În fiecare an, la 40 de zile de la Sfintele Paşti, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte praznicul Înălţării Domnului.
Prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 şi 2001, sărbătoarea Înălţării Domnului a fost consacrată ca Zi a Eroilor şi Sărbătoare Naţională Bisericească. Astfel, în toate bisericile, mănăstirile şi catedralele ortodoxe din ţară şi străinatate se face pomenirea tuturor eroilor români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.
Ca de fiecare dată, eroii neamului românesc au fost sărbătoriţi, joi 28 mai 2009, în urbea de la poalele Măgurii Silvane, cu mult fast.
Comemorarea şi cinstirea acestora au avut loc în Parcul Cetăţii din centrul oraşului Şimleu Silvaniei, în jurul Monumentului Eroilor, prin momente dintre cele mai solemne: Onorul şi defilarea Gărzii de Onoare, Imnul de Stat al României, Te Deum-ul soborului de preoţi de la Bisericile Ortodoxă, Greco-Catolică şi Reformată. Au fost depuse coroane şi jerbe de flori din partea: Consiliului Judeţean Sălaj, Primăriei şi Consiliului Local Şimleu, Garnizoanei Şimleu, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă – Secţia de Pompieri Şimleu, Cadrelor militare în rezervă şi retragere şi a veteranilor de război, Partidului Democrat-Liberal şi a Biroului Parlamentar – deputat Lucian Bode, Partidului Social Democrat, Partidului Naţional Liberal, Uniunii Democratice a Maghiarilor din România şi a Biroului Senatorial Fekete Andras, Consiliului Local al Tinerilor din Şimleu, Cultelor Religioase prin Biserica Ortodoxă şi Vicariatul Greco-Catolic, Colegiului Naţional “Simion Bărnuţiu” împreună cu Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu”, Şcolii Gimnaziale “Silvania”, Ocolului Silvic “Măgura” Şimleu, a copiilor de la grădiniţe şi cămine şi a cetăţenilor oraşului.
Despre semnificaţia şi importanţa “Zilei Eroilor”, au vorbit: prof. Dumitru Corbeanu – directorul Centrului Cultural, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului, lt.col. Ştefan Toader – comandantul Garnizoanei Şimleu şi col.(r.) Alexandru-Liviu Şerban – consilier, din partea Consiliului Judeţean Sălaj.
La reuşita acestei importante activităţi de pomenire şi cinstire a eroilor meleagurilor româneşti, au contribuit: Corul reunit al Şcolii “Silvania” şi Bisericilor Ortodoxe Nr.1 şi Nr.2, recitatori şi interpreţi vocali de la Şcoala “Silvania” şi Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”, sub conducerea prof. Traian Albu (Şcoala “Silvania”). Programul lor cultural-artistic a încântat întreaga asistenţă.
Sala de sport a Grupului Şcolar Ioan Ossian din Şimleu Silvaniei a găzduit cea de-a XI-a ediţie a Cupei Şimleului la Karate modern, organizată de Clubul Sportiv Omega în colaborare cu Clubul Copiilor şi primăria oraşului Şimleu Silvaniei.
Au participat un număr de peste 140 de sportivi de la 8 cluburi sportive din judeţele Satu Mare, Maramureş, Bihor şi Sălaj, care s-au întrecut în probe de kumite individual.
Judeţul nostru a fost reprezentat de un lot de 45 de sportivi de la Clubul Copiilor şi Clubul Sportiv Omega, ambele din Şimleu Silvaniei şi Clubul Sportiv Dani-San din Zalău.
La deschiderea manifestaţiei sportive, primarul oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, a adresat cuvinte de încurajare sportivilor, urându-le success, şi “cei mai buni să câştige”.
Gazdele au prezentat o spectaculoasă demostraţie de Karate, iar trupa de dans modern New Style din Zalău a încântat publicul spectator cu evoluţia fetelor conduse de profesoara Roxana Dobocan.
Şimleuanii au avut, cum deja ne-au obişnuit, o evoluţie exemplară cucerind jumătate din trofeele puse în joc.
S-au comportat exemplar următorii sportivi :
Balla Ştefania
Balla Viktoria
Balyoki Richard
Bărnuţiu Roland
Dîrjan Vlad
Grădinaru Maria
Kasa Zsuzsanna
Man Andrada
Man Eduard
Rad Ciprian
Rad Nicolae
Rus Alin
Santăvan Cristina
Szelei Ştefania
Trinka Diana
dar şi ceilalţi au fost la înălţime prin prestaţia lor, obţinându-se în total 16 locuri I, 18 locuri II şi 17 locuri III, din totalul celor 32 de categorii .
La final, cei mai merituoşi au fost premiaţi de organizatori cu medalii, cupe şi diplome, iar primarul orasului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, împreună cu invitaţii săi au oferit tricouri tuturor ocupanţilor locurilor I .
Doresc să-i mulţumesc pe această cale domnului primar Septimiu Cătălin Ţurcaş, pentru că a fost alături de noi şi ne-a sprijinit, de asemenea mulţumesc tuturor celor care şi-au adus aportul la buna desfăşurare a competiţiei.
Una dintre dorinţele mai vechi ale noastre a fost reabilitarea parcului central, un parc îmbătrânit asupra căruia nu s-a intervenit deloc în ultimii 30 de ani. În acest context, începâd încă din anul 2007, în colaborare cu o societate comercială din Oradea s-a întocmit un studiu de fezabilitate în vederea accesării de fonduri prin Ministerul Mediului -Fondul de Mediu- Programul Naţional de Mediu de Îmbunătăţire a Calităţii Mediului şi a Spaţiilor Verzi în Localităţi.
Din păcate s-au întâmpinat greutăţi şi având în vedere finanţările restrânse repartizate autorităţilor acest proiect nu a obţinut finanţare. Însă, cu sprjinul unui şimleuan licenţiat în arte plastice şi decorative, am realizat un proiect care vizează reabilitarea şi reamenajarea parcului central. Este un proiect îndrăzneţ şi sunt convins că în următoarele 3 luni se va finaliza cu succes.
Se vor trasa alei noi, ce vor fi pavate cu dale de beton, se vor amplasa banci şi coşuri de gunoi şi se vor planta flori, scopul urmărit de conducerea primăriei fiind crearea unui loc de relaxare pentru cetăţenii oraşului. De asemenea, reţeaua de iluminat public din zona parcului va fi reabilitată şi modernizată, iar copacii îmbătrâniţi ce prezintă risc pentru cetăţeni vor fi tăiaţi.
Am prevăzut pe lista cu investiţii 200.000 lei pentru reamenjarea parcului şi cred că, datorită colaborării cu aceşti oameni, care doresc să-si pună în valoare cunoştinţele, acceptând provocarea noastră, vom arăta că se pot face lucrări frumoase cu bani puţini.
Câteva din lucrările ce urmează a fi realizate în acest proiect:
Reaşezarea spaţiilor verzi şi înlocuirea integrală a păturii verde;
Schimbarea mobilierului urban;
Delimitarea prin bordurare a spaţiilor;
Realizarea unei fântâni arteziene şi a unui sistem autonom de irigare;
Realizarea unui parc de joacă pentru copii.
Străzile din oraş
Continuând şi în acest an programul de reabilitare a străzilor din oraş primăria a realizat covorul asfaltic pe drumul care duce către ştrandul Termal şi ferma Grupului Şcolar Ioan Ossian .
Consider că în perioada de vară, ştrandul este “călcat” de mii de oameni, prin urmare este necesar ca drumul de acces către acesta să ofere condiţii bune de trafic rutier şi pietonal. În acelaşi timp şi evenimentele organizate de către Direcţia Agricolă la ferma Grupului Şcolar Ioan Ossian trebuie să beneficieze de un drum de acces de calitate.
Sistemul de canalizare al oraşului
În programul care vizează sistemul de canalizare al oraşului nu au fost incluse în prima fază câteva străzi centrale din oraş, prin urmare, am hotărât să realizăm din surse proprii sistemul de canalizare pentru străzile: Crasnei, Victor Deleu, Teiului şi Sucevei.
Am realizat studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic şi am alocat suma de 600.000 lei pe lista de investiţii pe anul 2009 pentru a îndeplini aceste obiective. Au fost scoase la licitaţie pe sistemul electronic de achiziţii publice (SEAP) realizarea de sisteme de canalizare aferente străzilor Crasnei, Teiului şi Sucevei urmând ca la începutul lunii iunie să fie scosă la licitaţie şi realizarea sistemului de canalizare pe strada Victor Deleu.
Avem în vedere realizarea de cămine cu branşamente de apă şi canalizare la limita fiecărei proprietăţi precum şi reţeaua stradală de apă şi canal. Sunt convins că aceste lucrări se vor desfăşura într-un termen relativ scurt ţinând cont de faptul că primăria oraşului este atât contractantul cât şi finanţatorul lucrărilor.
Oraşul de sub Măgura Silvaniei a sărbătorit, cu mult fast şi cu triplă semnificaţie ziua de 9 Mai, marcând:
Ziua Independenţei de Stat a României (132 de ani de la proclamarea acesteia de către Adunarea Deputaţilor),
Ziua Victoriei (64 de ani de la sfârşitul celui de-al doilea război mondial) Ziua Europei (serbată de 24 de ani).
Cu acest prilej, în instituţiile şi şcolile urbei s-au organizat numeroase activităţi, incluse în programe şi proiecte cu caracter educativ, cultural-artistic şi sportiv.
La şcoala Gimnazială “Silvania” echipa managerială compusa din prof. Angela Maria Lipo – director, prof. Delia Purghe – director adjunct şi prof. Mariana Ghile – consilier educativ, a organizat , printre altele, un interesant şi sugestiv proiect tematic intitulat “Ziua popoarelor”. S-au implicat un numar de 11 diriginţi şi colectivele de elevi de la clasele V – VIII, prezentând date geografice şi istorice, performanţe reprezentative, costume naţionale, tradiţii şi obiceiuri, precum şi preparate culinare din 11 ţări. De asemenea, în acelaşi context, a fost reprezentată şi Şcoala Gimnazială Pustă (director, prof. Alina Conţiş). Proiectul a fost monitorizat de prof. Mariana Ghile, prin cele 12 standuri particularizate la specificul ţărilor respective, unde au fost oferite cadouri şi preparate gastronomice.
În final, s-a dansat pe grupuri, în ritmul muzicii reprezentative a diferitelor ţări.
Activităţile dedicate Zilei de 9 Mai, au culminat, într-o splendidă şi îmbietoare adunare comemorativă în Parcul Cetăţii, din centrul oraşului, cu un program festiv, cuprinzând întregul ceremonial militar, religios şi civic, cu depuneri de coroane şi jerbe de flori, precum şi cu defilarea Gărzii de Onoare.
Despre semnificaţia şi importanţa Zilei de 9 Mai, în contextul celor trei ipostaze sărbătoreşti, au vorbit: prof. Dumitru Corbeanu – directorul Centrului Cultural Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului şi ing. Mircea Ciocian – director executiv în Instituţia Prefectului a judeţului Sălaj.
Programul cultural-artistic, prezentat de elevi ai şcolii “Silvania” şi Colegiului Naţional “Simion Bărnuţiu”, susţinuţi de membri Corurilor Bisericilor Ortodoxe nr. 1 şi nr. 2, sub conducerea prof. Traian Albu, a sensibilizat întreaga asistenţă, reunită în jurul Monumentului Eroilor, sub faldurile unduite semeţ ale Tricolorului Românesc şi ale Steagurilor Uniunii Europene şi oraşului Şimleu Silvaniei.
Clubul Copiilor din Şimleu Silvaniei a fost, în primele zile ale lunii mai, gazda simpozionului intitulat sugestiv “Valorificarea şi păstrarea tradiţiilor populare” moment inclus în şirul de evenimente prilejuite de “Zilele Tradiţiei”.
Simpozionul a reunit, într-un cadru ştiinţific, prestaţii artistice şi practice din mai multe regiuni ale ţării şi din Republica Moldova.
La deschiderea simpozionului, primarul oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin ţurcaş, a subliniat importanţa manifestării, aflate la cea de-a IV-a ediţie, reliefând rolul pe care îl are păstrarea tradiţiilor populare în contextul culturii europene contemporane şi insistând asupra valorificării acestot tradiţii spre a fi cunoscute de generaţiile viitoare, deoarece tradiţiile populare româneşti sunt parte integrantă a fiinţa noastre naţională contribuind pe deplin la menţtinerea identităţii neamului românesc în marea familie a naţiunilor lumii.
În cadrul simpozionului au fost prezentate peste 30 de comunicări care au oferit auditoriului un adevarat periplu al obiceiurilor din mai multe zone etnografice ale ţării şi ale comunităţilor româneşti de peste hotare, fiind scoase în evidenţă tradiţia şi modernitatea, modul în care acestea se întrepătrund şi se menţin în atât în mediul rural, cât şi în cel urban.
Discuţiile şi prelegerile au exemplificat cu precădere modul de perpetuare al obiceiurilor în etapele principale ale vieţii, respectiv naşterea, nunta şi moartea.
Sărbatorile creştine ale Crăciunului, Paştelor, Rusaliilor, Sf. Maria, etc. au constituit prilejul de a pune în scenă numeroase prezentări artistice şi culinare, prezentate la acest simpozion ca adevarate aspecte ale fiinţei tradiţionale româneşti.
Un moment inedit al simpozionului a fost reprezentat de lucrarea profesorilor Cristina şi Pompiliu Ciolacu de la Palatul Copiilor din Târgu-Jiu, judeţul Gorj, lucrare intitulată “Icoană de vatră în sudul Carpaţilor Meridionali”, interesant de audiat îndeosebi pentru modalitatea de prezentare, structurată într-un ritm poetic, pe un fond muzical de fluier.
Profesorul Valeriu Chiper, de la şcoala Mihail Sadoveanu din Chişinău, Republica Moldova, însoţit de vicepretorul capitalei moldovene, a oferit tuturor participanţilor un moment artistic referitor la “Practicarea vechilor obiceiuri populare în contextul marilor schimbări din societatea contemporană” , ajutat fiind de familia Bejenaru din localitatea Văleni, Republica Moldova, care a realizat partea practică a prezentării.
Frumuseţea şi unicitatea tradiţiilor ţăraneşti în anumite momente ale anului, cum ar fi perioada semănăturilor, au fost exemplificate foarte original de către profesorul Victor Pintea, de la Clubul Copiilor din Jibou, acesta punând accent pe valorificarea scenică a obiceiului popular de pe valea Someşului denumit “Craiul Sămănătorilor”.
Obiceiul încondeierii oualor de Paşte a fost prezentat de către eleva Simona Noaptes, din localitatea Vintileasca, judeţul Vrancea în cadrul îndeletnicirilor tradiţionale săteşti.
Un alt moment deosebit de interesant în cadrul simpozionului, moment intitulat “Rromii şi blestemul”, a fost prezentat de către profesoarele Alina Contiş şi Daciana Lucaciu de la Şcoala Gimnazială din Pustă Vale.
Elemente ale “Factorului ancestral în folcloristica plaiului unghean” au fost prezentate de către profesoara Galina Moraru din Ungheni, Republica Moldova.
Profesorul etnolog şi cercetător al vechilor obiceiuri populare, domnul Pamfil Bilţiu, a exemplificat “substratul mitico-magic al obiceiurilor de primăvara din Maramureş”, iar profesoara Rozalia Filip de la Clubul Copiilor din Cehu Silvaniei, alături de trei eleve, a prezentat câteva tehnici culinare şi renumita “paleucă”, o mâncare tradiţională pregătită în perioada Craciunului în Giurtelecul Hotodului din Satu Mare.
Directorul Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei, prof. Gavril Neaga, a prezentat lucrarea “Sărbătoarea Paştelor Morţlor în satul Drighiu, judeţul Sălaj”, lucrare care detaliază ritualul sărbătoririi paştelor morţilor (Păştiţele) în această localitate, un adevărat tezaur de tradiţii populare.
Important de menţionat este faptul că simpozionul a fost “acompaniat” de veselie, curiozitate etno-folclorică şi tradiţionalism din partea tuturor participanţilor, toate acestea fiind însoţite de preparate culinare tradiţionale.
La 90 de ani, de când această instituţie de învătământ îşi deschidea porţile, suntem tentaţi să privim in albumul cu fotografii, să răsfoim arhive, să privim în trecut cu mândrie şi să ne facem planuri de viitor. Succesele din trecut ne fac mândri dar în acelaşi timp ne impun să facem cinste acestei instituţii prin rezultatele nostre prezente şi viitoare. De fiecare dată când prezentăm file din istoria Colegiului ne aducem aminte de foştii elevi, actualmente profesionişti în diferite domenii, medicină, economie, învăţământ, cercetare, artă, şi probabil, ar trebui să ne facem griji în ceea ce priveşte prezentul şi viitorul, în contextul situaţiei economice generale şi al intresului destul de scăzut al elevilor pentru performanţă.
Din fericire la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” (CNSB) nu se întâmplă astfel iar acest lucru este demonstrat, în fiecare an, de elevii noştri care reuşesc să obţină rezultate deosebite la concursurile şcolare şi de către profesorii care le coordonează paşii. Din fericire, la CNSB, elevii sunt interesaţi să studieze, să obţină performanţe deosebite şi să se afirme în cât mai multe domenii.
Tocmai de aceea foarte frecvente sunt cazurile în care acelaşi elev are rezultate foarte bune la nivel judeţean sau chiar naţional la mai multe discipline, sau are şi talent artistic. Bineînteţes că elevii au norocul de a fi coordonaţi de profesori sufletişti, care dedică ore întregi din timpul lor pregatirii acestora. Un numar de 20 dintre elevii colegiului ne-au rezervat surprize plăcute reuşind să se califice la faza naţională a concursurilor şcolare pe discipline şi pregătindu-se în continuare pentru a obţine rezultate cât mai bune şi la acest nivel.
Iată-i pe cei cu care se mândreste colegiul nostru şi disciplinele la care ei vor încerca să-şi confirme valoarea la nivel naţional:
Elev
Clasă
Disciplină
Pop Daniel Constantin
a IX-a C
Fizică
Nagy Edit
a IX-a B
Limba maghiară
Vadas Henrietta
a IX-a B
Feher Zsuzsanna
a X-a B
Szucs Orsolya
a XII E
Pop Daniel Constantin
a IX-a C
Matematică
Tulbure Diana Doina
a XI-a C
Ţurcaş George Cătălin
a XI-a C
Lucacs Anett
a X-a F
Concursul de matematică “Adolf Haimovici”
Sârca Alina Oana
a XII-a G
Pădurean Vlad
a IX-a C
Biologie
Antal Ionuţ
a XII-a D
Supuran Viviana
a IX-a A
Limba latină
Crăciun Ioana
a X-a A
Pop Livia Delia
a XII-a G
Discipline economice
Talpoş Loredana Maria
a IX-a A
Geografie
Pop Emilian
a IX-a A
Religie
Sârca Monica
a XII-a A
Bakai Anita Eva
a X-a B
Şah
Antal Alin
a XII-a D
Dintre cei care deţin cartea succesului îl amintim pe George Cătălin Ţurcaş, din clasa a XI-a C, elev care a început anul şcolar printr-un succes răsunător, cucerind medalia de argint la un concurs internaţional de matematică din China la care au participat elevi din 30 de tări. El şi-a continuat parcursul obtinând premii întai la Sesiunea interjudeţeană de comunicări stiintifice “Faţă-n faţă cu adevărul”, de la Baia Mare (Titlul lucrării a fost: “Combinatorica complexă”, lucrare la care a colaborat cu eleva Diana Tulbure); la Concursul interjudeţean de matematică “Teodor Topan”, de la Şimleu Silvaniei; la Concursul Taberei de Matematică, de la Zalău; la etapa a 2-a a Concursului Evaluare în Educaţie (şi calificare la etapa natională); la Olimpiada Natională de Matematică, etapa judeteană ( 7 martie 2009). În plus el a mai participat la numeroase concursuri de matematică online, concursuri concepute de profesori de specialitate şi foşti olimpici.
Alţi elevi reuşesc să se afirme în mai multe domenii, iar exemplele sunt destul de numeroase: Daniel Pop, din clasa a IX-a C, elev care a reuşit să obţină locul I şi să se califice la faza naţională atât la matematică cât şi la de fizică, dar care participă şi la programe artistice folclorice în calitate de interpret, Vlad Pădurean, clasa a IX-a C, care s-a calificat la faza naţională la biologie şi a obţinut şi locul II la faza judeţeană la limba engleză, sau Sârca Monica, clasa a XII-a A, calificată la faza naţională la disciplin Religie şi care a obţinut şi locul III la Limba franceză.
NOI , CEI DIN CNSB LE URĂM SUCCES ŞI AVEM ÎNCREDERE ÎN EI.
La primăria oraşului Şimleu Silvaniei a avut loc în 9 aprilie 2009 festivitatea de premiere a elevilor de la unităţile de învăţământ din urbea de la poalele Măgurii, care s-au calificat la etapele naţionale ale olimpiadelor şcolare. Primarul oraşului Şimleu Silvaniei, Septimiu Ţurcaş, a declarat că în acest an au fost premiaţi “un numar record” de elevi, mai exact 36.
Printre premianţi s-au numarat cei 10 componenţi ai echipei de volei ai Şcolii Gimnaziale “Silvania”, care au obţinut premiul I la etapa judeţeană şi zonală şi premiul V la etapa naţională. De asemenea, a mai fost premiat un elev, care deşi nu va pleca la faza naţională a olimpiadei de informatică, din cauză că cel care a obţinut premiul I este tot un sălăjean, primarul Şimleului a considerat că pentru meritele deosebite, merită acest “cadou”.
Cei 10 componenţi ai echipei de volei au primit câte 100 de lei, iar olimpicii au primit câte 200 de lei, toţi primind şi diplome de excelenţă din partea autorităţilor. Potrivit primarului Septimiu Ţurcaş, festivitatea de premiere a devenit deja o tradiţie, în ultimii patru ani tinerii şimleuani fiind recompensaţi de primărie pentru rezultatele obţinute.
“Sunt foarte bucuros că în ultimii ani sala în care are loc premierea elevilor olimpici devine tot mai neîncăpătoare. Din ce în ce mai mulţi elevi ne reprezintă oraşul la olimpiadele naţionale şi pentru acest lucru nu pot decât să fiu mândru”
Această partidă, un adevărat derby al Seriei A2 Vest, se anunţa interesantă, cel puţin prin dorinţa (exprimată) braşovenilor, aceea de a produce o surpriză, pentru că aceştia l-au avut “în delegaţie” şi pe renumitul antrenor de volei Tănase Tănase. Simleuanii au rămas, însă, impasibili la astfel de zvonuri şi intenţii, obţinand o preţioasă şi meritată victorie, în 69 de minute. În primul set, ai noştri (după egalitatea de 5-5) au etalat un joc foarte bun, spectaculos, chiar de excepţie.
Evoluând cu multă dezinvoltură, ei au construit acţiuni eficiente în atac şi s-au apărat remarcabil prin blocaje şi recuperări în linia a doua. De aceea, cursul scorului (13-6, 18-8, 20-10, 23-12) şi, mai ales, câştigarea setului la 13, au pus în evidenţă un bun registru tehnic şi tactic al localnicilor, dobândit prin implicarea majoră a antrenorului Mircea Abraham şi monitorizarea directorului tehnic Teofil Chiş. Din păcate, în următoarele două seturi gazdele, pe cât de încrezătoare în calităţile voleibalistice şi pe atât de automulţumite, au intrat – parcă – în jocul oaspeţilor.
După ce, aproape jumătate din setul secund, jocul a fost echilibrat (scor: 6-6 şi 11-11), sălăjenii s-au distanţat la patru-cinci puncte: 16-12, 18-13. Cum spuneam, relaxarea lor a dus relansarea braşovenilor în joc şi la apropierea lor la un punct de şimleuani (17-18). Totuşi, indicaţiile primite de la conducerea tehnică au dat rezultatele scontate şi cele două-trei puncte avans (20-18, 22-19, 23-20) le-au permis gazdelor să se impună la limită: 25-23. Cam acelaşi lucru s-a petrecut şi în ultimul set, pentru că după 6-3, 8-5 şi 9-6, şimleuanii s-au văzut egalaţi la 10. Din nou, a intervenit “mobilizarea” gazdelor, care au păstrat un avans liniştitor de patru puncte (15-11, 18-14, 22-18, 24-20), adjudecandu-şi setul la 22.
Despre meci, Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele C.S. Phoenix, a declarat:
“După cum s-a văzut, a existat o altă abordare a meciului din partea noastră, una pozitivă, sub multe aspecte. Braşovenii au venit cu gândul să ne bată cu 3-0, aşa au afirmat. şi, asta, fiindcă ne-au filmat la multe partide şi ne-au studiat jocul. Băieţii au avut o uşoară relaxare după un prim set admirabil, în care şi-au arătat valoarea, dar au putut să revină şi să se impună tactic în finalurile ultimelor două seturi. îi felicit pe toţi. De aceea, mergem la Braşov, miercuri 8 aprilie, hotărâţi să jucăm doar două meciuri cu ei şi să rămânem pe primul loc în serie”.
La CS Phoenix au jucat: Mihai Silaghi, Marius Mascovits ( Andrei Harlişca), Cristian Boroianu, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Dejan Bocereg), Emanuel Lung (Silviu şuşon) şi Adrian Holhoş – libero.
Au arbitrat corect şi autoritar:
– Ioan Bogendorfer (Cluj-Napoca) – principal
– Răzvan Lupuţan (Baia Mare) – secund
– Marin ştefan (şimleu Silvaniei) – scorer
– Ionuţ Buciu (Zalău) – asistent
– Viorel Lucaciu (Zalău) – asistent
Director de concurs şi crainic, Nicolae Ilieş – secretarul C.S.Phoenix.
Proiect de servicii integrate socio-medicale pentru vârstnici dependenţi şi cu risc de dependenţă
Consiliul Local al oraşului Şimleu Silvaniei în parteneriat cu Asociaţia “Centrul de Îngrijire şi Asistenţă SILVANIA” derulează începând cu data de 2 decembrie 2008 proiectul de sprijinire a vârstnicilor de pe raza oraşului Şimleu Silvaniei şi a localităţilor aparţinătoare pentru depăşirea problemelor socio-medicale specifice vârstei acestora. Acest proiect este finanţat de Uniunea Europeană în cadrul Programului “Coeziune Economică şi Socială – PHARE 2006, Componenta Servicii Sociale.
Proiectul urmăreşte creşterea gradului de integrare a persoanelor vârstnice dependente în conformitate cu strategia naţională pentru protecţia persoanelor vâstnice prin înfiinţarea unor servicii integrate de calitate socio-medicale şi de recuperare la domiciliu şi în centru.
Vor primi gratuit servicii socio-medicale un număr de:
10 de persoane vârstnice dependente fără discriminare pe criteriul apartenenţei etnice, religie, gen etc. ce vor beneficia de servicii integrate socio-medicale şi recuperare la domiciliu, respectiv.
80 de persoane vârstnice dependente sau cu risc de dependenţă ce vor beneficia de asistenţă socio-medicală şi recuperare în centrul amenajat la adresa str. M. Sadoveanu nr. 23.
Personalul care va fi implicat în furnizarea de servicii se compune din: asistent social, medici, asistent medical, kinetoterapeut, îngrijitori la domiciliu.
Bugetul total al proiectului este de 138.000 Euro din care 124.200 Euro provin din finanţare Phare respectiv 13.800 Euro din contribuţia Consiliului Local al oraşului Şimleu Silvaniei.
Aceste fonduri vor asigura funcţionarea Centrului de Îngrijire, Asistenţă şi Recuperare Socio-Medicală pe durata unui an precum şi amenajarea şi dotarea unei săli de kinetoterapie şi a două cabinete de consiliere medico-socială. Se aşteaptă ca implementarea proiectului să aibă un impact pozitiv asupra beneficiarilor şi anume să contribuie la:
Creşterea calităţii vieţii persoanelor vârstnice;
Creşterea mobilităţii fizice, a siguranţei în deplasare, diminuarea riscului de accidente ca urmare a motricităţii reduse;
Creşterea gradului de coeziune socială la o mai bună comunicare cu persoanele vârstnice;
Diminuarea riscului de instituţionalizare a persoanelor vârstnice, diminuarea numărului de internări;
Menţinerea vârstnicilor în familie respectiv în comunitate;
Creşterea gradului de integrare a vârstnicilor în comunitate;
Prevenirea agravării gradului de dependenţă a acestora.
Detalii privind derularea proiectului pot fi obţinute la sediul Centrului, str. M. Sadoveanu nr. 23, Trestian Alexandru, tel: 0260 674 188, mobil: 0724 512 341.
Zilele trecute Cercul Militar Şimleu Silvaniei a devenit neîncapator la întâlnirea cu umorul de calitate. Iubitorii de literatură, elevi ai Colegiului Naţional “Simion Barnuţiu”, profesori, pensionari, cadre militare, şi mulţi şimleuani dornici de o clipa de umor şi adevăr s-au întalnit cu binecunoscutul scriitor Cornel Udrea, conf. univ. dr. Cristian Cheşuţ, şeful secţiei design de la Universitatea clujeană, cel care semnează grafică cărţilor şi cunoscutul umorist sătmarean Sorin Tănase. Întreaga întâlnire s-a desfaşurat sub semnul umorului, a bunei dispoziţii, deschiderii spre adevăr, cele peste două ore trecând parca într-o clipă. Despre viaţa şi activitatea celui care a ridicat umorul la rang de adevăr axiomatic, a vorbit prof. Dumitru Corbeanu, directorul Centrului Cultural, iniţiatorul manifestării, care a subliniat că, la cei 62 de ani pe care îi va implini pe 27 martie, Cornel Udrea a devenit, aşa cum remarca mass-media “un bun naţional”. Cele 64 de cărţi, , teatru rodiofonic şi de televiziune, peste 40 piese de teatru, 10 monografii, albume radio, autor-coordonator de lucrări, coautor şi “tată” de producţii scenice, îi conferă cu prisosinţă acest apelativ.
Scriitorul este în acelaşi timp un remarcabil poet, prozator, dramaturg, om de radio şi de televiziune, dând mereu dovada deplinei maturităţi creatoare şi a unei energii debordante cu care reuşeşte să-i contamineze pe toţi cei din jur. El este ca o boală contagioasă, oriunde merge îmbolnaveşte pe cei din jur cu virusul umorului.
Deşi , scrie cu peniţa înmuiata în acid sulfuric pe sufletul omului, el nu răneşte, te face să te identifici, să te recunoşti în personajele sale, să-ţi recunoşti propriile “perle” din vocabular. Umoristul confirmă din plin adevarul celebrei expresii a lui Horaţiu din Satirae : “Ridentem dicere verum – să spui adevarul râzând” Uzitează de un umor spontan, nu căutat, nu forţat, care curge pur şi simplu , ca la Caragiale, comicul de situaţie, limbaj, nume, etc., abundă la tot pasul. Adeptul titlurilor oximoronice, Cornel Udrea şochează înca de la primul contact cu cititorul. Cine nu işi mai aminteşte cum circula in urma cu 30 ani volumul “Obiceiuri de nuntă la cangurii şchiopi”?
Iată câteva titluri care vorbesc de la sine : Verişorii siamezi, Marele zid chinezesc german, Clepsidra cu minutare ( volum de proză umoristică editat în premieră universală în limbajul Braile pentru nevăzători), Reproducerea la bufniţele împăiate, De serviciu la clepsidră, Lebada mahmură, Privighetoarea ciocuşă, Ciroza la ţânţari, Umflaţi-l pe Mozart, pianul rămâne, Românul brusc, Dincolo, pe malul acesta, Aut Caesar, ofsaid nihil, Cufărul Pandorei, Transsiberianul de Feteşti, La pas cu deltaplanul, Duminica de luni, Salina de cărbune, Românie dragă, Elveţia mea, Aminteşte-mi să te uit…, Cu peştele-n lesă, Fericiţi cu procură, Vişinata de afine, Muşte cu cearcăne, Bocancul de paraşutist al Cenuşeresei, Recurs la judecata de apoi, Pygmalion cu termen redus, Noaptea la lumina zilei, Capra cu trei nurori, Impozit la sentimente, Raiul, prima pe dreapta, etc.
De remarcat că cele 40 piese de teatru sunt jucate pe toate scenele ţării şi pe scenele teatrelor din Franţa, Serbia, Ungaria, Danemarca, Suedia, Spania, Croaţia. Profesorul Octavian Guţu, fost coleg de facultate cu maestrul Cornel Udrea, a facut an amplu şi pertinent tablou al scriitorului clujean şi a condus discutiile purtate între participanţi şi invitaţi, a semnalat apariţia “calda – editia 2009” a celor doua volume ale lui Cornel Udrea “Oameni de unică folosinţa – teatru la vedere” şi “Ciuperci potabile – metafizică la purtător”, periodic pigmentate cu snoave, bancuri si umor de calitate mult gustate de asistenţă, la care şi-au adus din plin contribuîţa cei trei invitaţi.
Membru al Uniunii Scriitorilor din România, rector al Academiei de umor “Răzeşu” Suceava şi membru al Asociaţiei Ziariştilor Profesionişti din România, Cornel Udrea are un impresionant palmares de titluri, premii, distincţii şi diplome fiind prezent în toate dicţionarele şi cărţile de referinţă ale tuturor bibliotecilor.
“O lume fără umor ar fi ca o baladă tristă de greier şchiop pe care-l doare o măsea. Avem lângă noi un mare enervant de cunoscut, Cornel Udrea. Toţi nechemaţii fac din umor bici de foc, iar domnia sa continuă să facă din umor declaraţie de dragoste faţă de oameni. Elevii şi toţi cei prezenţi aici, vor savura un sâmbure de artă adevărată, semnată Cornel Udrea, cel care nu şi-a uitat umorul din facultate”
a spus prof. Octavian Guţu.
Întreaga activitate s-a transformat într-un veritabil “show-umoristic”, la care şi-au adus contribuţia şi conf.univ.dr. Cristian Cheşuţ, precum şi umoristul Sorin Tănase, (cel care-l însoţeşte pe maestrul Cornel Udrea la lansările de carte).
Despre literatul Cornel Udrea, despre generoasa sa creaţie şi, mai ales, despre beneficul efect reverberatic pe care-l are aceasta asupra cititorilor, au vorbit: ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, umoristul sălăjean Ioan Seleşi şi prof. Sanda Chirică, de la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”. Iar întrebările punctuale ale elevilor şi răspunsurile, pe cât de pertinente, pe atât de moralizatoare ale prodigiosului “om de litere”, au conturat un “medalion-literar” de excepţie.
În ceea ce-l priveşte, în expozeul domniei sale, maestrul Cornel Udrea s-a întrecut pe sine, etalând calităţi incontestabile, menite să demonstreze valoarea educativă a umorului în configuraţia complexă a literaturii române contemporane. “Prin prezenţa dumneavoastră aici, s-a îngropat o prejudecată, aceea că pe tineri nu-i poţi atrage cu umorul! Sunt bucuros să fim împreună, să dezbatem un tratat de umor real şi nu numai. Cei care doriţi un sfat, un sprijin, o colaborare din partea mea, o puteţi face oricând. Şi, în acest
context şi cadru organizatoric, sper să ne mai întâlnim, în folosul tuturor” a mai spus Cornel Udrea.
Primarul oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş a mulţumit invitaţilor pentru clipele de destindere, onoarea de a fi oaspeţii oraşului şi a reiterat invitaţia de a veni şi cu alte ocazii. A fost o întalnire de suflet, cei prezenţi apreciind în cuvinte superlative atât iniţiativa aducerii invitaţilor la Şimleu, cât şi înalta şi superba lor prestaţie
Partea a doua a zilei s-a desfăşurat la recent renovata cabana “Brădet” invitaţii fiind oaspeţii domnului ing. Cristian Bilţ, directorul general al grupului de firme Simex, unde în prezenţa colectivului managerial, oameni de afaceri, intreprinzători particulari şi personalităţi şimleuane ale vieţii economice, sociale şi politice, s-a reluat prezentarea celor trei, s-a purtat un dialog vesel având ca protagonist debordanta personalitate a comicului sătmărean Sorin Tănase. Subliniind faptul că în persoana lui Cornel Udrea întâlnim scriitorul şi omul de televiziune care nu a făcut niciodată rabat de la ora exactă a conştiinţei sale şi a sufletului său, domnul prof. Dumitru Corbeanu, i-a conferit acestuia Diploma de excelenţă pentru contribuţia deosebită adusă la cultivarea şi păstrarea nealterată a umorului la români, iar umoristului Sorin Tănase Diploma de onoare pentru nobila pasiune de a culege, păstra şi transmite generaţiilor viitoare valorile inestimabile ale umorului românesc strămoşesc
Te punem la curent cu tot ce contează în orașul Șimleu Silvaniei!
Acest site utilizează cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți în regulă, dar puteți renunța, dacă doriți. Setările cookieACCEPT
Politica de confidențialitate și cookie-uri
Prezentarea generală a confidențialității
Acest site utilizează module cookie pentru a vă îmbunătăți experiența în timp ce navigați pe site. Din aceste cookie-uri, cookie-urile clasificate ca necesare sunt stocate în browser-ul dvs., deoarece sunt esențiale pentru funcționarea funcțiilor de bază ale site-ului. De asemenea, folosim module cookie de la terțe părți care ne ajută să analizăm și să înțelegem cum utilizați acest site web. Aceste cookie-uri vor fi stocate în browserul dvs. numai cu acordul dvs. De asemenea, aveți opțiunea de a renunța la aceste cookie-uri. Dar renunțarea la unele dintre aceste cookie-uri poate avea un efect asupra experienței dvs. de navigare.
Cookie-urile necesare sunt absolut esențiale pentru ca site-ul să funcționeze corect. Această categorie include numai cookie-urile care asigură funcționalitățile de bază și caracteristicile de securitate ale site-ului web. Aceste cookie-uri nu stochează informații personale.