All posts by Administrator

Casa „Iuliu Maniu” are nevoie, în continuare, de ajutorul românilor, acoperișul stă să cadă

Lucrările la Casa Memorială „Iuliu Maniu” au fost sistate, din cauza datoriilor acumulate, în luna aprilie. Parohul Cristian Borz a solicitat, din nou, ajutor din partea Consiliului Județean Sălaj și mai departe la Administrația Prezidențială, dar răspunsurile nu au fost cele așteptate. Adică nu s-a primit nici măcar un leu, doar niște promisiuni foarte vagi sau nici măcar din acelea. Și totuși, ce ar trebui să facem ca să-i sensibilizăm pe cei care sunt în măsură să redea această pagină de istorie românilor? Nu e strigător la cer că vin donații de la oameni bolnavi de cancer sau imobilizați în scaun cu rotile, dar cei care chiar ar putea să facă ceva stau și dau a neputință sau mai degrabă a nepăsare din umeri?

Din păcate nici vremea nu a fost una favorabilă, iar ploile și vântul au produs pagube noi în acoperișul prăbușit deja pe alocuri, iar apa a pătruns în interiorul casei și riscă să producă daune și să afecteze lucrările recent încheiate. Prin urmare, se trage un nou semnal de alarmă tuturor celor care simt românește și care vor să păstreze istoria națională vie.

În continuare, este nevoie de ajutorul oamenilor simpli, pentru că autoritățile locale, județene și centrale refuză să se implice, deși orice ajutor cât de mic ar fi de folos. E nevoie de bani, pe de-o parte, pentru a acoperi datoriile, în valoare de 40.000 de lei, în urma lucrărilor desfăşurate în avans, pe de altă parte, pentru a începe lucrările la acoperiș. Iarăși, trebuie amintit că situația în care se află acoperișul pune în pericol lucrările care s-au realizat până în acest moment. Intervențiile de prima urgenţă nu se pot stopa înainte de finalizare deoarece ar însemna să se distrugă ceea ce s-a realizat până acum, iar din acest motiv, firma constructoare a continuat lucrările la consolidarea zidurilor chiar şi în condiţiile în care ştia că fondurile au fost epuizate.

La conacul de la Bădăcin s-au luat decizii importante pentru națiunea română

Casa memorială „Iuliu Maniu” din Bădăcin – Sălaj, monument istoric memorial înscris în Lista monumentelor istorice, este în continuare la mila publicului larg, după ce ani de zile o mână de oameni inimoşi, mânaţi cu determinare de spiritul unui om puternic şi cu credinţă în Dumnezeu, nu au reuşit să obţină decât promisiuni mari, grele şi multe.

Şi totuşi, mai există speranţă, chiar şi acum în ceasul al 12-lea, când tic-tacul secundarului marchează, cu fiecare bătaie, căderea unei bucăţi din acoperiș, care se desprinde şi devine praf peste amintiri.

Şi pentru că încă există speranţă şi oameni care mai cred, iar spiritul lui Maniu e încă viu, există campania publică: “Salvaţi istoria naţională, salvaţi Casa lui Iuliu Maniu!”, o campanie care, pentru a avea sorţi de izbândă, trebuie să „alerge“ în sens invers cursului firesc a timpului şi a lucrurilor. Și până acum a reușit.

Casa memorială „Iuliu Maniu” din Bădăcin este monument istoric memorial, înscris în Lista monumentelor istorice cu codul SJ-II-m-B-05012. Aceasta a fost construită în anul 1879 de către Ioan Maniu, tatăl marelui om politic Iuliu Maniu.

Importanţa acestui monument este dată de valoarea memorială, familia Maniu fiind una cu mari tradiţii, înnobilată la anul 1699. Ioan Maniu era descendent din familia Simion Bărnuţiu. Clara Maniu, mama lui Iuliu Maniu, era fiica Vicarului Silvaniei Demetriu Coroianu și a îndeplinit funcția de președinte a Reuniunii Femeilor Române Sălăjene timp de 16 ani. Personalitatea lui Iuliu Maniu a fost recunoscută, iar activitatea lui apreciată de înalți demnitari dinafara graniţelor României.

După anul 1947, când Iuliu Maniu a fost arestat, casa a fost transformată, pe rând, în depozit de îngrăşăminte chimice, sediu de gospodărie mixtă, tabără pentru copii, cămin pentru copii cu handicap sever. În tot acest timp, clădirea a fost prost întreţinută. În jurul clădirii funcţionează, astăzi, „Căminul pentru copii cu handicap sever”, care îngrijeşte peste 100 de copii cu dizabilităţi severe.

La conacul de la Bădăcin s-au luat decizii importante pentru națiunea română din Transilvania. Aici s-au întâlnit oameni politici care au realizat Marea Unire de la 1 Decembrie 1918.

În perioada interbelică, în afara oamenilor politici, la Bădăcin veneau studenţi şi elevi în tabere organizate în casa Maniu. Aceştia erau ghidaţi de Corneliu Coposu, urmaşul politic al lui Iuliu Maniu.

Respectarea testamenului marelui om politic

Salvarea de la distrugere a acestui important monument istoric înseamnă respectarea testamenului marelui om politic, care dorea ca în casa de la Bădăcin să se ocrotească şi să se instruiască tineri, dar în primul rând înseamnă respectarea memoriei înaintaşilor, respectarea valorilor pe care Sălajul le-a dat pe parcursul istoriei.

Consolidarea şi reabilitarea conacului ar permite, aşa cum ne-am propus, refuncţionalizarea clădirii prin redeschiderea muzeului “Iuliu Maniu” şi a unui centru cultural destinat tinerilor. Parohia greco-catolică derulează, de peste 10 ani, proiecte culturale cu tinerii. Refuncționalizarea centrului cultural destinat educației tinerilor va permite acestora studierea evenimentelor istorice, a personalităților care au avut însemnătate pentru istoria României.

De altfel, de când a început reabilitarea casei, respectiv luna noiembrie 2015, mulți din cei care au vizitat conacul și-au manifestat interesul în ceea ce privește redarea acesteia publicului larg și intenția de a reveni atunci când va fi gata spre a susține conferințe, ateliere de lucru ori tabere de creație.

Casa este construită din materiale tradiţionale – lemn, cărămidă şi parţial din cărămidă nearsă. Din această cauză, procesul de deteriorare este extrem de rapid.

Doritorii pot să sprijine acest proiect, donând în conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400

Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205

Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730

Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu Silvaniei, jud. Sălaj

Întreaga activitate legată de evoluția campaniei poate fi urmărită pe pagina de Facebook:https://www.facebook.com/SalvatiCasaMemorialaIuliuManiu/?fref=ts

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Terenul de sub Casa „Iuliu Maniu“ a fost dat în folosinţă gratuită pe 49 de ani. Consiliul Judeţean Sălaj refuză acordarea sprijinului financiar

Primăria Pericei a fost de acord să dea în folosinţă gratuită pentru 49 de ani terenul aflat sub Casa Memorială „Iuliu Maniu“. În acest sens, miercuri, 8 iunie, a fost semnat Contractul de Comodat, de către primarul comunei Pericei Boncidai Csaba şi părintele Cristian Borz, cel care se ocupă de reabilitarea casei de peste 15 ani.

„Astăzi, am semnat la Primaria Pericei, Contractul de Comodat prin care am primit în folosinţă gratuită pe 49 de ani terenul de sub Casa Memoriala „Iuliu Maniu“. În zilele următoare o să-l depun la OCPI împreună cu Certificatul de Moştenitor pentru înscrierea în Cartea Funciară.“,

transmite Borz.

În urma acestei acţiuni, autoritățile publice se vor putea implica în reabilitarea Casei Maniu, apartenența terenului fiind invocată de mai multe ori de-a lungul anilor, când s-a cerut sprijinul financiar.

Consiliul Judeţean refuză să acorde sprijin financiar şi blochează depunerea unei noi cereri până în 2017

În aceste zile s-a primit şi răspunsul final al Consiliul Judeţean Sălaj. Astfel, în urma cererii depuse în 07.04. 2016, Consiliu Judeţean a solicitat nouă documente suplimentare, printre care şi acordul Episcopiei Greco- Catolice pentru depunerea cererii de finanţare şi fotografii în toate fazele de lucrări, care au fost depuse în 04.05.2016.

În raspusul primit in data de 06.06.2016 (data poștei) se anunţă că dosarul depus este incomplet, motiv pentru care nu poate fi propus pentru alocarea de fonduri.

„Sunt două motive pentru care CJ consideră dosarul nostru este incomplet. Este vorba despre:

1. Avizul Direcţiei pentru Cultură desi este favorabil şi vizează un proiect de “Reabilitare a Casei memoriale Iuliu Maniu” este din 2012 şi este realizat de un alt proiectant diferit de cel care a intocmit devizul cu lucrările rămase de executat.
În primul răspuns primit pe data de 11.04.2016 ni s-a solicitat un „deviz de lucrări pentru lucrările rămase de executat, datat pe anul în curs şi vizat de dirigintele de santier“, aici nu scrie nicăieri că acest deviz trebuie să fie vizat şi de către arhitectul care a realizat proeictul tehnic şi care a primit în 2012 Avizul Direcţiei de Cultură. Eu am depus un deviz realizat de constructor şi vizat de dirigintele de şantier, aşa cum ni s-a solicitat.

2. Pe copia de Autorizaţie de Construire nr 23/29.10.2015 nu apare semnătura primarului ci doar a secretarului şi a arhitectului şef.
– cum aş fi putut eu să intru în posesia Autorizaţiei de Construire, care are număr de înregistrare şi este semnată de secretar şi arhitectul şef fară să am şi semnătura primarului?
– acestă autorizaţie a fost depusă la Inspectoratul în Construcţii, dacă nu era conformă erau blocate lucrările imediat.
– dacă prin absurd era nesemnată de primar, cât de greu era să-l suni şi să-l intrebi de ce nu a semnat?
– atât Primăria, cât şi Inspectoratul în construcții au documente originale şi ar fi putut imediat să verifice.

Răspunsul Consiliului Judeţean Sălaj se încheie prin a ne anunţa că o nouă cerere de alocare de sprijin financiar o să putem depune în anul 2017“,

explică Cristian Borz.

Doritorii pot să sprijine acest proiect, donând în conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400

Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205

Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730

Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu Silvaniei, jud. Sălaj

Întreaga activitate legată de evoluția campaniei poate fi urmărită pe pagina de Facebook:https://www.facebook.com/SalvatiCasaMemorialaIuliuManiu/?fref=ts

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

 

Cupa „1 IUNIE”

Motto: „ Şahul este viaţă”. ( Americanul Bobby Fischer, 1943 – 2008, fost campion mondial de şah)

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaţionale a Copilului, Primăria, Consiliul Local şi Şcoala Gimnazială „Silvania” din oraşul Şimleu Silvaniei, în parteneiat cu Consiliul Local al Copiilor şi Tinerilor, au organizat competiţia şahistă Cupa „1 IUNIE”, pentru elevi din ciclul gimnazial. Aceasta a intrat demult în tradiţia întrecerilor sportive şimleuane, atrăgând, an de an, mulţi iubitori ai „sportului minţii”. De fiecare dată, este o mare bucurie pentru copii, ca principali protagonişti ai competiţiei, cinstindu-şi cum se cuvine ziua, printr-un frumos eveniment sportiv. În plus, este vizibil interesul lor pentru şah, întrucât acest sport face cinste spiritului uman, recunoscându-i-se valenţele instructiv educative de necontestat, prin care se dezvoltă şi se consolidează inteligenţa într-o luptă sportivă aparte, una paşnică, caracterizată printr-un admirabil „fair-play”.

Concursul s-a desfăşurat miercuri, 1 Iunie 2016, în clubul Şcolii „Silvania”, la 16 mese de şah şi a reunit 73 de elevi, fete şi băieţi, reprezentând şcolile gimnaziale din oraş. S-a jucat în „sistem eliminatoriu”, în urma tragerilor la sorţi individuale. Întrecerile au fost atractive, cu partide interesante şi cu evidente răsturnări de situaţii, reliefând un bogat bagaj de cunoştinţe şahiste la unii jucători.

Juriul concursului a fost format din: prof. Bogdan Pop (Şcoala Gimnazială nr.1 Pustă), prof. Barna Krisztián (Şcoala Gimnazială „Báthory István”) şi instructorul de şah Iván Vasile, iar doamna Iván Ibolya (pensionară) a îndeplinit funcţia de secretar al competiţiei. Cei mai buni au fost declaraţi:
– Clasele I – IV: 1. Luana Ardelean şi Antonio Bonţe (ambii de la Şcoala „Silvania”); 2. Egri Kriszta (Şcoala „Báthory István”) şi Raul Balog (Şcoala „Silvania”); 3. Daria Zaha (Şcoala „Silvania”) şi Veres David (Şcoala „Báthory István”); menţiune – Maria Lazăr şi Luca Santavan (ambii de la Şcoala „Silvania”);
– Clasele V – VIII: 1. Böti Vivien (Şcoala „Báthory István”) şi Vlad Oros (Şcoala „Silvania”); 2. Köteles Ştefania (Şcoala „Báthory István”) şi Luigi Pop (Şcoala „Silvania”); 3. Andrea Ianicicău (Şcoala „Báthory István”) şi David Opriş (Şcoala „Silvania”); menţiune – Lakatos Mihaela(Şcoala „Horea”) şi Horaţiu Lipo (Şcoala „Silvania”).

În cadrul festivităţilor de premiere, organizatorii le-au înmânat acestora diplome, cupe şi medalii, în aplauzele celor prezenţi.

Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei

Crosul „Ziua Olimpică”

Marţi, 31 mai 2016, în oraşul Şimleu Silvaniei s-a desfăşurat Crosul „Ziua Olimpică”, organizat de Academia Olimpică Română, filiala Sălaj, cu sprijinul: Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Sălaj (DJSTS), Inspectoratului Şcolar Sălaj, Primăriei şi Consiliului Local, conducerilor şcolilor şi liceelor, Poliţiei (Formaţiunea de poliţie rutieră) şi Cabinetului Medical Şcolar, toate din Şimleu Silvaniei.

Concursul face parte din calendarul sportiv „Luna Olimpică”, iar activităţile poartă amprenta diversităţii până în 23 Iunie, când se sărbătoreşte „Ziua Olimpică Internaţională”. Ediţia din acest an a reunit la start 466 de elevi, fete şi băieţi, care s-au întrecut sportiv, în spirit olimpic, pe traseul arhicunoscut din centrul oraşului, pe strada 1 Decembrie 1918.

Arbitrajul a fost asigurat de profesorii: Nicu Lăpuşan (DJSTS), Gavril Lungu, Dorina Crăciun, Marius Oniga (toţi trei de la Şcoala „Silvania”), Adrian Moise (Şcoala „Horea” şi LT „Ioan Ossian”), Barna Krisztián (Şcoala „Báthory István”), Raul Sârbe, Kovács István şi Berek Ştefan (toţi trei de la CN „Simion Bărnuţiu”), Alexandru Ghiran (CT „Iuliu Maniu”) şi instructorul sportiv Iván Vasile.

Primii trei clasaţi, pe categorii de concurs, au fost:
– clasele V – VI: 1. Kovács Anett şi Rareş Oltean (ambii de la Şcoala „Silvania”; 2. Victoria Borzaşi şi Denis Moga (ambii de la Şcoala „Silvania”); 3. Ioana Pop (Şcoala „Horea”) şi Leonardo Silaghi (Şcoala „Silvania”);
– clasele VII – VIII: 1. Alina Jurcău şi Daniel Opriş (ambii de la Şcoala „Silvania”); 2. Stoiszojka Ana-Maria şi Paul Mokan (ambii de la Şcoala „Silvania”); 3. Andrada Trif (Şcoala „Horea”) şi Noris Bence (Şcoala „Silvania”);
– licee: 1. Diana Tămaş (CN „Simion Bărnuţiu”) şi Cătălin Bence (CT „Iuliu Maniu”); 2. Teodora Bozga şi Cosmin Vereş Pop (ambii de la CT „Iuliu Maniu”); 3. Roxana Marincaş (L.T. „Ioan Ossian”) şi David Bucur (CN „Simion Bărnuţiu”).

Academia Olimpică Română, prin prof. Nicu Lăpuşan – director al filialei Sălaj, a oferit concurenţilor: diplome, medalii şi tricouri cu însemnele Comitetului Olimpic Român, inscripţionate cu „Cercurile Olimpice” şi cu „Olimpic Day”, iar Primăria şi Consiliul Local au distribuit fiecăruia, la sosire, băuturi răcoritoare.

Prof. Nicu Lăpuşan a vorbit despre concurs şi despre însemnătatea Zilei Olimpice Internaţionale, felicitând toţi participanţii şi aducând mulţumiri organizatorilor. În plus, prof. Marin Ştefan – responsabil al Comisiei de Educaţie şi Cultură Olimpică a Academiei Olimpice, filiala Sălaj, a citit Mesajul lui Thomas Bach – preşedintele Comitetului Olimpic Internaţional:

„Dragi participanţi la Ziua Olimpică 2016! Vă mulţumesc că vă alăturaţi sărbătoririi Zilei Olimpice. Faceţi parte dintr-un eveniment global aflat în continuă creştere. Asemenea vouă, oamenii din întreaga lume sărbătoresc înfiinţarea Mişcării Olimpice, împreună, prin bucuria sportului şi prieteniei adânc înrădăcinate în valorile Olimpice. Unii dintre voi participaţi la crosul Zilei Olimpice. Alţii învăţaţi sporturi noi sau vă bucuraţi de evenimente culturale cu caracter Olimpic. Ziua Olimpică se adresează tuturor, indiferent de vârstă sau abilităţi fizice. Ceea ce este important este să-i motivăm şi pe cei comozi să participe! Deşi Ziua Olimpică marchează un eveniment istoric, scopurile sale sunt îndreptate spre viitor şi către tineri. Ziua Olimpică este o oportunitate pentru a reaminti oamenilor că sportul nu este doar pentru a fi urmărit. Vrem să le dăm un imbold oamenilor să ducă o viaţă activă şi să se bucure de ea. Vă mulţumesc pentru că vă implicaţi şi sunteţi activi. Vă rog să îi încurajaţi şi pe alţii să vă urmeze exemplul, nu doar de Ziua Olimpică, ci şi ca parte a unui stil de viaţă mai sănătos şi fericit. Bucuraţi-vă de această zi şi, vă rog, păstraţi spiritul Zilei Olimpice viu pe tot parcursul anului!”.

Prof. Marin ŞTEFAN,
Publicist, Şimleu Silvaniei

La Şimleu Silvaniei: Campionatul Naţional de Culturism şi Fitness – Masters – Ediţia 2016

Sâmbătă, 28 mai 2016, oraşul Şimleu Silvaniei a fost, a treia oară (anterior, 2008 şi 2012), gazda primitoare a desfăşurării Campionatului Naţional de Culturism şi Fitness – Masters, masculin şi feminin, organizat de CS “Gold Gym” Şimleu Silvaniei, în parteneriat cu Federaţia Română de Culturism şi Fitness (FRCF). În ziua precedentă, organizatorii, în parteneriat cu Agenţia Naţională Antidoping din România (prin dr. Alexandru Butoi şi ofiţer Mădălina Gravetz) au organizat un simpozion educativ cu privire la dopajul în sport, la care au fost invitaţi conducători ai cluburilor şi asociaţiilor sportive, antrenori, medici şi părinţi ai copiilor care practică sportul. Din păcate, această temă nu prea i-a interesat pe unii dintre cei vizaţi, fapt dovedit şi de numărul mic al participanţilor (?!). Întrecerile au fost precedate de un protocol standard, cu : înscrieri, cântar oficial, vize şi şedinţă tehnică.

Concursul s-a desfăşurat la Casa Orăşenească de Cultură, unde 41 din cei mai falnici şi puternici culturişti din România, calificaţi în finale, şi-au etalat corpul „sculptural”, cu o musculatură dezvoltată armonios după mii de ore de muncă la antrenamente specifice, în faţa unui public numeros şi entuziast, timp de peste trei ore ! Întreaga activitate a fost coordonată de bistriţeanul Mihai Berbunschi (FRCF), prezentând în termeni elogioşi oraşul de la poalele Măgurii Şimleului şi reliefând activitatea CS „Gold Gym” Şimleu Silvaniei, precum şi performanţele sportive ale lui Ioan Vasile Laslo – campion şi vicecampion naţional la culturism, având o activitate prodigioasă de peste 30 de ani în acest nobil sport, unul dintre „pionierii” culturismului românesc!

După salutul de „bun venit !” şi intonarea Imnului de Stat al României, au ţinut alocuţiuni tematice: Monica Mureşan – vicepreşedinte FRCF, Gabriel Toncean – preşedinte FRCF, Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, Lucian Bode – deputat în Parlamentul României şi Costel Torcea (Craiova) – campion european, selecţionerul şi coordonatorul loturilor naţionale române de culturism şi fitness.

În cuvântul său, Septimiu Cătălin Ţurcaş a spus, printre altele:

„[…] Este o mare bucurie pentru noi, şimleuanii, pentru că acest eveniment sportiv se întâmplă, din nou, în oraşul nostru. […] Mulţumesc, în primul rând, celor care au făcut ca acest eveniment să se întâmple, îi mulţumesc lui Nelu Laslo, precum şi întregii lui echipe pentru ceea ce au făcut în vederea îndeplinirii tuturor condiţiilor impuse de organizarea şi desfăşurarea acestui eveniment sportiv.[…] Mă bucur foarte mult pentru că am în stânga mea pe cei mai valoroşi culturişti din România. […] Sunt convins că acest concurs va fi unul deosebit şi cei mai buni vor câştiga. Îmi doresc, evident, să ne mai întâlnim de multe ori în Şimleu Silvaniei sau în alte locuri din ţară şi cel mai important mesaj pe care vreau să-l transmit, şi dumneavoastră îl ştiţi mai bine decât mine, este ca în sport să câştige întotdeauna cel mai curat şi cel mai bun. […] Eu vă mulţumesc pentru tot ceea ce faceţi, vă felicit şi vă doresc mult, mult succes, la fel şi domnului viitor preşedinte al Federaţiei, fiind convins că va marca fiecare loc cu mândrie, acolo unde se va duce în această lume. Vă mulţumesc!”

Apoi, Ioan Vasile Laslo – preşedintele CS „Gold Gym” Şimleu Silvaniei a înmânat şimleuanilor Ioan Sonea şi Ioan Herea câte o plachetă aniversară „în semn de recunoaştere şi apreciere pentru implicarea şi susţinerea activităţii sportive a clubului”, precum şi zălăuanului Liviu Unguruşan „în semn de recunoaştere şi apreciere pentru promovarea culturismului în judeţul Sălaj.

Concursul a debutat cu parada sportivă („trecerea în revistă”) a tuturor participanţilor, în aplauzele prelungite ale spectatorilor. Apoi, campionatul s-a desfăşurat pe categorii de concurs, în grup şi individual, când sportivii au evoluat în diferite poziţii şi planuri pentru ca spectatorii şi, mai ales, arbitrii să poată vedea şi aprecia corect configuraţia fiecărui concurent. Fondul muzical a fost unul personalizat, asigurat de cantautorul şimleuan Petre Gliguţa cu multă pricepere, în ciuda faptului că n-a avut prea mult timp la dispoziţie de la primirea fiecărei oferte muzicale. Comisia de arbitraj a fost alcătuită din: Ovidiu Mezdrea (Braşov) – preşedinte al Comisiei de arbitraj a FRCF şi al celei din Federaţia Balcanică de Culturism şi Fitness, Daniel Arcan (Timişoara), Tersanski Hilda (Cluj-Napoca), Dumitru Cheteleş (Târgu Mureş), Dan Dumitrescu (Ianca, judeţul Brăila) şi Schlachter Arnold (Zalău). Ca arbitru de legătură (de ring) a fost Sebastian Popovici (Târgu Mureş), iar actvitatea de secretariat/statistică a fost asigurată de Anghel Zăpârţan şi Andrei Zăpârţan (ambii din Bistriţa). Acest important eveniment sportiv a fost transmis prin „livetext” pe siteul FRCF şi pe pagina de „facebook” a acesteia de către Marius Portik – ofiţer de presă al FRCF, unde se poate vizualiza întreaga desfăşurare şi afla locurile ocupate de fiecare concurent.

Au fost declaraţi campioni naţionali, pe categorii de concurs, următorii sportivi:
– Bikini Fitness Masters + 35 de ani Open: Alina Maricela Stanciu – CS „Voinţa Sebastiano” din Reghin;
– Bodyfitness Masters 35 – 44 de ani Open: Silvia Vintilă – CSM din Baia Mare;
– Women Physique Masters + 35 de ani Open: Judit David – CS „Lulu’s Gym” din Galaţi;
– Men’s Physique Masters + 40 de ani Open: Gabriel Stoicescu – ACS „Champions Gym” din Bucureşti;
– Bodybuilding Clasic Masters 40 – 49 de ani Open: Claudiu Giurgi – CS „Gym Ovidiu” din Baia Mare,
– Culturism Masters 40 – 49 de ani, 70 de kg: Ovidiu Cozma – CS „Gym Ovidiu” din Baia Mare;
– Culturism Masters 40 – 49 de ani, 80 de kg: Decebal Olteanu – CS „Farul” din Constanţa;
– Culturism Masters 40 – 49 de ani, 90 de kg: Tiberiu Horvath – CS „Universitatea” din Cluj-Napoca;
– Culturism Masters 40 – 49 de ani, + 90 de kg: Andrasoni Francisc Iosif – CS „Amefa” din Arad;
– Bodybuilding Clasic Masters, + 50 de ani: Vasile Crăciun – CS „Atlas” din Brăila;
– Culturism Masters 50 – 59 de ani, 80 de kg: Costel Torcea – CS „Gladiator Gym” din Craiova;
– Culturism Masters 50 – 59 de ani, + 80 de kg: Vasile Şerban – ACS „Vulturul de Mare” din Constanţa;
– Culturism Masters 60 – 64 de ani Open: Adrian Sestacovschi – „Fortus” din Călăraşi;
– Open Culturism 40 – 49 de ani: Andrasoni Francisc Iosif – CS „Amefa” din Arad – campion naţional absolut;
– Open Culturism + 50 de ani: Costel Torcea – CS „Gladiator Gym” din Craiova – campion naţional absolut.

Judeţul Sălaj a avut în concurs doi sportivi de la CS „Gold Gym” din Şimleu Silvaniei: Ioan Vasile Laslo s-a clasat pe locul doi la categoria Bodybuilding Clasic Masters + 50 de ani Open, devenind vicecampion naţional, iar Ioan Dorel Santavan a ocupat locul şase la categoria Culturism Masters 40 – 49 de ani, 90 de kg.

Au fost înmânate diplome, cupe, medalii şi pachete cu suplimente nutritive primilor trei sportivi, la fiecare categorie de concurs, iar câştigătorii au primit şi câte un tricou de „campion al României pe anul 2016”. Premierile au fost făcute, în ordine, de către: Septimiu Cătălin Ţurcaş, Lucian Bode, Monica Mureşan, Gabriel Toncean, Alexandru Badea – secretar general al FRCF, Liviu Unguruşan – preşedinte al CS „Alfa” Zalău şi Gabriel Mezdrea – arbitru internaţional, ajutaţi, în calitate de asistenţi, de sportivi de la CS „Gold Gym” Şimleu Silvaniei: Melinda Mărincaş, Daria Blaga, Diana Crişan, Sebastian Pop şi Răzvan Moldovan. În plus, fiecare sportiv a fost răsplătit cu aplauze binemeritate de către mărinimosul public şimleuan şi nu numai.

La buna organizare şi desfăşurare a acestui campionat naţional au contribuit şi următorii sponsori: Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei, SC Coştiui SRL Şimleu Silvaniei, SC Consilva SRL Şimleu Silvaniei, SC West Co Impex SRL Crişeni şi Pro Nutrition Impex SRL Dej.

De remarcat că, în anul 2017, Campionatul Mondial de Culturism şi Fitness – Masters se va desfăşura în România, prin implicarea remarcabilă, la Federaţia Internaţională de specialitate, a prof. Gabriel Toncean – preşedinte al FRCF.

Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei

Meci de povestit nepoţilor între Silvania Cehu Silvaniei şi Flacăra Halmăşd. REZULTATELE etapei a XXV-a din Liga a IV-a

1464545082received_1151341151553501Penultima etapă din acest campionat a adus numai puţin de patru victorii ale oaspeţilor, iar performerele rundei au fost Unirea Mirşid şi Rapid Jibou, care au înscris în deplasare câte 13, respectiv 14 goluri! Cel mai interesant joc a fost însă cel de la Crişeni, acolo unde Silvania Cehu Silvaniei a găzduit derby-ul cu Flacăra Halmăşd

Derby-ul rundei s-a desfăşurat la Crişeni (n. r. terenul de la Cehu Silvaniei a fost ocupat în acest week-end cu evenimente culturale), acolo unde spectatorii au putut vedea o partidă incredibilă, în care s-au înscris 11 goluri şi cu răsturnări de scor de necrezut!

Astfel, Flacăra Halmăşd a deschis scorul încă din minutul 2, pentru ca Silvania să revină şi după o jumătate de oră avea 3 – 1 pe tabela de marcaj. La pauză, însă, oaspeţii aveau avantaj pe tabelă (scor 3 – 4).

Răsturnările de scor au continuat şi în repriza secundă, astfel că echipa din Cehu Silvaniei a revenit şi a câştigat cu scorul de 6 – 5!!!

Sursa: www.sportulsalajean.ro

Şimleu Silvaniei va fi gazda Campionatului Naţional de Culturism – Masters

Iubitorii sportului cu greutăţi sunt invitaţi în acest weekend la un concurs de culturism şi fitness important, în oraşul de la poalele Măgurii

CS Gold Gym Şimleu Silvaniei şi Federaţia Română de Culturism şi Fitness va organiza sâmbătă, în Şimleu Silvaniei, Campionatul Naţional de Culturism – Masters 2016.

Cei mai buni culturişti din ţara noastră se vor întâlni în acest weekend la poalele Măgurii. Casa Orăşenească de Cultură Şimleu Silvaniei va găzdui Campionatul Naţional de Culturism, rezervat categoriei de vârstă masters.

“Spre bucuria mea, avem ocazia de a organiza din nou, în oraşul de sub Măgură, un asemenea eveniment din sportul românesc. Sunt convins că organizarea va fi una foarte bună şi îmi doresc ca spectatorii să vină într-un număr cât mai mare”,

ne-a declarat Ioan Laslo, preşedintele CS Gold-Gym Şimleu Silvaniei.

Cu toate că în urmă cu patru ani, în 2 iunie 2012 a mai avut loc această competiţie în aceeaşi locaţie, Ioan Laslo anunţă că ediţia din acest an va fi una cu totul specială şi speră să adune un număr cât mai mare de spectatori.

La această competiţievor participa 47 de sportivi, respectiv femei de peste 35 de ani, şi bărbaţi, de peste 40 de ani. Concursul va avea probe de culturism, fitness şi body-fitness clasic. Doar doi culturişti din Sălaj ne vor reprezenta la această competiţie.

“Din păcate, vor participa doar doi sportivi din Sălăj, ambii find de la Gold Gym. Eu voi concura la categoria de vârstă 50+, iar Ioan Santavan la 40. Doi sportivi antrenaţi de mine nu au putut participa, Sorin Fritea şi Marius Ilieş. Imi pare rău că vom fi atât de puţini din Sălaj, însă fiecare ştie în ce formă fizică se află”,

a precizat preşedintele clubului Gold-Gym Şimleu Silvaniei.

Menţionăm că Ioan Laslo a fost medaliat la ultimele şase ediţii ale Campionatului Naţional de Culturism – Masters.

Sursa: www.sportulsalajean.ro

Sportul Şimleu câştigă în 9 oameni la Crasna

1464179290imageChiar dacă a avut doi jucători eliminaţi încă din prima repriză, “lanterna roşie” a avut puterea să marcheze şi în inferioritate şi a obţinut a treia victorie.

În acest sezon, la Şimleu a fost sacrificată echipa de seniori pentru cea de juniori, unde gruparea de sub Măgură a câştigat titlul la pas. După ce acest obiectiv a fost atins, mai mulţi juniori au trecut la echipa de seniori, pentru a pune umărul la obţinerea unor rezultate pozitive. Acestea au şi venit, iar după victoria cu Benfica Ileanda, “lanterna roşie” a obţinut şi primul succes pe teren străin, în deplasarea de la Crasna.

Oaspeţii au început hotărâţi şi au deschis scorul încă din minutul 2 prin Mălin Sabău. Apoi, după o jumătate de oră din meci, Alin Sabău a mărit diferenţa, însă cu 5 minute înainte de pauză, Florin Kordiş a marcat de la punctul cu var. În ultimele secvenţe din prima repriză s-a petrecut şi cel mai tensionat moment, iar trei jucători au fost eliminaţi: Florin Kordiş de la gazde şi Cătălin Bence şi Alin Chereji de la Şimleu. CS Crasna a încercat să profite de omul în plus, iar în debutul părţii secunde, Rareş Hossu a reuşit egalarea. Şimleul a revenit rapid la conducere după golul marcat de Alin Sabău, iar momentele bune au continuat pentru elevii lui Bogdan Pop.

Astfel, Mălin Sabău a trimis un şut formidabil de la 30 de metri, direct sub bara transversală, iar scorul a devenit 2 – 4, deşi Şimleul evolua în 9 oameni din prima repriză. Finalul a devenit din nou interesant, după ce Rareş Hossu a reuşit “dubla”, iar tabela a devenit 3 – 4. Şimleul însă a ştiut să conserve acest rezultat şi la final s-a putut bucura de a treia victorie obţinută în acest sezon.

“Am sacrificat echipa de seniori, pentru cea de juniori, dar dacă evoluam tot campionatul cu aceşti jucători, cred că terminam în primele 5. Încercăm să integrăm cât mai mulţi juniori la echipa de seniori, iar din campionatul viitor să formăm o echipă care să atace o clasare mai bună. Peste 2 – 3 ani ne vom putea bate din nou la campionat cu aceşti juniori talentaţi”,

a spus antrenorul de la Sportul Şimleu, Bogdan Pop.

Sursa: www.sportulsalajean.ro

La Șimleu Silvaniei, părerea elevilor contează

Implicare_si_cunoastere_Simleu_1-450x255Ca urmare a finalizării proiectului educațional „Implicare si cunoaștere”, desfășurat în cadrul săptămânii „Şcoala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!” și inițiat de Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei (CNIPT), elevii de la fiecare instituție de învățământ cuprinși în proiectau fost invitați să prezinte marți, 24 mai, câte o lucrare prin care să transmită impresiile vizavi de activitățile organizate. Întâlnirea cu elevii și profesorii lor a avut loc la sediul CNIPT din localitate. În cadrul aceleiași întâlniri a fost lansat oficial și concursul de schițe și desene în creion, intitulat „Porți deschise – Cetatea Bathory”, care se adresează elevilor cu vârsta cuprinsă între 11-18 ani. În urma acestui concurs, cel mai potrivit desen va urma să fie luat ca model în costruirea porților. Tot în cadrul acestui eveniment s-a conturat ideea de realizare a unui cerc de orientare turistică unde obiectiveleprincipale sunt cunoașterea naturii, întelegerea fenomenelor care au loc în mediul înconjurător, conservarea și ocrotirea naturii, dar și dezvoltarea unei atitudini pozitive față de educație și cunoaștere. Din acest grup vor face parte elevi din școli și licee care vor trece de proba de admitere și, ulterior, vor urma să fie împărțiți pe categorii de vârstă (10-12 ani,12-14 ani,14-16 ani, 16-18 ani).

„Pentru noi nu e un final de proiect, ci un exercițiu pentru activitățile care vor urma anul viitor. Peste 400 de participanți au fost implicați anul acesta în proiectul educațional realizat în săptămâna „Școala Altfel” și cred că pe lângă noțiunile istorice legate de obiectivele turistice locale, Cetatea Bathory și Dacidava, elevii au rămas și cu câteva deprinderi de protejare a naturii, dezvolate prin acțiunile de ecologizare. Pe această cale doresc să transmit aprecierea mea domnului arheolog Horea Pop, de la Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, și mulțumiri coordonatorului echipei de muncitori din cadrul Primăriei Șimleu Silvaniei, Romeo Oltean, pentru implicarea în activitățile noastre. Am încercat să gândim o combinație între a petrece timpul liber într-un mod plăcut și a educa tinerii spre a cunoaște locurile încărcate de istorie. Intenționez ca anul viitor evaluarea proiectului să se realizeze la Casa de Cultură, unde să poată fi prezenți toți partenerii implicați. Pe final, doresc să le mulțumesc tuturor celor implicați în acest proiect educațional”,

a transmit directorul CNIPT, Daniel Stejeran.

Reamintim că în cadrul săptămânii „Școala Altfel” au avut loc două activități importante pentru elevii șimleuani, prin care s-a umărit familiarizarea elevilor cu obiectivele turistice locale. Prima activitate a fost „Șimleul de poveste”, prin care elevilor li s-a prezentat obiectivul turistic Dacidava, iar cea de-a doua a fost „Șimleul de istorie”, prin intermediul căreia elevii au descoperit istoria Cetății Bathory. Proiectul a fost organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei și CNIPT Șimleu Silvaniei, împreună cu Școala Gimnazială „Silvania”, Școala Gimnazială „Horea”, Şcoala Gimnazială „Bathory Istvan”, Centrul Școlar Pentru Educație Incluzivă – Şimleu Silvaniei, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” și Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”. Partenerii proiectului educațional au fost Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, Facultatea de Geografie din cadrul Universității „Babeș-Bolyai” Cluj-Napoca și publicația „Sălajul Pur și Simplu”, în calitate de partener media.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Românii din ţară şi străinătate pun mână de la mână pentru salvarea Casei lui Iuliu Maniu. Autorităţile stau, în continuare, cu mâinile-n sân

La un an şi trei luni de la demararea campaniei publice „Salvaţi Istoria Naţională, Salvaţi Casa lui Iuliu Maniu din Bădăcin!“ şi lansarea apelului în mass media locală, naţională şi internaţională (aici, bineînţeles, cu implicarea celor pentru care identitatea naţională şi spiritul civic au însemnat mai mult decât banii pe care ar fi putut să-i încaseze din reclamă şi la care au renunţat alăturându-se ca şi parteneri ai campaniei), s-au strâns 146.880 de lei. Cu aceşti bani a fost consolidată fundația și în jur de 400 mp de ziduri, reprezentând aproximativ 90% din totalul pereților. Vorbim, așadar, de lucrări absolut necesare, care asigură stabilitatea casei. În continuare, este nevoie de susținere financiară, pe de-o parte, pentru a acoperi datoriile – în valoare de 40.000 de lei, în urma lucrărilor desfăşurate în avans -, pe de altă parte, pentru a începe lucrările la acoperiș. Iarăși, trebuie amintit că situația în care se află acoperișul pune în pericol lucrările care s-au realizat până în acest moment. Intervențiile de prima urgenţă nu se pot stopa înainte de finalizare, deoarece ar însemna să se distrugă ceea ce s-a realizat până acum, iar din acest motiv, firma constructoare a continuat lucrările la consolidarea zidurilor chiar şi în condiţiile în care ştia că fondurile au fost epuizate.
Apelăm, în continuare, la cei care vor să contribuie la salvarea acestui monument istoric, a acestei părți foarte importante din istoria poporului român.

Între timp, parohul Cristian Borz, cel care se ocupă de reabilitarea casei, a solicitat ajutor din partea Consiliului Județean Sălaj şi la Administraţia Prezidenţială, care fie au cerut documente în plus (acestea au fost deja trimise), fie au transmis că „în prezent, la Institutul Național al Patrimoniului este în curs elaborarea unor norme, care să stabilească criteriile pe care trebuie să le îndeplinească un monument istoric pentru a fi finanțat prin Programul Național de Restaurare, cu fonduri de la bugetul de stat alocat Ministerului Culturii”, şi că după această etapă ar urma stabilirea importanței monumentului și gradul de deteriorare, iar pe baza acestor criterii se va analiza și propunerea de finanțare a proiectului de consolidare și restaurare a Casei.

Oameni simpli care au donat de zeci de ori

Casa Memorială „Iuliu Maniu”În acest un an şi trei luni de la începutul campaniei, s-au primit nenumărate semne, dovadă că mai există oameni cărora le pasă şi chiar mai sunt români pentru care identitatea naţională contează, indiferent în ce colţ de lume s-ar afla.

Numărul celor care s-au implicat, într-un fel sau altul sau au dat un semn că apelul campaniei a ajuns până la ei, este surprinzător de mare, şi fiecare a făcut cât a putut pentru a pune o cărămidă la temelia unei case care „strigă“ după ajutor de peste 15 ani, prin intermediul iniţiatorului proiectului, Cristian Borz.

Donaţiile au venit atât din ţară, cât şi din străinătate, în schimb autorităţile locale, judeţene şi centrale se fac că plouă când vine vorba despre valorile naţionale şi nu se-ndură să dea nici măcar 1 leu, deşi orice sumă e binevenită.

Până la urmă, tot oamenii simpli şi-au tras de la gură şi au trimis cât au putut sau, de nu, măcar au pus mâna pe telefon şi: „Alo? Noi suntem….Noi nu vă putem ajuta cu bani, dar dacă aveţi nevoie de mână de muncă, noi venim şi facem ce e de făcut“, „Alo? Noi suntem de la… Vrem să facem o donaţie. Vrem să scriem un material şi, da, vrem să promovăm şi campania”. S-au primit şi multe mesaje: „Dacă credeţi că două mâini harnice pot face ceva, eu vin acolo şi vă lucrez pe gratis mai multe zile.“, „Eu sunt departe de ţară, plecată din Sălaj. Dar faceţi o listă cu materialele de construcţie necesare şi o să contactez firmele de profil pentru donaţii.”, „Noi suntem firma cutare, ne ocupăm de reabilitări, trimite-ţi-ne nişte date despre ce presupun lucrările, şi să vedem cu ce vă putem ajuta.“, „Da. Noi acordăm sponsorizări. Trimite-ţi o cerere cu ce ar presupune reabilitarea casei şi o să o supunem analizei.“,,Noi am făcut proiecte de finanţare pentru mai multe clădiri, monumente istorice şi am obţinut finanţările. Ne putem întâlni să vedem ce se poate face concret.“

Sunt români care fac donaţii în mod constant de luni de zile. Astfel, Lucian Igna a donat de paisprezece ori câte 18 euro. Andrei Busuioc a făcut 11 donaţii, Daniel Cobârzan a donat de nouă ori. Sârca Florin din Şimleu, poliţist comunitar, a donat din puţinul pe care îl are 100 lei şi şi-a cerut scuze că nu poate dona mai mult.

Personalităţi care au donat pentru a da un exemplu

Cristian Borz a fost oprit chiar şi pe stradă de oameni care au auzit de campanie, o doamnă care nu doreşte să-şi facă public numele i-a cerut un formular 2% şi după ce l-a felicitat pentru tot ceea ce se întreprinde pentru salvarea Casa Maniu i-a dat şi 100 de lei.

„O doamnă în vârstă din Oradea D.C. L. m-a sunat şi mi-a spus că are puşi deoparte 500 euro şi că deocamdată nu are nevoie de ei şi ar vrea să-i doneze pentru reabiliarea Casei Maniu, că a citit în presă că avem mare nevoie de bani pentru continuarea lucrarilor. M-a rugat să trimit pe cineva la dânsa acasă, să-i ia şi să-i depună la bancă. Am rezolvat, şi banii sunt în cont“,

povesteşte părintele Borz.

Fiicele părintelui Simion Man, fost paroh în Badacin pînă în 1948, donează constant, deşi una dintre ele este bolnavă, în scaun cu rotile.

Scriitorul maramureşean Vasile Gogea, Luptător Pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 –Luptător cu rol determinant, şi-a donat indemnizaţia de revoluţionar pentru salvarea Casei Maniu. Sunt foarte multe persoane care au dorit să-şi păstreze anonimatul şi care au făcut donaţii considerabile, între 100 şi 1000 lei. Printre donatori se numără şi personalităţi, care au dorit ca prin gestul lor să dea un exemplu tuturor care pot contribui într-un fel sau altul. Este vorba despre Oana Pellea, Flavia şi Rodica Coposu, Ionut Gherasim, Ana Blandiana, Nicolae Raţiu, ambasadorul Romaniei în SUA, George Maior. Printre cei care s-au implicat figurează şi fostul prefect de Sălaj, Ionel Ciunt, care a făcut un apel la angajaţii instituţiilor din subordine să contribuie fiecare cu cât poate la salvarea casei.

Şi semnalele de acest gen sunt multe. Cu alte cuvinte, tot mai mulţi oameni simpli răspund pozitiv unei campanii care trebuie să strângă toate cele necesare într-un timp foarte scurt, pentru a mai putea recupera locul în care Iuliu Maniu se simţea cu adevărat acasă: „La Bădăcin, parcă şi aerul este mai proaspăt. În liniştea grădinii uit greutăţile zilnice, pentru că aici sunt cu adevărat acasă”.

La capătul opus, deşi au făcut promisiuni, printre cei care nu au contribuit nici până în ziua de astăzi se numără Primăria Pericei, Consiliul Judeţean Sălaj, Guvernul României, Ministerul Culturii.
Doritorii pot să sprijine acest proiect, donând în conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400
Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205
Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730
Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu-Silvaniei, jud. Sălaj.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro