All posts by Administrator

Conferinţă internaţională „Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj”, la Șimleu Silvaniei și la Zalău

Cu prilejul Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului, care se cinstește anual, în data de 27 ianuarie, va avea loc conferinţa internațioală „Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj”, care se va desfăşura luni, 1 februarie, ora 12.00, în sala de conferinţe a Primăriei Şimleu Silvaniei, și marţi, 2 februarie, la Zalău: de la ora 13, în sala de împrumut tineri și adulți a Bibliotecii Județene; ora 14.30, în Sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj din Zalău.

La eveniment și-au anunțat prezența cercetătorii: prof . dr. Gideon Greif ˗ istoric-șef și cercetător la Institutul Educaționalde Documentare și Cercetare în domeniul Holocaustului „Shem Olam” din Israel, și istoric-șef și cercetător la Fundația pentru Proiecte și Studiul Holocaustului din Miami, Florida, SUA; Amitai Pollak ˗ membru al celei de-a doua generații de Supraviețuitori ai Holocaustului originari din Șimleu Si lvaniei; Mugur Vărzariu ˗ recunoscut activist social, apărător al drepturilor omului și Ambasador al Fundatiei World Vision.

„În fiecare an, începând din 2005, Muzeul Holocaustului din Transilvania de Nord organizează o serie de evenimente educative care să contribuie la cercetarea și educarea în ceea ce privește istoria trecutului, cu impact major asupra problematicii Holocaustului. Ca în fiecare an, Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului a fost adoptată în calendarul activităților culturale ale orașului Șimleu Silvaniei, începând cu anul 2008. Activitățile au fost diversificate în fiecare an, în special pentru a veni în sprijinul educatorilor și formatorilor care sunt interesați de acest subiect, dar și a celor care doresc să cunoască mai multe despre această parte a trecutului. În acest sens, și în condițiile în care anul acesta, România va prelua președinția forumului interguvernamental IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance – Alianța Internațională de Comemorare a Holocaustului), ne-am propus organizarea acestei Conferințe Internaționale”,

a transmis directorul Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord – Şimleu Silvaniei, Daniel Stejeran.

Printre activitățile propuse cu acest prilej, amintim: vizitarea Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord, cină la casa familiei Alex Hecht din Nușfalău, găzduită de fondatorul Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord, și alte activități tematice.

Evenimentul este organizat de Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord, alături de Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Sălaj, Bibliotecii Județene „Ioniță Scipione Bădescu” Sălaj, Federației Comunităților Evreiești din România și a asociațiilor „Judaica” și „Tikvah”.

În Sălaj, cercetători de talie internaţională sărbătoresc “Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului”

muzeul-holocaustuluiZiua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului”, aniversată anual în 27 ianuarie, va fi marcată şi în acest an în judeţul Sălaj, la Şimleu Silvaniei şi la Zalău, prin conferinţa internaţională “Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj”.

Evenimentul, care va avea loc în perioada 1-2 februarie, este organizat de Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord (MMHTN), Consiliul Local Şimelu Silvaniei şi Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului (CCAJ) Sălaj.

“În fiecare an, începand din 2005, Muzeul Holocaustului din Transilvania de Nord, organizează o serie de evenimente educative care să contribuie la cercetarea şi educarea în ceea ce priveşte istoria trecutului, cu impact major asupra problematicii Holocaustului. Ca în fiecare an, Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului a fost adoptată în calendarul activităţilor culturale a oraşului Şimleu Silvaniei începând cu anul 2008. Activităţile au fost diversificate în fiecare an, în special pentru a veni în sprijinul educatorilor şi formatorilor care sunt interesaţi de acest subiect, dar şi a celor care doresc să cunoască mai multe despre această parte a trecutului. În acest sens, şi în condiţiile în care anul acesta România va prelua preşedinţia formului interguvernamental IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance – Alianţa Internatională de Comemorare a Holocaustului), ne-am propus organizarea unei Conferinte Internaţionale”,

a precizat Daniel Stejeran – directorul Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord – Şimelu Silvaniei.

Conferinţa se va desfăşura luni, 1 februarie, începând cu ora 12 în sala de conferinţe a Primăriei Şimleu Silvaniei, respectiv marţi, 2 februarie, începând cu ora 14,30 în Sala “Dialoguri europene” a CCAJ Sălaj.

Cercetători din domeniul Holocaustului – prezenţi în Sălaj

La conferinţa internaţională “Holocaust şi valori identitare evreieşti în Sălaj” şi-au anunţat prezenţa distinşi cercetători printre care amintim: prof. dr. Gideon Greif – istoric şi cercetător la Institutul Educaţional de Documentare şi Cercetare în domeniul Holocaustului “Shem Olam” din Israel şi istoric-şef şi cercetător la Fundaţia pentru Proiecte şi Studiul Holocaustului din Miami, Florida – Statele Unite ale Americii; Amitai Pollak – membru al celei de a II-a generaţii de supravieţuitori ai Holocaustului originari din Şimleu Silvaniei şi Mugur Vărzariu – recunoscut activist social, apărător al drepturilor omului şi Ambasador al Fundaţiei “World Vision”. Din programul conferinţei nu vor lipsi: vizita la Muzeul Holocaustului, prezentarea unor documentare şi mărturii despre supravieţuitorii Holocaustului, o cină la casa familiei Alex Hecht din localitatea Nuşfalău – găzduită de fondatorul Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord, întâlniri cu profesori şi elevi şi prezentarea “Albumul Auschwitz” – importanţa şi trecutul său istoric, dar şi înmânarea diplomelor de participare.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Bibliografia, tematica orientativă şi structura cadru a planului de management pentru concursul privind ocuparea funcţiei vacante de director executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară “Zona Metropolitană Zalău”

Bibliografia, tematica orientativă şi structura cadru a planului de management pentru concursul privind ocuparea funcţiei vacante de director executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară “Zona Metropolitană Zalău” ce va avea loc in zilele de 22 şi 24 februarie 2016, ora 9.00, la sediul asociaţiei (Clădirea Transilvaniei, Piaţa Iuliu Maniu, nr. 4-6, Zalău)

Dati click aici pentru a vedea bibliografia, tematica orientativă şi structura cadru a planului de management

Anunţ privind organizarea concursului în vederea ocupării funcţiei vacante de director executiv al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară “Zona Metropolitană Zalău” (din 22.02.2016 şi 24.02.2016)

Concursul va avea loc in zilele de 22 şi 24 februarie 2016, ora 9.00, la sediul asociaţiei (Clădirea Transilvaniei, Piaţa Iuliu Maniu, nr. 4-6, Zalău). Dosarele de înscriere la concurs se vor depune la sediul Primăriei Municipiului Zalău, Piaţa Iuliu Maniu, nr. 3, camera 30, în termen de 20 zile lucrătoare de la data afisării anunţului (termen limită de depunere 2 februarie 2016)

Daţi click aici pentru a vedea toate detaliile

143 de ani de la nașterea lui Iuliu Maniu – un reper care a trecut proba timpului

Iuliu Maniu s-a născut la Șimleu Silvaniei, în data de 8 ianuarie 1873, a trăit la Bădăcin și a murit în pușcăria de la Sighet, localitate în care zace îngropat și astăzi. Din cei 80 de ani de viață, 56 de ani i-a dăruit poporului român, prin întreaga sa activitate politică. Cu toate că a deținut funcții importante, nu acestea i-au adus respectul, ci modul în care a înțeles că trebuie abordată politica, relația cu opoziția, și nu în ultimul rând, relația cu oamenii simpli.

Ca oameni politici, putem fi oricând adversari, dar niciodată dușmani

Acesta era motto-ul după care și-a guvernat întreaga carieră de 56 de ani de activitate politică. Moralitatea ireproșabilă a acțiunilor lui l-au făcut un personaj de temut în rândul adversarilor politici. De numele lui este legată o bună parte a istoriei țării noastre, fiind unul dintre cei mai prestigioși oameni politici. De departe, cea mai importantă realizare ca om politic a fost implicarea în înfăptuirea Marii Unirii de la 1 Decembrie 1918, după cum el însuși mărturisea.

Iuliu Maniu, văzut din interiorul familiei

În, probabil, ultimul său interviu, strănepotul lui Iuliu Maniu, preotul Matei Boilă, a explicat cum era Iuliu Maniu, prin ochii celor apropiați:

„Ceea ce, pentru mine, l-a caracterizat pe Maniu, a fost dragostea lui mare față de familie, față de noi toți, întotdeauna gata să se sacrifice pentru intențiile politice. Este această capacitate extraordinară, pe de-o parte, de a iubi mult, pe de altă parte, de a se sacrifica mereu în vederea obiectivelor sale politice”.

Viața zbuciumată a acestui mare om nu a fost în zadar, atâta timp cât avem dorința de a răsfoi trecutul, măcar pentru a înțelege prezentul. Modelul lui Iuliu Maniu, încă, șlefuiește ucenici care duc mai departe spiritul lui. Cel mai de seamă urmaș politic, și, poate, singurul, este Corneliu Coposu, care a crescut în umbra lui, s-a format, și, ulterior, a dat lumii ceea ce și-a însușit. În fond, politica e aceeași, însă modul în care e abordată este fundamental opusă crezului celor doi. Cu decență și recunoaștere să ne întoarcem gândurile în trecut și să cinstim această zi așa cum dorim ca generațiile viitoare să-și amintească de însemnătatea acțiunilor lui Iuliu Maniu.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

“SUNTEM CU TOȚII LA FEL” – Din Suflet pentru Suflet

Din dorinţa de a aduce zâmbete pe fața unor copii speciali, de a le bucura sufletele și de a-i înveseli în prag de sărbătoare, elevii clasei a VII-a de la Școala Gimnazială „Horea”, Șimleu Silvaniei, sub îndrumarea d-nei diriginte, Judit Vig și a d-nei profesoare de sprijin, Cornelia Filip, au prezentat elevilor cu nevoi speciale un scurt spectacol de colinde, atât în limba română, cât și în limba engleză. Evenimentul a avut loc, vineri, 11 decembrie, la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă – Șimleu Silvaniei.

Copiii au simţit din plin bucuria sărbătorilor de iarnă, reuşind să le aducem un strop de fericire în suflete, prin darurile oferite. Ne-am implicat cu tot sufletul în a le face niște pachete cadou, oferindu-le acestora dulciuri și jucării. Le mulțumim pe această cale, pentru altruismul și mărinimia de care au dat dovadă, atât elevilor clasei a VII-a, cât și părinților, care ne-au ajutat să dăruim aceste cadouri: Galea Adina, Ghețe Cornelia, Kincses Margareta, Man Ioana, Pop Ana ,Vancea Ștefan, Vetișan Luminița.

Elevii și cadrele didactice din cadrul Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă – Șimleu Silvaniei ne-au mulțumit din suflet pentru clipele minunate petrecute împreună. Într-o atmosferă plăcută şi emoţionantă, am cântat împreună colinde, ne-am îmbrățișat și le-am redat acestor copii zâmbetul pe chipuri. Aceste suflete au simțit că fac parte din comunitate, că nu sunt excluşi, că sunt iubiți și speciali, și cu atât mai mult, știu să ofere iubire. Cu toții am împărtășit momente emoţionante și elevii au învățat o lecție importantă, aceea a toleranței, a acceptării și a bucuriei de a dărui.
Dorința noastră de a aduce bucurie în sufletele semenilor nu s-a încheiat aici, astfel, marți, 15 decembrie, i-am colindat și pe copiii de la Școala din Bic, oferindu-le daruri, pentru a simţi și ei bucuria Crăciunului care se apropie. A fost un moment unic pentru noi să vedem eforturile extraordinare ale măicuțelor, care, zilnic au grijă de aceşti copii şi care nu au altă misiune, decât de a ajuta aceste suflete nevinovate să devină oameni. Copiii ne-au întâmpinat cu bucurie, îmbrățișându-ne cu multă afecțiune, umplându-ne inimile cu zâmbetele și inocenţa lor.

Au fost două momente speciale pentru elevii clasei a VII-a de la Școala Gimnazială „Horea”, Șimleu Silvaniei. Cu toții au rămas profund impresionaţi de copiii cărora le-au adus bucurie în suflet, dându-și seama cât de norocoşi sunt. S-au arătat extrem de impresionați de cele două vizite, fiind mândri că au putut să ofere un strop de fericire acestor copii, simțind cu adevărat magia Crăciunului. Cu siguranță că vom mai repeta această experiență și în anul care va urma.

În prag de sărbătoare, le urăm tuturor pace, căldură, lumină în suflet, iar speranţa de mai bine să crească în inimile lor.

Sursa: www.magazinsalajean.ro

Șimleuanii își pot achita taxele și impozitele

Pentru anul 2016, încasarea impozitelor și a taxelor va începe de joi, 7 ianuarie. Șimleuanii, atât persoanele fizice, cât și cele juridice, vor beneficia de o bonificație de 7%, dacă își vor achita integral impozitul, până la data de 31 martie inclusiv,conform Art. 260 (2) din Legea 571/2003.

Consiliul Local Șimleu Silvaniei nu a perceput majorări ale impozitelor pentru acest an, însă, datorită majorării bazei de impozitare, contribuabilii vor scoate mai mulți bani din buzunar, după cum ne-a declarat primarul orașului Șimleu Silvaniei, Septimiu Țurcaș:

„Îmi pare rău că aceste majorări au fost făcute. Cu toate că noi nu am majorat impozitele, oamenii vor fi nevoiți să plătească mai mult. Consider că Guvernul trebuia să lase autoritățile locale să hotărească dacă vor sau nu să majoreze, nu să dea Hotărâri de Guvern prin care ne forțează să le majorăm, că vrem, că nu vrem. […] Cetățenii care au neclarități sunt rugați să vină în audiență la mine, să meargă în audiență la șefii de compartimente, ca să-și clarifice problemele ”.

Locuitorii orașului trebuie să știe că a fost introdus un element de noutate în Codul Fiscal care precizează că din acest an se impozitează terenul de sub casă și 4 ari ca și curte, lucru stabilit tot prin Hotărâre de Guvern.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro

In memoriam – Profesorul Constantin ANTON

Constantin-AntonDupă ce a „păşit” în Noul An, în seara zilei de 2 ianuarie 2016, a plecat, fulgerător, dintre noi, pământenii, profesorul Constantin (Costică) Anton, cel care a văzut lumina zilei în 14 februarie 1931, la Năsăud (judeţul Bistriţa-Năsăud). Da, incredibil, dar adevărat, ne-a părăsit o personalitate de seamă a învăţământului şimleuan şi sălăjean, un autentic slujitor al şcolii româneşti, un cadru didactic cu un înalt spirit psiho-pedagogic. A fost un om energic şi entuziast, un român neaoş, admirabil partener de dialog, oricare era subiectul discuţiei.

Şi-a lăsat mirifica vatră românească a Năsăudului, cea a lui George Coşbuc şi a lui Liviu Rebreanu, optând pentru plaiurile sălăjene ale lui Simion Bărnuţiu şi ale lui Iuliu Maniu, la fel de minunate, unde şi-a desăvârşit menirea pe deosebitul tărâm al educaţiei. Aici, în Sălaj, profesorul de geografie Costică Anton şi-a adus o importantă contribuţie la pregătirea şi formarea pentru viaţă a zeci de generaţii de elevi.

Pentru multiplele sale calităţi profesionale, pe lângă cea de profesor, a fost director la şcolile sălăjene din: Chieşd, Şumal, Valcău de Jos şi Şimleu Silvaniei ( Liceul de Cultură Generală „Simion Bărnuţiu” şi Şcoala Generală nr. 1). De asemenea, între anii 1997-1999, Costică Anton a fost director al Direcţiei Programe şi Strategii din cadrul Prefecturii Sălaj.

A fost o persoană activă în toate planurile vieţii sociale, participând la numeroase sesiuni de comunicări: educative, ştiinţifice, culturale, edilitar-gospodăreşti etc. În acest context, a fost un corespondent fervent al publicaţiilor: Tribuna Învăţământului, Şcoala Noastră, Revista „Natura”, Năzuinţa, Graiul Sălajului, Sălajul Orizont etc. Timp de 10 ani (1968-1978), a coordonat scrierea şi apariţia anuarelor Liceului „Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei, amplă lucrare iniţiată de prof. dr. Ioan Ossian (directorul primului liceu românesc pe meleaguri sălăjene), înfiinţând şi revista şcolii „Condeie sălăjene”. A avut un aport deosebit la apariţia volumelor de monografie: Liceul „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei (1919-1969), comuna Chieşd şi comuna Valcău de Jos. În plus, împreună, avem în manuscris două cărţi: „Oameni şi locuri din ţinutul Şimleului” şi „Valorificarea potenţialului turistic al Depresiunii Şimleului”…

Din păcate, profesorul Constantin Anton a plecat sus, în dreapta Domnului, lăsând un gol în inimile noastre, în învăţământul şimleuan şi în cel sălăjean şi, mai cu seamă, în inimile celor din familia sa. De aceea, se cuvine să-i aducem respectul cuvenit şi să-i păstrăm, mereu, frumoasele amintiri.

Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească-n pace!

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei

Trei oameni de seamă

Fiecare localitate binecuvântată de Bunul Dumnezeu îşi are oamenii săi de seamă, cei care-i venerează numele. Printre acestea se numără şi oraşul de la poalele falnicei Măguri, Şimleu Silvaniei. În acest context, cu trei zile înainte de trecerea în Noul An 2016, în lista oamenilor de seamă ai oraşului s-au mai adăugat trei personalităţi. Atunci, în cadrul unei ceremonii speciale, a avut loc decernarea titlului „Cetăţean de Onoare al oraşului Şimleu Silvaniei”, domnilor: Teofil Chiş, Victor Mihai Hexan şi Oláh Ştefan. Astfel, Hotărârea Consiliului Local din 29 octombrie 2015 a căpătat viaţă …

Festivitatea s-a desfăşurat în sala de şedinţe a Primăriei, fiind prezenţi, alături de cei trei şimleuani onorabili, salariaţi ai Primăriei, membri ai Consiliului Local, oficialităţi şimleuane şi sălăjene, invitaţi. La început, ing.Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului, a făcut o succintă prezentare a activităţii Consiliului Local, mulţumindu-le consilierilor pentru sprijinul pe care l-au dat în dezvoltarea proiectelor care s-au desfăşurat în anul 2015 şi de care au beneficiat toţi cetăţenii oraşului. Apoi, a făcut cunoscut documentul prin care membrii Consiliului Local, în unanimitate, au hotărât conferirea titlului „Cetăţean de Onoare al oraşului Şimleu Silvaniei” celor trei nominalizaţi:

„ca simbol al recunoştinţei cetăţenilor oraşului Şimleu Silvaniei, pentru activitatea de excepţie desfăşurată de-a lungul anilor în susţinerea sportului de performanţă”.

Expunerea de motive a fost făcută de prof. Berek Ştefan – viceprimarul Şimleului, reliefând, concis, activităţile şi performanţele obţinute de cei trei şimleuani vrednici de toată cinstea.

Teofil Chiş (n. 9 februarie 1951) – absolvent al Institutului de Educaţie Fizică şi Sport (IEFS) din Bucureşti, este primul „maestru emerit al sportului” din Sălaj. A fost jucător-coordonator al echipei naţionale de volei a României, câştigând locul VI la Campionatul Mondial din Mexic (1974 – 24 de ţări participante) şi medalia de bronz la Campionatul European din Finlanda (Helsinki, 1977 – echipe din 12 ţări ). A câştigat patru titluri naţionale şi unul de vicecampion cu echipa Dinamo Bucureşti şi s-a clasat de două ori pe locul III cu echipele: IEFS Bucureşti(1973) şi Silvania Şimleu Silvaniei (1982 – după Dinamo şi Steaua). A jucat volei în 15 ediţii ale Diviziei „A”, iar timp de cinci ani a fost prezent în aproximativ 150 de meciuri ale echipei naţionale a României. A fost jucător şi antrenor la echipa de volei „Silvania” Şimleu Silvaniei, cea care, în anul 1983, a câştigat „Cupa Balcanică”. De asemenea, a contribuit la promovarea în primul eşalon al voleiului românesc a Şimleului (pentru a treia oară), prin echipa CS „Phöenix”, la care a fost director sportiv în anii 2008-2013.

Victor Mihai Hexan (n. 23 martie 1958) – fizioterapeut al echipei naţionale de fotbal a României (2000 şi în prezent), este cunoscut atât în ţara noastră, cât şi peste hotarele acesteia. A jucat fotbal la echipele: Măgura şi Gloria , ambele din Şimleu Silvaniei, Sticla-Arieşul din Turda, Metalul Aiud şi CFR Cluj. A început fizioterapia la echipa naţională de tineret a României (1997), cea la care jucau, printre alţii: Mutu, Chivu şi Contra. De 10 ani (2005), este angajat la echipa de fotbal a clubului Şahtior Doneţk (Shakhtar Donetsk), funcţie pe care o deţine în paralel cu cea de la echipa naţională a României, în urma înţelegerii cu patronul echipei ucrainiene. Este câştigător al Cupei UEFA (2009, cu echipa ucraineană antrenată de Mircea Lucescu) şi a fost premiat de trei şefi de stat: Viktor Iuşcenko şi Viktor Ianukovici (Ucraina) şi Traian Băsescu (România).

Oláh Ştefan (n.21 noiembrie 1947) – primul „maestru al sportului” din judeţul Sălaj (1976), este „as” al radio orientării (fosta radiogoniometrie operativă). Ca radioamator autorizat (indicativ de apel Y05-BST) şi conducător al cercului de profil al Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei a avut legături cu radioamatori din 150 de ţări, obţinând numeroase premii şi medalii, atât el, cât şi sportivii pe care i-a antrenat. A făcut parte din lotul naţional al României, fiind dublu – vicecampion european cu echipa, în benzile de 3,5 MHz şi 145 MHz (1977, Skopje, Iugoslavia, azi, capitala Macedoniei), după ce a obţinut medalia de bronz la alt Campionat European (1973, Komló, Ungaria). S-a clasat pe primul loc în multe concursuri internaţionale, a fost de 13 ori campion al României, în nouă rânduri vicecampion şi a obţinut şapte medalii de bronz. A fost declarat de şase ori sportivul nr. 1 al judeţului Sălaj, iar cu sportivii pe care i-a antrenat, a obţinut patru titluri de campion naţional şi unul de vicecampion, precum şi numeroase locuri I-III la concursuri şi festivaluri. Împreună cu Fodor Vasile a construit tabela de scor electronică de la sala de sport de lângă stadionul şimleuan, în care se desfăşurau meciurile de volei ale echipei „Silvania”. În anul 2015, a fost vicecampion al României şi campion al Ungariei (categoria „M 40”), la vârsta de 68 de ani !!
După ce şi-au expus câteva date din activitatea lor, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş, în aplauzele întregii asistenţe, a înmânat fiecăruia Diploma de „Cetăţean de Onoare”, cu explicaţiile de rigoare. În această conjunctură, au rostit alocuţiuni: Daniel (Didi) Prodan – fost fotbalist al naţionalei României şi ex-director sportiv la Federaţia Română de Fotbal, preotul Valentin Abrudan – Biserica Ortodoxă din Valea Drăganului (judeţul Cluj), prof. Traian Albu – fost director la Clubul Copiilor din Şimleu Silvaniei, ec. Ioan Ghilea – consilier local şi subsemnatul. În calitate de responsabil al Comisiei de Educaţie şi Cultură Olimpică a Academiei Olimpice Române, filiala Sălaj şi director al Clubului Olimpic „Gaudeamus” Şimleu Silvaniei am înmânat fiecăruia „Diploma de Excelenţă” – pentru recunoaşterea şi aprecierea performanţelor sportive şi a promovării valorilor olimpismului, precum şi Broşura mea „Retrospectiva sportului şimleuan. Rezumat, 1935-2013”. În plus, am solicitat sprijinul Primăriei şi al Consiliului Local pentru înfiinţarea unui club de radio orientare în Şimleu Silvaniei, în vederea relansării acestui sport tehnico-aplicativ, sub conducerea tehnică a radioamatoristului Oláh Ştefan.

În cuvântul său, Septimiu Cătălin Ţurcaş s-a referit la activităţile şi la performanţele sportive ale celor trei şimleuani respectabili, evidenţiind calitatea de „ambasadori” autentici a fiecăruia, cea prin care aceştia au adus un substanţial prestigiu oraşului Şimleu Silvaniei, făcându-l cunoscut în lumea întreagă. De asemenea, domnia sa , printre altele, a mai spus:

„ […] Cei trei cetăţeni de onoare, în afară de faptul că sunt onoraţi cu această distincţie, sunt convins că vor fi şi puţin încărcaţi de responsabilităţi.. […] În contextul interpelărilor făcute aici pentru susţinerea anumitor sporturi, amintesc un fapt foarte bine ştiut: Primăria şi Consiliul Local au fost întotdeauna parteneri pentru tot ceea ce a însemnat cultură şi sport. […] Noi suntem susţinători serioşi. Aşa că, vă invit să înfiinţaţi acest club, pentru că din punct de vedere al spaţiilor, încă nu sunt probleme la Şimleu Silvaniei. Faceţi dumneavoastră ce ştiţi mai bine ca acest sport (n.m. radio orientare) să fie iară la nivel înalt, în sensul în care copiii din oraşul nostru să reprezinte Şimleul, Sălajul şi, de ce nu?, România în competiţii. În ceea ce-l priveşte pe dl. Teofil Chiş, sunt convins că, probabil, acest titlu de „cetăţean de onoare” o să-l oblige să treacă mai mult pe la aceşti jucători pe care încercăm să-i creştem la echipa de volei (n.m. ACS Silvania Sport). Sunt convins, în acelaşi timp, că dl. Hexan, la un moment dat, va susţine cel puţin un fotbalist din Şimleu, nu ştiu cum se va chema acesta şi nici când se va întâmpla: poate peste un an, peste cinci sau şapte ani. […] Un copil, un junior va avea nevoie de un om care este cunoscut şi care este consacrat pe această linie. Deci, pe lângă această onoare, vor fi şi nişte responsabilităţi pe care, sunt convins, fiecare dintre dumneavoastră le veţi îndeplini în timp.[…] Încă o dată, vă mulţumesc. Fie ca anul 2016 să vă aducă, tuturor, pace, linişte, sănătate în primul rând, că este cea mai importantă, s-aveţi parte de multe bucurii şi de satisfacţii profesionale şi familiale. […]”.

În încheiere s-a cântat „La mulţi ani, cu sănătate!”, iar toţi cei prezenţi s-au cinstit cu un pahar de şampanie de Şimleu Silvaniei, făcându-se comentarii pertinente despre viaţa sportivă a oraşului.

Acum, numărul cetăţenilor de onoare ai oraşului a ajuns la 16. Se cuvine, cred eu, să se înfiinţeze „Galeria Oamenilor de Seamă ai oraşului Şimleu Silvaniei” în incinta Primăriei, la Casa de Cultură sau, de ce nu?, în clădirea Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică din oraş, cu toate cele aferente: fotografii, scurte biografii, activităţi, performanţe profesionale etc.

Prof. Marin ŞTEFAN
Publicist, Şimleu Silvaniei

Concertul de colinde „O, ce veste minunată!” i-a adunat pe șimleuani laolaltă

o,ce-veste-minunataLocuitorii orașului Șimleu Silvaniei au luat parte la cea de-a XXI-a ediție a concertului de colinde „O, ce veste minunată!” care s-a desfășurat duminică, 20 decembrie, la biserica „Sfânta Treime” din oraș.

La eveniment au participat cele șase formații corale ale bisericilor din Șimleu. De-a lungul anilor, prezentatorul acestor concerte a fost scriitorul Dumitru Corbeanu, însă, pentru al doilea an consecutiv, evenimentul a fost prezentat de directorul Școlii Gimnaziale „Silvania”, prof. Angela Lipo. „Am fost onorați să găzduim concertul de colinde „O, ce veste minunată!” organizat sub patronajul Primăriei orașului Șimleu Silvaniei.

„A fost un moment de comuniune și de armonie între toate cultele din oraș și o seară reușită din punct de vedere artistic. Toată lumea a fost în asentimentul că unui concert de colinde îi stă bine în biserică, și, într-adevăr s-a conturat o atmosferă de rugăciune și de simțire creștinească. Ne dorim ca și în anii următori să fim gazdele acestui concert”,

a transmis protopopul greco-catolic Nicolae Bodea.

Concertul a fost organizat de Primăria orașului Șimleu Silvaniei care a și acordat diplome corurilor implicate.

Sursa: www.salajulpursisimplu.ro