Regretatul profesor de matematică (coautor la volume colective de exerciţii, probleme şi teste de matematică) şi poet autentic al meleagurilor şimleuane şi sălăjene (având două volume de versuri editate şi unul în manuscris), Teodor Topan, a revenit în actualitate (!), odată cu desfăşurarea celei de-a treia ediţii a concursului de matematică, care-i poară numele, primul şi singurul în judeţul Sălaj !
“Din respect pentru acest dascal pe care l-a avut Şimleul, am decis că este benefică această manifestare. fiind totodata şi un prilej pentru elevi de a-şi încerca puterile cu matematica, într-o perioadă din anul şcolar în care competiţiile de specialitate lipsesc”
a declarat primarul oraşului Şimleu, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş.
Concursul – desfăşurat sub patronajul Primăriei şi al Consiliului Local din Şimleu Silvaniei , în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj (inspector scolar de specialitate – prof. Matyas Marius Mirel) şi cu Şcoala Gimnazială “Silvania” din Şimleu Silvaniei (director – prof. Angela Maria Lipo) – a reunit 240 de elevi la întrecerea celor mai buni şi mai tineri matematicieni, reprezentând judeţele Alba, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Maramureş şi Sălaj. Incă de la prima ediţie ( anul 2006), concursul a avut ca obiectiv principal “testarea elevilor pasionaţi de matematică, înainte de etapa locală a olimpiadei naţionale a acestui obiect important al învăţământului românesc”.
De aceea, preşedintele Comisiei de Organizare, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, a aprobat un juriu interjudeţean competent (22 de profesori de matematică din gimnazii şi alţi 22 din licee), condus de prof. univ. dr. Ioan Gavrea de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, pentru evaluarea lucrărilor elevilor cu subiectele propuse de o comisie specială.
“Am luat această decizie pentru a evita suspiciunile de favoritism şi interpretările în privinta subiectelor propuse. Vor fi acordate premii în cărti, bani şi diplome, pentru care Primăria Şimleu va asigura sprijin financiar”
a declarat primarul Septimiu Cătălin Ţurcaş.
Remarcabil a fost aportul substanţial în organizarea şi desfăşurarea concursului al profesorilor: Delia Purghe – director adjunct, Marioara Ghile – consilier educativ şi Ioan Mastan – şeful catedrei de matematică, al comisiei metodice de specialitate şi responsabil al Cercului Pedagogic din Centrul Metodic Şimleu Silvaniei, toţi trei de la Şcoala “Silvania” din Şimleu Silvaniei.
Pe durata necesară, elevilor participanţi şi profesorilor Însotitori li s-a asigurat cazare si masă la Grupul şcolar “Ioan Ossian” din Şimleu Silvaniei (director prof. Groza Vasile).
Organizatorii concursului au acordat 49 de premii, constând în diplome, cărţi de specialitate şi bani, cu sprijinul sponsorilor: Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei şi editurile “Paralela 45” şi “GIL”, ambele din Zalău.
Pe langă aceste premii, primarul oraşului Şimleu, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş a premiat personal elevii din oraş clasaţi pe locurile I, II şi III, cu 100 de lei, fiecare, iar pe cei care au obţinut menţiuni, cu 50 de lei.
“Ca şi la ediţia precedentă, cred că merită răsplătiţi elevii şimleuani care au avut rezultate deosebite la acest concurs. Este firesc să încurajăm copiii care dovedesc inclinaţie pentru un obiect de studiu, iar această competiţie îi privește pe cei cu talent la disciplina matematică”
a mai declarat Septimiu Ţurcaş.
de Matematică “Teodor Topan”
- clasa a V-a
- clasa a VI-a
- clasa a VII-a
- clasa a VIII-a
- clasa a IX-a
- clasa a X-a
- clasa a XI-a
- clasa a XII-a


Timp de trei zile (13-15 noiembrie a.c.), Şcoala Gimnazială “Silvania” din Şimleu Silvaniei a fos în sărbătoare. Şi nu într-una oarecare? A fost o mare sărbătoare a elevilor, a părinţilor acestora Şi a cadrelor didactice, organizată şi desfăşurată sub genericul “Zilele Şcolii Silvania “, ediţia întâi. Echipa managerială a şcolii, condusă de profesoara Angela Maria Lipo, a demarat un amplu proiect de sărbătorire a acestei prestigioase instituţii de învăţământ şimleuan şi sălăjean, cu prilejul împlinirii a 120 de ani de învăţământ românesc pe aceste meleaguri (“Şcoala mea în prag de sărbătoare”), culminând cu manifestările cultural-educative, artistice şi sportive de la sfârşitul săptămânii trecute. In această perioadă, după dezvelirea oficială a plăcii cu denumirea actuală a şcolii, au fost declarate “Zilele porţilor deschise” în Şcoala Gimnazială “Silvania”, ocazie binevenită de a vedea şi constata modul în care se desfăşoară amplul proces instructiv-educativ în această instituţie de învăţământ. Au fost vizionate standurile claselor de elevi, expoziţiile de icoane şi cele de uniforme şcolare, asistându-se la un mini-program artistic şi la un concurs de “karaoke”. Elevii claselor I-IV şi învăţătoarele au organizat o frumoasă discotecă şi un inedit carnaval în aer liber, alături de discoteca elevilor din clasele V-VIII.



Balul şcolii, condus, mai ales, de profesoarele Delia Purghe – directoare adjunctă şi Simona Bara – psiholog şcolar (cu tombolă, cu licitaţii de obiecte, printre care şi “Foaia matricolă” (!) a primarului Septimiu Cătălin Ţurcaş – fost elev al şcolii, cu cântec, joc şi voie bună ), la care au participat cadrele didactice, părinţii elevilor şi invitaţi de seamă (printre care: prefectul Sălajului, dr. Barbu Todea; inspectorul şcolar general adjunct, prof. Szabo Stefan; primarul oraşului, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş, cântăreţul de muzică populară Dinu Iancu Sălăjeanu etc.), s-a constituit într-un veritabil act de caritate, încununând frumoasa sărbătoare a Şcolii Gimnaziale “Silvania” din Şimleu Silvaniei.
Şimleuanii vor “sta” sâmbăta viitoare şi, astfel, ei au încheiat turul actualului campionat naţional al Diviziei A2, seria Vest, fără să piardă vreun set, acumulând, după cele şase victorii, maximum de puncte: 12. În plus, după o înţelegere cu echipa din Râmnicu Sărat şi cu acordul Federaţiei Române de Volei, ei au disputat şi partida din retur cu formaţia oaspete, care ar fi trebuit să se desfăşoare în 20 decembrie a.c.
În setul întâi al primului meci, sălăjenilor, cu Boroianu la serviciu şi cu Stoica, Negrean şi Suson în linia întâi, le-a ieşit totul, conducând cu 8-0 (!), lucru cam rar întâlnit la acest nivel competiţional. După scorurile de 15-1 şi 24-8, localnicii s-au impus in primul set cu 25-9, în doar 13 minute de joc. Şi celelalte două seturi au fost la discreţia gazdelor : 6-1, 19-8, 24-12, în cel de-al doilea (câştigat la 13) şi 6-2, 19-13, 23-15, în ultimul (adjudecat la 16).
Admonestarea şimleuanilor de către conducerea tehnică a avut efect imediat: 12 puncte la rând (!), cu Negrean la serviciu şi cu Lung, Boroianu şi Harlişca la fileu. De aici, până la 25-9, n-a mai fost decât “un pas”. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în ultimul set, când, după 3-0 pentru localnici, râmnicenii conduceau cu 5-4! şi de data aceasta, sfaturile antrenorului Mircea Abraham şi cele ale directorului tehnic Teofil Chiş şi-au arătat roadele: 8-5, 16-7 şi 23-10, după care sălăjenii s-au impus cu 25-13.
Ca în fiecare an, Armata Română este sărbătorită cu mult fast, la nivel naţional, pentru ceea ce a fost şi este ea în istoria neamului nostru românesc. Aşa s-au petrecut lucrurile şi la şimleu Silvaniei. Activităţile specifice au demarat la începutul săptămânii trecute, când, în instituţiile şcolare, s-au desfăşurat dezbateri tematice în cadrul orelor de istorie, de dirigenţie sau acţiuni educative cu un înalt grad patriotic. In acelaşi context, au avut loc acţiuni tematice în Garnizoana şimleuană.
Cele patru prelegeri au constituit un adevărat argument pentru cinstirea Armatei Române, la ceas aniversar, solemnitate înscrisă în calendarul sărbătorilor noastre de suflet.
Prin această nouă izbândă, şimleuanii au realizat patru victorii, consecutiv, cu maximum de setaveraj: 12 – 0 (!), fiind dornici şi de alte reuşite viitoare. Totuşi, în partida cu studenţii timişoreni, ai noştri au … “intrat” în jocul acestora, evoluînd fluctuant, cu 11 greşeli la serviciu, dar şi cu destui “aşi”, cu atacuri în forţă, dar şi ratate, cu blocaje reuşite, precum şi neeficiente etc. Mai mult, în finalul setului trei, gazdele s-au jucat cu “cinci mingi de meci”, intrând în prelungiri ! Dacă oaspetii câştigau acest set, partida se relansa. Dacă !?
Remarcăm, însă, prezenţa renumitului voleibalist Mircea Tutovan, la acest meci, jucător de excepţie al echipelor Dinamo Bucureşti şi Silvania Şimleu Silvaniei (şi nu numai), precum şi al echipei naţionale a României, aplaudat de întreaga asistenţă !
Şi cel de-al doilea set a avut cam aceeaşi caracteristică, pentru că, după 3-1 pentru localnici, timişorenii au condus cu 6-5, 11-9, 12-11 şi 13-12. In continuare, maturitatea şi experienţa gazdelor au dat roadele scontate, făcând diferenţe de patru-cinci puncte (18-14, 20-15 şi 22-17), mai ales, prin prestaţia jucătorilor Lung şi Boroianu, puşi în valoare de coordonatorul Mascovits. Astfel, şimleuanii s-au impus cu 25-18, după finalizarea lui Stoica.
La această “minge de meci”, Boroianu ( de altfel, foarte bun, alături de Lung şi Holhoş ) a servit în aut, iar oaspeţii, profitând de “pasivitatea” noastră, au egalat la 24 !! Finalul a fost destul de tensionat: şimleuanii au reuşit să câştige, în prelungiri (28-26), iar bănăţenii au ratat “setul de onoare”, spre dezamăgirea totală a antrenorului Sorin Grădinaru.

















Primăria Șimleu Silvaniei a marcat, marți, 30 septembrie Ziua Vârstnicilor, printr-o acțiune organizată în colaborare cu Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Șimleu Silvaniei.