All posts by Administrator

Dar de nuntă de la stat pentru aproape 130 de cupluri

În anul 2008, 126 de cupluri din Şimleu Silvaniei, care s-au căsătorit pentru prima dată, au primit din partea autorităţilor locale sprijin financiar de 200 de euro, în timp ce în luna ianuarie 2009 au primit darul de nuntă de la stat patru familii.

“Acordarea acestui sprijin pentru tinerii căsătoriţi este motivată de nevoia de a îmbunătăţi echilibrul socio-economic al familiei. Numeroşi tineri amână cât mai mult căsătoria şi din cauza faptului că nu primesc sprijin din partea statului la constituirea familiei”

a declarat primarul oraşului Şimleu Silvaniei, Septimiu Cătălin Ţurcaş.

Sprijinul financiar la constituirea familiei se acordă pe bază de cerere însoţită de declaraţiile pe propria răspundere ale ambilor soţi potrivit cărora amândoi se află la prima căsătorie. Această cerere trebuie să fie depusă la sediul primăriei, iar stabilirea dreptului pentru acordarea sprijinului financiar se face prin dispoziţie scrisă a primarului, în termen de cinci zile de la data înregistrării cererii.

Tinerii căsătoriţi trebuie să depună cererea în 30 de zile de la data căsătoriei. “Darul de nuntă” se acordă familiei solicitante în termen de 30 de zile de la data emiterii dispoziţiei scrise a primarului, prin mandat poştal sau în cont curent personal.

La Şimleu Silvaniei s-a dansat “Hora Unirii”

De ani şi ani, în oraşul Şimleu Silvaniei, şcolile şi câteva instituţii sărbătoresc Unirea Principatelor Române, readucându-şi aminte că la 24 Ianuarie 1859, unirea Moldovei cu Ţara Românească, a dus la crearea statului naţional român.

articol_240109_20-mActul istoric de acum 150 de ani se constituie într-un mare moment al istoriei noastre naţionale, însemnând – cum ştim cu toţii – mai mult decât ştergerea de hotar nefiresc între români. În zilele săptămânii trecute, am auzit “voci” care contestau această sărbătoare, ani de-a rândul, improprie meleagurilor transilvane. Oare, aşa să fie ? … Păi, aceasta este sărbătoarea tuturor românilor, indiferent unde s-ar afla ei ! şi, în plus, Mica Unire (cum i se mai spune) este un foarte important act istoric, crucial chiar, pentru că ea a pus baza statului român modern, deschizând drumul spre dobândirea independenţei României şi, apoi, spre înfăptuirea Marii Unirii, din anul 1918. De aceea, această sărbătoare va dăinui, iar Hora Unirii se va dansa mereu !

La Şcoala Gimnazială “Silvania”, elevii şi cadrele didactice, de la toate clasele I – VIII, au demarat proiecte educaţionale tematice (coordonator, prof. Marioara Ghile – consilier educativ). Într-un mare careu al elevilor şi cadrelor didactice, despre Unirea Principatelor Române , în premieră(!), a vorbit eleva Roxana Pop (clasa a VIII-a B), s-a recitat, s-a cântat şi s-a dansat – “in corpore” – Hora Unirii. Ca în fiecare an, la Biblioteca Orăşenească “Alexandru Şterca Şuluţiu”, atât la secţia de împrumut pentru copii, cât şi la secţia adulţi au fost vernisate documentate expoziţii de carte care ilustrau momentul Unirii. Cititorii au putut admira pagini din istoria neamului care reflectau evenimentul în toată măreţia lui, nemuritoare pagini din literatura româna, atât în proză cât şi în versuri, dedicate Unirii şi realizatorilor acesteia.

În colaborare cu elevii Şcolii “Silvania”, s-au organizat atractive concursuri de recitări, desene precum şi medalioane literare, vizite la bibliotecă sau ore de diriginţie având ca temă aniversarea a 150 de ani de la Unirea Principatelor Române.

articol_240109_1 articol_240109_2 articol_240109_6 articol_240109_7 articol_240109_8 articol_240109_15 articol_240109_17 casa_armatei

Cercul Militar s-a transformat, din nou, într-un “teatru de cultură şi spiritualitate”. Acolo, despre istoricul “Unirii Mici” şi a însemnătăţii acesteia au vorbit: lt.col. Ştefan Toader (Garnizoana Şimleu Silvaniei) şi profesorii de istorie Cornelia Farcău (pensionară) şi Ioan Man (Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”). Renumitul şi statornicul grup de elevi de la şcoala “Silvania” (condus de prof. Traian Albu), precum şi surorile Lavinia şi Ioana Chiş, au prezentat un inedit program sărbătoresc, de mare ţinută artistică.

La nivel local, din iniţiativa ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului, Primăria şi Consiliul Local au organizat şi desfăşurat o amplă manifestare, în centrul oraşului, unde şi-au dat întâlnire sute de cetăţeni cu steaguri şi steguleţe tricolore, în majoritate elevi. Despre Unirea Moldovei cu ţara Românească, la 24 Ianuarie 1859, au vorbit : prof. Vasile Oiegaru de la Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu”, dr. Andrei Barbu Todea – prefectul Sălajului şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei. În final, s-a dansat cu însufleţire şi bucurie Hora Unirii, într-un entuziasm general.

Conferința de presă

Conferinţă de presă – 13 Ianuarie 2009

I. Obiective propuse pentru anul 2009

1.Primăria oraşului Şimleu Silvaniei va insista, în acest an, pe finalizarea a două blocuri ANL, destinate familiilor tinere. Primul imobil se află, în prezent, în construcţie pe strada Mihail Sadoveanu.

Potrivit proiectului, pe această stradă, şimleuanii vor avea la dispoziţie, în această primăvară, 24 de apartamente ANL, din care 12 apartamente vor fi cu o cameră, iar alte 12 – cu două camere. Investiţia de 2,3 milioane de lei este asigurată de ANL, contribuţia locală urmând să se regăsească în racordarea blocului la reţelele de utilităţi.

Pentru cel de-al doilea bloc ANL, Primăria Şimleu Silvaniei a obţinut o finanţare de 2,488 de milioane de lei de la ANL la finalul anului trecut. Imobilul va fi ridicat pe strada Stadion şi va avea 12 locuinţe, din care nouă vor fi cu două camere (suprafaţa de 55 de metri pătraţi), iar două locuinţe vor avea o singură cameră (suprafaţă de 41 de metri pătraţi).

Ca şi în cazul precedent, aportul Primăriei Şimleu Silvaniei se va regăsi în realizarea accesului în zonă şi în introducerea reţelelor de utilităţi.
2.Un alt obiectiv care este în atenţia autorităţilor locale şimleuane pentru anul 2009 constă în reabilitarea şi modernizarea sistemelor de apă şi canalizare din oraş.

Conductele de apă (cu diametre cuprinse între 63 şi 225 mm) vor fi înlocuite pe 9,3 kilometri, iar cele de canalizare (cu diametre cuprinse între 100-500 mm) vor fi reabilitate şi extinse pe aproximativ 13,0 kilomemtri.

De asemenea, în oraş vor fi amplasate şapte staţii de pompare a apei uzate (reabilitare/staţii noi). Acest proiect care se va realiza prin Compania de Apă Someş-Tisa Cluj Napoca are o valoare de 9 milioane de euro. Fondurile sunt obţinute 74% de la UE, 11,3% sunt fonduri guvernamentale, iar 12,8% – împrumut bancar.

Defalcat, din cei 9 milioane de euro care vor trebui investiţi în Şimleu Silvaniei în următorii 5 ani, aproape 850.000 de euro sunt destinaţi extinderii sistemului de distribuţie a apei, iar peste 4,3 milioane de euro – pentru ridicarea unei staţii de epurare noi. Alţi 4 milioane de euro vor fi folosiţi pentru extinderea şi modernizarea sistemului de canalizare menajeră din cartierele oraşului. Investiţiile vor viza reţelele de apă care nu au fost modernizate prin programul SAMTID.

3.Primăria Şimleu Silvaniei va continua, şi în acest an, programul de reabilitare stradală, prin iniţierea de lucrări atât în cartierele cu case ale oraşului, cât şi în cele cu blocuri.

Planul după care străzile din oraş vor fi luate în lucru va fi stabilit în perioada următoare, iar apoi va fi făcut public. Dorinţa autorităţilor locale este de a oferi şimleuanilor condiţii bune de trafic rutier şi pietonal, astfel că se va continua şi modernizarea şi realizarea de trotuare.

Un punct de care se va ţine seama, în derularea acestui program, este constituit de lista de străzi luată în calcul în programul de introducere a sistemului de canalizare, măsura fiind necesară pentru a nu se sparge carosabilul de două ori pe aceeaşi arteră de circulaţie.
4.Întrucât ambulatorul Spitalului Orăşenesc necesită investiţii, Primăria Şimleu Silvaniei a realizat un Studiu de Fezabilitate pentru modernizarea lui.

Conform acestui Studiu de Fezabilitate, valoarea investiţiei este estimată la 2,7 milioane de euro, TVA inclus (9,7 milioane de lei). Din această sumă, aproximativ 407.000 de euro vor fi asiguraţi din bugetul local şi cel de stat, diferenţa reprezentând finanţarea prin Programul Operaţional Regional.

Se va urmări îmbunătăţirea infrastructurii sociale, reabilitarea şi modernizarea serviciilor de sănătate de care beneficiază populaţia oraşului, fiind prevăzută inclusiv dotarea ambulatoriului spitalului cu echipamente şi aparatură medicală modernă. Studiul de Fezabilitate a fost înaintat Ministerului Sănătăţii, care a avizat documentaţia, astfel că Primăria Şimleu Silvaniei a contractat realizarea Proiectului Tehnic.

5.Primăria Şimleu Silvaniei va demara, în 2009, un program de reabilitare termică a blocurilor din oraş, în parteneriat cu asociaţiile de locatari, dar diferit de cel iniţiat în anii trecuţi, de autorităţile centrale.

Proiectul va avea facilităţi pentru cetăţeni, întrucât finanţarea va putea fi accesată mult mai uşor.

6. În acest an, Parcul Central din Şimleu Silvaniei va fi înfrumuseţat, lucrările urmând să fie demarate în această primăvară. Se vor trasa alei noi, se vor amplasa bănci şi coşuri de gunoi şi se vor planta flori, scopul urmărit de conducerea Primăriei fiind crearea unui loc de relaxare pentru cetăţenii oraşului. De asemenea, reţeaua de iluminat public din zona parcului va fi reabilitată şi modernizată.

7. Un alt obiectiv pe care autorităţile locale vor să îl ducă la bun sfârşit în 2009 este introducerea reţelei de apă şi canalizare în Cehei şi Pustă Vale, în baza Ordonanţei de Guvern nr.7/2006 privind modernizarea zonelor periurbane. Investiţia este realizată în procent de 80-85 %, iar suma necesară pentru a acoperi lucrările a fost acoperită de Guvern în proporţie de 60 %. Potrivit proiectului, sursa de apă a reţelei va fi sistemul centralizat de alimentare cu apă a oraşului. Punctul de racordare a fost prevăzut de proiectant în zona industrială a Şimleului, iar conductele sunt din polietilenă de înaltă densitate. În ceea ce priveşte reţeaua de canalizare menajeră, aceasta va avea o lungime de 6,5 kilometri şi va permite evacuarea apelor uzate inclusiv pentru casele situate mai jos decât canalul colector. Pentru ca acest lucru să poată fi realizat, se vor monta nouă microstraţii de pompare.

II. Taxe şi impozite încasate în procent de 93.67 %

Veniturile proprii ale oraşului Şimleu Silvaniei pentru anul 2008 au fost de 8.774.413,94 din 9.368.260 prognozate , ceea ce reprezinta 93.67% procent de realizare.
La capitolul impozitele şi taxele pe proprietate a fost încasată suma de 1.956.603 lei, din care impozitul pe clădiri reprezintă 1.545.661 lei, în timp ce impozitul pe terenuri – 253.058 lei, diferenţa fiind reprezentată de alte taxe (taxe judiciare de timbru şi alte impozite şi taxe din proprietate).

La capitolul cote şi sume defalcate din impozitul pe venit, s-au încasat 4.539.370 de lei, din care 4.295.989 de lei reprezintă cote defalcate din impozitul pe venit, iar 243.381 de lei sunt sume alocate de către Consiliul Judeţean Sălaj.

Din utilizarea bunurilor, au intrat în bugetul local taxe în valoare de 582.882 de lei, din care 541.322 sunt taxe pe mijloace de transport. Veniturile din concesiuni sunt în sumă de 376.279 de lei, din prestări servicii – 65.297 de lei, iar din amenzi şi alte sancţiuni s-au încasat 245.176 de lei.
Primăria Şimleu Silvaniei a obţinut, în 2008, venituri din valorificarea unor bunuri în cuantum de 832.268 de lei, peste 700.000 de lei sunt obţinuţi de la centrala din cartierul Gheorghe Lazăr unde, în prezent, funcţionează supermarketul Unicarm.

“Festivalul obiceiurilor de iarnă” şi concertul de colinde “O, ce veste minunată”

festival_colinzi_2008-2Duminică, 21 decembrie în cadrul Casei de Cultură din Şimleu Silvaniei, Centrul Cultural Şimleu Silvaniei în colaborare cu toate unităţile de învăţamânt din oraş a organizat “Festivalul obiceiurilor de iarnă”.

În deschiderea evenimentului la care au participat oficialitatile locale, reprezentanti ai instituţiilor publice din oraş şi locuitori ai oraşului Şimleu, directorul Centrului Cultural Şimleu, prof. Dumitru Corbeanu, a rostit o scurtă alocuţiune despre datinile şi obiceiurile specifice sfintei sărbători a Crăciunului, iar primarul orasului, ing. Cătălin Septimiu Turcaş a urat tuturor sărbători fericite şi liniştite.

festival_colinzi_2008-1La “Festivalul obiceiurilor de iarnă” şi-au dat concursul elevi ai Şcolii Gimnaziale “Silvania”, Şcolii Gimnaziale “Istvan Bathory”, Şcolii Gimnaziale “Horea”, Colegiului National “Simion Barnuţiu”, Colegiului Tehnic “Iuliu Maniu”, Grupului Şcolar Agricol “Ioan Ossian”, Complexului de Servicii Comunitare, Clubului Copiilor şi ansamblul “Silvania” al Casei de Cultură Şimleu Silvaniei, reuşind să surprindă prin cântec şi dans, frumoasele obiceiuri şi datini românesti, aducând în mijlocul auditoriului frumuseţea şi unicitatea colindului popular.

Tot în aceeaşi zi a avut loc şi concertul de colinde “O, ce veste minunată!”, concert organizat anual în luna decembrie, concretizat prin evoluţia la înalt nivel artistic a corurilor ecleziale ale oraşului, şi a altor grupuri de tineri colindători angrenaţi în spectacol.

Pe scenă au urcat corurile apartinand bisericilor ortodoxe din Şimleu, Bisericii Reformate, corul “Te Laudamus” al bisericii greco-catolice, cât şi reprezentanţi ai cultului baptist şi ai altor confesiuni religioase. Colindele închinate Crăciunului au fost incluse şi în repertoriului Corului de copii a Şcolii Gimnaziale Horea şi cel al Grupului Teologic “Veritas”.
Prestaţia tuturor “colindătorilor”, a fost răsplătită atât prin prin diplomele înmânate de către prof. Dumitru Corbeanu, directorul Centrului Cultural Şimleu Silvaniei, cât şi prin aplauzele spectatorilor prezenţi în sală.

Alaiuri de colindători la Primăria Şimleu

Spiritul sărbătorilor de iarnă a cuprins oraşul Şimleu Silvaniei, iar principalele instituţii din oraş au parte de o sumedenie de colindători.
Colindătorii au adus bucuria sărbătorilor de iarnă şi la Primăria Şimleu Silvaniei. Timp de câteva minute, funcţionarii publici şi conducerea administraţiei locale şi-au întrerupt activitatea pentru a asculta în sala mare de şedinte a primăriei glasurile cristaline ale copiilor care au cântat câteva dintre cele mai cunoscute colinde.

Primarul orasului, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş a multumit copiilor pentru spectacolul oferit si a oferit cadouri acestora.

“Bucuria sărbătorilor de iarnă şi liniştea colindelor ne fac pe toţi mai înţelepţi şi mai buni. în fiecare an copiii vin la primărie, colindă şi primesc mici daruri din partea noastră.”

a declarat primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş, care în fiecare an a acordat celor mai buni dintre elevii Şimleului premii in bani pentru rezultatele lor de excepţie.

Mai aproape de oameni

Moto: “Cuvintele care nu duc mai departe lumina lui Hristos, îngroaşă întunericul”
(Maica Tereza)

Valorile educative sunt într-o dinamică şi permanentă interrelaţie cu cele informative. De aceea, un deziderat important al unei societăţi moderne este şi segmentul educativ prin care se rezolvă promovarea idealurilor culturale şi morale ale individului format în spiritul valorilor de marcă ale umanismului, respectând diferite criterii ideologice, etice, psihologice, pedagogice şi sociologice. Apariţia proiectelor educaţionale pe această temă, menite să-i încurajeze pe elevi să devină cetăţeni activi, care să-şi aprecieze valorile inerente unui mod de viaţă democratic, este mai mult decât salutară.

mai_aproape_de_oameni_1-mÎn acest context, a fost derulat proiectul “Mai aproape de oameni”( 18-19 decembrie a.c.), promovat – în parteneriat – de elevii Şcolilor Gimnaziale “Pustă 2” ( prin profesorii: Petria Maghiar, Ramona Rad şi Ionel Mihuţ) şi “Cehei” ( prin învăţătoarea Floare Sabou şi profesoara Eva Egri), ambele instituţii de învăţământ de pe raza oraşului Şimleu Silvaniei, sub managementul monitorizat de conducerile celor două şcoli: profesoarele Alina Maria Conţiş şi Elida Sârca. Profesoara Petria Maghiar – consilier educativ, în calitate de coordonator principală al proiectului, afirma:

“Intră în responsabilitatea şcolii învăţarea unui mod de comunicare bazat pe norme şi reguli de interrelaţionare şi inserţie comunitară, reguli care pot constitui repere pentru îmbogăţirea vieţii comunităţii prin aducerea unor elemente noi de către fiecare. Încurajarea comunicării şi cooperării între elevi, între aceştia şi celelalte grupuri sociale, se realizează foarte bine acum, în preajma sărbătorilor de Crăciun şi cele ale Anului Nou, când Sfânta Sărbătoare a Naşterii Domnului Iisus Hristos ne deschide inimile şi sufletele, pentru a fi mai aproape de oameni”.

Scopul şi obiectivele proiectului au fost mai mult decât generoase, definite prin: conştientizarea convieţuirii într-un mediu natural, economic, social şi cultural divers, capabil să acorde şanse egale de împlinire a tuturor; creşterea numărului de beneficiari ai educaţiei continue; sensibilizarea elevilor faţă de semenii vârstnici; promovarea ofertelor educaţionale; asumarea de roluri şi responsabilităţi pentru întărirea parteneriatelor educaţionale prin dialog şi schimb de idei.Toate acestea au vizat elevii şi părinţii acestora, cadrele didactice şi membrii Căminului de Bătrâni din Crasna. Proiectul a prins viaţă prin activităţile concrete organizate şi desfăşurate, printre care: mediatizarea activităţilor în rândul elevilor şi al părinţilor; masă rotundă “mai aproape de oameni”; colectări de produse alimentare; repetiţii la colinde; vizita la Căminul de Bătrâni din Crasna şi serbarea Pomului de Crăciun, în cadrul celor două şcoli.

mai_aproape_de_oameni_2De remarcat că, cei 18 elevi şi cadrele didactice s-au deplasat la Crasna cu maşini familiale, oferind bătrânilor pachete cu produse alimentare, dulciuri, sucuri şi fructe, în valoare de aproape 1.200 de lei noi. Bucuria locatarilor căminului a fost întregită de un concert de colinde al oaspeţilor, prin care toţi cei 60 de bătrâni au fost încântaţi şi sensibilizaţi, simţindu-se “mai aproape de oameni”!

Profesoara Petria Maghiar, colegele domniei sale, asigură continuarea acestui proiect şi cu prilejul altor sărbători creştine din viaţa oamenilor de pe aceste frumoase meleaguri sălăjene.

Şimleuanii, campioni!

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS BEGA Timişoara = 3 – 0 (12, 16, 15)

volei_2191Şimleuanii au încheiat campionatul actual fără înfrângere, clasându-se, detaşat, pe primul loc în Divizia Naţională de Volei, Seria A2 Vest, după desfăşurarea fazei întâi. Acest lucru s-a petrecut înaintea ultimelor două etape ale returului, pentru că meciul, din deplasare, cu echipa CSS TORPI Râmnicu Sărat, contând pentru etapa a XIII-a, s-a desfăşurat la şimleu Silvaniei (scor 3-0, pentru ai noştri), iar în ultima etapă (17 ianuarie 2009) echipa noastră “stă”. Aşadar, sălăjenii au avut un “parcurs” aproape perfect, oferind un cadou binemeritat şimleuanilor, de frumoasele sărbători ale Crăciunului şi Noului An ! A fost o victorie uşoară şi rapidă, obţinută în, doar, 49 de minute de joc, chiar mai lejeră decât o arată scorul.

Oaspeţii au contat numai la începuturile de seturi, profitând de? “demarajul” mai lent al localnicilor, poate pe un fond de automulţumire a acestora, dublat de un sentiment de? superioritate! Astfel, timişorenii au condus în primul set cu 3-2, 5-3 şi 6-4, dar primul T.O. tehnic a fost un sfetnic bun pentru şimleuani, prin indicaţiile antrenorului Mircea Abraham şi cele ale directorului tehnic Teofil Chiş.

Gazdele s-au distanţat repede cu 13 puncte (23-10, cu Suson eficient la serviciu şi cu Stoica, Negrean şi Lung, dezinvolţi la fileu), adjudecându-şi setul cu scorul de 25-12. şi în setul al doilea localnicii au început “greoi” (0-2, 1-3 şi 2-4), detaşându-se, apoi, la 11-4, când în linia întâi se aflau Lung, Silaghi şi Mascovits. După 20-8 şi 23-14, ai noştri s-au impus la 16. Ultimul set a avut cam acelaşi istoric: 2-1 şi 3-2 pentru bănăţeni şi, pe urmă, 14-7, 21-12 şi 23-14 pentru ardeleni, care au câştigat la 15.

Prezent la meci, Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele CS Phoenix, declara:

“Iată, am încheiat cu bine, fără nici o înfrângere campionatul şi felicit conducerea tehnică şi jucătorii pentru această frumoasă performanţă. La mijloc de ianuarie 2009 ne vom reuni pentru un cantonament de pregătire fizică, în vederea unei bune prestaţii în faza a doua, play off şi, mai ales, în faza a treia, cea a turneului de promovare în Divizia Naţională de Volei A1, obiectivul nostru prioritar. Acesta va avea loc în luna mai, după tragerea la sorţi pentru stabilirea locului de desfăşurare a barajului, între primele două echipe din cele două serii A2, Est şi Vest. Urez întregului Club Sportiv Phoenix, şimleuanilor şi sălăjenilor, << Sărbători fericite şi un An Nou – 2009, mai bun şi mai bogat >> La muţi ani ! “.

La CS Phoenix au jucat: Marius Mascovits (Andrei Harlişca), Silviu Suson, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean (Dejan Bocereg), Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero. Cristian Boroianu fiind bolnav.

Au arbitrat corect:

– Rareş Duşa (Cluj-Napoca) – principal

– Nicolae Călimac (Cluj-Napoca) – secund

– Marin ştefan (şimleu Silvaniei) – scorer

– Dan Hadade (Zalău) – asistent

– Mircea Bărdaşu (Zalău) – asistent

Următorul meci al şimleuanilor se va desfăşura în 28 februarie 2009, contând pentru turul 1 din etapa a doua, a fazei a II-a, pentru că echipa CS Phoenix va “sta” în prima etapă, cu cele trei tururi ale acestei faze.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Universitatea Timişoara – CS Phoenix Şimleu Silvaniei

Meci “maraton”! Universitatea Timişoara – CS Phoenix Şimleu Silvaniei 2 – 3 (22, -22, -25, 19, -11)

 

echipa_voleiVictorie, pe cât de … muncită, pe atât de meritată, obţinută de şimleuani, într-un meci “maraton”, după aproape două ore (o oră şi 53 de minute). După cum spunea Teofil Chiş – directorul tehnic al echipei, ai noştri au făcut deplasarea în capitala Banatului, Timişoara, afectaţi de “avertismentul” declarat al primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş, acela de încetare a susţinerii financiare din partea Primăriei şi a Consiliului Local Şimleu Silvaniei, la primul meci pierdut de echipa Phoenix! Să fi fost şi această declaraţie unul dintre motivele unei prestaţii nu tocmai la valoarea adevărată a sălăjenilor ?

Aceasta, văzută prin prisma partidei din returul campionatului, când ardelenii i-au învins pe bănăţeni cu scorul de 3-0 (21, 18, 16)? Ce-i drept, şimleuanii au reîntâlnit o echipă foarte motivată în dorinţa de a-şi lua “revanşa” şi a onora “simbolul” de altădată al Universităţii. Şi, la urma urmei, oaspeţii jucau din postura de virtuali câştigători ai Diviziei Naţionale de Volei, Seria A2 vest !! In acest context, jucătorii Phoenix-ului, fără Boroianu (accidentat), au avut o evoluţie fluctuantă, cu destule nereuşite, mai ales, la preluare, fapt ce a permis gazdelor să ia două seturi. Totuşi, orgoliul şimleuanilor antrenaţi de Mircea Abraham şi monitorizaţi de Teofil Chiş şi, cu precădere, valoarea acestora, şi-au spus cuvântul în setul decisiv (al cincilea), care a consfinţit o victorie meritată.

O treime din primul set, scorul a fost egal (4-4, 5-5, 9-9), dar localnicii s-au distanţat, destul de repede, la patru-cinci puncte (14-10, 18-14, 21-16). Al doilea timp de odihnă (la 14-18) şi, mai ales, introducerea lui Mascovits (la 16-21) în formaţia oaspeţilor, au dus la egalarea scorului: 21-21. Din păcate, ai noştri n-au făcut faţă finalului de set, adjudecat de gazde cu 25-22. In schimb, setul al doilea a fost “controlat” de sălăjeni trei sferturi (10-7, 13-10, 15-12, 17-13), după care s-a încins o bătălie sportivă “care pe care”, cu cinci egalităţi: la 17, 18, 19, 20 şi 21. De data aceasta, finalul a aparţinut ardelenilor (24-21), care au câştigat cu scorul de 25-22. şi în setul trei jocul a avut, aproape, acelaşi curs în lupta pentru puncte. Oaspeţii au condus, lejer (11-6, 14-9, 20-14, 22-17), dar, s-au văzut, iarăşi, egalaţi: 23-23 ! A urmat un final incandescent, favorabil şimleuanilor, în prelungiri: 27-25. Incredibil, în actul al patrulea, după 2-2, studenţii au zburdat, pur şi simplu, pe teren. După şase puncte, consecutiv (8-2 !), ei şi-au păstrat un avans confortabil (10-5, 15-9, 23-18), impunându-se la 19. Cum spuneam, în setul decisiv, şimleuanii şi-au demonstrat superioritatea (3-0, 7-3, 10-6, 13-9), adjudecându-şi-l cu scorul de 15-11, spre dezamăgirea evidentă a timişorenilor.

La Phoenix au jucat: Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson (Dejan Bocereg), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean, Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat:

– cu scăpări, Gelu Indrei (Deva) – principal

– şi corect, Cristian Şanta (Cluj-Napoca) – secund

Sâmbătă, 13 decembrie 2008, de la ora 12,00, şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa CSS Bega Timişoara

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

1 Decembrie – Ziua Naţională a României

1_dec_2008_1-mCu prilejul sărbătoririi Zilei de 1 Decembrie – Ziua Naţională a României şi împlinirea a 90 de ani de la Marea Unire a Românilor, la Şimleu Silvaniei s-au organizat numerosase activităţi, incluse în programe şi proiecte educaţionale, desfăşurate în ultima săptămână a lunii noiembrie a.c. În acest context, toate instituţiile de învăţământ, Cercul Militar, Centrul Cultural (Casa de Cultură şi Biblioteca Orăşenească), în parteneriat cu Primăria şi Consiliul Local, au organizat şi desfăşurat activităţi educative, cultural-artistice şi sportive de anvergură.

Şcoala Gimnazială “Silvania” (director – prof. Angela Maria Lipo, director adjunct – prof. Delia Purghe) a desfăşurat un inedit proiect educaţional, intitulat “1 Decembrie – ziua tuturor românilor”, în cadrul căruia a avut loc un concurs de istorie şi au fost prezentate interesante postere tematice realizate de elevi, la orele de dirigenţie, sub coordonarea profesoarelor Marioara Ghile – consilier educativ, Simona Bara – psiholog, Ana Chiş – istorie şi Simona Duma – cultură civică. La nivelul şcolii, toate cadrele didactice şi elevii au audiat discursul despre cele două evenimente istorice sărbătorite , în fiecare an, la 1 Decembrie, al profesoarei Ana Chiş, au fost interpretate cântece patriotice şi s-a dansat Hora Unirii.

Cercul Militar a cinstit Ziua de 1 Decembrie printr-o reuniune a cadrelor militare, a familiilor acestora şi a invitaţilor de onoare, unde s-au desfăşurat activităţi tematice de amploare. Au fost audiate referatele: “Preliminariile diplomatice ale Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918”– cercetător ştiinţiific doctor Elena Musca, de la Muzeul de Istorie şi Artă din Zalău; “Sălajul şi Marea Unire” – cercetător ştiinţific doctorand Marius Anghel, de la Muzeul de Istorie şi Artă din Zalău; “Aspecte militare ale înfăptuirii Marii Uniri” – col.(r) Gheorghe Bontea – şeful Cercului Militar şi “Despre patriotism şi modelul de sărbătorire a Marii Uniri” – col. Onişor Cîrcu – comandantul Garnizoanei şimleu Silvaniei. În continuare elevii şcolii “Silvania” (coordonator, prof. Traian Albu) şi Grupul folk “Silvana” al Cercului Militar, condus de cantautorul Petre Gliguţa au prezentat un program artistic.

Biblioteca Orăşenească Şimleu Silvaniei, a organizat expoziţii tematice de carte, atât la secţia copii cât şi la secţia adulţi, şi concursuri de desene, de creaţii literare proprii şi de recitări pentru copii.
Centrul Cultural Şimleu Silvaniei (director – prof. Dumitru Corbeanu) a desfăşurat pe scena Casei de Cultură, un amplu spectacol cultural-artistic ( alocuţiuni, cântece de muzică populară, uşoară şi patriotice; dansuri populare româneşti etc.), susţinut de elevi ai şcolii “Silvania”, Clubul Copiilor şi Ansamblul “Silvania” al Casei de Cultură, sub coordonarea instructorului coregraf Sidon Crişan. Pe lângă toţi artiştii, evidenţiem “trio-ul” basarabean: Doina Chiper, Victoria Drotiev şi Drăgălina Gârlea (Chişinău, Republica Moldova), eleve la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” , pentru interpretarea cântecului “Veniţi români din lumea-ntreagă”! .

Concursurile sportive au cuprins întreceri la tenis de masă şi fotbal-tenis, iar meciul oficial de volei dintre echipele CS PHOENIX Şimleu Silvaniei şi CV MUNICIPAL Braşov, din etapa a X-a a Diviziei Naţionale de Volei A2 Vest (scor: 3 – 1, pentru şimleuani), s-a înscris perfect în activităţile dedicate marii sărbători.

Activităţile închinate Zilei Naţionale a României şi comemorării a 90 de ani de la Marea Unire, au culminat, într-o splendidă şi îmbietoare zi de 1 Decembrie 2008, cu un soare cald şi zâmbitor (!), luni, de la ora 10,00, în Parcul Cetăţii din centrul oraşului, cu un program festiv, cuprinzând întregul ceremonial, de acum, arhicunoscut: de la Imnul Naţional al României, Te Deum, depuneri de coroane de flori, cuvântări, până la defilarea Gărzii de Onoare. Despre semnificaţia şi importanţa Zilei de 1 Decembrie, în contextul Zilei Naţionale şi a Marii Uniri, au vorbit: prof. Dumitru Corbeanu – directorul Centrului Cultural şi ing. Septimiu Cătălin ţurcaş – primarul oraşului. Programul cultural-artistic, prezentat de elevi ai Şcolii “Silvania”, susţinuţi de membri ai Corului Bisericii Ortodoxe nr.2 (dirijor, prof. Traian Albu), a fost, pe cât de înălţător, pe atât de sensibilizator al întregii asistenţe, reunită în jurul Monumentului Eroilor, sub faldurile unduite semeţ ale Tricolorului Românesc.

Primul set pierdut de şimleuani ! CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CV MUNICIPAL Braşov 3 – 1 ( 21, -24, 21, 23 )

Iată că, după nouă meciuri câştigate cu scorul de 3-0, şimleuanii au pierdut primul set în actualul campionat al Diviziei Naţionale de Volei, Seria A2 Vest. De fapt, este “setul de onoare” al oaspeţilor, chiar unul meritat, obţinut în partea a doua a partidei, perioadă în care ai noştri au ratat un final clar, tocmai atunci când conduceau, lejer, cu scorul de 23-19! De fapt, localnicii nu prea s-au simţit în “apele lor” (o arată şi scorul general !), au fost uneori apatici (faţă de exuberanţa braşovenilor), au ratat unele combinaţii şi au totalizat 10 servicii greşite! Totuşi, evidenţiem faptul că, şimleuanii au obţinut o victorie meritată, după 106 de minute, într-un derby onorat de ambele combatante.

volei_2115

În primul set, gazdele au avut 3-0, dar la primul T.O. tehnic, conduceau oaspeţii cu 8-6. Au urmat şase egalităţi de scor ( la 8, 9, 10, 11, 12 şi 13), iar la cel de-al doilea T.O. tehnic, localnicii aveau 16-13. După scorul de 20-16, ai noştri şi-au adjudecat uşor setul, cu scorul de 25-21. Cum spuneam, setul al doilea s-a desfăşurat … cu cântec ! Începutul acestuia a aparţinut oaspeţilor, care au condus cu 3-1 şi 5-3.

După un echilibru trecător (5-5, 6-6 şi 10-10), gazdele s-au distanţat la trei-cinci puncte (14-11, 16-13, 19-14, 20-15 şi 23-19) şi se întrezărea câştigarea setului. N-a fost aşa, pentru că formaţia noastră din acel moment (Harlişca, Boroianu, Stoica, Negrean / Suson, Lung, Silaghi şi cu Holhoş – libero) n-a reuşit să facă faţă dezlănţuirii tinerilor voleibalişti braşoveni, care au egalat scorul: 23-23 ! Finalul a fost dramatic, sălăjenii au avut “minge de set” (24 – 23), dar au pierdut în prelungiri, la 24, spre dezamăgirea tuturor suporterilor aflaţi în sala de sport. În cel de-al treilea set, după 4-0, 13-6 şi 16-9, gazdele au avut o scădere a tonusului postural, când braşovenii s-au apropiat, ameninţător, la unpunct de gazde: 15-16.

volei_2122Un T.O şi două schimbări eficiente făcute de antrenorul Mircea Abraham şi directorul tehnic Teofil Chiş (cu Stoica la serviciu şi cu Bocereg, Suson şi Silaghi în linia întâi) au schimbat registrul de joc, pentru că, după 23-17 şi 24-19, şimleuanii s-au impus, din nou, cu scorul de 25-21. Cam aşa s-au petrecut lucrurile şi în ultimul set (al patrulea), când s-a mers “cap la cap” până la scorul de 4-4, după care sălăjenii şi-au asigurat un avantaj liniştitor: 9-5, 11-6, 13-9, 14-10 şi 16-13. Profitând de automulţumirea gazdelor (?!), oaspeţii s-au apropiat, iarăşi, la un punct (15-16, ca în setul precedent) de gazde şi, chiar, au condus cu 18-17 şi 19-18. Reintroducerea lui Negrean a revigorat jocul sălăjenilor (24-21), care au câştigat setul, la limită, cu scorul de 25-23.

Prezent la meci, dl.ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei, a declarat:

“În setul doi a fost o demobilizare totală a jucătorilor şimleuani. Nu este ruşinos să pierzi un set la o aşa echipă, care este a doua, după noi, ca valoare, din ambele serii ale Diviziei Naţionale de Volei A2. Totuşi, avertismentul meu rămâne valabil: la primul meci pierdut de echipa Phoenix, încetează susţinerea financiară din partea Primăriei şi a Consiliului Local Şimleu Silvaniei. În acest context, aşteptăm susţinerea financiară şi de la Consiliul Judeţean Sălaj, pentru că în actualul campionat echipa şimleuană nu s-a bucurat de nici un sprijin financiar sau de altă natură, din partea acestuia. Sunt, doar, promisiuni, pe care le aşteptăm să fie materializate”.

La CS Phoenix au jucat: Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Cristian Boroianu, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Silviu Suson şi Dejan Bocereg), Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine si corect:

– Mircea Rus (Cluj- Napoca)- principal

– Ioan Bogendorfer (Cluj- Napoca)- secund

– Marin Ştefan (şimleu Silvaniei)- scorer

– Viorel Lucaciu (Zalău) – asistent

– Mircea Temian (Zalău) – asistent

Sâmbătă, 6 decembrie 2008, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa Universitatea Timişoara.

 

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei