All posts by Administrator

Elevii intră în vacanța intersemestrială

incepe-scoala-430x286Începând de vineri, 5 februarie, toți elevii vor intra în vacanța care desparte cele două semestre, conform structurii anului școlar 2015-2016, aprobată de Ministerul Educației și Cercetării Științifice (MECȘ).

Această vacanță va dura până pe data de 15 februarie, când elevii se vor întoarce la cursuri.

Tot atunci va începe cel de-al doilea semestru care se va termina în 24 iunie.

Structura celui de-al II-lea semestru:
– luni, 15 februarie 2016 – vineri, 22 aprilie: cursuri;
– sâmbătă, 23 aprilie 2016 – marți, 3 mai: vacanța de primăvară;
– miercuri, 4 mai 2016 – vineri, 24 iunie: cursuri.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Ziua Mondială de luptă împotriva cancerului

Potrivit statisticii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, cancerul este cea mai teribilă boală din lumea întreagă, fiind o cauză principală de deces. De peste 16 ani, data de 4 februarie este „Ziua Mondială de luptă împotriva cancerului”, fapt stipulat în Carta de la Paris (4 februarie 2000). În acest document se menţionează necesitatea unei colaborări mondiale prin cercetători, medici, industria farmaceutică, pacienţi şi mass-media în lupta împotriva cancerului.

În acest context, joia trecută (4 februarie 2016), la Spitalul Orăşenesc „Prof. Dr. Ioan Puşcaş” din Şimleu Silvaniei s-a desfăşurat, în premieră, o conferinţă medicală tematică, la care au participat reprezentanţi ai: medicilor spitalului, medicilor de familie, pacienţilor, precum şi ai Primăriei şi Consiliului Local Şimleu Silvaniei. De remarcat că, această întrunire a fost iniţiată de un grup de pacienţi afectaţi de cumplita boală.

Întreaga activitate a fost monitorizată de dr.chim. Marcela Coltău – manager al prestigioasei instituţii medicale şimleuane, care, după salutul de „Bun venit !”, a anunţat scopul acestei reuniuni, scoţând în evidenţă importanţa şi necesitatea unor astfel de acţiuni referitoare la prevenirea, depistarea şi abordarea terapeutică a acestei grave maladii.

În această conjunctură, în mod argumentat, cu o coroborare între subiectul tematic şi statutul fiecăruia, şi-au spus punctul de vedere domnii: prof. Angela Maria Lipo – directoare a Şcolii Gimnaziale „Silvania” şi consilier local, dr. Iuliana Carmen Puşcaş – medic primar medicină internă şi gastro-enterologie, dr. Doru Mircioiu – medic primar anestezie şi terapie intensivă, dr. Dumitru Bozdog – medic şef secţie obstetrică-ginecologie, dr. Daniela Datcu – medic de familie, Mariana Măerean – pacientă şi ing.

Septimiu Cătălin Ţurcaş – primar al oraşului Şimleu Silvaniei. Toţi au avut cuvântări elocvente, fiind urmăriţi cu atenţie de întreaga asistenţă.

Alocuţiunea doamnei Mariana Măerean a fost plină de sensibilitate, arătând cum a ieşit învingătoare în lupta cu cancerul. Printre altele, a spus:

„ […] Sănătatea este cel mai preţios dar din partea lui Dumnezeu, însă, din păcate, nu-i cunoaştem adevărata valoare decât după ce am pierdut-o.[…] Atunci, la doar 21 de ani, viaţa pentru mine, parcă, se încheiase la aflarea diagnosticului de cancer. Acesta este greu de primit, de acceptat şi, iniţial, simţi că nu eşti pregătit pentru a începe o astfel de luptă. Dar, după ce şocul este depăşit şi furtuna de sentimente de la aflarea veştii trece, constaţi că eşti mai puternic decât crezi. […] A fost nevoie de multă muncă, de responsabilitate şi de perseverenţă ca să ajung învingătoare, iar eforturile continuă. […] Acum, văzându-ne cu aceste funde colorate la piept, care reprezintă simbolul luptei împotriva cancerului, un simbol al speranţei, mi se confirmă, încă o dată, faptul că nu suntem singuri pe acest drum dureros şi vă mulţumesc tuturor. […] Aş dori să ne întâlnim şi cu alte ocazii, să ne cunoaştem mai bine, să ne sprijinim moral, pentru că împreună suntem mai puternici.[…]”.

De asemenea, în pledoaria sa, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, spunea:

„[…] Mă bucur foarte mult că această zi este marcată şi la Şimleu Silvaniei. După ce doamna Măerean a venit la mine cu propunerea, ne-am gândit că cel mai bine este ca această acţiune să se desfăşoare la Spitalul Orăşenesc şi, în acest caz, vă mulţumesc – tuturor – pentru că sunteţi prezenţi la desfăşurarea acestei iniţiative.[…] N-am să vorbesc despre cancer, sunt un profan, dar cel mai important lucru este educaţia. Ziua de 4 februarie din acest an se focusează pe sloganul „eu pot, tu poţi, noi putem”. De aceea, aş vrea ca această acţiune să se ducă spre educaţie, să ducem acest mesaj, în special, în şcoli şi să-l extindem, astfel încât cea mai importantă etapă, aceea de a cunoaşte ce se poate întâmpla când eşti bolnav, să fie depăşită. […] Am convingerea că şi dumneavoastră puteţi sprijini acest lucru, prin diferite întâlniri şi în şcolile din oraşul nostru. Dacă doamna Măerean n-avea această iniţiativă, cu siguranţă nu ne-am fi întâlnit aici. […] Le doresc tuturor acelora care sunt bolnavi să se însănătoşească, să aibă încredere în forţa Divină. În plus, pregătirea medicilor şi stilul de viaţă al fiecărui bolnav pot să conducă la un rezultat fericit.[…]”.

În încheiere, doamna Marcela Coltău, remarca, printre altele:

„[…] În oncologie, diagnosticul trebuie să fie precoce, de la primele semne de alarmă, pentru a anticipa evoluţia bolii şi selectarea celui mai bun tratament. Markerii tumorali sunt substanţe cu concentraţii crescute în diferite tipuri de cancer şi pot fi măsuraţi în sânge sau în secreţii, dar, deoarece sunt nespecifici, diagnosticul de cancer nu poate fi pus doar pe seama creşterii unui marker tumoral, însă măsurarea lui poate contribui la susţinerea diagnosticului. […] Nu rataţi, anual, analizele uzuale. Depistate în faza incipientă, afecţiunile grave pot fi diagnosticate şi tratate. În cadrul laboratorului de analize medicale al spitalului nostru se pot efectua analize pentru mai multe tipuri de markeri tumorali, analize care sunt făcute şi în cadrul unor laboratoare acreditate, precum TODY şi SANTE, cu care avem încheiate contracte.[…] Totodată, aş dori ca această manifestare să constituie începutul unui şir de actvităţi care să se desfăşoare cu o anumită ritmicitate în cadrul spitalului nostru şi care să contribuie la reînvierea tradiţiei şcolii medicale şimleuane.[…]”.

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei

Au început lucrările de consolidare a pereților Casei Memoriale „Iuliu Maniu”

Luni, 1 februarie, au fost demarate lucrările la pereții Casei lui Iuliu Maniu. Aceste lucrări au scopul de a întări structura de rezistență a Casei și de a nu permite ca stadiul actual de degradare să pună în pericol de prăbușire întreaga construcție.

„Lucrările se vor face în funcție de necesitatea de primă mână. Prin urmare, unii pereți fisurați vor fi decupați la bază și vor fi umpluți cu beton, alții vor fi demolați și rezidiți, cei care sunt construiți în plus vor fi demolați, iar la final va fi turnată o centură de beton deasupra lor, care are rolul de a-i consolida și de a pregăti terenul pentru viitoarele lucrări la acoperiș. Această centură implică continuarea lucrărilor la acoperiș. Lucrările vor continua atâta timp cât vremea va avea valori pozitive și atâta timp cât fondurile ne vor permite”,

a transmis parohul Cristian Borz.

Reamintim citiorilor noștri că într-un an de când a fost lansată campania publică de strângere de fonduri pentru reabilitarea Casei Memoriale „Iuliu Maniu” din Bădăcin, s-a reușit doar consolidarea fundației.

Pentru oamenii care simt românește sunt deschise conturile:

Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400

Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205

Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730

Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com

– Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu Silvaniei, jud. Sălaj.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Copiii de grădiniță învață despre beneficiile colectării selective a deșeurilor electrice și electronice și îi îndeamnă pe cei mari să-i urmeze

Recent, la Grădinița cu Program Prelungit Nr.2 din Șimleu Silvaniei, copiii din grupa mare „B” s-au înscris în programul educațional de protecție a mediului „Patrula de Reciclare”, ediția 2015-2016. Misiunea acestei Patrule de Reciclare este de a trage un semnal de alarmă, de a informa și de a conștientiza populația asupra problemelor de mediu pe care le generează deșeurile electrice.

Cu acest prilej, au fost organizate o serie de activități, prin care copiii preșcolari au înțeles că deșeurile de echipamente electrice și electronice (DEEE) sunt o sursă de poluare pentru mediu. Ele pot afecta atât sănătatea mediului, cât și sănătatea noastră, astfel că au început o campanie de lansare a proiectului, încâ din luna decembrie, prin care au invitat părinții, bunicii și toți prietenii lor să se alăture și să spună „STOP poluării!”, dând undă verde colectării.

Patrula de Reciclare se declară responsabilă față de mediul înconjurător și începe campania de colectare a DEEE-urilor. În luna ianuarie, au adunat primele kilograme de deșeuri electrice și electronice, la grădiniță. Grupa mare „B” a realizat posterul Patrulei, cu sloganul: «Împreună să reciclăm/ DEEE-uri să colectăm/ Casa noastră s-o salvăm».

„Dacă fiecare dintre noi ar aduce o baterie, un bec, un aparat electric sau electronic, am contribui la succesul Patrulei de Reciclare al Grădiniței cu P.P. Nr.2 și, nu în ultimul rând, la salvarea și protejarea mediului înconjurător”,

a transmis prof. coordonator al acestui proiect, ed. Claudia Sale.

Patrula de Reciclare vă invită să vă alăturați micilor preșcolari, să le urmați exemplul, ducând astfel de deșeuri în punctul de colectare aflat la Grădinița cu P. P. Nr.2 din Șimleu Silvaniei.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

Șimleuanul Vlad Pădurean, organizator al celei de-a IV-a ediții a Masterclass-ului Neurochirurgical din Cluj-Napoca

masterclass-neurochirurgie-430x422Cea de-a patra ediţie a Masterclass-ului Neurochirurgical, intitulat „Glioame”, care îl are ca organizator pe sălăjeanul Vlad Pădurean, student coordonator al Cercului Studenţesc de Neurologie şi Neurochirurgie Cluj-Napoca, îşi propune să adune la Cluj-Napoca specialişti de renume mondial în această supraspecializare, studenţi şi medici rezidenţi, interesați de această ramură a medicinei. Evenimentul se va desfăşura în perioada 18-20 Februarie 2016, la Grand Hotel Napoca. Limba oficială a cursului este limba engleză.

Descrierea Masterclass-ului

Masterclass-ul Neurochirurgical din Cluj-Napoca este un curs destinat studenţilor pasionați de această ramură a medicinii şi care caută o pregătire de calitate pentru o carieră în acest domeniu. În acest sens, studenții au acces la cele mai noi noţiuni şi cele mai bune sinteze de specialitate. Totodată, Masterclass-ul este atractiv și rezidenţilor interesaţi de aprofundarea anumitor aspecte ale neurochirurgiei. Fiecare ediţie este caracterizată de sesiuni ştiinţifice de înaltă calitate, coordonate de specialiști cu experiență în domeniile ţintă.

Un element inedit al cursului este reprezentat de faptul că specialiști consacrați din domeniul neurochirurgiei, radiologiei și anatomiei lucrează şi prezintă, alături de rezidenţi şi studenți, pentru a oferi o cunoaștere completă, corectă, aliniată la standardele actuale și, totodată, inteligibilă.

„Totul a pornit de la ideea unei studente, Cristina Aldea, şi a unui rezident, Victor Volovici, de a organiza un curs, de un înalt nivel ştiinţific, într-un cadru accesibil tinerilor pasionaţi de neurochirurgie, cum sunt şi ei, fiind un curs organizat de studenţi pentru studenţi şi tineri rezidenţi.Clujul este cel mai bun mediu pentru desfăşurarea acestui curs, la noi existând, de mai bine de 15 ani, Cercul Studenţesc de Neurologie si Neurochirurgie (CSNN).[…] Pentru a patra ediţie am propus abordarea subiectului neurochirurgiei glioamelor. Ne aşteptăm la mai mult de 200 de participanţi, inclusiv de peste hotare. La această ediţie vom avea ca şi lectori nume mari ale neurochirurgiei mondiale”,

precizează coordonatorul științific al Cercului Studenţesc de Neurologie şi Neurochirurgie Cluj-Napoca, Prof. Dr. Ioan Ștefan Florian.

Astfel, într-o manieră accesibilă cursanților, vor expune informații complexe:

– Prof. Dr. Ioan Ştefan Florian, Șeful Secţiei de Neurochirurgie, Secția Clinică de Neurochirurgie (SCJU) Cluj, preşedintele „Euroacademia Multidisciplinaria Neurotraumatologică”;
– Prof. Dr. Clemens M.F. Dirven, șeful Departamentului de Neurochirurgie, Centrul Medical Erasmus, Rotterdam, Olanda;
– Prof. Dr. Ihsan Solaroglu, Departamentul de Neurochirurgie, Universitatea Koç, Istanbul, Turcia, Vice-președintele Societății Turcești de Neurochirurgie;
– Prof. Dr. Kresimir Rotim, șeful Departamentului de Neurochirurgie al Centrului Medical Universitar „Sestre Milosrdnice” din Zagreb, Croația, Președintele Societății Sud-Est Europene de Neurochirurgie;
– Dr. Andreas Demetriades,Departamentul de Neurochirurgie al Western General Hospital, Edinburgh, Marea Britanie, Președintele Comitetului Tinerilor Neurochirurgi al European Association of Neurosurgical Societies 2014 (EANS);
– Dr. Tomislav Sajko, Departamentul de Neurochirurgie al Centrului Medical Universitar “Sestre Milosrdnice“, Zagreb, Croația, secretar și fondator al Societății Sud-Est Europene de Neurochirurgie;
– Prof. Dr. Feridun Acar, șeful Departamentului de Neurochirurgie, Universitatea Pamukkale, Denizli, Turcia; vice-președintele International Basic Neurosurgery Course;
– Dr. Victor Volovici, medic rezident neurochirurg, doctorand, Centrul Medical Erasmus, Rotterdam, Olanda – co-fondatorul conceptului de Masterclass Neurochirurgical în Cluj-Napoca.
Organizatorii celei de-a IV-a ediții a Masterclass-ului sunt: Cercul Studenţesc de Neurologie şi Neurochirurgie Cluj-Napoca, Organizaţia Studenţilor Medicinişti Cluj-Napoca, Cercul Științific de Radiologie și Imagistică și Societatea Studențească de Chirurgie din România, Cluj.

Sursa:  www.salajulpursisimplu.ro

Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj

Antisemitismul, cea mai brutală formă de ură în Europa, a avut punctul culminant în timpul celui De-al Doilea Război Mondial. Atunci, prin lagărele de concentrare şi de exterminare umană ale nazismului odiosului criminal Adolf Hitler, au pierit şase milioane de evrei, dintre care peste un milion şi jumătate au fost copii. Ceea ce s-a petrecut în acea perioadă a fost „holocaust”, adică exterminare prin ardere completă.

Pentru aducere aminte a celor întâmplate şi pentru păstrarea memoriei celor dispăruţi în chinuri groaznice, în fiecare an, la 27 ianuarie, se marchează Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, transmiţându-se din generaţie în generaţie. În urmă cu 71 de ani, la 27 ianuarie 1945, cel mai mare lagăr de concentrare şi de exterminare, Auschwitz-Birkenau (acum în Polonia), a fost eliberat. După cum se ştie, uitarea duce la repetarea oricărei acţiuni trecute, iar aceea, atât de nefastă, un adevărat flagel mondial, nu trebuie uitată, ci, invocată – mereu – pentru prevenirea actelor de genocid. Credinţa în demnitate şi valoarea fiecărui pământean, dreptul lui de a trăi fără discriminare şi în mod egal în faţa legii, cu semenii lui, sunt stipulate în Declaraţia Universală a Drepturilor Omului.

În acest context, datorită şi faptului că, în acest an, România va prelua preşedinţia forumului interguvernamental IHRA (Alianţa Internaţională de Comemorare a Holocaustului), la 1 februarie 2016, în oraşul Şimleu Silvaniei, Muzeul Holocaustului din Transilvania de Nord, Primăria şimleuană, Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj, Biblioteca Judeţeană „Ioniţă Scipione Bădescu” Sălaj, Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România şi asociaţiile „Judaica” (Cluj-Napoca) şi „Tikvah” (Oradea) au organizat conferinţa internaţională „Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj”.

Activităţile au început cu vizitarea Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord şi cu primirea oficială a participanţilor de către ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, în sala mare a Primăriei şimleuane. Printre invitaţi s-au aflat: reprezentanţi ai instituţiilor amintite şi ai comunităţilor evreieşti din: Israel, Bucureşti, Bihor, Cluj, Satu Mare şi Sălaj; cercetători şi specialişti ai Holocaustului; personalităţi cultural-istorice; invitaţi de seamă; elevi; oameni de presă.

După intonarea Imnului de Stat al României şi cel al Israelului de către elevul Eduard Man (CN „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei) la vioară, drd. Daniel Stejerean – director al Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord, coordonatorul întregului protocol, a salutat şi a prezentat invitaţii, a reliefat într-un mod inedit scopul acestei conferinţe internaţionale, amintind de proiectele educaţionale tematice ale cadrelor didactice din oraş şi de prima ediţie a Olimpiadei Naţionale privind Holocaustul. De asemenea, a mulţumit partenerilor care s-au implicat în organizarea acestui eveniment cultural-educativ, precum şi reprezentanţilor mass-media pentru susţinerea şi promovarea acţiunilor desfăşurate de muzeu. În acest context, au susţinut alocuţiuni adecvate, cu reală competenţă, domnii: ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, Daniel Săuca – director al Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj, Mile Lajos – consul general al Ungariei la Cluj-Napoca ( traducător, prof. Berek Stefan – viceprimar şimleuan), Emilia Teszler – preşedinte al Asociaţiei „Tikvah” din Oradea şi Zvika Kfir – rabin de Braşov (traducător din engleză, drd. Daniel Stejerean). Domnul Daniel Stejerean a înmânat fiecăruia câte o diplomă simbolică, broşura „Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord” şi cartea „Furtună împotriva inocenţilor: amintirile Holocaustului şi alte istorisiri”, scrisă de şimleuanca Elly Berkovitz Gross (supravieţuitoare a Holocaustului), cu sprijinul Editurii Silvania din Zalău.

În plus, Daniel Stejerean a felicitat elevii pentru implicarea lor în proiectul de înfrăţire dintre CN „Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei şi Liceul Brener din Petach Tikva din Israel, cei care au predat ştafeta proiectului colegilor din clasa a IX-a, pentru a duce mai departe tradiţia. În această conjunctură, eleva Daniela Pop a ţinut o scurtă, dar pilduitoare cuvântare.

În timpul pauzei, participanţii au admirat expoziţia de pictură despre viaţa şi tradiţiile evreieşti, etalată de Emilia Teszler – originară din Şimleu Silvaniei.

Sesiunea de comunicări a fost atrăgătoare, urmărită cu interes de întreaga asistenţă. Autorii şi temele abordate au fost: Amitai Pollak (Israel, cu obârşii şimleuane) – „Familii de evrei din Şimleu Silvaniei înainte de Holocaust”; prof. dr. Gideon Greif (Israel, istoric-şef la Institutul Educaţional, de Documentare şi Cercetare în domeniul Holocaustului „Shem Olam” şi cercetător la Fundaţia pentru Proiecte şi Studiul Holocaustului din Miami, Florida, SUA) – „Auschwitz, cel mai mare lagăr de concentrare şi de exterminare şi trupele Sonderkommando”; prof. Mugur Vărzariu (Bucureşti, artist, militant pentru drepturile omului şi ambasador al World Vision România) – „Holocaustul şi artele vizuale”; drd. Cristina Tomuleţ ( Facultatea de Drept a Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca) – „Drepturile omului”; rabinul Zvika Kfir – „Iudaismul după Holocaust”.

În această conjunctură, şi-au exprimat punctele de vedere, domnii: Décsei Nicolae – preşedinte al Comunităţii Evreilor din Satu Mare, Eva Galambos – redactor la publicaţia „Realitatea Evreiască” din Bucureşti şi Robert Schwartz – preşedinte al Comunităţii Evreilor din Cluj-Napoca.

În final, Daniel Stejerean a înmânat celor prezenţi câte o „Diplomă de Participare” şi broşura „Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord”, mulţumindu-le pentru sprijinul acordat în organizarea şi în desfăşurarea acestei conferinţe internaţionale.

Cu prilejul importantei întruniri, Alex Hecht – preşedintele fondator al Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord, a oferit un dineu la conacul familiei sale din comuna sălăjeană Nuşfalău, unde cei prezenţi şi-au depănat amintirile, făcând „planuri” pentru activităţile viitoare.

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei

Primăria Şimleu curăţă fântânile din oraş

Primăria oraşului Şimleu Silvaniei a demarat, în cursul acestei săptămâni, o amplă acţiune de curăţare şi dezinfectare a fântânilor aflate pe domeniul public.

În total, este vorba despre un număr de 12 fântâni, care rând pe rând, vor fi golite şi curăţate de depuneri şi mizerie. Acţiunea este realizată de muncitorii de la “Serviciul administrativ” din cadrul Primăriei.

Pe această cale, primarul oraşului de sub Măgură, Septimiu Ţurcaş, îi atenţionează pe şimleuani să nu consume apă şi să respecte informările afişate în zonă până când vor fi curăţate şi dezinfectate.

Acţiunea a început pe strada Trandafirilor, numărul 35 şi 36 şi pe strada Zambilelor numărul 2 şi va continua. O astfel de activitate, care să includă curăţarea şi dezinfectarea tuturor fântânilor din Şimleu, nu a mai avut loc de mai bine de zece ani.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

De luna viitoare, Daniel Stejeran este directorul Centrului Naţional de Informare Turistică de la Şimleu

foto-centru-danielDaniel Stejeran, directorul Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord – Şimelu Silvaniei, va fi începând de luna viitoare şi directorul Centrului Naţional de Informare Turistică de la Şimleu. Şi asta graţie rezultatelor obţinute în urma unui concurs organizat de Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi Primăria Şimleu pentru funcţia de director la centrul precizat.

Centrul funcţionează de la începutul acestui an în oraşul de sub Măgură. Potrivit lui Stejeran, în urma participării la concurs, la proba scrisă, pe care a susţinut-o la finalul săptămânii trecute, a obţinut 96 de puncte dintr-o sută, iar luni, 25 ianuarie a avut loc cea de a doua probă a concursului, interviul, pe care l-a trecut cu brio.

Daniel Stejeran este cel mai tânăr director al unei instituţii de cultură din judeţul Sălaj – 34 de ani şi coordonează activitatea la Muzeul Holocaustului din Şimleu din anul 2007. Este absolvent al Facultăţii de Istorie şi Filosofie, Studii Iudaice, din cadrul Universităţii „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca şi doctorand la aceeaşi Universitate – Secţia „Istorie şi Filosofie”. În activitatea sa a promovat istoria oraşului Şimeleu, nu doar pe plan intern ci şi extern, prin diferite activităţi şi parteneriate în special în Israel şi Sebia. Prin noua funcţie de la centru, oficială de la 1 februarie – dată la care va fi încheiat contractul individual de muncă, Daniel Stejeran şi-a propus să dezvolte imaginea Şimleului. Proaspătul director al Centrului Naţional de Informare Turistică a declarat că activitatea de la centru va consta într-o permanentă dezvoltare în Şimleu a oraşului, pe baza traseului istoric, sau mai bine zis a traseelor şi obiective turistice, în oraş şi în jurul oraşului, în special a momunetelor istorice care există.

Prin intermediul Centrului Naţional de Informare Turistică, turiştii care viziteazã sau intenţionează să viziteze judeţul Sălaj, vor avea acces la informaţii cu privire la obiectivele turistice din regiunea Şimleu Silvaniei. Construcţia, mai exact amenjarea Centrului Naţional de Informare Turistică a fost finalizată în cursul lunii decembrie 2015. Este vorba despre un proiect realizat de autorităţile locale din Şimleu, finanţat prin Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, al cărui obiectiv general constă în creşterea gradului de promovare a turismului românesc din regiunea Şimleu Silvaniei la nivel naţional şi internaţional prin crearea acestui centru.

Centrul Naţional de Informare Turistică funcţionează în incinta unui important obiectiv turistic din Şimleu – „Cetatea Batory” şi este funcţional pe o suprafaţă de aproximativ 112 metri pătraţi, incluzând un spaţiu de informare turistică, primire şi informare pentru public, un spaţiu expunere – stand birou pentru angajaţi, un grup sanitar – inclusiv pentru personele cu dizabiliăţi, un loc special amenajat cu echipamente speciale de acces pentru personele cu mobilitate redusă.

Valorea totală a proiectului prin care s-a realizat centrul a fost de 626.675,47 de lei.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Şah: competiţie de masă – Cupa „Unirii”

Cu prilejul sărbătoririi a 157 de ani de la Unirea Principatelor Române, Moldova şi Ţara Românească („Mica Unire” de la 24 Ianuarie 1859), Primăria, Consiliul Local, Şcoala Gimnazială „Silvania” şi Centrul Cultural, toate din oraşul Şimleu Silvaniei, au organizat competiţia şahistă Cupa „Unirii”. Concursul s-a desfăşurat în Centrul de Documentare şi Informare al Şcolii „Silvania”, la 20 de mese de şah. La întreceri au participat 60 de şahişti, fete şi băieţi, reprezentând şcolile gimnaziale ale oraşului.

Ca de obicei, partidele au oferit participanţilor ocazia etalării cunoştinţelor lor şahiste şi, mai ales, dovada eventualelor progrese, în funcţie de locul ocupat într-un clasament oficial. Competitorii, cu precădere, cei mai mici, au fost asistaţi şi de câţiva părinţi … grijulii !

Ca urmare a clasamentului stabilit de comisia de organizare ( prof. Gavril Lungu – Şcoala „Silvania”, prof. Barna Krisztián – Şcoala „Báthory István” şi instructorul de şah Iván Vasile), pe podiumul de premiere au urcat:
– categoria 6-8 ani:

1. Luana Ardelean şi Antonio Bonţe – ambii de la Şcoala „Silvania”;

2. Maria Lazăr şi Vlad Văsăliuţ – ambii de la Şcoala „Horea”;

3. Maria Geiger şi Bogdan Zaha – ambii de la Şcoala „Silvania”;
– categoria 9-11 ani:

1. Egri Kriszta – Şcoala „Báthory István” şi Ionuţ Pop – Şcoala „Silvania”;

2. Mara Geiger şi Mihai Pica – ambii de la Şcoala „Silvania”;

3. Daria Zaha şi Radu Pălincaş – ambii de la Şcoala „Silvania”;
– categoria 11-15 ani:

1. Florentina Sîrca şi Luigi Pop – ambii de la Şcoala „Silvania”;

2. Böti Vivien – Şcoala „Báthory István” şi Szilágyi David – Şcoala „Silvania”;

3. Lorena Buzea şi Vlad Oros – ambii de la Şcoala „Silvania”.
Cel mai tânăr participant a fost Aron Dako Edelin – Şcoala „Horea”.
Organizatorii au înmânat diplome, cupe şi medalii, oferind – totodată – sucuri tuturor participanţilor.

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei