All posts by Administrator

CUPA SIMLEULUI – KARATE SHOTOKAN Editia a XIX-a 21. 05. 2017.

Dupa ce vineri si sambata s-a desfasurat seminarul de zona cu examene de grad pentru membri Asociatiei Nord Amical Karate din Salaj, duminica a avut loc cea dea XIX-a editie a “Cupei Simleului “ la Karate Shotokan. Pentru simleuani acest eveniment este deja  traditie si este multasteptat nu numai de catre copii ci si de catre cei mari, care multi dintre ei au fost practicanti de karate.

Competitia s-a desfasurat in sala de sport “Magura” a orasului Simleu Silvaniei, prin bunavointa Primariei si a fost organizata de catre Clubul Sportiv “Omega”in colaborare cu D.J.T.S. Salaj si cu sprijinul Clubului Copiilor din Simleu Silvaniei. Au participat in jur de 80 de sportivi din Maramures, Bihor si Salaj, care s-au intrecut in probe de kumite individual, sectiunile W.K.F. si Shobu Ippon.

Judetul nostru a aliniat la startul intrecerii un lot de 30 de sportivi apartinand Cercului de Karate al Clubului Copiilor din Simleu si sectiilor C.S. Omega din Jibou, Crasna si Simleu Silvaniei, iar la finele concursului acestia au totalizat un numar de 27 de medalii. Au obtinut locuri I urmatorii sportivi: Pop Tania, Teglas Ianis, Cosma David, Bal Matei si Gal Nicolae. Locul II au obtinut: Barth Alexandra, Pop Mara, Pop Tania, Cionca Gabriel, Tirlea Paul, Chereches Marius, Papp Krisztian si Pop Rares. Locuri III si-au adjudecat urmatorii:Pop Maia, Ciurte Mara, Rad Ioana, Mandel Krisztian, Inceu Luca, Sima Andrei, Mak Szilard, Egeto Matyas, Barsan Daniel, Bakai Patrik, Agoston Kevin, Satmari George, Moldovan Alexandru si Borz Eduard.

Au arbitrat fara repros: Demyen Geza, Herteg Ioana, Coste Calin, Petrut Daniel, Mihalcea Stelian si Radu Paula, indrumati de catre Takacs Mihaly si  supervizati de presedintele A.N.A.K. sensei Duta Viorel.

A fost o actiune reusita din toate punctele de vedere . Copiii au luptat frumos, n-au fost accidente, iar publicul unul minunat care i-a incurajat pe toti concurentii aplaudandu-i pe fiecare pentru evolutia lui.

Multumim tuturor celor care ne-au sprijinit in acest demers si nu in ultimul rand multumim Primariei din Simleu Silvaniei pentru spatiul de lupta(tatami) achizitionat, am putut astfel desfasura un concurs la standarde demne de o intrecere internationala.

 

Felicitari tuturor sportivilor si succes pe mai departe !

 

 

      Prof. POP GHEORGHE

5 DAN KARATE SHOTOKAN

 

 

 

Memorandumul „Măsuri privind diseminarea principiilor ce derivă din jurisprudența Curții Europene a Drepturilor Omului ce vizează neexecutarea sau executarea cu întârziere a hotărârilor judecătorești pronunțate împotriva unui debitor public”

Memorandumul „Măsuri privind diseminarea principiilor ce derivă din jurisprudența Curții Europene a Drepturilor Omului ce vizează neexecutarea sau executarea cu întârziere a hotărârilor judecătorești pronunțate împotriva unui debitor public”

Memorandum

Principii ce rezulta din jurisprudenta CEDO

Evidenta cauze CEDO 1

Evidenta cauze CEDO 2

MINISTERUL AFACERILOR INTERNE INSTITUŢIA PREFECTULUI JUDEŢULUI SĂLAJ

 

 

Cupa României la Culturism şi Fitness 2017 Ioan Dorel SANTAVAN – Medalie de Bronz

Sâmbătă, 20 mai 2017, s-a desfăşurat în municipiul Reghin (judeţul Mureş), Cupa României la Culturism şi Fitness – masculin şi feminin, ediţia 2017. Competiţia a fost organizată de către Clubul Sportiv „Voinţa Sebastiano” Reghin, în parteneriat cu Federaţia Română de Culturism şi Fitness (FRCF) şi Primăria locală. Concursul a avut loc  pe scena Casei de Cultură „Eugen Nicoară”, iar la întreceri s-au înscris 138 de sportivi din mai multe judeţe din ţară.

După „proba cântarului” şi şedinţa tehnică, întrecerile s-au organizat la diferite categorii de concurs, în grup (şapte poziţii obligatorii) şi individual (program liber, pe un fond muzical personalizat). De remarcat contribuția substanţială a prof. Gabriel Toncean – preşedinte al FRCF şi membru în conducerea executivă a Federaţiei Europene de Culturism şi Fitness, la organizarea acestui important eveniment sportiv din România. De fapt, domnia sa, prin CS „Voinţa Sebastiano” (pe care-l conduce) şi parteneriatele cu FRCF şi Primărie, a organizat de 16 ori astfel de competiţii în județul Mureș, 11 fiind consecutive! Coordonator al concursului a fost domnul Marius Portik – ofiţer de presă al FRCF.  De asemenea, preşedinte al Comisiei de Arbitraj a fost domnul Ovidiu Mezdrea (Braşov) – preşedintele Comisiei de Arbitraj a FRCF şi al celei din Federaţia Balcanică de Culturism şi Fitness. Concursul a fost transmis, în direct, de unele posturi de televiziune regionale, precum şi pe internet.

Judeţul Sălaj a fost reprezentat de culturişti de la cluburile sportive de profil din Şimleu Silvaniei şi Zalău. Cei doi sportivi de la Clubul Sportiv „Gold Gym” din Şimleu Silvaniei, au concurat la categoria „culturism – master”, obţinând următoarele rezultate: Ioan Dorel SANTAVAN –  medalie de bronz, la 40 – 44 de ani, sistem „open” şi Ioan LASLO – locul IV, la + 45 de ani „open”, care n-a putut să concureze la categoria sa preferată (+ 55 de ani), întrucât la Cupa României nu este inclusă această categorie.

            Primii trei sportivi clasaţi la fiecare categorie au fost premiaţi de către organizatori cu: diplome, cupe, medalii, pachete cu suplimente nutritive şi câte un „voucher” de 150 de lei, alături de aplauzele binemeritate ale întregii asistenţe.

Aşadar, culturismul şimleuan şi sălăjean a fost, din nou, reprezentat cu cinste la nivel naţional şi pe alte meleaguri româneşti, după ce oraşul Şimleu Silvaniei a fost de trei ori o gazdă bună a desfăşurării Campionatului Naţional de Culturism şi Fitness – Masters, masculin şi feminin (2008, 2012 şi 2016), organizat de către CS „Gold Gym” Şimleu Silvaniei (preşedinte, Ioan Laslo), în parteneriat cu: FRCF , Primăria şi Consiliul Local din Şimleu Silvaniei.

Felicitări, Ioan Dorel SANTAVAN şi Ioan LASLO!

 

                                                                                                                                  Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                         Publicist, Şimleu Silvaniei

In memoriam: Ioniţă Scipione Bădescu

 Motto: „Dacă ai o grădină şi o bibliotecă, ai tot ceea ce îţi trebuie”.

        Marcus Tullius CICERO (106 – 43 î.Hr.), filozof şi scriitor roman

 

 Azi, luni, 15 mai 2017, se împlinesc 170 de ani de la naşterea  poetului, publicistului şi pedagogului Ioniţă Scipione Bădescu, patronul spiritual al Bibliotecii Judeţene Sălaj. Mi-am adus aminte, consultând, iarăşi, Calendarul Istoric al Sălajului, realizat de dl. Daniel Mureşan – directorul Ziarului „Magazin Sălăjean”. Ioniţă Scipione Bădescu a fost fiul protopopului Ion Bădescu, văzând lumina zilei în mijlocul lunii lui Florar (15 mai) 1847, în satul Răstolţul Mare (atestat documentar în anul 1334, Rotolch), comuna Buciumi, judeţul Sălaj, unde a absolvit clasele primare. A urmat cursurile şcolii secundare la Beiuş şi Oradea, luându-şi bacalaureatul în anul 1867.

Atras de literatură, în oraşul de pe Râul Crişul Repede din Câmpia de Vest a României, la Oradea, a activat în cadrul „Societăţii de lectură”, debutând la 19 ani cu poezia „Adio către Ardeal”, publicată în Revista „Familia” nr. 13 din 5 mai 1866, editată de renumitul publicist român Iosif Vulcan, revista la care a debutat şi Mihai  Eminescu cu poezia „De-aş avea” (25 februarie/9 martie 1866), când Iosif Vulcan i-a schimbat numele din Eminovici în Eminescu! Peste doi ani (1868), aflat la Pesta (Ungaria), la studii, Ioniţă Scipione Bădescu publică volumul „Poezii originale”. La revistele „Familia” şi „Concordia” publică şi traduceri în limba maghiară, precum şi în limba română, fiind preferaţi poeţii maghiari Petöfi Sándor (1823-1849) şi Vörösmarty Mihály (1800-1855), reprezentanţi ai romantismului. Din anul 1869 îşi continuă studiile de litere şi filozofie la Bucureşti, colaborând la revistele: Românul, Foaia societăţii pentru literatura română şi Trompeta Carpaţilor. Pentru abnegaţia lui culturală, Societatea Literară „Orientul” îl trimite în Maramureş pentru a culege poezii populare, publicând o parte dintre ele în Revista „Convorbiri Literare”.

Ioniţă Scipione Bădescu se va stabili la Iaşi, unde îşi va lua licenţa în litere şi filozofie, lucrând şi la revistele „Curierul de Iaşi” şi „Noul curier român”. După ce activează la Viena (1874-1878), revine la Iaşi, dar pleacă la Bucureşti şi lucrează ca redactor la Ziarul „Timpul”, alături de Mihai Eminescu şi Ion Luca Caragiale, legând frumoase prietenii cu aceştia. Apoi, funcţionează ca profesor şi director la Şcoala Normală din Galaţi, iar între anii 1881-1884 este angajat ca revizor şcolar la Neamţ, Suceava, Botoşani şi Dorohoi. În anul 1886, la Botoşani, editează revistele „Curierul Botoşanilor” şi „Curierul român”, având o activitate prodigioasă şi la Revista „Ţara-de-Sus”, cu articole literare şi folclorice. Multe poezii de-ale sale au un puternic caracter patriotic, printre acestea numărându-se: Martirilor independenţei, Armatei române şi Trâmbiţele răsună. Pentru mesajul ei înălţător, poezia „Trâmbiţele răsună” a fost pusă pe muzică de compozitorul şi dirijorul ieşean Gavriil Musicescu (1847-1903), leat cu Bădescu! În plus, la încoronarea Regelui Carol I (10 mai 1881) Ioniţă Scipione Bădescu a publicat volumul de poezii patriotice „Coroana României”, fiind decorat cu Medalia „Bene-Merenti” (adică, Celui ce a binemeritat), ca  răsplată pentru meritul său de poet şi publicist cultural-literar.

De remarcat că, în anii 1887-1889 Ioniţă Scipione Bădescu se află, mereu, în preajma lui Mihai Eminescu, care era bolnav, sprijinându-l atât material (în limita posibilităţilor sale), cât şi spiritual, dovedindu-şi buna şi sincera prietenie cu cel mai mare poet al românilor. De fapt, în 20 iunie 1889, I.S. Bădescu publică articolul „La moartea lui Mihai Eminescu”, iar la inaugurarea bustului lui Mihai Eminescu de la Botoşani (11 septembrie 1890) a făcut, din nou, dovada prieteniei sale cu Luceafărul poeziei româneşti, ţinând un discurs omagial, în prezenţa multor personalităţi ale acelui timp, printre care se aflau scriitori, poeţi şi publicişti, precum: Barbu Ştefănescu Delavrancea, Grigore Ventura, Anton C. Bacalbaşa şi Panait Muşoiu.

În anul 1901 Bădescu se află în Bucureşti, bolnav, dar revine după un an la Botoşani, murind în 4 octombrie 1904. A fost înmormântat la Cimitirul „Eternitatea” din Botoşani, iar pe monumentul său funerar se află scris:

„Scipione I. Bădescu, poet-publicist şi fost revizor şcolar. Ridicat prin stăruinţa prietenilor săi şi a Asociaţiei Corpului Didactic Primar din Botoşani – 1930”.

Pentru valoroasa sa activitate culturală şi literară, Ioniţă Scipione Bădescu a fost, este şi rămâne un om de seamă al Sălajului, al României. În acest context, numele său se află pe frontispiciul Bibliotecii Judeţene Sălaj, din anul 1971. Mai întâi, din anul 1957, Biblioteca din Zalău a purtat numele său, până când aceasta a devenit o instituţie culturală judeţeană. Despre viaţa şi activitatea poetului şi gazetarului/publicistului Ioniţă Scipione Bădescu se regăsesc date concrete în Dicţionarele biobibliografice „OAMENI DE SEAMĂ AI SĂLAJULUI” (volumul I, paginile 47-49, Zalău – 2004) şi „SĂLAJ – OAMENI şi OPERE” (Editura DACIA XXI, 2011, paginile 32-33).

Aşadar, se cuvine să ne închinăm cu pietate memoriei lui Ioniţă Scipione Bădescu, pentru preţuirea activităţii sale literare, editoriale, publicistice şi pedagogice, desfăşurată cu destul devotament pentru progresul material şi spiritual al tuturor românilor.

 

                                                                                                                 Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                        Publicist, Şimleu Silvaniei

La 9 Mai s-a cântat „Odă bucuriei”!

În oraşul Şimleu Silvaniei, ziua de 9 Mai a fost sărbătorită, din nou, cu destulă măreţie, pe măsura triplei sale importanţe: 140 de ani de la proclamarea Independenţei de Stat a României (9 mai 1877), 72 de ani de la sfârşitul celui de Al Doilea Război Mondial (9 Mai 1945) şi 32 de ani de la consfinţirea Zilei Europei de către Consiliul European de la Milano (iunie 1985). Mai pe scurt: Ziua Independenţei, Ziua Victoriei şi Ziua Europei, adică cele trei motive tradiţionale pentru sărbătorirea zilei de 9 Mai. Da, pentru că aceste evenimnte semnificative din istoria României se înscriu ca momente glorioase ale luptei românilor pentru dreptate socială, libertate, unitate şi independenţă. De aceea, sărbătorirea zilei de 9 Mai a devenit şi pentru şimleuani, precum pentru poporul român, un bun prilej de recunoştinţă şi de cinstire a generaţiilor de bravi luptători şi de eroi pentru dezideratele amintite.

În această circumstanţă, marţi 9 mai 2017, cu o vreme agreabilă, în ciuda fluctuaţiilor acestei primăveri capricioase, mulţi şimleuani şi nu numai s-au adunat, iarăşi, în jurul Sfintei Troiţe din faţa Bisericii Ortodoxe nr. 1 pentru a sărbători Ziua de 9 Mai, zi de mare însemnătate naţională şi internaţională.

Activităţile au fost coordonate de către plt. Maria-Claudia Ungureanu, având şi o scurtă cuvântare tematică, iar sonorizarea a fost asigurată de dl. Romeo Oltean (Primăria şimleuană).

Festivitatea a început cu primirea onorului de către col. Ştefan Toader – comandantul Garnizoanei şimleuane şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, salutând Drapelul de Luptă şi trecând în revistă Garda de Onoare. După intonarea Imnului de Stat al României şi Imnului Uniunii Europene, a urmat Te Deumul unui sobor de preoţi de la Bisericile Ortodoxe şi Greco-Catolice şi săvârşirea parastasului de pomenire pentru eroii români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea ţării şi întregirea neamului românesc.

Despre importanţa Zilei de 9 Mai, privind cele trei semnificaţii ale sale, au vorbit col. Ştefan Toader şi ing. Cătălin Ţurcaş, oferind date concrete despre cele trei ipostaze ale Zilei de 9 Mai, cu trimiteri edificatoare la situația internă și internațională, privită și în contextul existenței și funcționării Uniunii Europene.

Apoi, în baza Ordinului Şefului Statului Major General al Armatei României, s-a conferit titlul onorific de „Veteran”, domnilor: col. Ştefan-Marcel Miculac (participare la misiunea KFOR Kosovo, martie-iulie 2004), lt.col. Liviu-Alin Dumitrescu (participare la misiunea Batalionului 2 Manevră în TO Afganistan, ianuarie-august 2013), lt.col. Maricel Băruţ (participare la echipa operaţională de consiliere şi legătură tip sprijin de luptă – OMLT CS – rotaţia II, TO Afganistan, martie-octombrie 2011), lt.col. Constantin-Sorinel Băla şi plt.mj. Cornel Pop (ambii participare la echipa operaţională de consiliere şi legătură tip sprijin de luptă – OMLT CS – rotaţia III, TO Afganistan, septembrie 2011-aprilie 2012). Oficierea a fost făcută de către col. Ştefan Toader, iar cei cinci ofiţeri şi subofiţeri au fost felicitaţi şi de primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş, în aplauzele întregii asistenţe.

În timpul intonării Imnului Eroilor, au depus coroane de flori şi jerbe reprezentanţi ai: Primăriei şi Consiliului Local Şimleu Silvaniei; Unităţilor Militare din Garnizoană; Cadrelor militare în rezervă şi în retragere, Veteranilor de război şi Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor (filialele Şimleu Silvaniei); Poliţiei, Jandarmeriei şi Secţiei de Pompieri; Partidului Social Democrat; Partidului Naţional Liberal; Uniunii Democrate Maghiare din România (filialele locale ale acestora); Bisericilor Ortodoxe şi Greco-Catolice; Spitalului Orăşenesc „Dr.Ioan Puşcaş”; Colegiului Naţional „Simion Bărnuţiu”, Colegiului Tehnic „Iuliu Maniu” şi Liceului Tehnologic „Ioan Ossian”; Şcolilor Gimnaziale; S.C. „Simex” S.A., precum şi mulţi copii din grădiniţele  şimleuane.

În continuare, un grup de eleve, reprezentând Şcoala Gimnazială „Horea” şi Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu”, sub conducerea prof. Traian Albu (Şcoala „Horea”) şi acompaniamentul orchestral al cantautorului Petre Gliguţa (Cercul Militar) a întărit atmosfera sărbătorească printr-un adecvat program cultural-artistic, cu recitări (poeziile: Ziua Victoriei, Oastea ţării, Marşul anului 1877, Salutaţi oastea română!, De dragul Ardealului şi Rugăciunea noastră) şi cântece (Marşul gloriei, Bravi ostaşi ai României, Fraţilor de arme, Nu ne vindem ţara, Din Ardealul meu prea sfânt şi Ai grijă, Doamne Sfinte!). În aplauzele binemeritate ale participanţilor, au încheiat programul cu „Odă bucuriei”, poezia lui Friedrich Schiller și muzica compozitorului Ludwig van Beethoven, devenită Imnul Uniunii Europene în anul 1985.

Festivitatea a luat sfârşit cu aşteptata şi îndrăgita defilare a Gărzii de Onoare, alcătuită din militari ai Regimentului 69 Artilerie Mixtă „Silvania”, sub comanda lt.col. Dănuţ Buzea, pe strada 1 Decembrie 1918, în faţa Parcului Central al oraşului Şimleu Silvaniei, într-o ambianţă  sărbătorească, cu multă voie bună.

 

                                                                                                                                   Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                          Publicist, Şimleu Silvaniei

A apărut o nouă ediţie a revistei „Caiete Silvane”

A apărut ediția on-line a nr. 147/aprilie 2017 al revistei Caiete Silvane, revistă editată de Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, sub egida Uniunii Scriitorilor din România, a Consiliului Județean Sălaj, a Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Zalău. Ediția tipărită va fi distribuită începând de joi, 13 aprilie.

Printre cei care au publicat în revistă se numără: Traian Ștef, Ștefan Jurcă, Lucian Perța, Radu Demetriade, Daniel Mureșan, Viorel Mureșan, Imelda Chința, Carmen Ardelean, Eugen Evu, Marcel Lucaciu, Maria Vaida, Daniel Mureșan, Viorel Tăutan, Simona Ardelean, Ioan F. Pop, Alexandru Jurcan, Varga István Attila, Iulian Dămăcuș, Melania Flonta, Marin Pop, Vera Ieremiaș, Augustin Gavra, Viorel Câmpean, Mircea Daroși, Călin Pavăl, Menuț Maximinian, Alice Valeria Micu şi Daniel Hoblea.

 

Sursa: www.salajeanul.ro

Sărbători Fericite!

Dragi șimleuani,

Cu ocazia Sărbatorilor Pascale, vă doresc tuturor să aveți parte de clipe frumoase alături de cei dragi. Lumina Sfintei Învieri să pătrundă în sufletul şi în inimile voastre, să vă călăuzeasca pașii, să vă aducă sănătate și bucurii. Sarbatori Fericite! Hristos a Înviat!

Cu deosebită consideraţie,
Ing. Septimiu Cătălin Țurcaș
Primarul Orașului Șimleu Silvaniei

Expoziție de pictură pe sticlă la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei

În data de 12 Aprilie 2017, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din Șimleu Silvaniei a fost gazda primei expoziții de icoane pictate pe sticlă de un grup de tineri artiști din oraș, aflați sub atenta coordonare a doamnei Cristina Ignatiuc, care prin talent și devotament a reușit să pună o altă piatră de temelie unei activități extrașcolare pline de spirit și suflet, care acum în Săptămâna Mare și-a arătat roadele. Cristina Ignatiuc este artist consacrat cu numeroase expoziții în țară și în străinătate. Marea majoritate a icoanelor pictate pe sticlă abordează tematica Pascală. Lucrările au impresionat prin spontaneitate (în realizare), inocență și emoția puternică transpusă în culoare.
Evenimentul, desfășurat într-o ambianță extrem de plăcută, alături de părinți, copii, cadre didactice, preoți, autorități locale, se vrea a fi un proiect pilot de promovare a tinerelor talente din diverse domenii de activitate. Pasiunea acestor copii a prins contur și culoare din toamna anului trecut în spațiul pus la dispoziție de Asociația Filantropia din Șimleu Silvaniei.
Cristina Ignatiuc a menționat că această tehnică de a picta pe sticlă nu este una ușoară, fiind nevoie de multă răbdare și talent pentru a finaliza o astfel de lucrare. Cu toate că vârsta elevilor este una mică, ei au reușit să transpună pe sticlă emoția și dăruirea lor pentru această artă, dar și pentru Sfintele Sărbători de Paște.

Preţuirea olimpicilor

 Motto: „Multe activităţi educative sunt frumoase, dar olimpiadele şcolare sunt măreţe”.

                                                                                                                                    ( Marin ŞTEFAN)

Şcoala şimleuană, prin instituţiile sale de educaţie, se numără printre cele mai bune şcoli ale învăţământului sălăjean şi naţional. De-a lungul timpului, mulţi elevi au obţinut poziţii de top la olimpiadele şcolare, cele care sunt menite să verifice atât cunoştinţele elevilor, cât şi modul de gândire a acestora. Succesul constă în valoarea actului instructiv-educativ, raportat la calităţile unora dintre profesori, prin care îşi motivează destui discipoli să participe la olimpiadele şcolare, pregătindu-i cu migală. Astfel, atât elevii, cât şi profesorii respectivi, merită toată lauda şi preţuirea, fiind mândria oraşului Şimleu Silvaniei!

În acest context, Primăria şi Consiliul Local au organizat marţi, 11 aprilie 2017, o nouă premiere a elevilor care au promovat la etapele naţionale ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare. Festivitatea s-a desfăşurat în sala mare a Primăriei şimleuane, în prezenţa profesorilor coordonatori, a directorilor de şcoli şi licee, a reprezentanţilor Primăriei şi Consiliului Local, precum şi ai mass-media şimleuană şi sălăjeană. Ca de fiecare dată, după salutul de „bun venit!”, primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş a anunţat scopul reuniunii, felicitând protagoniştii pentru activitatea şi performanţele lor, cele prin care oraşul Şimleu Silvaniei şi judeţul Sălaj vor fi reprezentate, din nou, la nivel naţional.

 

În alocuţiunea sa, Septimiu Cătălin Ţurcaş a spus, printre altele:

„[…] Cu siguranţă, sala aceasta are foarte multe minţi luminate, mai multe, poate, ca niciodată. Efortul vostru de a ajunge la olimpiada naţională este unul, nu mare, ci, foarte mare. […] Eu mi-am dorit toată viaţa să ajung la olimpiada naţională şi n-am reuşit niciodată, luam tot premiul doi şi trei. Şi, probabil că, oarecum, vă invidiez, dar în modul cel mai frumos al cuvântului, pentru faptul că sunteţi cei mai buni din judeţ şi aţi reuşit această mare performanţă. […] Este foarte dificil să-ţi menţii locul pe care l-ai obţinut şi acest loc nu se poate menţine decât cu muncă. Aveţi toate şansele din lume pentru a le menţine, aveţi profesori foarte bine pregătiţi, totul depinde de voi, dacă această muncă pe care a-ţi depus-o cu succes în acest an va fi şi continuată peste ani. […] Vreau, în primul rând, să vă mulţumesc, domnilor profesori, pentru faptul că în fiecare an avem în această sală 20, cei mai puţini, 30 spre 40 de elevi care reprezintă judeţul Sălaj la olimpiada naţională. Într-un oraş ca Şimleu Silvaniei nu este un lucru de neglijat. […] Vouă, dragi elevi, vă mulţumesc pentru faptul că aţi fost serioşi, pentru că rezultatul şi succesul nu vin decât unde există seriozitate. […]”. Apoi, la invitat pe Szabo Ernö – administratorul public al oraşului, să spună câteva cuvinte despre evenimentul sărbătorit.

În continuare, primarul Şimleului a înmânat fiecărui elev „Diploma de Excelenţă”, personalizată (nume şi prenume, premiu, obiect de studiu şi profesor) şi un plic cu bani, în aplauzele celor prezenţi. Iată premiaţii preţuiţi cum se cuvine în acest moment sărbătoresc al învăţământului şimleuan:

Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu”: limba română: Diana Ştefania Crişan (clasa a XI-a C) – prof. Anca Ioana Mureşan; limba latină: Gabriela Rus (XI A) şi Andreea- Laura Tămaş (IX A) – prof. Ioana Maria Sîrca; limba franceză: Andra-Dora Chiş (XI A) – prof. Camelia Elena Sârbe; limba germană: Henrieta-Viola Gal (XI B) – prof. Matei Erika Hajnál; limba engleză: Raul-George Pop (IX C) – prof. Gabriela Rodica Domuţa; Biologie: Csiki Szabolcs (XII D) – prof. Kovács Zoltán Zsolt; fizică: Andrei-Mihai Vasil (IX C) – prof. Florin Butuşină; chimie: Andra Brăban (XII C) – prof.dr. Mircea Brăban; matematică: Alexandra-Maria Boboiu (IX C) – prof. Sorina Rodica Haiduc; concursul de matematică aplicată „A. Haimovici”: Sergiu-Adrian Pop (IX F), Flaviu-Constantin Boşca (X F), Ioana-Maria Vicaş (XII F) şi Oana-Narcisa Biriş (XII F) – prof. Maria Conde; Andreea-Diana Cristuţiu (XI F) şi Ioana-Ximena (XI F) – prof. Sorina Rodica Haiduc; Péter Éva- Emese (XII E) – prof. Teodor Crişan; tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor: Adrian-Vasile Varga (XI C) şi Cătălin-Adelin Torge (XII C) – prof. Otilia-Maria Vasil; a.c. „tehnologii” – domeniul economic: Florica-Loredana Buboi ( XI F) – prof. Bianca Adriela Şeban şi prof. Berek Aliz Ildikó; religie ortodoxă: Andrea-Denisa Repaş (XII A) – prof. Alin Mierea; religie greco-catolică: Natalia-Andreea Raţiu (IX C), Ioan-Antonio Bodea (XI C) şi Iulia-Antonia Mărincean (XII A) – prof. Florin Călin Mărincean; olimpiada interdisciplinară „ştiinţele Pământului”: Andra Brăban (XII C) – profesorii: Claudia Crăciun, Mircea Brăban, Florin Butuşină şi Liliana Paşca; şah: Alexandra-Lorena Isac (XI F) – prof. Kovács István; volei: Ovidiu-Ştefan Man (XI A), Raul-Ioan Remeş (XI C), Takács Erik-Krisztián (XI C), Paul-Radu Pop (X E), Dan Paşca-Silvăşan (X C), Vlad-Cătălin Rusu (XI C), Ionuţ Ruţaş (IX F), Tudor-George Mocan (XII C) şi Teotim-Daniel Păcurar (IX F) – prof. Kovács István.

Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”:  fabricarea produselor din lemn: Nagy A. Dávid (XII E) – prof.ing. Dumitru Moisi;  concursul naţional „Alege! Este dreptul tău!”: Crina Adelina T. Ardelean (IX B) – prof. Mariana Nicoleta Nosal.

Liceul Tehnologic „Ioan Ossian”: agricultură – creşterea animalelor: Lyah Petra Corina (XI) – prof. Gheorghina Preda şi Domokos Balázs(XII) – prof. Kabai Ottó.

Şcoala Gimnazială „Silvania”: cultură civică: Tania-Andreea (VIII A) şi Iarina-Valentina Ihoş (VII B) – prof. Simona Duma; fizică: Maria-Diana Moisi (VI A) – prof. Marioara Ghile;  matematică: Ágoston Nikolett (VI A) şi Iarina-Valentina Ihoş (VII B) – prof. Adriana Crişan; religie greco-catolică: Cristina Borz (VII D) şi Lorena-Maria Todoran (VIII D) – prof. Florin Mărincean;

Şcoala Gimnazială „Báthory István”: limba maghiară: Bőti Vivien Éva (VI A) – prof. Veres Tünde.

Aşadar, 45 de elevi (fete şi băieţi) şimleuani vor fi prezenţi la olimpiada naţională din acest an, la diferite materii de studiu. După cum se observă, două eleve, Andra Brăban şi Iarina-Valentina Ihoş, vor participa la etapa naţională, la două discipline de studiu. Evidenţiez faptul că,  Andra Brăban are şase participări la olimpiadele naţionale de „chimie” (!), trei la „ştiinţele Pământului” şi două la „ştiinţe pentru juniori”, Andra –Dora Chiş cinci la „limba franceză”, iar Iulia-Antonia Mărincean patru la „religie greco-catolică” şi două la „cultură civică”. Frumos, chiar impresionant…

Provocaţi de primar, în această împrejurare fastă pentru şcoala şimleuană, au vorbit profesoarele: Vida Anna Margareta (directoare a Şcolii „Báthory István”), Angela-Maria Lipo (directoare a Şcolii „Silvania”), Bianca Adriela Şerban (directoare a CN „Simion Bărnuţiu”), Sorina Rodica Haiduc (CN „Simion Bărnuţiu”), Viorela-Gabriela Nechita (directoare a LT „Ioan Ossian”) şi eleva Iarina-Valentina Ihoş. Discursurile acestora au fost pertinente, pe măsura evenimentului sărbătorit. Cele spuse de ele au fost apreciate de întreaga asistenţă, întrucât „învăţătura trebuie să fie uneori un drum; întotdeauna un orizont” (Nicolae Iorga).

După mulţumirile şi felicitările de rigoare, Septimiu Cătălin Ţurcaş le-a urat olimpicilor succes la „fazele naţionale”, promiţându-le o premiere frumoasă celor care vor obţine rezultate bune. În final, olimpicii şi profesorii lor au fost invitaţi la o „fotografie de grup”, care, peste ani şi ani, să fie dovada bunului mers al şcolii şimleuane în societatea românească.

 

                                                                                                                                            Prof. Marin ŞTEFAN,

                                                                                                                                   Publicist, Şimleu Silvaniei