităților din unitate: cea de promovare a stagiilor de practică în rândul elevilor, este doar în stadiu de proiect depus. Un astfel de demers ar aduce o acoperire la toate nivelurile în ceea ce privește nevoile de cooperare europeană ale școlii, cu implicarea tuturor, cadre didactice și elevi, în activități specifice promovate de Comisia Europeană. Prin acțiunile derulate în acest context unitatea oferă o paletă diversificată de activități, care toate tind să conveargă spre dezvoltarea atât de dorită pentru o școală angajată spre performanță și dedicată acțiunilor europene.

Prof. dr. Mircea BRĂBAN

Sursa: www.tribunainvatamantului.ro

Expoziția „Școala de altădată – De la tăbliță la tabletă, de la cercetași la pionieri” a adus elevi și cercetași împreună

cercetasi_muzeu-450x254Două clase de elevi zălăuani au vizitat vineri, 20 mai, expoziția temporară organizată la Galeria de Artă „Ioan Sima” din Zalău, după care a urmat o activitate cercetășească menită să ofere tinerilor o alternativă la timpul petrecut în mediul virtual. În cadrul expoziției, organizatorul acestui eveniment, istoricul Marin Pop, le-a prezentat elevilor obiectele expuse, le-a vorbit despre școala de altădată și despre tinerii străjeri și pionieri din perioada comunistă.

Imediat după vizitarea expoziției a avut loc o activitate cercetășească unde au fost invitați doi cercetași de la Șimleu Silvaniei pentru a împărtăși elevilor ce înseamnă să fii un cercetaș, care e echipamentul unui cercetaș, de unde vine cercetășia, ce înseamnă o patrulă, care e salutul cercetașilor, ce reprezintă el și, desigur, aspecte ce țin de activitățile care se desfășoară în taberele cercetășești.

cercetasi_muzeu2-450x231Fostul șef de trupă de la Șimleu Silvaniei, Doru Pușcaș, i-a învățat pe cei prezenți două noduri de bază care se folosesc în construcțiile din tabere, dar și să folosească Codul Morse pentru a transmite mesaje ca „SOS” sau „Ajutor” cu ajutorul cravatei de cercetaș ori cu semnale luminoase. Totodată, acesta le-a explicat cum să se orienteze cu ajutorul busolei, dar și cu ajutorul altor semne din natură.

Elevii implicați în această activitate provin de la Școala Gimnazială „Corneliu Coposu” și de la Școala Gimnazială „Porolissum” din Zalău.

„Consider că ar fi necesar ca și în Sălaj să existe o filială a cercetașilor pentru că cercetășia este o organizație democratică, în primul rând față de străjerie și pionierii care au fost folosiți și în scop propagandistic de către regimul comunist. cercetasi_muzeu2Cred că cercetășia ar fi foarte utilă în ziua de azi când copii se izolează într-o lume virtuală a tabletei, a calculatorului și se deconectează de lumea reală. Cu ajutorul taberelor care s-ar putea organiza cred că i-am putea aduce un pic mai aproape de realitate”,

a transmis gazda evenimentului, cercetătorul Marin Pop.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Şimleul propune un nou jucător pentru fotbalul mare: Alexandru Cherecheş

Talentatul fotbalist a ajuns de mai bine de trei ani la Poli Timişoara, iar la 19 ani este deja căpitanul unei formaţii importante din Liga a III-a, unde a fost împrumutat de către gruparea bănăţeană

Prin muncă şi sacrificiu poţi să îţi atingi scopul. Cam acestea au fost şi principiile lui Alexandru Cherecheş, un tânăr din Şimleu Silvaniei, care a început să practice “sportul rege” la vârsta de 9 ani, la Viitorul Zalău. Practic, de la Viitorul a început saltul său, chiar dacă următoarea destinaţie după patru ani a fost CS Barcău Nuşfalău. De la gruparea de pe Valea Barcăului, Alexandru Cherecheş a ajuns la Liberty Salonta, apoi la Poli Timişoara şi în prezent este împrumutat la Naţional Sebiş în Liga a III-a.

Aceasta ar fi în mare cariera de până acum a talentatului jucător, o carieră pe care a meritat să o dezbatem împreună cu Alexandru Cherecheş, care vrea să-i calce pe urme unui alt şimleuan – Liviu Antal, cel care deja are în palmares un titlu de campion, un titlu de golgheter al României, prezenţe în Liga Campionilor, dar şi la echipa naţională.

Dar să revenim la Alexandru Cherecheş, a cărui poveste ar trebui luată în seamă de orice jucător tânăr, care îşi doreşte să ajungă pe culmile succesului.

“La Viitorul Zalău am învăţat tainele fotbalului şi îi mulţumesc lui Daniel Sabou”,

a ţinut să spună Alexandru Cherecheş

Prin anul 2006, îndrumat de tatăl său – Romeo Cherecheş, Alexandru a început acest frumos sport la Viitorul Zalău, care şi atunci dar şi acum este cel mai de succes club de fotbal pentru copii şi juniori din Sălaj. Timp de patru ani, şimleuanul a îmbrăcat tricoul grupării conduse de Daniel Sabou şi a ajuns să capete o vastă experienţă.

“Vreau să încep prin a-i mulţumi lui Daniel Sabou pentru tot ce a făcut pentru mine în cei patru ani. Am petrecut o perioadă frumoasă la Viitorul unde am avut colegi minunaţi. Practic, la Viitorul am învăţat tainele fotbalului şi acolo au fost puse bazele fundaţiei cum s-ar spune. Mă bucur că la Viitorul sunt în continuare rezultate, iar clubul se menţine la un nivel de performanţă”,

ne-a declarat Alexandru Cherecheş, care îşi aduce aminte şi acum de primii paşi făcuţi în fotbal.

“La început era mai greu, fiindcă eu făceam naveta din Şimleu, dar am fost ambiţios. Sincer, atunci nu credeam că voi progresa atât de mult într-un timp scurt, dar acest lucru s-a putut doar prin pregătire”,

a adăugat fotbalistul, care la Viitorul a început să joace pe postul de mijlocaş stânga.

Sursa: www.sportulsalajean.ro

Noaptea Muzeelor, la împlinirea a 65 de ani de existență a Muzeului Județean de Istorie și Artă Zalău

noaptea-muzeelor-2016-450x340Sălăjenii sînt invitați, în 21 mai 2016, la cea mai culturală noapte a Europei, o noapte în care, așa cum spun cei de la Muzeu, “cultura te face mai deştept”.

Cei care vor trece pragul Muzeului se vor putea înscrie la concurs, oferindu-li-se, astfel, puterea și șansa unică de a corecta falsurile istoriei.

“Dacă în mai 2014 ţi-am oferit un muzeu profund înnoit, dacă din mai 2015 împăratul Caracalla este gazda ta şi asistentul nostru virtual, în 21 mai 2016 îţi oferim putere şi o şansă unică: VINO SĂ CORECTEZI FALSURILE ISTORIEI!”,

este invitația lansată de Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău. Asta după ce, de marţi, 17 mai, până vineri, 20 mai, pe platoul central din Zalău, cei curioși sînt invitați să facă o incursiune prin episoadele biografiei Muzeului, având ocazia să vadă cum a întinerit acesta în cei 65 de ani de existență.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Copiii de grădiniță din Șimleu Silvaniei au învățat ce înseamnă un stil de viață sănătos

Activitati-sportive-copii-simleu-450x253În cadrul primei ediții a simpozionului național „Schimbare prin mișcare”, joi, 12 mai, la Șimleu Silvaniei au avut loc câteva activități prin care s-a urmărit promovarea unui stil de viață sănătos în rândurile copiilor de grădiniță. În acest sens, peste 150 de copii de la cele patru grădinițe din oraș au fost implicați într-un program artistic desfășurat la Casa Orășenească de Cultură, prin care au transmis ceea ce au învățat ei despre regulile de bază a unui stil de viață sănătos bazat pe mișcare și pe o alimentație sănătoasă.

Totodată, peste 100 de copii de la Grădinițele Nr. 2 și 3 au participat la concursurile sportive desfășurate în Parcul Central unde și-au valorificat deprinderile motrice formate în cadrul orelor de educație fizică.

Simpozionul face parte din proiectul educativ „A,B, C-ul sănătății”, înscris în Calendarul Activităților Educative Județene și demarat de Grădinița cu P.P. Nr.2, în parteneriat cu Grădinița cu P.P. Nr. 3 din Șimleu Silvaniei.

„Prin acest eveniment am dorit să încurajăm schimbul de experiență între cadrele didactice din țară, împărtășirea exemplelor de bună practică prin care am reușit să formăm copiii să se deprindă cu un stil de viață sănătos bazat pe mișcare. Ne-a onorat cu prezența doamna Mihaela Blaga, multipla campioană națională, fostă jucătoare de handbal, cu un palmares impresionant, actualmente profesor de educație fizică. Așa cum numai un profesionist știe, a transmis copiilor îndemnul de a face mișcare, de a practica sportul care le place”,

a transmis directorul Grădiniței cu P.P. Nr. 2 Șimleu Silvaniei, Ioana Csatari.

Directorul Grădiniței cu P.P. Nr. 3, Nadia Chichișan, a concluzionat că această muncă a educatorilor trebuie continuată de părinți în mediul familial.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Sportul Şimleu s-a oprit in semifinale la faza zonală a juniorilor E

Gruparea de sub Măgură a fost învinsă în semifinale de către Viitorul Oradea.

În acest an, Sportul Şimleu a obţinut dreptul de a reprezenta Sălajul la faza zonală a juniorilor E, iar gruparea de sub Măgură chiar s-a prezentat onorabil, desi a avut în faţă adversari mult mai puternici.

În grupă, campioana Sălajului a câstigat primul meci cu ACS Transilvania Bistriţa, scor 2 – 1, după care a urmat o înfrângere la scor în faţa celor de la Luceafărul Cluj, (1 – 12).
Şi în aceste condiţii, elevii lui Bogdan Pop au ajuns în semifinale de pe locul secund, unde s-au duelat cu Viitorul Oradea. Diferenţa de valoarea și-a spus cuvântul, astfel că șimleuanii au pierdut la o diferenţă de cinci goluri și au părăsit competiţia în penultimul act.

Sportul Şimleu s-a oprit in semifinale la faza zonală a juniorilor E
Faza zonală de la Cluj-Napoca a fost câstigată de către Luceafărul Cluj, care a trecut fără probleme în finală de Viitorul Oradea.

Rezultatele din semifinale:
Sportul Şimleu – Viitorul Oradea 0 – 5
Luceafărul Cluj – Juniorul Satu Mare 7 – 0

Finala:
Luceafărul Cluj – Viitorul Oradea 6 – 0

Sursa: www.graiulsalajului.ro

CUPA ȘIMLEULUI – KARATE

 Duminică , 15.05.2016 , sala de sport “Măgura” din Șimleu Silvaniei a găzduit cea de-a XVIII-a ediție a “Cupei Șimleului “ la Karate Shotokan , eveniment organizat de către C.S.Omega și Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei în colaborare cu D.J.T.S.Sălaj.

Au participat peste 90 de sportivi da la cluburi sportive din Maramures, Satu Mare, Bihor și Sălaj, care s-au întercut în probe de kumite individual la secțiunea W.K.F., dar și Shobu Ippon pentru sportivii de peste 12 ani.

Delegația salajeană a fost alcatuită din sportivi de la C.S. Dani-San din Zalău (20 de sportivi), Cercul de Karate al Clubului Copiilor din Șimleu Silvaniei și secțiile C.S. Omega din Crasna și Șimleu Silvaniei ( 23 de sportivi), totalizând 43 de sportivi sălăjeni.

La finalul concursului, care a durat aproape 6 ore, sălăjenii adunaseră un număr impresionant de diplome, medalii și trofee, fiind prezenți pe podium aproape la toate categoriile de concurs . Astfel, s-au obținut 24 de locuri I, 18 locuri II și 11 locuri III, din cele 30 de categorii de concurs.

Au urcat pe cea mai înalta treaptă a podiumului următorii : Pop Maia, Pop Tania, Radu Paula (2), Cosma David, Iacob Nicolas, Laza Ianis, Chereches Marius, Satmari George, Pop Rares, Ilinca Marius (4) și Man Eduard –  din Șimleu și zălăuanii: Dalea Ariana, Fagarasi Daria (2), Chis Mihail, Sava Erik, Chis Andrei, Benta Samuel, Chende Alexandru și Goron Darius. Pe a doua treaptă au urcat: Tatar Bianca (2), Pop Raul, Brisc Andrei, Man Eduard, Purghe Tudor,  Brisc Andrei-Gheorghe, Man Eduard, Luput Laur si Maier Raul – din Șimleu, iar din Zalău, Fagarasi Daciana, Borbe Larisa, Balan Stefan, Moldovan Luca, Stejan Sebastian, Chende Alexandru și Cret Andrei. Locuri trei au obținut: Cionca Gabriel, Aiftimioaiei Flaviu, Chis Antoniu și Maier Raul – Șimleu, iar din Zalău, Borbe Larisa, Olar Andrei, Almasan David, Nagy Robert, Flore Alexandru, Banyai Gergo și Cret Andrei.

Un palmares extraordinar pentru sălăjeni, o evoluție deosebită, meciuri spectaculoase, bravo copii!

Pentru prestația lor, vreau să le mulțumesc arbitrilor: Chis Dan și Cret Adrian din Zalău; Takacs Mihaly, Sipos Imre și Molnar Csaba din Marghita; Herteg Ioana și Mihalcea Stelian din Baia Mare; Demjen Geza din Baia Sprie; Coste Calin din Jibou, toți aceștia fiind susținuți de către Duta Viorel din Baia Mare, președintele A.N.A.K. și de către subsemnatul, în calitate de arbitri coordonatori.

Felicit toți sportivii pentru atitudinea sportivă de care au dat dovadă și le urez succes în continuare și deasemenea țin să mulțumesc tuturor celor care au sprijinit buna desfășurare a concursului nostru.

 

Prof. Pop Gheorghe

Medalii pentru micii karateka de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei

imagine-articol0_50383Elevii pregatiți de catre profesorul Gheorghe Pop au facut o figura frumoasa la Campionatul Național Școlar din Oradea, reușind sa se claseze pe locul doi în ierarhia palatelor și a cluburilor de copii din țara

Weekendul trecut, la Oradea, s-a desfașurat Campionatul Național Școlar de Karate și Discipline Asociate, desfașurat sub egida M.E.N.C.S. Competiția a avut și în acest an parte de o locație extraordinara și anume, Complexul Comercial Oradea Shopping City.

Un numar impresionant de 314 sportivi de la 31 de palate și cluburi ale copiilor dar și de la unele cluburi sportive din 17 județe ale țarii s-au întrecut în probele de kata și kumite individual dar și pe echipe.

Evenimentul desfașurat în orașul de pe Criș se regasește în Calendarul Activitaților Extracurriculare al Ministerului Educației Naționale și Cercetarii Științifice la poziția 265.

În cadrul Campionatului Național au participat și elevii Cercului de Karate de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei. Un numar de opt sportivi antrenați de Gheorghe Pop, au alcatuit lotul șimleuan. Sportivii au avut parte de un ajutor foarte important din partea C.S. Omega,club care a pus la dispoziție echipamentul de concurs.

Medalii pentru micii karateka de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei

La finalul competiției, karatiștii șimleuani s-au clasat pe un onorant loc doi în ierarhia palatelor și cluburilor copiilor din țara.

La individual, elevii lui Gheorghe Pop au urcat de mai multe ori pe cele mai înalte trepte ale podiumului. Astfel, pe locul unu s-au regasit sportivii: Maia Pop și Tania Pop . Șimleuanii Marius Ilinca, Raul Maier și Eduard Man au reușit performanța de a câștiga de doua ori cel dintâi loc la cele doua probe de kata și kumite.

Pe locul doi s-au clasat karateka Maia Pop și Eduard Man. Sportivii Ileana Chisbora, Bianca Tatar, Laur Lupuț și Raul Maier s-au clasat pe cea de a treia treapta a podiumului.

Mulțumit de prestația și de rezultatele obținute de catre elevii sai, profesorul Gheorghe Pop a declarat:

“Un palmares deosebit, toți membrii lotului au urcat pe podium. Pentru premiile acumulate, conducerea clubului le adreseaza sincere felicitari și aduce mulțumiri tuturor celor care au sprijinit aceasta deplasare”.

Sursa: www.graiulsalajului.ro

Oficiul Fitosanitar Sălaj: BULETIN DE AVERTIZARE

redis1Condiţiile climatice din ultima perioadă au fost favorabile apariţiei puricilor de pământ la culturile de ridichi, varză timpurie, răsad de varzoase. Pentru combaterea acestora recomandăm că în această perioada să se efectueze tratament folosind unul din produsele: Faster 10 CE – 0,03% sau Actara 25 WG– 0,02% sau Decis Mega 50 EW – 0,02%.

Pentru agenţii de dăunare avertizaţi, se vor utiliza doar produse de protecţia plantelor (ppp) omologate de Comisia Naţională de Omologare a Produselor de Protecţia Plantelor, care sunt înregistrate în baza de date PEST – EXPERT, care poate fi accesată la adresa: http ://www.madr.ro, la secţiunea Fitosanitar – adresa web:https://aloe.anfdf.ro, utilizator – quest ; parolă – guest.

Citiţi şi respectaţi instrucţiunile şi informaţiile înscrise pe eticheta produselor de protecţia plantelor

Luaţi măsurile ce se impun pentru protecţia mediului înconjurător. Respectaţi cu stricteţe normele de lucru cu produsele de protecţie a plantelor, pe cele de securitate a muncii, de protecţie a albinelor şi a animalelor conform Ordinului comun (Ord. 45/1991 al MAA; 68/05.02.1992 Min. Mediului; 15b/3404/1991 al Dep. pentru Admin. Locală şi 127/1991 al ACA din România, 1786/TB/1991 al Minist. Transporturilor).

Coordonator Oficiul Fitosanitar
ing. Iştoan Aurel

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Sportul Şimleu a devenit campioană judeţeană la juniori E!

1462648986received_1137846756236274Chiar dacă mai sunt de disputat patru etape, formaţia pregătită de Bogdan Pop nu mai poate pierde locul 1, după ce a câştigat partida cu contracandidata pentru prima poziţie, este vorba despre CS Viitorul Zalău

În competiţiile juvenile din Sălaj, cea mai încinsă bătălie pentru titlul judeţean s-a dat la juniori E, adică la juniorii cei mai mici. Dacă Atletic Zalău este campioană la juniori D şi CS Viitorul se pregăteşte să devină campioană la juniori C, Sportul Şimleu şi CS Viitorul Zalău au mers cap la cap la juniori E.

Cu o singură înfrângere în 16 meciuri, gruparea de la poalele Măgurii se află pe primul loc de etape bune, având înaintea partidelor din acest week-end un punct în faţa adversarilor de la CS Viitorul.

Meciul decisiv a fost programat de AJF Sălaj sâmbătă, la Baza sportivă “Viitorul” de la Hereclean, şi s-a terminat cu victoria Şimleului, prin care elevii lui Bogdan Pop au devenit campioani judeţeni.

Sursa: www.sportulsalajean.ro