All posts by Administrator

CSS 2 BogdanLact Baia Mare – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 (-14, -27, -22)

Configuraţia Seriei A2 Vest a suferit modificări, prin retragerea echipei CNE LAPI Dej şi înscrierea formaţiei Clubului Sportiv Şcolar nr 2 din Baia Mare. Astfel, şimleuanii s-au pregătit şi s-au deplasat în capitala Maramureşului numai cu gândul la victorie, având în vedere experienţa lor competiţională. Singura dificultate o reprezenta absenţa unor jucători, din motive diverse. În acest context, lotul şimleuanilor s-a rezumat la opt persoane (!), din care a făcut parte şi conducerea: Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele clubului, Teofil Chiş – directorul tehnic şi Mircea Abraham – antrenorul echipei. Cu toate acestea, ai noştri au obţinut victoria scontată după, doar, o oră de joc efectiv.

Ei au întâmpinat o rezistenţă dârză din partea tinerilor voleibalişti băimăreni în setul al doilea, pe care l-au câştigat, cum spuneam, datorită plusului de experienţă competiţională.
Primul set a fost adjudecat uşor de oaspeţi (25-14, după un sfert de oră de joc), beneficiind de avansul de opt-nouă puncte: 13-5, 16-8, 21-12. Setul secund, însă, a fost de-a dreptul dramatic, prin evoluţia scorului. Fiecare combatantă a fost la conducere pe tabela de scor, s-a văzut egalată, revenind, apoi, în avantaj. În schimb, spre final,de la un punct diferenţă (19-20), sălăjenii s-au văzut în imposibilitatea câştigării acestui act: 19-24 ! Cum-necum, ai noştri s-au mobilizat exemplar şi – cu Harlişca la serviciu, cu Kis, Abraham şi Năstase la fileu – au egalat la 24, impunându-se, apoi, în prelungiri cu 29-27 ! Aşadar, spre meritul lor, şimleuanii au anulat şase mingi de set gazdelor, demoralizându-i pe maramureşeni. Aşa se face că ei n-au mai rezistat presiunii oaspeţilor, care , acumulând trei-patru puncte în partea a doua a setului al treilea (14-11, 17-14, 22-18), au câştigat cu 25-22.
Teofil Chiş – directorul tehnic al clubului şimleuan, declara:
“A fost o victorie meritată, pentru care felicit întreaga echipă. Cu excepţia setului doi (greşeli de preluare, pe un fond de subestimare a adversarului), am controlat în permanenţă jocul. Totuşi, tinerii jucători băimăreni, pentru vârsta şi nivelul lor, joacă bine. Ne-au lipsit câţiva jucători cu probleme familiale, iar cadeţii cu dublă legitimare s-au deplasat la Topliţa. Pe ansamblu, cred că jucăm – de la meci, la meci – mai bine, fapt îmbucurător şi dătător de speranţe, peste două săptămâni, în întâlnirea cu principala contracandidată la titlu, Rapid Bucureşti”.
La şimleuani au jucat: Ionuţ Silaghi, Andrei Harlişca, Kis Gabriel, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Radu Năstase şi Eugen Ilieş.
Au condus corect, arbitrii: Paul Culda – principal (Cluj-Napoca) şi Vasile Tănăsescu – secund (Sibiu).
Sâmbătă, 24 octombrie a.c., echipa Phoenix va sta. Va juca, acasă (Sala de sport a Grupului şcolar Agricol “Ioan Ossian”), în data de 31 octombrie 2009, cu Rapid Bucureşti.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Victorie la limită, dar meritată ! CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS UMF UNIREA Cluj-Napoca 3-2 (20,15,-20,-16,13)

1După victoria de prestigiu de la Arad, nimic nu prevestea un meci greu, dificil, în tabăra şimleuanilor. Mai ales, când aceştia conduceau cu 2-0 la seturi şi aveau 7-4 în setul al treilea. Atunci, conducerea clubului, zecile de spectatori fideli din Sala de Sport a Grupului şcolar Agricol “Ioan Ossian” şi, chiar, jucătorii “vedeau” – deja – o tabelă de scor închisă la 3-0, la seturi.

N-a fost aşa, pentru că ai noştri, pe fondul unei ambiţioase atitudini de joc etalată de clujeni, s-au debusolat aproape complet. Apatici şi, uneori, într-o prestaţie enervant de încordată, şimleuanii au săvârşit greşeli la serviciu, la preluare şi la construcţia atacului, situaţie oportună oaspeţilor, care au egalat şi au dus partida în setul decisiv.

2Finalul a fost, însă, unul fericit pentru sălăjeni, obţinând victoria mult dorită, chiar dacă ea a fost la limită (3-2), cu un punctaveraj general de doar trei puncte în plus (101 – 98 !), după aproape două ore de joc.
Paradoxal, meciul a debutat în favoarea oaspeţilor (5-0, 7-3), rezistând presiunii gazdelor până la scorul de 16-16.

Cele patru puncte diferenţă (21-17, 23-19) au facilitat câştigarea primului set de către şimleuani, la 20. Şi în setul secund jocul a fost echilibrat până la jumătatea acestuia (12-12), dar, ai noştri s-au mobilizat bine, au punctat de nouă ori consecutiv (21-12 !), cu Ilieş la serviciu şi cu Abraham, Berar şi Kis în linia întâi, impunându-se autoritar, la 15.

Din păcate, cum spuneam, următoarele două seturi au revenit, meritat, clujenilor. În setul trei, gazdele, după 8-8, au pierdut ritmul, permiţând tinerilor parteneri de joc să se distanţeze la şapte-opt puncte (18-11, 22-14) şi să-şi adjudece acest act cu 25-20. Al patrulea set a fost, pur şi simplu, la discreţia clujenilor (6-3, 10-6, 17-11, 23-15), câştigând cu 25-16 ! Setul decisiv a fost “controlat” două treimi de gazde (2-0, 9-7, 11-9), dar clujenii au venit din urmă (12-11, 13-12), spre stupefacţia sălăjenilor.

Noroc cu orgoliul şimleuanilor, care i-a trezit la realitate pe-ai noştri, punctând exemplar de trei ori la rând (15-13), spre bucuria lor şi dezamăgirea clujenilor.
Directorul tehnic Teofil Chiş şi antrenorul Mircea Abraham au aliniat următoarea echipă: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca, Eugen Ilieş, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Bogdan Berar (Radu Năstase) şi Kis Gabriel.

Au condus corect arbitrii: Sebastian Borota – principal, Radu Sindreştean – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mircea Temian şi Mircea Bărdaşu – asistenţi (ambii din Zalău).
Sâmbătă, 17 octombrie 2009, echipa CS PHOENIX Şimleu Silvaniei, va juca în deplasare, cu CNE LAPIŞ Dej.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei a împlinit 90 de ani !

1Oraşul Şimleu Silvaniei, urbea sălăjeană de la poalele Măgurii Ţării Silvaniei cu un statut cultural-spiritual, pe cât de autentic, pe atât de invidiat, a fost zilele trecute în sărbătoare. Aici, în “Oraşul şcolilor” (cum îl numea Mircea Maliţa, fost ministru al Invăţământului), Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” şi-a sărbătorit cea de-a 90 aniversare !

Sărbătoarea a avut loc într-un cadru organizatoric de excepţie şi cu o manieră de desfăşurare atotcuprinzătoare, ambele producând o atmosferă de înaltă sensibilitate participanţilor: actuali şi foşti elevi, profesori şi personal didactic auxiliar – activi şi pensionari, părinţi, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj şi ai Primăriei şi Consiliului Local Şimleu Silvaniei, invitaţi.
Actuala instituţie de învăţământ şi-a deschis porţile la 1 octombrie 1919, fiind primul liceu românesc din judeţul Sălaj, sub conducerea unui brav director, eminentul profesor de limba latină şi istorie, dr. Ioan Ossian.

2Cei 90 de ani de existenţă ai Colegiului Naţional “Simion Bărnuţiu” (Liceul Teoretic “Simion Bărnuţiu”, Şcoala Medie Mixtă – denumirile de până în anul 2004) au fost marcaţi prin activităţi diverse, cu un vast conţinut teoretic şi practic. Programul de două zile al acestora a cuprins: ore educative comemorative; depunerea unei jerbe omagiale la bustul marelui cărturar, gânditor şi om politic Simion Bărnuţiu – patronul spiritual al colegiului; careu festiv; luări de cuvânt; simpozioane tematice; vizitarea colegiului şi a ineditei expoziţii omagiale “remember”- pentru cei plecaţi la Cer, în lumea drepţilor; înmânarea “Diplomei de Recunoştinţă şi Mulţumire” pentru cei pensionaţi – profesori şi personal didactic auxiliar; momente cultural-artistice şi mese festive.

4În acest context, au fost evidenţiate realizările performante de-a lungul anilor, cele prin care această prestigioasă instituţie de educaţie a devenit cunoscută peste graniţele judeţului Sălaj şi, chiar, ale ţării. Da, şi peste hotarele României, prin olimpiadele şi concursurile şcolare internaţionale şi proiectele europene. Astfel, fostul elev Takacs Constantin Nicolae, medaliat cu aur la Olimpiada de chimie de la Kiel (Germania, 2005), a absolvit anul acesta Yale University din Statele Unite ale Americii, fiind doctorand al Universităţii Rockefeller din New York. Apoi, Cătălin Ţurcaş – elev în clasa a XII-a, a obţinut Medalia de Argint la Concursul de matematică “China Western Mathematical Olympics – 2008”, participând şi la programul de pregătire “Awesome Math” de la Universitatea Stanford (SUA, 2009). În plus, elevii şi profesorii colegiului au participat la nouă proiecte europene Socrates – Comenius, pe diferite teme, având parteneri şcolari din 16 ţări. Alte performanţe deosebite: 92 % elevi absolvenţi admişi în învăţământul superior, 23 premii şi menţiuni la faza naţională a olimpiadelor şcolare şi 378 la faza judeţeană.

5De-a lungul celor două zile, a fost reliefat modul în care şcoala – prin elevii şi slujitorii ei devotaţi – a parcurs cele nouă decenii de existenţă, cu greutăţile inerente în perioade critice, dar, mai ales, cu realizările de seamă pe tărâmul instructiv-educativ, cel de dezvoltare a abilităţilor de formare a unor reale capacităţi pentru viaţă la tinerele generaţii de elevi. Aceasta, a fost, este şi va fi posibil, pentru că şcoala fiinţează prin profilele: umanist (filologie, limbi moderne etc.), real (matematică-informatică, ştiinţe ale naturii etc.) şi servicii (tehnician în activităţi economice, bancare şi comerciale). Colegiul dispune de patru cabinete, patru laboratoare, şase săli de specialitate, bază sportivă adecvată şi un modern Centru de Documentare şi Informare.

3Tot ceea ce s-a realizat aici, s-a petrecut într-un perimetru al tradiţiei şi modernităţii, într-o “Şcoală europeană”, titlu recunoscut şi conferit de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, în 5 iunie 2007. Iar, cele două zile de sărbătoare autentică s-au constituit într-o punte virtuală între generaţiile de elevi şi profesori, spre binele educaţiei româneşti şi în folosul tuturor. Un rezumat pilduitor este oferit de breviarul Tradiţie şi modernitate într-o “ŞCOALă EUROPEANă” (368 de pagini !), realizat de Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”, sub coordonarea domnului profesor Teodor Crişan – directorul instituţiei, cu sprijinul Editurii “Caiete Silvane” din Zalău. De fapt, domnul profesor Teodor Crişan a fost un regizor complet şi incontestabil al tuturor activităţilor dedicate sărbătoririi a 90 de ani de existenţă a colegiului, sprijinit impecabil de colegi şi elevi. Mulţumiri şi felicitări sincere, domnule director ! La mulţi ani, Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” din Şimleu Silvaniei !

Zilele oraşului Şimleu Silvaniei , Ediţia a IX-a

În zilele de 18 şi 19 iulie oraşul de la poalele Măgurii a răsunat de bucuria şimleuanilor şi nu numai, care şi-au adus aminte că, o data pe an, vine vremea să uite de grijile cotidiene şi au acceptat invitaţia autorităţilor locale la distracţie şi relaxare. Voie bună, muzică de calitate, o vreme perfectă şi o atmosferă degajată au fost ingredientele celei de-a IX-a ediţii a “Zilelor Oraşului”, organizate de Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi Radio Transilvania.

Deschiderea oficială a manifestării a avut loc sâmbata, 18 iulie, în sala festivă a Primăriei Şimleu, unde, pe acorduri de muzică medievală, au fost primiţi oaspeţii prezenţi la acest eveniment.
Printre invitaţi s-au numărat, prefectul judeţului Sălaj, Ionel Ciunt, deputatul Lucian Bode, preşedintele Consiliului Judeţean, Tiberiu Marc, vicepreşedintele Consiliului
Judeţean, Csoka Tiberiu, senatorul Fekete Andraş, consilierul primului ministru, Andreea Vass, şefi de instituţii deconcentrate din Zalau şi din Şimleu Silvaniei, consilieri locali, reprezentanţi ai cultelor şi delegaţii ale celor trei oraşe din Ungaria înfrăţite cu Şimleu, respectiv, Nyirbator, Szarvas şi Albertirsa. “Ne aflăm la a IX-a ediţie a Zilelor Oraşului, o sărbatoare a şimleuanilor şi a celor care simt ceva pentru acest oraş”, a declarat primarul Septimiu Ţurcaş, în acest cadru oficial. Edilul Şimleului a reamintit celor prezenţi câteva dintre cele mai importante proiecte aflate în derulare apoi a mulţumit tuturor pentru prezenţa, urându-le să se simtă cât mai bine în oraşul Şimleu Silvaniei.

La finalul discursurilor oficiale, cei prezenţi au avut parte de un miniconcert de muzică medievală, susţinut de formaţia “Menestrelii”, apariţie nouă pe scena culturală şimleuană.
Ca în fiecare an, pe scena montată la “Podul Nou” au avut loc o serie de spectacole, în deschidere evoluând fanfara “Promenada” din Zalău, urmată de trupa locală “Whisper” a Centrului Cultural Şimleu, formaţia de dans modern “Control Dance Group”, iar în final au susţinut concerte cunoscutele trupe “Desperado”, “Cargo” şi “Iris”.

Ziua de duminică a inceput cu un Te Deum în memoria şimleuanilor trecuţi la cele veşnice, urmat de un concert coral intitulat “O lacrimă pentru cei căzuţi”, apoi de un program prezentat de Ansamblul “Silvania” al Centrului Cultural al oraşului, şi de un altul susţinut de Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei. Ansamblul “Porolissum” din Zalău a prezentat un program folcloric cu soliştii Aurora Moga Popovici, Rodica Seling, Vasile Coca şi Ileana Domuţa Mastan, conducerea muzicală fiind asigurată de prof. Grigore Grigoruţ. Tot în acompaniamentul orchestrei “Porolissum” au evoluat apoi solişti de marcă ai folclorului românesc: Vladuţa Lupău, Florin şi Florina Mariş, Liviu şi Antoanela Buţiu, Amalia Codorean, Mariana Deac şi Ionuţ Fulea.

Festivalul “LA FÂNTĂNA DORULUI”

Prestigiosul festival internaţional “La Fântâna Dorului” desfăşurat la Şimleu Silvaniei a ajuns la ediţia a IX-a, prin strădania organizatorilor:

  • Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării;
  • Ministerul Afacerilor Externe – prin Departamentul pentru relaţiile cu românii de pretutindeni;
  • Inspectoratul şcolar Judeţean Sălaj;
  • Centrul de Conservare şi Valorificare a Tradiţidei şi Creaţiei Populare Sălaj;
  • Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei;
  • Asociaţia Culturală “La Fântâna dorului”
  • Clubul Copiilor din Şimleu Silvaniei – cu întregul personal didactic şi administrativ.

6Tradiţionala manifestare a limbii şi portului popular românesc de pretutindeni, a cântecului şi jocului popular, sub multiple interpretări, a reunit peste 400 de participanţi, reprezentând 17 ansambluri folclorice din ţară şi de peste hotarele ei. Astfel, au fost prezente formaţii din: Zalău, Tăşnad (judeţul Satu Mare), Beiuş (jud. Bihor), Vintileasca (jud. Vrancea), Suceava, Osica de Jos (jud. Olt), Republica Moldova (trei formaţii), Bulgaria, Serbia (două formaţii: din Banatul Sârbesc şi Valea Timocului), Ucraina (patru formaţii), precum şi Ansamblul “Barcăul” din cadrul Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei.

3  Festivalul a debutat vineri, 17 iulie 2009, la Primăria oraşului Şimleu Silvaniei, printr-o primire protocolară emoţionantă, încărcată de reale sentimente de preţuire a participanţilor, unde Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul urbei, ministrul secretar de stat Eugen Tomac – Departamentul pentru relaţiile cu românii de pretutindeni, profesorul Gavril Neaga – directorul Clubului Copiilor din Şimleu Silvaniei, personalităţi şimleuane şi sălăjene, au ascultat mesajul reprezentanţilor fiecărei formaţii, vorbindu-le, la rândul lor, despre scopul şi importanţa acestui mare eveniment cultural – artistic al românilor de pretutindeni.

Toţi participanţii au defilat prin oraş, prezentând “micro-spectacole” în diverse puncte ale traseului şi au fost prezenţi la deschiderea oficială a festivalului, de la marea scenă instalată cu prilejul “ZILELOR ORAŞULUI ŞIMLEU SILVANIEI”. Au vorbit şi au adresat mesaje semnificative:
Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu

“[…] pentru a noua oară, români din ţară şi români de pretutindeni se întorc la izvoarele “Fântânii dorului” şi, pentru aceasta, le mulţumesc – în primul rând – celor care au făcut posibil acest eveniment: profesorii Cornelia şi Gavril Neaga de la Clubul Copiilor […]”

Eugen Tomac – ministru subsecretar de stat

“[…] România este o ţară locuită de români, dar şi înconjurată de români şi nu multe ţări se bucură de acest statut […] Aţi reuşit să transformaţi Şimleu Silvaniei, astăzi, în capitala românismului […]”

Doina Cociş – director al Direcţiei pentru Cultură şi Culte Sălaj

[…]ceea ce se întâmplă la Şimleu Silvaniei, este o mare gură de oxigen de care au nevoie toţi românii şi cei de aici şi cei de pretutindeni […] Dragi români de pretutindeni, bucuraţi-vă de ospitalitatea gazdelor dumneavoastră […]”

prof. dr. Ioan Abrudan – inspector şcolar general

“[…] Atunci când spiritul vrea cu adevărat sau caută cu adevărat să se înalţe prin trăiri alese, se naşte o cerească apropiere între oameni, indiferent cât de mare ar fi depărtarea. Aceste cuvinte se potrivesc extrem de bine pentru ceea ce se petrece în aceste zile, aici, la poalele Măgurii Silvaniei, la acest Festival internaţional, devenit tradiţional […]”

prof. Gavril Neaga – director la Clubul Copiilor Şimleu

“[…] Folclorul este liantul de bază în unitatea de suflet a românilor. De aceea, trebuie să acordăm o atenţie maximă acestei comori inestimabile a poporului român […]”

7Apoi, fiecare formaţie participantă şi-a etalat valorosul repertoriu, într-un inedit spectacol cultural-artistic, până după miezul nopţii, sub coordonarea şi prezentarea profesoarei Cornelia Neaga de la Clubul Copiilor. Sâmbătă, după excursia la Grădina Botanică din Jibou, a fost prezentat un program cultural-artistic la ştrandul Termal “Trifan” din Şimleu Silvaniei. Duminică, s-au desfăşurat alte două spectacole: unul la Staţiunea Balneară Boghiş, iar altul – din nou – pe scena oraşului, instalată la Podul Nou.

În toate locaţiile, impresionanta evoluţie artistică a membrilor fiecărui ansamblu a impresionat la maximum spectatorii prezenţi în număr mare. Organizatorii au înmânat participanţilor diplome, cărţi, dicţionare, revistele “Tezaur” şi “Turism Sălăjean”, CD-uri cu muzică populară românească, cadouri etc.

Reabilitare termică

turcas1Primăria Şimleu Silvaniei a depus la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei un proiect pentru reabilitarea termică a şapte blocuri de pe strada Partizanilor, costurile lucrărilor urmând să fie suportate 50 la sută din alocaţii de la bugetul de stat, 30 la sută din bugetul local, iar diferenţa de 20 de procente de asociaţiile de proprietari.

În medie, în cazul celor şapte imobile costul pe care îl vor avea de suportat locatarii este între 500-800 de euro/familie, în funcţie şi de preţul la care se va încheia contractul cu firma constructoare.

“Este un prim pas pentru ca şimleuanii să locuiască în condiţii mai bune, având, totodată, costuri mai puţine la întreţinere. Proiectul nostru este bun, sperăm să fim incluşi pe lista de finanţare cât mai curând”

a declarat primarul oraşului Şimleu Silvaniei, Septimiu Ţurcaş.

După aceste prime şapte blocuri, următoarele care sunt vizate pentru programul de reabilitare termică sunt blocurile C, D şi A (cu scările aferente) din cartierul Brădet, iar apoi cele din cartierul Gării şi din zona Gheorghe Lazăr.

Casa de Cultură modernizată cu 3 milioane de lei

casadeculturaProiectul prin care Primăria Şimleu Silvaniei intenţionează să reabiliteze şi să modernizeze Casa Orăşenească de Cultură a fost selectat, între primele patru la nivel naţional, pentru etapa I de finanţare de către Compania Naţională de Investiţii (CNI) pe Programul Prioritar Naţional de Reabilitare, Modernizare şi Dotare a Aşezămintelor Culturale. Programul respectiv este unul dintre cele mai noi demarate de Compania Naţională de Investiţii şi vizează facilitarea accesului populaţiei din micile centre urbane la evenimente culturale.

După predarea proiectului către CNI, urmează organizarea licitaţiei în vederea desemnării constructorului, valoarea investiţiei fiind estimată la 3 milioane de lei.

“Sunt foarte bucuros că suntem între primele patru oraşe alese la nivel naţional pentru a primi sprijin financiar pentru reabilitarea Caselor de Cultură. Accesul la cultură este important pentru viaţa unei comunităţi, iar noi vrem să oferim şimleuanilor un aşezământ cultural unde să poată fi desfăşurate evenimente culturale în cele mai bune condiţii”

a declarat primarul oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş.

Lucrările vor fi demarate în această vară şi vor include schimbarea acoperişului, renovarea interiorului, înlocuirea pardoselii şi a scenei, achiziţionarea unui nou sistem de sonorizare şi lumini.

De asemenea, va fi asigurat şi un sistem de încălzire modern, Casa de Cultură fiind încălzită, până acum, doar cu ajutorul a două sobe de teracotă. Alte lucrări sunt prevăzute pentru curtea interioară, aceasta urmând să fie refăcută pe două niveluri şi pavată cu plăci.

Crosul “ZIUA OLIMPICĂ”

MOTTO: “Victoria ta, prietene, este victoria mea !”
(Paul Vialar, scriitor francez, 1898-1996)

În oraşul Şimleu Silvaniei s-a desfăşurat, din nou, Crosul “ZIUA OLIMPICĂ” prin intermediul Cercului Olimpic “Gaudeamus” de la Şcoala Gimnazială “Silvania” – director, prof. Angela Maria Lipo – cu sprijinul echipelor manageriale din şcoli şi licee. La organizare au contribuit – substanţial – Academia Olimpică Română, filiala Sălaj, prin domnii: Nicu Ionel Lăpuşan – director şi Mircea Sumurducan – secretar, precum şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj, prin dl. prof. Alexandru Ghiran – inspector de specialitate. De asemenea, întreaga activitate sportivă a beneficiat de sprijinul Poliţiei şimleuane (comandant, subcomisar Alexandru Ionescu) şi al Substaţiei de Salvare a oraşului Şimleu (director, dr. Ioan Cordea).

Acest “cros olimpic” a adunat la start peste 200 de elevi dornici să-şi concentreze energia, dinamismul şi entuziasmul specifice tinerei generaţii, spre o întrecere sportivă animată printr-un efort susţinut, o ambiţie totală şi o corectitudine deplină, în concordanţă cu un real spirit de fair-play, caracteristic fenomenului universal numit “olimpism”.

Primii trei clasaţi, pe categorii de concurs, au fost:

Categorie Loc obţinut Elev Şcoala de provenienţă
clasele
V – VI
I Fete Roxana Varga Şcoala Gimnazială “Silvania”
Băieţi Lazăr Bobi Şcoala Gimnazială “Bathory Istvan”
II Fete Roxana Pop Şcoala Gimnazială “Silvania”
Băieţi Zăvar Durnoiu Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă
III Fete Andrada Şipoş Şcoala Gimnazială “Silvania”
Băieţi Nagy Lorand Şcoala Gimnazială “Bathory Istvan”
clasele
VII – VIII
I Fete Borzasi Reka Şcoala Gimnazială “Bathory Istvan”
Băieţi Nosal Ferencz Şcoala Gimnazială “Bathory Istvan”
II Fete Bianca Ciorba Şcoala Gimnazială “Horea”
Băieţi Ioan Rostaş Şcoala Gimnazială “Pustă Vale”
III Fete Iulia Vari Şcoala Gimnazială “Silvania”
Băieţi Berki Istvan Şcoala Gimnazială “Bathory Istvan”
clasele
IX – X
I Fete Boti Jasminka Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”
Băieţi Arnold Radu Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”
II Fete Katona Emoke Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”
Băieţi Peter Ferencz Grupul Şcolar “Ioan Ossian”
III Fete Banyai Evodia Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”
Băieţi Paul Purcar Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”
clasele
XI – XII
I Băieţi Florian Ţigle Grupul Şcolar “Ioan Ossian”
II Băieţi Ionuţ Silaghi Grupul Şcolar “Ioan Ossian”
III Băieţi Adam Zsolt Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”

 

Toţi sportivii care au trecut linia de sosire au primit diplome şi tricouri cu însemnele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi ale Academiei Olimpice Române.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Alegerile pentru Parlamentul European

Pentru a şaptea oară în istoria de 50 ani a Parlamentului European, în perioada 4-7 iunie, au avut loc alegeri directe, simultan în toate cele 27 state membre UE, oferind celor 375 milioane de cetăţeni europeni cu drept vot posibilitatea de a decide asupra politicilor la nivel european.

Cetăţenii români au votat la 7 iunie un număr de 33 deputaţi europeni din numărul total de 736.
Parlamentul European este singurul organ al Uniunii Europene ales în mod direct. Provenind din 27 de ţări, aceşti deputaţi europeni reprezintă o gamă variată de partide politice, circumscripţii şi perspective naţionale.
În Parlamentul European, marea majoritate a deputaţilor se organizează în grupuri politice în funcţie de afinitaţile lor politice. Astfel, Parlamentul European, ca şi Europa, înseamnă diversitate, pe care acesta şi-o asumă şi o omagiază. Se vorbesc 23 de limbi în Parlamentul European.
Parlamentul European joacă un rol activ în elaborarea legislaţiei care are un impact asupra vieţii cotidiene a cetăţenilor, ca de exemplu, legislaţia privind protecţia mediului, drepturile consumatorilor, egalitatea şanselor, transportul, libera circulaţie a lucrătorilor, capitalurilor, mărfurilor şi serviciilor. Parlamentul şi Consiliul au, de asemenea, competenţe comune în ceea ce priveşte bugetul anual al Uniunii Europene.
Parlamentul European îşi organizează activitatea, cu ajutorul unui sistem de comisii specializate. Activitatea Parlamentului European este importantă pentru că, în multe domenii de acţiune, deciziile privind noua legislaţie europeană sunt adoptate în comun de către Parlament şi Consiliul de miniştri, care reprezintă statele membre.
Pentru a afla mai multe detalii privind Parlamentul European citiţi următorul document în format pdf
– este necesar programul Acrobat Reader, care se poate descărca de aici -Detalii suplimentare privind rezultatele votărilor la nivel european pot fi găsite aici

Reamenajarea parcului situat la intersecţia străzilor Tudor Vladimirescu şi Horea

parchorea3Îparchorea5parchorea02parchorea4

În perioada 15-30 martie 2009, Organizaţia PD-L, Şimleu Silvaniei a întreprins o acţiune de reamenajare a parcului situat la intersecţia străzilor Tudor Vladimirescu şi Horea.

“Imaginea respectivului parc, având în vedere plasamentul la intersecţia unor străzi importante din oraş era una ce nu trebuie întâlnită în oraşele româneşti ale anului 2009” a declarat primarul oraşului Şimleu Silvaniei,ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş.

parchorea01Mulţumit de rezultat, dar şi de faptul că implicând membrii organizaţiei locale PD-L, atât pentru contribuţiile financiare cât şi pentru reamenajarea propriu-zisă, costurile s-au situat la un nivel satisfăcător, edilul oraşului Şimleu a decis să repete acest efort în perioada imediat următoare.

“Mi se pare absolut firesc, atât timp cât beneficiem de disponibilitatea şi bunăvoinţa membrilor organizaţiei locale a PD-L să recurgem la acest gen de acţiuni. Sper ca pe viitor şi celelalte partide politice să ne urmeze exemplul” a mai declarat primarul oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş.