All posts by Administrator

Ziua SilvanÍEI

Motto: „Tradiția adevărată e singura merinde sufletească”.

Liviu REBREANU (1885-1944), prozator și dramaturg român

În portul popular românesc, ÍA este o bluză femeiască, ornamentată pe mâneci, piept și la gât, fiind confecționată din pânză albă de bumbac, in sau borangic. Ea reprezintă piesa principală a costumului, fiind un simbol, o atestare istorică a existenței și continuității portului nostru popular, din vremuri îndepărtate și până astăzi. În urmă cu peste cinci ani (17 mai 2013), Institutul Cultural Român din New York a declarat ziua de 24 iunie, „Ziua Universală a Íei”. În aceasă zi este praznicul Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul (Sânzâienele sau Drăgaica), sărbătoare asociată cultului recoltei, vegetației și fertilității, precum și Soarelui, care, la 21 iunie, se află la apogeu (solstițiul de vară). Potrivit unor legende, Sânzâienele/Drăgaicele sunt zâne bune care, îmbrăcate în cămăși albe și purtând coronițe din flori de sânzâiene, se prind în horă și joacă, transformând aceste flori și diferite buruieni în „plante de leac”, medicinale.

În acest context, Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei, Biblioteca Orășenească „Alexandru Șterca-Șuluțiu”, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) Șimleu Silvaniei și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Sălaj Plus, în parteneriat cu: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, familia Maria Borz și Corul „Dealul Țarinei” din Bădăcin, Cercul de Pictură „Silvan-Art” Șimleu Silvaniei și Asociația Profesioniștilor din Centrele de Informare și Promovare Turistică au organizat „Ziua SilvanÍEI” – prima ediție. Ținând cont de vremea neprielnică (ploaie și vânt), activitățile s-au desfășurat în Sala de Sport „Măgura” din Șimleu Silvaniei, vineri, 22 iunie 2018, în prezența multor șimleuani și sălăjeni, precum și a unor oaspeți din afara Sălajului.

 

Festivitatea a început cu intonarera Imnului Național al României. A urmat Imnul Íei „Te iubesc íe românească”, compus de poetul șimleuan George Mureșan, cântat de către Trupa „Teo și prietenii lui” (prof. ing. Teodor Pocola – LT „Ioan Ossian” și elevele Cristina Borz – Școala Gimnazială „Silvania” și Iasmina Lupou – CN „Simion Bărnuțiu”). Apoi, în aplauzele spectatorilor, George Mureșan a citit poezia sa tematică „Pieptul meu l-am făcut scut”.

După urarea de „bun venit!”, Elena Trif Cocoru – agent de turism la CNIPT Șimleu Silvaniei, a vorbit despre această sărbătoare inedită, despre modul de apariție a „Zilei SilvanÍEI”, în multitudinea activităților cultural-istorice și de altă natură, organizate în orașul Șimleu Silvaniei, zicând: „(…) Bluza noastră românească este, astăzi, un simbol național și internațional, care ne reprezintă cu mândrie țara și ne definește pe noi ca popor. (…) Ziua Universală a Íei este un eveniment global, marcat pe cinci continente, în peste 50 de țări și peste 150 de localități. Este unul dintre obiectele care ne reprezintă cu succes în afara granițelor. (…) Purtată de celebrități, ía românească face parte din revoluția culturală. (…) Se spune că íile au o încărcătură energetică datorită motivelor aplicate pe ele. Persoana care poartă ía preia energiile transmise prin culori și prin gândurile pozitive pe care le au persoanele care lucrează la ele. (…) Acest eveniment a fost gândit de către doamnele Paraschiva Pascu și Mihaela Pop de la Biblioteca Orășenească, împreună cu mine, Elena Trif Cocoru, de la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică, și cu Laura Chirilă de la ADI Sălaj Plus. (…) Acest lucru n-ar fi fost posibil fără ajutorul doamnei profesoare Maria Borz, care s-a implicat, în totalitate, în organizarea acestui eveniment.(…)”.

În continuare, Elena Trif Cocoru a nominalizat organizatorii, partenerii și sponsorii întregii activități, reliefând și contribuția echipelor de voluntari de la CNIPT Șimleu Silvaniei și de la Crucea Roșie Română- filiala Sălaj, mulțumindu-le pentru aportul la buna organizare și desfășurare a acestui eveniment. Printre sponsori s-au aflat: Podgoria „Silvania”, Siciliana (Iulia Cordiș), Cabana „Brădet”, Restaurantul „ Viața Nouă” și familiile: Valentin Vălcăuan (Bădăcin), Viorel Buboi, Aron Rus și Vereș (toate trei din Șimleu Silvaniei). În plus, au fost evidențiate locurile de prezentare și degustare a unor produse tradiționale românești, cu o remarcă pentru „Doamnele de la Bădăcin” (Corul „Dealul Țarinei”), referitoare la vestitele plăcinte de Bădăcin! Ca atare, cei prezenți au apreciat cum se cuvine calitatea produselor, etalate „din plin” de către fiecare sponsor!

Învitat să vorbească, în aplauzele asistenței, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei a spus: „Mulțumesc, Elena! Sărut mâna doamnelor, domnișoarelor! Bună ziua domnilor! Atunci când mai multe persoane doresc să facă ceva frumos, fiind de data asta expirată pe data de 24 iunie, ziua íei naționale, și dacă își doresc cu adevărat, se pare că și reușesc. Vreau să vă mulțumesc pentru că acum, aici, eu și nu numai eu, cred că mulți șimleuani, în afară de sentimentul acesta de bucurie pe care-l avem, avem și un sentiment de mândrie. Vreau să vă mulțumesc tuturor acelora care v-ați implicat și ați făcut ca acest eveniment să se întâmple, chiar dacă timpul n-a ținut cu noi. Sper să nu uit pe cineva, vă iau de la stânga la dreapta: mulțumesc, în primul rând, Familiei Borz, care a fost cea mai importantă în crearea și dezvoltarea acestui eveniment, pentru că a fost cea care a legat pe toți pe care îi vedeți aici, și mă bucur că se întâmplă ce se întâmplă astăzi; Grupului de la Bădăcin; producătorilor locali, care sunt aici; Grupului Silvan-Art; Grupului de Voluntari; tuturor acelora care au ales, astăzi, să fie aici. Eu vă mulțumesc din suflet, și iată că această mândrie de a fi român se poate exprima, astăzi, în orașul nostru. Vă felicit pe toți aceia care ați ales să veniți îmbrăcați în straie populare sau în ía noastră strămoșească! Mulțumesc și mult succes tuturor!”.

Programul cultural-artistic a debutat cu Trupa „Teo și prietenii”, care, în trei apariții, a cântat: Mociriță cu trifoi; Rău mă dor ochii, mă dor; Bade, pălărie nouă; Hei, tramvai; Amintire cu haiduci; Jurăm pentru Ardeal; Cântec de țară. Spre final, Imnul lui Iuliu Maniu a fost cântat de Teodor Pocola, Cristina Borz și Ioana Gale – reporter la „Sălăjeanul TV”, laolaltă cu cei de la Bădăcin, dar și cu alții, care știau acest imn, după poezia bădăcinanului Ioan Pop (zis „Poetu”), scrisă în anul 1986. A urmat eleva Giulia Cavaler (clasa a V-a C, Școala Gimnazială „Silvania”, pregătită de cantautorul Ilie-Uță Oros), care, în două rânduri, a interpretat cântecele: Cât trăim pe acest pământ; Te salut, generație în blugi!; Și totuși există iubire; Ci sarà (al italienilor Al Bano și Romina Power). Apoi, Corul „Dealul Țarinii” din Bădăcin, în trei prezențe, a interpretat melodiile: Rău îi pare codrului; Râtule cu iarba rară; Când vii bade-n șezătoare; Mergând seara pe uliță; Zis-o mama către mine, cu recitarea poeziei „Țara mea și mândra mea” (a maestrului Dumitru Fărcaș – renumit taragotist) de către Patriță Mureșan, sub coordonarea profesoarei Maria Borz. Grupul Sânzâienelor (Luisa Șamșodan, Daria Țîrlea și Adelina Vedinaș – eleve la CN „Silvania” din Zalău) a dansat și a cântat un „dans de sânzâiene”. Elevul Bogdan Perșe (LT „Ioan Ossian”) a interpretat melodiile: În umbra marelui URSS și Cântec șoptit, iar împrună cu Teodor Pocola: Cântece de oameni, Vinovații fără vină și Mare e lumea. În continuare, Oana Silvana Pocola (din comuna Vârșolț, studentă la Cluj-Napoca) a interpretat, din repertoriul său, melodiile: Am venit să cânt cu drag, Te duci Ioane în sat la mândre și Badea-l meu floare de dor. În același timp, o parte dintre cei prezenți, iubitori ai cântecului și dansului popular românesc, s-au „prins” într-o veritabilă horă românească! De asemenea, în program, au evoluat și frații Silaghi, Paul și Alex (elevi la CN „Simion Bărnuțiu”), interpretând cântecele: Polcă și Pe picior. Toți interpreții s-au bucurat de atenția „privitorilor”, fiind aplaudați cu generozitate. Întreaga sonorizare a fost asigurată de Romeo Oltean – de la Primăria șimleuană.

De remarcat că, a fost amenajată o expoziție de pictură cu tablouri diverse ale elevilor de la Cercul „Silvan-Art” și alta cu diferite modele de íi și de costume populare românești, ambele atrăgând numeroși participanți. De asemenea, au fost organizate două „șezători”, urmărite cu un vădit interes de asistență: una a cursantelor de la clasa de cusut-țesut a Școlii Populare de Arte și Meserii din cadrul Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj și alta a Grupului de la Bădăcin, realizându-se cusături tradiționale românești. În plus, Florica Pop – manager al Bibliotecii Sălăjene „Ioniță Scipione Bădescu” din Zalău a oferit, unor participanți, insigna omagială „100 ROMÂNIA , 1918-2018. Sărbătorim împreună”, iar organizatorii au înmânat protagoniștilor câte un „POPTIRUȘ die MULȚĂMIRE” (prin țidula aiasta-i forte mulțămim Nanei/Baciului… că s-o strofocat și la Șimleu Silvaniei, Ziua SilvanÍEI-100 ROMÂNIA s-o înființat. Și la anu ce-o să vie, ne-om videa cu bucurie).

La final, drd. Daniel Stejerean – director al CNIPT Șimleu Silvaniei mi-a declarat: „Ziua SilvanÍEI din Șimleu Silvaniei, aflată la prima ediție, este un eveniment de promovare a valorilor identitare românești, cum este ía noastră mândră. În anul Centenarului Marii Uniri, astfel de evenimente ne fac mai uniți și etalează acest spirit minunat al românului frumos”.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

 

Ziua Silvaniei – Comunicat de presa

Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei prin Biblioteca Orășenească „Alexandru Șterca Șuluțiu” și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică, împreună cu A.D.I. Sălaj Plus, organizează în data de 22 Iunie 2018 Ziua SilvanIEI.

Evenimentul va avea loc în Parcul Cetății Bathory, începând cu ora 13, și va cuprinde printre altele: expoziție de ii și prezentarea lor, program artistic, șezătoare, expoziție de pictură, degustare de produse locale, și diverse activități pentru copii.

Contextul organizării Zilei SilvanIEI este dat de marcarea în fiecare an a Zilei Universale a Iei Românești, bluza tradiţională românească fiind un simbol internaţional al culturii române şi o piesă emblematică a costumului popular naţional românesc.

Partenerii acestui eveniment sunt Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, Cercul de pictură Silvan – Art, familia Maria Borz și Corul Țarinei – Bădăcin, Asociația Profesioniștilor din Centrele de Informare Turistică, Siciliana, Podgoria Silvania și fam. Vălcăuan – pălincă de Bădăcin.

Pentru informații suplimentare vă stăm la dispoziție la următoarea adresă:
bibliotecasimleu@yahoo.com, cniptsimleusilvaniei@gmail.com sau la numărul de telefon 0371 027 627.

 

CUPA PERFORMANTEI- KARATE

Duminica, 10.06.2018, Sala de sport “Magura” din Simleu Silvaniei a fost gazda celei de-a XX-a editii a “Cupei Performantei” la Karate, eveniment organizat de catre Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei in parteneriat cu C.S.Omega. Competitia s-a desfasurat sub egida Ministerului Educatiei Nationale si a I.S.J.Salaj si se regaseste in C.A.E.J. Salaj la pozitia cu nr. 33.
La acest amplu eveniment martial au participat aproape 90 de sportivi din judetele Maramures, Satu Mare, Bihor, Hunedoara si Salaj, care s-au intrecut in proba de kumite individual W.K.F.
Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei a aliniat la startul acestei competitii un lot de 31 de sportivi coordonat de subsemnatul, la sectiunea sperante si avansati, care au avut o evolutie foarte buna, drept pentru care la finele concursului au adunat 8 locuri I, 12 locuri II si 13 locuri III.
Locurile I au fost cucerite de urmatorii sportivi: Trinka Irina, Pop Maia,Croitoru Cezar, Corbeanu Catalin, Ratiu Iann, Bakai Patrik, Chereches Marius si Gal Nicolae. Locul II au obtinut: Toma Medeea, Ciobancai Nicola(2), Rad Ioana, Moisi Diana, Bede Alexander, Egeto Matyas, Huluban Antonio, Deli David, Cionca Gabriel, Bal Matei si Maier Raul. Pe locul al III-lea s-au situat: Filip Amira, Redes Romina, Deli Denisa, Barth Alexandra, Costea Ana, Egeto Zsombor, Egeto Samo, Stangaciu Florin, Ratiu Iann, Mandel Krisztian, Mak Szilard, Cionca Gabriel si Bal Matei.
Am beneficiat de o brigada de arbitri si oficiali deosebita formata din: Duta Viorel, Takacs Mihaly, Demjen Geza, Coste Calin, Radu Paula, Sigmirean Marius, Mihalcea Stelian, Armas Cristian si Ardelean Mihai, iar pentru sprijinul lor le multumesc sincer !
Dupa punctajul obtinut, primul loc revine Cercului de Karate al clubului simleuan, urmat de Baia Mare, Marghita si Petrila.
Conducerea Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei adreseaza sincere felicitari tuturor participantilor pentru prestatia lor si le ureaza o binemeritata vacanta placuta !

Prof. Pop Gheorghe

Crosul „ZIUA OLIMPICĂ”

Motto : „Ai învins? Continuă! Ai pierdut? Continuă!”.

   Pierre de COUBERTIN (1863-1937), pedagog și istoric francez, inițiatorul Jocurilor Olimpice moderne

Perioada 23 mai – 23 iunie este declarată „Luna Olimpică”, răstimp cu un bogat calendar sportiv în cele 205 țări membre ale Comitetului Internațional Olimpic (CIO), în care activitățile poartă amprenta diversității până în 23 iunie, când se sărbătorește „Ziua Olimpică Internațională”, întrucât în 23 iunie 1894 a luat ființă CIO.

În acest context, joi, 31 mai 2018, în orașul Șimleu Silvaniei s-a organizat Crosul „Ziua Olimpică”, pentru elevi, fete și băieți, de către Academia Olimpică Română (AOR) – filiala Sălaj, în parteneriat cu: Inspectoratul Școlar Județean Sălaj (IȘJS), Primăria și Consiliul Local, conducerile școlilor și liceelor, Cabinetul Medical Școlar, Poliția (Formațiunea de Poliție Rutieră) și Serviciul de Ambulanță, toate din Șimleu Silvaniei. La ediția din acest an a acestui cros, desfășurat pe tradiționalul traseu din centrul orașului (strada 1 Decembrie 1918), au trecut linia de sosire 426 de concurenți!

Arbitrajul a fost asigurat de către profesorii : Gavril Lungu, Mirela Lazăr și Marius Oniga (toți de la Școala „Silvania”), Adrian Moise (Școala „Horea” și LT „Ioan Ossian”), Barna Krisztián (Școala „Báthory István”), Berek Ștefan (CN „Simion Bărnuțiu”) , Alexandru Ghiran (CT „Iuliu Maniu”) și Bogya Ferencz (Școala din Pericei).

Primii trei clasați, pe categorii de concurs, au fost declarați :

– clasele V – VI : locul 1. Alexia Ghiran și Rareș Baciu ; locul 2. Tóth Andreea și Balogh Krisztián ; locul 3. Cristiana Sabău și Lukcs Marc (toți șase de la Școala „Silvania”) ;

-clasele VII – VIII : locul 1. Borzási Viktoria și Denis Moga (ambii de la Școala „Silvania”) ; locul 2. Maria Zaha (Școala „Silvania”) și Mezei David (Școala „Báthory István”) ; locul 3. Bonczidai Patricia (Școala din Pericei) și Ionuț Varga (Școala „Silvania”) ;

-licee : locul 1. Maria Zmole și Nagy István (ambii de la CN „Simion Bărnuțiu”) ; locul 2. Andrada Trif (CT „Iuliu Maniu”) și Titus Pătălău (CN „Simion Bărnuțiu”) ; locul 3. Gabriela Pop (CT „ Iuliu Maniu”) și Erdei Győző (CN „Simion Bărnuțiu”).

Festivitatea de premiere a avut loc în curtea clădirii „A” a Școlii Gimnaziale „Silvania”, unde au vorbit pertinent : prof. Alina Cozac – director al AOR, filiala Sălaj și inspector de educație fizică și sport al IȘJS, prof. Valeria Motogna – președinte al CS Handbal „Valeria Motogna” din Zalău (căpitan al echipei de handbal și purtătoare a Drapelului Tricolor al României la Jocurile Olimpice de vară de la Beijing, China, 2008), prof. Maria Angela Lipo – directoare a Școlii Gimnaziale „Silvania” Șimleu Silvaniei și subsemnatul – responsabil al Comisiei de Educație și Cultură Olimpică a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj. A fost relevată importanța practicării exercițiilor fizice și a sportului, în raport cu laturile lor benefice asupra tinerei generații și nu numai, precum și semnificația Crosului „Ziua Olimpică”, important mijloc de educație olimpică prin valorile sale universale: respect, toleranță și fair-play.

Prof. Bántó (Király) Eszter – director adjunct al Liceului Pedagogic Zalău (fostă componentă a echipelor de handbal „Silcotub” Zalău și „Universitatea” Cluj-Napoca) a citit Mesajul Președintelui CIO, Thomas Bach, despre Ziua Olimpică 2018 :

„Dragi participanți ! De Ziua Olimpică ne amintim de Mișcarea Olimpică modernă. Ceea ce contează cel mai mult astăzi este legat de sport și de bucuria pe care el ne-o aduce tuturor. Sportul este universal și, de aceea, Ziua Olimpică reprezintă momentul în care ne reamintim faptul că Sportul trebuie să fie omniprezent și practicat de toți, fără excepție : fete și băieți, bărbați și femei, tineri și vârstnici, indiferent de abilități. Sportul îi reunește pe oameni. Vă încurajez pe toți să vă implicați în sport și să împărtășiți bucuria practicării lui. Îndemnați-vă familiile și motivați-vă prietenii să vi se alăture și să facă sport, să devină parte din viața lor. Împreună putem face diferența. Alăturându-vă celebrării Zilei Olimpice, veți juca un rol important în diseminarea spiritului olimpic în întreaga lume. Vă mulțumesc pentru tot ce întreprindeți pentru promovarea sportului în propria comunitate ! Să aveți o Zi Olimpică minunată !”.

Primii 50 de sportivi la fiecare categorie de concurs au primit tricouri „Olympic Day” cu însemnele COSR și ale Cercurilor Olimpice. Ocupanților primelor trei locuri li s-au inmânat diplome, împreună cu: Buletinul Informativ „SPIRIT OLIMPIC” al AOR și COSR (nr.50/2017) – locurile I; fanionul cu inscripțiile COSR – AOR și un pix – locurile II; un pix – locurile III. În plus, cei 426 de elevi au primit sucuri din partea Primăriei și a Consiliului Local Șimleu Silvaniei . Pe tot parcursul, mai ales la sosire, concurenții au fost încurajați și aplaudați de zecile de spectatori, printre care se aflau: colegi, profesori, părinți, bunici etc.

Așadar, ca în fiecare an, Crosul „Ziua Olimpică” desfășurat în orașul Șimleu Silvaniei, a reprezentat o principală activitate sportivă de masă organizată de către AOR, filiala Sălaj, împreună cu partenerii amintiți, prilejuind o stare de bucurie elevilor, una cu efecte pozitive în conștiința acestora.

                                                                                                                  Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                         Publicist, Șimleu Silvaniei

Ziua Copilului – „Lumea Poveștilor”

Ziua Copilului a fost sărbătorită la Șimleu Silvaniei în Parcul Cetății Bathory.
Lumea poveștilor” a fost un eveniment realizat de Consiliul Local al Copiilor și Tinerilor și Crucea Roșie, în parteneriat cu Primăria, CNIPT și Avon.

Peste 30 de voluntari de la CLCT, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică și Crucea Roșie Sălaj – Subfiliala Șimleu, au organizat și pregătit mai multe activități pentru copii, printre care: concursuri cu premii, întreceri sportive, picturi pe față, dar și tombole pentru mămici și tătici, surprize colorate, PhotoBooth pentru participanți, dans, muzică și voie bună.

1 Iunie 2018 a adus laolaltă peste 800 de șimleuani în Parcul Cetății Bathory și a reprezentat un prilej de petrecere a timpului liber prin jocuri, activități sportive pentru copii, și relaxare pentru toți cei prezenți. Copiii au fost răsplătiți cu diplome, premii și multă distracție.

Flavia Moisi, expoziție de grafică la Șimleu Silvaniei

Vernisajul expoziției de grafică ,,Biserica de lemn, suflet și credință românească” a artistei Flavia Moisi a avut loc joi, 31 mai 2018, în sala de conferințe a Centrului Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu.

Licențiată în arte plastice și design, specializarea Conservare-Restaurare, la Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca, Flavia Moisi are o experiență vastă în tot ceea ce ține de restaurarea și conservarea obiectelor de artă, atât în țară, cât și în străinătate, și peste 20 de expoziții personale și de grup.

Flavia Moisi, artist și restaurator, a urmărit prin această expoziție de pictură grafică tragerea unui semnal de alarmă în privința protejării monumentelor, a patrimoniului și chiar a identității naționale, așa cum sunt ele, în forma lor pură, și poate chiar perfectă, indiferent de micile imperfecțiuni.

Cupa „1 IUNIE”

Cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului, Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, au organizat competiția șahistă Cupa „1 IUNIE”, pentru elevi din școlile gimnaziale. Concursul s-a desfășurat în Centrul de Documentare și Informare al Școlii „Silvania”, miercuri, 30 mai 2018, reunind 85 de elevi, fete și băieți.  În urma tragerilor la sorți individuale pentru cele trei categorii de întrecere, s-a jucat în „sistem eliminatoriu”, la 18 mese de șah. Juriul concursului a fost format din profesorii Gavril Lungu (Școala „Silvania”) și Barna Krisztián (Școala „Báthory István”) și instructorul de șah Iván Vasile (pensionar).

Cei mai buni șahiști au fost declarați:

clasele pregătitoare – I: locul 1. Ana Maria Șandor (Școala din Valcău de Jos) și David Man (Școala „Silvania”); locul 2. Maria Vereș Pop (Școala „Silvania”) și Orgován Krisztián (Școala din Nușfalău); locul 3. Sara Ardelean (Școala „Silvania”) și Magyar Erik (Școala „Báthory István”);

– clasele II – IV: locul 1. Luana Ardelean (Școala „Silvania”) și Veres David (Școala „Báthory István”); locul 2. Iulia Vedinaș și Antonio Bonțe (ambii de la Școala „Silvania”); locul 3. Magyar Sara (Școala „Báthory István”) și David Zaha (Școala „Silvania”);

– clasele V – VIII: locul 1. Egri Krista (Școala „Báthory István”) și Mihai Molnar (Școala „Silvania”); locul 2. Sara Sabou (Școala din Valcău de Jos) și Luigi Pop (Școala „Silvania”); locul 3. Fabiana Boșca și Vlad Oros (ambii de la Școala „Silvania”).

Cel mai tânăr participant: Magyar Alex (Școala „Báthory István”).

La festivitățile de premiere a participat și profesoara Angela Maria Lipo – directoarea Școlii Gimnaziale „Silvania” Șimleu Silvaniei, înmânând șahiștilor, diplome, cupe și medalii, alături de felicitările de rigoare, în apaluzele celor prezenți, printre care se aflau și părinți ai elevilor.

Organizatorii au oferit tuturor competitorilor sucuri și apă minerală.

 

                                                                                                                         Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                Publicist, Șimleu Silvaniei

Profesoara Maria-Uca MARINESCU , primită admirabil!

   Motto: „Oriunde te duci, du-te cu toată inima”.

                      CONFUCIUS (álias Kong Qiu/Kong Fuzi, c.551-479 î.Hr.), filozof chinez

Profesoara Maria-Uca MARINESCU este o personalitate marcantă a României, arhicunoscută în țară și în lume. Cariera sa este una de excepție: sportiv de performanță, dascăl, antrenor, explorator, iubitor al naturii, protector devotat al mediului înconjurător, promotor al Olimpismului și păcii. Doamna Uca Marinescu  este membră a Societății Române de Geografie și a Asociației Americane de Geografie, colaboratoare a Muzeului de Științe ale Naturii „Grigore Antipa” din București și a Centrului de Cercetări Antropologice al Academiei Române.  Uca Marinescu este marea „AMBASADOARE” a României, singura femeie din lume (ca vârstă) care a ajuns – pe propriile picioare (cu schiurile) – în anul 2001, atât la Polul Nord Geografic (28 aprilie), cât și la Polul Sud Geografic (24 decembrie)!! Domnia sa a vizitat peste 100 de țări de pe toate meridianele Pământului, din Carpați în Caucaz, din Balcani în Alpi, din Himalaia în Kilimanjaro, din Groenlanda și Canada în Patagonia și în Țara de Foc, acolo unde – dintre români – numai inginerul explorator Iuliu Popper (care a dat nume românești  unor munți, râuri și promontorii, 1886-1893) și biologul Emil Racoviță (președinte al Academiei Române, 1926-1929), întemeietorul biospeologiei  (expediția antarctică cu nava „Belgica”, 1897-1899), au mai fost până atunci! În plus, Uca Marinescu a ajuns la Polul Nord Magnetic al Pământului (2007), la Polul Sud Magnetic al Pământului (2008) și la Polul Frigului (- 71,2 grade Celsius, Yakutsya-Oymyakon, Rusia, 2015). Peste tot, în lume, a purtat și a înălțat Drapelul Tricolor al României, fiind primită cu toate onorurile și susținută de ambasadele României din țările respective!!

În acest context, imediat după ce a început „luna olimpică internațională” (23 mai – 23 iunie), joi și vineri, 24-25 mai 2018, profesoara Maria-Uca Marinescu a fost oaspete de seamă al orașului Șimleu Silvaniei, fiind primită admirabil! Acest eveniment inedit a fost organizat de Primăria și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) din Șimleu Silvaniei, la propunerea mea. Întâlnirea cu Uca Marinescu s-a desfășurat, joi, 24 mai a.c., în sala de conferințe a CNIPT Șimleu Silvaniei, la care au participat cei interesați  să o vadă pe renumita exploratoare și să asculte pledoaria acesteia, cea referitoare la expedițiile făcute în lumea largă. A fost prezentă și mass-média, reprezentată de: Sălăjeanul TV; Ovidiu (Mugur) Teieru – reporter foto și video șimleuan și, de ce nu?, de mine, membru al Asociației Jurnaliștilor Sălăjeni și al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.

La început, drd. Daniel Stejerean – directorul CNIPT, a salutat asistența, i-a urat „Bun venit!” doamnei Maria-Uca Marinescu  și a evocat , succint, statutul social și activitatea acesteia.

Fiind invitat să vorbesc, am arătat când și în ce împrejurare am cunoscut-o pe Uca Marinescu. Era anul 2002, în Tabăra Olimpică de la Cabana Diham, Munții Bucegi (lângă Predeal), unde conduceam/coordonam patru sportivi olimpici ai Sălajului, de la Clubul Sportiv Școlar Zalău: Adriana Holhoș, Alexandru Labo, Silviu Covaciu și Farkas György Sebastian. Directoarea taberei era doamna profesoară Maria Uca Marinescu – consilier al Comitetului Olimpic Român (COR) și vicepreședinte al Comisiei „SPORT ȘI MEDIU” din cadrul Direcției Educație Olimpică a COR. La 23 aprilie 2004, în cadrul Adunării Generale, COR a devenit Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR).  Pentru modul cum a monitorizat întregul program al taberei și pentru  activitatea expediționară, demonstrată prin fotografii, clipuri video și documente, dar și prin inedite pilde și povețe, i-am spus  doamnei Uca Marinescu că o voi invita în Șimleu Silvaniei, pentru ca locuitorii orașului să afle câte ceva despre cum arată viața în diferite părți ale lumii. Mai ales că, domnia sa avea și are un cult deosebit pentru natură, pentru buna relație „sport-mediu”, făcând cunoscute normele comportamentului pentru protecția mediului înconjurător de care depindem cu toții, norme reunite în „Codul Naturii”. Ca atare, Uca Marinescu spune că „mediul, ca și sportul, n-are frontiere și nici limite teritoriale și, de aceea, sportivii – în calitatea lor de actori principali ai mișcării sportive – sunt chemați să fie modele”. Pe Maria–Uca Marinescu am mai întâlnit-o în anii 2007 și 2011. În perioada 11-14 octombrie 2007, la Piatra Neamț, s-a desfășurat prima ediție a festivalului Național „Activ, Sănătos și Util”, la care am fost invitat, împreună cu profesoarele Elena Ștefan – Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei și Maria Radu – Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău. A fost o acțiune interesantă și utilă, dedicată persoanelor de vârsta a II-a și a III-a, organizată de Federația Română „Sportul pentru Toți” și Direcția pentru Sport a județului Neamț, sub coordonarea doamnei Uca Marinescu. Apoi, ne-am întâlnit, în anul 2011, la Ziua Olimpică Internațională (ediția a XXIX-a, 23 iunie), desfășurată la Șirnea (primul sat turistic din România, comuna Fundata, județul Brașov) de către COSR, prin Academia Olimpică Română (AOR) și filiala Brașov a AOR, la care am participat împreună cu elevii Elena Florentina Pop și Dionis Alexandru Pop (ambii de la CN „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei și cu profesoara Elena Ștefan, toți membri ai Clubului Olimpic „Gaudeamus” Șimleu Silvaniei.

După mai multe încercări neizbutite (din vina mea!), am reușit să fac posibilă vizita profesoarei Uca Marinescu în Șimleu Silvaniei, cu sprijinul substanțial al ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului și al lui Daniel Stejerean, adeverindu-se proverbul „niciodată nu este prea târziu”! Nu trebuia să pierdem ocazia de a o avea ca oaspete de seamă pe cea care a trăit și trăiește experiența celui mai frumos dar al Pământului, natura, pe cea care transmite tuturor un mesaj superb: dragostea puternică pentru omenire, credința nezdruncinată în prietenie, unica armă împotriva violenței, urii, alienării și distrugerii mediului înconjurător.  Și dacă profesoara Maria-Uca Marinescu aduce în România materiale documentare, fotografii și înregistrări video din țările vizitate, împărtășindu-le semenilor ei, pot spune că domnia sa este și „ambasadoarea” statelor respective!! De-a lungul timpului, pentru performanțele sale, a primit numeroase distincții, printre care: Diploma de Excelență, din partea președintelui României , Comitetului Internațional Olimpic, Comitetului Olimpic Român, Academiei Naționale de Educație Fizică, Ministerului Sportului și Tineretului, Comitetului Olimpic și Sportiv Român; Ordinul Național de Merit – în grad de Cavaler, oferit de președintele României (anul 2000); Ordinul Național de Merit – în grad de Ofițer, oferit de președintele României (2002); Femeia Anului 2002; Maestru Emerit al Sportului (2003); Cetățean de Onoare al orașelor: Punta Arenas – Chile, White Horse, Yukon – Canada, Bizerte – Tunisia și al localității Miercurea Sibiului; Fiică a comunei Orlat (județul Sibiu). În aplauzele asistenței, Uca Marinescu mi-a pus la gulerul bluzei un „însemn” al Academiei Olimpice Române, cu Tricolorul României și Cercurile Olimpice, drept recunoaștere și apreciere a activităților mele, în calitatea de președinte/responsabil al Comisiei de Educație și Cultură Olimpică a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj!

În continuare, profesoara Maria-Uca Marinescu și-a „declinat” identitatea și ne-a „purtat” prin multe țări ale lumii, spunându-ne câteva „povești adevărate” despre personajele fascinante pe care le-a întâlnit. Ne-a prezentat, într-o proiecție video (cu sprijinul consilierei CNIPT, Elena Trif Cocoru), imagini superbe cu fauna și vegetația locurilor pe care le-a vizitat, comentându-le cu farmecu-i caracteristic. Din păcate, în urmă cu câțiva ani (în trenul de Brașov- București), i-a fost furat laptop-ul cu înregistrări video, făcute în multe din zonele Pământului în care a ajuns, lucru regretabil, atât pentru domnia sa, cât și pentru noi, cei prezenți. Drept compensație, participanții au primit pliante (cu relatări din expedițiile sale) și calendare 2018, cu fotografii ale Ucăi Marinescu sau diferite imagini din toată lumea pe care a văzut-o. A fost o „lecție” complexă, prin care ne-a împărtășit câte ceva din învățămintele îndelungatei sale experiențe de exploratoare autentică a Planetei Albastre, Pământul. Ne-a spus că dorul de drumeție, chemarea și destinul marilor exploratori le-a căpătat din copilăria ei minunată, petrecută în mijlocul naturii, prin multe excursii în pădurile din împrejurimile Gheorghenilor (județul Harghita), împreună cu tatăl domniei sale. Pentru cei mulți, lumea este ceea ce ni se spune, pentru ea este ceea ce există cu adevărat, câștigându-și dreptul, cu eforturi deosebite, de a vedea această lume pretutindeni. Și-a definit filozofia de viață așa: să trăiești în mijlocul naturii, să  nu te oprești din căutare, să înțelegi libertatea pe care o dobândești descoperind lumi necunoscute, să iubești oamenii și să ai încredere în Dumnezeu! Pe Uca Marinescu, cea care și-a văzut visul cu ochii de mai multe ori, o găsim în presa românească, cu diverse atribute: Femeia Record a României, Doamna cu sufletul tânăr, Crăiasa zăpezii veșnice, Un om al Terrei etc. Urmărită cu atenție, ne-a citit două poezii tematice: „Dreptul la întrebare” (i-a dedicat-o regretatul Adrian Păunescu) și alta, scrisă de poetul George Coșbuc, care i se potrivește (!). În plus, a spus că are în pregătire o carte despre întreaga activitate pe care a desfășurat-o și, încă, o va mai desfășura, atâta timp cât o vor ține „puterile”!

Invitați la discuții și întrebări de către profesoara Marinescu, au vorbit, adecvat: Daniel Stejerean, elevele Oana Cristina Man (clasa a IX-a C) și Miruna Mioara Ioana Mureșan (X-C) – ambele de la CN „Simion Bărnuțiu”, Ovidiu Teieru și Maria Pîrvu – profesoară pensionară. Răspunsurile Ucăi Marinescu au fost prompte, rostite cu competență și cu afecțiune, pe măsura personalității sale.

La invitația lui Daniel Stejerean, Septimiu Cătălin Țurcaș a vorbit cu multă căldură sufletească despre prezența Ucăi Marinescu în Șimleu Silvaniei și despre actuivitatea acesteia, a prezentat câteva date despre oraș, invitând-o să facă o lansare a cărții pe care o va scrie și în Șimleu Silvaniei, spunând:

„sunt convins că mulți oameni din oraș și-ar dori să împărtășească experiența bogată pe care o aveți și locurile pe care le-ați vizitat”.

Apoi, în aplauzele celor prezenți, în semn de recunoaștere și de prețuire, Septimiu Cătălin Țurcaș i-a conferit doamnei profesoare Maria-Uca Marinescu „Diploma de Excelență” din partea Primăriei șimleuane (pentru curajul, activitatea și contribuția remarcabilă în promovarea identității naționale a României), împreună cu o „plachetă” artizanală, cu stema orașului, drept simbol al Șimleului. Daniel Stejerean i-a dăruit: materiale despre Festivalul „Báthory Fest”, cărți, broșuri, pliante și fotografii despre CNIPT și despre Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord. La rândul meu, i-am decernat doamnei Uca Marinescu „Diploma de Excelență” din partea Clubului Olimpic „Gaudeamus” Șimleu Silvaniei (pentru contribuția la succesele sportului din România și promovarea valorilor olimpismului), alături de o traistă din pânză cu inscripția „Șimleu Silvaniei”, având: un tricou cu însemnele clubului, Broșura mea „Retrospectiva sportului șimleuan”, Anuarul Presei sălăjene 2017 (Publicație a Asociației Jurnaliștilor din Sălaj),  Descoperim Sălajul-volumul 8 (2017, Colecția „Magazin Sălăjean”- liderul presei sălăjene), Harta orașului Șimleu Silvaniei, copii-xerox ale unor articole scrise de mine, pliante și fotografii cu tematică culturală și sportiv-turistică din Șimleu Silvaniei. Pentru toate acestea, profesoara Marinescu a mulțumit cu demnitate, adresând cuvinte cuviincioase pentru onoarea care i s-a făcut, având în vedere, atât persoana, cât și activitatea sa.

La sfârșit s-au purtat discuții amicale, s-au făcut fotografii, iar Ioana Gale – reporter la „Sălăjeanul TV”, i-a luat un interviu doamnei Uca Marinescu, în incinta Cetății Medievale „Báthory István”.

Timpul petrecut în Șimleu Silvaniei de Uca Marinescu, poate, a fost prea scurt, dar cred că a fost suficient pentru a-și face o „părere” despre urbea de la poalele falniciei Măguri a Țării Silvaniei și despre împrejurimile acesteia, cu oameni minunați și buni gospodari. Am vizitat, împreună, printre altele: Monumentul lui Mihai Viteazul de la Guruslău; Centrul Cultural „Simion Bărnuțiu” de la Bocșa; Casa Memorială „ Iuliu Maniu” de la Bădăcin; Cabana Brădet, Mănăstirea „Sfânta Treime” de la Bic, Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord (unde directorul Daniel Stejerean a ținut o „lecție” de istorie tematică), Cetatea Medievală „Báthory István”, Parcul Central, Complexul Parohial Ortodox nr.1 (Expoziția permanentă de carte veche, de icoană veche și arheologie, cu o descriere pertinentă a preotului paroh Vasile Boșca, despre diversele exponate), Cetatea Báthory István,  Piața Agro-alimentară , Colegiul Național „Simion Bărnuțiu”, Sala de Sport „Măgura”, Stadionul „Măgura” și Centrul de Agrement – toate din Șimleu Silvaniei; Muntele Sfintei Treimi; Stațiunea Balneară Boghiș; Monumentul Cepei de la Pericei; Barajul și Lacul de Acumulare de la Vârșolț. La sfârșit, am remarcat pe fața doamnei Uca Marinescu – simbol al sportivității, al luptei omului cu sine și cu natura, pentru o conviețuire normală – un sentiment de satisfacție, datorită atât prezenței sale pe aceste meleaguri  românești, cât și considerației deosebite din partea șimleuanilor și sălăjenilor. În discuția purtată, s-a referit la implicarea benefică a factorilor decizionali locali în organizarea și desfășurarea tuturor activităților, inclusiv cea sportiv-turistică. Aflându-ne în „luna olimpică”, s-a referit la „fenomenul (în sensul bun)” sportiv șimleuan, apreciind activitatea sportivilor, profesorilor și instructorilor sportivi, reliefând contribuția adusă de Primărie și de Consiliul Local, de primarul Septimiu Cătălin Țurcaș, la obținerea diferitelor performanțe sportive. În final, a ținut să-i salute pe toți șimleuanii și sălăjenii cu prietenie, să le ureze viață lungă, în deplină sănătate, propunându-le să-și aducă aminte de jurământul olimpic antic: „Îți mulțumim pentru pământul tău pe care am alergat. / Mulțumim pentru aerul care ne permite să respirăm, / Pentru apele care ne dau de băut, / Pentru Soarele care ne dă lumină și putere”.

Noi, șimleuanii, îi mulțumim pentru vizită și pentru sfaturile adresate, îi întoarcem urarea și o felicităm pentru tot ceea ce a făcut și face pentru umanitate, pentru sport și mediu, pentru cunoașterea României în întreaga lume!

De asemenea, îi urăm „Drum bun!” în următoarele călătorii, în țară, în lungul și în latul Terrei, întrucât Maria-Uca Marinescu a ținut și ține la îndemnul lui Dalai Lama: „O dată pe an, du-te undeva unde nu ai mai fost înainte!”.

                                                                                                                  Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                         Publicist, Șimleu Silvaniei

Lucia Bibarţ şi-a lansat cartea „Poetizări tactile“ la Șimleu Silvaniei

Poeta care a urmat cursurile liceale în Șimleu Silvaniei, Lucia Bibarț, și-a lansat sâmbătă, 26 Mai, cartea – „Poetizări tactile” la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Șimleu Silvaniei.

Poetizări tactile” reprezintă cea de-a doua ei carte, apărută la Editura „Tiparniţa“ Arad, 2016-director Adrian Ioanăş, fiind prezentată într-o scurtă prefaţă de către poetul arădean stabilit în Germania, Mircea M. Pop.

Cu această ocazie, scriitoarea le-a recitat poezii, le-a povestit celor prezenți despre Șimleul tinereții ei, atunci când a urmat cursurile Liceului de Filologie „Simion Bărnuțiu”, în prezent Colegiul Național „Simion Bărnuțiu” și le-a oferit autografe.

Lucia Bibarț locuiește acum în Arad și este o persoană cunoscută în Aradul cultural, în calitatea de președinte al Ligii Scriitorilor din România- Arad și bibliotecară la Biblioteca Judeţeană A.D. Xenopol Arad. Poezia este o componentă permanentă a vieţii ei, însă s-a hotărât foarte greu să publice. Aceasta este autoarea a trei cărţi pentru copii: „Zâna pădurii”, „Sirena Surena”, „Noduleţ”, a volumelor de poeme „Şuviţe şi irişi”, „Poetizări tactile” având în lucru un nou volum de poezie, este coautor la mai multe cărți de specialitate și a semnat zeci de articole şi recenzii în presa locală şi în reviste.