Sala Polivalentă din Tîrgu Secuiesc a fost gazda din acest an a Campionatului Național de Karate Shotokan al Comisiei W.S.F. din Federația Română de Karate la care au participat aproape 300 de sportivi din toată țara.
Întrecerile s-au desfășurat la probele de kata individual și echipe, precum și la kumite Shobu-Ippon și W.K.F. individual și echipe .
Delegația sălăjeană a fost alcatuită din sportivi de la Clubul Copiilor din Șimleu Silvaniei, C.S. Dani-San din Zalău și secțiile C.S. Omega din Crasna și Șimleu Silvaniei, în total 17 sportivi și 5 arbitri și antrenori.
Evoluția sportivilor noștri a fost una bună și foarte bună, aceștia urcând pe podium la toate categoriile de concurs. Astfel s-au obținut 5 locuri I, 21 locuri II și 9 locuri III.
Au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului următorii: Pop Maia, Radu Paula și Ilinca Marius din Șimleu Silvaniei , Făgărași Daria și echipa masculină de kumite minicadeți alcatuită din Chiș Andrei, Goron Darius și Creț Andrei din Zalău.
Pe locul II s-au situat Pop Maia, Pop Tania, Tatar Bianca(2), Radu Paula, Luput Laur și Man Eduard din Șimleu, Niream Antonia, Sava Erik(2), Creț Andrei, Goron Darius(2) și echipa de kata și kumite minicadete formată din Făgărași Daria, Borbe Larisa și Costea Ștefania din Zalău.
Locuri III au obținut Pop Maia, Pop Tania, Radu Paula, Luput Laur, Ilinca Marius și Man Eduard din Șimleu, iar din Zalău Borbe Larisa, Costea Ștefania Niream Antonia și Chiș Andrei.
Au arbitrat la centru Pop Gheorghe și Chiș Dan, iar la margine Creț Adrian și Coste Călin, toți din Sălaj.
Un palmares bun având în vedere nivelul ridicat al concursului, drept pentru care conducerea delegației noastre le adresează sincere felicitări și le urează success celor care ne vor reprezenta la Mondialele din Polonia 01-03 aprilie 2016. Și nu în ultimul rând mulțumim tuturor celor care ne-au sprijinit penru participarea la Campionatul Național.
Prof. Pop Gheorghe




































Membrii cercului de pictură Zalău Art, coordonați de artistul Dumitru Costălaș, au expus luni, 7 martie, o serie de lucrări reprezentând mai cu seamă flori, într-o multitudine de culori, forme și ipostaze pentru a aduce un omagiu femeii în general și mamelor în special.
Șimleuanii sunt invitați să ia parte la proiecția filmului „Usturoi” care va avea loc miercuri, 9 martie și joi, 10 martie, în ambele zile, filmul începând cu orele 18.00 și 20.00, la Casa Orășenească de Cultură din localitate.
Elevii claselor a XI-a și a XII-a vor susține în perioada 7-10 martie simularea examenului de Bacalaureat, conform calendarului stabilit de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice (MECȘ).
Ne aflăm într-o situație delicată și știm asta. Nu mai sunt bani, iar lucrările continuă, lucru care face ca presiunea să fie și mai mare. Dorința de a nu lăsa ca acoperișul să se prăbușească, punând în pericol lucrările de până acum, ne-a adus în fața unei decizii capitale. În urma primirii situației lucrărilor aferente lunii februarie, care este în valoare de 39.700 lei, putem să plătim 32.600 lei, rămânând un rest de plată ce va fi adaugat la factura din luna martie. În urma unor discuții purtate pe acest subiect cu reprezentanții firmei care au contractat lucrarea, aceștia s-au arătat dispuși să lucreze și în luna martie, iar actuala datorie plus costurile viitoarelor lucrări ,să fie achitate eșalonat. Mai pe scurt, avem o datorie de 7.100 lei, iar luna martie a început cu noi lucrări care așteaptă să fie plătite, iar noi nu mai avem bani. Dată fiind situația de față am fost puși în dificultatea de a alege dacă vom continua ori dacă vom opri lucrările la Casa Memorială „Iuliu Maniu”.
Şi zice-se că s-a dat drumul primăverii, că au lăsat-o iar să zburde pe câmpii şi să-şi lase urmele colorate prin poieni.
De ce e important:







































