All posts by Administrator

Uca Marinescu la Șimleu Silvaniei

Uca Marinescu, exploratoarea cu nenumărate expediții realizate în toate colțurile lumii, s-a aflat joi, 24 mai, la CNIPT Șimleu Silvaniei pentru a împărtăși locuitorilor de sub Măgură din experiențele avute. Aceasta le-a vorbit despre locul unde senzația de fericire a fost aproape palpabilă, Bhutan, care este, de altfel, și țara cu cel mai ridicat indice al fericirii. Despre faptul că pasiunea pentru călătorii i-a fost insuflată de părinții ei încă din fragedă pruncie, de la 4-5 ani, și că a însoțit-o toată viața. Despre faptul că are în plan o nouă expediție anul viitor și că între timp lucrează la redactarea unei cărți cu expedițiile avute și cu concluziile fiecărei călătorii.

Unul din motivele care o face să plece în aceste expediții este pentru a căuta răspunsuri despre existența omului, răspunsuri care nu fac altceva decât să deschidă ușa către noi întrebări.

Uca Marinescu, profesor, explorator și președinte a Comisiei de Sport și Mediu din cadrul Comitetului Olimpic Român a fost singura femeie dintr-un grup de exploratori format din 10 bărbați, care a reușit performanța de a ajunge la Polul Nord în expediția din 2001, iar ca să poată pleca și-a vândut mașina. Ca o recunoaștere a meritelor excepționale, în anul 2002, președintele României i–a acordat Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Ofițer.

Profesoara Maria-Uca MARINESCU, oaspete de seamă!

Joi, 24 mai 2018, profesoara Maria-Uca MARINESCU (din București), exploratoare de excepție a României, va fi oaspete de seamă al orașului Șimleu Silvaniei! Acest eveniment inedit este organizat de Primăria și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) din Șimleu Silvaniei, la propunerea mea.

Doamna Uca Marinescu – maestru emerit al sportului, este membră a Societății Române de Geografie și a Asociației Americane de Geografie, colaboratoare a Muzeului de Științe ale Naturii „Grigore Antipa” din București și a Centrului de Cercetări Antropologice al Academiei Române. Am cunoscut-o în Tabăra Olimpică de la Cabana Diham din Munții Bucegi (lângă Predeal), în anul 2002, unde conduceam/coordonam patru sportivi olimpici ai Sălajului, de la Clubul Sportiv Școlar Zalău : Adriana Holhoș, Alexandru Labo, Silviu Covaciu și Farkas György Sebastian. Directoarea taberei era doamna profesoară Uca Marinescu – consilier al Comitetului Olimpic Român (COR) și vicepreședinte al Comisiei „SPORT ȘI MEDIU” din cadrul Direcției Educație Olimpică a COR. La 23 aprilie 2004, în cadrul Adunării Generale, COR a devenit Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR).

Uca Marinescu a monitorizat excelent întreaga activitate din programul taberei. Tot ceea ce a întreprins, a fost făcut cu mult tact psiho-pedagogic, mergând de la pretenție la îngăduință, de la cerință la bunăvoie. În plus, ne-a copleșit de-a binelea cu exemple, fotografii, clipuri video, pilde, documente și povețe. Toate acestea veneau de la marea AMBASADOARE a României, singura femeie din lume care a „cucerit” – pe propriile picioare – în anul 2001, atât Polul Nord Geografic (28 aprilie), cât și Polul Sud Geografic (24 decembrie)!! Domnia sa ne-a purtat prin toată România, dar și pe toate meridianele Pământului, din Carpați în Caucaz, din Balcani în Alpi, din Himalaia în Kilimanjaro, din Groenlanda și Canada în Țara de Foc, acolo unde – dintre români –  numai biologul Emil Racoviță, întemeietorul biospeologiei, a mai fost până atunci! Având un cult pentru natură, această DOAMNĂ  cu suflet nobil, ne-a învățat multe despre relația „sport-mediu”, făcându-ne cunoscute normele comportamentului pentru protecția mediului înconjurător de care depindem cu toții, norme reunite în „Codul Naturii”. Uca Marinescu ne spunea că „ mediul, ca și sportul, n-are frontiere și nici limite teritoriale și, de aceea, sportivii – în calitatea lor de actori principali ai mișcării sportive – sunt chemați să fie modele”. Ca atare, pentru toți cei prezenți în tabără, profesoara Uca Marinescu, cea care simte, gândește și acționează românește, a fost și a rămas un MODEL.

Pe  Maria-Uca Marinescu am mai întâlnit-o în anii 2007 și 2011. În perioada 11-14 octombrie 2007, la Piatra Neamț, s-a desfășurat  prima ediție a Festivalului Național „Activ, Sănătos și Util”, la care am fost invitat, împreună cu profesoarele Elena Ștefan – Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei și Maria Radu – Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău. A fost o acțiune interesantă și utilă, dedicată persoanelor de vârsta a II-a și a III-a, organizată de Federația Română „Sportul Pentru Toți” și Direcția pentru Sport a județului Neamț, sub coordonarea doamnei Uca Marinescu. Apoi, ne-am întâlnit, în anul 2011, la Ziua Olimpică Internațională (ediția a XXIX-a,  23 iunie 2011), desfășurată la Șirnea (comuna Fundata, județul Brașov) de către COSR, prin Academia Olimpică Română (AOR) și filiala Brașov a AOR, la care am participat împreună cu elevii Elena Florentina Pop și Dionis Alexandru Oros (ambii de la CN „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei) și cu profesoara Elena Ștefan, toți membri ai Clubului Olimpic „Gaudeamus” Șimleu Silvaniei.

Profesoara Maria-Uca Marinescu va veni în Șimleu Silvaniei cu un mesaj înălțător: dragostea puternică pentru omenire, credința nezdruncinată în prietenie, unica armă împotriva violenței, urii, alienării și distrugerii mediului înconjurător.  Prin „lecția” sa (cu materiale documentare, fotografii, clipuri video și comentarii), profesoara Maria-Uca Marinescu dorește să împărtășească șimleuanilor și nu numai, învățămintele îndelungatei  sale experiențe de exploratoare autentică a Planetei Albastre, Pământul.

Așadar, Maria-Uca Marinescu este așteptată cu mare interes în Șimleu Silvaniei, pentru că, între anii 2002-2017, a fost foarte activă. Cutreierând Terra, în lung și în lat, va avea ce să ne arate și ce să ne spună. Intre timp,  FEMEIA ANULUI 2002, Maria-Uca Marinescu, a ajuns la Polul Nord Magnetic al Pământului (2007), Polul Sud Magnetic al Pământului (2008) și Polul Frigului (- 71,2 de grade Celsius, Yakutsya-Oymyakon, Rusia, 2015)!!

Evenimentul se va desfășura, joi, 24 mai 2018, începând cu ora 16 :00, în sala de conferințe a CNIPT, strada Stefánus Báthory nr.1,  intrarea fiind liberă.

 

                                                                                                                    Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                           Publicist, Șimleu Silvaniei

Ziua Eroilor, sărbătorită cu măreție!

   Motto: „Nu numai că eroismul nu se poate porunci, dar e cu neputință să-l răsplătești!”.

                Nicolae IORGA (1871-1940), istoric, scriitor, publicist și academician român

De aproape un secol (din anul 1920), cu prilejul Praznicului Înălțării Domnului (Ispasul, la 40 de zile după Paște), românii sărbătoresc și Ziua Eroilor, aducând un cuvios omagiu tuturor eroilor români căzuți, de-a lungul timpurilor, pe toate câmpurile de luptă pentru apărarea țării și dreptate, pentru întregirea neamului și libertate. Totuși, România este prima țară care-i comemorează, în aceeași zi, pe eroii români și pe cei străini!

În acest context, joi, 17 mai 2018, Garnizoana Șimleu Silvaniei, Primăria și Consiliul Local au organizat activități adecvate  pentru sărbătorirea Zilei Eroilor. Din nou, festivitățile au început înaintea prânzului, la Cimitirul Eroilor, unde se află mormântul sergentului Emil Barbu (1920-1944), din satul Ludișor, comuna Voila (județul Brașov, aproape de Făgăraș), decedat lângă orașul Șimleu Silvaniei, în timpul luptelor cu trupe hitleriste, în cel de-al Doilea Război Mondial. Remarc noua configurație a acestui mormânt (!), datorită implicării „materiale și spirituale” a Primăriei și Consiliului Local Șimleu Silvaniei, în parteneriat cu Garnizoana orașului. Tot acolo sunt și 10 morminte ale unor soldați germani, căzuți în bătălia din zona șimleuană, în perioada 5 septembrie – 16 octombrie 1944, câd armata lor se retrăgea spre Carei. În prezența ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei, a col. Vasile Iftimi – comandantul Garnizoanei șimleuane și a unor cadre militare, a avut loc un ceremonial de pomenire și de cinstire a acestora, cu Gardă de Onoare, serviciu religios (preot militar Ioan Crâșmar – Biserica Garnizoanei, cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruință)  și cu depuneri de coroane de flori.

Activitățile au continuat în jurul Sfintei Troițe din fața Bisericii Ortodoxe nr.1, unde, în dangătul clopotelor, se încheia Sfânta Liturghie oficiată întru sărbătorirea Înălțării Domnului. În fața asistenței (printre care mulți copii, elevi și tineri), pe fondul muzical al „Marșului de întâmpinare”, Garda de Onoare a dat onorul domnilor Septimiu Cătălin Țurcaș și Vasile Iftimi, care au salutat Drapelul de Luptă și au trecut în revistă Garda de Onoare. După intonarea Imnului de Stat al României, plt. Maria-Claudia Ungureanu, coordonatoarea întregii activități, a avut o alocuțiune, spunând:

„(…) Națiunea română, plămădită prin truda și jertfa celor mai demni fii ai săi, a asociat de-a lungul veacurilor, ca prinos de recunoștință față de aceștia, sfânta sărbătoare a Înălțării Domnului cu Ziua Eroilor. (…) Suntem astăzi,  aici, să aprindem lumânări de veghe, să depunem florile recunoștinței la mormintele și monumentele eroilor care și-au dat viața pe pământul patriei noastre, și să nu uităm de cuvintele născute pe câmpul de luptă: Pe aici nu se trece! (…)”.

                Apoi, s-a desfășurat un Te Deum al unui sobor de preoți ai Bisericilor Ortodoxe și Greco-Catolice, cu săvârșirea parastasului de pomenire pentru eroii români căzuți pe câmpurile de luptă.

Invitat la microfon,  Septimiu Cătălin Țurcaș, în discursul său, a spus:

„ Onorată asistență, astăzi, noi creștinii, sărbătorim Înălțarea Domnului nostru Iisus Hristos. Și nu cred că era o zi mai potrivită în calendar pentru a fi declarată ca Zi a Eroilor, pentru că așa cum Iisus Hristos, prin jertfa supremă și prin Înălțarea la Cer, a pornit această credință a tuturor oamenilor, a tuturor credincioșilor, sufletele eroilor neamului, prin jertfa lor supremă pentru libertatea și integritatea țării, s-au înălțat la Ceruri. Și este momentul în care ar trebui să ne aplecăm, cu respect,  în fața tuturor eroilor neamului nostru. Evident că noi, civilii, în viața de zi cu zi, avem fiecare dintre noi eroii noștri, care sunt părinții noștri, sunt profesorii noștri, sunt oamenii de la care, în viața noastră, am avut ceva de învățat. Și este momentul ca, în această zi importantă,  să ne amintim și să spunem o rugăciune pentru cei care au plecat, să ne aplecăm cu respect în fața acelora care trăiesc și care ne-au ajutat în formarea noastră profesională, ca  oameni. Anul 2018 este un an foarte important pentru națiunea română. Este anul în care împlinim100 de ani de la crearea statului național unitar român, în granițele aproape normale. Spun aproape normale, pentru că, încă,  România Mare, astăzi, nu este așa cum ne-am dorit mulți dintre noi. Ne-am propus în acest an să marcăm așa cum se cuvine această mare sărbătoare. Și este momentul în care aș vrea să mulțumesc, cu această ocazie, reprezentanților armatei din orașul nostru, tuturor celor care s-au implicat, începând cu preotul militar, care și-a exprimat dorința normală, ca eroul înmormântat în cimitirul din Șimleu, care a murit în 1944, Emil Barbu se numnește, să aibă un loc de veci așa cum se cuvine, și lucrul acesta s-a întâmplat în zilele trecute. Pentru prima dată ne-am bucurat,  în urmă cu o oră și jumătate, că locul lui de veci este respectat de comunitatea noastră. Vă mulțumesc foarte mult pentru acest lucru! Fie ca în această zi să ne aplecăm fiecare și să ne rugăm pentru eroii care au căzut, și să ne bucurăm, fiecare dintre noi, alături de eroii noștri de zi cu zi!”.

                În timpul intonării Imnului Eroilor (sonorizare asigurată de Romeo Oltean, de la Primăria șimleuană), au depus coroane de flori reprezentanți ai: Primăriei și Consiliului Local Șimleu Silvaniei; Ministerului  Apărării Naționale, prin oficiali ai unităților militare din Garnizoana șimleuană; Veteranilor de război, Cadrelor militare în rezervă și în retragere și Asociația Națională Cultul Eroilor (filiale șimleuane); Bisericilor Ortodoxe și Greco-Catolice; Colegiului Național „Simion Bărnuțiu”, Colegiului Tehnic „Iuliu Maniu” și Liceului Tehnologic „Ioan Ossian”; Școlilor gimnaziale; Partidului Social Democrat; Partidului Național Liberal; Uniunii Democrate a Maghiarilor din România; Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat (filiale locale ale acestora); SC „SIMEX” SA Șimleu Silvaniei.

A urmat un program cultural-artistic al unui grup de elevi ai Școlii Gimnaziale „Horea”, sub conducerea profesorului octogenar Traian Albu (!) și acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguța (Centrul Cultural Șimleu Silvaniei), cu poezii (Ziua Eroilor, Viața noastră, Veteranii, Eroii și Pe lespedea eroilor) și cântece (Biruitorii, Moartea vitează, Cântecul lui Ștefan, Sunt copil de Românie și Colind la Înălțarea Domnului), bucurându-se de aprecierile celor prezenți.

Ca de obicei, festivitatea s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare, sub comanda căpitanului Andrei Bala. Prin fața asistenței (în preajma Parcului Central al orașului, str. 1 Decembrie 1918) au trecut militari ai Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”, mare unitate din cadrul Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, având în față Drapelul de Luptă al Regimentului 316 Asigurare Date „ Guruslău”. Aceștia au fost întâmpinați cu aplauze și cu flori aruncate asupra lor de mai multe persoane, printre care și copii.

În veci pomenirea Eroilor României!

                                                                                                                                             Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                                    Publicist, Șimleu Silvaniei

Cristian ȚOPESCU, o viață dedicată sportului!

Motto: „Un sportiv adevărat este un cavaler în toate manifestările vieții”.

                  Liviu REBREANU (1885 – 1944), prozator și dramaturg român

La mijlocul lunii lui Florar, marți, 15 mai 2018, ne-a părăsit Cristian ȚOPESCU, cel mai bun comentator de radio și de televiziune al României.  Acesta a văzut lumina zilei în urmă cu 81 de ani, în 26 martie 1937, la București. A fost un profesionist desăvârșit, un mare patriot, unul care a iubit sportul cu multă pasiune, ca un cavaler adevărat! Cu vocea-i caracteristică, una inconfundabilă și agreabilă, ne-a relatat nenumărate momente de glorie ale sportului românesc, timp de aproape 40 de ani. Mulți iubitori și practicanți ai sportului au trăit, datorită lui, clipe de fericire în urma comentariilor sale, ample și documentate, de la desfășurarea diferitelor competiții, concursuri, campionate și Jocuri Olimpice (JO) de vară și de iarnă.

Pot spune, fără a greși, că viața lui Cristian Țopescu a fost una dedicată sportului! A fost un sportiv de performanță al Clubului Sportiv „Steaua” București (1953-1964), fiind campion național la călărie-proba de sărituri peste obstacole, în anii 1960 și 1962.

Între anii 1964 și 1967, a fost colaborator al emisiunilor de sport difuzate de posturile românești de radio și televiziune. În anul 1967 a fost angajat la televiziune până în anul 1983, îndeplinând funcțiile de reporter-comentator și de realizator de emisiuni sportive. Între anii 1983 și 1990, a fost șeful Biroului de presă și metodist la Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” București. După 1990, a redevenit  realizator de emisiuni sportive la TVR, până în 1994, când a fost numit redactor-șef al Redacției „Sport” a Televiziunii Române, iar în anul 1997 a ajuns director general adjunct la TVR. Ca reporter- comentator a prezentat, în direct, pentru telespectatorii români, aspecte de la JO de vară și de la JO de iarnă, finale ale Campionatelor Mondiale de fotbal, diferite competiții majore de atletism, tenis, gimnastică, handbal, patinaj artistic etc. Remarcabilă, una însuflețitoare și de neuitat, a fost „transmisia” sa de la JO de vară de la Montreal – 1976, când inegalabila gimnastă Nadia Comăneci a primit prima notă de 10 (zece) din istoria gimnasticii, la Jocurile Olimpice! Printre altele, el a mai  fost: director onorific al cotidianului „Pro Sport” (2003-2007); vicepreședinte al Fundației „Pro Sport, Pro Familie, Pro Educație”; membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România; membru al Comitetului Olimpic și Sportiv Român; reporter sportiv la „Radio Europa FM”; director de relații publice, imagine și mass-media la „Fotbal Club Steaua” București etc.

Cristian Țopescu a absolvit Școala Militară de Ofițeri (Sibiu, 1957) și este licențiat al Institutului de Educație Fizică și Sport București (IEFS, 1970). A scris sute de articole și cărțile: „Steaua. Performanță și prestigiu” (Editura Militară, București, 1988, împreună cu Octavian Vintilă) și „fair play” (Editura Humanitas, București, 2003). Despre el, Alexandru Răducanu a scris cartea „Cristian Țopescu – Evenimente, succese, sancțiuni la microfonul TV” (2002). În semn de apreciere și prețuire pentru întreaga sa activitate, pentru devotamentul cu care a susținut și a promovat valorile sportului românesc și ale olimpismului, Cristian Țopescu a fost distins, printre altele, cu: Ordinul „Meritul Sportiv” – clasele I și a II-a; „Diploma de  Onoare” a Comitetului Internațional Olimpic (1994); Trofeul Comitetului Olimpic Român (1997); Ordinul Olimpic „ Colanul de Aur” (1998); Ordinul Național „Serviciul Credincios”, în grad de Cavaler (2003); Decorația Regală a Regelui Mihai I „Nihil sine Deo” („Nimic fără Dumnezeu”, 2010) și „Ordinul Național „Steaua României” (2017). De asemenea, în anul 2007, lui Cristian Țopescu i s-a acordat gradul de General de Brigadă, iar între anii 2008-2012 a fost senator de București în Parlamentul României.

De menționat că, Cristian Țopescu, coleg cu mine la IEFS București, a fost oaspete de seamă al orașului Șimleu Silvaniei, în urmă cu 35 de ani. La adunarea de la Casa de Cultură a orașului i-a fascinat pe cei prezenți cu discursul său magistral despre sport și olimpism, despre dreptate și omenie, răspunzând pertinent la întrebările puse de către unii dintre participanți.

Succint, acesta a fost Cristian Țopescu, cel cu comentariile sale sportive calde și obiective, făcându-ne să fim părtași la atmosfera stadioanelor și a sălilor de sport, să simțim că ne aflăm chiar în tribunele acestora. În plus, el a „arătat” că sportul  nu înseamnă doar mușchi, ci și inteligență , caracter și imaginație. Fără acestea, performanța sportivă și nu numai ea, nu are izbândă.

Din păcate, Cristian Țopescu a plecat sus, la Cer, în dreapta Domnului, lăsând un gol în inimile celor care l-au cunoscut, l-au văzut sau l-au ascultat, și, mai ales, în inimile celor din familia sa. De aceea, se cuvine să-i aducem respectul cuvenit și să-i păstrăm, mereu,  frumoasele amintiri.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească-n pace!

                                                                                                                              Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                     Publicist, Șimleu Silvaniei

9 Mai, o zi sărbătorită admirabil!

Motto: „Prezentul este sărbătoarea care trebuie trăită prin învățămintele din trecut și visurile   din viitor”. Paulo COELHO (n. 24 august 1947), scriitor brazilian, mesager  al păcii pentru Națiunile Unite


Ziua de 9 Mai este sărbătorită în România cu măreție, pe măsura triplei sale semnificații: Ziua Independenței, Ziua Victoriei și Ziua Europei. Iată, s-au împlinit 141 de ani de la proclamarea Independenței de Stat a României (9 Mai 1877) de către Parlamentul acesteia, când Mihail Kogălniceanu – ministrul Afacerilor  Străine spunea: „Domnilor, nu am nici cea mai mică îndoială și frică de a declara că noi suntem o națiune liberă și independentă”. În 1/13 iunie 1878, la Congresul de la Berlin, prin tratatul final semnat se recunoștea independența României, înfăptuindu-se un act de dreptate istorică: intrarea cu drepturi depline a țării noastre în Europa acelor vremuri. Apoi, s-au împlinit 73 de ani de la declararea victoriei aliaților în cel de-al Doilea Război Mondial (9 Mai 1945), când trupele române au înfruntat inamicul timp de 260 de zile pe Frontul de Vest, până la Praga, cu mari sacrificii omenești. Paradoxal, după război, la Conferința de Pace de la Paris, statului român i s-a refuzat beligeranța, deși a luptat cu 30 de divizii împotriva dușmanului (?!). Totuși, victoria împotriva nazismului reprezintă o cotitură radicală în evoluția umanității, producând ample și profunde schimbări în multe țări ale lumii. De asemenea, s-au împlinit 33 de ani de la consfințirea Zilei Europei de către Consiliul European de la Milano (28-29 iunie 1985). Sărbătorim pacea și unitatea în Europa datorită declarației lui Robert Schuman – ministrul de externe al Franței, cel care, la 9 mai 1950 a propus o nouă formulă de cooperare politică și economică în Europa, prin care s-a creat Uniunea Europeană. De aceea, aceste trei evenimente semnificative din istoria țării noastre sunt momente glorioase ale luptei românilor pentru independență și libertate, pentru dreptate socială și unitate.

În acest context, sărbătorirea Zilei de 9 Mai a devenit și pentru șimleuani, precum pentru poporul român, un prielnic prilej de recunoștință și de cinstire a generațiilor de bravi luptători și de eroi pentru binele României. Astfel, miercuri, 9 mai 2018 (de la ora 13:00, cu o vreme frumoasă), mulți șimleuani și nu numai, printre care elevi și copii, s-au adunat, din nou, în jurul Sfintei Troițe din fața Bisericii Ortodoxe nr.1 pentru a sărbători, cum se cuvine, Ziua de 9 Mai, zi măreață, de mare însemnătate națională și internațională.

Festivitatea a început cu primirea onorului de către ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei și lt. col. Maricel Băruț – comandantul Batalionului 315 Artilerie „Simion Bărnuțiu” ( Garnizoana Șimleu Silvaniei), salutând Drapelul de Luptă și trecând în revistă Garda de Onoare. A urmat intonarea Imnului de Stat al României și a Imnului Uniunii Europene, precum și un Te Deum al unui sobor de preoți de la Bisericile Ortodoxe și Greco-Catolice, cu săvârșirea parastasului de pomenire pentru eroii români căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea țării și întregirea neamului românesc. Întreaga sonorizare a fost asigurată de dl. Romeo Oltean (Primăria șimleuană).

Activitățile au fost coordonate de către plt. Maria-Claudia Ungureanu (Garnizoana șimleuană), având și o alocuțiune tematică:

„(…) Ziua Uniunii Europene nu înseamnă numai data de naștere a proiectului european, ci și o zi a bucuriei de a fi împreună, o zi a marii comunități din care fac parte toți cetățenii Uniunii Europene. Ne plecăm frunțile și aducem un omagiu bravilor dorobanți din Războiul de Independență din 1877-1878. Aprindem lumânări de veghe la mormintele și monumentele ostașilor români din Primul și al Doilea Război Mondial și ale militarilor altor popoare care și-au dat viața pe pământul patriei noastre. Depunem florile recunoștinței la mormintele militarilor decedați în teatrele de operații din Irak și Afghanistan și nu în ultimul rând, ale martirilor Revoluției Române din 1989. (…)”.

Despre importanța Zilei de 9 Mai, cu privire la cele trei semnificații ale sale a vorbit Septimiu Cătălin Țurcaș, care a spus:

„Onorată asistență, ne întâlnim aici, în 9 mai, de fiecare dată, reprezentanți ai Ministerului Apărării Naționale și ai Ministerului de Interne, reprezentanți ai autorității publice locale și, uneori, ai autorității publice județene, onorate fețe bisericești, elevi și cetățeni. (…) Țin, pe această cale, să vă felicit pentru că reușiți ca acestor copii, acestor copilași, să le insuflați acest spirit patriotic, îmbrăcându-i atât de bine în frumosul nostru costum național. (…) De fiecare dată ne pătrund sentimente de bucurie, de recunoștință, de împlinire. Ne pătrund sentimente de recunoștință gândindu-ne că, de-a lungul istoriei, foarte mulți oameni din această țară au luptat pentru ca 9 Mai 1877 să existe și, aici, preferabil este să discutăm de dorobanți, de cei care au luptat în Războiul de Independență și de toți aceia care au dorit o Românie liberă, o Românie independentă. Ne aplecăm cu recunoștință în fața tuturor veteranilor de război, din păcate foarte puțini, și în fața tuturor acelora care au căzut pe câmpul de luptă în cel de-al Doilea Război Mondial. Ne bucurăm, în același timp, că 9 Mai 1945 a însemnat ultima zi din această nedorită conflagrație mondială și ne bucurăm că, începând cu  1 ianuarie 2007, România este o țară a Uniunii Europene. Dacă marcam, înainte de 2007, Ziua de 9 Mai, o Zi a Uniunii Europene, de atunci marcăm această zi ca fiind a Uniunii Europene în care România este țară componentă și cu drepturi depline. (…) De-a lungul celor 28 de ani, clasele politice din România nu s-au străduit de multe ori să ne unească și, când spun clasele politice, ar trebui să mă poziționez și eu, oarecum, acolo. S-a străduit fiecare să arate că este mai bun ca celălalt. Totuși, în acest demers în care România a devenit țară a Uniunii Europene, tot ce înseamnă clasă politică de după revoluție s-a străduit ca acest lucru să se întâmple și cred că este momentul, de fiecare dată, să ne amintim că în toată această adunare politică există și un lucru bun. Și dacă un lucru bun există cu adevărat, există această mare victorie prin care România a devenit țară a Uniunii Europene. Să ne aplecăm capetele cu multă recunoștință și să spunem Dumnezeu să-i ierte! pe toți aceia care s-au jertfit pentru țara noastră și să ne aplecăm cu recunoștință asupra tuturor celor care au făcut ca aceste zile, inclusiv Ziua de 9 Mai, care, ca Zi a Europei, să se întâmple. Vă mulțumesc!”.

 

În timpul intonării Imnului Eroilor, au depus coroane de flori și jerbe reprezentanți ai: Primăriei și Consiliului Local Șimleu Silvaniei; Unităților Militare din Garnizoană; Veteranilor de război, Cadrelor militare în rezervă și în retragere și Asociației Naționale Cultul Eroilor (filialele Șimleu Silvaniei); Bisericilor Ortodoxe și Greco-Catolice; Spitalului Orășenesc „Dr. Ioan Pușcaș”; Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor; CN „Simion Bărnuțiu”, CT „Iuliu Maniu” și LT „Ioan Ossian”; Școlilor Gimnaziale; Partidului Social Democrat; Partidului Național Liberal; Uniunii Democrate Maghiare din România; Alianța Noastră România – Marian Munteanu; Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat (filialele locale ale acestora); SC „SIMEX” SA; Grădinițelor șimleuane – copii și educatoare.

Ca de obicei, un grup de elevi, reprezentând Școala Gimnazială „Horea”, sub conducerea prof. Traian Albu (Școala „Horea”) și acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguța (Centrul Cultural Șimleu Silvaniei), a prezentat un pilduitor program cultural- artistic. Recitările (poeziile: Ziua Victoriei, Oastea țării, Marșul anului 1877, De dragul Ardealului și Rugăciunea noastră) și cântecele ( Marșul gloriei; Bravi ostași ai României; Fraților de arme; Din Ardealul meu prea sfânt; Ai grijă, Doamne Sfinte! și Odă bucuriei) au sensibilizat asistența, care i-a răsplătit cu aplauze binemeritate.

Festivitatea s-a încheiat cu îndrăgita defilare a Gărzii de Onoare, alcătuită din militari ai Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, sub comanda cpt. Andrei Bala, în fața Parcului Central al orașului (strada 1 Decembrie 1918), într-o atmosferă de sărbătoare admirabilă, cu aplauze îndelungate și cu multă voioșie.

                                                                                                          Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                  Publicist, Șimleu Silvaniei

Turneu International de Karate Cupa Satmarului Mateszalka – Ungaria.

 

Sambata 05.05.2018, Sala Polivalenta din Mateszalka, din Ungaria a gazduit concursul de karate Shotokan dotat cu trofeul “Cupa Satmarului” eveniment la care au participat peste 250 de sportivi.

Delegatia romana a fost alcatuita din sportivi din judetele Satu Mare, Maramures, Bihor si Salaj, acesstia razpunzand invitatiei gazdelor din tara vecina .

Probele de concurs au fost: kumite Shobu Ippon si kata, atat la individual cat si la echipe, iar sportivii romani au fost antrenati in mai multe dintre acestea .

Din partea judetului Salaj a participat o echipa de 8 sportivi de la Clubul Copiilor din Simleu Silvaniei in colaborare cu C. S. Omega, care au avut o evolutie excelenta, obtinand pana la final o medalie de aur, 7 medalii de argint si 5 medalii de bronz.

Personal ma declar multumit de prestatia copiilor, acest concurs fiind de un nivel ridicat, iar sistemul de arbitraj putin diferit de cel cu care erau obisnuiti . Acestia s-au acomodat repede, cu atat mai mult cu cat gazdele au fost foarte amabile si ospitaliere .

Iata si rezultatele:

– POP TANIA, 14-15 ani, medalie de aur la kumite, argint la kata si inca un argint la kumite echipe.

– POP MAIA, 8-9 ani, medalie de argint la kumite , argint la kata si bronz cu echipa de kata.

– MAK SZILARD, 8-9 ani,bronz la kumite individual.

– BAKAI PATRIK, 8-9 ani, argint la kumite individual.

– CHERECHES MARIUS, 10-11 ani, argint la kumite individual si bronz la kataechipe.

– BAL MATEI, 10-11 ani, bronz la kata echipe.

– ILINCA MARIUS, 14-15 ani, argint la kumite individual si bronz la kumite echipe.

– CIONCA GABRIEL, 10-11 ani, s-a aflat si el aproape de podium, cu un loc IV atat la kata cat si la kumite.

Felicitari copiilor, gazdelor noastre si multumiri parintilor care au facut posibila aceasta deplasare .

Saptamana aceasta urmeaza seminarul de zona cu examene de grad, iar saptamana viitoare Academica Students la Marghita cu shihan Adrian Popescu-Sacele, un sezon incarcat dar si plin de satisfactii !

 

Prof. POP GHEORGHE

„Tânăr și liber”

Ziua de 27 aprilie va rămâne în amintirea a peste 300 de șimleuani drept una cu încărcătură emoțională, fapt datorat concertului „Tânăr și liber” susținut de tinerii din localitate prin cele peste 30 de melodii folk interpretate.

Festivalul de muzică folk desfășurat la Casa de Cultură, a fost organizat cu scopul de a identifica și promova tinerele talente locale prin muzică românească, cu tradiție și însemnătate, de către Primăria orașului Șimleu Silvaniei și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică.

Tânăr și liber” a reușit să aducă în fața publicului, cu ajutorul și implicarea celor 8 voluntari ai Centrului Național de Informare și Promovare Turistică, care au pregătit și făcut din acest concert un adevărat succes, 21 de tineri (Mirghiș Gabriel, Ștefania Pătălău, Marcus Tamaș, Alex Panc, Petruț Sălăjan, Iasmina Lupou, Daria Torkos, Iulia Bob, Raul Balogh, Julia Cavaler, Carla Ruțaș, Andrea Budai, Daria Pop, Eduard Man, Andreea Rus, Ioana Gale, Larisa Dănilă, Octavia Trif, Diana Moisi, Tudor Dragoș și Rareș Oltean) din Șimleu. Unii dintre aceștia au fost acompaniați instrumental de către profesorii: Ilie Oros și Petre Gliguța.

Printre compozițiile audiate de public s-au numărat: România, A fost odată, Nebun de Alb, Ploaia care va veni, Fata din vis, Te salut generație în blugi, Cât trăim pe acest pământ, Fii tu România, Amintire cu haiduci, Tobogan, Imnul lui Iuliu Maniu, și Fie să renască.

Evenimentul a adus laolaltă tineri foarte talentați, cu voci excepționale, care au reușit să stârnească prin intermediul pieselor cântate, unele dintre ele chiar foarte vechi, majoritatea deja consacrate, emoții și bucuria de a se afla acolo, de a se simți tineri și liberi.

Festivalul folk-rock „TÂNĂR ȘI LIBER” – Ediția I

   Motto: „ Libertatea nu este dreptul de a face ceea ce vrem, ci ceea ce se cuvine ”.

                  Abraham LINCOLN (1809-1865), om politic, luptător pentru abolirea sclaviei negrilor și președinte al Statelor Unite ale Americii (1861-1865)

Suntem în Anul Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Ne apropiem de jumătatea lui 2018 și constat că instituțiile cu atribuții în domeniul cultural-istoric, și nu numai ele, se implică în mod serios în organizarea și desfășurarea de activități întru sărbătorirea, cum se cuvine, a acestui important eveniment din istoria României.  Rolul de informare și de formare a cetățenilor, cu precădere a tinerilor, de îmbogățire a cunoștințelor și de „terapeutică”  a spiritului acestora, completându-le și îmbogățindu-le viața sufletească, este din ce în ce mai pregnant.

În acest context, vineri, 27 aprilie 2018, la Casa Orășenească de Cultură din Șimleu Silvaniei s-a desfășurat prima ediție a Festivalului folk-rock „TÂNĂR ȘI LIBER”. Acest inedit eveniment cultural-artistic a fost organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei în parteneriat cu Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) din Șimleu Silvaniei, întregind activitățile dedicate Marii Uniri. Scopul principal al acestui festival este cel de promovare a elevilor și tinerilor șimleuani, fete și băieți, cu aptitudini muzicale deosebite, mai cu seamă spre folk și rock. Este vorba de cei pregătiți (voce și chitară), de-a lungul timpului, de cantautorii Ilie-Uță Oros și Petru Gliguța.

Timp de peste două ore, publicul spectator, printre care mulți elevi și tineri (Nota Bene!), a fost entuziasmat  de melodiile cântate de cei 21 de artiști șimleuani. Aceștia au reactualizat multe piese muzicale cu mesaje patriotice și de pace, de solidaritate și de iubire, de tinerețe și de libertate, fiind ovaționați îndelung de întreaga asistență. Faptul, în sine, a constituit o adevărată lecție educativă, una de mare ținută artistică, cu un înalt și mobilizator grad de patriotism românesc.

Deschiderea  festivalului a fost una surprinzătoare, direct cu interpretarea cântecului „România” de către Gabriel Mirghiș, acompaniat de Ilie-Uță Oros.  Apoi, întregul spectacol a fost coordonat de Alexia Hosu și Alin Balteș, elevi ai Colegiului Național  „Simion Bărnuțiu” din Șimleu Silvaniei. Prima trupă prezentată a fost formată din Ștefania Pătălău (voce), Marcus Tamaș și Alex Panc (ambii la chitară). Au urmat: Iasmina Lupou și Petruț Sălăjean; Daria Torkos; Iulia Bob; Balogh Raul; Julia Cavaler; Gabriel Mirghiș. Fiecare a interpretat  două cântece, cu acompaniament propriu și al lui Ilie-Uță Oros. Printre melodii s-au aflat: Roza vânturilor; Liberi;  Amintire cu haiduci; Dragoste pentru părinți; Te salut, generație în blugi!; Cât trăim pe acest Pământ; Clopotul reîntregirii; Fii tu, România!

În partea a doua, cu acompaniament propriu și cel al lui Petru Gliguța, au evoluat: Carla Ruțaș și Andreea Budai (Trupa „AKA”); Daria Pop și Eduard Man (Trupa „Lords of The Strings”), cântând câte două melodii, fiecare. Trupa „AKA” a impresionat asistența cu: Fata din vis și Ploaia care va veni.  Au urmat: Andreea Rus, Ioana Gale, Larisa Dănilă, Octavia Trif, Diana Moisi, Rareș Oltean și Tudor Dragoș, cântând și încântând spectatorii cu melodiile: Imnul lui Iuliu Maniu; Țara lui leru-i ler; Marșul Ardealului; Țara de unde vin călător; Să ne iubim; Tu, Ardeal!; Avram Iancu; Cântec pentru libertate; Toți; Tânăr și liber; Fie să renască!

În final, alături de toții interpreții, în aplauzele spectatorilor, au urcat pe scenă membrii staff-ului tehnic: Camelia Crișan, Miruna Mureșan, Cătălina Ilea, Marius Vidrean, Alexandru Radu și Marius Oprea.  Acestora li s-au alăturat ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei și drd. Daniel Stejerean – directorul CNIPT Șimleu Silvaniei. În alocuțiunea sa, Septimiu Cătălin Țurcaș a spus:

„ (…) Ceea ce ne-ați prezentat voi astăzi este mult, mult peste așteptările noastre. Vă mulțumim din suflet! Odată începute lucrurile sunt extrem de importante, de Anul Centenarului, de unitate. (…) Ceea ce ați arătat voi, aici, înseamnă, cu adevărat, unitate. Este cel mai important spectacol pe care eu, de când sunt primar, de 14 ani, l-am văzut organizat de tineri  și vă mărturisesc că sunt foarte, foarte mândru de voi că ați făcut acest lucru. Să știți că dacă era Cenaclul Flacăra avea probleme, pentru că foarte mulți dintre voi trebuia să mergeți acolo. V-ați angajat la ce v-am spus,  că e prima ediție. Să nu uitați că întotdeauna când porniți pe un drum trebuie să-l continuați, și voi fi foarte bucuros să fiu prezent și la anul, la a doua ediție. Vă felicit din tot sufletul și vă iubesc! (…)”.

Așadar, folk-ul și rock-ul șimleuan au pornit, din nou, pe drumul cel bun. Da, pentru că în urmă cu destui ani cei doi cantautori, Petru Gliguța și Ilie-Uță Oros, foarte buni orchestratori și instrumentiști, au pregătit și alte talente autentice șimleuane, printre care: Ana Maria Georgescu (cucerirea Marelui Trofeu al Festivalului de Muzică Ușoară „Mamaia 2001”), Alexandra Melania Oros (la TVR1, emisiunea compozitorului Horia Moculescu „Atenție, se cântă!” – 2002), Paula Tărău (locul II, la Festivalul-Concurs de Muzică Folk „Voci Tinere”, Caracal – 2006) și Delia Ivan (locul II, la Festivalul-Concurs de Muzică Folk „Voci Tinere”, Caracal – 2009). Calitățile vocale și interpretative, precum și  prezența scenică, în acompaniament propriu la chitară sau susținut de altcineva, sunt argumente solide pentru ca  elevii și tinerii șimleuani să urce, în viitorul apropiat, pe treptele podiumurilor de premiere ale diferitelor festivaluri și concursuri de muzică folk și rock.

De menționat că, acest spectacol va fi reluat cu prilejul sărbătoririi Zilei de 1 Decembrie 2018.

TUTUROR, succes deplin!

                                                                                                                           Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                   Publicist, Șimleu Silvaniei

Proiectul European Erasmus +

   Motto: „Când o persoană nu are recunoștință, îi lipsește ceva din umanitatea sa”.

                 Elie WIESEL (1928-2016), supraviețuitor al Holocaustului și laureat al Premiului Nobel pentru Pace

Luni, 23 aprilie 2018, în ziua Praznicului Sfântului Mare Mucenic Gheorghe – purtătorul de biruință, în orașul Șimleu Silvaniei s-a desfășurat a patra întâlnire transnațională a Proiectului European Erasmus +: „International Comprehensive Tool for Holocaust Education 2016-2019”. Acest proiect este un mijloc interactiv de educare cu privire la Holocaust. Uciderea a peste șase milioane de evrei în secolul XX a fost o crimă împotriva umanității, cea mai mare din istoria omenirii. De aceea, trebuie întreprinse acțiuni de aflare a adevărului despre sistemul de ucidere în masă a deținuților de la Auschwitz și din celelalte lagăre din timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Prin astfel de acțiuni se contribuie la o bună educare a tinerilor, aceea de a înțelege răul provocat de masacrul cumplit împotriva unor oameni pașnici și lipsiți de apărare, pentru ca astfel de fapte abominabile să nu se mai întâmple.

Activitățile au debutat în Sala de Ședințe a Primăriei șimleuane, unde ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului i-a primit oficial pe reprezentanții celor șase țări partenere ale proiectului: Goldstein Stanislaw, Goldstein Maria, Domagalska Malgorzata, Kulinska Katarzyna și Matusiak Barbara (Polonia), Wymark Ewa, Jersenius Lena, Shastin Ravid Mathan, Nordlund Ida și Blom Niclas (Suedia), Puisyte Ruta (Lituania), Brechelmacher Angelika și Wonisch Regina (Austria), Mongyi Norbert și Lipman Jillian (Ungaria), Ioana Cosman și Daniel Stejerean (România). Au fost prezenți membri ai Consiliului Local și ai Primăriei, invitați.

În acest context, Septimiu Cătălin Țurcaș  s-a prezentat „protocolar” și a vorbit despre orașul Șimleu Silvaniei, prezentând date elocvente privind: așezarea geografică și istoria urbei de la poalele Măgurii Țării Silvaniei; economia, viața socială și spirituală; învățământul și activitățile cultural-sportive; obiectivele turistice etc. Din acest punct de vedere, domnia sa a avut un discurs competent, reliefând dezvoltarea orașului de-a lungul timpului, în termeni buni și mai puțin buni, atât înainte de anul 1989, cât și după acest an. În plus, primarul Șimleului a evidențiat principalele proiecte care se derulează în favoarea cetățenilor șimleuani, mai ales cele de accesare a fondurilor europene. Întregul discurs a fost urmărit cu atenție și apreciat cum se cuvine de întreaga asistență, fiind tradus în limba engleză de către doamna  Luminița Pașca – consilier juridic al Primăriei șimleuane.

În continuare, fiecare membru al proiectului s-a prezentat, a spus câteva cuvinte despre persoana sa. Apoi, „Proiectul Erasmus +” a fost prezentat, succint, de către Lena Jersenius – coordonatoarea proiectului și directoarea Comisiei Suedeze de Luptă Împotriva Antisemitismului, cu sediul la Stockholm. În această conjunctură, dr. Alex Hecht – președintele fondator al Muzeului Holocaustului din Șimleu Silvaniei, care a venit special din Statele Unite ale Americii pentru acest eveniment, a repetat importanța unor astfel de proiecte educaționale, în contextul geopolitic actual din Europa și din Orientul Mijlociu. Traducătorul discursurilor din limba engleză în limba română și invers a fost drd. Daniel Stejerean – director al Muzeului Holocaustului din Șimleu Silvaniei și director al Centrului  Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei. De fapt, și Septimiu Cătălin Țurcaș a avut câteva „intervenții” în limba engleză.

La invitația lui Septimiu Cătălin Țurcaș, membrii proiectului au participat la tradiționala „fotografie de grup”.

Activitățile au continuat cu un „tur virtual” al istoriei comunității evreiești, prin intermediul unei aplicații bazate pe interviuri cu supraviețuitori ai Holocaustului din Șimleu Silvaniei. Proiectul a fost lansat în acest an în parteneriat cu Fundația „Zachor” din Budapesta și cu USC „Shoah Foundation” din Statele Unite ale Americii. Timp de două ore, Jilian Lipman (de la Fundația „Zachor”) i-a introdus pe participanți în lumea evreiască de altădată, prin intermediul celor șapte stații marcate pe hartă în aplicația respectivă: Podul de Fier, Cetatea Báthory István, Târgul de Odinioară, fosta Școală Evreiască, Sinagoga-Muzeu al Holocaustului și Belvedere.

Drept concluzie asupra celor desfășurate, iată răspunsul domnului Daniel Stejerean:

„ Această întâlnire a fost o reușită. Succesul unor astfel de proiecte ne aduce în fața unei provocări viitoare, aceea de a continua munca începută și de a reuși dezvoltarea unor astfel de instrumente educaționale folositoare comunităților de profesori din Europa”.

                                                                                                                               Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                      Publicist, Șimleu Silvaniei