All posts by Administrator

CAMPIONATUL NATIONAL DE KARATE SHOTOKAN

Sala Polivalentă din Tîrgu Secuiesc a fost gazda din acest an a Campionatului Național de Karate Shotokan al Comisiei W.S.F. din Federația Română de Karate la care au participat aproape 300 de sportivi din toată țara.

Întrecerile s-au desfășurat la probele de kata individual și echipe, precum și la kumite Shobu-Ippon și W.K.F. individual și echipe .

Delegația sălăjeană a fost alcatuită din sportivi de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei, C.S. Dani-San din Zalău și secțiile C.S. Omega din Crasna și Șimleu Silvaniei, în total 17 sportivi și 5 arbitri și antrenori.

20160305_143648Evoluția sportivilor noștri a fost una bună și foarte bună, aceștia urcând pe podium la toate categoriile de concurs. Astfel s-au obținut 5 locuri I, 21 locuri II și 9 locuri III.

Au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului următorii: Pop Maia, Radu Paula și Ilinca Marius din Șimleu Silvaniei , Făgărași Daria și echipa masculină de kumite minicadeți alcatuită din Chiș Andrei, Goron Darius și Creț Andrei din Zalău.

Pe locul II s-au situat Pop Maia, Pop Tania, Tatar Bianca(2), Radu Paula, Luput Laur și Man Eduard din Șimleu, Niream Antonia, Sava Erik(2), Creț Andrei, Goron Darius(2) și echipa de kata și kumite minicadete formată din Făgărași Daria, Borbe Larisa și Costea Ștefania din Zalău.

Locuri III au obținut Pop Maia, Pop Tania, Radu Paula, Luput Laur, Ilinca Marius și Man Eduard din Șimleu, iar din Zalău Borbe Larisa, Costea Ștefania Niream Antonia și Chiș Andrei.

Au arbitrat la centru Pop Gheorghe și Chiș Dan, iar la margine Creț Adrian și Coste Călin, toți din Sălaj.

Un palmares bun având în vedere nivelul ridicat al concursului, drept pentru care conducerea delegației noastre le adresează sincere felicitări și le urează success celor care ne vor reprezenta la Mondialele din Polonia 01-03 aprilie 2016. Și nu în ultimul rând mulțumim tuturor celor care ne-au sprijinit penru participarea la Campionatul Național.

Prof. Pop Gheorghe

Victorie „în extremis” ACS Silvania Şimleu Silvaniei – LPS CSS Bihorul Oradea = 3 – 2 ( 20, -18, 21, -22, 13)

Volei: Divizia de Cadeţi, seria D

Victorie „în extremis”
ACS Silvania Şimleu Silvaniei – LPS CSS Bihorul Oradea = 3 – 2 ( 20, -18, 21, -22, 13)

Un meci „pe muchie de cuţit”, câştigat, în cele din urmă, de şimleuani, după două ore şi 11 minute de la fluierul de începere a jocului. Localnicii şi-au luat revanşa (cu greu, ce-i drept, după 1-3 la Oradea), în faţa celor aproape 150 de spectatori fideli ai voleiului. Partidă, în general, echilibrată, în care – totuşi – Silvania putea lua toate cele trei puncte, dacă gestiona eficient setul patru. A fost un meci de slabă factură tehnică, cu multe greşeli de ambele părţi ale fileului, mai ales la serviciu.

La gazde, buni finalizatori au fost: Raul Remeş, Vlad Rusu şi Takács Erik , puşi în valoare de coordonatorul Ovidiu Man, iar la oaspeţi: Cristian Maier şi Marian Pusta, bine serviţi de ridicătorul Pavel Borz. Făcând abstracţie de scor, în acest ultim meci al fazei întâi a campionatului, ambele echipe s-au calificat la faza a II-a, semifinală, cu turnee de patru serii, în perioada 15-17 aprilie 2016. Localităţile vor fi stabilite de Comisia de Competiţii a Federaţiei Române de Volei în data de 22 martie a.c., în funcţie de ofertele primite de la echipele calificate.

Partida a început într-o notă dominantă a şimleuanilor (2-0, 8-3, 11-7). După ce au fost egalaţi de orădeni (13-13), au reuşit o serie de patru puncte (17-13), când servea Paul Pop, iar în linia întâi erau: Vlad Rusu, Dan Silvăşan Paşca şi Ovidiu Man. Localnicii au menţinut acelaşi ritm de joc, câştigând primul set cu scorul de 25-20. Actul secund a fost unul disputat, cu serii de puncte alternative şi cu răsturnări de scor spectaculare. Ultima serie, de şapte puncte , a aparţinut oaspeţilor, când de la 14-16 au ajuns la 21-16, cu Darius Boldiş la serviciu şi cu: Marian Pusta, Pavel Borz şi Cristian Maier la fileu. Aşa s-au impus bihorenii, cu scorul de 25-18. Setul trei a fost unul echilibrat, cu 11 egalităţi de scor, adjudecat de gazde cu scorul de 25-21. Cum spuneam, setul patru putea reveni şimleuanilor, care au început bine: 2-0, 5-2, 7-3, 8-5. Din păcate pentru ei, orădenii au realizat cinci puncte la rând (10-8) şi, după şapte egalităţi de scor, au câştigat (25-22), ducând meciul în setul decisiv. Prima jumătate a acestui act a aparţinut orădenilor (2-0, 5-1, 6-2, 8-5), însă sălăjenii, susţinuţi frenetic de publicul şimleuan, au echilibrat jocul (10-10) şi, după alte trei egalităţi de scor, s-au impus la limită (15-13), spre bucuria localnicilor şi dezamăgirea oaspeţilor.

Şimleu Silvaniei: Ovidiu Man – căpitan de echipă, Paul Remeş, Takács Erik, Paul Pop, Vlad Rusu (Ionuţ Rus), Dan Silvăşan Paşca (Bogdan Ordas) şi Ioan Gordan – libero. Prezent: Raul Cherecheş. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

Oradea: Darius Boldiş (Marc Vereş), Mihai Oprean, Pavel Borz, Cristian Maier – căpitan de echipă (Florin Oncu), Marian Pusta, George Bode şi Andrei Tonţ – libero. Prezent: Radu Vidican.
Antrenor: Rodian Achimescu.

Au arbitrat bine: Mircea Batin – principal (Baia Mare), Adrian Pantea – secund şi Gheorghiţă Mitraşca – scorer (ambii din Zalău).

CLASAMENT

1.CSS LAPI Dej 10 10 0 30: 0 = 30 puncte
2. CSS2 Baia Mare 10 6 4 22:12 = 20 -„-
3. LPS Bihorul Oradea 10 7 3 23-15 = 20 -„-
4. ACS Silvania Şimleu Silvaniei 10 5 5 16:20 = 13 -„-
5. CSS Zalău 10 2 8 10:24 = 7 -„-
6. CSM Câmpia Turzii 10 0 10 0:30 = 0 -„-

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei

Elevii artistului Dumitru Costălaș au adus un omagiu femeii

IMG_6325-305x229Membrii cercului de pictură Zalău Art, coordonați de artistul Dumitru Costălaș, au expus luni, 7 martie, o serie de lucrări reprezentând mai cu seamă flori, într-o multitudine de culori, forme și ipostaze pentru a aduce un omagiu femeii în general și mamelor în special.

Expoziția, intitulată sugestiv „Un dar pentru mame”, a avut loc în foaierul Casei Municipale de Cultură cu participarea oficialităților locale, a copiilor și tinerilor din cadrul cercului Zalău Art conduși de Dumitru Costălaș, precum și a celor care au avut curiozitatea de a vedea ce poate ieși când două mâini talentate se joacă cu paleta de culori și o face pentru cineva drag.

Evenimentul a fost organizat de Primăria Municipiului Zalău și Casa Municipală de Cultură Zalău.

Artistul şimleuan Dumitru Costălaş a realizat, de altfel, în ultimii ani, mai multe expoziții dedicate frumosului feminin, care au atras aprecierea publicului.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

„Usturoi“, primul film artistic filmat în Sălaj, ajunge la Șimleu Silvaniei

film-usturoi-400x374Șimleuanii sunt invitați să ia parte la proiecția filmului „Usturoi” care va avea loc miercuri, 9 martie și joi, 10 martie, în ambele zile, filmul începând cu orele 18.00 și 20.00, la Casa Orășenească de Cultură din localitate.

Prețul unui bilet este de 10 lei și poate fi achiziționat de la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică (CNIPT) Șimleu Silvaniei, dar și de la fața locului în zilele proiecției.

„Este un film foarte important pentru că ne promovează județul Sălaj, cu accent mare pe oameni, iar apoi pe locuri. Acest film a fost promovat și în Statele Unite, regizorul fiind american și-a dorit foarte mult să promoveze zona Sălajului și cea Clujului în care se regăsesc tradițiile noastre din Transilvania de Nord”,

a transmis directorul CNIPT Șimleu Silvaniei, Daniel Stejeran.

Cei interesați trebuie să știe că această clădire are aviz ISU și o capacitate de 333 de locuri. Activitatea este organizată de Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Șimleu Silvaniei.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Elevii de liceu încep simulările examenului național de Bacalaureat

elevi_bac-430x351Elevii claselor a XI-a și a XII-a vor susține în perioada 7-10 martie simularea examenului de Bacalaureat, conform calendarului stabilit de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice (MECȘ).

Prima probă se va desfășura luni, 7 martie, când elevii vor susține proba scrisă la Limba și literatura română. Marți, 8 martie, se va desfășura proba la Limba și literatura maternă (pentru elevii care studiază în limbile minorităților naționale), iar miercuri, 9 martie, va avea loc proba obligatorie a profilului (Matematică sau Istorie).

Joi, 10 martie, exclusiv pentru elevii clasei a XII-a, va avea loc proba la alegere a profilului și a specializării. Rezulatatele simulărilor vor fi afișate pe data de 18 martie. Obiectivele acestor simulări sunt de a-i familiariza pe elevi cu rigorile examenului pe care îl vor susține la finalul învățământului liceal, de a stabili nivelul real de pregătire atins și de a optimiza pregătirea acolo unde este necesar.

Sursa:  www.salajulpursisimplu.ro

Decizie capitală: continuăm ori oprim lucrările la Casa lui Iuliu Maniu? Banii s-au terminat și începem să avem datorii

casa_maniu_lucrari-430x323Ne aflăm într-o situație delicată și știm asta. Nu mai sunt bani, iar lucrările continuă, lucru care face ca presiunea să fie și mai mare. Dorința de a nu lăsa ca acoperișul să se prăbușească, punând în pericol lucrările de până acum, ne-a adus în fața unei decizii capitale. În urma primirii situației lucrărilor aferente lunii februarie, care este în valoare de 39.700 lei, putem să plătim 32.600 lei, rămânând un rest de plată ce va fi adaugat la factura din luna martie. În urma unor discuții purtate pe acest subiect cu reprezentanții firmei care au contractat lucrarea, aceștia s-au arătat dispuși să lucreze și în luna martie, iar actuala datorie plus costurile viitoarelor lucrări ,să fie achitate eșalonat. Mai pe scurt, avem o datorie de 7.100 lei, iar luna martie a început cu noi lucrări care așteaptă să fie plătite, iar noi nu mai avem bani. Dată fiind situația de față am fost puși în dificultatea de a alege dacă vom continua ori dacă vom opri lucrările la Casa Memorială „Iuliu Maniu”.

Nu a fost o decizie ușoară. Puteam să oprim lucrările și să ne plătim datoriile în cel mai scurt timp, însă pierdeam firma care pleca să-și contracteze alte lucrări. Firma ar fi putut să revină abia la toamnă. De asemenea, specialiștii implicați în proiect au avertizat că anumite lucrări deja începute, dar nefinalizate, riscă să se deterioreze și să ajungă la stadiul inițial. Cea de-a doua variantă, cea pe care am și ales-o, a fost să lucrăm în continuare și să plătim eșalonat, lucru care ne forțează să insistăm și mai mult, încercând să atragem cât mai multe donații care să poată acoperi costurile lucrărilor deja demarate.

Riscul de a vedea că tot ce am clădit până acum s-ar putea risipi, că munca și strădania nu numai a noastră, ci a tuturor celor care ne-au sărit în ajutor, s-ar putea distruge, ni s-a părut crunt și nemilos, așadar, am decis să continuăm. Sperăm că vom reuși, cu ajutorul dumneavoastră, să adunăm banii necesari fiecărui pas din proiect pentru că deja ne-ați demonstrat că împreună se poate.

„Ieri (vineri, 4 martie n.r.) am mai comandat materiale, am vorbit cu electricianul să vină și să introducă tuburile pentru curent acolo unde este necesar. E sâmbătă și muncitorii tencuiesc cu spor”,

transmite parohul Cristian Borz.

Citește articolul complet pe: www.salajulpursisimplu.ro

Zece lucruşoare de care mi-e dor primăvara asta

covor-de-brebenei1-430x323Şi zice-se că s-a dat drumul primăverii, că au lăsat-o iar să zburde pe câmpii şi să-şi lase urmele colorate prin poieni.

De-aia cred că mi-e aşa de dor de casă, de colţuri de-alea mici, pe care când le ai la îndemână nu ştii să le preţuieşti la reala lor valoare, dar de care te agăţi cu toate ascuţişurile memoriei când joci în deplasare.

Aşadar să înşirăm azi zece lucruşoare de care mi-e dor primăvara asta:

1. Pădurea din spatele casei bunicii din Mirşid, unde pe vremea asta, în toţi anii băteam cărările cu sorela să adunăm un bucheţel mic de brebenei şi călugări.

2. Podul peste Someş de la Ciocmani, de unde vezi casele sub acoperişurile lor cuminţi străjuite de apa leneşă a râului.

3. Prăjiturile de casă de la cofetăria din Crasna. Să le iei la pachet şi să opreşti maşina pe malul Vârşolţului, să guşti când din una, când din alta, în timp ce-ţi laşi privirea să lunece peste apa lacului şi stufăriş.

4. Cafeaua de dimineaţă şi poveşti cu bunica, pe terasa din spatele casei, iar apoi plimbarea printre toate straturile grădinii să vedem ce flori au mai înflorit.

5. Un raid preţios de week-end pe la anticariate clujene. Cărţi pitite comoară sub braţ, paşi înceţi pe lângă Biserica Bob, unde Veronica Micle s-a cununat cu Ştefan Micle. Străzi nude de oameni, timp doar pentru tine. Cioran, Blaga, Eminescu şi-a lui Floare Albastră.

6. Să urci pe Măgura Şimleului doar ca să vezi ce-i de cealaltă parte. Să ai doar mere şi sanwichuri în rucsac, dar să încropeşti cel mai cool picnic la înalţime. Natura e un local de 5 stele, iar priveliştea face toţi banii.

7. Să-ţi pui bocanci solizi în picioare şi să te strecori în Cheile Turzii duminica dimineaţa. Răcoarea aia care vrea să pătrundă pe sub geacă merge tare bine cu şipotul râuleţului înecat în spume. Şi-s stânci largi şi multe ce se deschid pereţi către cer. Şi mie mi-e dor…

8. Ponor de brânduşe liliachii pe sub culmi sălăjene, când drumul face cătinel la dreapta către Ruginoasa. Şi numai un gard şubred de bârne desparte şoseaua de asfalt de puzderia de brânduşe, dar, Doamne!, cum mi s-a agăţat de retină şi de suflet!

9. Târgul de la Negreni, la colţ de primăvară. E-atâta verde crud peste dealuri şi păduri şi lăstăriş că-i simt mirosul şi-mi vine să chiui de bucurie. Lume pestriţă şi colorată, turtă dulce, câte-un scrin de lemn de cireş stă pereche cu vreo flaşnetă veche, clasoare de timbre şi alte nenumărate minunăţii pentru cel care are ochi să vadă şi suflet să adulmece.

10.Parcela de la Panic unde acum câţiva ani am plantat puieţi, cu cei de la Direcţia Silvică Sălaj. Era pământul uşor reavăn şi nu aveam destule lopeţi, aşa că ne erau mâinile murdare, dar ce frumoasă bucată de zi am trăit acolo. Domnule Oros, Corina, vă mai amintiţi? Că eu îmi amintesc…

Şi-apoi mai sunt atâtea alte zări şi mirosuri şi gusturi şi bucăţi de zile de care mi-e dor, atâtea căni de poveste pe care le port cu mine, încât azi, stând cocoţată pe un parapet, cu picioarele zbânţuindu-se deasupra apei Tamisei, încerc să le pun firesc într-un „To Do” list al lunii Mai. Colţul meu de primăvară va avea acasă exact şase zile şi l-aş umple ca un lacom păcătos, cu tot ce ştiu eu că-i mai bun şi mai de preţ.

Să vă fie frumos!

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Elevii la şcoală, NU în baruri!

original_56d61491b50fcDe ce e important:

Măsurile adoptate de Ministerul Educaţiei, prin care elevilor le este interzis să părăsească incinta şcolii pe durata orelor de curs şi pauzelor fără permisiune sunt nesocotite de elevi, în special de liceeni. Fenomenul absenteismului şcolar ia amploare în fiecare an iar consecinţele sunt dezastruoase atât pe termen scurt dar mai ales pe termen mediu şi lung şi se răsfrâng asupra întregii societăţi.

Rezultatele slabe la examenele naţionale, numărul ridicat de corigenţe la nivel naţional, consumul tot mai răspândit de substanţe psihoactive, alcool şi tutun în rândul elevilor, dependenţa tot mai mare a tinerilor faţă de jocul de noroc ne determină să solicităm autorităţile publice să emită acte legislative prin care să fie interzis accesul elevilor până la 18 ani în localuri (cafenele, baruri, restaurante etc.) în timpul orelor de curs, orele 8 -14. Accesul în acest interval orar să se facă pe baza C. I.

,,Fără şcoală să nu aştepte nimeni nici părinţi buni, nici fii buni, şi prin urmare nici stat bine organizat şi bine cârmuit şi păstorit.”

Gândirea pedagogică – Ion Heliade Rădulescu

Semnează și tu petișia online aici: secure.avaaz.org/ro

Sursa: secure.avaaz.org

,, 8 Martie ne rade-n prag “

Aspecte de la spectacolul dedicat Zilei Internaționale a Femeii intitulat sugestiv ,,8 Martie ne râde-n prag” susținut de Ansamblul ,, Barcăul ” al Clubului Copiilor Șimleu Silvaniei, în Sala de activități a Bisericii Greco-Catolice.

Copii ansamblului au dedicat tuturor femeilor, celor prezenți, un buchet de cântece şi jocuri populare, poezii şi momente vesele. Și-au dat concursul soliştii vocali: Denisa Rolnic, Daliana Lazoc, Mihaela Rad, Georgiana Supuran, Alexandra Fritea, Crina Pop, Bogdan Hurban, David Medeşan, grupul vocal, Taraful „Dor Șilvan” şi momente vesele – prezentate de umoristul Paul Chichişan.

Prezentatoarea spectacolului, Diana Cristina Teieru, a adus elogiu mamei.

Ziua Mamei este ziua îngerilor pământești ființa cea mai adorată, iubită, gingașă. Azi, asemeni florilor, înflorești răspândind căldura, precum o răspândești mereu tuturor, că-ci porți atâta bunătate în suflet încât ar ajunge întregii omeniri. Astăzi soarele strălucește pentru tine și stelele toate te veghează, iar florile de primăvară ți se închină precum ți se închină întreaga lume. Azi ești mai frumoasă ca oricând, mai tainică și mai atrăgătoare căci iubirea care iți umple inima e un Luceafăr ce răsare. Rămâi astfel o viață întreagă, ca o regină-n lumea trecătoare căci transformi viața în poveste și orice zi în sărbătoare!

Cu acest prilej, tinerii artişti, prin cântece, poezii şi joc, au transmis tuturor mamelor un gând bun cu prilejul sosirii primăverii, oferindu-le parfumul primilor ghiocei, urându-le ca primele rândunele să le readucă zâmbetul şi bucuria, să iubească şi să fie iubite”,

a spus profesorul Neaga.

Sursa: www.facebook.com