Configuraţia Seriei A2 Vest a suferit modificări, prin retragerea echipei CNE LAPI Dej şi înscrierea formaţiei Clubului Sportiv Şcolar nr 2 din Baia Mare. Astfel, şimleuanii s-au pregătit şi s-au deplasat în capitala Maramureşului numai cu gândul la victorie, având în vedere experienţa lor competiţională. Singura dificultate o reprezenta absenţa unor jucători, din motive diverse. În acest context, lotul şimleuanilor s-a rezumat la opt persoane (!), din care a făcut parte şi conducerea: Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele clubului, Teofil Chiş – directorul tehnic şi Mircea Abraham – antrenorul echipei. Cu toate acestea, ai noştri au obţinut victoria scontată după, doar, o oră de joc efectiv.
Primul set a fost adjudecat uşor de oaspeţi (25-14, după un sfert de oră de joc), beneficiind de avansul de opt-nouă puncte: 13-5, 16-8, 21-12. Setul secund, însă, a fost de-a dreptul dramatic, prin evoluţia scorului. Fiecare combatantă a fost la conducere pe tabela de scor, s-a văzut egalată, revenind, apoi, în avantaj. În schimb, spre final,de la un punct diferenţă (19-20), sălăjenii s-au văzut în imposibilitatea câştigării acestui act: 19-24 ! Cum-necum, ai noştri s-au mobilizat exemplar şi – cu Harlişca la serviciu, cu Kis, Abraham şi Năstase la fileu – au egalat la 24, impunându-se, apoi, în prelungiri cu 29-27 ! Aşadar, spre meritul lor, şimleuanii au anulat şase mingi de set gazdelor, demoralizându-i pe maramureşeni. Aşa se face că ei n-au mai rezistat presiunii oaspeţilor, care , acumulând trei-patru puncte în partea a doua a setului al treilea (14-11, 17-14, 22-18), au câştigat cu 25-22.
“A fost o victorie meritată, pentru care felicit întreaga echipă. Cu excepţia setului doi (greşeli de preluare, pe un fond de subestimare a adversarului), am controlat în permanenţă jocul. Totuşi, tinerii jucători băimăreni, pentru vârsta şi nivelul lor, joacă bine. Ne-au lipsit câţiva jucători cu probleme familiale, iar cadeţii cu dublă legitimare s-au deplasat la Topliţa. Pe ansamblu, cred că jucăm – de la meci, la meci – mai bine, fapt îmbucurător şi dătător de speranţe, peste două săptămâni, în întâlnirea cu principala contracandidată la titlu, Rapid Bucureşti”.
Prof. Marin ȘTEFAN,
Publicist, Șimleu Silvaniei
După victoria de prestigiu de la Arad, nimic nu prevestea un meci greu, dificil, în tabăra şimleuanilor. Mai ales, când aceştia conduceau cu 2-0 la seturi şi aveau 7-4 în setul al treilea. Atunci, conducerea clubului, zecile de spectatori fideli din Sala de Sport a Grupului şcolar Agricol “Ioan Ossian” şi, chiar, jucătorii “vedeau” – deja – o tabelă de scor închisă la 3-0, la seturi.
Finalul a fost, însă, unul fericit pentru sălăjeni, obţinând victoria mult dorită, chiar dacă ea a fost la limită (3-2), cu un punctaveraj general de doar trei puncte în plus (101 – 98 !), după aproape două ore de joc.
Oraşul Şimleu Silvaniei, urbea sălăjeană de la poalele Măgurii Ţării Silvaniei cu un statut cultural-spiritual, pe cât de autentic, pe atât de invidiat, a fost zilele trecute în sărbătoare. Aici, în “Oraşul şcolilor” (cum îl numea Mircea Maliţa, fost ministru al Invăţământului), Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” şi-a sărbătorit cea de-a 90 aniversare !
Cei 90 de ani de existenţă ai Colegiului Naţional “Simion Bărnuţiu” (Liceul Teoretic “Simion Bărnuţiu”, Şcoala Medie Mixtă – denumirile de până în anul 2004) au fost marcaţi prin activităţi diverse, cu un vast conţinut teoretic şi practic. Programul de două zile al acestora a cuprins: ore educative comemorative; depunerea unei jerbe omagiale la bustul marelui cărturar, gânditor şi om politic Simion Bărnuţiu – patronul spiritual al colegiului; careu festiv; luări de cuvânt; simpozioane tematice; vizitarea colegiului şi a ineditei expoziţii omagiale “remember”- pentru cei plecaţi la Cer, în lumea drepţilor; înmânarea “Diplomei de Recunoştinţă şi Mulţumire” pentru cei pensionaţi – profesori şi personal didactic auxiliar; momente cultural-artistice şi mese festive.
În acest context, au fost evidenţiate realizările performante de-a lungul anilor, cele prin care această prestigioasă instituţie de educaţie a devenit cunoscută peste graniţele judeţului Sălaj şi, chiar, ale ţării. Da, şi peste hotarele României, prin olimpiadele şi concursurile şcolare internaţionale şi proiectele europene. Astfel, fostul elev Takacs Constantin Nicolae, medaliat cu aur la Olimpiada de chimie de la Kiel (Germania, 2005), a absolvit anul acesta Yale University din Statele Unite ale Americii, fiind doctorand al Universităţii Rockefeller din New York. Apoi, Cătălin Ţurcaş – elev în clasa a XII-a, a obţinut Medalia de Argint la Concursul de matematică “China Western Mathematical Olympics – 2008”, participând şi la programul de pregătire “Awesome Math” de la Universitatea Stanford (SUA, 2009). În plus, elevii şi profesorii colegiului au participat la nouă proiecte europene Socrates – Comenius, pe diferite teme, având parteneri şcolari din 16 ţări. Alte performanţe deosebite: 92 % elevi absolvenţi admişi în învăţământul superior, 23 premii şi menţiuni la faza naţională a olimpiadelor şcolare şi 378 la faza judeţeană.
De-a lungul celor două zile, a fost reliefat modul în care şcoala – prin elevii şi slujitorii ei devotaţi – a parcurs cele nouă decenii de existenţă, cu greutăţile inerente în perioade critice, dar, mai ales, cu realizările de seamă pe tărâmul instructiv-educativ, cel de dezvoltare a abilităţilor de formare a unor reale capacităţi pentru viaţă la tinerele generaţii de elevi. Aceasta, a fost, este şi va fi posibil, pentru că şcoala fiinţează prin profilele: umanist (filologie, limbi moderne etc.), real (matematică-informatică, ştiinţe ale naturii etc.) şi servicii (tehnician în activităţi economice, bancare şi comerciale). Colegiul dispune de patru cabinete, patru laboratoare, şase săli de specialitate, bază sportivă adecvată şi un modern Centru de Documentare şi Informare.
Tot ceea ce s-a realizat aici, s-a petrecut într-un perimetru al tradiţiei şi modernităţii, într-o “Şcoală europeană”, titlu recunoscut şi conferit de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, în 5 iunie 2007. Iar, cele două zile de sărbătoare autentică s-au constituit într-o punte virtuală între generaţiile de elevi şi profesori, spre binele educaţiei româneşti şi în folosul tuturor. Un rezumat pilduitor este oferit de breviarul Tradiţie şi modernitate într-o “ŞCOALă EUROPEANă” (368 de pagini !), realizat de Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”, sub coordonarea domnului profesor Teodor Crişan – directorul instituţiei, cu sprijinul Editurii “Caiete Silvane” din Zalău. De fapt, domnul profesor Teodor Crişan a fost un regizor complet şi incontestabil al tuturor activităţilor dedicate sărbătoririi a 90 de ani de existenţă a colegiului, sprijinit impecabil de colegi şi elevi. Mulţumiri şi felicitări sincere, domnule director ! La mulţi ani, Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei !
Tradiţionala manifestare a limbii şi portului popular românesc de pretutindeni, a cântecului şi jocului popular, sub multiple interpretări, a reunit peste 400 de participanţi, reprezentând 17 ansambluri folclorice din ţară şi de peste hotarele ei. Astfel, au fost prezente formaţii din: Zalău, Tăşnad (judeţul Satu Mare), Beiuş (jud. Bihor), Vintileasca (jud. Vrancea), Suceava, Osica de Jos (jud. Olt), Republica Moldova (trei formaţii), Bulgaria, Serbia (două formaţii: din Banatul Sârbesc şi Valea Timocului), Ucraina (patru formaţii), precum şi Ansamblul “Barcăul” din cadrul Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei.
Festivalul a debutat vineri, 17 iulie 2009, la Primăria oraşului Şimleu Silvaniei, printr-o primire protocolară emoţionantă, încărcată de reale sentimente de preţuire a participanţilor, unde Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul urbei, ministrul secretar de stat Eugen Tomac – Departamentul pentru relaţiile cu românii de pretutindeni, profesorul Gavril Neaga – directorul Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei, personalităţi şimleuane şi sălăjene, au ascultat mesajul reprezentanţilor fiecărei formaţii, vorbindu-le, la rândul lor, despre scopul şi importanţa acestui mare eveniment cultural – artistic al românilor de pretutindeni.
Apoi, fiecare formaţie participantă şi-a etalat valorosul repertoriu, într-un inedit spectacol cultural-artistic, până după miezul nopţii, sub coordonarea şi prezentarea profesoarei Cornelia Neaga de la Clubul Copiilor. Sâmbătă, după excursia la Grădina Botanică din Jibou, a fost prezentat un program cultural-artistic la ştrandul Termal “Trifan” din Şimleu Silvaniei. Duminică, s-au desfăşurat alte două spectacole: unul la Staţiunea Balneară Boghiş, iar altul – din nou – pe scena oraşului, instalată la Podul Nou.
Primăria Şimleu Silvaniei a depus la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei un proiect pentru reabilitarea termică a şapte blocuri de pe strada Partizanilor, costurile lucrărilor urmând să fie suportate 50 la sută din alocaţii de la bugetul de stat, 30 la sută din bugetul local, iar diferenţa de 20 de procente de asociaţiile de proprietari.
Proiectul prin care Primăria Şimleu Silvaniei intenţionează să reabiliteze şi să modernizeze Casa Orăşenească de Cultură a fost selectat, între primele patru la nivel naţional, pentru etapa I de finanţare de către Compania Naţională de Investiţii (CNI) pe Programul Prioritar Naţional de Reabilitare, Modernizare şi Dotare a Aşezămintelor Culturale. Programul respectiv este unul dintre cele mai noi demarate de Compania Naţională de Investiţii şi vizează facilitarea accesului populaţiei din micile centre urbane la evenimente culturale.
Î


Mulţumit de rezultat, dar şi de faptul că implicând membrii organizaţiei locale PD-L, atât pentru contribuţiile financiare cât şi pentru reamenajarea propriu-zisă, costurile s-au situat la un nivel satisfăcător, edilul oraşului Şimleu a decis să repete acest efort în perioada imediat următoare.