All posts by Administrator

CONCURSUL INTERJUDEŢEAN DE MATEMATICĂ “TEODOR TOPAN”

teodor_topanRegretatul profesor de matematică (coautor la volume colective de exerciţii, probleme şi teste de matematică) şi poet autentic al meleagurilor şimleuane şi sălăjene (având două volume de versuri editate şi unul în manuscris), Teodor Topan, a revenit în actualitate (!), odată cu desfăşurarea celei de-a treia ediţii a concursului de matematică, care-i poară numele, primul şi singurul în judeţul Sălaj !

“Din respect pentru acest dascal pe care l-a avut Şimleul, am decis că este benefică această manifestare. fiind totodata şi un prilej pentru elevi de a-şi încerca puterile cu matematica, într-o perioadă din anul şcolar în care competiţiile de specialitate lipsesc”

a declarat primarul oraşului Şimleu, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş.

Concursul – desfăşurat sub patronajul Primăriei şi al Consiliului Local din Şimleu Silvaniei , în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj (inspector scolar de specialitate – prof. Matyas Marius Mirel) şi cu Şcoala Gimnazială “Silvania” din Şimleu Silvaniei (director – prof. Angela Maria Lipo) – a reunit 240 de elevi la întrecerea celor mai buni şi mai tineri matematicieni, reprezentând judeţele Alba, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Maramureş şi Sălaj. Incă de la prima ediţie ( anul 2006), concursul a avut ca obiectiv principal “testarea elevilor pasionaţi de matematică, înainte de etapa locală a olimpiadei naţionale a acestui obiect important al învăţământului românesc”.

De aceea, preşedintele Comisiei de Organizare, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, a aprobat un juriu interjudeţean competent (22 de profesori de matematică din gimnazii şi alţi 22 din licee), condus de prof. univ. dr. Ioan Gavrea de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, pentru evaluarea lucrărilor elevilor cu subiectele propuse de o comisie specială.

“Am luat această decizie pentru a evita suspiciunile de favoritism şi interpretările în privinta subiectelor propuse. Vor fi acordate premii în cărti, bani şi diplome, pentru care Primăria Şimleu va asigura sprijin financiar”

a declarat primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş.

Remarcabil a fost aportul substanţial în organizarea şi desfăşurarea concursului al profesorilor: Delia Purghe – director adjunct, Marioara Ghile – consilier educativ şi Ioan Mastan – şeful catedrei de matematică, al comisiei metodice de specialitate şi responsabil al Cercului Pedagogic din Centrul Metodic Şimleu Silvaniei, toţi trei de la Şcoala “Silvania” din Şimleu Silvaniei.
Pe durata necesară, elevilor participanţi şi profesorilor Însotitori li s-a asigurat cazare si masă la Grupul şcolar “Ioan Ossian” din Şimleu Silvaniei (director prof. Groza Vasile).

Organizatorii concursului au acordat 49 de premii, constând în diplome, cărţi de specialitate şi bani, cu sprijinul sponsorilor: Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi editurile “Paralela 45” şi “GIL”, ambele din Zalău.

Pe langă aceste premii, primarul oraşului Şimleu, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş a premiat personal elevii din oraş clasaţi pe locurile I, II şi III, cu 100 de lei, fiecare, iar pe cei care au obţinut menţiuni, cu 50 de lei.

“Ca şi la ediţia precedentă, cred că merită răsplătiţi elevii şimleuani care au avut rezultate deosebite la acest concurs. Este firesc să încurajăm copiii care dovedesc inclinaţie pentru un obiect de studiu, iar această competiţie îi privește pe cei cu talent la disciplina matematică”

a mai declarat Septimiu Ţurcaş.

Subiectele date la Concursul
de Matematică “Teodor Topan”
( format .pdf )

  • clasa a V-a
  • clasa a VI-a
  • clasa a VII-a
  • clasa a VIII-a
  • clasa a IX-a
  • clasa a X-a
  • clasa a XI-a
  • clasa a XII-a

Setul trei, aprig disputat! UMF UNIREA Cluj-Napoca – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei 0-3 (-16, -17, -23)

Remarcăm victoria şimleuanilor, obţinută în maniera obişnuită, adică, cea de 3-0 la seturi, în mai puţin de o oră de joc ( 57 de minute). Trebuie să spunem, însă, că clujenii şi-au dorit mult să-i “încurce” pe sălăjeni, mai ales în setul al treilea, când întrezăreau, cel puţin, setul de onoare.

phoenix_ionut_silaghi

Astfel, gazdele au demarat jocul în “trombă” (3-0, la T.O. solicitat de oaspeţi), dar au rezistat, doar, până la scorul de 9-9, când ai noŞtri au punctat de şase ori consecutiv (15-9), cu Harlişca, la serviciu şi cu Boroianu, Stoica şi Negrean, la fileu. Diferenţa de puncte a ajuns la şapte-nouă (19-12, 21-13, 23-14 Şi 24-15) pentru şimleuani, impunându-se cu scorul de 25-16. Setul al doilea (după 3-0 şi 8-3) a fost “controlat” în permanenţă de jucătorii Phoenix-ului (17-10, 21-14, 23-15 şi 24-16), fiind câştigat cu scorul de 25-17.

Ultimul set a fost, în schimb, aprig disputat, oarecum dramatic, cu precădere, sub aspectul evoluţiei scorului, după egalităţile de 3-3 şi 5-5. Sălăjenii şi-au asigurat un “confort” liniştitor, 11-7 Şi 16-13, dar s-au văzut egalaţi la 16. Oapeţii şi-au mărit, apoi, zestrea la două puncte (18-16), fiind, însă, depăşiţi de localnici cu 20-18 Şi 22-21 (!), perioadă în care la fileu erau: Silaghi (foto.), Mascovits şi Boroianu, iar în linia a doua: Stoica, Bocereg şi Lung, cu sprijinul libero-ului Holhoş. Cum “timpii de odihnă” se consumaseră la scorurile de 3-3 şi 11-10, cele trei schimbări “inspirate”, efectuate de conducerea tehnică (antrenor, Mircea Abraham şi director tehnic, Teofil Chiş), au salvat onoarea şi “palmaresul” şimleuanilor. De aceea, introducerea în teren a jucătorilor Negrean, Harlişca şi Suson, a dus la echilibrarea jocului (23-23) şi la un final fericit pentru ai noştri, care şi-au adjudecat setul, la limită, cu scorul de 25-23.

Ca de obicei, dl.Teofil Chiş – directorul tehnic al echipei, a declarat despre meci:

“A fost un joc bun, cu o echipă mobilizată exemplar pentru a lua, cel puţin, un set. Noi am controlat în permanenţă partida, cu excepţia finalului setului trei, când am fost conduşi cu scorurile de 20-18 şi 22-21. Evidenţiez toţi componenţii echipei noastre, cu un “plus” pentru Lung, Stoica Şi Boroianu. Sâmbătă ne aŞteaptă derby-ul Seriei A2 Vest, jucând pe teren propriu cu echipa CSV BraŞov, meci hotărâtor pentru ocuparea locului întâi în acest campionat (în tur, 3-0 pentru noi, la Braşov)”.

La echipa Phoenix au jucat: Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Cristian Boroianu (Silviu Suson), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean (Dejan Bocereg), Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine: Vasile Bucşa – principal şi Cristian Serei – secund (ambii din Baia Mare).

Sâmbătă, 29 noiembrie, a.c., de la ora 11,00, şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa CSV Braşov. Intrarea la sala de sport a Colegiului Tehnic “Iuliu Maniu”, este liberă !

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Şimleuanii, în grafic ! CNEV LAPI Dej – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei 0 – 3 (-20, -19, -11)

Victorie, pe cât de scontată, pe atât de meritată a şimleuanilor, obţinută în, doar, 55 de minute de joc. De fapt, ai noştri n-au avut alt gând în pregătirea pentru această partidă şi în timpul desfăşurării ei, decât câştigarea celor două puncte puse “la bătaie”, pentru a se afla în “graficul” devenit , de acum, tradiţional, după desfăşurarea turului campionatului Diviziei Naţionale de Volei, Seria A2 Vest: victorie clară! Cu toate acestea, gazdele – profitând de terenul propriu – au încercat să întrerupă şirul de victorii nete (de 3-0, la seturi) ale sălăjenilor, mai ales, în debutul primelor două seturi.

volei_simleu_dej

Astfel, în primul set, jocul a fost, oarecum, egal până la scorul de 6-6, când echilibrul s-a rupt în favoarea oaspeţilor: 10 – 6 (cu Lung la serviciu, cu Harlişca, Suson şi Stoica la fileu), 14 – 9 şi 15 – 10. Tinerii voleibalişti dejeni au reuşit, totuşi, să se apropie la un punct de partenerii de întrecere (17 – 18 şi 18 – 19), dar au fost, din nou, dominaţi de şimleuani: 18 – 22 şi 19 – 24, pierzând setul la 20.

Şi în actul al doilea localnicii au avut o prestaţie peste aşteptări (5 – 2 şi 8 – 6), până la egalitatea de 12 – 12 ! De aici, elevii antrenorului Mircea Abraham şi ai directorului tehnic Teofil Chiş, cu Boroianu la serviciu, cu Lung, Harlişca şi Suson în linia întâi, au zădărnicit orice speranţă a gazdelor, punctând de şapte ori consecutiv (19 – 12), ca, apoi, după 23 – 18, să se impună cu scorul de 25 – 19. Ultimul act n-a mai avut istoric, pentru că ai noştri s-au dezlănţuit, pur şi simplu, etalându-şi valoarea: 12 – 4, 16 – 6 şi 23 – 9, câştigând setul cu 25 – 11.

“A fost un meci greu, cu o echipă tânără şi ambiţioasă, în real progres, componenţii acesteia formând nucleul de bază al selecţionatei României de juniori mari. A existat o mobilizare bună din partea noastră, având în vedere că veneam după două săptămâni de pauză competiţională, cu Ionuţ Silaghi indisponibil, în continuare, din cauza accidentării. Remarc întreaga echipă şi, în mod special, pe Cristian Boroianu, Andrei Harlişca şi tânărul Silviu Suson ”

a declarat directorul tehnic al echipei CS Phoenix Şimleu, dl. Teofil Chiş, dupa incheierea meciului.

La CS Phoenix au jucat : Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Dejan Bocereg), Cristian Boroianu, Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine si corect:

– Adrian Paşcan (Târgu Mureş) – principal

– Sebastian Borota (Baia Mare)- secund.

Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa UMF Cluj-Napoca.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Şcoala “SILVANIA” în sărbătoare !

zile_silvania_1-mTimp de trei zile (13-15 noiembrie a.c.), Şcoala Gimnazială “Silvania” din Şimleu Silvaniei a fos în sărbătoare. Şi nu într-una oarecare? A fost o mare sărbătoare a elevilor, a părinţilor acestora Şi a cadrelor didactice, organizată şi desfăşurată sub genericul “Zilele Şcolii Silvania “, ediţia întâi. Echipa managerială a şcolii, condusă de profesoara Angela Maria Lipo, a demarat un amplu proiect de sărbătorire a acestei prestigioase instituţii de învăţământ şimleuan şi sălăjean, cu prilejul împlinirii a 120 de ani de învăţământ românesc pe aceste meleaguri (“Şcoala mea în prag de sărbătoare”), culminând cu manifestările cultural-educative, artistice şi sportive de la sfârşitul săptămânii trecute. In această perioadă, după dezvelirea oficială a plăcii cu denumirea actuală a şcolii, au fost declarate “Zilele porţilor deschise” în Şcoala Gimnazială “Silvania”, ocazie binevenită de a vedea şi constata modul în care se desfăşoară amplul proces instructiv-educativ în această instituţie de învăţământ. Au fost vizionate standurile claselor de elevi, expoziţiile de icoane şi cele de uniforme şcolare, asistându-se la un mini-program artistic şi la un concurs de “karaoke”. Elevii claselor I-IV şi învăţătoarele au organizat o frumoasă discotecă şi un inedit carnaval în aer liber, alături de discoteca elevilor din clasele V-VIII.

La Casa de Cultură Orăşenească, într-o atmosferă entuziastă, sub monitorizarea profesoarei Marioara Ghile – consilier educativ, s-a cântat “Imnul Şcolii Silvania”, în primă audiţie, s-au ţinut discursuri comemorative pertinente (prof. Angela Maria Lipo – directoare, Ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primar, ing. Radu Lazăr – viceprimar şi preot Ciprian Robotin – fost elev al şcolii), s-au vizionat filme despre trecutul şcolii, despre elevi şi cadre didactice, de-a lungul timpului, au fost premiate fostele cadre didactice şi elevii olimpici ai şcolii şi a fost prezentat un program artistic susţinut de foşti şi actuali elevi ai şcolii.

Remarcăm aportul incontestabil al învăţătoarei Delia Remeş la realizarea filmelor pomenite, reproducând un “pasaj” din expozeul domniei sale :

“Grădina secretă a sufletului meu păstrează, în cele mai tainice unghere, sentimentele calde şi unice ale elevei care a descoperit lumea şi care continuă să o descopere pentru că, nu-i aşa ?, nu încetăm niciodată să fim căutători de frumuseţi, de puritate. şi de adevăr: adevărul de a fi OM “.

zile_silvania_2zile_silvania_3zile_silvania_8zile_silvania_11

În aceeaşi locaţie, s-a desfăşurat concursul-spectacol “Miss şi Mister Toamna – 2008”, câştigat de elevii: Iulia Biriş – clasa a VI-a B şi Iustin Pop – clasa a VII-a B.
Activităţile sportive au cuprins întreceri de cros, ciclism, handbal, volei, minifotbal şi şah, la care au participat şi elevi de la şcolile gimnaziale “Horea” şi “Bathory Istvan”, precum şi de la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu”.

zile_silvania_9Balul şcolii, condus, mai ales, de profesoarele Delia Purghe – directoare adjunctă şi Simona Bara – psiholog şcolar (cu tombolă, cu licitaţii de obiecte, printre care şi “Foaia matricolă” (!) a primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş – fost elev al şcolii, cu cântec, joc şi voie bună ), la care au participat cadrele didactice, părinţii elevilor şi invitaţi de seamă (printre care: prefectul Sălajului, dr. Barbu Todea; inspectorul şcolar general adjunct, prof. Szabo Stefan; primarul oraşului, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, cântăreţul de muzică populară Dinu Iancu Sălăjeanu etc.), s-a constituit într-un veritabil act de caritate, încununând frumoasa sărbătoare a Şcolii Gimnaziale “Silvania” din Şimleu Silvaniei.

 

Voleibaliştii şimleuani au fost imbatabili!

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS TORPI Râmnicu Sărat = 3 – 0 (9, 13, 16)
CS TORPI Râmnicu Sărat – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 (- 14, – 9, -13)


pict_1876Şimleuanii vor “sta” sâmbăta viitoare şi, astfel, ei au încheiat turul actualului campionat naţional al Diviziei A2, seria Vest, fără să piardă vreun set, acumulând, după cele şase victorii, maximum de puncte: 12. În plus, după o înţelegere cu echipa din Râmnicu Sărat şi cu acordul Federaţiei Române de Volei, ei au disputat şi partida din retur cu formaţia oaspete, care ar fi trebuit să se desfăşoare în 20 decembrie a.c.

Revenind la meciuri, spunem că ai noştri nu şi-au pus nici o problema în obţinerea acestor victorii, de altfel, scontate, pentru că partenerii lor de întrecere ocupă ultimul loc în clasament, fără nici un set adjudecat! Astfel, gazdele au câştigat categoric cele două partide, în mai puţin de 50 de minute, fiecare.

pict_1879În setul întâi al primului meci, sălăjenilor, cu Boroianu la serviciu şi cu Stoica, Negrean şi Suson în linia întâi, le-a ieşit totul, conducând cu 8-0 (!), lucru cam rar întâlnit la acest nivel competiţional. După scorurile de 15-1 şi 24-8, localnicii s-au impus in primul set cu 25-9, în doar 13 minute de joc. Şi celelalte două seturi au fost la discreţia gazdelor : 6-1, 19-8, 24-12, în cel de-al doilea (câştigat la 13) şi 6-2, 19-13, 23-15, în ultimul (adjudecat la 16).

Cea de-a doua partidă, disputată duminică dimineaţă (de la ora 10,00), a avut acelaşi istoric, mai puţin debutul seturilor doi şi trei. Primul act a revenit sălăjenilor la 14, după ce au avut: 12-5, 19-10 şi 23-13. Spre surprinderea generală, pe un fond dezinteresat al gazdelor (?!), începutul setului doi a fost “controlat” temporar de oaspeţi: 1-0, 2-1 şi 3-2.

pict_1887Admonestarea şimleuanilor de către conducerea tehnică a avut efect imediat: 12 puncte la rând (!), cu Negrean la serviciu şi cu Lung, Boroianu şi Harlişca la fileu. De aici, până la 25-9, n-a mai fost decât “un pas”. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în ultimul set, când, după 3-0 pentru localnici, râmnicenii conduceau cu 5-4! şi de data aceasta, sfaturile antrenorului Mircea Abraham şi cele ale directorului tehnic Teofil Chiş şi-au arătat roadele: 8-5, 16-7 şi 23-10, după care sălăjenii s-au impus cu 25-13.

Trebuie spus că, în general, s-au remarcat toţi jucătorii şimleuani, puşi în valoare de cei doi coordonatori (Harlişca şi Mascovits), existând numeroase atacuri în forţă şi blocaje eficiente, în ciuda celor 14 servicii greşite!

La CS Phoenix au jucat: Andrei Harlişca ( Marius Mascovits), Cristian Boroianu, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Dejan Bocereg ), Silviu Suson, Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine : Vasile Bucşa – principal (Baia Mare), Sorin Ungureanu – secund (Timişoara), în primul meci şi cu rolurile schimbate în cel de-al doilea, Marin ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Ionuţ Buciu şi Dan Hadade – asistenţi (ambii din Zalău) Următorul meci al şimleuanilor se va desfăşura în 15 noiembrie a.c., în deplasare, cu echipa LAPI CNE Dej, contând pentru prima etapă a returului de campionat.

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

“Caiete Silvane” la Şimleu Silvaniei

Revista de cultură a Sălajului “Caiete Silvane” a fost prezentată joi 30 octombrie 2008 la Şimleu Silvaniei, acţiunea având loc în sala de sedinţe a Primăriei Şimleu.

Întâlnirea, cu profesori şi iubitori de cultură din oraş, a fost una excelentă, datorită bunei organizări, ca de obicei, asigurate de primarul oraşului, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş şi de directorul Centrului Cultural din Şimleu Silvaniei, prof. Dumitru Corbeanu.

Cuvinte de apreciere la adresa revistei au fost rostite de către Dumitru Corbeanu, profesorul de limba română Octavian Guţu, precum şi de alţi vorbitori, bucuroşi de prezenţa “Caiete Silvane”.

Primarul Septimiu Ţurcaş a reiterat sprijinul constant pe care Primăria Şimleu Silvaniei îl acordă culturii sprijin care va exista în continuare pentru toate demersurile care vor pune în valoare istoria şi cultura judeţului şi a oraşului. Redactorul şef al revistei, dl. Dan Săuca şi d-na Ileana Petrean-Păuşan au prezentat revista “Caiete Silvane”, suplimentele editate în acest an de revistă, precum şi cărţi aparute la editurile “Caiete Silvane”, “Silvania” şi “Porolissum”. Un interes aparte a stârnit cartea “Bisericile de lemn din Sălaj”, fiind posibil ca în această toamnă cartea să fie lansată şi la Şimleu Silvaniei.

Revista “Caiete Silvane” apare lunar, fiind editată de Centrul Culturii Tradiţionale Sălaj, sub egida Consiliului Judeţean Sălaj, a Primăriei şi a Consiliului Local al Municipiului Zalău.

ARMATA ROMÂNĂ ÎN SĂRBĂTOARE !

pict_1850Ca în fiecare an, Armata Română este sărbătorită cu mult fast, la nivel naţional, pentru ceea ce a fost şi este ea în istoria neamului nostru românesc. Aşa s-au petrecut lucrurile şi la şimleu Silvaniei. Activităţile specifice au demarat la începutul săptămânii trecute, când, în instituţiile şcolare, s-au desfăşurat dezbateri tematice în cadrul orelor de istorie, de dirigenţie sau acţiuni educative cu un înalt grad patriotic. In acelaşi context, au avut loc acţiuni tematice în Garnizoana şimleuană.

De asemenea, la Cercul Militar, într-un cadru organizatoric demn de însemnătatea acestei mari sărbători, creat şi monitorizat de şeful acestei instituţii, col.(r) Gheorghe Bontea ( cu sprijinul conducerii Garnizoanei), cei prezenţi – cadre militare active, în rezervă şi în retragere, personal civil angajat şi invitaţi – au ascultat cu deosebit interes referatele prezentate :

– “Armata Română în cel de-al doilea război mondial”( lt.col. Gheorghe Feraru);
– “Tratatul de la Paris şi consecinţele lui asupra destinelor istoriei României”( prof. Ioan Man – Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei);
– “Prezenţe militare în Garnizoana Şimleu Silvaniei” ( col.(r) Gheorghe Bontea )
– “Ziua de 25 octombrie, Ziua Armatei României – moment simbolic în istoria poporului român”( col. Onişor Cîrcu – comandantul Garnizoanei Şimleu Silvaniei).

pict_1801-mCele patru prelegeri au constituit un adevărat argument pentru cinstirea Armatei Române, la ceas aniversar, solemnitate înscrisă în calendarul sărbătorilor noastre de suflet.

În continuare, prof. Dumitru Corbeanu – directorul Centrului Cultural Şimleu Silvaniei, a prezentat cea de-a doua ediţie (revăzută şi adăugită) a volumului de versuri, epigrame, colinde sălăjene şi bihorene “Prezenţe kaki la poalele Măgurii şimleu Silvaniei” a maiorului (r) Aurel Ionel Ghender ( Dacidavus ), tipărită la TEHNO-PRINT Zalău. Mini-programul cultural-artistic prezentat de elevii şcolii Gimnaziale “Silvania”, dirijaţi de prof. Traian Albu şi “trio-ul”: Delia Ivan, Sanda Pop şi Petre Gliguţa, componenţi ai grupului muzical “Silvana” din cadrul Cercului Militar, au produs un adevărat entuziasm tuturor celor prezenţi în sală.
pict_1793

Sâmbătă, 25 octombrie 2008, la Monumentele Eroilor din Carei şi Baia Mare, două delegaţii oficiale ale Garnizoanei Şimleu Silvaniei, conduse de lt.col. Gheorghe Feraru şi, respectiv, lt.col. ştefan Toader, au depus coroane şi jerbe de flori, ca semn de înaltă cinstire a Oştirii Române, glorificând şi comemorând Eroii neamului românesc.

Activităţile au continuat, apoi, la nivelul oraşului Şimleu Silvaniei, în jurul Monumentului Eroilor din Parcul Cetăţii. Acolo, întreaga asistenţă a fost părtaşă la întregul ceremonial al sărbătoririi Armatei Române, aducând un omagiu celor căzuţi în luptă pentru unitatea naţională, libertatea şi independenţa ţării noastre. N-au lipsit : Garda de Onoare, Imnul de Stat al României, Te-Deum-ul soborului de preoţi ai Bisericilor Ortodoxe şi Greco-Catolice, depunerile de coroane.

Despre însemnătatea sărbătoririi Armatei Române şi despre faptele Eroilor neamului românesc au vorbit, pertinent: col.(r) Alexandru Liviu şerban – reprezentantul Consiliului Judeţean Sălaj, col. Onişor Cîrcu – comandantul Garnizoanei şimleuane şi ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei. Programul cultural-artistic prezentat, ca de fiecare dată, de elevii şcolii Gimnaziale “Silvania” (director, prof. Angela Maria Lipo), sub conducerea aceluiaşi neobosit şi patriot profesor Traian Albu, precum şi defilarea Gărzii de Onoare ( prin faţa Primăriei ! ) i-au încântat şi sensibilizat pe toţi participanţii la această mare sărbătoare.

Patru victorii, consecutiv! SC PHOENIX Şimleu Silvaniei – UNIVERSITATEA Timişoara = 3 – 0 (21, 18, 26 )


volei_4Prin această nouă izbândă, şimleuanii au realizat patru victorii, consecutiv, cu maximum de setaveraj: 12 – 0 (!), fiind dornici şi de alte reuşite viitoare. Totuşi, în partida cu studenţii timişoreni, ai noştri au … “intrat” în jocul acestora, evoluînd fluctuant, cu 11 greşeli la serviciu, dar şi cu destui “aşi”, cu atacuri în forţă, dar şi ratate, cu blocaje reuşite, precum şi neeficiente etc. Mai mult, în finalul setului trei, gazdele s-au jucat cu “cinci mingi de meci”, intrând în prelungiri ! Dacă oaspetii câştigau acest set, partida se relansa. Dacă !?

Până la urmă, a fost o victorie meritată şi binevenită a sălăjenilor, obţinută în 68 de minute de joc efectiv. Păcat că numărul spectatorilor a fost mic, fără renumita galerie, dătătoare de un vădit impuls jucătorilor noştri. Să-i fi reţinut vremea frumoasă la treburile gospodăreşti?

volei_2Remarcăm, însă, prezenţa renumitului voleibalist Mircea Tutovan, la acest meci, jucător de excepţie al echipelor Dinamo Bucureşti şi Silvania Şimleu Silvaniei (şi nu numai), precum şi al echipei naţionale a României, aplaudat de întreaga asistenţă !

Partida a debutat într-o notă de evidentă superioritate a şimleuanilor (4-1 şi 8-4), dar câteva nereuşite, printre care, trei servicii greşite şi două atacuri clar ratate, au dus la egalarea situaţiei pe tabela de scor şi, chiar, la avantaj al oaspeţilor: 13-11 şi 14-12. Al doilea “TO – tehnic”(16-15) i-a oferit un bun prilej antrenorului Mircea Abraham pentru a-şi “monitoriza” elevii, care, după 19-16 şi 22-17, au câştigat primul set la 21, printr-un atac final al lui Boroianu.

volei_3Şi cel de-al doilea set a avut cam aceeaşi caracteristică, pentru că, după 3-1 pentru localnici, timişorenii au condus cu 6-5, 11-9, 12-11 şi 13-12. In continuare, maturitatea şi experienţa gazdelor au dat roadele scontate, făcând diferenţe de patru-cinci puncte (18-14, 20-15 şi 22-17), mai ales, prin prestaţia jucătorilor Lung şi Boroianu, puşi în valoare de coordonatorul Mascovits. Astfel, şimleuanii s-au impus cu 25-18, după finalizarea lui Stoica.

În general, până spre final, setul trei a avut o evoluţie asemănătoare celui de debut. Primul sfert al acestuia a fost controlat de gazde (2-0 şi 7-3), în următorul situaţia s-a echilibrat (11-11, 12-12, 13-13 şi 14-14), iar după 16-14 (la timpul tehnic de odihnă) localnicii s-au distanţat repede la şase puncte diferenţă: 23-17 şi 24-18.

volei_1La această “minge de meci”, Boroianu ( de altfel, foarte bun, alături de Lung şi Holhoş ) a servit în aut, iar oaspeţii, profitând de “pasivitatea” noastră, au egalat la 24 !! Finalul a fost destul de tensionat: şimleuanii au reuşit să câştige, în prelungiri (28-26), iar bănăţenii au ratat “setul de onoare”, spre dezamăgirea totală a antrenorului Sorin Grădinaru.

După meci, dl. Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele CS Phoenix, declara:

” Victoria, este victorie şi ea se constituie într-o bună opţiune, o oportunitate, de a ocupa un loc fruntaş în clasamentul seriei A2 Vest. A fost obţinută într-un mod de tratare superficială a jocului (şi nu a adversarului !), fapt care trebuie să schimbe modul de abordare a partidelor viitoare de către voleibaliştii noştri. Este un campionat lung, cu trei faze, în care orice este posibil. Trebuie spus că ne confruntăm cu insuficiente posibilităţi materiale şi financiare şi, de aceea, aşteptăm un ajutor real din partea Consiliului Judeţean Sălaj, precum şi de la alţi sponsori”.

La CS Phoenix: Teofil Chiş – director tehnic şi Mircea Abraham – antrenor, au aliniat următoarea formaţie: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson (Cristian Boroianu), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean (Dejan Bocereg), Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat corect: Tudor Pop – principal, Rareş Duşa – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Daniel Hadade şi Mircea Bărdaşu – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 25 octombrie 2008, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSS BEGA Timişoara.

Succes, băieţi!

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Cupa Toamnei la TENIS DE MASĂ

Asociația sportivă “SIM TABLE TENNIS” în parteneriat cu PRIMĂRIA și CENTRUL CULTURAL al orașului Șimleu Silvaniei a organizat în zilele de 10 și 11 octombrie 2008, respectiv vineri și sâmbătă un interesant concurs de tenis de masă, intitulat generic “CUPA TOAMNEI”. Competiția este înscrisă în calendarul FEDERAȚIEI “SPORTUL PENTRU TOȚI”.
Concursul a avut loc în sala de tenis de masă aflată în incinta CASEI DE CULTURĂ a orașului de la poalele Măgurii, beneficiind de condiții foarte bune de desfășurare și de un ambient atrăgător.

Felicitări tuturor câștigătorilor și participanților!

tenis_741
Finala mare: Onicuta Serfezeu – Rutas Ioan
tenis_695
Primărului orașului Șimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș s-a numărat printre competitori

Festivitatea de deschidere și premiere a fost onorată de prezența primarului orașului Șimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș (care s-a numărat și printre competitori) și a directorului Centrului Cultural șimleuan, prof. Dumitru Corbeanu.

Competiția s-a bucurat de o bună participare, fiind înscriși peste 50 de concurenți și s-a desfășurat pe patru categorii de vârstă. După meciuri viu disputate au urmat semifinalele și finalale, în urma cărora s-au stabilit câștigătorii, care au fost răsplătiți pentru efortul lor cu cupe, medalii, diplome și materiale sportive adecvate.

Clasamentul final al competiției

Categoria 10-14 ani

tenis_chereches_alin
Chereches Alin, locul I
tenis_cimpan_casian
Cimpan Casian, locul II
tenis_man_eduard
Man Eduard, locul III
tenis_ticus_sebastian
Ticus Sebastian, locul IV

 

Participanți la categoria 10-14 ani

tenis_10_14
De la stânga: HULUBAN Roberta, DUCA Diana, DUCA Alin

 

tenis_ari_eduard
Ari Eduard
tenis_veres_pop_cosmin
Veres-Pop Cosmin
tenis_ciobanu_carla
Ciobanu Carla
tenis_ciurila_andrei
Ciurila Andrei
tenis_muj_tudor
Muj Tudor
tenis_rutas_carla
Rutas Carla

Categoria 14-18 ani

tenis_padurean_vlad
Loc I – Padurean Vlad
tenis_bosca_vasile
Loc II – Bosca Vasile
tenis_gui_felix
Loc III – Gui Felix
tenis_ticus_paul
Loc IV – Ticus Paul

Prof. Marin ȘTEFAN,

Publicist, Șimleu Silvaniei

Ziua Vârstnicilor

zi_pensionari_2008-mPrimăria Șimleu Silvaniei a marcat, marți, 30 septembrie Ziua Vârstnicilor, printr-o acțiune organizată în colaborare cu Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Șimleu Silvaniei.

Începând cu ora 15.00, la Casa Orășenească de Cultură, prefectul Andrei Todea, alături de autoritățile locale și reprezentanți ai partidelor politice, s-au întâlnit cu vârstnicii din oraș, la un pahar de vin, o țuică și cozonac, fiind prezenti aproximativ 60 de pensionari. În acest context, primarul orașului, ing. Septimiu Cătălin Țurcaș a vorbit despre noile proiecte care au ca țintă segmentul vârstei a treia și acordarea unor gratuități pe mijloacele de transport în comun. De asemenea, s-au punctat nevoile cu care se confruntă pensionarii din oraș și s-a încercat găsirea unor soluții la cazurile prezentate.