All posts by Administrator

Patru cetățeni cu faimă!

Motto : „Faima este dovada valorii”.

Luc de CLAPIERS, marchiz de VAUVENARGUES (1715-1747), scriitor și moralist francez

Orice localitate binecuvâțntată de Domnul își are cetățenii săi cu faimă, cei care-i cinstesc numele.

Printre acestea se află și orașul Șimleu Silvaniei (atestat documentar în anul 1251, Vathasomlyova), așezat la poalele Măgurii Șimleului, în bazinul hidrografic al râului Crasna, de o parte și de alta a acestui râu.

În acest context, la sfârșitul lunii lui Gustar (30 august 2018), după Praznicul Tăierea Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, în rândul cetățenilor cu faimă ai orașului au fost menționate patru personalități, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local. Au fost prezenți membrii consiliului (un absent motivat, din 17), reprezentanți ai Primăriei, profesori, preoți și invitați de la nivel local, județean și național.

După salutul de „bun-venit !”, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului, a prezentat cele 15 puncte ale ordinei de zi. La primul punct era Proiectul de Hotărâre pentru acordarea titlului de „Cetățean de Onoare al orașului Șimleu Silvaniei”, unor personalități din orașul Șimleu Silvaniei, proiect inițiat de către consilierii Rodica Tala (președinte al Comisiei de Educație, Cultură și Sănătate) și Viorel Crețanu. Toate cele 15 proiecte au fost aprobate în unanimitate. Pentru punctul numărul unu, la invitația viceprimarului Radu Ioan Lazăr – președinte de ședință, Elena Trif Cocoru – agent de turism la Centrul Național de Informare și Promovate Turistică Șimleu Silvaniei a dat citire celor patru „laudatio” :

 

-Domnul profesor Traian Albu s-a născut în localitatea Pietrari, județul Vâlcea. A absolvit cursurile  Școlii Primare și Gimnaziale în localitatea natală, apoi, în perioada 1951-1955, a urmat cursurile Școlii Pedagogice de Băieți din Râmnicu Vâlcea, devenind, astfel, învățător. Ca învățător, a lucrat un an și trei luni în satul Recea Mică, din comuna Vârșolț (Sălaj), după care a fost încorporat în armată. După armată, în anul 1958, a fost numit îndrumător cultural la Casa de Cultură din orașul Șimleu Silvaniei. Ulterior, a fost numit secretarul Comitetului Raional de Cultură, apoi, director al Casei de Cultură Șimleu Silvaniei și director la Casa Pionierilor din orașul nostru. În anul 1964 a absolvit secția Pedagogică a Conservatorului de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, ajungând profesor de muzică la școlile din orașul Șimleu Silvaniei. A obținut toate gradele didactice , în anul 1983 obținând gradul I.

De-a lungul carierei profesionale a avut preocupări diverse în domeniul cultural- artistic, respectiv a fost instructor de formații: taraful de muzică populară, brigăzi artistice, formații de teatru, dirijor de cor. Rezultatele obținute în evoluția pe scenă a acestor formații au fost apreciate de cei în drept și de către presa, radioul și televiziunea din acele vremuri, primind , astfel, numeroase premii, diplome și medalii la festivalurile și concursurile la care a participat. Ca profesor, a instruit cu succes soliști de muzică populară și muzică ușoară, grupuri vocale și, mai ales, coruri de elevi.

După 1989, activitatea sa în domeniul cultural-artistic mai ales, a continuat și mai intens, prezentând momente artistice la aproape toate evenimentele istorice sau de altă natură, răspunzând prompt la toate solicitările Primăriei și Consiliului Local al orașului Șimleu Silvaniei. Cetățenii orașului Șimleu Silvaniei, cei prezenți la aceste evenimente, au apreciat repertoriul bogat de cântece și versuri prezentate de-a lungul anilor de zeci și sute de elevi, instruiți de către dânsul. Drept recunoștință, a primit din partea Primăriei și conducerii școlilor mai multe diplome de merit și excelență. De mai mulți ani instruiește și conduce corul Bisericii Ortodoxe nr.2 din Șimleu Silvaniei, cu care, de asemenea, în afară de ceea ce face în Biserică, a fost prezent la diferite evenimente din oraș și la toate concertele de colinde care au fost organizate;

 

– Preacucernicul părinte Vasile Boșca, preotul paroh al Parohiei Ortodoxe „Intrarea Maicii Domnului în biserică” din Șimleu Silvaniei, s-a născut la 18 iulie 1956, din părinții Ioan și Maria, în satul Pustă-Vale, sat aparținând, la acea vreme, comunei Uileac, raionul Șimleu Silvaniei. Între anii 1963-1972 a umat cursurile claselor primare, gimnaziale și liceale la școlile din Pustă-Vale, Criștelec și Șimleu Silvaniei, urmând, apoi, cursurile Seminarului Teologic Ortodox din Caransebeș și stagiul militar la Zalău. S-a căsătorit în anul 1978 cu Pădurean Emilia din satul Pustă, cu care are trei copii, toți desfășurându-și activitatea, în prezent, în orașul Șimleu Silvaniei. În 29 septembrie 1978 a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Chiribiș, din județul Bihor. Între anii 1972-1982 a urmat cursurile Institutului Teologic Ortodox din Sibiu, perioadă în care a împletit activitatea pastorală cu studiul universitar și individual, precum și cu grija administrației parohiale și familiale. În perioada 1984-1990 a fost preot paroh al Parohiei Ortodoxe Aleșd II – Tinăud. Din anul 1990 până în prezent este preot paroh al Parohiei Ortodoxe din Șimleu Silvaniei. Pe parcursul celor 40 de ani de activitate preoțească, preacucernicul părinte a fost distins de către ierarhii eparhioți cu următoarele distincții preoțești : Sachelar (1983), Iconom (1985), Iconom stravofor (1995), Crucea Sălăjeană (2016).

Activitatea la parohia Ortodoxă „Intrarea Maicii Domnului în biserică” Șimleu Silvaniei. În anul 1994 s-au început lucrările de construire a clădirii Complexului Parohial Ortodox, finalizat și inaugurat în anul 2000. Acesta este compus din : capelă, expoziție permanentă sau muzeu, cum îi spunem noi, de carte și icoană veche, arheologie și obiecte etnografice. De asemenea include cantină socială, magazin de cărți și obiecte bisericești, un cabinet stomatologic, patru birouri pentru administrație, bibliotecă, arhivă, două apartamente  de serviciu, precum și două săli de conferință cu 20, respectiv 70 de locuri. Tot aici funcționează în prezent și sediul Protopopiatului Ortodox Șimleu, al cărui protoiereu, părintele Vasile, a fost în perioada 2007-2012, perioadă în care a retrocedat Bisericii Greco-Catolice, prin donație, fostul sediu al Vicariatului Silvaniei. În anul 2015 s-a finalizat proiectul de finanțare cu titlul „Dezvoltarea serviciilor sociale furnizate de Parohia Ortodoxă Română Șimleu Silvaniei prin înființarea Centrului de Servicii Sociale cu destinație multifuncțională „Filantropia”, proiect ce a fost depus la Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest. Clădirea noului Centru de Servicii Sociale Multifuncțional „Filantropia” are destinație socială și deservește, în regim social, unui număr de 70 de persoane, elevi până la 18 ani, tineri proveniți din sistemul rezidențial de stat între 18-25 de ani, în același proiect fiindu-le oferită masa de prânz și persoanelor adulte aflate în dificultate. În colaborare cu Primăria orașului Șimleu Silvaniei, părintele Vasile și-a adus aportul în construirea Altarului-Monument al Eroilor din Piața Iuliu Maniu, edificat chiar pe locul desfășurării Adunării Populare pentru delegarea reprezentanților Șimleului la Marea Adunare de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918. Activitățile pastorale, social-caritative și cele administrative, constând, în prezent, în renovarea exterioară a bisericii, își urmează cursul firesc pentru un om care iubește Șimleul și oamenii lui, și care dorește să își depună energia și priceperea în slujba comunității;

 

– Profesorul Marin Ștefan s-a născut la 1 aprilie 1945, în comuna Rîmești-Beica, nu prea departe de Drăgășani. A absolvit Liceul „Vasile Roaită” din Râmnicu Vâlcea, secția cu program special de educație fizică și sport  și este licențiat al Institutului de Educație Fizică și Sport din București, specialitatea atletism, având și carnet de antrenor. Are gradul didactic I, cu media 10, carnet de arbitru republican de handbal și de volei, fiind și arbitru de: atletism, fotbal, orientare sportivă, popice, șah și tenis de masă.

Marin Ștefan a venit în orașul Șimleu Silvaniei în luna septembrie 1963, începându-și activitatea didactică la Școala Tehnică Veterinară, actualul Liceu Tehnologic „Ioan Ossian”, profesând, apoi, la: Școala Generală nr.1, Școala Specială, Liceul Teoretic, actualul Colegiu Național „Simion Bărnuțiu” și, bineînțeles, Școala Gimnazială „Silvania”. Între anii 1966-1967 a deținut funcția de instructor sportiv la Consiliul Raional al Uniunii de Cultură Fizică și Sport Șimleu, Regiunea Crișana, iar între anii 1972-1990 a fost președinte al Consiliului Orășenesc pentru Educație Fizică și Sport Șimleu Silvaniei. În perioada 1990-2009 a fost profesor titular de educație fizică și sport la Școala Gimnazială „Silvania”, de unde s-a pensionat în anul 2008.

În procesul instructiv-educativ din întreaga sa carieră didactică, profesorul Marin Ștefan a transformat activitatea de educație într-un act de creație, făcut cu multă dragoste și pricepere, respectându-și, astfel, cu onoare statutul de om al școlii. A format oameni liberi, a șlefuit caractere, a risipit ignoranța, slujind adevărul pentru ca toți cei pe care i-a educat în acest spirit să poată da curs orientării naturale cu care au fost înzestrați de Dumnezeu, să se poată bucura de viață și de împlinire, să fie generoși, să aibă certitudini, să iubească și să spere. Cu mulți dintre elevii săi, buni sportivi, a obținut rezultate bune și foarte bune la diferite competiții și concursuri sportive, atât în campionatele Regiunii Crișana, cât și în cele ale Județului Sălaj, dar și la nivel interjudețean, național și chiar internațional. La rândul său, a fost un bun sportiv, fiind campion orășenesc, raional, regional, județean,  precum și  național, la mai multe probe sportive. A îndeplinit multe funcții didactice, printre care: membru al grupului de lucru pentru elaborarea programelor școlare de educație fizică la clasele I-VIII din cadrul Ministerului Educației, Cercetării și Inovării, profesor metodist și formator al Inspectoratului Școlar Sălaj; responsabil al Cercului Pedagogic al profesorilor de educație fizică și sport din Centrul  Metodic  Șimleu; președinte al Comisiei  județene de șah școlar; președinte al Comisiei de Educație și Cultură Olimpică a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj; membru al Consiliului de Administrație din școală; șef de catedră și de comisie metodică; responsabil al Comisiei de disciplină din școală ; președinte al Asociației sportive școlare „Viitorul”, responsabil al Cercului „Educație rutieră- Educație pentru viață și, bineînțeles, diriginte. Drept recunoaștere și apreciere a activității sale, are titlul de „Profesor Evidențiat”; distincțiile : „Merite deosebite în activitatea sportivă”, „Cercurile Olimpice” și „Meritul Sportiv Sălăjean”. De asemenea, are placheta omagială „Respect pentru Șimleu”, din 2013 și lângă acestea se mai adaugă numeroase diplome de excelență, de onoare, de aniversare, omagiale, de participare, precum și scrisori de mulțumire din partea unor foruri locale, județene și naționale.

În perioadele deținerii funcției de instructor sportiv la Consiliul Raional al Uniunii de Cultură Fizică și Sport Șimleu și, apoi, de președinte al Consiliului Orășenesc pentru Educație Fizică și Sport Șimleu Silvaniei, a avut o contribuție însemnată pentru ca sportul șimleuan să devină o voce însemnată  în „concertul” regional, județean, național și chiar internațional. O dovedesc faptele, atât în sportul de masă, cât și în cel de performanță. În virtutea acestor funcții, profesorul Marin Ștefan s-a preocupat de organizarea și desfășurarea diverselor activități sportive în : grădinițe, școli și licee, precum și în asociațiile și cluburile sportive școlare și în cele din instituții și întreprinderi  economice. În acest timp, orașul nostru s-a evidențiat la diferite campionate și întreceri sportive de: atletism, handbal, radiogoniometrie sau vânătoare de vulpi, box, deltaplanorism, întreceri de haltere, șah, tenis de masă, tenis de câmp, karting, ciclism și popice, fiind și gazdă a unor faze, etape județene, interjudețene și naționale. Fotbalul a fost reprezentat cu cinste de echipele școlare sau ale seniorilor, cele care au activat cu succes în campionatele Regiunii Crișana și ale Județului Sălaj, promovând de mai multe ori în Divizia „C”, sub diferite titulaturi : Măgura, Viitorul Gloria, Izomat, Mobila-Armătura și Mobila. Voleiul a fost la loc de cinste, fiind foarte îndrăgit de șimleuani. Echipa masculină „Cooperatorul” a promovat în Divizia „B”, în anul 1967, iar în anul 1978 a promovat în Divizia„A”, sub denumirea de „Silvania”. În anul 1982 această echipă s-a clasat pe locul III în campionatul României, iar în anul 1983 a câștigat „Cupa Balcanică”. În același context, cel al funcției de președinte al sportului șimleuan, profesorul Marin Ștefan a avut un important aport la dezvoltarea bazelor sportive din oraș : terenuri  bituminizate, săli de sport în școli, renovarea stadionului orașului, a pistei de atletism și construirea tribunelor acoperite, sala de sport de la stadion și popicăria, terenul de volei și de handbal din Parcul Cetății, precum și  Baza Sportivă de la Cubic.

Profesorul Marin Ștefan este membru al Asociației Jurnaliștilor Sălăjeni  și al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România și timp de peste 50 de ani, a avut și are o frumoasă și bogată activitate publicistică în peste 35 de publicații locale, județene și naționale. Articolele sale și galeriile foto, realizate cu destul  profesionalism, redau, în mod detaliat și corect, activitățile educative și spirituale, sociale și economice, culturale și sportive, organizate și desfășurate în Șimleu Silvaniei. Ca atare, orașul nostru este promovat și cunoscut sub toate aspectele vieții cotidiene, atât în România, cât și peste granițele acesteia, și grație talentului, muncii și perseverenței  profesorului  Marin Ștefan în presă;

 

– Preotul Țurcaș Gheorghe – vicar foraneu greco-catolic al Silvaniei s-a născut la data de 3 martie 1940 în comuna Horoatu Crasnei, județul Sălaj, din părinții Teodor și Irina, acum decedați. Este absolvent licențiat al Facultății de Teologie Ortodoxă de la Sibiu, promoția anilor 1974-1975. În perioada 1974-1977 a funcționat ca preot ortodox la Parohia Supuru de Sus, apoi la Parohia Bădăcin, în perioada 1977-1986, iar din februarie 1986 până în anul 1990, la Parohia nr.1 Șimleu Silvaniei, actuala Biserica Mare.

În perioada slujirii ca preot paroh la biserica sus-amintită, s-au efectuat, sub păstorirea sa, următoarele lucrări : pictură în frescă, iconostas nou sculptat și icoane pictate, schimbarea dușumelei, precum și lambriuri cu scaune. Începând cu luna iunie 1990, a devenit paroh al Bisericii Greco-Catolice din Șimleu Silvaniei. În această calitate s-a ocupat de construirea Bisericii Greco-Catolice „Sfânta Treime” din Șimleu Silvaniei, precum și de actuala casă parohială. Paralel cu activitatea administrativă, s-a ocupat permanent și de viața spirituală, în ambele perioade, iar mai târziu și de predarea orelor de religie în școli, la credincioșii greco-catolici. În prezent este preot greco-catolic pensionar, dar,  în mod onorific, este în continuare vicar foraneu greco-catolic al Silvaniei.

Apoi, președintele de ședință a dat cuvântul celor patru domni pentru a-și spune punctul de vedere în legătură cu pledoariile făcute de către Elena Trif Cocoru. Aceștia, în ordine alfabetică, au prezentat detaliat aspecte noi ale activităților organizate și desfășurate, precum și rezultatele obținute în cariera lor profesională și nu numai. Fiecare a mulțumit pentru „nominalizare”, spunând că, în continuare, va avea aceleași preocupări educative și social-culturale, menite să ducă mai departe faima orașului Șimleu Silvaniei. Spre surprinderea întregii asistențe, preotul Gheorghe Țurcaș, printre altele, a spus: „ (…) Refuz acest titlu pentru că fiul meu este primarul orașului Șimleu Silvaniei și, de fiecare dată când există un eveniment legat de familie, familia mea este batjocorită și jignită de către o părticică din presă și nu vreau s-o supun, din nou, la asemenea jigniri. (…) N-am alte motive, și tot respectul pentru cei care s-au gândit să mă propună. Până când el este primar, eu nu pot fi Cetățean de Onoare, pentru că tot timpul se găsesc asemenea persoane care batjocoresc familia mea.(…)”.

În continuare, la solicitarea lui Radu Ioan Lazăr, au luat cuvântul: prof. Ioan Abrudan – director al Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Zalău ( fost inspector școlar general al Sălajului), Doru Dinu Glăvan – președinte al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România, Teofil Chiș – maestru emerit al sportului (Cetățean de Onoare al orașului), Ioan Moș – președinte al Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor Șimleu Silvaniei, prof. Maria Pîrvu – pensionară, prof. Marioara Ghile – director adjunct al Școlii Gimnaziale „Silvania” Șimleu Silvaniei, Ioan Ghilea – consilier local, Oláh Ștefan – maestru al sportului (Cetățan de Onoare al orașului) și prof. Rodica Tala. Aceștia au avut discursuri pertinente, atât în ansamblul împrejurărilor și al condițiilor create de acest eveniment, cât și al particularității fiecăruia dintre cei nominalizați pentru a primi acest titlu onorant. Felicitându-i pentru ceea ce au realizat, au întărit meritul acestora, susținându-i în această oportunitate. În plus, au avut aprecieri elogioase despre părintele Gheorghe Țurcaș și despre întreaga sa carieră profesională, spunându-i să accepte primirea titlului. Acestora, rugător, s-a alăturat și subsemnatul. Gheorghe Țurcaș a intervenit, din nou, declarând ferm și cu demnitate că nu-și schimbă opțiunea luată. Și, culmea!, este a doua oară când „pățește” așa ceva de când fiul său este primarul orașului Șimleu Silvaniei… Ca atare, prof. Rodica Tala, cu părere de rău, a propus retragerea hotărârii a patra de la proiectul respectiv.

În alocuțiunea sa, Septimiu Cătălin Țurcaș a vorbit cu competență despre relația cu cei trei rămași pentru „desemnare” și a prezentat câteva elemente definitorii ale activității acestora. Mulțumindu-le, i-a felicitat pentru ceea ce au făcut, de-a lungul timpului, pentru promovarea orașului Șimleu Silvaniei la nivel județean, național și internațional. În plus, a avut un discurs adecvat cu privire la situația nedorită, una delicată, creată de unii răuvoitori și de refuzul categoric al tatălui său, acela de a nu accepta titlul de Cetățean de Onoare, la propunerea Consiliului Local și nu a domniei sale, ca primar. Cele trei hotărâri/articole ale punctului unu din ordinea de zi, citite de președintele de ședință, au fost votate, pe rând, în unanimitate de consilieri.

A urmat oficierea conferirii titlului de Cetățean de Onoare al orașului Șimleu Silvaniei, de către Primărie și Consiliul Local. Astfel, Septimiu Cătălin Țurcaș a citit conținutul diplomelor personalizate, înmânându-le protocolar, alături de nelipsitele felicitări și strângeri de mâini: profesorului Albu Traian „pentru profesionalism și dăruire în pregătirea muzicală a elevilor și consecvența în promovarea cu talent artistic a ideilor și valorilor spiritualității românești”,  preotului paroh Boșca Vasile „pentru activitatea și contribuția personală în a ctitori lăcașe puse în slujba comunității orașului Șimleu Silvaniei, pentru creșterea prestigiului bisericii și atitudinea față de latura spirituală a ființei umane” și profesorului Ștefan Marin „pentru activitatea jurnalistică, implicarea în activități culturale și sportive și promovarea în presă a orașului Șimleu Silvaniei”. În același cadru, Rodica Tala a oferit fiecăruia„cheia orașului Șimleu Silvaniei”, iar Viorel Crețanu medaliile „Cetățean de Onoare al orașului Șimleu Silvaniei” personalizate, în aplauzele asistenței.

 

                                                                                                                                       Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                               Publicist Șimleu Silvaniei

Ziua Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”

   Motto : „ Disciplina militară nu admite excepții sau variante”.

                  Napoleon I Bonaparte (1769-1821), împărat al Franței

Regimentul 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA” are o „istorie” aparte. Cartea sa de vizită este una distinsă, remarcându-se prin activitățile/faptele petrecute în cei 65 de ani de existență. A prins viață în 15 august 1953, sub numele de Regimentul 146 Artilerie Grea, subordonat Brigăzii 54 Artilerie Grea, în Garnizoana de dislocare Florești, județul Cluj. După o perioadă de organizare și redislocare (august-octombrie 1953) în Garnizoana Sebeș (județul Alba), în 1 octombrie 1954, acesta se reorganizează devenind Regimentul 146 Artilerie Corp de Armată, subordonat Corpului 38 Armată, fiind redislocat în Garnizoana Ineu (județul Arad), la 15 octombrie 1954. Apoi, la 1 iulie 1958, Regimentul se subordonează Regiunii a 3-a Militară, primind denumirea de Regimentul 146 Tunuri Armată, iar la 14 februarie 1959 capătă numele de Regimentul 146 Artilerie Tunuri Armată, denumire pe care o are la redislocarea în actuala Garnizoană Șimleu Silvaniei (județul Sălaj), la 20 iulie 1962. Începând cu 1 ianuarie 1967, Regimentul s-a restructurat în cinci etape, purtând actualul nume, Regimentul 69 Artilerie Mixtă SILVANIA”, începând cu data de 1 august 2008. De-a lungul timpului, la comanda Regimentului s-au aflat: col. Grigore Nicolescu (anii 1953-1955), lt. Mihai Marinoiu (1955-1957), g-ral de brigadă Stelian Popescu (1957-1967), col. Pompei Viman (1967-1973), col. Constantin Bârliba (1973-1980), col. Mircea Țolea (1980-1984), cpt. Gheorghe Mangu ((1984), g-ral de brigadă Mihaiu Georgescu (1984-2002), g-ral de brigadă Onișor Cîrcu (2002-2009), col. Ioan Florentin Buhoș (2009-2013), col. Ștefan Toader (2013-2018) și col. George Sas (în prezent). De la înființare și până acum, Regimentul și-a îndeplinit obiectivele operaționale asumate, obținând rezultate foarte bune și bune la : pregătirea de comandament, instrucția forțelor și în celelalte domenii de activitate, fiind apreciat cu calificative maxime și răsplătit cu diferite decorații, printre care se află : Emblema de Onoare a Forțelor Terestre și Emblema de Onoare a Armatei României cu însemne de război.  Regimentul a participat cu forțe și mijloace la înlăturarea efectelor inundațiilor provocate de râurile Someș și Crasna (anii 1970 și 1975), salvând zeci de vieți omenești și multe bunuri materiale. În plus, până în anul 1989, Regimentul a participat cu efective și mijloace de transport la construirea unor obiective industriale și la campaniile agricole. În perioada actuală (martie-august 2018), Regimentul este prezent în Teatrul de Operații Afghanistan în cadrul misiunii RESOLUTE SUPPORT, participând cu două echipe de consiliere și asistență Train Advise and Assist Command Sout (TAAC-S) și Train Advise and Assist Command North (TAAC-N).

În acest context, în ajunul Praznicului Adormirea Maicii Domnului (14 august 2018), Garnizoana din orașul Șimleu Silvaniei a fost în sărbătoare, desfășurându-se activități tematice, sub deviza „Ziua Regimentului 69 Artilerie Mixtă SILVANIA”, la care au participat: generali în rezervă, ofițeri, maiștri militari și subofițeri (în rezervă sau în retragere), soldați gradați profesioniști, personal civil contractual, Preasfinția Sa Petroniu – Episcopul Sălajului, oficialități ale județului Sălaj și ale orașului Șimleu Silvaniei, preoți ai Bisericii Ortodoxe și Greco-Catolice, oaspeți din Sibiu, Cluj-Napoca, Arad, Bistrița, Prundu Bârgăului (județul Bistrița-Năsăud) etc.

 

Festivitatea a început cu dezvelirea Plăcii de Identificare a Regimentului, de către g-ral mr.(rz.) Ioan Manci – fost comandant al Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, ing. Florin Florian – prefect al județului Sălaj și ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei.

Pe platoul Garnizoanei, plt. Maria-Claudia Ungureanu, coordonatoarea întregii activități, a vorbit succinct despre evenimentul sărbătorit. Apoi, col. George Sas a prezentat onorul și raportul Șefului de Stat Major al Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, col.dr. Petru Pah, amândoi  salutând Drapelul de Luptă și trecând în revistă formația de militari. După intonarea Imnului Național al României de către Fanfara „Promenada” din Zalău (dirijor Lucian Pop), cântat de militari și civili (!), a urmat oficierea serviciului religios de către Preasfinția Sa Petroniu – Episcopul Sălajului.

În continuare, col.dr. Petru Pah a dat citire Ordinului Șefului Statului Major al Apărării (General Nicolae-Ionel Ciucă), privind aniversarea a 65 de ani de la înființarea Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”: „Dragi camarazi ! Dinamica și evoluția mediului de securitate impun flexibilitate în gândire și acțiune și adaptare la nivel doctrinar. Activitățile de instruire capătă amploare an de an, devenind tot mai complexe și mai diversificate, contribuind la creșterea nivelului de pregătire a militarilor Regimentului și la creșterea nivelului de interoperabilitate cu structurile de forțe ale Uniunii Europene și ale Alianței Nord-Atlantice. Rezultatele foarte bune obținute până acum demonstrează că sunteți un colectiv bine închegat, cu un evident potențial de a duce mai departe, cu succes, bogatele tradiții ale marii unități din care faceți parte și de a face față provocărilor viitoare. Armata României continuă procesul de modernizare și transformare, tehnica, armamentul și aparatura vor fi aduse la nivelul la care România să-și poată respecta angajamentele față de partenerii NATO, iar dumneavoastră, cei care le veți utiliza, sunteți cei care trebuie să faceți tranziția la noile sisteme de cercetare, comandă, control și comunicații, dar și la ultimele metode, tehnici și proceduri de instruire a artileriștilor. Cu prilejul aniversării a 65 de ani de la înființarea Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”, vă felicit și vă urez mult succes , putere de muncă și tărie morală în îndeplinirea misiunilor ce vă revin ! La mulți ani!”.

La rândul său, col. Nicolae Gabriel Oros – locțiitorul pentru sprijin al șefului de stat major al Diviziei 4 Infanterie „GEMINA” a prezentat Mesajul Șefului Statului Major al Forțelor Terestre (General-maior Ovidiu-Liviu Uifăleanu) și a dat citire Decretului prezidențial privind decorarea Drapelului de Luptă de către președintele României, Klaus Werner Iohannis (Se conferă Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler cu însemn de pace pentru militari, Drapelului de Luptă al Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”, din Divizia 4 Infanterie „GEMINA”). În această conjunctură, col.dr. Petru Pah a decorat Drapelul de Luptă din Garda Drapelului (comandată de către  cpt. Bogdan Cosma), în prezența col. George Sas.  Când comandantul George Sas și Garda Drapelului de Luptă au defilat prin fața formației, militarii strigau cu însuflețire: URAAA! URAAA! URAAA!

În această împrejurare, au vorbit adecvat evenimentului sărbătorit, cu argumente pertinente, cu mulțumiri, felicitări și urări de sănătate și de succes pentru toți cei care și-au adus contribuția la ceea ce înseamnă, azi, Regimentul 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”: col.dr. Petru Pah, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș  și col. George Sas. În plus, col. George Sas a transmis salutul foștilor comandanți ai Regimentului: col.(r) Mircea Țolea, col.(rz.) Ioan Florentin Buhoș și col. Ștefan Toader, care, din motive obiective, n-au putut veni la această aniversare și a propus un moment de reculegere pentru cei care „au servit patria la acest regiment în acești 65 de ani” și au plecat în Cer, în dreapta Domnului, iar șimleuanul Nelu Ciupa (membru al Fanfarei „Promenada”) a interpretat, la trompetă, „stingerea”!

În continuare, col. Nicolae Gabriel Oros a dat citire atestatelor pentru emblemele de onoare conferite de eșaloanele superioare, iar col.dr. Petru Pah le-a înmânat, protocolar, domnilor: col. George Sas (Emblema de Onoare a Statului Major al Apărării), lt.col. Dănuț Măerean (Emblema de Onoare a Logisticii) și lt.col. Mircea Maricel Băruț (Emblema de Onoare a Resurselor Umane).

 

La rândul său, col. George Sas a înmânat plachete omagiale din partea Regimentului, domnilor: col. Dr. Petru Pah (acesta i-a oferit Emblema Divizie 4 Infanterie „GEMINA” col.  George Sas), ing. Florin Florian, ing. Lucian Bode – deputat în Parlamentul României, Preasfinției Sale Petroniu – Episcopul Sălajului, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș, g-ral mr. (rz.) Ioan Manci și g-ral de brigadă (rz.) Onișor Cârcu. De asemenea, în aceeași conjunctură, col. George Sas a recompensat cu „Citare prin Ordin de Zi pe Unitate” militarii: lt.col. Vasile Niță, lt. col. Simion Balteș, mr. Ovidiu Ilieș, cpt. Liana Filip, plt.adj.pr. Marcel Măgurean, plt.adj.pr. Viorel Ungureanu, plt.adj. Cornel Pop, plt.adj. Iulian Lazăr, plt.adj. Benone Grecu, plt.adj. Viorel Muj, m.m. Alexandru Măgurean, plt. maj. Alexandru Ghile, plt. Cristian Stana, sg. maj. Adrian Alesuțan și cap. Ionuț Man, precum și personalul civil: Felicia Vereș, Pásztor Mihaela și Ioan Man, salutându-i și dând mâna cu fiecare, iar aceștia au spus „Servesc Patria!”.

A urmat defilarea Regimentului 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA” (comandament, Drapelul de Luptă și Garda Drapelului, batalioane și detașamente) și onorul prezentat de Fanfara „Promenada”, precum și vizitarea expoziției de tehnică militară, a Bisericii Militare cu hramul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruință (cu explicațiile preotului militar Ioan Adrian Crâșmar) și sala tradițiilor militare (cu descrieri ale plt. Cosmin Balmuș), unde Preasfinția Sa Petroniu-Episcopul Sălajului a semnat în „Cartea de Onoare”.

Festivitatea s-a încheiat cu o masă festivă oferită de comandantul Regimentului și binecuvântată de Preasfinția Sa Petroniu, unde a avut loc întâlnirea dintre generații, cu inevitabila depănare a frumoaselor amintiri.

 

 

Așadar, în acest mod s-a desfășurat ceremonia de sărbătorire a Regimentului șimleuan, fapt care denotă că acesta reprezintă unitatea de artilerie fanion a Armatei României și a Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, regiment numit de unii specialiști „Școala Artileriei Române”!

La mulți ani, Regimentul 69 Artilerie Mixtă „SILVANIA”!

 

                                                                                                                            Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                   Publicist, Șimleu Silvaniei

 

 

Punctul mobil de lucru din Șimleu Silvaniei pentru eliberarea pașapoartelor își suspendă activitatea

 

În perioada 15 august – 30 septembrie, se suspendă activitatea și programările on-line pentru punctul mobil de lucru din Șimleu Silvaniei, preluarea cererilor privind eliberarea pașapoartelor urmând a se face la sediul din Zalău, la două ghișee, unul din ele fiind rezervat programărilor on-line. Ghișeele funcționează luni, între orele 8.30-18.30, și marți-vineri, între orele 8.30-16.30.

Plata taxelor pentru eliberarea pașapoartelor se poate face la unitățile CEC Bank sau Trezorerie, dar și la Poșta Română, on-line sau prin virament bancar, cu ordin de plată. Pașapoartele pot fi primite la adresa de domiciliu, prin curier, sau pot fi ridicate de la sediile SPCEEPS din reședințele de județ sau de la ambasade.

Instituția Prefectului reamintește faptul că este operațională platforma pentru programarea online a solicitanților de pașapoarte simple (indiferent de tip), disponibilă la adresa www.epasapoarte.ro. Astfel, cetățenii vor putea să gestioneze mai bine timpul personal alocat pentru obținerea documentelor de călătorie.

Mai multe detalii privind documentele necesare, modalităţile de plată a taxelor, procedura şi condiţiile în care se fac programările on-line pot fi obţinute pe pagina web a Instituţiei Prefectului – Judeţul Sălaj, www.sj.prefectura.mai.gov.ro, la secţiunea dedicată Serviciului public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple, pe pagina de internet www.epasapoarte.ro la secţiunile acte necesare şi programare-instrucţiuni, precum şi pe pagina de internet a Direcţiei Generale de Paşapoarte www.pasapoarte.mai.gov.ro.

 

Sursa : salajulpursisimplu.ro

Iuliu Maniu, aduce schimbarea în centrul orașului Șimleu Silvaniei

În anul centenarului, Primăria Șimleu Silvaniei amenajează zona centrală cu iluminat public modern și cu piatră cubică, o lucrare dedicată șimleuanului Iuliu Maniu, primului cetățean de onoare al urbei care are, începând de anul trecut, un monument în zona centrală.  Prin această lucrare se dorește punerea în valoare a monumentului  și sublinierea contribuției lui Iuliu Maniu, născut la Șimleu Silvaniei, la evenimentul Marii Uniri de la 1918.

„Anul 2018 este un an foarte important pentru noi românii, iar anul 2018 înseamnă 100 de ani de la Marea Unire când România a devenit mare și puternică. Unul dintre oamenii de seamă ai acestui neam este Iuliu Maniu, șimleuanul nostru, primul cetățean de onoare al orașului Șimleu Silvaniei. Nici nu știu dacă șimleuanii cunosc acest aspect.  În cinstea acestuia , începând cu anul 2017, am creat acea zonă frumoasă în centrul orașului în care Iuliu Maniu domnește și privește peste zări și ne-am gîndit că ar fi foarte imporatant în acest an să reamenajăm zona monumentului lui Iuliu Maniu până la Primărie. Am gândit un proiect de introducere a iluminatului public și de amenajare cu piatră cubică a străzii astfel încât zona să capete un aspect mai interesant, mai vechi și mai atractiv. Valoarea lucrărilor este de aproximativ 280.000 lei. Sper să ne bucurăm împreună într-un timp nu foarte îndelungat de finalizarea acestei lucrări, iar Iuliu Maniu să stea  într-un loc care va arăta foarte bine”, precizează primarul orașului Șimleu Silvaniei, Septimiu Țurcaș.

Sursa: salajeanul.ro

Șimleuan admis cu nota 10 la Medicină la Cluj

Când era un puştan, şimleuanul Horia Paşca (19 ani) visa să devină fotbalist. Odată cu trecerea anilor, s-a reorientat şi a decis să ducă mai departe tradiţia mediciniştilor din familie.

Aproape 900 de candidaţi s-au întrecut, în sesiunea din vară, pentru unul din cele 300 de locuri bugetate puse la bătaie de către Universitatea de Medicină şi Farmacie “Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca. Horia Paşca a absolvit recent Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei (judeţul Sălaj) şi a fost singurul admis cu 10.

Când era puştan se visa fotbalist, însă după ce a început şcoala, îndrumat de tatăl său, medic internist la spitalul din oraş, s-a reorientat şi pentru a duce mai departe tradiţia din familie. “Tatăl meu, unchiul şi mătuşa mea sunt medici, fratele mai mare este student la medicină. Cu toţii m-au influenţat şi m-au îndrumat spre medicină, mi-au stârnit curiozitatea pentru ea. . Tata, medic internist şi gastroenterolog, mă mai duce uneori pe la spital; când eram mic mergeam cu el mai des prin saloane şi mai asistam la consultaţii. Îmi plăcea când îmi povesteau despre un caz mai interesant pe care îl intâlneau sau despre ce mai au de făcut la spital”, spune adolescentul.

În primii doi ani de liceul, Horia susţine că a încercat să înveţe la majoritatea materiilor, pentru ca ulterior să se axeze în special pe materiile care contau pentru facultate, adica biologie şi chimie, iar la restul să studieze “cât să mă descurc la nivelul clasei”. Chiar dacă s-a pregătit pentru Bacalaureat doar în luna premergătoare, a reuşit să îl treacă cu media 9,50, făcând o lucrare de 10 la Anatomie: “Bacul mi s-a părut relativ uşor, nu am pus accent pe el şi nu am început să mă pregătesc decât în ultima lună. Am avut noroc cu faptul ca am învăţat la materiile respective în timpul liceului”.

S-a pregătit temeinic din clasa a X-a

Pentru facultate, în schimb, pregătirea a început-o încă din clasa X-a, atât cu meditaţii, cât şi prin studiu individual. “Încercam să învăţ o zi la biologie, o zi la chimie, însă mai ratam zile si de fiecare dată cand intervenea ceva, amânam învăţatul pentru următoarea zi. Doar după ce îmi terminam treaba ieşeam cu prietenii”, afirmă Horia, în opinia căruia meditaţiile sunt necesare pentru o pregătire solidă. “Dacă nu meditaţii, măcar să ai o persoană care să îţi pună la dispoziţie toate detaliile din manuale şi să îţi răspundă la unele întrebări”, consideră proaspătul medicinist.

S-a gândit să studieze în străinătate, însă pentru că acest lucru presupunea un efort financiar destul de mare, a ales să se specializeze la Cluj-Napoca pentru că universitatea de aici este una cu tradiţie, catalogată de mulţi drept cea mai bună din ţară în acest domeniu.

Când a ieşit din sala de examen şi-a zis că s-a descurcat binişor, însă nici prin gând nu i-a trecut că a facut, de fapt, o lucrare perfectă. Deşi recunoaşte că s-a pregătit încă din clasa a X-a pentru acest dificil examen, tânărul în vârstă de 19 ani a fost surprins să se vadă primul pe lista proaspeţilor intraţi la Medicină. “Abia dupa ce m-am corectat cu baremul mi-am dat seama ca nu am greşit nimic. M-am bucurat foarte tare când am vazut că am fost primul; înainte de examen nici nu mă gândeam ca este posibil aşa ceva”, ne spune Horia, în opinia căruia medicina un domeniu foarte interesant, unul în care trebuie să îţi foloseşti mintea pentru a-i ajuta pe cei bolnavi, pentru a salva vieţi.

Viitorilor candidaţi la Medicină le recomandă să îşi sistematizeze pe cât posibil informaţiile şi să încerce să înveţe şi cele mai mici detalii din bibliografie.

Sursa: www.adevarul.ro

Ziua Sportului Șimleuan

   Motto: „Sportul este un izvor de sănătate și prospețime, un factor de longevitate”.

                Ana ASLAN (1897-1988), medic gerontolog și academician român

               SPORTUL a fost și este o realitate în orașul de la poalele Măgurii Țării Silvaniei. Una cu totul specială. Șimleu Silvaniei a intrat în familia sportivă demult, iar în deceniile care au urmat și-a cristalizat și tiparele organizatorice ale acestei activități, turnând temelie pentru zilele noastre și pentru viitor. De aceea, an de an, deceniu după deceniu, sportul șimleuan a devenit, în acest răstimp, o voce însemnată în „concertul” mișcării sportive. O dovedesc faptele. De-a lungul timpului, a existat o diversificată activitate sportivă de masă și de performanță, iar sportivii șimleuani au obținut rezultate remarcabile, numărându-se printre campionii regionali (până în anul 1968, regiunea Crișana), județeni și naționali. Exemplificând, amintesc („în fugă”!) de: Oláh Ștefan – maestru al sportului la radio orientare sportivă, de 13 ori campion național al României și dublu vicecampion al Europei; Ioan Laslo  – multiplu campion și vicecampion național al României la culturism; Sorin Fritea – campion național și vicecampion balcanic la culturism (ambii de la CS „Gold Gym”); Iván Timea (Școala „Silvania”) – locul I la diferite festivaluri internaționale de șah; Marius Adrian Ilinca – campion național și mondial la karate (Istanbul, Turcia – 2018), Paula Radu, Maia Pop și Tania Pop – campioane naționale și europene la karate (toți de la CS „Omega”); Adriana Gaga (CS „Long Dau”) – campioană europeană la karate, stilul „qvan-ki-do” și Alexandru Albu – campion al României și al Italiei, stilul „karate-shotokan”; Ambruș Vasile, Budai Zsolt și Nagy Ottó Eduárd – campioni naționali la karting;

Farmati Zoltán – maestru al sportului, care, de la echipa „Măgura” Șimleu Silvaniei, a ajuns la UTA – „Bătrâna Doamnă din Arad”, cu 21-a de selecții în echipa națională de fotbal a României, fiind primul șimleuan și sălăjean participant la Jocurile Olimpice (Helsinki, 1952); echipa de fotbal „FC Silvania” – promovată în Divizia „B” în anul 2009; echipa de volei „Silvania”,  divizia „A” (promovată în anul 1978) – locul III în campionatul României și câștigătoare a Cupei Balcanice (1983); echipa de volei CS „Phöenix” –  Divizia Națională de Volei (din 2007 și din 2012).

În acest context, sâmbătă, 14 iulie 2018, Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei au organizat întreceri sportive la fotbal, șah, tenis de masă și volei, sub deviza „Ziua Sportului Șimleuan” – ediția I. Au participat sportivi din: Ungaria (orașele Nyírbátor, Szarvas și Albertirsa – înfrățite cu orașul Șimleu Silvaniei), Târgu Mureș și Șimleu Silvaniei.

Meciurile de fotbal (de fapt, minifotbal, un portar și șase jucători de câmp) s-au desfășurat la Stadionul „Măgura”, sub coordonarea lui Tudor Ulmeanu (Primăria șimleuană). Au participat patru echipe și, prin tragere la sorți, s-a jucat în sistem „fiecare cu fiecare” (două reprize de câte 10 minute, fiecare). Jocurile au fost animate, cu unele goluri frumoase și chiar cu răsturnări de scor. Arbitrajele au fost asigurate, pe rând, de către șimleuanii Eugen Crișan și Ovidiu Bologa. În urma celor șase partide, a fost stabilit următorul clasament: 1. „Complex Cubic” Șimleu Silvaniei (Răzvan Varga, Marcel Cuc, Alin Chereji, Ciprian Rad, Mihai Tătar, Radu Grosos (căpitan de echipă), Adrian Ghețe, Berki János, Răzvan Chiș și Adrian Pop); 2. „Autovip” Șimleu Silvaniei; 3. Asociația „Transilvania” Târgu Mureș; 4. Primăria Șimleu Silvaniei.

Șahul s-a desfșurat la  Școala „Silvania” (Cabinetul de Informatică) între 12 jucători. Unele dintre partide au fost de un bun nivel, scoțând în relief cunoștințele tehnice și tactice ale șahiștilor. Juriul de arbitraj: Tóth János (arbitru național, Nyírbátor), prof. Gavril Lungu (Școala „Silvania” Șimleu Silvaniei) și instructor de șah Iván Vasaile (pensionar, Șimleu Silvaniei) a stabilit următorul clasament: 1. Balatoni György (Szarvas, Ungaria); 2.Gheorghe Zbîrcea (Târgu Mureș); 3. Molnár Imre (Nyírbátor, Ungaria).

Tenisul de masă a avut loc tot la Școala Silvania (sala de sport, patru mese), unde au fost 14 participanți. După multe jocuri spectaculare, au rămas în „careul de ași” patru sportivi, clasându-se pe locurile: 1.Vígh Tamás (Nyírbátor); 2. Mári Sándor (Albertirsa); 3. Ioan Ruțaș; 4. Paul Țicuș (ambii din Șimleu Silvaniei). Director de concurs a fost prof. Viorel Sim (Centrul Școlar de Educație Incluzivă Șimleu Silvaniei).

Meciurile de volei s-au desfășurat în  Sala de Sport „Măgura”, reunind trei echipe, sub coordonarea lui Romeo Oltean (Primăria șimleuană). S-a jucat după sistemul „fiecare cu fiecare, două din trei seturi”, cu un arbitraj asigurat, alternativ, de către Ovidiu Teușan și Valentin Ardelean. Clasament: 1. Orașul Șimleu Silvaniei (Romeo Oltean – căpitan de echipă, Raul Corbeanu, Kovács István, Alexandru Ghiran, Tinu Ardelean, Ovidiu Teușan, Ioan Filip, Cristian Lazăr, Raul Remeș, Ovidiu Man, Vlad Cuciureanu și Darius Pop); 2. Orașul Nyírbátor; 3. Orașul Szarvas.

Premierile sportivilor și echipelor s-au făcut la Stadionul „Măgura” de către ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei. Au fost înmânate diplome, cupe, medalii și tricouri.

Prima ediție a Zilei Sportului Șimleuan s-a încheiat într-o atmosferă, pe cât de sărbătorească, pe atât de amicală, când cei prezenți au petrecut ardelenește, apreciind mâncarea (printre care, vestitul „bogrács”!) și băuturile răcoritoare pregătite de organizatori.

 

                                                                                                                                   Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                          Publicist, Șimleu Silvaniei

Festivalul Internațional de Folclor „LA FÂNTÂNA DORULUI”

 Motto: „O viață fără sărbătoare e ca un drum lung fără hanuri”.

                   DEMOCRIT din Abdera (c.460-c.370 î. Hr.), filozof grec

 

În anul Centenarului Marii Uniri din 1918, orașul Șimleu Silvaniei împlinește 767 de ani de la prima atestare documentară (Vathasomlyova, 1251). Cu acest prilej, urbea de la poalele Măgurii Țării Silvaniei, la mijlocul lunii lui Cuptor (13 – 15 iulie 2018), a fost, iarăși, în sărbătoare prin activitățile desfășurate în cadrul Festivalului Internațional de Folclor „LA FÂNTÂNA DORULUI”, ediția a XVIII-a. Un festival care, de aproape două decenii,  promovând și valorificând cultura românească prin păstrarea obiceiurilor și tradițiilor, în frumoasa limbă română, întărește unitatea românilor, oriunde s-ar afla aceștia.

Această manifestație artistică de seamă a fost organizată de: Inspectoratul Școlar Județean Sălaj și Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Șimleu Silvaniei, al Centrului de Cultură și Artă Sălaj, al Asociației Culturale „La Fântâna Dorului” și al Asociației de Tineret „Silvatin” (ambele din Șimleu Silvaniei), sub auspiciile Ministerului Educației Naționale. Festivalul a reunit aproape 500 de interpreți, membri ai ansamblurilor artistice din: Republica Moldova („Moștenitorii” din Chișinău și „Sălcioara” din Florești), Ucraina („Miorița” din Boian, regiunea  Cernăuți), Ungaria („Purtători i de Tradiție” de la Liceul Nicolae Bălcescu din Giula) și România, județele: Alba („Junii Blajului” din Blaj și „Fântânița de Piatră” din Șpring), Brăila („Bordeiașul” din Bordei Verde și „Stejerelul” de la Grădinița „Mihaela”), Iași („Bahluiețul”  din Erbiceni), Maramureș („Mara” din Sighetu Marmației), Olt („Oltețul” din Morunglav), Satu Mare („Codrișorul” din Satu Mare), Sălaj („Florile din Dealul Țarinei” din Bădăcin, „Codrulețul” din Cehu Silvaniei, „Barcăul” din Șimleu Silvaniei și „Meseșul Junior” din Zalău) și Vrancea („Ciobănașul” din Focșani).

Festivalul a început cu primirea oficială a delegaților fiecărui ansamblu (3-5 membri) în Sala Mare a Primăriei șimleuane. Deschierea a fost făcută de către Gavril Neaga – director al festivalului, făcând o scurtă „incursiune” în istoricul acestei activități cultural-artistice de seamă a orașului Șimleu Silvaniei.

După ce i-a salutat pe cei prezenți, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș – primarul orașului Șimleu Silvaniei a vorbit cu competență despre acest festival prin care Șimleu Silvaniei a devenit „capitala” românilor de pretutindeni, festival ajuns la „majorat”, la împlinirea celor 18 ani de existență. A mulțumit familiei Cornelia și Gavril Neaga, cea care a inițiat acest proiect în anul 2001, precum și celor prezenți, veniți sau reveniți la această mare manifestație cultural-artistică, pentru a se „adăpa” la izvorul Fântânii Dorului! L-a felicitat pe prof.drd. Flaviu Neaga de la Clubul Copiilor Șimleu Silvaniei (fostul meu elev, i-am fost diriginte!) pentru aportul la organizarea festivalului, urându-i multă sănătate cu prilejul zilei sale de naștere (chiar în data de 13 iunie!). A reliefat prezența pretorului Nicolae Balaur – Sectorul Râșcani din Chișinău (Republica Moldova), sector înfrățit cu orașul Șimleu Silvaniei, referindu-se pertinent la beneficiile „alipirii Republicii Moldova către România”, dar și prezența prof. Valeriu Chiper – conducătorul Ansamblului „Moștenitorii” Chișinău, participant la toate edițiile acestui festival! De asemenea, a evidențiat prezența în sală a domnului Daniel Săuca – manager al Centrului de Cultură și Artă Sălaj, precum și contribuția majoră a acestuia la dezvoltarea activității cultural-artistice sălăjene. În semn de recunoștință pentru activitatea desfășurată, Septimiu Cătălin Țurcaș a acordat câte un „Certificat de Apreciere”, personalizat, familiei Cornelia și Gavril Neaga („pentru efortul depus în promovarea valorilor identitare ale neamului românesc atât în țară, cât și peste granițele țării”), pretorului Nicolae Balaur și doamnei Irina Ciupac – șefa secției administrație publică a Sectorului Râșcani din Chișinău („pentru efortul depus în susținerea relației de înfrățire dintre orașul Șimleu Silvaniei și Raionul Râșcani, Chișinău din Republica Moldova, cât și pentru implicarea personală în toate activitățile care leagă cele două comunități înfrățite”).

În discursul său, Nicolae Balaur a vorbit despre românism, despre frumoasa limbă română și despre acest festival, în contextul sărbătoririi Centenarului Marii Uniri din anul 1918. Ca atare, a oferit Primăriei șimleuane un tablou/fotografie cu persoanele (Sfatul Țării) care au semnat, în 27 martie 1918, unirea Moldovei cu România, iar lui Septimiu Cătălin Țurcaș i-a decernat DIPLOMA DE ONOARE „Centenarul Marii Uniri, 1918” ( pentru „contribuția personală la consolidarea relațiilor de prietenie și cooperare dintre localitățile de pe cele două maluri ale Prutului: orașul Șimleu Silvaniei și municipiul Chișinău”). În plus, a prezentat un videoclip despre Chișinău, capitala Republicii Moldova. Apoi, fiecare delegat și-a prezentat, succint, ansamblul, s-au făcut schimburi de cadouri și s-au fotografiat împreună cu Septimiu Cătălin Țurcaș. Între timp, elevul Bogdan Hurban (Clubul Copiilor Șimleu Silvaniei) a interpretat un cântec de cătănie, apreciat de cei prezenți.

În continuare, a avut loc parada portului, jocului și cântecului popular din zonele geografice ale fiecărei formații, pornind de la Clubul Copiilor, cu pancarte și cu multe steaguri tricolore românești, spre Parcul Cetății (locul de desfășurare a festivalului). În Parcul Central al orașului, în aplauzele multor spectatori, membrii ansamblurilor artistice, și nu numai, s-au „prins” într-o mare horă românească!

Pe scena amenajată în Parcul Cetății (Firma „topsound” Oradea, plus sunet și lumini) s-a desfășurat primirea oficială a celor 17 ansambluri artistice. După urarea de „Bun venit!”, rostită de Gavril Neaga, s-a intonat Imnul Național al României. Apoi, elevul George Ola (Școala Gimnazială „Silvania”) a recitat poezia „Doina” (Mihai Eminescu), iar Grupul vocal-începători de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei a cântat „Dragu-mi-i la câmp afară” (..hora noastră din Carpați, ce adună frați cu frați!..). În continuare, au vorbit: Septimiu Cătălin Țurcaș, Florin Florian – prefectul județului Sălaj, Nicolae Balaur, Lucian Bode – deputat în Parlamentul României, Valentin Bretfelean – președinte al Asociației Cultural-Sportive „Transilvania” din Târgu Mureș și Doina Cociș – director executiv al Direcției Județene pentru Cultură Sălaj. Fiecare a avut un discurs potrivit despre acest festival organizat și desfășurat în anul Centenarului Marii Uniri din anul 1918, raportat la funcția pe care o ocupă în societate și la statutul României, acela de membră a Uniunii Europene. De asemenea, le-au mulțumit organizatorilor și participanților, felicitându-i pentru tot ceea ce au făcut pentru reușita acestui festival. Ca de obicei, pe rând, oficialitățile amintite au oferit tradiționalul „colac ardelenesc” fiecărui ansamblu artistic, reprezentat de conducătorul delegației și doi membri ai acesteia. Pentru contribuția substanțială adusă la organizarea festivalului, și Septimiu Cătălin Țurcaș a fost „onorat” cu un apetisant colac ardelenesc, dăruit de către Gavril Neaga!

Sub coordonarea doamnei Cornelia Neaga, ansamblurile amintite (cu succinte prezentări despre acestea) au evoluat în trei „reprize”, conform programării, în după amiaza zilelor de vineri, sâmbătă și duminică (13, 14 și 15 iulie a.c.). În prima și a treia zi programul a ținut până spre miezul nopților respective! Pentru reprezentațiile scenice, cântecele și jocurile populare, precum și pentru costumele purtate de interpreți, spectatorii, sub semnul bunei dispoziții și a iubirii limbii române, au onorat interpreții cu aplauze binemeritate.

În plus, duminică, 15 iulie 2018, pe scena festivalului au susținut câte un recital, cu Orchestra „Dor Silvan” (dirijor, prof. Titus Câmpean), renumitele soliste de muzică populară românească Alexandra Chira (din Plopiș) – câștigătoarea Concursului Național „Vedeta populară” (acompaniată și de fratele ei, Alex Teofil Chira, la clarinet) și Daliana Lazoc (studentă la Conservatorul „Gheorghe Dima” și la Facultatea de Științe Politice, ambele din Cluj-Napoca) – medaliată la diferite concursuri de muzică populară, amândouă bucurându-se de susținerea și aprecierea publicului spectator. De asemenea, în apaluzele asistenței, elevul George Ola a recitat poezia eminesciană „Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie” (în cadrul programului Clubului Copiilor).

De remarcat că, Clubul Copiilor a organizat excursii pentru membrii ansamblurilor artistice, vizitând Casa Memorială „Iuliu Maniu”, Biserica Greco-Catolică (la parter, Muzeul „Iuliu Maniu”), Biserica Ortodoxă și Distileria familiei Doina și Valentin Vălcăuan (cu vestita pălincă de Bădăcin) – toate din Bădăcin, precum și Mănăstirea „Bic”, cu hramurile: Sfânta Treime, Adormirea Maicii Domnului și Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul. În plus, ansamblurile artistice au primit diplome, cărți și hărți cu România Mare.

Sâmbătă, spre seară (14 iulie a.c.), au urcat pe scena festivalului două prestigioase formații de muzică. Mai întâi, trupa „Mircea Rusu Band” (Mircea Rusu – voce și chitară, Teo Boar – chitară și voce și Vlady Cnejevici – claviaturi și voce) a susținut un concert folk. Printre cântece s-au numărat: Lacrima de dor; Hai băieți să bem o bere!; Nu te întrista; Flori prin părul tău; Vrea și calul să bea; Omu’ bun și pomu’ copt; Trăiește, iubește și iartă; Verde înrourat; Iarba verde de acasă. Apoi, trupa „Desperado” (Sandy Deac – chitară, clape și voce, Kovács László – chitară, Kabai Gerhard – bass și voce, Florin Zăhan – chitară și voce și Ghetuță Nelu Zah – tobe (sălăjean din localitatea Marca!) a interpretat melodii „country rock”. Printre acestea s-au aflat: Fata de la țară; Acceleratul 1932; Hey ho; Nemuritor de foame; Mândru că sunt ardelean (uneori, chiar…șimleuan!); Nu sunt de vină; Am cazanul meu; Lenea; Suntem de la țară; La fel ca tata. Ambele formații au încântat asistența, iar mulți spectatori, în special tineri, au cântat împreună cu renumiții artiști, aplaudându-i la „scenă deschisă”! La rândul lor, Mircea Rusu și Sandy Deac au avut dialoguri adecvate cu publicul spectator și au mulțumit primarului Septimiu Cătălin Țurcaș pentru invitația onorantă, aceea de a cânta pe scena acestui important festival internațional de folclor, chiar în anul Centenarului Marii Uniri din anul 1918!

Așadar, la Șimleu Silvaniei și-au dat mâna, din nou, români de pretutindeni cu cetățeni șimleuani, sălăjeni și nu numai. În cele trei zile de spectacol autentic, interpreții care au urcat pe scena festivalului au fost aplaudați cu multă mărinimie de către publicul spectator pentru evoluția lor scenică, prin care au făcut cunoscute tradițiile și particularitățile cântecului, dansului și portului popular românesc de pe meleagurile fiecăruia. La Șimleu Silvaniei, odată cu începutul mileniului trei, pentru a optsprezecea oară s-a adunat marea familie a folclorului românesc, chemând spre „rădăcini” copii, elevi, tineri și adulți, atât din România, cât și din afara granițelor acesteia, pentru a fi, împreună, buni români! Din nou, s-a adeverit faptul că „distanța ne apropie”. Acum, acest fapt a fost și mai evident, întrucât Șimleu Silvaniei a redevenit „capitala spirituală” a românilor de pretutindeni, în anul Centenarului Marii Uniri din 1918!

                                                                                                                                   Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                                          Publicist, Șimleu Silvaniei

Ziua Silvaniei. Șimleuanii au sărbătorit, într-o atmosferă caldă, prietenească, tradițional românească

Sala de sport a orașului Șimleul Silvaniei a devenit, pentru o zi, locul în care ia, cămașa tradițională românească, a fost subiect de sărbătoare. Cât de potrivită e o astfel de manifestație în zilele ăstea, când lumea virtuală se confundă cu realitatea, iar oamenii nu mai au aproape niciun reper moral, când tot ceea ce înseamnă moștenire tradițională românească e doar ”un moft”? Cine mai are nevoie de așa ceva, acum, când totul e la distanță de o glisare cu degetul pe ecranul pe post de realitate contemporană? Nicând nu cred că a fost mai multă nevoie ori n-a fost mai potrivit să sărbătorești ceea ce ține de tradiție, decât acum, când identitatea (nu doar cea națională, dar mai ales cea individuală) e doar o extensie a spiritului de turmă care a pus stăpânire pe omenire.[…]

Șimleu Silvaniei e altfel. Pentru că șimleuanii sînt altfel. Poți să vezi asta la fiecare eveniment unde se strâng laolaltă, oameni de toate vârstele, la fel ca acum, de Ziua SilvanIEI. De la cuvintele simple, deloc formale, chiar prietenești, ale primarului Septimiu Țurcaș, la firescul implicării în comunitate a șimleuanilor. Aici, la evenimentul ăsta care a avut loc la Sala de sport din oraș, Dumitru Costălaș a venit împreună cu elevi de-ai lui de la cercul de pictură, Paul Pasztor a venit împreună cu elevi de-ai lui de la clubul de fotografie, Daniel și Elena de la Centrul de Informare și Promovare Turistică au venit împreună cu voluntari ai centrului, cei de la Crucea Roșie au fost și ei acolo, Maria Borz, ca întotdeauna, e în mijlocul evenimentelor de genul acesta, poetul George Mureșan a fost acolo nu ca să fie văzut că a participat la eveniment, ci pentru că își iubește poeziile și, de aceea, le oferă celor care vor să-l asculte… Și lista poate continua. […]

Șimleuanii s-au strâns aici, la Sala de sport, ca să fie împreună (atâți câți au fost) de Ziua SilvanIEI, un motiv de bucurie, de altfel, de sărbătoare, de voie bună, o evadare din rutina cotidianului. Ca un fel de cerc de prieteni. Iar asta spune mult.

Evenimentul a fost organizat de Primăria și Consiliul Local Șimleu Silvaniei prin Biblioteca Orășenească „Alexandru Șterca Șuluțiu” și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică, împreună cu A.D.I. Sălaj Plus, parteneri fiind Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, Cercul de pictură Silvan – Art, familia Maria Borz și Corul Dealul Țarinei – Bădăcin.

KARATE A.N.A.K.

             

 

   In perioada 25.06-01.07. 2018 s-a desfasurat deja traditionalul seminar al Asociatiei Nord Amical Karate, in incinta Strandului Termal din Marghita, finalizat cu Cupa Good Dragon editia 2018.

                Acest stagiu se desfasoara de mai bine de 20 de ani, iar in acest an ca si noutate, a participat si Clubul Sportiv Bushido din Debrecen-Ungaria, condus de antrenorul Ori Krisztian, pe langa sportivi de la cluburi din Salaj, Maramures,Satu Mare, Covasna si Bihor.

                Au avut loc, zilnic doua antrenamente, structurate pe trei grupe valorice, conduse de catre sensei Duta Viorel, subsemnatul si sensei Takacs Mihaly, acesta din urma fiind gazda noastra din Marghita . S-au abordat elemente de kihon, kata si kumite specifice fiecarui nivel de pregatire, iar intre antrenamente, spre deliciul tuturor, aveau loc sedinte de recuperare in apa termala.

                A fost o actiune reusita, la care, pe langa sportivii nostri, atat musafirii din Covasna, cat si cei din Ungaria, s-au simtit foarte bine, dovada fiind faptul ca si-au exprimat dorinta de a lua parte si la alte actiuni ale asociatiei noastre.

                In ceea ce priveste concursul, acesta s-a desfasurat in sala mare de sport a orasului Marghita, iar cei peste 80 de competitori s-au intrecut in probe de kata si kumite individual- sectiunile W.K.F. si Shobu Ippon.

                Lotul salajean a fost alcatuit din 13 sportivi de la Cercul de Karate al Clubului Copiilor si C.S. Omega din Simleu Silvaniei, care au avut o evolutie foarte buna, iar la finele concursului totalizam 10 locuri I, 4 locuri II si 4 locuri III.  Pe prima treapta au urcat: Filip Amira, Ciobancai Nicola, Pop Maia, Rad Ioana, Pop Tania, Mandel Krisztian, Bal Matei, Balog Raul si Ilinca Marius(2). Locuri II au obtinut : Costea Ana, Pop Tania, Corbeanu Catalin, si Mak Szilard, iar pe locurile III s-au situat : Toma Medeea, Pop Maia, Rad Ioana si Costea Ana.

              Un palmares exceptional pentru simleuani, drept pentru care le adresez sincere felicitari, spor in pregatire si o vacanta cat mai placuta.                                           

              Pentru antrenorii si instructorii A.N.A.K. urmeaza un seminar la munte, la Comandau-Covasna, unde impreuna cu o parte din sportivii din lotul reprezentativ vor desfasura antrenamente de pregatire pentru Campionatul European din octombrie, din Bulgaria.

Mult succes tuturor !!!

 

Prof. Pop Gheorghe

0740520239

 

E-adevărat, NECENZURAT!

   Motto: „Adevărul este un fruct care nu trebuie cules decât atunci când este complet copt”.

           VOLTAIRE (álias François Marie Arouet, 1694-1778), scriitor și filozof francez

Joi, 28 iunie 2018, în ajunul Praznicului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Sălăjeanul TV, am urmărit emisiunea „NECENZURAT”, monitorizată excelent de Alina RAD – reporter. Invitat a fost ing. Septimiu Cătălin ȚURCAȘ – primarul orașului Șimleu Silvaniei. Fără alte cuvinte, spun:

Primarul Septimiu Cătălin ȚURCAȘ

A vorbit frumos despre oraș,

La Sălăjeanul TV, și m-am bucurat,

C-a vorbit, pertinent, …NECENZURAT!

FELICITĂRI!

 

                                                                                                                     Prof. Marin ȘTEFAN,

                                                                                                            Publicist, Șimleu Silvaniei